Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υποθέτω οτι πρέπει να είναι πιο μεγάλο και όχι αυτό για τις βαλίτσες για το όπλο.

Βασικά δεν έχω καταλάβει πως θα το κλειδώνουμε.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε στρατόπεδο υπάρχουν οπλοβαστοί, οι οποίοι μπορεί να διαφέρουν λίγο στο σχεδιασμό από στρατόπεδο σε στρατόπεδο. Ο κάθε οπλίτης έχει μια αριθμιμένη θέση, στον οπλοβαστό, οπού βάζει το όπλο του. Αυτή η θέση έιναι έτσι σχεδιασμένη, ώστε να κλειδώνει με ενα απλό λουκέτο. Υπάρχουν όμως και κάτι μακρόστενα λουκέτα στο εμπόριο, που σε διευκολύνουν στο ξεκλείδωμα, γιατί μπορεί να υπάρχει στενότητα χώρου. Αλλά και ένα απλό, την κάνει τη δουλειά του, μόνο να είναι λίγο χοντρό. Αντίθετα για το φερμουάρ της βαλίτσας να πάρεις τα πολύ μικρά λουκέτα, για να μην παραβιάζεται εύκολα (η βαλίτσα). Αλλά μην αγχώνεσαι με αυτά, είναι λεπτομέρειες. Πότε παρουσιάζεσαι;
Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι το όπλο θέλει προσοχή γι'αυτό θέλω να πάω με σωστό λουκετο, τουλάχιστον για αυτό.:D

Αύγουστο παρουσιάζομαι, δεν ξέρω ακριβώς πότε.

Βρήκα αυτό όμως:

Οι καλούμενοι από αναβολή υγείας και οι λοιποί καλούμενοι υποχρεούνται να παρουσιαστούν για κατάταξη στις αναφερόμενες στα Παραρτήματα «Β», «Γ» και «Δ» μονάδες από 10 έως 11 Αυγούστου 2009 και από 17 έως 20 Αυγούστου 2009 αντίστοιχα, ανάλογα με την επιλογή τους και στις ημερομηνίες που ορίζονται σε αυτά

Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι το όπλο θέλει προσοχή γι'αυτό θέλω να πάω με σωστό λουκετο, τουλάχιστον για αυτό.:D

Αύγουστο παρουσιάζομαι, δεν ξέρω ακριβώς πότε.

Βρήκα αυτό όμως:

Οι καλούμενοι από αναβολή υγείας και οι λοιποί καλούμενοι υποχρεούνται να παρουσιαστούν για κατάταξη στις αναφερόμενες στα Παραρτήματα «Β», «Γ» και «Δ» μονάδες από 10 έως 11 Αυγούστου 2009 και από 17 έως 20 Αυγούστου 2009 αντίστοιχα, ανάλογα με την επιλογή τους και στις ημερομηνίες που ορίζονται σε αυτά

Αυτοί που έχουν παρουσιαστεί και έχουν πάρει αναβολή παρουσιάζονται μια βδομάδα νωρίτερα.

Εσείς που είστε από αναβολή σπουδών, πάτε την επόμενη βδομάδα, οπότε hopefully θα κάνεις 15γουστο έξω.

Όσο για τον λουκέτο, σιγά μην ασχοληθεί κανείς με τη σκουριασμένη μπαγκατέλα (ειδικά στο κέντρο) που θα σου δώσουν για όπλο. Πάρε εκεί ένα απλό λουκέτο και τέλος. Άλλωστε όλα τα λουκέτα ανοίγουν με 2 ξιφολόγχες. :p

Link to comment
Share on other sites

Λένε οτι το όπλο θέλει προσοχή γι'αυτό θέλω να πάω με σωστό λουκετο, τουλάχιστον για αυτό.:D

Αύγουστο παρουσιάζομαι, δεν ξέρω ακριβώς πότε.

Βρήκα αυτό όμως:

Οι καλούμενοι από αναβολή υγείας και οι λοιποί καλούμενοι υποχρεούνται να παρουσιαστούν για κατάταξη στις αναφερόμενες στα Παραρτήματα «Β», «Γ» και «Δ» μονάδες από 10 έως 11 Αυγούστου 2009 και από 17 έως 20 Αυγούστου 2009 αντίστοιχα, ανάλογα με την επιλογή τους και στις ημερομηνίες που ορίζονται σε αυτά

 

Πήγαινε σε ένα από τα κλασσικά "φανταρομάγαζα" και ζήτα μια σειρά λουκέτα...θα σου δώσει τα "στάνταρ", ξέρουν αυτοί... :D

 

άλλη λογικη είναι να μην πάρεις από εκεί γιατί οι περισσότεροι έχουν τέτοια και μπορεί να σου τύχει ίδιο με κάποιον άλλο...βέβαια πολλές φορές είναι απίστευτα βολικό αυτό...πολλές φορές θα πρέπει να ανοίγεις λουκέτα άλλων για διάφορους λόγους...π.χ. το ντουλάπι του αδειούχου που μέσα στην χαρά του άφησε κλειδωμένα τα κλειδιά της αποθήκης :lol::p

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που έχουν παρουσιαστεί και έχουν πάρει αναβολή παρουσιάζονται μια βδομάδα νωρίτερα.

Εσείς που είστε από αναβολή σπουδών, πάτε την επόμενη βδομάδα, οπότε hopefully θα κάνεις 15γουστο έξω.

Όσο για τον λουκέτο, σιγά μην ασχοληθεί κανείς με τη σκουριασμένη μπαγκατέλα (ειδικά στο κέντρο) που θα σου δώσουν για όπλο. Πάρε εκεί ένα απλό λουκέτο και τέλος. Άλλωστε όλα τα λουκέτα ανοίγουν με 2 ξιφολόγχες. :p

 

To έψαξα, τελικά 17-18 αυγούστου μπαίνω.

Όσο για τα λουκέτα σκέφτομαι να πάρω με συνδιασμό. Μου φαίνεται πιο βολικό από το να μεταφέρω τόσα κλειδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις ότι με τα λουκέτα που ξεκινήσεις στο κέντρο, θα τα έχεις για ολόκληρη την θητεία σου. Εγώ ξεκίνησα με 8 και τώρα χρησιμοποιώ 1!!!

 

Απλά στο κέντρο, είναι λίγο πιο προβλεπέ και ζόρικα τα πράγματα σε σχέση με τις μονάδες. Εκεί, πολύ πιθανόν να τα αφήνεις όλα ξεκλείδωτα. :D

 

Για το όπλο, πάρε ένα μακρύ ικανοποιητικού μεγέθους, ένα λίγο μικρότερο για τον φοριαμό σου (ντουλαπάκι) και τα υπόλοιπα ας είναι και μικρούλια. Στο μενού, βάλε και ένα λουκετάκι για τις αρβύλες σου. Χανόντουσαν αρκετές στο κέντρο, γ'αυτό, θα σου πρότεινα να τις έχεις κλειδωμένες όταν τις αφήνεις έξω από τον θάλαμο.

 

Αυτά τα λίγα. :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε όλα τα λουκέτα ανοίγουν με 2 ξιφολόγχες. :p

 

Α δεν είσαι καλός! Με μία ξιφολόγχη ανοίγει πάνω από το 90%!!

 

Ε, στις βαριές περιπτώσεις θέλει 2! Στις πολύ βαριές άλλο όπλο!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Johner ευχόμαι καλή θητεία να έχεις... Εντάξει δε νομίζω να σε κλέψουν, αυτά είναι υπερβολές, αλλά στο κέντρο μην πάρεις και το iPhone :p

Μετά στη μονάδα μπορείς να πάρεις ό,τι θέλεις. Εγώ όταν ήμουν στο Λιτόχωρο, άφηνα το κινητό να φορτίζει στο θάλαμο και πήγαινα για καφέ στο ΚΨΜ... Το laptpot έπαιρνα, βλέπαμε ταινίες... κτλ

Link to comment
Share on other sites

Λες ε;:p

Ψάχνω για κανένα με μεγάλη αυτονομία τώρα γιατί έχουν έλλειψη και σε πρίζες.:cry:

Και αν μπορείς να πάρεις ένα με 2 μπαταρίες. Εγώ τις έδινα στο επισκεπτήριο για φόρτιση έξω. Στην Κόρινθο είχαμε 1 πρίζα για 250 κινητά και όχι όλες τις ώρες της μέρας.

Για το όπλο να πάρεις κανονικό μακρόστενο λουκέτο και όχι με συνδιασμό. Θα αργείς με το συνδιασμό.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Και αν μπορείς να πάρεις ένα με 2 μπαταρίες. Εγώ τις έδινα στο επισκεπτήριο για φόρτιση έξω. Στην Κόρινθο είχαμε 1 πρίζα για 250 κινητά και όχι όλες τις ώρες της μέρας.

Για το όπλο να πάρεις κανονικό μακρόστενο λουκέτο και όχι με συνδιασμό. Θα αργείς με το συνδιασμό.

 

Σκέφτομαι και για τίποτα τέτοιο.

Να είμαι και οικολογικός.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνε εποπ οι άλλοι και ούτε πατρίδα τους νοιάζει ούτε τίποτα. Ο μισθός να πέφτει και όλα καλά. Εσύ περιμένεις να ενδιαφερθεί ο απλός στρατιώτης που δεν έχει και κανένα όφελος;

 

Εχεις δικιο.

Εμεις για να παρουμε κανα φραγκο επρεπε να κανουμε συντηρηση 2 αλματα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.νομιζω 60.000 δραχμες το 6μηνο(180 ευρο περιπου).

Ενταξει τοτε ειχαν αξια 60.000.

Αστα να πανε στρατιωτες-δημοσιοι υπαλληλοι,να μειωθει η θητεια να παρει ψηφους το ταδε κομμα!

Ευτυχως που δεν παιζει περιπτωση πολεμου πλεον.

Το 84 που παρουσιαστικα ηταν ακομα 10ετια επιφυλακης(λογω εισβολης κυπρου)

και ηταν ολα πολυ αυστηρα.Δεν θα ξεχασω ποτε που ηρθαν και μας πηραν 4 σινουκ απο τον ασπροπυργο ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΦΟΡΤΟ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.

Δεν ειχαμε ιδεα που πηγαιναμε,κοιταζομασταν ιδρωμενοι....

Τελικα μετα απο πολυωρη βολτα επιστρεψαμε μιας που ηταν μια σοβαρη ασκηση (ταχυτητα αντιδρασης) στα ματια νατοικου στρατηγου.

Πολυ ωραια ηταν μια ασκηση με ελικοπτερα χιουι στην παχη.

Οτι ακριβως βλεπαμε στις ταινιες με τους αμερικανους στο βιετναμ.

Σαλταρισμα απο 1,5-2 μετρα.....

Πω πω μου ηρθανε τοσες αναμνησεις,23 μηνες ητανε,πολλα καναμε.....

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και για τίποτα τέτοιο.

Να είμαι και οικολογικός.:shifty:

Άποψή μου, πάρε κάποιο πολύ φθηνό μοντέλο οποιασδήποτε εταιρίας. Κοίτα να δίνει μεγάλη αυτονομία (προτίμησε αυτά με ασπρόμαυρη οθόνη και ενσωματωμένο φακό - θα σου χρειαστεί). Για τις πρώτες αυτές βδομάδες, κάνε υπομονή και μόλις χαλαρώσουν πολύ τα πράγματα, επιστρέφεις πίσω στην υπερσυσκευή σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ θυμάμαι όταν πήγα στον Έβρο - τότε πρωτοβγήκε η διαταγή απαγόρευσης των κινητών με κάμερα - είχα πάρει ένα από τον Γερμανό με 30 Ευρώ, αλλά το είχα μόνο για άλλοθι. Χρησιμοποιούσα το κανονικό μου κινητό γιατί, όταν ήμουν στη σκοπιά, ήθελα να ακούω μουσική, να βγαίνω φωτογραφίες και να μιλάω στο MSN. Κάποια στιγμή όμως με κατάλαβε ο λαχαγός και μου το πήρε. Έψαχνα τρόπο να πάρω πίσω το κινητό με την κάμερα. Όταν πήρα άδεια, λοιπόν, του είπα να μου δώσει το κινητό για να το γυρίσω σπίτι. Φυσικά μόλις επέστρεψα από την άδεια, πήρα πάλι μαζί μου το κινητό στο στρατόπεδο.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, χθες συνέβη άλλο ένα ατυχές περιστατικό με οπλίτη (26 ετών) στον Έβρο που έθεσε τέλος στην ζωή του κατά την διάρκεια της σκοπιάς του.

 

Αυτοκτονία οπλίτη στον Έβρο

 

Ο θεός ας αναπαύσει την ψυχή του.

:(

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Johner ευχόμαι καλή θητεία να έχεις... Εντάξει δε νομίζω να σε κλέψουν, αυτά είναι υπερβολές, αλλά στο κέντρο μην πάρεις και το iPhone :p

Μετά στη μονάδα μπορείς να πάρεις ό,τι θέλεις. Εγώ όταν ήμουν στο Λιτόχωρο, άφηνα το κινητό να φορτίζει στο θάλαμο και πήγαινα για καφέ στο ΚΨΜ... Το laptpot έπαιρνα, βλέπαμε ταινίες... κτλ

Καθόλου υπερβολές. Δεν είναι τραγική η κατάσταση βέβαια, αλλά στο κέντρο χρειάζεται προσοχή. Σε μας όταν ήρθαν οι πρώτοι με μεταθέσεις για να εκπαιδευτούν, άνοιξαν 3-4 σάκους κλειδωμένους με λουκέτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια που θελω να διακοψω την αναβολη μου ( που ειναι μεχρι το 2012 ) για να μπω τον Νοεμβριο, γιατι περασα και το τελευταιο εργαστηριο της σχολης ( χρωσταω μονο θεωριες τωρα :p ) τι χαρτια πρεπει να εχω για την στρατολογια..?

Το χαρτι της αναβολης αποκλειεται να το εχω απο τοτε που μου το ειχαν δωσει πριν κατι χρονια..Κατι ακουσα για βεβαιωση απο την σχολη μου αλλα τωρα που να την βρω, θα χει κλεισει και ειναι και στην Λαρισα..Εκτος αν ειναι η γραμματεια ανοιχτη και μου την στειλει με ταχυδρομειο...

Εσεις λετε να παω στρατολογια κατευθειαν χωρις κανενα χαρτι μπας και τα κανονισω απο εκει η θα παω τσαμπα?

Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις το Νοέμβριο θα πρέπει να διακόψεις αναβολή μέχρι 31 Ιουλίου.

Δε χρειάζεσαι να έχεις κάποιο χαρτί από τη σχολή, αλλά καλό θα ήταν το χαρτί της αναβολής να μην το χάνεις, είναι γενικά χρήσιμο. Να πας στη στρατολογία να διακόψεις αναβολή. Αν θες μπορείς να κάνεις και αίτηση για ένα πιστοποιητικό (τύπου Α ή Β λέγεται δε θυμάμαι) που λέει ακριβώς την κατάσταση σου. Δηλαδή θα λέει ότι πήρες αναβολή τότε μέχρι τότε, έκανες αίτηση διακοπής ανάβολής τότε και αναμένεται να υπηρετήσεις τότε.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις το Νοέμβριο θα πρέπει να διακόψεις αναβολή μέχρι 31 Ιουλίου.

Δε χρειάζεσαι να έχεις κάποιο χαρτί από τη σχολή, αλλά καλό θα ήταν το χαρτί της αναβολής να μην το χάνεις, είναι γενικά χρήσιμο. Να πας στη στρατολογία να διακόψεις αναβολή. Αν θες μπορείς να κάνεις και αίτηση για ένα πιστοποιητικό (τύπου Α ή Β λέγεται δε θυμάμαι) που λέει ακριβώς την κατάσταση σου. Δηλαδή θα λέει ότι πήρες αναβολή τότε μέχρι τότε, έκανες αίτηση διακοπής ανάβολής τότε και αναμένεται να υπηρετήσεις τότε.

 

Σ ευχαριστω, αυριο θα παω το πρωι, ρωταγα για βεβαιωση απο την Σχολη γιατι οταν ερθει η περιοδος εξεταστικης του Φεβρουαριου - Μαρτιου να μπορω να παρω φοιτητικη αδεια για να δωσω κανα μαθημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα χαρτιά θα τα χρειαστείς μετά την κατάταξη σου στο στρατό.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα χαρτιά θα τα χρειαστείς μετά την κατάταξη σου στο στρατό.

 

Σ ευχαριστω και παλι :clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα σήμερα το χαρτί της κατάταξης.Είχα δηλώσει για αεροπορία και με βάλαν τεθωρακισμένα.Τέσπα,ζητάνε να παρουσιαστώ στο ΚΕΤΘ Αυλώνα σε 1 μήνα περίπου.Το θέμα είναι ότι θα πάρω αναβολή.Επειδή τέτοια μέρα και ώρα όλες οι υπηρεσίες είναι κλειστές μήπως ξέρετε τί χαρτιά απαιτούνται για την αναβολή?Μου είπαν ότι πρέπει να πάω στη στρατολογία για την αναβολή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...