Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

unlock (???)

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουριος χρηστης του lumia 800 και ειμαι πληρως ευχαριστημενος απο αυτην την εκπληκτικη συσκευη και πληρως συνηδητοποιημενος για την αγορα μου παρ ολο τον ερχομο του νεου 820...

Αυτο που θα θελα να ρωτησω ειναι αν μπορω να κανω unlock την συσκευη και να βαλω εφαργογες δωρεαν που εχω βρει και κατεβασει στον υπολογιστη μου...

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ποιο τρόπο μπορούμε να ελέγχουμε την κίνηση data της συσκευής? Υπάρχει κάπου μετρητής ή κάποιο πρόγραμμα στο store για να μετράει τη χρήση?
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο μπορούμε να ελέγχουμε την κίνηση data της συσκευής? Υπάρχει κάπου μετρητής ή κάποιο πρόγραμμα στο store για να μετράει τη χρήση?

 

Υπάρχει η εφαρμογή της ΝΟΚΙΑ Μετρητές λέγεται. Θα την βρεις στο store στις εφαρμογές της Nokia.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους του Lumia 800 !! Υποψήφιος αγοραστής του αν και πέρασα 2-3 φορες να το δω live σε καταστήματα θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις που δεν μπόρεσα να απαντήσω μόνος..

 

Έχει κανείς αγοράσει από ΕΔΩ το εν λόγω κινητό;; Και αν ΝΑΙ

  • Έμεινε ικανοποιημένος;
  • Τι είδος φορτιστή είχε (αφού προέρχεται από Αγγλία)
  • Με την ελληνική γλώσσα είχε κάποιο πρόβλημα; (160 χαρακτήρες σε SMS, Eλληνικό μενού κτλ..)

 

Επιπλέον κάποιες γενικότερες ερωτήσεις:

 

  • Ένταση ακουστικού στις συνομιλίες από το 1 έως το 5..
  • Υπάρχει κάποιο προβλημα σε αισθητήρα φωτηνότητας όπως διαβασα εδω μέσα σε κάποιους;
  • Υπάρχει αναφορά μηνυμάτων;
  • Υπάρχει αναλυτική κατάσταση εισερχομένων/εξερχομένων κλήσεων (όπως Android ICS)
  • Eίναι επίσημο οτι ξεκλειδώνει το bluetooth στην 7.8 ;
  • Μπορείς να περάσεις με οποιοδήποτε τρόπο δικο σου mp3 ήχο κλήσης σε αυτή ή την επερχόμενη έκδοση 7.8;
  • Υπάρχει τρόπος να γίνουν back up τα sms με κάποια εφαρμογή σε τηλέφωνο ή υπολογιστή;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων όπως και να χει!!!!:)

Edited by musick
10 years myphone member !!!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι και εγω σε φαση που παιζει να αγορασω το λουμια 800 λογο οτι απο θεμα hardware ειναι τουμπανο σε σχεση με την τιμη.Απλα με προβληματιζει η μεταβαση απο android σε wp + αυτα που ειπε πιο πανω ο κυριος.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους του Lumia 800 !! Υποψήφιος αγοραστής του αν και πέρασα 2-3 φορες να το δω live σε καταστήματα θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις που δεν μπόρεσα να απαντήσω μόνος..

 

Έχει κανείς αγοράσει από ΕΔΩ το εν λόγω κινητό;; Και αν ΝΑΙ

  • Έμεινε ικανοποιημένος;
  • Τι είδος φορτιστή είχε (αφού προέρχεται από Αγγλία)
  • Με την ελληνική γλώσσα είχε κάποιο πρόβλημα; (160 χαρακτήρες σε SMS, Eλληνικό μενού κτλ..)

 

Επιπλέον κάποιες γενικότερες ερωτήσεις:

 

  • Ένταση ακουστικού στις συνομιλίες από το 1 έως το 5..
  • Υπάρχει κάποιο προβλημα σε αισθητήρα φωτηνότητας όπως διαβασα εδω μέσα σε κάποιους;
  • Υπάρχει αναφορά μηνυμάτων;
  • Υπάρχει αναλυτική κατάσταση εισερχομένων/εξερχομένων κλήσεων (όπως Android ICS)
  • Eίναι επίσημο οτι ξεκλειδώνει το bluetooth στην 7.8 ;
  • Μπορείς να περάσεις με οποιοδήποτε τρόπο δικο σου mp3 ήχο κλήσης σε αυτή ή την επερχόμενη έκδοση 7.8;
  • Υπάρχει τρόπος να γίνουν back up τα sms με κάποια εφαρμογή σε τηλέφωνο ή υπολογιστή;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων όπως και να χει!!!!:)

 

Θα σου απαντήσω σε οσα ξερω γιατί το χρησιμοποιώ σαν εφεδρική συσκευή και κάνω συγκεκριμένες λειτουργίες.

 

1. Το ακουστικό δεν είναι οσο δυνατό θα έπρεπε. Με το ζόρι του βάζω 3. Σε χώρους με πολυ φασαρία εχει πρόβλημα.

2. Δεν εχω πρόβλημα με την φωτεινότητα.

 

3. Υπάρχει αναφορά παράδοσης sms.

 

4. Υπαρχει κανονικά ιστορικό κλήσεων.

 

5. Για το bt δεν ξέρουμε ακόμα. Κατά 80% θα ειναι.

 

6. Δεν ξερω για ήχους κλήσης.

 

7. Ναι γίνονται backup τα sms κλπ μεσω του υπολογιστή.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα αρχειων απο pc στο κινητο γινεται με την εγκατασταση του zune?

 

Οχι απαραίτητα αν είσαι με wifi το κάνεις μέσω Sky Drive η DropBox.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι, μια απορια θελω να εκφρασω σχετικα με τη συγκεκριμενη συσκευη.

Εδω και καποιο καιρο στο σκρουτζ παρατηρω μια συνεχομενη πτωση της τιμης του lumia 800, δεν ειναι απαραιτητα κακο, αλλα γιατι συμβαινει; Ενω παραλληλα αλλες συσκευες lumia χαμηλοτερου κοστους μενουν σταθερες.

 

Σχετικα με τη μπαταρια τωρα, για ποσο διαστημα κραταει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι, μια απορια θελω να εκφρασω σχετικα με τη συγκεκριμενη συσκευη.

Εδω και καποιο καιρο στο σκρουτζ παρατηρω μια συνεχομενη πτωση της τιμης του lumia 800, δεν ειναι απαραιτητα κακο, αλλα γιατι συμβαινει; Ενω παραλληλα αλλες συσκευες lumia χαμηλοτερου κοστους μενουν σταθερες.

 

Σχετικα με τη μπαταρια τωρα, για ποσο διαστημα κραταει;

 

Δεν ξέρω για τις άλλες συσκευές, αλλά το 800 πέφτει λογο των καινουργιων Lumia που τρεχουν WP8.

Είναι μια πολύ όμορφη και ποιοτική συσκευή που όμως απο specs συγκαταλέγεται στην μεσαία κατηγορία.

Η μπαταρία είναι καλή. Βγάζει άνετα μια μέρας smartphone χρηση δηλαδη με φουλ συγχρονισμούς και 2 με ΝΟΚΙΑ symbian χρηση,

Η κάμερα του μπορεί να είναι 8 mp αλλά το iphone 4 με 5 mp βγάζει καλύτερες φωτο.

Οι φωτογραφίες του υστερούν σε ευκρίνεια και σε χαμηλό φωτισμό. Σε εγωτερικους χώρους δεν είναι και ασχημες. Καμια σχέση όμως με τα Ν8. Απορώ γιατι υπήρξε για καποιο διαστημα Ναυαρχίδα της ΝΟΚΙΑ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

H αγορα του αξιζει?μιας και εχει πεσει παρα πολυ η τιμη του και θεωρω πως ειναι ενα vfm.Εχω δει και το htc 8s στα 299 και μου φαινεται και αυτο αρκετα αξιολογο.Απλα η καμερα του ειδα πως το διαφραγμα της ειναι 2.8 ενω του λουμια 2.2 νομιζω.Ευχαριστω και για την απαντηση σας στην ερωτηση μου πιο πανω. Edited by billoukosael
Link to comment
Share on other sites

H αγορα του αξιζει?μιας και εχει πεσει παρα πολυ η τιμη του και θεωρω πως ειναι ενα vfm.Εχω δει και το htc 8s στα 299 και μου φαινεται και αυτο αρκετα αξιολογο.Απλα η καμερα του ειδα πως το διαφραγμα της ειναι 2.8 ενω του λουμια 2.2 νομιζω.Ευχαριστω και για την απαντηση σας στην ερωτηση μου πιο πανω.

 

Εκ πρώτης όψεως το 8s ειναι μια συσκευή που τρέχει την νεα εκδοση wp8 με οτι αυτο συνεπάγεται.

Ομως με προβληματίζει η ram η οποια είναι στα 512ΜΒ και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα τα βάζει πέρα με τις αυξημένες απαιτήσεις του λειτουργικου.

Η καμερα είναι 5 mp και δεν νομιζω ότι θα είναι καλύτερη. Αν εχει αισθητήρα 2.8 τότε θα τα πηγαίνει καλύτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού αλλα θα βγάζει περισσοτερο θόρυβο σε νορμαλ φωτο.

Θα σου έλεγα αν μπορείς να δώσεις 300 ευρω να δεις και αλλες συσκευές εκτος WP.

Μπορείς να βρεις κατι ελαφρά μεταχειρισμενο σ αυτα τα χρήματα που να ειναι πολυ καλο η να πάρεις ενα μεταχειρισμενο Lumia 800 με 180 και αργότερα πας σε κατι καλυτερο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θελω να δοκιμασω και κατι καινουργιο να κανω ενα refresh που λεμε:lol: για αυτο κοιταω wp.Οντως τα 512 ισως να ειναι ενα θεματακι.Μου προτειναν παντος να περιμενω λιγο καιρο να πεσει η τιμη του νοκια 820 γιατι αυτο θα περνει τις αναβαθμισεις κανονικα οχι οπως το 800 και να μν κανω καμοια βιαστικη κινηση.Ευχαριστω για την βοηθεια σας.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να δοκιμασω και κατι καινουργιο να κανω ενα refresh που λεμε:lol: για αυτο κοιταω wp.Οντως τα 512 ισως να ειναι ενα θεματακι.Μου προτειναν παντος να περιμενω λιγο καιρο να πεσει η τιμη του νοκια 820 γιατι αυτο θα περνει τις αναβαθμισεις κανονικα οχι οπως το 800 και να μν κανω καμοια βιαστικη κινηση.Ευχαριστω για την βοηθεια σας.

 

κι εγω το ιδιο θα σου ελεγα ..αρχες γεναρη που θα κυκλογορησει στην ελληνικη αγορα το 820 θα αρχισει να περνει την κατιουσα στα μαγαζακια...οποτε κρατησου

Link to comment
Share on other sites

1 μηνα μπορω να περιμενω αντε και εναμιση:p Αλλα ποσο να εχει πεσει η τιμη του?εαν κρινω απο την τιμη του λουμια τον μαιο με ιουνιο παιζει να το βρω κατω απο 350
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται παιδια!

 

Νεος κατοχος και εγω προερχομενος απο android και ειμαι υπερευχαριστημενος! Μια ερωτηση επειδη εχω ηδη 1 τουμπα στο κινητο και ανησυχω! Screen protector χρησιμοποιειται ειναι απαραιτητο? Εγω ηδη μπορω να δω μια ανεπαισθητη γρατζουνια. Να το αφησω χωρις screen protector λετε? Σε αντιθετη περιπτωση εχετε κατι να προτεινετε? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες, το πηρα χθες και για την αδερφη μου το κινητο,

και επειδη παρακολουθω καιρο το τοπικ γιατι τοχω προτεινει σε πολλους φιλους, θελω να ρωτησω το εξης:

Εχουμε περασει τις επαφες της στο outlook, οπως γινεται με ολα τα αλλα κινητα με συγχρονισμο!

Πως θα τις παρουμε απο εκει???κανει μονο με λογαριασμους live κτλ,αλλα δεν βρισκω στο zune Πουθενα να συγχρονιζει με το microsoft office outlook.

Για να τις περασω,τις εστειλα στο Ν8 μου, και απο εκει με ΒΤ τις τραβηξε το 800, και τις περασε στο windows live id κτλ, Ομως αυτο δεν ειναι λυση, και επισης δε θελουμε ανακατεμα με τις επαφες του μαιλ.

Υπαρχει λοιπον συγχρονισμος οπως σε ολα τα αλλα τηλ?και αν ναι που?

(τελικα μου φανηκε πολυ ζορικο το wp..πιστευα οτι η μεταβαση θα ηταν πιο ευκολη απο ο,τι στο ανροιδ οταν πηγα απο το symbian..)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια screenprotector να βαλω η θα ειναι μαπα? :P

 

Προσωπική μου άποψη, αν δεν δουλεύεις σε ορυχείο και δεν το χρησιμοποιείς σαν τάβλα για να κόβεις ψωμί, μη βάλεις. :lol:

Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια screenprotector να βαλω η θα ειναι μαπα? :P

 

Κι εγώ δεν έχω βάλει screen protector.

Απλά το προσέχω και στην τσέπη φροντίζω να μην έχω μαζί του αιχμηρά μεταλλικά αντικείμενα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

και εγω εδω και ενα μηνα το προσεχω παρα πολυ, αλλα σε πολυ εντονο φως μικρογρατζουνιες εχει κανει παρατηρω...αρα μαλλον πρεπει να βαλω. εχετε να προτεινετε κατι?
Link to comment
Share on other sites

και εγω εδω και ενα μηνα το προσεχω παρα πολυ, αλλα σε πολυ εντονο φως μικρογρατζουνιες εχει κανει παρατηρω...αρα μαλλον πρεπει να βαλω. εχετε να προτεινετε κατι?

 

απο οσα εχω ακουσει, (εχω το Ν8 που εχουν ιδιο τζαμι), λενε οτι αν το προσεχεις λιγο δεν θα παθει τιποτα,τουλαχιστον για κανα χρονο αντεχει ανετα χωρις ιχνος.απο εκει και περα εγω εχω βαλει,αλλα το 800 θα δειχνει ασχημο με την καμπυλη που εχει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, ειναι η αδερφη μου στο abu dhabi, και δεν της λειτουργει ουτε το viber ουτε το tango. ξερετε τι μπορει να φταιει?εστω οτι με 3G την κοβει ο παροχος, με wifi δε θα επρεπε να παιζει??

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, ειναι η αδερφη μου στο abu dhabi, και δεν της λειτουργει ουτε το viber ουτε το tango. ξερετε τι μπορει να φταιει?εστω οτι με 3G την κοβει ο παροχος, με wifi δε θα επρεπε να παιζει??

 

Μπορούν να το κλειδώσουν κι από το wifi νομίζω μέσω του πάροχου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...