Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανεις για Τριπολη???

αυριο την κανω κι εγω παιδες!!

 

 

θα βρεις εκει εναν ψηλο (κοκκινομαλλη) με ονομα Μπαμπη Γοντικα. Κολλητος μου και σειρα σου....

 

Καλή θητεια να εχετε φιλοι μου......:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες!

Δε θέλω να σας προκαλέσω μελαγχολία κτλ,απλά(και για δική μου εσωτερική καταναλωση)μοιράζομαι με σας το γεγονός οτι αύριο...ΑΠΟΛΥΟΜΑΙ!!!Και τρελένομαι μαζί!!!

Να σοβαρευτούμε όμως και σε πολύ λίγες γραμμές θα σας πω για την εμπειρία μου απο το στρατό.Οδοντίατρος είμαι (φανερό και απο το nick...) και αν εξαιρέσω το πέρασμά μου απο το ****νήσι που ονομάζεται Λήμνος,όλα κύλησαν πολύ χαλαρά (σχετικά).Απολύομαι απο Θεσσαλονίκη οπου εδώ γεννήθηκα,άσχετα αν μένω Αθήνα μόνιμα.Παρουσιάστηκα Άρτα Υγειονομικό...χλίδα και ιδού το μεγαλύτερο χυμείο του Έψιλον Σίγμα.Στη Λήμνο αν και είναι συμπαθητικό (για ξερονήσι) μιάς και έχει ίσως μια απο τις καλύτερες παραλίες.Και σ'όποιον (άμοιρο...)του ρθει μετάθεση στη Γκάσμα τον συμβουλεύω να στεναχορεθεί μέχρι να παρουσιαστεί στη μονάδα του (όσο είναι αυτο δυνατό...).Η πρώτη βδομάδα είναι δύσκολη,η ''μαυρίλα'' αρκετή και οι άδειες...ελάχιστες.Είπα πριν για τις παραλίες στο νησί γιατί για μένα όπου και να πας παραμεθόρα πρέπει να βρείς έστω και ΕΝΑ καλό για το μέρος που θα σε...φιλοξενήσει...πχ γυναίκες στο νησί ειχε ελάχιστες και ευτυχώς που πέτυχα καλοκαίρι&θάλασσα,αλλιώς...επειγόντως και γώ δε θα τη πάλευα.

Θα μου πεις Υγειονομικό ήσουνα ζωάρα θα κανες...λάθος.Μετά το απόγευμα όταν έφευγα απο το πόστο-ιατρείο ήμουν ένας κανονικότατος σκοπάνθρωπος-αγγαρειομάχος(με λίγα λόγια καμία σύγκριση με τους αυθεντικούς...γιατρούς που κακά τα ψέμματα δε καταλαβαίνουν θητεία τούτοι.

Τελειώνοντας θέλω να σας ευχηθώ καλή θητεία σε όσους μπήκατε τώρα (301 λελέ θα πήξετε ρε...πλάκα κάνω),σ'αυτους που είναι μετά απο μένα μέσα υπομονή είστε σειρά απολύσεως-λελεδόνια και να ξέρετε ένα πράγμα όλοι

Μην αγχωθείτε,δεν αξίζει,γιατί πολύ απλα όταν θα απολυθείτε θα καταλάβετε οτι μέσα στο στρατό θα είναι τα τελευταία ανέμελα και χωρίς σοβαρες υποχρεώσεις χρόνια.Μπορεί να χεις κάποιους στερημένους ΕΠΟΠ,ΣΜΥ ευθυνόφοβους στρατόγκαβλους που λαχταράν λίγα λεπτα εξουσίας και επιβολής απέναντι στο πάτο της στρ.ιεραρχίας -ειδικά αυτό θα το δείτε όταν τα μεσημέρια θα φεύγει ο δίκας σας και θα βλέπετε το κάθε μλκ ΑΥΔΜ να σας λέει το μακρύ του και το κοντό του,πράγματα που τα χετε χιλιοακούσει,τότε κάντε ένα πράγμα...ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΕ,είτε φανερά (προσοχή στην ''καμπάνα'' βέβαια),είτε απο μέσα σας και να λέτε οτι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΑΤΡΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ και οτι απλά ''ΜΠΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ''.Τα δύσκολα είναι έξω στη ζωή,μετά...ήδη και γω το διαπιστώνω τώρα.Ένας χαμένος χρόνος απ'τη ζωή σας είναι,αλλά προσπαθήστε να μη χαλάσετε κάτι που χτίσατε (απο πριν μπείτε...)

Και κάτι τελευταίο...εγώ στάθηκα τυχερός με τη κοπέλα μου που την αγαπώ (σχεδόν...και το ''σχεδόν''το βάζω για να μη με ''στολίσετε'' με διαφορα)σχεδόν σαν στο πρώτο ραντεβού.Πείτε οτι στάθηκα τυχερός,δε γίνεται έτσι πάντα...Άλλα άκουσα ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ να χωρίζει μέσα στο στρατό.Και για να μη σας κουράσω αλλό η συμβουλή???Αν πιστεύετε οτι η κοπέλα ''αξίζει'' και δεν είστε σε φάση ελεύθερη σχέση γ**** όποτε θέλω κτλ που όλοι περάσαμε βέβαια κάποτε,ΜΗ τεντώνετε και σεις το σκοινί.Αυτή θα το τεντώσει έτσι κι αλλιώς.Οι καβγάδες και οι χωρισμοί μέσω κινητου όταν είσαι στο στρατό είναι ότι χείροτερο.Και γω τα πέρασα,δε κάνω τον ηθικολόγο.Απλά μη το εγκαταλείψετε αμέσως γιατί μέσα στην γενική απαλεψιά ενας χωρισμός είναι...άστο καλύτερα δε θα πω άλλα.Στο στρατό η γυναίκα είναι ένα καλό ''γιατρικό''.Αν δε σας καταλαβαίνει καθόλου μα καθόλου και σκάει γάιδαρο (υστερίες κτλ) η γκόμενα τότε ξεχάστε οι ''σχεσάκηδες'' τα σοβαρα και πέστε στα...ασόβαρα.Στρατός είναι αυτός και οι Αγγλίδες και τα 16 χρονα ντόπια προιόντα είναι οτι πρέπει...μπορεί να το ρίξαμε λίγο το επίπεδο (σιγα το ψηλό επίπεδο αλλά τέσπα)αλλά είναι και αυτό ο στρατός,όχι μόνο πήξιμο στη σκοπιά και αυτά που είναι λίγο πολυ γνωστά...

Καλή θητεία σε όλους

ΤΟ Σ' ΑΓΑΠΩ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΣΑΝ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ

ΑΠΟΥ ΤΗ ΛΕΓΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΙ ΑΓΑΠΕΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Που να πας και στον Εβρο..που τις γυναικες θα της βλεπεις με κυαλι!! αν εσυ ειδες στην θητεια σου Αγγλιδες.εισαι πολυ τυχερος!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

gennimenos ellada alla me kseno diavathrio pali pas strato??

Υπηκοότητα??

Αν έχεις ελληνική νομίζω πας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου νομιζω δεν πας ,τουλαχιστον οχι ολοκληρη την θητεια
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου νομιζω δεν πας ,τουλαχιστον οχι ολοκληρη την θητεια

 

Επ!!Καλώς την:):)

 

Οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού πάνε αλλά ως υπόχρεοι μειωμένης θητείας, από όσο ξέρω

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

kalos se brhka μπεγνη μου..

 

 

6μηνο νομιζω πανε,αλλα δεν ειμαι βεβαια

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

kalos se brhka μπεγνη μου..

 

 

6μηνο νομιζω πανε,αλλα δεν ειμαι βεβαια

Ναι, 6μηνο.

(αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ksaderfos gnwstis mou einai idia periptwsh me mena. diladi gennimenos ellada, irthe ameriki phre anavoli yia spoudes edw kai meta phre amerikaniko diavathrio kai de ton enoxlise kaneis ksana yia strato. mou leei me to pou tha pareis amerikaniko mpaineis kai vgaineis ellada xwris provlima alla mexri eksi mhnes (meta thewreisai katoikos elladas). o opoios einai dikhgoros ara kati tha kserei...kai de katalavainw ti logiki tou na pas ena 6mhno otan exeis amerikaniko. diladi an px. egw thelw na ginw amerikanos kai na paw sto strato tis amerikis (leme twra) me to zori prepei na uphretisw kai ellada? apo ti stigmi pou oute menw kai oute ellinas poia thewroumai?
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

ΥλικοΠολεμος εδω... χημειο η Λαμια..... αν εξαιρεσουμε εναν Υπολοχαγο πολυ ιστορια κατα τ αλλα ειμαστε τζιτζικι!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ΥλικοΠολεμος εδω... χημειο η Λαμια.....

 

ΚΕΜΧ πολυ καλα λεμε...

 

Οι παραδόσεις ισχύουν βλέπω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χημειο ξε χημειο η λαμια φανταζομαι τα αλλα κεντρα πως ειναι τοτε :lol::lol:

παντως το προσωπικο ειναι καλο σε γενικες γραμμες .

αρη δεν καταφεραμε να βρεθουμε , εμεις ημασταν αρκετα στην τσιτα

:D
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε τωρα που αρχιζουν οι εξοδοι κλπ θα ειμαστε πιο χαλαρα... θα τα πουμε ρε τρελλε!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 6μηνο.

(αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο)

 

Δεν καταλαβαίνεις το λόγο που πηγαίνουν μειωμένη αντί για ολόκληρη, η δεν καταλαβαίνεις γιατί πηγαίνουν έστω και αυτούς τους 6 μήνες αντί να μην πήγαιναν καθόλου; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το 2ο εννοεί.

 

Και εδώ που τα λέμε, όντως, ποιος ο λόγος; Αφού είναι κάτοικοι άλλης χώρας :wacko:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις το λόγο που πηγαίνουν μειωμένη αντί για ολόκληρη, η δεν καταλαβαίνεις γιατί πηγαίνουν έστω και αυτούς τους 6 μήνες αντί να μην πήγαιναν καθόλου; :confused:

 

Λογικα το 2ο εννοεί.

 

Και εδώ που τα λέμε, όντως, ποιος ο λόγος; Αφού είναι κάτοικοι άλλης χώρας :wacko:

 

Και όμως, το πρώτο εννοώ:p

Ο καθένας, ανεξάρτητα από το που κατοικεί, σαν πολίτης αυτής της χώρας έχει δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Όπως λοιπόν έχει τα ίδια δικαιώματα με όλους τους υπόλοιπους, θα πρέπει να έχει λογικά και τις ίδιες υποχρεώσεις.

Προς τι λοιπόν οι εκπτώσεις??

Άλλωστε, το ότι μέχρι την ηλικία της στράτευσής του διαμένει στο εξωτερικό, δεν τον εμποδίζει μετά να έρθει και να μείνει μόνιμα στην Ελλάδα για τα επόμενα 80 χρόνια.(όπως αντίστροφα και εγώ, μετά το 12μηνό μου, μπορεί να πάω και να ζήσω στο εξωτερικό για την υπολοιπη ζωή μου και να μην ξαναπατήσω Ελλάδα ποτέ.)

 

Καταλαβαίνετε πιστεύω ότι το "κάτοικος εσωτερικού-εξωτερικού", ειδικά στις μέρες μας, είναι κάπως ρευστά, και συνεπώς δεν θα έπρεπε να σχετίζονται με την στρατιωτική θητεία.

Επιπλέον, η στρατιωτική θητεία, δεν σκοπεύει μόνο στην "παραγωγή" εφέδρων για το μέλλον(για να μου πείτε ότι αν γίνει κανένας πόλεμος και ο άλλος είναι στον Καναδά, τρέχα βρές τον), αλλά στοχεύει κυρίως στην στελέχωση των ΕΔ και την προάσπιση της χώρας κατά τη διάρκεια της θητείας κάποιου.

Όπου και αν κατοικεί κάποιος Έλληνας, δεν παύει να είναι πολίτης αυτής της χώρας και να έχει τις ίδιες υποχρεώσεις για την προάσπιση της ελευθερίας της.

Γι αυτόν τον λόγω θεωρώ αδικαιολόγητη την μειωμένη θητεία

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, το πρώτο εννοώ:p

Ο καθένας, ανεξάρτητα από το που κατοικεί, σαν πολίτης αυτής της χώρας έχει δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Όπως λοιπόν έχει τα ίδια δικαιώματα με όλους τους υπόλοιπους, θα πρέπει να έχει λογικά και τις ίδιες υποχρεώσεις.

Προς τι λοιπόν οι εκπτώσεις??

 

Εγώ από την άλλη θεωρώ εντελώς παράλογο κάποιος ο οποιος διαμένει πχ στον Καναδά όπως αναφέρεις ή ακόμα και στην Γερμανία ή τελοσπάντων κάπου πιο κοντά, να παρατήσει τη χωρα στην οποια διαμένει για να έρθει να υπηρετήσει τη θητεία του σε μια χωρα με την οποια δε θα έχει ίσως άλλες σχέσεις, πέρα από κάποιους οικογενειακούς δεσμούς και διακοπές το καλοκαίρι. Έστω και για 6 ή για 3 ή και για 1 μηνα. Ποσο μάλλον για 12.

 

Επίσης θα ήθελα να μου αναπτυξεις λίγο περισσότερο το σκεπτικό σου περί "ίσων δικαιωμάτων". Ποια ισα δικαιώματα δηλαδή έχει ο κάτοικος εξωτερικού με τον κάτοικο της Ελλάδος; Ο κάτοικος της Ελλάδος υπηρετεί τη θητεία του προστατεύοντας τα σύνορα της χώρας στην οποία ζει ο ίδιος και η οικογένεια του, άρα προσφέροντας στην ασφάλεια την οποια κι ο ίδιος απολαμβάνει. Ποίας ασφαλειας απολαμβάνει ο κάτοικος εξωτερικού ώστε να "υποχρεούται" να συνεισφέρει σε αυτή;

 

 

Άλλωστε, το ότι μέχρι την ηλικία της στράτευσής του διαμένει στο εξωτερικό, δεν τον εμποδίζει μετά να έρθει και να μείνει μόνιμα στην Ελλάδα για τα επόμενα 80 χρόνια.(όπως αντίστροφα και εγώ, μετά το 12μηνό μου, μπορεί να πάω και να ζήσω στο εξωτερικό για την υπολοιπη ζωή μου και να μην ξαναπατήσω Ελλάδα ποτέ.)

 

E αυτές όμως είναι οι εξαιρέσεις και δεν υπάρχει τρόπος να προβλεφθούν. Επειδή κάποιοι θα επιστρέψουν στην Ελλάδα, πρέπει και όλοι οι υπόλοιποι να κάνουν full θητεία; Ο νομοθέτης έχει βρει έναν (σχετικά) αντικειμενικό τρόπο ορισμού του ποιος θεωρείται κάτοικος εξωτερικού. Δε μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

ιωαννινα στα Τ/Θ παντως πεφτει πολυ τρεξιμο......

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη θεωρώ εντελώς παράλογο κάποιος ο οποιος διαμένει πχ στον Καναδά όπως αναφέρεις ή ακόμα και στην Γερμανία ή τελοσπάντων κάπου πιο κοντά, να παρατήσει τη χωρα στην οποια διαμένει για να έρθει να υπηρετήσει τη θητεία του σε μια χωρα με την οποια δε θα έχει ίσως άλλες σχέσεις, πέρα από κάποιους οικογενειακούς δεσμούς και διακοπές το καλοκαίρι.

Εγώ δεν το θεωρώ παράλογο, γιατί στην πράξη δεν είναι έτσι όπως το παρουσιάζεις.

Όποιος δεν θέλει να έχει δεσμούς με την Ελλάδα, δεν έρχετε να υπηρετήσει καθόλου.

Δεν πρόκειται να τον ενοχλήσει κανείς στον Καναδά, τη Γερμανία ή την Αστραλία(που έλεγε και η αείμνηστη) όπου και θα βρίσκεται.

Το πρόβλημα όλων αυτών των ανθρώπων είναι ότι πιθανόν στο μέλλον να θελήσουν να έρθουν και να ζήσουν μόνιμα στην Ελλάδα.

Στην περίπτωση αυτή, ναι, θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, αν δεν είχαν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις τον χρόνο που κλήθηκαν.

Γι αυτό και έρχονται.Αλλιώς δεν θα ερχόταν(και καλά θα έκαναν) κανείς.

 

 

 

Επίσης θα ήθελα να μου αναπτυξεις λίγο περισσότερο το σκεπτικό σου περί "ίσων δικαιωμάτων". Ποια ισα δικαιώματα δηλαδή έχει ο κάτοικος εξωτερικού με τον κάτοικο της Ελλάδος; Ο κάτοικος της Ελλάδος υπηρετεί τη θητεία του προστατεύοντας τα σύνορα της χώρας στην οποία ζει ο ίδιος και η οικογένεια του, άρα προσφέροντας στην ασφάλεια την οποια κι ο ίδιος απολαμβάνει. Ποίας ασφαλειας απολαμβάνει ο κάτοικος εξωτερικού ώστε να "υποχρεούται" να συνεισφέρει σε αυτή;

 

Το γεγονός ότι κάποιος ζεί ένα μέτρο(ή ένα εκατομμύριο μέτρα) έξω από τα σύνορα δεν σημαίνει ότι παύει να είναι και πολίτης αυτής της χώρας.

Τα δικαιώματά του είναι δικαιώματά του και τα ασκεί ανενόχλητος(ή έτσι πρέπει)

Έχει(και πολύ σωστά) δικαίωμα να ψηφίζει μέσω την ελληνικών προξενείων στο εξωτερικό.

Γιατί?Αφού δεν μένει εδώ, γιατί να αποφασίζει για το τι θα γίνει εδώ?

Μα γιατί είναι Έλληνας πολίτης και έχει αυτό το αναφαίρετο δικαίωμα.(έχει τα ίδια δικαιώματα με όλους τους άλλους Έλληνες, ανεξαρτήτως τόπου κατοικίας)

 

Το ίδιο ισχύει και στην στρατιωτική θητεία.

Δηλαδή αν αύριο μετακομίσω στο εξωτερικό δεν θα ενδιαφέρει τίποτα?

Στάχτη να γίνουν όλα??

Όχι βέβαια.

Έχω υποχρέωση να συμβάλλω στην άμυνα της χώρας, όπως όλοι οι Έλληνες πολίτες, ανεξαρτήτως τόπου κατοικίας.(έχω δηλαδή τις ίδιες υποχρεώσεις με όλους του υπόλοιπους)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα όλων αυτών των ανθρώπων είναι ότι πιθανόν στο μέλλον να θελήσουν να έρθουν και να ζήσουν μόνιμα στην Ελλάδα.

Στην περίπτωση αυτή, ναι, θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, αν δεν είχαν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις τον χρόνο που κλήθηκαν.

Γι αυτό και έρχονται.Αλλιώς δεν θα ερχόταν(και καλά θα έκαναν) κανείς.

 

Αν κάποιος είναι κάτοικος εξωτερικού και αποφασίσει αργότερα να έρθει να διαμείνει μόνιμα στην Ελλάδα, θα υπηρετήσει τότε τη θητεία του αν είναι κάτω από 35 και θα την εξαγοράσει αν είναι μεγαλύτερος σε ηλικία. Οποτε όλοι αυτοί που το κάνουν (όσοι, κι αν το κάνουν) δεν το κάνουν απαραίτητα γιατί θα αντιμετωπίσουν προβλήματα αργότερα (γιατί δε θα αντιμετωπίσουν).

 

 

Έχει(και πολύ σωστά) δικαίωμα να ψηφίζει μέσω την ελληνικών προξενείων στο εξωτερικό. Γιατί?Αφού δεν μένει εδώ, γιατί να αποφασίζει για το τι θα γίνει εδώ? .Μα γιατί είναι Έλληνας πολίτης και έχει αυτό το αναφαίρετο δικαίωμα.(έχει τα ίδια δικαιώματα με όλους τους άλλους Έλληνες, ανεξαρτήτως τόπου κατοικίας)

 

Καταρχάς δε μπορεί κανεις να ψηφίσει στο εξωτερικό, στα προξενεία και τις πρεσβείες. Πρέπει να έρθει στην Ελλάδα και να ψηφίσει. Ξέρω ότι δεν είναι αυτή η ουσία του επιχειρήματος σου, αλλα είπα να το διορθώσω γιατί είναι ανακρίβεια. Και προσωπικά το θεωρώ παράλογο κάποιος ο οποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού να ψηφίζει στις ελληνικές εκλογές και να αποφασίζει (όπως λες) ενώ δε θα είναι στην Ελλάδα να υποστεί τις συνέπειες των επιλογων του. Είναι ένα δικαίωμα το οποιο πολλοί δεν ασκούν και δεν το έχουν ζητήσει και δε βλέπω το πως συνδέεται με την έννοια της υποχρέωσης να χάσεις κάποιους μήνες από τη ζωή σου συνεισφέροντας και καλά (στη θεωρία τουλάχιστον) στην ασφάλεια της χώρας καταγωγής σου χωρίς καν να διαμένεις σε αυτή.

 

 

Το ίδιο ισχύει και στην στρατιωτική θητεία.

Δηλαδή αν αύριο μετακομίσω στο εξωτερικό δεν θα ενδιαφέρει τίποτα?

Στάχτη να γίνουν όλα??

Όχι βέβαια.

 

Από το να μη σε ενδιαφέρει τίποτα, μέχρι το να παρατάς 12 μήνες τη ζωή σου να πας να υπηρετήσεις τη θητεία σου σε ένα άλλο μέρος του κόσμου υπάρχει μια κάποια απόσταση.

 

 

Έχω υποχρέωση να συμβάλλω στην άμυνα της χώρας, όπως όλοι οι Έλληνες πολίτες, ανεξαρτήτως τόπου κατοικίας.(έχω δηλαδή τις ίδιες υποχρεώσεις με όλους του υπόλοιπους)

 

 

Πάντως εκτος από την υποχρέωση της θητείας (που είναι αυτή για την οποια συζητάμε!!) δεν μου έχεις αναφέρει κάποια άλλη κοινή υποχρέωση ως σημείο αναφοράς.

 

Ίδιες υποχρεώσεις; Για να δούμε. Ας πούμε ότι έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στο εξωτερικό από Έλληνες γονείς. Έχω την υποχρέωση να πληρώνω φόρους στο Ελληνικό κράτος; Έχω την υποχρέωση να ακολουθήσω το υποχρεωτικό 9xrono εκπαιδευτικό σύστημα;

 

edit: Και για να διευκρινίσω. ΑΝ η θητεία ήταν αυτό που έπρεπε να είναι, τότε η διαφωνία μου θα ήταν μικρότερη (αν και θα συνέχιζε να υφίσταται επί της αρχής), γιατί ο κάτοικος εξωτερικού θα ερχόταν να κάνει κάτι το οποιο θα είχε τουλάχιστον κάποια αξια. Τώρα όμως που η θητεία είναι αυτό που είναι (ένα χάσιμο χρόνου, χωρίς να προσφέρεις ουσιαστικά τίποτε πέρα από δωρεάν χαμαλίκια) γιατί να χάσει ο άλλος το χρόνο του, να παρατήσει μια ζωή σε ένα άλλο μέρος του κόσμου για να προσφέρει μια τρυπα στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος είναι κάτοικος εξωτερικού και αποφασίσει αργότερα να έρθει να διαμείνει μόνιμα στην Ελλάδα, θα υπηρετήσει τότε τη θητεία του αν είναι κάτω από 35 και θα την εξαγοράσει αν είναι μεγαλύτερος σε ηλικία. Οποτε όλοι αυτοί που το κάνουν (όσοι, κι αν το κάνουν) δεν το κάνουν απαραίτητα γιατί θα αντιμετωπίσουν προβλήματα αργότερα (γιατί δε θα αντιμετωπίσουν).

 

 

 

 

Καταρχάς δε μπορεί κανεις να ψηφίσει στο εξωτερικό, στα προξενεία και τις πρεσβείες. Πρέπει να έρθει στην Ελλάδα και να ψηφίσει. Ξέρω ότι δεν είναι αυτή η ουσία του επιχειρήματος σου, αλλα είπα να το διορθώσω γιατί είναι ανακρίβεια. Και προσωπικά το θεωρώ παράλογο κάποιος ο οποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού να ψηφίζει στις ελληνικές εκλογές και να αποφασίζει (όπως λες) ενώ δε θα είναι στην Ελλάδα να υποστεί τις συνέπειες των επιλογων του. Είναι ένα δικαίωμα το οποιο πολλοί δεν ασκούν και δεν το έχουν ζητήσει και δε βλέπω το πως συνδέεται με την έννοια της υποχρέωσης να χάσεις κάποιους μήνες από τη ζωή σου συνεισφέροντας και καλά (στη θεωρία τουλάχιστον) στην ασφάλεια της χώρας καταγωγής σου χωρίς καν να διαμένεις σε αυτή.

 

 

 

 

Από το να μη σε ενδιαφέρει τίποτα, μέχρι το να παρατάς 12 μήνες τη ζωή σου να πας να υπηρετήσεις τη θητεία σου σε ένα άλλο μέρος του κόσμου υπάρχει μια κάποια απόσταση.

 

 

 

 

 

Πάντως εκτος από την υποχρέωση της θητείας (που είναι αυτή για την οποια συζητάμε!!) δεν μου έχεις αναφέρει κάποια άλλη κοινή υποχρέωση ως σημείο αναφοράς.

 

Ίδιες υποχρεώσεις; Για να δούμε. Ας πούμε ότι έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στο εξωτερικό από Έλληνες γονείς. Έχω την υποχρέωση να πληρώνω φόρους στο Ελληνικό κράτος; Έχω την υποχρέωση να ακολουθήσω το υποχρεωτικό 9xrono εκπαιδευτικό σύστημα;

 

edit: Και για να διευκρινίσω. ΑΝ η θητεία ήταν αυτό που έπρεπε να είναι, τότε η διαφωνία μου θα ήταν μικρότερη (αν και θα συνέχιζε να υφίσταται επί της αρχής), γιατί ο κάτοικος εξωτερικού θα ερχόταν να κάνει κάτι το οποιο θα είχε τουλάχιστον κάποια αξια. Τώρα όμως που η θητεία είναι αυτό που είναι (ένα χάσιμο χρόνου, χωρίς να προσφέρεις ουσιαστικά τίποτε πέρα από δωρεάν χαμαλίκια) γιατί να χάσει ο άλλος το χρόνο του, να παρατήσει μια ζωή σε ένα άλλο μέρος του κόσμου για να προσφέρει μια τρυπα στο νερό;

 

Ρε παιδιά. πολλά λόγια για το τίποτα:(

Η κοινή λογική λέει τα εξής:

Όλοι οι Έλληνες πολίτες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.(δεν γίνεται καμία αναφορά σε τόπο κατοικίας).

Βέβαια η ισότητα αυτή δεν είναι ισοπεδωτική.Λαμβάνονται υπόψη διάφοροι παράγοντες, ώστε μόνο ίδιες καταστάσεις να ρυθμίζονται με ίδιο τρόπο (αυτό σημαίνει ισότητα άλλωστε).

Μεχρι εδώ είναι θέμα κοινής λογικής.

 

Προσωπικά κρίνω (και από εδώ και πέρα είναι θέμα προσωπικής λογικής του καθενός) ότι στην περίπτωση της στρατιωτικής θητείας ο τόπος κατοικίας κάποιου δεν αποτελεί λόγο διαφορετικής μεταχείρισης(προσοχή: το τι λόγους έχεις εσύ να παρατήσεις το σπιτάκι σου και να έρθεις να κάνεις μια θητεία-χάσιμο χρόνου(συμφωνώ) είναι άλλο ζήτημα, εγώ μιλάω για την διαφορετική αντιμετώπιση Ελλήνων πολιτών από το νόμο ,με βάση τον τόπο κατοικίας)

Κατά τη γνώμη μου δεν αποτελεί λόγο ούτε για να μην ψηφίζουν(και το Σύνταγμα δεν το απαγορεύει), άσχετο με το τι ακολουθείται στην πρακτική.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...