Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!

Δεν ήρθε ακόμα το χαρτί μου αλλά τηλεφώνησα στο στρατολογικό γραφείο Κομοτινής όπου ανήκω και έμαθα ότι παρουσιάζομαι στο 557 τάγμα πεζικού στην Σταυρούπολη Ξάνθης στις 12 Φεβρουαρίου!

Υπάρχει κάποιος που να παρουσιάζεται εκεί?

Επίσης μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία από εκει?Θα είμαι υπόχρεος!

Και τέλος μία πρόταση!

Μήπως θα ήταν καλό να δημιουργήσουμε μιαλίστα με τα πράγματα που πρέπει να πάρει ο κάθε νεοσύλλεκτος μαζί του?Για παράδειγμα χθές μιλούσα με ένα φίλο ο οποίος παρουσιάστηκε τον Νοέμβριο καιμουείπε να πάρω μαζί μου οπωσδήποτε και υπνόσακο....

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως θα ήταν καλό να δημιουργήσουμε μια λίστα με τα πράγματα που πρέπει να πάρει ο κάθε νεοσύλλεκτος μαζί του?Για παράδειγμα χθές μιλούσα με ένα φίλο ο οποίος παρουσιάστηκε τον Νοέμβριο καιμουείπε να πάρω μαζί μου οπωσδήποτε και υπνόσακο....

http://www.thiteia.org/before-army.htm

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο ο υπνοσακος ειναι αχρειαστος.αμφιβαλλω ανα σου το επιτρεψουν.απ'εκει και μετα..επιβαλλεται.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον κόρινθο και καλαμάτα απόσο ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα.
People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

 

καλά αυτά βρε παιδιά..εγώ όμως αναφέρομαι στα πολύ πρακτικα...πχ...πολύπριζο για να φορτίζω το κινητό?'Η φακό?για τέτοια πρακτικά πράγματα μιλάω όταν λέω να φτιάξουμε λίστα...

Τελικά βρέθηκε κάποιος με πληροφορίες για 557 Ξάνθης?

 

 

εντελώς πληροφοριακά βρήκα τα εξής:

> Υπνόσακο > Μπλούζες παραλλαγής (x2)

> Σετ λουκετών (x7) > Γάντια

> Σκούφο > Κασκόλ

> Μάλλινες κάλτσες (x4) > Ανατομικοί πάτοι

> Ταλκ > Φακός

> Ωτοασπίδες (x4) > Αλυσιδάκι μπρελόκ

> Εφεδρικά κορδόνια > Άλλα χρηστικά είδη

> Πληροφοριακό βιβλιαράκι φαντάρου

 

 

πηγή: http://www.fantaros.gr/html/product_details.php?SKU=1

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

παρε φακουδακι, μωρομαντηλα, σεντονακι, υπνοσακο, οδοντογλυφιδες η παραμανα να καθαριζεις το οπλο στο κοντακιο, σπρευ για να μην πιανουν μυκητες τα ποδια, νεσεσερ να βαζεις τα ξυριστικα και πραγματα μπανιου, πολλα ψιλα για τα μηχανηματα που δινουν νερα και σοκοφρετες... αυτα απο εμενα. οτι αλλο θυμηθω θα στο γραψω!! 301 αρα πριν λιγο μπηκα και τα εχω προσφατα. απο λουκετακια παρε ενα για το οπλο, ενα για τον φωριαμο (αν εχεις), ενα για τα αρβυλα, ενα για το λουκανικο, και οσα χρειαζεσαι για το σακο παραλλαγης (εχει 3 φερμουαρ) και τον πολιτικο σακο. παρε αρκετα εσωρουχα μηπως και δεν μπορεις να πλυνεις η αλλιως θα σου φερουν οι γονεις σου καθαρα στο επισκεπτηριο. αν αρχισετε τις υπηρεσιες και εχει κρυο να εχεις και ισοθερμικες καλτσες μαζι σου οπωσδηποτε!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

παρε φακουδακι, μωρομαντηλα, σεντονακι, υπνοσακο, οδοντογλυφιδες η παραμανα να καθαριζεις το οπλο στο κοντακιο, σπρευ για να μην πιανουν μυκητες τα ποδια, νεσεσερ να βαζεις τα ξυριστικα και πραγματα μπανιου, πολλα ψιλα για τα μηχανηματα που δινουν νερα και σοκοφρετες... αυτα απο εμενα. οτι αλλο θυμηθω θα στο γραψω!! 301 αρα πριν λιγο μπηκα και τα εχω προσφατα. απο λουκετακια παρε ενα για το οπλο, ενα για τον φωριαμο (αν εχεις), ενα για τα αρβυλα, ενα για το λουκανικο, και οσα χρειαζεσαι για το σακο παραλλαγης (εχει 3 φερμουαρ) και τον πολιτικο σακο. παρε αρκετα εσωρουχα μηπως και δεν μπορεις να πλυνεις η αλλιως θα σου φερουν οι γονεις σου καθαρα στο επισκεπτηριο. αν αρχισετε τις υπηρεσιες και εχει κρυο να εχεις και ισοθερμικες καλτσες μαζι σου οπωσδηποτε!!!

δηλαδή μας δίνουν και από εκεί υπνόσακο?μπορώ να τον χρησιμοποιώ και να κοιμάμαι εκεί χωρίς να χαλάω το κρεβάτι ή πέφτει καμπάνα?μια και μπήκες πρόσφατα μπορείς να πείς τι μας δίνουν από εκεί?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

ακομα και στο ιδιο στρατοπεδο διαφοροποιουνται τα πραγματα. ακομα και στο ιδιο ταγμα. στο ΚΕΔΒ στην καλαματα, οσοι κοιμουνταν στον 3ο λοχο εβγαζαν αβερτα κουβερτα σλιπιν μπαγκ. στον 4ο λοχο ομως εξαρτιοταν απο το ποιος ηταν ΑΥΔΜ. ειχε να κανει με την αυστηροτητα του διοικητη λοχου.

παντως οσοι ειστε διαβιβαστες αποφυγετε μεταθεση στον 31 ΛΔΒ στις φερρες. εγω που ειμαι ειδικοτητα ψηφιακος (ΑΣΔΑ) και υποτιθεται θα πρεπει να κανω υπηρεσιες στο Κ.ΕΠΙΚ. θα κανω σκοπιες και περιπολα και τις υπηρεσιες στην ειδικοτητα θα τις κανουν οι ΕΠ.ΟΠ.

ενω λιγα χιλιομετρα μακρυα (αλεξανδρουπολη) στον 23 ΛΔΒ και στο 12 ΤΗΠ τις υπηρεσιες οι φανταροι τις κανουνε στην ειδικοτητα τους και οχι σκοπια...

 

@μπεκας: ασε ρε απαλευτε!!! ακους εκει να παιρνει τηλεφωνο στο ΚΕΠΙΚ και να ψαρρωνει κοσμο!!!!!! χαχαχαχα

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ακομα και στο ιδιο στρατοπεδο διαφοροποιουνται τα πραγματα. ακομα και στο ιδιο ταγμα. στο ΚΕΔΒ στην καλαματα, οσοι κοιμουνταν στον 3ο λοχο εβγαζαν αβερτα κουβερτα σλιπιν μπαγκ. στον 4ο λοχο ομως εξαρτιοταν απο το ποιος ηταν ΑΥΔΜ. ειχε να κανει με την αυστηροτητα του διοικητη λοχου.

παντως οσοι ειστε διαβιβαστες αποφυγετε μεταθεση στον 31 ΛΔΒ στις φερρες. εγω που ειμαι ειδικοτητα ψηφιακος (ΑΣΔΑ) και υποτιθεται θα πρεπει να κανω υπηρεσιες στο Κ.ΕΠΙΚ. θα κανω σκοπιες και περιπολα και τις υπηρεσιες στην ειδικοτητα θα τις κανουν οι ΕΠ.ΟΠ.

ενω λιγα χιλιομετρα μακρυα (αλεξανδρουπολη) στον 23 ΛΔΒ και στο 12 ΤΗΠ τις υπηρεσιες οι φανταροι τις κανουνε στην ειδικοτητα τους και οχι σκοπια...

 

@μπεκας: ασε ρε απαλευτε!!! ακους εκει να παιρνει τηλεφωνο στο ΚΕΠΙΚ και να ψαρρωνει κοσμο!!!!!! χαχαχαχα

 

Εγω θα παω στην 157 Διαβιβασεις στη καλαματα δηλαδη σε ποιον λοχο ειμαι?

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Για οσους πανε στο ΚΕΜΧ, να εχουν υποψιν οτι στον 2ο λοχο πλεον δεν ειναι ο λχγος Παπαδοπουλος, αλλα ο λχγος Καρσιωτης, μερα με τη νυχτα δηλαδη. Παρολο αυτα, οποιος ειναι τυπικος θα περασει ζαχαρη .

 

Ειμαι τωρα στο ΚΕΜΧ παλι για εκπαιδευση ως σκαπανεας, και 1/2 παμε για μοναδες - συγκεκριμενα 744 ΛΜΧ στους Τοξοτες. Καλα ακουω οτι ειναι, εχει κανεις προσφατη εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Για οσους πανε στο ΚΕΜΧ, να εχουν υποψιν οτι στον 2ο λοχο πλεον δεν ειναι ο λχγος Παπαδοπουλος, αλλα ο λχγος Καρσιωτης, μερα με τη νυχτα δηλαδη. Παρολο αυτα, οποιος ειναι τυπικος θα περασει ζαχαρη .

 

Ειμαι τωρα στο ΚΕΜΧ παλι για εκπαιδευση ως σκαπανεας, και 1/2 παμε για μοναδες - συγκεκριμενα 744 ΛΜΧ στους Τοξοτες. Καλα ακουω οτι ειναι, εχει κανεις προσφατη εμπειρια;

 

τελικά κανένας για 557 Σταυρούπολη Ξάνθης..και ήλπιζα να βρεθεί κάποιος με καμιά πληροφορία ρε γμτ...

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

feanor δες σε προηγουμενο ποστ μου που σου ειχα γραψει τι παιζει στο ΚΕΔΒ. εκτος απροοπτου θα εισαι η στον 3ο η στον 4ο λοχο. ειναι απο τα χειροτερα κεντρα εκπαιδευσης. αυτη η γνωμη μου. κοιτα να παρεις μια καλη ειδικοτητα μετα (γιατι η βασικη εκπαιδευση ειναι η ιδια παντου) και να πας σε μοναδα που να κανεις υπηρεσιες στην ειδικοτητα σου και οχι σκοπιες/περιπολα

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

To kinito,epitrepetai na exei camera h oxi??

Yparxei kapoios periorismos.........h oxi???

genika ta kinita epitrepontai pleon??

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά επιτρέπονται κινητά χωρίς κάμερα και μόνο στους εγκεκριμμένους χώρους (για τα φαντάρια το κψμ συνήθως)...

Πρακτικά...

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

To kinito,epitrepetai na exei camera h oxi??

Yparxei kapoios periorismos.........h oxi???

genika ta kinita epitrepontai pleon??

Ναι επιτρεπονται κανονικα.αλλα καλο ειναι να μην προκαλεις.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι επιτρεπονται κανονικα.αλλα καλο ειναι να μην προκαλεις.:)

 

Eksartate me to pou tha pas, mporeis na pas stratodikio giati eferes mia kamera sto strato.

 

Ama oloi exoun kinita me kamera kai den lene tipota tote ok.

 

Alla na kserete oti ama sto klepsoun tha to klais kai kalitera ena ftino kinito na kanei kliseis kai na exei radio.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

στρατοδικειο για να πας λιγο δυσκολο. πρεπει να σε πιασουν να βιντεοσκοπεις. αλλα και παλι, στο ΚΕΥΠ που παρουσιαστηκα (μετα πηγα ΚΕΔΒ) παιδι το επιασε λοχιας να τραβαει βιντεο και τελικα ουτε αναφερομενο δεν τον εβγαλε...γενικα παντως μην προκαλεις...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στις 12-02-2008 στο 11 ΣΠ Τρίπολη και έχω ένδειξη ΤΕΑ.

Ξέρεις κανείς απο Τρίπολη πεζικό?Συνθήκες ,αγγαρείες , εγκαταστάσεις..κτλ.

Αν μπαίνει και κανείς άλλος ας κάνει μια απάντηση...Νίκος από Νέα Ιωνία

:nuke:
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στις 12-02-2008 στο 11 ΣΠ Τρίπολη και έχω ένδειξη ΤΕΑ.

Ξέρεις κανείς απο Τρίπολη πεζικό?Συνθήκες ,αγγαρείες , εγκαταστάσεις..κτλ.

Αν μπαίνει και κανείς άλλος ας κάνει μια απάντηση...Νίκος από Νέα Ιωνία

νομιζω οτι ειναι Ταγμα εφοδιασμου,εχει παει φιλος μου εκει και πραγματικα ηταν πολυ χαλαρα τα πραγματα(για κεντρο).αλλα μην ανησυχεις..5-6 εβδομαδες θα κατσεις εκει.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα πω μια γενικότητα απλά για να την ξέρετε. Έκανα στρατόπεδο σε Θήβα , Σπάρτη , Ρόδο και Κιλκίς Αερομεταφερόμενη ταξιαρχία ( αφού δεν με στείλανε και Κόσοβο πάλι καλά). Ο στρατός είναι μια καλή δοκιμασία νεύρων και μια μικρογραφία του κατά πολύ χειρότερου δημόσιου τομέα. Είναι ο τρόπος για να μάθει ο κάθε άνθρωπος να δέχεται τους ανόητους και τους βυσματίες. Θα στραβώσετε με πολλά στον στρατό, αλλά πρέπει να έχετε στον νου. Ότι ειναι παρωδικός. Επιπλέον. Σε κάθε κέντρο οι υπηρεσίες είναι καλές σε αυτούς , που οι άλλοι τους εξασφάλισαν ότι θα είναι καλές. Και ότι καταλάβατε, καταλάβατε. Υπομόνή και θα είσαστε άρχοντες. Και προς Θεού. Όχι μαγκιές εκεί. Θα σας την πέσουν ψυχολογικά!

 

Καλή θητεία.!

Link to comment
Share on other sites

Re paidia apo Nea Iwnia - Athina eimai oxi apo Volo kai telika h endeiksh einai YEA kai oxi TEA pou leei to xarti..diko mou lathos!

Exw akousei gia trello kryo katw Tripolh!isxyei kati tetoio?

Kserei kaneis an exei na kanei sxesh me diavivaseis?Thanks gia ola

:X:X

:nuke:
Link to comment
Share on other sites

Re paidia apo Nea Iwnia - Athina eimai oxi apo Volo kai telika h endeiksh einai YEA kai oxi TEA pou leei to xarti..diko mou lathos!

Exw akousei gia trello kryo katw Tripolh!isxyei kati tetoio?

Kserei kaneis an exei na kanei sxesh me diavivaseis?Thanks gia ola

:X:X

oχι εφεδρος αξιωματικος ειναι η ενδειξη ΥΕΑ.(δοκιμος) τωρα οσο για το κρυο..φανταρος πηγαινεις και οχι διακοπες.

επισης εαν η Τριπολη εχει κρυο..τι να που αλλες περιοχες (εβρος,Δραμα,καστορια) :cold:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για οσους πανε στο ΚΕΜΧ, να εχουν υποψιν οτι στον 2ο λοχο πλεον δεν ειναι ο λχγος Παπαδοπουλος, αλλα ο λχγος Καρσιωτης, μερα με τη νυχτα δηλαδη. Παρολο αυτα, οποιος ειναι τυπικος θα περασει ζαχαρη .

 

Ειμαι τωρα στο ΚΕΜΧ παλι για εκπαιδευση ως σκαπανεας, και 1/2 παμε για μοναδες - συγκεκριμενα 744 ΛΜΧ στους Τοξοτες. Καλα ακουω οτι ειναι, εχει κανεις προσφατη εμπειρια;

 

 

Έχετε ακόμα τον Μωλέ; :p

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...