Jump to content

Καταστήματα ΙΚΕΑ


Xourxoulitsos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμμιά φορά όμως χρειάζεται και κάτι παραπάνω απο χρόνο για να κάνεις την συναρμολόγηση.Λίγη φαντασία ίσως,λίγες μαντικές ικανότητες για να καταλάβεις τι δείχνει το σχέδιο,για να σκεφτείς τι είναι αυτό που λείπει απο την ζωγραφιά και τι πρέπει να κάνεις για να βγει σωστό και πάει λέγοντας..Όπως και να 'χει έχει την πλάκα του αρκεί να έχεις υπομονή :p αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα σε ανταμείβει ;)

Σαν το κρεβάτι μου,που ακόμα ψάχνω μετά απο 1 χρόνο,να βρω που διάολο μπαίνουν δυο σιδεράκια που μου περίσεψαν απο τη σακούλα με τα υλικά.:p

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω παρει παρα πολλα πραγματα απο το ΙΚΕΑ και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη.Εχω επιπλωση σχεδον ολο μου το σπιτι πολυ φθηνα και με πολυ μοντερνα επιπλα.Αψογη εξυπηρετηση,λιγο με χαλαει αυτη η ιστορια με τους κωδικους και την παραλαβη αλλα οκ το συνηθιζεις
Link to comment
Share on other sites

Σε περιοδικο διαβασα οτι απο 30 Αυγουστου ως 27 Οκτωβριου θα διανεμηθουν 1.910.000 καταλογοι ΙΚΕΑ σε ολη την Ελλαδα!:)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει παρα πολλα πραγματα απο το ΙΚΕΑ και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη.Εχω επιπλωση σχεδον ολο μου το σπιτι πολυ φθηνα και με πολυ μοντερνα επιπλα.Αψογη εξυπηρετηση,λιγο με χαλαει αυτη η ιστορια με τους κωδικους και την παραλαβη αλλα οκ το συνηθιζεις

 

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος των ιδιαίτερα φτηνών τιμών του ΙΚΕΑ. Το σύστημα self service σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει παρα πολλα πραγματα απο το ΙΚΕΑ και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη.Εχω επιπλωση σχεδον ολο μου το σπιτι πολυ φθηνα και με πολυ μοντερνα επιπλα.Αψογη εξυπηρετηση,λιγο με χαλαει αυτη η ιστορια με τους κωδικους και την παραλαβη αλλα οκ το συνηθιζεις

Μπορεί να μην έχω ψωνίσει ποτέ από τα ΙΚΕΑ, αλλά μου αρέσει όλη η φιλοσοφία του. Είναι self service χωρίς να έχεις τον καθένα πάνω απ'το κεφάλι σου να σου λέει "Α, αυτός ο καναπές είναι πιο ακριβός, αλλά πιο ανατομικός, αλλά μπορείτε να πάρετε έναν ακόμη ακριβότερο, αλλά με αψογη ποιότητα". Μπορείς να μεταφέρεις τα έπιπλα εύκολα, και αν χωράνε όλες οι συσκευασίες στο αυτοκίνητο, και χωρίς να περιμένεις πότε θα σου έρθουν. Επίσης διασκεδαστικό είναι η συναρμολόγηση. Αφού κουράστηκες για να το συναρμολογήσεις, το προσέχεις πιο πολύ, αν και δεν έχεις πρόβλημα άν θα σου χαλάσει, γιατί δεν ξεπαραδιάστηκες για να τον αποκτήσεις. Πραγματικά αξίζει σαν κατάστημα. Αν δημιουργήσουν κι άλλο κατάστημα σε πιο κεντρικό σημείο της Αθήνας θα είναι ακόμη καλύτερα. Πάντως αν χρειαστώ κάποιο έπιπλο, θα έχω το ΙΚΕΑ υπ'όψην μου. Όσο για το design, πράγματι πέρνεις μοντέρνα έπιπλα και φθηνά. Τι άλλο να θες.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δύο φορές που πήγα σε ΙΚΕΑ (μία εδώ και μία στο Παρίσι) δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος. Μάλλον το αντίθετο. Και δεν μιλάω για την ποιότητα αλλά για το design. Επίσης φαίνονται από μακριά ότι είναι φθηνά.:blink: Εγώ θα το επέλεγα ως λύση ανάγκης ή έστω για είδη όπως εξόπλισμο και φωτιστικά μπάνιου που εκεί κάτι αξιόλογο μπορεί να το βρεις... :p

 

Επίσης δεν αντέχω όλο αυτό το κόσμο που συρρέει και συνωστίζεται μέσα σε ένα τέτοιο πολυκατάστημα και χαίρεται (όχι ότι έχω κάτι προσωπικό με τους ανθρώπους αλλά και τόση πολυκοσμία...). :(

 

Ίσως να είμαι εγώ ο παράξενος επειδή έχω μανία με τα έπιπλα και τα χαλιά! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι ειχαμε παρει μια ντουλαπα συναρμολογουμενη...αφου σπασαμε ενα ξυλο απο το βιδωμα κ ειχε μεινει στον αερα...τα περασαμε ολα με προκες στην πλατη για να μην ασχολουμαστε αλλο με το βιδωμα:P

αν ειστε με παρεα αξιζει το σκηνικο στανταρ θα περισεψει καμμια βιδα καποιος θα βαλει αναποδα κατι,πολυ μπλα μπλα,βρισιμο για το σχεδιαγραμμα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Από το IKEA έχω πάρει μία βιβλιοθήκη για τα δεκάδες βιβλία του πανεπιστημίου, έναν καθρέπτη, ένα ράφι το οποίο μπαίνει στον τοίχο και ένα μικρό κομοδίνο για τη βεράντα για φρούτα/λαχανικά. Αυτά τα πήρα πριν κανένα χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσο από το ποσό που πλήρωσα, όσο και από την αντοχή τους στον χρόνο.

 

Επί τη ευκαιρία, το δεύτερο κατάστημα διάβασα θα ανοίξει στην Πειραιώς. Αληθεύει;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε κατά κάποια άποψη είναι καλό για κάποιον που θέλει να βρει οικονομικά έπιπλα και δίχως να επισκεφτεί πολλά διαφορετικά καταστήματα ,επίσης οι ποιότητες ποικίλουν αλλά μη νομίζετε ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλές και στα έπιπλα ποιότητας είδικά αν συνυπολογίσουμε ότι άλλα καταστήματα στα μεταφέρουν στο σπίτι σου με το προσωπικό τους φορτηγό και στα συναρμολογούν δωρεάν,και στην τελική αν τα πάρεις όλα απο κει θα σου κάνουν και μαι εκπτωση:) .Κι άντε να πας απο το ικέα να ψάχνεις με τις ώρες μόνος,δίχως να ξέρεις ποιά έπιπλα είναι καλά ποιοτικός,πια έχουν το καλύτερο value for money,και η ποιότητα είναι αβέβαιη καθώς πολλές φορές και ακριβά πράγματα του ικέα είναι προβληματικά(αν περάσατε απο το τμήμα ευκαιριών θα καταλάβετε,τι εννοώ:lol: )Και επίσης άντε να βρείς και να τα πάρεις,μετά είναι και η μεταφορά στη μέση,που πρέπει να βρείς φορτηγάκι για να τα πας σπίτι σου.Α και βέβαια πρέπει και να τα συναρμολογήσεις ,και άντε μερικών τα χέρια πιάνουν και θα το κάνουν μόνοι τους,άλλοι όμως ή θα παιδεύονται με τις ώρες ή θα ανγκαστούν να φωνάξουν κάποιον τεχνίτη για να τη κάνει αυτός τη δουλεία,και όλα αυτά(φορτηγάκι,τεχνίτες)μετά αμοιβής βέβαια:X ]Κατά την αποψη μου το ικέα αξίζει μόνο για κάποιες ευκαιρίες που βγάζουν μάτι,άντε και για κάνα μικροέπιπλο.Έ τι λέτε?:)

Link to comment
Share on other sites

[...] στα μεταφέρουν στο σπίτι σου με το προσωπικό τους φορτηγό και στα συναρμολογούν δωρεάν,και στην τελική αν τα πάρεις όλα απο κει θα σου κάνουν και μαι εκπτωση:) .

 

Κι άντε να πας απο το ικέα να ψάχνεις με τις ώρες μόνος,δίχως να ξέρεις ποιά έπιπλα είναι καλά ποιοτικός,πια έχουν το καλύτερο value for money,και η ποιότητα είναι αβέβαιη καθώς πολλές φορές και ακριβά πράγματα του ικέα είναι προβληματικά(αν περάσατε απο το τμήμα ευκαιριών θα καταλάβετε,τι εννοώ:lol: )

 

Και επίσης άντε να βρείς και να τα πάρεις,μετά είναι και η μεταφορά στη μέση,που πρέπει να βρείς φορτηγάκι για να τα πας σπίτι σου.

 

Α και βέβαια πρέπει και να τα συναρμολογήσεις ,και άντε μερικών τα χέρια πιάνουν και θα το κάνουν μόνοι τους,άλλοι όμως ή θα παιδεύονται με τις ώρες ή θα ανγκαστούν να φωνάξουν κάποιον τεχνίτη για να τη κάνει αυτός τη δουλεία,και όλα αυτά(φορτηγάκι,τεχνίτες)μετά αμοιβής βέβαια:X ]Κατά την αποψη μου το ικέα αξίζει μόνο για κάποιες ευκαιρίες που βγάζουν μάτι,άντε και για κάνα μικροέπιπλο.Έ τι λέτε?:)

 

Λέμε:

 

(α) Η μεταφορά κοστίζει μόλις 15 ευρώ, ποσό μηδαμινό, αν αναλογιστεί κανείς πόσο κοστίζουν αντίστοιχα έπιπλα αλλού.

(β) Όλα τα έπιπλα στο IKEA είναι value for money. Είναι όλα πιο φθηνά από αλλού.

(γ) Στο τμήμα ευκαιριών ξέρεις ότι αυτό που παίρνεις βρισκόταν εκεί για κάποιο λόγο (κάποια μικροφθορά, κάποιο γδάρισμο). Δεν πας ξυπόλυτος στα αγκάθια.

(δ) Μεταφορικά = 15 ευρώ

(ε) Δοκίμασες ποτέ να συναρμολογήσεις κάτι; Δεν χρειάζεται να πιάνουν τα χέρια σου, είναι πραγματικά πανεύκολο.

 

Φιλικά πάντα :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λέμε:

 

Η μεταφορά κοστίζει μόλις 15 ευρώ, ποσό μηδαμινό, αν αναλογιστεί κανείς πόσο κοστίζουν αντίστοιχα έπιπλα αλλού.

 

Φιλικά πάντα :)

 

Το ποσό αυτό στα μεταφορικό ισχύει ανά τεμάχιο ή ακόμα και αν υπάρχουν, ας πούμε 5 διαφορετικά τμχ. ισχύουν τα 15€?

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό αυτό στα μεταφορικό ισχύει ανά τεμάχιο ή ακόμα και αν υπάρχουν, ας πούμε 5 διαφορετικά τμχ. ισχύουν τα 15€?

 

Κοίτα, σίγουρα μετά από κάποιο αριθμό τεμαχίων το ποσό ανεβαίνει. Πάντως εγώ για 4 τεμάχια και ένας φίλος μου για 5 τεμάχια, πληρώσαμε αμφότεροι 15 ευρώ. Ίσως στην ιστοσελίδα να γράφει περισσότερες πληροφορίες.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λέμε:

 

(α) Η μεταφορά κοστίζει μόλις 15 ευρώ, ποσό μηδαμινό, αν αναλογιστεί κανείς πόσο κοστίζουν αντίστοιχα έπιπλα αλλού.

(β) Όλα τα έπιπλα στο IKEA είναι value for money. Είναι όλα πιο φθηνά από αλλού.

(γ) Στο τμήμα ευκαιριών ξέρεις ότι αυτό που παίρνεις βρισκόταν εκεί για κάποιο λόγο (κάποια μικροφθορά, κάποιο γδάρισμο). Δεν πας ξυπόλυτος στα αγκάθια.

(δ) Μεταφορικά = 15 ευρώ

(ε) Δοκίμασες ποτέ να συναρμολογήσεις κάτι; Δεν χρειάζεται να πιάνουν τα χέρια σου, είναι πραγματικά πανεύκολο.

 

Φιλικά πάντα :)

τα μεταφορικά αν θυμάμαι καλά πάνε με το κιλό και με τη περιοχή που θες να τα μεταφέρεις,γιατί εκτός Θεσσαλονίκης η τιμή ανεβαίνει.Έχουμε πάρει για το σπίτι μας μια βιβιβλιθήκη,και κάτι καθρέπτες και είδη υγειηνής για το μπάνιο,,των οποίων οι βάσεις έχουν σκουριάσει απο τα νερά,οπότε το value for money εδώ δεν ισχυεί μόνο στη τιμή αγοράς,καθώς όταν αγοράζεις κάτι ,υπολογίζεις να το κρατήσεις καμοιά δεκαριά χρόνια(ο καθρέπτης στο μπάνιο συγκεκριμένα έχει 2 έτη στη πλάτη του).Όσο για τη βιβλιοθήκη δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα στη συναρμολόγηση της καθώς οι οδηγίες της δεν ήταν αναλυτικές και μπέρδεβαν αντί να βοηθάν,και άντε αυτό ήταν ένα επιπλάκι πάρε να κάνεις όλάτ α έπιπλα τους σπιτιού,ένα σαββατοκύριακο δε σου φτάνει.Όσο για το τμήμα ευκαιριών το είπα για να δείτε ότι υπάρχουν και ακριβά έπιπλα που πιθανόν να τα έχουν επιστρέψει δυσαρεστημένοι πελάτες.Και μη το λές ότι είναι όλα πιο φθηνά γιατί καμοιά φορά τα φθηνά σου βγαίνουν και ακριβά.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΕΑ αγόρασα πέρυσι όλα τα έπιπλα για το νέο μου - φοιτητικό - σπίτι. Περιττό να πω πως για έπιπλα εγώ θα κάνω πολλά χρόνια να ξαναπάω (ευτυχώς) διότι απέκτησα λουμπάγκο. Για να κατεβάσεις όλες τις συσκευασίες από τα ράφια (3 για το κάθε έπιπλο) αποκτάς νέες εμπειρίες στον τομέα της πρόκλησης πόνου (πολύ καλές ιδέες για βασανιστήρια, να βάζεις κάποιον να ξεδιαλέγει τα έπιπλα από το ΙΚΕΑ). Επιπλέον, χρειάστηκα συνολικά 3 καρότσια εκ των οποίων το ένα αποφάσισε να ξαπλώσει λίγο και ανατράπηκε πάνω στο πόδι μου. Κατά τα άλλα, η μεταφορά είναι γελοία και εξαιρετικά φθηνή (παρότι έπρεπε να μεταφερθούν από την Αθήνα στα Γιάννενα και να ανεβούν στον 4ο όροφο).

 

Όσον αφορά τη συναρμολόγηση είναι σχετικά εύκολη, όμως πρέπει οπωσδήποτε να έχεις βοήθεια και πολύ γερό χέρι, ειδικά με τις βιβλιοθήκες. Το χειρότερο όμως του ΙΚΕΑ είναι ένα: η εξυπηρέτηση αφού αγοράσεις τα έπιπλα. Συγκεκριμένα, αγόρασα ένα κομοδίνο που έχει ένα συρτάρι που κρέμεται. Στη συσκευασία βρίσκονταν δύο κομμάτια που ήταν ίδια (ενώ το ένα έπρεπε να είναι αντίστροφο του άλλου) και όταν το φέραμε το κομμάτι στην Αθήνα για να το αλλάξουν μας έβγαλαν την ψυχή.

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, όλα τα έπιπλα που έχω πάρει έχουν βγει τέλεια, και μάλιστα μετά από σκληρή χρήση. Ειδικά μία φοβερή πολυθρόνα, είναι τέλεια! Και η ποιότητα είναι επίσης πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΕΑ αγόρασα πέρυσι όλα τα έπιπλα για το νέο μου - φοιτητικό - σπίτι. Περιττό να πω πως για έπιπλα εγώ θα κάνω πολλά χρόνια να ξαναπάω (ευτυχώς) διότι απέκτησα λουμπάγκο. Για να κατεβάσεις όλες τις συσκευασίες από τα ράφια (3 για το κάθε έπιπλο) αποκτάς νέες εμπειρίες στον τομέα της πρόκλησης πόνου (πολύ καλές ιδέες για βασανιστήρια, να βάζεις κάποιον να ξεδιαλέγει τα έπιπλα από το ΙΚΕΑ). Επιπλέον, χρειάστηκα συνολικά 3 καρότσια εκ των οποίων το ένα αποφάσισε να ξαπλώσει λίγο και ανατράπηκε πάνω στο πόδι μου. Κατά τα άλλα, η μεταφορά είναι γελοία και εξαιρετικά φθηνή (παρότι έπρεπε να μεταφερθούν από την Αθήνα στα Γιάννενα και να ανεβούν στον 4ο όροφο).

 

Όσον αφορά τη συναρμολόγηση είναι σχετικά εύκολη, όμως πρέπει οπωσδήποτε να έχεις βοήθεια και πολύ γερό χέρι, ειδικά με τις βιβλιοθήκες. Το χειρότερο όμως του ΙΚΕΑ είναι ένα: η εξυπηρέτηση αφού αγοράσεις τα έπιπλα. Συγκεκριμένα, αγόρασα ένα κομοδίνο που έχει ένα συρτάρι που κρέμεται. Στη συσκευασία βρίσκονταν δύο κομμάτια που ήταν ίδια (ενώ το ένα έπρεπε να είναι αντίστροφο του άλλου) και όταν το φέραμε το κομμάτι στην Αθήνα για να το αλλάξουν μας έβγαλαν την ψυχή.

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, όλα τα έπιπλα που έχω πάρει έχουν βγει τέλεια, και μάλιστα μετά από σκληρή χρήση. Ειδικά μία φοβερή πολυθρόνα, είναι τέλεια! Και η ποιότητα είναι επίσης πολύ καλή.

 

εντάξει δε σας διώχνω και απο το κατάστημα,άποψη μου είναιαυτή,και σίγουρα κάποια πράγματα είναι τέλεια όπως η πολυθρόνα που είπες γιατί νομίζω όττι έχω δει και γω μια σε φίλου σπίτι που είναι πολύ καλή και έχει και καλό value for money αλλα ρε παιδιά κάποια πράγματα είναι ψεύτικα,πχ ένα κρεβάτι αποτελούμενο απο 3 κοντραπλακέ και 10 βίδες που είχα δει κρεβάτι είναι?

Link to comment
Share on other sites

ε τι να κανουμε δεν εχουν ολοι λεφτα να παρουν κρεβατι με 10 κοντραπλακε και 80 βιδες και θα παρουν αυτο.

καλά εντάξει,:( δεν εννοούσα αυτό και πιστεύω ότι το καταλαβαίνετε,και σε άλλα μαγαζιά υπάρχουν οικονομικά έπιπλα,αρκεί να ξέρεις που να ψάξεις και τι θέλεις:X

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δύο φορές που πήγα σε ΙΚΕΑ (μία εδώ και μία στο Παρίσι) δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος. Μάλλον το αντίθετο. Και δεν μιλάω για την ποιότητα αλλά για το design. Επίσης φαίνονται από μακριά ότι είναι φθηνά.:blink: Εγώ θα το επέλεγα ως λύση ανάγκης ή έστω για είδη όπως εξόπλισμο και φωτιστικά μπάνιου που εκεί κάτι αξιόλογο μπορεί να το βρεις... :p

 

Επίσης δεν αντέχω όλο αυτό το κόσμο που συρρέει και συνωστίζεται μέσα σε ένα τέτοιο πολυκατάστημα και χαίρεται (όχι ότι έχω κάτι προσωπικό με τους ανθρώπους αλλά και τόση πολυκοσμία...). :(

 

Ίσως να είμαι εγώ ο παράξενος επειδή έχω μανία με τα έπιπλα και τα χαλιά! :rolleyes:

 

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου :)

Φωτιστικά μπορεί να έπερνα και εγώ αλλά έπιπλα δεν νομίζω!

Το μόνο που έχω πάρει από το ΙΚΕΑ είναι παπλώματα και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πάααααααααρα πολύ :)

Α! Και κάτι κεράκια με άρωμα βανίλια.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρος ο ελληνικος καταλογος (οπως παντα πιο κουτσουρεμενος κ πιο ακριβoς απο τους αντιστοιχους του εξωτερικου)

enjoy!

http://ikeaeu1.ecweb.is/07/MGR/includes/ikea.pdf

(μπορειτε ειτε να το ανοιξετε ειτε να κανετε δεξι κλικ και save as)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω κατεβάσει ακόμα (21ΜΒ γαρ). Είναι του 2006-7; Αν ναι, που το βρήκες βρε θηρίο; Δεν είχα δεί ότι είχαν βγάλει τον κατάλογο του 2007 στο site... :O Πάλι καλά, γιατί ταχυδρομικά το βλέπω να τον παίρνουμε σε κανά μήνα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρος ο ελληνικος καταλογος (οπως παντα πιο κουτσουρεμενος κ πιο ακριβoς απο τους αντιστοιχους του εξωτερικου)

enjoy!

http://ikeaeu1.ecweb.is/07/MGR/includes/ikea.pdf

(μπορειτε ειτε να το ανοιξετε ειτε να κανετε δεξι κλικ και save as)

 

Thanx xourxoulitse!:)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά, γιατί ταχυδρομικά το βλέπω να τον παίρνουμε σε κανά μήνα.

 

Ο κατάλογος δεν βγαίνει μέσα στον Σεπτέμβριο;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία, το δεύτερο κατάστημα διάβασα θα ανοίξει στην Πειραιώς. Αληθεύει;

Αν αναρωτιέστε που θα βρίσκεται το δεύτερο IKEA στην Αθήνα είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ότι αυτό το αόριστα κάπου στην Πειραιώς, τώρα έχει συγκεκριμενοποιηθεί και προσδιορίζεται σε έκταση που βρίσκεται δίπλα στην Αθηναϊκή Ζυθοποιεία. Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι αν θα είναι δεξιά ή αριστερά της. Το σίγουρο πάντως είναι ότι χαράς ευαγγέλια για τους κατοίκους της Δυτικής Αθήνας αλλά και κάποιων Βορείων Προαστίων που βρίσκονται κοντά στην Εθνική. Μια γκαζιά που λέμε. Οι αιτήσεις για προσλήψεις έχουν ξεκινήσει.

 

Το παραπάνω είναι από δημοσίευμα με ημερομηνία Αύγουστος 2006.

 

Το νέο πολυκατάστημα ειδών σπιτιού ΙΚΕΑ, που αναμένεται να λειτουργήσει στο πρώτο εξάμηνο του 2007, θα έχει έκταση ανάλογη με αυτό του αεροδρομίου, περί τα 25.000 τ.μ. και χώρο στάθμευσης 2.000 θέσεων. Βάσει της συμφωνίας, η επένδυση στο ακίνητο βαρύνει τον ιδιοκτήτη, ενώ για τον Φουρλή περιορίζεται στα έξοδα εγκατάστασης και τις αρχικές προμήθειες. Το τίμημα της μίσθωσης δεν είναι συγκεκριμένο, αλλά θα κυμαίνεται σε ποσοστό επί των καθαρών πωλήσεων του καταστήματος, κόστος που θα βαρύνει το περιθώριο μεικτού κέρδους της εταιρείας.

 

Σε επόμενη φάση, σχεδιάζεται η επέκταση του δικτύου στην περιφέρεια της χώρας, ενώ υπάρχουν σε εξέλιξη διαπραγματεύσεις για απόκτηση ακινήτου στην Κύπρο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...