Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xaidari neosulektos tin periodo tou seismou.................. den sas lew tipota allo ...egw na kanw kamping mes to kruo kai tin ugrasia sto bouno to bradi kai poli zesti to prwi ... septembrios ............ aggareia full kruo nero gia mpanio........ κ.ψ.μ. ti einai auto? ton tetarto mina thiteias nwrisa to kapsimi.....treli emploki....... kai na skeftomai oti ama pidixw tin mantra se 10 lepta eimai stin xlida tou spitiou mou............. kai mas pigaine 35 mesa............ den thelw na to xanazisw pote !!!!!!!!!!!!!!!!!! meta apo auto oli i thiteia itane meli............ den masages pouthena........ treloΔΒ

Ξεκουμπώστε το μυαλό σας τόσο συχνά όσο και το παντελόνι σας

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Paidia, brika dyo topic gia to strato alla eipa na kano post sto pio teleytaio. Basika tha ithela na rotiso gia ena pio theoritiko zitima prin to strato, pou mporei na exei apasxolisei pollous apo do mesa. Loipon:

 

1) An mpeis sto strato me kapoio ptyxio, tha briskesai se pleonektikoteri sxesi me kapoion pou teliose to lykeio? Kai apo poia apopsi? (bathmos, thesi, paramethorios).

 

2) Episis mporeis na pareis kai alli anaboli nomizo gia metaptyxiako. An pareis to metaptyxiako mporeis na beltioseis akoma perissotero ti thesi sou. Ennoo ektos apo to oti mporei na pas argotera strato me meiomeni thiteia, exei kai kapoio bonus?

 

Eyxaristo ek ton proteron.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω κι εγώ την αμαρτία μου οι άδειες που είχα στην θητεία μου ήταν πολύύύύ μακριά από τις 42 που μου αντιστοιχούσαν.Τελείωσα με 135+ μέρες άδεια,επί τρεισήμιση μήνες δεν έκανα υπηρεσία ως γραφέας στην Μεραρχία (8η για όσους ξέρουν, Γιάννενα) σε θητεία 14 μήνες.Και το κερασάκι της τούρτας η απόλυση μου ήταν στις 28/3 από Ξάνθη και τα υπόλοιπα κανονικής και παραμεθορίου μου έδωσαν άδεια από 1/3 έως 27/3 .

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

netuser An mpeis sto strato me kapoio ptyxio, tha briskesai se pleonektikoteri sxesi me kapoion pou teliose to lykeio? Kai apo poia apopsi? (bathmos, thesi, paramethorios).

 

Καλά μην ελπίζεις και για πολλά.Πιστεύω οτι είναι βασικά θέμα βύσματος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Netuser

 

Paidia, brika dyo topic gia to strato alla eipa na kano post sto pio teleytaio. Basika tha ithela na rotiso gia ena pio theoritiko zitima prin to strato, pou mporei na exei apasxolisei pollous apo do mesa. Loipon:

 

1) An mpeis sto strato me kapoio ptyxio, tha briskesai se pleonektikoteri sxesi me kapoion pou teliose to lykeio? Kai apo poia apopsi? (bathmos, thesi, paramethorios).

 

2) Episis mporeis na pareis kai alli anaboli nomizo gia metaptyxiako. An pareis to metaptyxiako mporeis na beltioseis akoma perissotero ti thesi sou. Ennoo ektos apo to oti mporei na pas argotera strato me meiomeni thiteia, exei kai kapoio bonus?

 

Eyxaristo ek ton proteron.

 

 

Αυτά ισχύουν ιδιαίτερα στην περίπτωση που θέλεις να πας δόκιμος. Εκεί οι σπουδές επηρεάζουν στο αν θα σε πάρουν, άλλωστε και η ζήτηση δεν είναι πλέον μεγάλη, αν θες να πας δόκιμος πας εύκολα, παλιά (αρκετα παλιά) χρειαζόταν και μέσον....

 

Για την απλή θητεία μόνο κάποια συγκεκριμένα πτυχία ίσως επηρεάσουν αν χρειαστεί κάπου συγκεκριμένος κλάδος. Γνωστός μου φοιτητής Ιατρικής υπηρετει στο στρατιωτικό νοσοκομείο αντί για κανονική θητεία, ενώ έναν από τους Πολιτικούς Μηχανικούς κάπου τον έβαλαν καλά αλλά δε θυμάμαι που...

 

Πάντως είναι τυχερά αυτά, δηλαδή δε σημαίνει ότι επειδη έχεις πτυχίο θα τη βγάλεις καλύτερα. Ίσα ίσα κάποιοι (ονόματα δε λέμε) από τους μόνιμους θα σε αντιπαθούν περισσότερο. Εξαρτάται όπως είπα από το πτυχίο, παιδιά που είναι μέσα θα ξέρουν πιο πολλές λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Katalawa gpmac kai br492 kai thx gia to reply.

Apla mou eixan pei gia paidia me kapoio ptyxio oti eixan ypiretisei pio kyrille. Tora ego spoudazo xrimatooikonomika kai logistiki, isos me baloun sto logistirio lol.

 

Tespa, pantos kserete posa xronia anaboli pairneis gia metaptyxiako h an den exeis akoma teleiosei tis spoudes sou?

Link to comment
Share on other sites

exete dei tin tainia loufa kai paralagi ........ leei se se mia skini..........

<<sto strato karamano den ginontai diakrisies

epistimon na eisai skata tha kathariseis>> den metraei poso eisai kai ti eisai? metraei poso kairo eisai stin monada...... kai MONO

Ξεκουμπώστε το μυαλό σας τόσο συχνά όσο και το παντελόνι σας

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Netuser

 

Katalawa gpmac kai br492 kai thx gia to reply.

Apla mou eixan pei gia paidia me kapoio ptyxio oti eixan ypiretisei pio kyrille. Tora ego spoudazo xrimatooikonomika kai logistiki, isos me baloun sto logistirio lol.

 

Tespa, pantos kserete posa xronia anaboli pairneis gia metaptyxiako h an den exeis akoma teleiosei tis spoudes sou?

 

 

Είμαστε της ίδιας σχολής λοιπόν, μόνο που είμαι απόφοιτος.

Με βάση το νέο σύστημα η αναβολή για βασικές σπουδές είναι μέχρι τα 28 και για μεταπτυχιακό μέχρι τα 29, ανεξάρτητα από τη διάρκεια των σπουδών (πχ 4χρόνια ή 5 η σχολή) και δεν λήγει η αναβολή με τη λήξη των σπουδών, εκτός αν το ζητήσεις και τη λήξεις ο ίδιος.

 

Τέλος, αν δεν έχεις αποφοιτήσει και η αναβολή σου είναι με το παλιό σύστημα (ν+2 χρόνια), δηλαδή αν την έχεις πάρει πριν από πέρυσι τέτοιο καιρό, θα ζητήσεις με αίτησή σου να υπαχθείς στο νέο σύστημα. Αν σε ρωτήσουν στη στρατολογία γιατί θες να υπαχθείς στο νέο σύστημα αναβολών (είναι δικαίωμά σου, αλλά μπορεί να πέσεις σε μ@λ@κ@) πες ότι έχεις πολλά μαθήματα και δε θα έχεις τελειώσει μέχρι να λήξει η παρούσα αναβολή.

 

Εγώ είχα πέσει σε έναν πανηλίθιο που δεν ήθελε να μου δώσει αναβολή για master, επειδή η αναβολη που είχα για το βασικό πτυχίο μου έφτανε για να κάνω και μαστερ. Βέβαια αν δεν έπαιρνα νέα αναβολή, 3 μήνες μετά το πέρας του μεταπτυχιακού θα ντυνόμουν στο χακί, ενώ τώρα έχω περιθώριο 3-4 χρονάκια. Αν θέλω πάω νωρίτερα, αν πάλι δε θέλω, περιμένω. Αλλά είναι δικιά μου επιλογή...

 

Αυτα για τις αναβολές που ρώτησες, όσο για το αν θα είσαι πχ σε γραφείο (ως ΕΠΥ ή οτιδήποτε άλλο) εμείς του οικονομικού κλάδου έχουμε τη χειρότερη αντιμετώπιση και την περισσότερη δουλειά, σε σχέση με άλλες κατηγορίες αποφοίτων.

 

Όπως είπαν και παραπάνω τα παιδιά, για απλή θητεία και 3 phd να έχεις δεν αλλάζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

Με βάση το νέο σύστημα η αναβολή για βασικές σπουδές (...) και δεν λήγει η αναβολή με τη λήξη των σπουδών, εκτός αν το ζητήσεις και τη λήξεις ο ίδιος.

 

 

Katalawa... Gmac kai esy apo ASOEE ,opos ego, h Peiraia?

 

Den ksero ti akrivos perilambanei to neo systima, alla ayto pou ksero kai leei pano sto fyllo tis anabolis mou einai:

 

Periptoseis diakopis anabolis:

1) Me aitisi sas prin ti liksi.

2) Apoleia spoudastikis idiotitas.

3) Thn 31h Dekembriou tou epomenou etous apo tin oloklirosi ton spoudon sas.

 

Diladi leei oti an telioseis pio noris, pas to epomeno etos strato, akoma kai an den exei liksei i anaboli sou.

Telika ti isxyei?

Shmeioteon i anaboli mou einai gia n+2 xronia. Tora palio, kainourio ti diafores exoun?

Asxeto: kati eixa akousei gia ena nomosxedio me enallaktiki thiteia opos ginetai sti Germania, kserete tipota?

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν ειχα δει αυτο το thread?

Τελος παντων,λοιπον,γινε αν μπορεις οδηγος!

Εγω ημουν καβουρι,επηξα λιγο εκει,αλλα πηρα καλη ειδικοτητα(Μ.Α.Τ.Η.)

Απεφυγε τις πτερυγες μαχης και ειδικα την Ελευσινα(ναι,αυτη που εχω στο sig)!

Στην τριπολη μην μασας,ολα ειναι ψαρωτικα,και δεν μπορουν να σου κανουν και τιποτα!Αλλωστε μετα την ορκομωσια δεν καθεστε ουτε για 3 μερες!

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Netuser

 

 

Ούτε ΑΣΟΕΕ, ούτε Πειραιά. Θεσσαλονίκη στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. :)

 

Όπως είπα και πριν, το χαρτί που έχεις στα χέρια σου είναι με βάση το παλιό σύστημα. Στο νέο σου γράφω πιο πάνω ακριβώς τι ισχύει: 29 χρόνια για μάστερ, 28 για πρώτο (βασικό) πτυχίο. Και δεν λήγει η αναβολή στις 31 Δεκ του επόμενου έτους....

 

Αυτά με το καινούριο σύστημα, στο οποίο προς το παρόν δεν υπάγεσαι, μιας και όταν πήρες την αναβολή ίσχυε το παλιό. Νομίζω μπορείς να κάνεις αίτηση ώστε να υπαχθείς στο νέο σύστημα.

 

Η εναλλακτική θητεία πρέπει αν δεν απατώμαι να είναι διπλάσιας διάρκειας από την κανονική...

Link to comment
Share on other sites

@After

 

Οδηγός καλα θα ηταν. Αλλα λογω μυωπιας δυσκολο το βλεπω :p

 

Θα δουμε..

 

Γιατι λες Ελευσινα μακρυα ?? ο S2000 που ειναι εκει απο οτι λεει τους παει μια χαρα.. 1μεσα 1 εξω. Ποτε ησουν ελευσινα? μηπως αλλαξαν τα πραγματα εκει ??

 

χαμος.. :p

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Gpmac eisoun katatopistikotatos. Entaksei bebaia den nomizo na telioso kai poly noritera apo tin anaboli....

 

Polla mathimata re paidi mou s ayta ta panepistimia....

 

Pantos mias kai milame gia strato, yparxei i dynatotia xrimatikis eksagoras imeron tis thiteias....? Kai poso lete na kanei mia mera? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις βυσμα χαβλιοδοντα,και οδηγος με 10 βαθμους μυωπια γινεσαι,και εφεδρος πτεραρχος γινεσαι!!!

 

Εξαγορα της θητειας ξεχνα το!

 

Κοιτα,αν σου αρεσει να εισαι συχνα σπιτι σου,πηγαινε σε καποιο στρατοπεδο της Αθηνας,αλλα να ξερεις οτι εχει πολυ υπηρεσια!

 

Εγω σου προτινω καπου μακρια απο Αθηνα,και να σε παιζει με οφφ!Δηλαδη..Στην Κομοτηνη,στον Ισμαρο,εχει ενα ρανταρ,Χημειο η μοναδα,και θα σε παιζει 15 μεσα 15 εξω!

Στο ΑΤΑ στην Λαρισα,εκει συνηθως τους παιζει 6-8,7-7

 

Εγω δεν θελω να ξαναπατησω Αθηνα(σε στρατοπεδο βεβαια),υπαρχουν ατομα που τους αρεσει το 1-1,εμενα οχι,καλυτερα οφφ!

Μακρια απο Ελευσινα,ακου τι σου λεω!Εχεις δει ατομα με στολη εξοδου να κανουν αποψιλωση?Εχεις δει αερονομους σμηνιες να κανουν πευκοβελονιν στην πυλη?Ασε!

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα φάει ένα μήνα παραπάνω ποινή για άσχετους με το εν λόγω thread (κοινώς μην γίνεστε αδιάκριτοι :p ) , να υπηρετήσω δλδ 1 μήνα παραπάνω, και πλήρωσα 35.000 δρχ, ακόμα δεν έιχαμε ευρώ! Με ένανα πρόχειρο υπολογισμό μπορείς να δεις πόσα είναι τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η παραπάνω ποινή είναι εξαγοράσιμη ή μόνο εάν έχεις περάσει κάποιο όριο ηλικίας.

 

Κατά τα άλλα η βασική θητεία δεν εξαγοράζεται (εκτός των περιπτώσεων που είπα παραπάνω).

 

Αλλά και πάλι netuser τι σε πειράζει, διακοπές είναι πλέον, ένας χρόνος θα περάσει κι αυτός. Μέχρι να γίνει 9μηνο και μετά ακόμα λιγότερο ή να καταργηθεί τελείως ώστε να ησυχάσουν τουλάχιστον οι επόμενες γενιές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Μέχρι να γίνει 9μηνο και μετά ακόμα λιγότερο ή να καταργηθεί τελείως ώστε να ησυχάσουν τουλάχιστον οι επόμενες γενιές...

 

 

OI NEOI EINAI ΠΟΝΗΡΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΑΣ

 

Πλάκα πλάκα, ήταν καλά στο στρατό. Στο τέλος εννοώ....ΜΗΝ πέσετε να με φάτε!!! http://www.gamers-forums.com/smilies/contrib/drowned/tank.gif

 

Δεν πιστεύω όμως ότι μπορεί να καταργηθεί τελείως η θητεία. Δεν είμαστε Ελβετία.

 

Για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει ο Ελληνικός Στρατός να στελεχωθεί από αρκετούς ΕΠ.ΟΠ. Λέτε, η ανεργία να οδηγεί πολλούς σε τέτοια λύση, και σε 10-15 χρόνια να μη χρειάζεται να πηγαίνεις κρατική κατασκήνωση;;;;

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

OI NEOI EINAI ΠΟΝΗΡΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΑΣ

 

Πλάκα πλάκα, ήταν καλά στο στρατό. Στο τέλος εννοώ....ΜΗΝ πέσετε να με φάτε!!! http://www.gamers-forums.com/smilies/contrib/drowned/tank.gif

 

Δεν πιστεύω όμως ότι μπορεί να καταργηθεί τελείως η θητεία. Δεν είμαστε Ελβετία.

 

Για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει ο Ελληνικός Στρατός να στελεχωθεί από αρκετούς ΕΠ.ΟΠ. Λέτε, η ανεργία να οδηγεί πολλούς σε τέτοια λύση, και σε 10-15 χρόνια να μη χρειάζεται να πηγαίνεις κρατική κατασκήνωση;;;;

 

 

Δε μιλάω για το άμεσο μέλλον, αλλά μακροπρόθεσμα που θα έχει αλλάξει όχι μόνο η δομή του στρατού αλλά και οι γεωπολιτικές συνθήκες, η πολιτική κατάσταση των γύρω χωρών, η τεχνολογία και πολλά πολλά άλλα.

 

Τώρα αν όλα αυτά θα είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο μένει να δείξει.

 

Προς το παρόν όσοι έχετε υπηρετήσει θητεία πείτε μου πόσο από το διάστημα της θητείας σας ήταν ουσιαστική (πχ εκπαίδευση σε όπλα κτλ*) και όχι δουλειές έτσι για να γίνονται και θα δούμε όλοι πόσο πραγματικά θα μπορούσε να συμπηκνωθεί η θητεία.

 

Προς το παρόν μια μείωση ή κατάργηση της θητείας είναι ανέφικτη και για άλλους λόγους πέρα από τους προφανείς δηλαδή τους καθαρά στρατιωτικούς. Πόσες περιοχές στην επαρχία πέρνουν ανάσα ζωής και από τα στρατόπεδα και πιέζουν ώστε αυτά να μην κλείσουν? Πόσοι Έλληνες βρίσκονται αυτοί τη στιγμή στο στρατό? Αν δεν υπήρχε θητεία και όλοι αυτοί ήταν έξω, κάποιοι θα ήταν άνεργοι, αυξάνοντας τους δείκτες (αυτό έχει λεχθεί από επίσημα χείλη: ο στρατός κάνει την ανεργία να φαίνεται μικρότερη).

Link to comment
Share on other sites

5 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!

 

ΤΡΙΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ!!!!!!!!!! :p :rolleyes: :blink:

 

Παει..εχω αρχισει και τα χανω απο τωρα... :p :rolleyes: :D

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Στο καβουρι που ημουνα,δωσανε τεστ οι επ.οπ. πριν 3 μηνες!

2000 θεσεις και ξερετε ποσες υποψηφιοτητες?24000 περιπου!(ειπατε τιποτα?)

 

Δυναμη στρατευσιμη:

Π.Α. ~7000

Π.Ν. ~7000

Σ.Ξ. ~60000

 

Αν θελουν οι ''απο πανω'' και τωρα καταργειται ο στρατος!

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Hi, pantos symfona me ypologismous kata ta legomena tou Bayern mia imera sto strato kanei gyro sta 3,3 Euro. Entaksei den einai kai poly akrivi. Adi na pairneis dyo tyropites sti doulia, plironeis tis meres. lol (An ginotane bebaia....)

 

Pantos kata ti gnomi mou kalo tha itan i thiteia sto strato na afieronotane se ekpaideysi kai morfosi pano sta opla perissotero.

 

Diladi tha borouse na pigaines strato gia 3 mines kathe deka h pente xronia as poume, giati tha allaze kai i texnologia.

 

Kata ta alla pistewo pos o stratos den einai ta mona xamena xronia. Kai to panepistimio tha borouse na itan ligotera xronia... Nomizo pos kati tetoio to exei kataferei i Iaponia, ennoo pos se bazei pio noris stin paragogi kai mathaineis ayta pou se endiaferoun gia ti doulia sou kyrios.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε τι είναι ο στρατός:Ο μισθός του φαντάρου είναι κοντά στα 500 ευρώ αλλά από την μία οι ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις που στεγάζουν τους στρατευμένους, το άριστο ποιοτικώς φαγητό και από την άλλη ο ρουχισμός κοστίζουν τόσο που από τις κρατήσεις καταλήγει εκείνο το τεράστιο ποσό των 8+ ευρώ στην τσέπη του φαντάρου

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορία: για κάθε στρατευμένο το κράτος κάνει αρκετά έξοδα, ξέρω ότι φαγητό και εγκαταστάσεις είναι άθλια, αλλά για να συντηρούνται στρατόπεδα που στεγάζουν τους φαντάρους, το άθλιο αυτό φαγητό και όλος ο γραφειοκρατικός μηχανισμός κοστίζει πολλάαα και δεν αποφέρει.

 

Επόμένως, ένας αμιγώς επαγγελματικός στρατός πιο ευέλικτος (λιγότερες μονάδες, λιγότερα στρατόπεδα κλπ) παρόλο που θα απαιτούσε μισθοδοσία των οπλιτών θα κόστιζε συνολικά το ίδιο. Δηλαδή η χώρα μας, παρά τις μικρές της οικονομικές δυνατότητες θα μπορούσε να το αντέξει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον br492

 

Για να καταλάβετε τι είναι ο στρατός:Ο μισθός του φαντάρου είναι κοντά στα 500 ευρώ αλλά από την μία οι ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις που στεγάζουν τους στρατευμένους, το άριστο ποιοτικώς φαγητό και από την άλλη ο ρουχισμός κοστίζουν τόσο που από τις κρατήσεις καταλήγει εκείνο το τεράστιο ποσό των 8+ ευρώ στην τσέπη του φαντάρου

 

 

Αμα ειναι να μου δινουν τα 500€ και να τρωω και να κοιμαμε σπιτι μου!!! :whistle:

Απελευθερωση τηλεπικοινωνιων ειπατε??!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...