Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Johny-B,

 

επειδη κ εγω ημουν συναδελφος ΔΕΑ(ΠΖ) μπορω να πω οτι στην σχολη ηταν υποχρεωμενοι οι υπαξιωματικοι,καθως κ σαν ΥΕΑ/Α ημασταν ανωτεροι, σαν να εχουμε τον βαθμο του αρχιλοχια.

 

Γενικα απο την θητεια μου καταλαβα οτι οι ΕΠΥ/ΕΜΘ ειναι πολυ κομπλεξικοι (οχι ολοι βεβαια,προς Θεου) καθως ΔΕΝ θα φταναν ποτε τον βαθμο μας (ως εφ.Ανθλγοι) καθως αυτοι αποστρατευονται με βαθμο Ανθστη.

 

Οσοι μου δειχναν αυτο το κομπλεξ που ειχαν με την διαφορα των βαθμων μας,τοτε απλα εγω εκανα χρηση του βαθμου μου κ τους εχωνα διαρκως οταν εβλεπα οτι συνεχιζουν το ιδιο βιολι :)

 

Τα μεγαλα γελια ηταν οταν εκανα Δκτης Λοχου (για περιπου 1.5 μηνα στο συνολο) κ εκει πραγματικα κρεμοντουσαν απο το στομα μου,γιατι οριζα ανετα την ολη μερα τους κ ακομα τους απαγορευεα την εξοδο απο το στρδο (αν κ δεν το εκανα ποτε,αλλα με ειχαν ικανο να τους κανω μια τετοια πλακα )

 

Οσο αυτο που αναφερθηκε απο φιλους ΣΤΡ μπορω να πω οτι χωρις τους δοκιμους πολυ θα ειχαν φαει πολυ φυλακη κ γενικα θα καναν πολλες περισσοτερες αγγαριες,καθως το καβαντζωμα απο τους δοκιμους (στα παιδια που αξιζαν) ηταν σε μονιμη βαση (χαλαρες υπηρεσιες,διακριση λογω βαθμου-αρχαιοτητας,εξοδοι κτλ.) :rolleyes:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VarX (27 Ιούλ. 2004 , 16:21)

 

Johny-B,

 

επειδη κ εγω ημουν συναδελφος ΔΕΑ(ΠΖ) μπορω να πω οτι στην σχολη ηταν υποχρεωμενοι οι υπαξιωματικοι,καθως κ σαν ΥΕΑ/Α ημασταν ανωτεροι, σαν να εχουμε τον βαθμο του αρχιλοχια.

 

Γενικα απο την θητεια μου καταλαβα οτι οι ΕΠΥ/ΕΜΘ ειναι πολυ κομπλεξικοι (οχι ολοι βεβαια,προς Θεου) καθως ΔΕΝ θα φταναν ποτε τον βαθμο μας (ως εφ.Ανθλγοι) καθως αυτοι αποστρατευονται με βαθμο Ανθστη.

 

Οσοι μου δειχναν αυτο το κομπλεξ που ειχαν με την διαφορα των βαθμων μας,τοτε απλα εγω εκανα χρηση του βαθμου μου κ τους εχωνα διαρκως οταν εβλεπα οτι συνεχιζουν το ιδιο βιολι :)

 

Τα μεγαλα γελια ηταν οταν εκανα Δκτης Λοχου (για περιπου 1.5 μηνα στο συνολο) κ εκει πραγματικα κρεμοντουσαν απο το στομα μου,γιατι οριζα ανετα την ολη μερα τους κ ακομα τους απαγορευεα την εξοδο απο το στρδο (αν κ δεν το εκανα ποτε,αλλα με ειχαν ικανο να τους κανω μια τετοια πλακα )

 

Οσο αυτο που αναφερθηκε απο φιλους ΣΤΡ μπορω να πω οτι χωρις τους δοκιμους πολυ θα ειχαν φαει πολυ φυλακη κ γενικα θα καναν πολλες περισσοτερες αγγαριες,καθως το καβαντζωμα απο τους δοκιμους (στα παιδια που αξιζαν) ηταν σε μονιμη βαση (χαλαρες υπηρεσιες,διακριση λογω βαθμου-αρχαιοτητας,εξοδοι κτλ.) :rolleyes:

 

 

ωραίος ο συνάδελφος... ;) :) :up:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DNE (27 Ιούλ. 2004 , 01:00)

 

ego 12 augoustou feugo se adeia apoliseos.

mazi me tous olimpiakous agones.

 

 

μη μου πεις ότι το nick σου σημαίνει ότι υπηρετείς στη Δ.Ν.Ε. Παλάσκα???

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μίλησε κανείς για 40μέσα; Χεχε, Λήμνο: 45 μέσα και 1 έξω κι αυτή η μία έξω, (θα έβγαινα παραπονούμενος στο τάγμα και φοβήθηκε η κλίκα των παλιών που βγάζαν τις υπηρεσίες), δεν ήταν καθαρή.

 

Θυμάμαι μας λέγαν πως επειδή η θητεία ηταν 12μηνη δεν υπήρχαν πλεον νέοι και παλιοί... Στρατιωτικό Ανέκδοτο!

 

Πάντως τους τελευταίους μήνες τα πράγματα ήταν χαλαρά.

Δεν σε νοιάζει για τίποτα, ούτε αν θα φάς "καμπάνα" και δεν ασχολούνται τόσο πολύ μαζί σου. Βέβαια εξαρτάται και το τάγμα που βρίσκεσαι! Εγώ στάθηκα τυχερός μιας και την περίοδο των δικών μου μεταθέσεων, όλη τη λήμνο (τουλάχιστον τους περισσότερους) τους στείλαν στο ΝΑΤΟ / Τύρναβο.

Πολύ καλές εγκαταστάσεις, πολύ καλό κλίμα! Καμία σχέση με Λήμνο.

Και τον τελευταίο καιρό πήγαινε 3 έξω 1 μέσα. Το εντελώς αντίθετο!

Ο καινούργιος (τότε) Λοχαγός ήταν λίγο περίεργος αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Nikos_s3

 

Διετελεσες κ εσυ ως ΔΕΑ;Σε τι οπλο/σωμα;Εγω ημουν 02 Ά ΕΣΣΟ

 

Προσωπικα,μπορω να πω,παρολες τις δυσκολιες/ευθυνες που εχουν οι δοκιμοι,αν χρειαζοταν να παω ξανα στρατο για να εκτισω την θητεια μου,παλι δοκιμος θα πηγαινα!

 

Η μεσημεριανη εξοδος απο το στρδο,βρεξει-χιονισει, κ οι ανεσεις που σου προσφερε το σπιτι που νοικιαζεις,δεν ξεπληρωνονται με τπτ!

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας υπηρετήσει 99 Β' ΕΣΣΣΟ θα διαφωνήσω. Αν πήγαινα τώρα στρατό θα πήγαινα απλός φαντάρος να ξεμπέρδευα χωρίς παραπάνω μήνες.

 

Τώρα που η θητεία είναι τόσο μικρή δεν έχει νόημα να υπηρετείς παραπάνω. Διαφορετικά, δεν το συζητάω ότι πέρασα ζάχαρη.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VarX (28 Ιούλ. 2004 , 15:10)

 

Nikos_s3

 

Διετελεσες κ εσυ ως ΔΕΑ;Σε τι οπλο/σωμα;Εγω ημουν 02 Ά ΕΣΣΟ

 

Προσωπικα,μπορω να πω,παρολες τις δυσκολιες/ευθυνες που εχουν οι δοκιμοι,αν χρειαζοταν να παω ξανα στρατο για να εκτισω την θητεια μου,παλι δοκιμος θα πηγαινα!

 

Η μεσημεριανη εξοδος απο το στρδο,βρεξει-χιονισει, κ οι ανεσεις που σου προσφερε το σπιτι που νοικιαζεις,δεν ξεπληρωνονται με τπτ!

 

 

μαζί σου και εγώ 1000 φορές... ;)

2000Α' ΕΣΣΟ ΔΕΑ(ΠΒ) ....το πυροβολικό το πυροβολικόο...το πυροβολικό πολύ το αγαπώωωω... :cool: :)

Θήβα-Μεγάλο Πέυκο-Αλεξανδρούπολη-ΔΠΒ/ΓΕΣ... :)

ωραία χρόνια... :rolleyes: :)

και για να μην νομίζει κανένας ότι ήμουν τρελό βύσμα να πω ότι έβγαλα 30 μέρες σχοινάκια στα βουνά,Παρμενίωνα, 4 νυχτερινές βολές πυροβολικού, 4 τετραήμερα , βολές ΠΕΠ,βολές MLRS...και πάει λέγοντας... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τα σκοινακια στις μοναδες ηταν απλα χαλαρα,εκεινα τα σκοινακια που ΗΤΑΝ σκοινακια με ολη την εννοια της λεξεως ηταν στην σχολη για 10 εφιαλτικες μερες,μεσα στην καλοκαιρινη ζεστη κ ηλιο,οπου συναντουσες τα ορια σου πραγματικα.

 

Μονο στην σχολη βιωσα τι θα πει στρατος,απο κει κ περα ολα ηταν πολυ χαλαρα

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VarX (29 Ιούλ. 2004 , 14:04)

 

Τα σκοινακια στις μοναδες ηταν απλα χαλαρα,εκεινα τα σκοινακια που ΗΤΑΝ σκοινακια με ολη την εννοια της λεξεως ηταν στην σχολη για 10 εφιαλτικες μερες,μεσα στην καλοκαιρινη ζεστη κ ηλιο,οπου συναντουσες τα ορια σου πραγματικα.

 

Μονο στην σχολη βιωσα τι θα πει στρατος,απο κει κ περα ολα ηταν πολυ χαλαρα

 

 

την σχολή δεν μπήκα στον κόπο να την αναφέρω καν...εννοείται ότι εκεί έλιωσε το κορμί μου πραγματικά και έκανα πράγματα που ακόμα και τώρα τα σκέφτομαι και απορώ πως τα έκανα... :confused:

πολύ σωστά όπως είπες κατάλαβα ότι τα όρια του ανθρώπου προσαρμώζονται στις εκάστοτε συνθήκες και σίγουρα στην σχολή αν και είχαν ξεχειλώσει, κάποιες στιγμές τα συνάντησα και εγώ... :confused:

όσο για το τι θα πει στρατός κάθε μέρα που περνάει και ακούω ιστορίες τωρινών φαντάρων , πιστεύω ότι κανείς δεν πρόκειται να νιώσει τον στρατό the way you and i did.... :rolleyes: unless they join the DEA school....και πάλι κάθε χρόνο και καλύτερα (χαλαρότερα) γίνεται... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (29 Ιούλ. 2004 , 14:24)

 

την σχολή δεν μπήκα στον κόπο να την αναφέρω καν...εννοείται ότι εκεί έλιωσε το κορμί μου πραγματικά και έκανα πράγματα που ακόμα και τώρα τα σκέφτομαι και απορώ πως τα έκανα... :confused:

πολύ σωστά όπως είπες κατάλαβα ότι τα όρια του ανθρώπου προσαρμώζονται στις εκάστοτε συνθήκες και σίγουρα στην σχολή αν και είχαν ξεχειλώσει, κάποιες στιγμές τα συνάντησα και εγώ... :confused:

όσο για το τι θα πει στρατός κάθε μέρα που περνάει και ακούω ιστορίες τωρινών φαντάρων , πιστεύω ότι κανείς δεν πρόκειται να νιώσει τον στρατό the way you and i did.... :rolleyes: unless they join the DEA school....και πάλι κάθε χρόνο και καλύτερα (χαλαρότερα) γίνεται... ;)

 

 

Οι ιστοριες απο την σχολη,ειναι ορισμενες φορες τοσο ακραιες που δεν γινονται πιστευτες..η παρανοια σε ολο της το μεγαλειο

 

Σκεψου τι γινοταν στην ΣΕΑΠ που περνανε εκει την εκπαιδευση ακομα κ οι ειδικοδυναμητες..ολοι βραζαμε στο ιδιο καζανι χωρις καμια διακριση

 

Δυστυχως υπαρχουν σε αυτες τις σχολες καραβαναδες που αναπολουν την σχολη τους κ μας κανουν κολαση την ζωη (δριτες μονο Υπλγοι) κ ειδικα αν σε βαλουν στο ματι (δυστυχως ημουν απο τους ατυχους..)

 

Κανενας φανταρος δεν μπορει ΟΥΤΕ κατα διανοια να καταλαβει τι θα πει στρατος σε σχεση με το τωρινο κολεγιο με οπλα που βρισκεται...μια βδομαδα testing θα τους ειναι αρκετη για να τους δημιουργησει ψυχολογικα προβληματα :D :blink:

Ιστοριες για τρελους :rolleyes:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου στις σχολές έφεδρων αξιωματικών όλα εξαρτώνται από τον Διοικητή και την προηγούμενη σειρά. Εγώ έκανα ΥΕΑ στο ΚΕΥΠ, που αν και θεωρείται από τα πιο εύκολα στρατόπεδα μας έβγαλαν κυριολεκτικά το λάδι.

 

Μας έλιωσαν με όλη την σημασία της λέξεως και οι επόμενοι από εμάς έφαγαν ακόμη περισσότερα, γιατί αν και οι νέοι Ανθυπολοχαγοί ήταν εντελώς χήμα, ήταν καλοκαιρινή σειρά και από δύναμη 85 παρουσιάστηκαν 45 (για ελάχιστα λιγότερες υπηρεσίες).

 

Αντίθετα σε κάτι άλλες σχολές άκουγα για τρελά κολλέγια με αδειούλες, που και που καμιά σκοπιά κ.λπ (κυρίως ΥΕΑ ΣΕΜ)

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Hello,

distixws simera enimerwuika oti me kalei i mama patrida

Fetos eimai sto 19 etos tis ilikias moy.Persi Arxes toy xronoy perasa periodeyon kai to kalokairi teleiwsa to lykeio.Kai mexri fetos to kalokairi piga se 2 diaforetikes sxoles poy gia diaforoys logoys stamatisa (H sxoles itan iek) , etsi prin 1 mina graftika sto kainoyrgio moy sxoleio Texniko lykeio. Simera omws xtipise to tilefwno kai moy eipan oti 6 Septembrioy paroysiazomai sto Nayplio. Ti mporw na kanw? An den ta kataferw kai paw nayplio ekei ti paizei?

Eimai teleios asxetos me to uema.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού στο Ναύπλιο, ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Για να γλιτώσεις την κατάταξη το μόνο που μπορείς ( θα μπορούσες; ) να κάνεις είναι να εγγραφείς σε κάποια σχολή που να δίνει αναβολή στον στρατό.

 

Περισσότερα για αναβολές εδώ.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eirhnh ( 8 Σεπ. 2004 , 09:33)

 

to ugeionomiko stin arta ti leei?

 

apo ta liga pou ksero (8a parousiastei to nini mou ekei :rolleyes: )einai mia xara..phgainoun osoi exoun teliosei iatrikh h odontiatrikh kurios...parousiazontai ekei,meta a8hna-8essalonikh-larisa(an exei kai allou enhmeroste me :wacko: ) kai meta synora :cry:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (29 Ιούλ. 2004 , 14:24)

 

την σχολή δεν μπήκα στον κόπο να την αναφέρω καν...εννοείται ότι εκεί έλιωσε το κορμί μου πραγματικά και έκανα πράγματα που ακόμα και τώρα τα σκέφτομαι και απορώ πως τα έκανα... :confused:

πολύ σωστά όπως είπες κατάλαβα ότι τα όρια του ανθρώπου προσαρμώζονται στις εκάστοτε συνθήκες και σίγουρα στην σχολή αν και είχαν ξεχειλώσει, κάποιες στιγμές τα συνάντησα και εγώ... :confused:

όσο για το τι θα πει στρατός κάθε μέρα που περνάει και ακούω ιστορίες τωρινών φαντάρων , πιστεύω ότι κανείς δεν πρόκειται να νιώσει τον στρατό the way you and i did.... :rolleyes: unless they join the DEA school....και πάλι κάθε χρόνο και καλύτερα (χαλαρότερα) γίνεται... ;)

 

Mmmmmmmmmmmmmmm NO COMMENTS AT ALL!!! :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zapper (29 Αύγ. 2003 , 02:43)

 

Ρε παιδια εγω κατα 99% θα ειμαι διαβιβασεις Χαιδαρι.

Τι λεει εκει η κατασταση; Γενικα στις διαβιβασεις.

Εβαλα βισματακι και μου ειπε πως μπορει να με βαλει στις διαβιβασεις και του ειπα ΟΚ, καλα εκανα;

 

o αδελφός μου ήταν διαβιβάσεισ και πέρασε ζωή και κότα :whistle:

άσε που από μεταθέσεις....χαϊδάρι και κιλκίς πήγε μόνο ( και στο κιλκίς ήταν μέσα στην μεραρχία ΑΡΑΧΤΟΣ :p )

Link to comment
Share on other sites

E'03 EΣΣΟ Αεροπορία (124ΠΒΕ-128ΣΕΤΗ-135ΣΜ-123ΠΤΕ)

 

Τρείς εβδομαδες για να βάλω αδειες...

Τρεις εβδομάδες για να γίνω πάλι άνθρωπος

 

Thats All... :) :D :alien:

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (11 Σεπ. 2004 , 17:49)

 

Ο.Υ.Κ κανεις?

 

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ!! Δεν έχει πάει κανένας άλλος Ε.Δ;;; :rolleyes:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

πιλαφαδες ειναι ολοι η βρομοποδαραδες εγω περασα με την τελευταια σειρα της σ.υ.κ διοτι εκλεινε για να μεινει με στελεχη μονο :(
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

285 απολελε και τρελελε http://www.langkawi.dk/a1069.gif

50 ειναι πολλες;;;;; http://www.langkawi.dk/t204.gif http://www.langkawi.dk/t204.gif

 

Αντε... ερχεται η ημερα που απολυομαιαιαιαιαιαι.........

Link to comment
Share on other sites

312 kai apopse....

 

Strato: SSDD...

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...