Jump to content

Καταστήματα ΙΚΕΑ


Xourxoulitsos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν λες για της Κύπρου έχει ανοίξει ήδη.

 

Φθινόπωρο 2007 στην Αθήνα στο Ρέντη

 

Καλοκαίρι 2010 στο Ελληνικό στο παλιό αεροδρόμιο

 

3 ΙΚΕΑ στο λεκανοπέδιο και μάλιστα τα 2 σε σχετικά κοντινή απόσταση;Τόσο πολυ σίγουροι είναι ότι θα δουλέψουν όπως και αυτό στο αεροδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν άνοιξε ακόμη στη Λευκωσία. Μόλις τώρα άρχισε να ψάχνει για προσωπικό απ' ότι αντιλαμβάνομαι (ανακοίνωση-leaflet ότι θέλουν staff μαζί με το TV Mania του Φιλελεύθερου χθες Σάββατο).

 

Αν άνοιγε θα γινόταν πανικός από διαφημίσεις εξάλλου.

 

Άρα καλά είχα υπ' όψιν μου για φθινόπωρο...

 

Σχεδόν απο πίσω. Στην πειραιώς στο οικόπεδο που ήταν η ΒΙΟΧΑΛΚΟ, δίπλα στο εργοστάσιο της AMSTEL

 

Thanks man! :)

 

3 ΙΚΕΑ στο λεκανοπέδιο και μάλιστα τα 2 σε σχετικά κοντινή απόσταση;Τόσο πολυ σίγουροι είναι ότι θα δουλέψουν όπως και αυτό στο αεροδρόμιο;

 

Δεύτερο IKEA πιο κοντά στην Αθήνα και με ευκολότερη πρόσβαση ήταν σίγουρα απαραίτητο. Κατά τη δική μου άποψη, πιστεύω πως τελικά αυτό που θα πληγεί θα είναι το IKEA του αεροδρομίου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες που πήγα στο ΙΚΕΑ γινόταν της μουρλής το πανηγύρι. Βασικά, δεν υπάρχει φορά που να έχω βρει λίγο κόσμο... Οπότε άλλο ένα κατάστημα να μοιραστεί ο κόσμος, θα ήταν καλό.
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες που πήγα στο ΙΚΕΑ γινόταν της μουρλής το πανηγύρι. Βασικά, δεν υπάρχει φορά που να έχω βρει λίγο κόσμο... Οπότε άλλο ένα κατάστημα να μοιραστεί ο κόσμος, θα ήταν καλό.

Είναι αυτό που λέει ο φίλος μας. Σαν εργαζόμενος στην ΙΚΕΑ που είμαι το κατάστημα του Ρέντη θα πληγεί μαζικά από πολύ κόσμο διότι ούτε μεγάλη απόσταση θα διανύσεις, ούτε διόδια στην Αττική Οδό θα πληρώσεις. Και μάλιστα θα έχεις και συγκοινωνίες απλές. Λεωφορεία και μετρό (21 Απριλίου ανοίγει ο σταθμός Αιγάλεω του ΜΕΤΡΟ που βρίσκεται ελάχιστα από την ΙΚΕΑ). Η ΙΚΕΑ στο Ελληνικό θα διευκολύνει τους κατα τόπους κοντινές περιοχές (Γλυφάδα, Π. Φάληρο, Άλιμος κλπ.). Μην ξεχνάτε ότι στην περιοχή των ολυμπιακών εγκαταστάσεων έχει ανοίξει και το VILLAGE WORLD, ισάξιο του VILLAGE PARK στο Ρέντη. Και τα δύο πάνε ακόμα καλύτερα καθώς έχει μειωθεί η πολύωρη αναμονή στην ουρά και προβάλλονται και περισσότερες ταινίες απο πρίν που κάθε 3 αίθουσες έπαιζε την ίδια ταινία.

 

Για σκεφτείτε το!

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ετοιμάζεται να αρχίσει κατασκευή και στα Ιωάννινα.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ετοιμάζεται να αρχίσει κατασκευή και στα Ιωάννινα.

Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα της εταιρίας θα έχουν υλοποιηθεί στις παρακάτω περιοχές:

 

  1. Κρήτη (Ηράκλειο και Χανιά)
  2. Ιωάννινα
  3. Πάτρα
  4. Κεφαλλονιά
  5. Μυτιλήνη

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , τι σχέση εχει η Πειραιώς με το village στου Ρεντη?? Εχει καποια πολλα μετρα αποσταση

Και το Μετρο του Αιγάλεω που κολαει με το ΙΚΕΑ στην Πειραιώς ???

 

Τεσπα το θέμα ειναι με το ΙΚΕΑ να εχει προιοντα σε στοκ , και οχι να πηγαινεις και να τα εχει συνεχως σε ελλειψη

 

φιλικα:(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , τι σχέση εχει η Πειραιώς με το village στου Ρεντη?? Εχει καποια πολλα μετρα αποσταση

Και το Μετρο του Αιγάλεω που κολαει με το ΙΚΕΑ στην Πειραιώς ???

 

Τεσπα το θέμα ειναι με το ΙΚΕΑ να εχει προιοντα σε στοκ , και οχι να πηγαινεις και να τα εχει συνεχως σε ελλειψη

 

φιλικα:(

 

Στην Κηφισσού θα είναι, όχι την Πειραιώς.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

10 ΙΚΕΑ ως το 2010

http://www.ikea.gr/images/logo.gif

Πηγή: Δημήτρης Διαμαντίδης

Κατηγορία : ΝΕΑ>ΑΓΟΡΑ

 

Με στόχο τη δημιουργία 10 υπερκαταστημάτων IKEA σε σημαντικές πόλεις στην Ελλάδα, την Κύπρο και τη Βουλγαρία μέχρι το 2010, κλιμακώνεται το επενδυτικό πρόγραμμα της μεγάλης σουηδικής αλυσίδας. Το δίκτυο των IKEA στις τρεις χώρες αναπτύσσεται από τον όμιλο Φουρλή, μέσω της θυγατρικής Housemarket, η οποία στις 5 Σεπτεμβρίου θα εγκαινιάσει το πρώτο ΙΚΕΑ στην Κύπρο.

Παράλληλα, μέχρι το τέλος του 2007 θα λειτουργήσει ένα ακόμη στην Αττική (στον Κηφισό, σε ακίνητο του ομίλου Βιοχάλκο), όπου μεσοπρόθεσμα θα εκτιμηθεί η δημιουργία και τρίτης εμπορικής μονάδας, ενώ προετοιμάζεται η επέκταση της αλυσίδας στην ελληνική επαρχία. Ειδικότερα, θα κατασκευαστούν καταστήματα στη Λάρισα και τα Ιωάννινα, τα οποία εκτιμάται ότι θα λειτουργήσουν μέχρι το τέλος του 2008 ή τις αρχές του 2009, ενώ μέχρι το 2010 θα επιδιωχθεί η δημιουργία IKEA στην Κρήτη. Ταυτόχρονα, η εταιρεία σχεδιάζει τη διείσδυσή της στη Βουλγαρία, στην οποία, όπως εκτιμάται, το πρώτο κατάστημα θα λειτουργήσει το 2009 και το δεύτερο το 2010, ενώ εξετάζεται το ενδεχόμενο δημιουργίας και ενός τρίτου.

 

Το ΙΚΕΑ της Κύπρου εκτιμάται ότι στον πρώτο χρόνο της λειτουργίας του θα αποδώσει πωλήσεις ανάλογες εκείνων του ΙΚΕΑ Θεσσαλονίκης (περίπου 40 εκατ. ευρώ), το οποίο αναπτύσσεται με ρυθμό περίπου 5% ετησίως από άποψη κύκλου εργασιών και αριθμού επισκεπτών.

 

Ο όμιλος Φουρλή, στο πλαίσιο της ανάπτυξης της IKEA, προετοιμάζεται να προωθήσει την έκδοση ειδικής κάρτας αγορών ή ενός πιστωτικού εργαλείου προνομίων, ενώ μελετά την πιθανότητα δημιουργίας ηλεκτρονικού IKEA για την εξυπηρέτηση των νησιών. Εξάλλου, από τον Σεπτέμβριο αναμένεται η ανανέωση της συλλογής προϊόντων των ΙΚΕΑ με 700 νέους κωδικούς και η μείωση των τιμών σε 584 άλλους.

 

Οσον αφορά στα οικονομικά μεγέθη της εταιρείας, φέτος αναμένει ενοποιημένο κύκλο εργασιών 600 εκατ. ευρώ και κέρδη προ φόρων 50 εκατ. ευρώ, τα οποία επιβαρύνονται με τα έξοδα του αρχικού σταδίου λειτουργίας των δύο IKEA σε Αττική και Κύπρο (περίπου 8-10 εκατ. ευρώ).

 

http://www.greekretail.gr/articles/1871/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατι να περιμένετε για το νέο κατάλογο του ικέα για μια ακόμα βδομάδα?

Ας είναι καλά οι χακερ, δηλαδή εγω :) -για να περιαυτολογίσω και λιγακι

Χωρίς πολλά πολλά ιδου το λινκ

 

http://www.mediafire.com/?7zmoxmgxflm

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμο δεν λεω, αλλα 12MB ειναι αρκετα για καποιον με dial-up συνδεση οπως εγω!

 

Μεχρι να προχωρησει η ατηση που εχω κανει στη Forthnet για τα 24Mbs βλεπω να εχει βγει ο καταλογος για το 2010!

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο ΙΚΕΑ θα είναι στον Κηφισό στο πρώην κτίριο της Βιοχάλκο.. η εταιρεία που εργάζομαι κάνει τις μηχανολογικές εργασίες στο κτίριο.. όπως και το πρώην Διεθνές Κέντρο Ραδιοτηλεόρασης (στο ΟΑΚΑ) θα γίνει ένα ακριβό Mall (Prada, Gucci, D&B, LV) και δεν θα έχει εννοείται ούτε Goody's ούτε λαδορίγανες :p
The board is set.. The pieces are moving..
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να περιμένετε για το νέο κατάλογο του ικέα για μια ακόμα βδομάδα?

Ας είναι καλά οι χακερ, δηλαδή εγω :) -για να περιαυτολογίσω και λιγακι

Χωρίς πολλά πολλά ιδου το λινκ

 

http://www.mediafire.com/?7zmoxmgxflm

 

Thanx jim_iol! :)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θέλω να πάρω ένα μονό κρεβάτι και πήγα στην Ικέα και τρελάθηκα :confused: Μονό κρεβάτι -ολίγον της πλάκας από άποψη ποιότητας- 80 ευρώ. Ε λέω, οκ.

 

Ως εδώ πάει καλά. Άλλωστε δε χρειάζεται να πάρω τίποτα φοβερό, για φοιτητικό σπίτι το θέλω (για το "δεύτερο δωμάτιο" του σπιτιού, όταν έρχεται δλδ κανένας πατέρας μου κτλ, όχι για καθημερινή χρήση). Ε, λέω, να πάρω ένα καλούτσικο στρώμα (μην πιάνεται ο άνθρωπος:p). Έλα όμως που η Ικέα ή έχει μάπες στρώματα από 40 ως 80 ευρώ (τα είδα όλα αναλυτικότατα:lol:) ή ωραία στρώματα με 150 ευρώ :wacko: Έλεος.

 

Από τη Νεοσέτ έχω πάρει καταπληκτικό στρώμα (και έχω και ευαισθησία στη μέση) με 90 ευρώ. Να δώσω 100 για στρώμα στην Ικέα και να είναι μάπα;

 

Ε λέω, θα το αντιπαρέλθω κι αυτό. Ας δούμε τα μεταφορικά. Μου λέει μια υπάλληλος ότι είναι 12 ευρώ η μεταφορά, 12 ευρώ έξτρα αν δε μένω ισόγειο/δεν έχει ασανσέρ η πολυκατοικία/δε χωράει το κρεβάτι στο ασανσέρ και άλλα 20 η συναρμολόγηση :wacko: Έχω συναρμολογήσει διάφορα από Ικέα αλλά κρεβάτι δε θέλω να το επιχειρήσω, ειδικά από τότε που συναρμολόγησα καρέκλα και κλάταρε :p

 

Και σκέφτομαι τώρα εγώ: η Νεοσέτ, που έχει καλύτερη ποιότητα από τα φθηνά της Ικέα (γιατί, χάρηκα, αν πάω στα ακριβά της Ικέα είμαι οκ) και αρκετά καλή τιμή (όσο κρατάς low profile :p) έχει τσάμπα μεταφορικά, τίποτα έξτρα για τον όροφο και τις λοιπές βλακείες και μόνο 12 ευρώ συναρμολόγηση.

 

Ουφ :p Μπερδεύτηκα.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θέλω να πάρω ένα μονό κρεβάτι και πήγα στην Ικέα και τρελάθηκα :confused: Μονό κρεβάτι -ολίγον της πλάκας από άποψη ποιότητας- 80 ευρώ. Ε λέω, οκ.

 

Ως εδώ πάει καλά. Άλλωστε δε χρειάζεται να πάρω τίποτα φοβερό, για φοιτητικό σπίτι το θέλω (για το "δεύτερο δωμάτιο" του σπιτιού, όταν έρχεται δλδ κανένας πατέρας μου κτλ, όχι για καθημερινή χρήση). Ε, λέω, να πάρω ένα καλούτσικο στρώμα (μην πιάνεται ο άνθρωπος:p). Έλα όμως που η Ικέα ή έχει μάπες στρώματα από 40 ως 80 ευρώ (τα είδα όλα αναλυτικότατα:lol:) ή ωραία στρώματα με 150 ευρώ :wacko: Έλεος.

 

Από τη Νεοσέτ έχω πάρει καταπληκτικό στρώμα (και έχω και ευαισθησία στη μέση) με 90 ευρώ. Να δώσω 100 για στρώμα στην Ικέα και να είναι μάπα;

 

Ε λέω, θα το αντιπαρέλθω κι αυτό. Ας δούμε τα μεταφορικά. Μου λέει μια υπάλληλος ότι είναι 12 ευρώ η μεταφορά, 12 ευρώ έξτρα αν δε μένω ισόγειο/δεν έχει ασανσέρ η πολυκατοικία/δε χωράει το κρεβάτι στο ασανσέρ και άλλα 20 η συναρμολόγηση :wacko: Έχω συναρμολογήσει διάφορα από Ικέα αλλά κρεβάτι δε θέλω να το επιχειρήσω, ειδικά από τότε που συναρμολόγησα καρέκλα και κλάταρε :p

 

Και σκέφτομαι τώρα εγώ: η Νεοσέτ, που έχει καλύτερη ποιότητα από τα φθηνά της Ικέα (γιατί, χάρηκα, αν πάω στα ακριβά της Ικέα είμαι οκ) και αρκετά καλή τιμή (όσο κρατάς low profile :p) έχει τσάμπα μεταφορικά, τίποτα έξτρα για τον όροφο και τις λοιπές βλακείες και μόνο 12 ευρώ συναρμολόγηση.

 

Ουφ :p Μπερδεύτηκα.

 

Και εγώ σε αυτό το δίλλημα είμαι...

Μόνο που εγώ θέλω κρεβάτι (μάλλον διπλό), γραφείο (μικρό)

και μια βιβλιοθήκη (μικρή και αυτή) για την γκαρσονιέρα που

θα μείνω.

 

Ο πατέρας μου λέει να πάμε ΙΚΕΑ αλλά η μάνα μου λέει να

πάμε στη Νεοσέτ να πάρουμε γιατί του ΙΚΕΑ είναι μάπα

και μετά περνάμε και από το pallet για τα υπόλοιπα.

 

Είναι όντως μάπα τα πράγματα του ΙΚΕΑ μέχρι τα 100 ευρώ;

 

Εμένα με βλέπω για Νεοσέτ και καλύτερα να πας και εσύ εκει

γιατί κρίνοντας από την ποιότητα των προιόντων της ένα κρεβάτι

και μια βιβλιοθήκη του είχα πάρει στα 7 μου είναι ακόμα τέλεια

και σε άψογη κατάσταση.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Neoset για σιγουριά. Γενικά τα έπιπλα του ΙΚΕΑ δεν είναι και τα πλέον έμπιστα. Και για την ποιότητα που προσφέρουν οι τιμές δεν είναι και οι καλύτερες. Ενώ στη Neoset και τα φθηνά έχουν καλύτερη ποιότητα από το ΙΚΕΑ. Το ΙΚΕΑ είναι κυρίως για μικροπράγματα. Για έπιπλα (καναπέδες, κρεβάτια, βιβλιοθήκες) και κουζίνες είναι πολύ "ριψοκίνδυνο" να αγοράσεις απο το ΙΚΕΑ.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα φοιτητικά να βρεις κρεβάτι ωραίο ημιδιπλο σιδερένιο με ωραίο σχέδιο στα 40 ευρά...

Εγώ έχω ένα τέτοιο 7 χρόνια τώρα και είναι σκυλί.

Το ΙΚΕΑ είναι πανάκριβο σε τέτοια πράγματα. Μόνο για κανα μπλιμπλονάκι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα φοιτητικά να βρεις κρεβάτι ωραίο ημιδιπλο σιδερένιο με ωραίο σχέδιο στα 40 ευρά...

Εγώ έχω ένα τέτοιο 7 χρόνια τώρα και είναι σκυλί.

Το ΙΚΕΑ είναι πανάκριβο σε τέτοια πράγματα. Μόνο για κανα μπλιμπλονάκι είναι.

 

Θεέ μου, υπάρχει τέτοια τιμή;! :lol: Είπαμε μωρέ, να είναι οικονομικό... Όχι και ψεύτικο:wacko::lol:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ψεύτικο σου λέω. Τώρα δεν ξέρω πόσο θα κάνει. Ίσως να κάνει και 60..

Αλλά είναι πολύ ανθεκτικό. Τόσα χρόνια έχει υπομείνει πολλά ;)

Link to comment
Share on other sites

@dexter_

 

Εμενα απο Νεοσετ το κρεβατι (μονό) πηγε στα 370 - 400€ (180€ στρωμα και τα υπολοιπα το κρεβατι) με καλο στρωμα (οχι βεβαια το σουπερ-εξτρα απο λατεξ ή το αλλο με ξεχωριστα τυλιγμενα ελατηρια).

 

Τα στρωματα του ΙΚΕΑ τα θεωρω γενικα καλα και φαινεται οτι υπαρχει καποια ποιοτητα (οκ, τα πιο φθηνα μπορει να ειναι και μαπα, δεν παιρνω κι ορκο! :O).

Σε σχεση με αυτα αλλων εταιριων ειναι φθηνοτερα αλλα δεν θα ελεγα χειροτερης ποιοτητας.

Φυσικα το στρωμα συνηθως παει πακετο με το κρεββατι αφου οι διαστασεις εχουν μικρες αποκλισεις απο εταιρια σε εταιρια. :whistle:

 

Αν αποφασισεις να πας στη Νεοσετ θα σου βγει σιγουρα παραπανω απο το ΙΚΕΑ (οι τιμες δεν ειναι φιξ, αλλα πανε ανα τεμαχιο, π.χ. 4 ποδια ταδε τυπου εχουν 80€, 2 ξυλα ταδε τυπο 40€...συνολο 120€), ενω και σ'αυτους χρεωνουν τη συναρμολογηση και τη μεταφορα (στρογγυλευουν την τιμη προς τα πανω).

Η ποιοτητα τους για εμενα δεν δικαιολογει τις τιμες τους.

 

Προσωπικα θα προτιμουσα να κανω μονος μου τη συναρμολογηση γιατι παντα τα μαστορια σε εχουν γραμμενο στα ΧΧ τους και θελουν να κανουν γρηγορα και να φυγουν.

Ακομα θυμαμαι πως κοπανουσαν το προσκεφαλο με τα σφυρια (διελυσαν τις πλαστικες ταπες που ειχε) και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

Πειτε με ψειρα αλλα οταν αγοραζω κατι ας με αφησουν αν θελω να το χαλασω μονος μου. :O

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει περυσι απο ΙΚΕΑ το ασπρο κρεβατι το μεταλλικο που ειναι σαν καναπες και ειμαι πολυ ευχαριστημενη μεχρι στιγμης.

Τα στρωματα ομως δεν μου αρεσαν καθολου κι ετσι εκανα παραγγελια στην Candia Strom και ολα οκ. :)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fourlis: Αρχές 2008 η λειτουργία logistics center-Επενδύσεις 71 εκατ. ευρώ φέτος

ΗΜΕΡΗΣΙΑ On Line 10/9/2007

 

Από τις αρχές του 2008 αναμένεται να ξεκινήσει η λειτουργία του νέου logistic center του ΙΚΕΑ, το οποίο αυτή την περίοδο είναι υπό κατασκευή και θα ανήκουν στην 100% θυγατρική του ομίλου Φουρλή Trade Logistics AE.

 

Οι νέες αποθήκες αναγείρονται σε οικόπεδο έκτασης 95.000 τ.μ. στο Σχηματάρι (50 χλμ. Βόρεια από Αθήνα), η έκτασή τους θα φτάνει τα 30.000 τ.μ. ενώ για την κατασκευή τους θα επενδυθούν 25 εκ. ευρώ.

 

Το σύνολο των επενδύσεων του ομίλου Φουρλής για το 2007 φτάνει τα 71 εκ. ευρώ αφού εκτός από την ανέγερση των αποθηκών, ο όμιλος προωθεί την αποδοτική αξιοποίηση των παγίων που διαθέτει.

 

Στο πλαίσιο αυτό, θα επενδύσει 10 εκ. ευρώ για την ανέγερση κτιρίου σε έκταση 27.500 τ.μ. που διαθέτει επί των λεωφόρων Πειραιώς και Κηφισού, το οποίο ακολούθως θα πωληθεί. Σημειώνεται ότι για τμήμα της συγκεκριμένης έκταση, (που αποκτήθηκε το 2002 από τον όμιλο Φουρλή έναντι ποσού 22 εκατ. ευρώ με σκοπό τη δημιουργία του πρώτου αθηναϊκού ΙΚΕΑ), υπάρχει προκαταρκτική συμφωνία πώλησης στην αλυσίδα Jumbo.

 

Στις επενδύσεις του 2007 συμπεριλαμβάνονται τα 23 εκ. ευρώ επένδυσης για την ολοκλήρωση του ΙΚΕΑ στην Κύπρο (το 3ο του ομίλου) που ξεκίνησε τη λειτουργία του την Παρασκευή, και 13 εκ. ευρώ επένδυσης που απαιτούνται για την ολοκλήρωση του δεύτερου ΙΚΕΑ (και τέταρτο του ομίλου) στην Αθήνα, που αναμένεται να ξεκινήσει το Δεκέμβριο του 2007. Στα σχέδια του ομίλου ακολούθως είναι να ξεκινήσει το κατάστημα στη Βουλγαρία αλλά και δύο επιπλέον στην επαρχία σε Ιωάννινα και Λάρισα.

 

Ακολούθως υπάρχουν σχέδια για Κρήτη, για επιπλέον 1-2 ΙΚΕΑ στη Βουλγαρία και ενδεχομένως για τρίτο στην Αττική από το 2010. Το 2008 τα έσοδα από το σύνολο των τεσσάρων ΙΚΕΑ που θα λειτουργούν προβλέπεται σε 300-340 εκ. ευρώ το 2008 έναντι 200 εκ. ευρώ το 2007 των 2 ΙΚΕΑ που λειτουργούν σήμερα. Οσον αφορά στην αλυσίδα Intersport που σήμερα αριθμεί 23 καταστήματα στην Ελλάδα, 4 στην Βουλγαρία και 1 στη Ρουμανία, σύντομα θα ξεκινήσει το πρώτο Intersport στην Κύπρο, ακόμη 1 στη Ρουμανία, και ένα στην Λαυρίου. Για το 2008 προγραμματίζεται η λειτουργία 3-4 νέων καταστημάτων σε Ελλάδα και εξωτερικό.

 

Μαρίνα Πρωτονοταρίου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο ΙΚΕΑ θα είναι στον Κηφισό στο πρώην κτίριο της Βιοχάλκο.. η εταιρεία που εργάζομαι κάνει τις μηχανολογικές εργασίες στο κτίριο.. όπως και το πρώην Διεθνές Κέντρο Ραδιοτηλεόρασης (στο ΟΑΚΑ) θα γίνει ένα ακριβό Mall (Prada, Gucci, D&B, LV) και δεν θα έχει εννοείται ούτε Goody's ούτε λαδορίγανες :p

 

Πηγή: Δημήτρης Διαμαντίδης

Κατηγορία : ΝΕΑ>ΑΓΟΡΑ

Με στόχο τη δημιουργία 10 υπερκαταστημάτων IKEA σε σημαντικές πόλεις στην Ελλάδα, την Κύπρο και τη Βουλγαρία μέχρι το 2010, κλιμακώνεται το επενδυτικό πρόγραμμα της μεγάλης σουηδικής αλυσίδας. Το δίκτυο των IKEA στις τρεις χώρες αναπτύσσεται από τον όμιλο Φουρλή, μέσω της θυγατρικής Housemarket, η οποία στις 5 Σεπτεμβρίου θα εγκαινιάσει το πρώτο ΙΚΕΑ στην Κύπρο.

Παράλληλα, μέχρι το τέλος του 2007 θα λειτουργήσει ένα ακόμη στην Αττική (στον Κηφισό, σε ακίνητο του ομίλου Βιοχάλκο), όπου μεσοπρόθεσμα θα εκτιμηθεί η δημιουργία και τρίτης εμπορικής μονάδας, ενώ προετοιμάζεται η επέκταση της αλυσίδας στην ελληνική επαρχία. Ειδικότερα, θα κατασκευαστούν καταστήματα στη Λάρισα και τα Ιωάννινα, τα οποία εκτιμάται ότι θα λειτουργήσουν μέχρι το τέλος του 2008 ή τις αρχές του 2009, ενώ μέχρι το 2010 θα επιδιωχθεί η δημιουργία IKEA στην Κρήτη. Ταυτόχρονα, η εταιρεία σχεδιάζει τη διείσδυσή της στη Βουλγαρία, στην οποία, όπως εκτιμάται, το πρώτο κατάστημα θα λειτουργήσει το 2009 και το δεύτερο το 2010, ενώ εξετάζεται το ενδεχόμενο δημιουργίας και ενός τρίτου.

 

Το ΙΚΕΑ της Κύπρου εκτιμάται ότι στον πρώτο χρόνο της λειτουργίας του θα αποδώσει πωλήσεις ανάλογες εκείνων του ΙΚΕΑ Θεσσαλονίκης (περίπου 40 εκατ. ευρώ), το οποίο αναπτύσσεται με ρυθμό περίπου 5% ετησίως από άποψη κύκλου εργασιών και αριθμού επισκεπτών.

 

Ο όμιλος Φουρλή, στο πλαίσιο της ανάπτυξης της IKEA, προετοιμάζεται να προωθήσει την έκδοση ειδικής κάρτας αγορών ή ενός πιστωτικού εργαλείου προνομίων, ενώ μελετά την πιθανότητα δημιουργίας ηλεκτρονικού IKEA για την εξυπηρέτηση των νησιών. Εξάλλου, από τον Σεπτέμβριο αναμένεται η ανανέωση της συλλογής προϊόντων των ΙΚΕΑ με 700 νέους κωδικούς και η μείωση των τιμών σε 584 άλλους.

 

Οσον αφορά στα οικονομικά μεγέθη της εταιρείας, φέτος αναμένει ενοποιημένο κύκλο εργασιών 600 εκατ. ευρώ και κέρδη προ φόρων 50 εκατ. ευρώ, τα οποία επιβαρύνονται με τα έξοδα του αρχικού σταδίου λειτουργίας των δύο IKEA σε Αττική και Κύπρο (περίπου 8-10 εκατ. ευρώ).

ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΑΣΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΡΕΥΝΑ ΘΕΣΜΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΛΙΑΝΕΜΠΟΡΙΟ ΑΓΟΡΑ ΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟΙ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΡΟΦΙΛ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟΙ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΡΟΦΙΛ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΡΟΦΙΛ Μ&M ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΜΑΝΑΤΖΜΕΝΤ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ NEWSLETTERΓραφτείτε στη mailing list του greekretail.gr και λάβετε το ενημερωτικό newsletter δωρέαν.

 

ΕΚΔΟΣΕΙΣ COMCENTERΠΑΝΟΡΑΜΑ 10

 

περισσότερα

COPYRIGHT© 2006-2007 COMCENTER | ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ | CREATED BY HANDMADE Loading

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θέλω να πάρω ένα μονό κρεβάτι και πήγα στην Ικέα και τρελάθηκα :confused: Μονό κρεβάτι -ολίγον της πλάκας από άποψη ποιότητας- 80 ευρώ. Ε λέω, οκ.

 

Ως εδώ πάει καλά. Άλλωστε δε χρειάζεται να πάρω τίποτα φοβερό, για φοιτητικό σπίτι το θέλω (για το "δεύτερο δωμάτιο" του σπιτιού, όταν έρχεται δλδ κανένας πατέρας μου κτλ, όχι για καθημερινή χρήση). Ε, λέω, να πάρω ένα καλούτσικο στρώμα (μην πιάνεται ο άνθρωπος:p). Έλα όμως που η Ικέα ή έχει μάπες στρώματα από 40 ως 80 ευρώ (τα είδα όλα αναλυτικότατα:lol:) ή ωραία στρώματα με 150 ευρώ :wacko: Έλεος.

 

Από τη Νεοσέτ έχω πάρει καταπληκτικό στρώμα (και έχω και ευαισθησία στη μέση) με 90 ευρώ. Να δώσω 100 για στρώμα στην Ικέα και να είναι μάπα;

 

Ε λέω, θα το αντιπαρέλθω κι αυτό. Ας δούμε τα μεταφορικά. Μου λέει μια υπάλληλος ότι είναι 12 ευρώ η μεταφορά, 12 ευρώ έξτρα αν δε μένω ισόγειο/δεν έχει ασανσέρ η πολυκατοικία/δε χωράει το κρεβάτι στο ασανσέρ και άλλα 20 η συναρμολόγηση :wacko: Έχω συναρμολογήσει διάφορα από Ικέα αλλά κρεβάτι δε θέλω να το επιχειρήσω, ειδικά από τότε που συναρμολόγησα καρέκλα και κλάταρε :p

 

Και σκέφτομαι τώρα εγώ: η Νεοσέτ, που έχει καλύτερη ποιότητα από τα φθηνά της Ικέα (γιατί, χάρηκα, αν πάω στα ακριβά της Ικέα είμαι οκ) και αρκετά καλή τιμή (όσο κρατάς low profile :p) έχει τσάμπα μεταφορικά, τίποτα έξτρα για τον όροφο και τις λοιπές βλακείες και μόνο 12 ευρώ συναρμολόγηση.

 

Ουφ :p Μπερδεύτηκα.

Ο αδερφός μου που μετακόμισε λόγω σπουδών, αγόρασε τα πάντα από το ΙΚΕΑ, εκτός από το κρεβάτι το οποίο πήρε από τη ΝΕΟΣΕΤ. Όντως τα μονά κρεβάτια του ΙΚΕΑ είναι και μικρά και με τραγική ποιότητα. Άσε που μου θυμίζουν ράντζα νοσοκομείου! Τα στρώματα δεν τα σχολιάζω.. :wacko:

 

Κατα τ' άλλα όμως, είναι πολύ ευχαριστημένος με τα υπόλοιπα έπιπλα. Αν έχει κάποιος γούστο και χρόνο να ψάξει, θα διαλέξει ωραία πράγματα. Πραγματικά με σχετικά λίγα λεφτά έχει φτιάξει κορυφαίο σπίτι! :D

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...