Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Εγώ έχω την εξής απορία: για κάθε στρατευμένο το κράτος κάνει αρκετά έξοδα, ξέρω ότι φαγητό και εγκαταστάσεις είναι άθλια, αλλά για να συντηρούνται στρατόπεδα που στεγάζουν τους φαντάρους, το άθλιο αυτό φαγητό και όλος ο γραφειοκρατικός μηχανισμός κοστίζει πολλάαα και δεν αποφέρει.

 

Επόμένως, ένας αμιγώς επαγγελματικός στρατός πιο ευέλικτος (λιγότερες μονάδες, λιγότερα στρατόπεδα κλπ) παρόλο που θα απαιτούσε μισθοδοσία των οπλιτών θα κόστιζε συνολικά το ίδιο. Δηλαδή η χώρα μας, παρά τις μικρές της οικονομικές δυνατότητες θα μπορούσε να το αντέξει...

Ενδιαφέρον ο συλλογισμός σου, όμως δυστυχώς ο υπολογισμός του κόστους είναι μία πολύ δύσκολη διαδικασία που δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι ο επαγγελαμτικός στρατός είναι ακριβότερος, για πολλούς λόγους.

 

Ωστόσο υπάρχουν και άλλα προβλήματα όχι οικονομικής φύσεως που συνδέονται με την κατάργηση της θητείας

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Μηπως διοτι δεν κανει να κουραζονται οι μονιμοι ????????

 

Εγω αεροπορια ημουν,με ειδικοτητα που θεωρειται βυσματικη (Μηχανικος ενσυρματων τηλεποικοινωνιων) αλλα την πηρα χωρις βυσμα και εμεις τρεχαμε και οι μονιμοι πιναν καφε.(δεν λεω για αρχες θητειας)

Επισης οταν λεω τρεχαμε δεν λεω για μαλ**ες αλλα του στυλ σηματα στον δικα,υπο κτλ,να βγει κινηση αδειες μονιμων κτλ.τα περισοτερα ηταν για μονιμους + αγγαρειες και καθαριοτητες.

 

Να μην πουμε για εποπ που στην αρχη κανανε εσωτερικες υπηρεσιες δηλ. ο οδηγος καθωταν σαν οδηγος επιφυλακης με αποτελεσμα ο φανταρος οδηγος ........σκοπια.

Το ιδιο και σε τηλεφωνικο και τηλετυπα....βεβαια εκει πιζεις ετσι και αλλιως διοτι αν εχεις τετοια ειδικοτητα και εισαι ενοπλος...αστα....ο αοπλος εκει και εσυ σκοπια και οταν παιρνει ο αοπλος εξοδο εσυ μεσα για εσωτερικη (τηλετυπα,κεντρο) αποτελεσμα 5 μερες μεσα.μια εξω.

 

Υ.Γ. Για καισαριανη που αναφερθηκε απο καποιον πριν...ολα αυτα εγιναν και εκει......καλυτερα στην Λημνο παρα αθηνα.

Αν εισαι αοπλος λεει καισαριανη το πολυ 2 υπηρεσιες την βδομαδα...ενοπλος...ασε....

 

Υ.Γ.2 Οι εποπ κανανε 5 υπηρεσιες τον μηνα και ας εχουν βαθμο σμηνιτη,ναυτη,στρατιωτη το μονο καλο ειναι οτι πριν απολυθω ειχα την χαρα να τους δω να καθωνται 5 μεσα οταν ηρθε διαταγη απο το ΓΕΕΘΑ να παιζουν οπως και οι φανταροι,βεβαια αυτη ηταν προσωρινη αλλα ελπιζω να ισχυει ακομα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην θεωρία καλός ο θεσμός των ΕΠΟΠ.

Στην πράξη από ότι έχω ακούσει οι πλειοψηφία τους είναι τζάμπα μισθοί που κωλοβαράνε...

Η λαμπρή συνέχεια της πλειοψηφίας των ΕΠΥ δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Το καλο ειναι οτι οταν κανουν υπηρεσια βαρανε και καμια σκοπια.

Σαν βαθμο ειναι οτι και ο φανταρος...ΕΠΥ τουλαχιστον ηταν υπαξιοματικοι οποτε δικαιολογηται να τον "παιζουν" λιγο....ΕΠΟΠ ειναι σαν το φανταρο οποτε ειναι κατι καλυτερο αλλα την εχουν δει στυλ εγω ειμαι μονιμος και καμια φορα την λενε και σε φανταρους...το καλο που ειχα εγω ειναι οτι ημουν φανταρος κοντα ενα χρονο οταν μπηκαν οι πρωτοι ΕΠΟΠ οποτε οταν ηρθαν στις μοναδες ειχαμε μεν ιδιο βαθμο αλλα εγω θεωρουμουν παλαιοτερος οποτε δεν ειχαμε προβληματα,μεγαλυτερο κομπλεξ βεβαια ειχαν οι εποπ που δεν ειχαν παει στρατο με αυτο το θεμα.

 

Υ.Γ. Δεν ισχυει για ολους το παραπανω αρκετοι ηταν και γα** τα παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον platonas

 

Υ.Γ. Δεν ισχυει για ολους το παραπανω αρκετοι ηταν και γα** τα παιδια!!!

 

Φυσικά δεν ισχύει για όλους για αυτό και γράφω "πλειοψηφία" και όχι "όλοι". Κι εγώ είχα γνωρίσει ΕΠΥ που ήταν και γαμ** τα παιδιά.

Όμως πολλοί από αυτούς την είχανε δει ΕΠΥ-Ταξίαρχοι...

Άσε που συνήθως με τους ΔΕΑ δεν τα πάνε καλά!

Τεσπα... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΟΠ: Επαγελματιας Οπλιτης

ΕΠΥ: Εθελοντης Πενταετους Υποχρεωσης

ΔΕΑ: Δοκιμος Εφεδρος Αξιωματικος

 

ΕΠΟΠ και ΕΠΥ ειναι μονιμοι, ενω ΔΕΑ γινονται στρατευσιμοι που υπηρετουν τη θητεια τους.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Johny-B

Όμως πολλοί από αυτούς την είχανε δει ΕΠΥ-Ταξίαρχοι...

Άσε που συνήθως με τους ΔΕΑ δεν τα πάνε καλά!

Τεσπα... :whistle:

 

 

:rolleyes: έεετσι... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos_s3

 

:rolleyes: έεετσι... :)

 

Πάντως (άσχετο) Νίκο αλλά 2 φορές έπαθα πλάκα με ΕΠΥ.

Την μία φορά στο ΚΕΕΜ όταν ΕΠΥ Λχίας με χαιρέτησε (στρατιωτικά) και μου μιλούσε στον πληθυντικό ενώ ήμουν ακόμη Άλφα στην σχολή!!! :wacko: :p

Και την άλλη στην δεύτερη μετάθεση στην Σίνδο (Θεσσαλονίκη) όταν ΕΠΥ Λχίας (ΤΘ) που είχε έρθει για να δώσει εξετάσεις για οδηγός με αποκαλούσε κύριε Δόκιμε και μου μιλούσε στον πληθυντικό! :whistle:

Τσκ, τσκ! Παράξενα πράγματα! :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω και εγώ μια απορία μιας και απο οτι δειχνουνε τα πραγματα θα φύγω Φεβρουάριο (Κοινώς τέλη Οκτώμβρη πρεπει να κόψω αναβολή ..ΕΕ?? Σωστά τα λέω ? )

 

'Εχω Αναβολή Απο Τει που κάθε εξάμηνο πηγαίνω και γράφομαι αλλα δε παρακολουθώ κοινώς έχω να περάσω μάθημα εδώ και 2 χρόνια (παλιότερα πήγαινα)...

 

ΘΑ κόψω αναβολή πριν τελειώσει κανονικά

(λήγει 31/12/2004)

 

'Οταν την κόψω ενώ θα είμαι ακόμα γραμμένος , θα φάω πρόστιμο που μου έχουνε πει κάποιοι επειδη δεν περνάω μάθημα η δεν ισχύουν αυτά??

 

ΥΓ¨Αν δηλώσεις εθελοντής για Ολυμπιακούς όντας φαντάρος τι κερδίζεις?

Γνωρίζει κανείς ? :confused:

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις στο Στρατολογικό Γραφείο που ανήκεις.

Για αυτό που λες ότι έχεις να περάσεις μάθημα 2 χρόνια, παλιότερα υπηρετούσες λίγο παραπάνω ή πλήρωνες πρόστιμο (εξαγορά) εφόσον είχες να περάσεις πάνω από 1 χρόνο τουλάχιστον 1 μάθημα.

Δεν ξέρω όμως τι ισχύει τώρα καθότι "τα πάντα ρει"! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον διατηρείς την φοιτητική σου ιδιότητα δεν έχεις κανένα πρόβλημα ίσα ίσα που θα σε βολέψει αν πάς σε καμιά ανάποδη μονάδα (βλέπε διοικητής) να πάρεις άδεια σε περίοδο εξεταστικής αρκεί να πάρεις μια βεβαίωση από την σχολή σου.Όσο για εθελοντής δεν ξέρω αν δέχονται ακόμα αλλά αν μπορείς κερδίζεις μέρες άδειας και τις ημέρες των Ολυμπιακών θα είσαι στην Αθήνα και θα μένεις στο ΚΕΔΒ ή θα κοιμάσαι 'σπίτι' σου

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Από σπόντα έπεσα στο thread (που κοντεύει να κλείσει 1 χρόνο θαμμένο) και από περιέργεια -όντας άσχετος- θέλω να ρωτήσω κάτι... Το 1 μεσα/1 έξω κλπ. τι σημαίνει??? :o

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά πώς γίνεται να είσαι 1-1? :confused:

 

Στρατό δεν πας??? Όλη μέρα στρατόπεδο δεν είσαι?

Καλά νομίζω ότι είμαι τελείως άσχετος... :o

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (18 Σεπ. 2003 , 20:20)

 

ΥΓ¨Αν δηλώσεις εθελοντής για Ολυμπιακούς όντας φαντάρος τι κερδίζεις?

Γνωρίζει κανείς ? :confused:

 

Που κολλάει αυτό τώρα? :confused: Αφού όταν θα πας εσύ φαντάρος, η Ολυμπιακοί Αγώνες θα έχουν τελειώσει.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (16 Ιούλ. 2004 , 16:15)

 

Μα καλά πώς γίνεται να είσαι 1-1? :confused:

 

Στρατό δεν πας??? Όλη μέρα στρατόπεδο δεν είσαι?

Καλά νομίζω ότι είμαι τελείως άσχετος... :o

 

 

Κοίτα. Οι φαντάροι αν δεν έχουν υπηρεσία, βγαίνουν εξοδούχοι οκ? Τις καθημερινές - τα απογεύματα και το Σαββατοκύριακο - τα πρωινά.

 

Αν έχεις καταφέρει, εκεί που υπηρετείς, να πέρνεις διανυκτέρευση και να κοιμάσαι σπίτι σου, σπίτι της... ή και κάπου αλλού :p τότε μένεις έξω τα βράδυα και επιστρέφεις πρωί πρωί με το πουρνό :D

 

ΟΜΩΣ. Αν πχ δεν βγένουν τα άτομα για υπηρεσίες, τότε βέβαια δεν θα σε πηγαίνει 1-1 (δλδ μέρα παραμέρα εξοδούχος) αλλά μπορεί και 2-1, 10-1 κλπ κλπ. Εμένα το περισσότερο που μου τυχε ήταν 24μέσα-1έξω. :cry:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (16 Ιούλ. 2004 , 15:10)

 

Που κολλάει αυτό τώρα? :confused: Αφού όταν θα πας εσύ φαντάρος, η Ολυμπιακοί Αγώνες θα έχουν τελειώσει.

 

 

Όταν γράφτηκε το μήνυμα του mplip που κάνεις quote ήταν Σεπτέμβρης του 2003 και θα πήγαινε φαντάρος το Φλεβάρη του 2004 (που μας πέρασε) άρα θα ήταν (είναι;;) φαντάρος κατά τους Ολυμπιακούς :o

 

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι το forum και τα post είναι σχετικά παλιά... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmac (17 Ιούλ. 2004 , 05:47)

 

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι το forum και τα post είναι σχετικά παλιά... :)

 

Όχι "μάλλον". ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΑ ΚΑΝ. :X :innocent: :p

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (16 Ιούλ. 2004 , 17:15)

 

Κοίτα. Οι φαντάροι αν δεν έχουν υπηρεσία, βγαίνουν εξοδούχοι οκ? Τις καθημερινές - τα απογεύματα και το Σαββατοκύριακο - τα πρωινά.

 

Αν έχεις καταφέρει, εκεί που υπηρετείς, να πέρνεις διανυκτέρευση και να κοιμάσαι σπίτι σου, σπίτι της... ή και κάπου αλλού :p τότε μένεις έξω τα βράδυα και επιστρέφεις πρωί πρωί με το πουρνό :D

 

ΟΜΩΣ. Αν πχ δεν βγένουν τα άτομα για υπηρεσίες, τότε βέβαια δεν θα σε πηγαίνει 1-1 (δλδ μέρα παραμέρα εξοδούχος) αλλά μπορεί και 2-1, 10-1 κλπ κλπ. Εμένα το περισσότερο που μου τυχε ήταν 24μέσα-1έξω. :cry:

 

Φυσικά βγαίνεις μόνο αν δεν είσαι τιμωρημένος με φυλακή ή με κράτηση ή με Σ.Ε.Ξ... Άμα έχεις 1 από τα 3 κάθεσαι μέσα και πήζεις στις αγγαρείες(αν είσαι νέος βέβαια,αν είσαι παλιός κοιμάαααααααααασαι του καλού καιρού)

 

Για κάποιους φίλους που αναφέρθηκαν στους ΕΠΥ Λοχίες και στους Δ.Ε.Α... Ο Δόκιμος είναι φυσικά ανώτερος από τον Λοχία! Για την ακρίβεια είναι λίγο πιο κάτω από τον Ανθυπολοχαγό! Μόλις συμπληρώσουν κάποιο χρονικό διάστημα(προς το τέλος της θητείας τους) γίνονται τιμής ένεκεν Ανθυπολοχαγοί! Οπότε καλά σας κάνανε και σας μιλαγανε στο πληθυντικό! Μη σας πω πως έπρεπε να κάθονται και σούζα! :lol: :cool:

 

Εγώ παρουσιάστηκα Μεγ.Πεύκο. :alien: Έκατσα 3,5 μήνες και το υπόλοιπο της θητείας μου το πέρασα στην Κύπρο. Τράβηξα αρκετά ζόρια εκείνη την εποχή. :rolleyes: :confused:

Ας μη μιλήσω για εμπλοκές και υπηρεσίες... Έχω κάτσει και 40βάλε μέσα!

 

Απορίες για Ε.Δ και Κύπρο ευπρόσδεκτες! :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

pantos gia osous ipiretoun tora alla kirios gia aftous pou tha parousiastoun se syntomo xroniko diastima, exei psifistei prin 1 bdomada ena neo nomosxedio arketa evnoiko, me polles allages.

 

Gia paradeigma, megaliteros aderfos apo 3 aderfia kanei 9mino, opos episeis kai megaliteros aderfos gonea pou exei apobiosei kai polles alles evnoikes metarythmiseis...

 

perissoteres info sto forum tou omhroi.gr

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος UserX (26 Ιούλ. 2004 , 20:45)

 

pantos gia osous ipiretoun tora alla kirios gia aftous pou tha parousiastoun se syntomo xroniko diastima, exei psifistei prin 1 bdomada ena neo nomosxedio arketa evnoiko, me polles allages.

 

Gia paradeigma, megaliteros aderfos apo 3 aderfia kanei 9mino, opos episeis kai megaliteros aderfos gonea pou exei apobiosei kai polles alles evnoikes metarythmiseis...

 

perissoteres info sto forum tou omhroi.gr

 

αυτο που λες με τα 3 αδερφια δεν βρισκω σχετικες πληροφοριες...εψαξα και στο σιτε που λες αλλα τπτ.παντως 9 μηνες καλα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...