Jump to content

Polls @ myphone.gr: iPhone 4S, αποτυχία ή... (προ)μελετημένη επιτυχία;


saliez
 Κοινοποίηση

Μείνατε ικανοποιημένοι από το καινούριο iPhone; Θα το αποκτήσετε;  

701 members have voted

  1. 1. Μείνατε ικανοποιημένοι από το καινούριο iPhone; Θα το αποκτήσετε;

    • Ναι θα το πάρω
      72
    • Μάλλον, δεν ξέρω
      42
    • Όχι σίγουρα
      370
    • Θα περιμένω το επόμενο iPhone
      186
    • Δεν ξέρω, δεν απαντώ
      31


Recommended Posts

μην υποτιμάτε την apple επειδη εκανε μια παρουσιαση χαμηλοτερη των προσδοκιών που η ιδια εχει δημιουργήσει. Μιλαμε μια εταιρία με τους πιο "πιστούς" πελάτες και με απειρο χρημα. Δειτε μονο πως συγκρατησε στο τελος τη μετοχη της που κατέρρεε χθες. Αποκλείει κανείς, αν δει να χανει ποσοστο στις πωλήσεις, να κανει μια δραστική μείωση στην τιμή του iphone4?

 

 

 

μεγαλύτερη οθονη. Οι μεγαλυτεροι ανταγωνιστες του εχουν 4.3'' και ερχεται ενας με 4.6''. Κι αν θεωρείς οτι ειναι υπερβολικές για τηλέφωνο θα απαντήσω οτι ο Α5 ειναι υπερβολικός για 3.5'' οθόνη

 

Bill, οι 4,3 και 4,6 ίντσες είναι για τηλέφωνα άλλης κατηγορίας. Όχι για την κατηγορία του Iphone. Είναι σαφές ότι η εταιρία δεν θέλει να αλλάξει προσανατολισμό, όσο και αν μερικοί χτυπιούνται.

Δεν ειναι θέμα καλύτερου ή χειρότερου. Ένα 13άρι λάπτοπ είναι χειρότερο απο ένα 17άρι? Απλά έχει άλλο κοινό.

Δεν ξέρω αν ο Α5 είναι υπερβολή για τις 3,5 ίντσες του Iphone, πάντως, από τον υποχρονισμένο α4 εγώ δεν ήμουν 100% ικανοποιημένος. (ισως επειδή το τηλέφωνο το πήρα το Πάσχα που μας πέρασε και όχι από τον Αύγουστο του 2010, τότε, ίσως να μου είχε φανεί καλύτερο).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

iPhone κάθε δυο χρόνια για μένα. Για να βλέπεις και μεγάλες διάφορες απο την συσκευή που είχες με την καινούργια.

Κινητό κάθε δύο χρόνια θα έλεγα εγώ γενικότερα!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άποψη, εμπεριστατωμένη ή μη, είναι σεβαστή. Παρ' όλα αυτά σε ό,τι λέμε πρέπει να στηριζόμαστε σε μια βάση. Δεν μπορώ να διαβάσω λοιπόν άλλα ποστ του τύπου: "Οι πωλήσεις θα πιάσουν πάτο", "η μετοχή της Απλ κατρακυλά", "ήρθε η αρχή του τέλους" και άλλα τέτοια κωμικά. Συμφωνώ πως άλλες ήταν οι προσδοκίες πολλών στις οποίες δεν ανταποκρίθηκε η χθεσινή ανακοίνωση. Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό απ' το να κρίνεις το στρατηγικό σχεδιασμό μιας εταιρείας και δη του μεγέθους της Απλ, η οποία δόξα το Θεό έχει ικανότατα στελέχη και οι αποφάσεις που παίρνουν είναι μελετημένες. Εδώ θα είμαστε να δούμε το gross profit σε κάποιους μήνες να ακολουθεί την πορεία που είχε και μετά τις ανακοινώσεις των προηγούμενων συσκευών.

iPhone 4S 16 GB

iPad 3 Wi-Fi & Cellular 64 GB

New Entry: iPhone 5 16 GB

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια περιμενα και εγω την παρουσιαση, ηθελα να γινω κατοχος iphone για πρωτη φορα αλλα... ξενερωσα, περσινα ξυνα σταφυλια μαλλον προπερσινα :X

Αν η apple ακολουθουσε την τακτικη, οπως θελουν να μας πησουν τα fanboys, δηλαδη νεο design καθε 2 χρονια και καθε 1 χρονο καλυτερες επιδοσεις, τοτε η apple με το 4s εχει καθυστερησει ηδη 4 μηνες απο τον Ιουνιο. Oπου θα ηταν το λογικο αν ισχυε κατι τετοιο.

Απο Ιουνιο το πηγανε Σεπτεμβρη και μετα Οκτωμβρη για ποιο λογο τοση καθυστερηση? Για να βαλουν τον Α5? Ασε ρε, μαλλον το ios δεν ηταν ετοιμο απο beta σε beta και βλεπουμε. Και το συστημα ειδοποιησεων καραμπινατη αντιγραφη απο android ειναι !!

 

Παμε για αλλα, βλεπε nexus prime του χρονου βλεπουμε :)

Edited by trexed
Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου σχετικα με την παρουσιαση της apple, οσο και αν παραξενεψει καποιους ειναι οτι η εταιρια δεν μπορουσε να παρουσιασει κατι καλυτερο την δεδομενη στιγμη ουτε σε hardware ουτε σε software.

Και πριν ξεκινησει το flame θα εξηγησω τι εννοω.

Στο hardware λιγο πολυ ειναι στην κορυφη, δεν νομιζω οτι η διαφορα ειναι τοσο σημαντικη με τον ανταγωνισμο.

Το προβλημα ειναι στο software, δηλαδη στην ικανοτητα της να μεταλαξει το iOS σε κατι διαφορετικο, την εποχη που ο ανταγωνισμος τρεχει με χιλια. Και ο λογος δεν ειναι η ελλειψη ικανοτητων αλλα αποφασεις του παρελθοντος.

Οταν το iOS κυκλοφορησε για πρωτη φορα ηταν κατι που εκανε 5 πραγματα σωστα αλλα μονο αυτα. Γενικα η λογικη της apple ειναι να πετυχαινει το μεγιστο αποτελεσμα χωρις να την ενδιαφερει το τεχνικο excellence, αρκει να ειναι ομορφο και να πουλαει. Η αποφαση να μην αλλαξει μεγεθος οθονης εχει να κανει με την αλλαγη στα dpi's που σημαινει οτι για να διατηρησει το retina θα πρεπει να αλλαξει αναλυση το κινητο.

Αυτο για τα API's της apple που ειναι φτιαγμενα για να παιξουν σε συγκεκριμενες αναλυσεις και ratio's ωστε οι εφαρμογες να ειναι συμβατες με τις συσκευες της ειναι απαγορευτικο.Ακομα περισσοτερο δυσκολο και κοστοβορο ειναι να φτιαχτει το iOS ωστε να ειναι ανεξαρτητο αναλυσης. Αυτο θα εχει σοβαρη επιπτωση τοσο στο development των εφαρμογων οσο και στον κωδικα του ιδιου του λειτουργικου ο οποιος εχει γραφτει για να κανει συγκεκριμενα πραγματα γρηγορα αλλα οχι παραμετρικα.

Για τον ιδιο λογο δεν εχουν κινουμενες ταπετσαριες ή widgets (δεν εχει πραγματικο multitasking) και για τον ιδιο λογο δεν τρεχει και flash ανεξαρτητα απο τα παραμυθια του jobs (πριν το iphone 4).

Γενικως το να αλλαξει καποιος κατι που εχει φτιαχτει με συγκεκριμενες προδιαγραφες συνηθως ειναι αδυνατο, καλυτερα να το φτιαξει απο την αρχη. Γιαυτο και αντι να δινουν βελτιωσεις στο core απλα το στολιζουν με εφαρμογες γυρω - γυρω.

Γιαυτο και το iPad εχει ακριβως το ιδιο UI με το iphone κανοντας ουσιαστικα ελαχιστη χρηση των δυνατοτητων της οθονης, οικονομια κοστους.

Γιαυτο και τα iMac εχουν ακομα filesystems 15 ετων και schedulers που αν τρεξουν πανω απο 5-6 processes το μηχανημα "θηριο" βαραινει.

 

Ομως τα παραπανω δεν εχουν σημασια οσο το προιον αρεσει και πουλαει.

 

Τωρα ομως που ο ανταγωνισμος πιεζει στο software και το hardware ετσι και αλλιως φτιαχνεται απο αλλους τα πραγματα δυσκολευουν.

Αν θελει να μεινει στο παιχνιδι θα πρεπει να κανει rewrite μεγαλο μερος του κωδικα ωστε να δωσει νεες σοβαρες δυνατοτητες στο λειτουργικο που να εκμεταλευονται το hardware που υπαρχει και ερχεται.

 

Δηλαδη τι θα λεμε του χρονου με τους τετραπυρηνους, οτι δεν εχει multitasking διοτι δεν πρεπει να βαρυνει το user experience ? Εδω μιλαμε για συσκευες με γρηγοροτερο cpu απο το pc μου και οθονες HD.

Πιστευω οτι το εχουν καταλαβει απλα χρονικα δεν τους εβγαινε και σιγουρα θα παρουσιασει κατι πολυ καλυτερο του χρονου, ισως και γρηγοροτερα.

Αν δεν το κανει θα βρεθει εκτος αγορας σε χρονο μηδεν, αλλωστε με την αποφαση της εδωσε στην microsoft μια μοναδικη ευκαιρια για ανακαμψη εκει που την ειχαμε για πεθαμενη.

Link to comment
Share on other sites

Bill, οι 4,3 και 4,6 ίντσες είναι για τηλέφωνα άλλης κατηγορίας. Όχι για την κατηγορία του Iphone. Είναι σαφές ότι η εταιρία δεν θέλει να αλλάξει προσανατολισμό, όσο και αν μερικοί χτυπιούνται.

Δεν ειναι θέμα καλύτερου ή χειρότερου. Ένα 13άρι λάπτοπ είναι χειρότερο απο ένα 17άρι? Απλά έχει άλλο κοινό.

Δεν ξέρω αν ο Α5 είναι υπερβολή για τις 3,5 ίντσες του Iphone, πάντως, από τον υποχρονισμένο α4 εγώ δεν ήμουν 100% ικανοποιημένος. (ισως επειδή το τηλέφωνο το πήρα το Πάσχα που μας πέρασε και όχι από τον Αύγουστο του 2010, τότε, ίσως να μου είχε φανεί καλύτερο).

 

Το iphone ανηκει στην hi-end κατηγορία κινητών (συμφωνούμε νομίζω) τα οποια προσφερουν λειτουργιες, εκτος απο τις τηλεφωνικές κλήσεις, αναπαραγωγής multimedia HD, gaming και γρήγορο browsing. Λειτουργίες οι οποίες αντικειμενικά προϋποθέτουν, για να μην πω απαιτούν, μεγαλύτερες οθονες, ουτως ωστε να προσφέρουν καλύτερη εμπειρία χρήσης. Ισως μερικοί απο τους λογους που η Apple μενει στασιμη στο θεμα μεγέθους της οθονης περιγράφονται στο post του chriskk_2

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω θα εσκαγα αν δεν το εβαζα... γελασα παρα πολυ..! κ το λεω χωρις να σνομπαρω το μηλο...!

απολαυστε: http://www.navimania.gr/showthread.php?t=28891

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο iPhone, είναι σίγουρα το καλύτερο που έχει προσφέρει η συγκεκριμένη εταιρία ... Σίγουρα .... ΄Εχει περισσότερες δυνατότητες γιατί είναι πιο γρήγορο, άρα και πιο έξυπνο .... Αλλά ...

 

Ως χρήστης μόνιμου κινητού με 3,5 inch οθόνη, έχω πειραματιστεί αρκετά και δεν μπορώ να κρύψω πως σε πολλά πράγματα την έβγαζα καλύτερα με την 4,3inch display του Sensation .... Γιατί όταν πληρώνεις 700+ ευρώ, περιμένεις να κάνεις περισσότερα και όχι πάνω στην ανάγκη .... Γιατί να κάθεσαι στον υπολογιστή για browsing, από την στιγμή που στην 4άρα στο χέρι σου είναι απλά καλύτερα ????? Γιατί να μην εκμεταλλευτείς το κινητό σου, ειδικά όταν είναι καλύτερο το δάχτυλο από το ποντίκι για αυτή την δουλειά ...

 

Το iOS είναι ένα κουτσό λειτουργικό, αλλά φοράει στολή Iron Man, με το όνομα App Store ... ΄Εχω φάει από το γλυκό, ως πρώην χρήστης iTouch ... Για αυτό το λόγο θα περιμένω το επόμενο iPhone πριν το βάλω σε ένα Vs στο μυαλό μου για να προβώ στην αγορά του ...

 

Ελπίζω μόνο να grow up, τόσο εκεί στην Apple όσο και το iPhone, γιατί με 3,5 και τόσα λεφτά το 2012, δεν πάει πουθενά ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ο [thread=317308]Steve Jobs πέθανε[/thread]. Παρόλα αυτά ας κρατήσουμε το θέμα εδώ καθαρό.. Ό,τι θέλετε να πείτε για τον Steve, ας το κάνετε στο [thread=317308]αντίστοιχο θέμα[/thread].

 

Ευχαριστώ πολύ.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει όλα.

Για μένα δεν κοντινε η apple με το 4s αλλα ψηλωσαν οι ανταγωνιστές της και κυρίως η samsung.

Κατα καιρούς έχω πει πολλα για την sammy και κάποια τα υποστηρίζω ακόμα.

Έκανε τόσο απότομο βήμα προς τα εμπρός με το Galaxy 2, οπότε έχοντας στο μυαλό όσα είχα δει σαν χρήστης σε Galaxy 1 και nexus S, ήταν φυσιολογικό να είμαι δυσπιστος.

 

Το iPhone έχτισε ένα όνομα με την ποιότητα κατασκευής, την σημασία στην λεπτομερια και το απροβληματιστο λειτουργικό.

Η samsung βρίσκονταν πάντα κοντά στην apple και συνειδητοποίησε γρήγορα ότι δεν αρκεί να αντιγράφει το σχήμα, τα καλώδια και τους φορτιστες.

Μέσα σ ένα χρόνο κατάφερε να πετύχει το smooth και την σωστη λειτουργία. Έκανε βέβαια πάλι την γκέλα της και κυκλοφόρησε την ναυαρχίδα της με beta software αλλα αυτη την φορά το διορθωσε γρήγορα.

 

Αφου τα κατάφερε ως εδώ, βλέπουμε τώρα με το επερχόμενο Nexus να προχωράει και στο θέμα ποιότητα κατασκευής.

Πιστεύω λοιπόν τον Φεβρουάριο θα δούμε στην παρουσίαση ένα Galaxy Siii που πιθανότατα μπορει να είναι καλύτερο ποιοτικά απο τα iPhone 4 & 4s.

Δηλαδή αλουμίνιο και κορυφαία ανάλυση.

 

Εκει θα δυσκολέψουν τα πράγματα για την apple και θα πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη.

Όταν ο καταναλωτής αντιληφθεί ότι μπορει εξ ίσου να χειριστεί ευκολα και άλλες συσκευές εκτός iPhone, το ίδιο απροβληματιστα και αρκετά φθηνότερα θα αρχίσει να το σκέφτεται περισσότερο.

Δεν λέω ότι θα μετατραπεί σε ΝΟΚΙΑ η apple, αλλα θα ξοδέψει περισσότερα απ όσα κέρδισε με το ξαναζεσταμενο φαγητό για να διατηρήσει την αναπτυξιακή της πορεία.

 

Μέχρι τώρα μπορει και αυξάνει τις πωλήσεις της με την συμβολή νέων αγορών. Το ιδιο θα γίνει και τώρα με το 4s στην Κίνα, στην Αμερική μ ένα ακόμη πάροχο αλλα και με unlocked iPhones να πωλούνται στα apple stores της USA και Καναδά.

Παράλληλα όμως θα κερδίζει έδαφος και η samsung.

 

Στο ipad2 έκαναν πολυ πιο σωστή κίνηση.

Ναι μεν δεν έδωσαν retina και σοβαρή κάμερα, αλλα το βελτίωσαν εκει που έπρεπε κρατώντας την τιμη χαμηλά. Μοανδικο φάουλ η ram των 512ΜΒ.

 

Το android έχει γίνει πολυ καλο και στο market κατάφερα να βρω ότι έχω και στο iPhone. Aκόμα και για files, music, photos and video sharing.

Μόνο στα games υπάρχει χαοτική διάφορα και σίγουρα στις tablet apps.

 

Ο Chrissk_2 έγραψε κάποιες αλήθειες. Στο μόνο που διαφωνώ είναι το multi tasking το οποίο με μια ram 1gb θα είναι ανεξαντλητο.

Για τα Mac δεν ξέρω τι γίνεται με τα βαριά μοντέλα της apple, αλλα στο MacBook pro που έχω, παρατηρώ ότι βαραίνει όταν αυξηθούν πολυ τα proccess (ειδικά όταν τρέχω windows μέσω Parallels). Όμως το ίδιο βλέπω να συμβαίνει και στα ανάλογα laptops.

Θα μου πεις για την διάφορα τιμής. Ναι ισχύει αλλα δεν υπάρχουν πολλα φθηνά laptops που να αντέχουν επί 2 χρόνια να δουλεύουν σαν desktop με extr. οθόνη χωρίς να κλείνουν ποτε.

Αυτο πληρώνεις στα Mac.

 

Υ.Γ. Καλο ταξίδι στον Steve. Υπήρξε πολυ Μεγάλος.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε όμως τους λόγους που απογοητεύτηκε το καταναλωτικό κοινό:

Μια μεγάλη μερίδα - και εγώ μαζί τους - περιμένανε μεγαλύτερη οθόνη

Υπήρχαν φήμες για δύο συσκευές, ένα φθηνό και ένα Premium

Αλλαγμένο design, ένα πιο λεπτό και πιο κυρτό, σαν το 3GS

Εντυπωσιακά τεχνικά χαρακτηριστικά

 

Ρε παιδιά σόρρυ κι όλας αλλά εδώ και τουλάχιστον 1,5 μήνα ξέραμε ότι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρόκειται να γίνει τίποτα από αυτά ... εδώ και 1,5 μήνα ξέραμε ότι δεν πρόκειται να παρουσιαστεί ακόμα το Iphone 5 και μάλιστα είχε γραφτεί ουκ ολίγες φορές σε όλα τα Site και μου λέτε ότι απογοητεύτηκε το καταναλωτικό κοινό από αυτά ? Ας γελάσω.

 

Η πιο δυσάρεστη έκπληξη, αν και λίγο αναμενόμενη εδώ που τα λέμε, τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Για να καταλάβετε αυτό που θέλω να πω, ας φέρω δύο «τυχαία» παραδείγματα. Το Samsung Galaxy S II και το iPad 2 έχουνε και τα δύο παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά και έχουνε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, Μάϊο και 26 Μαρτίου αντίστοιχα. Μάλιστα το iPad 2 χρησιμοποιεί τον ίδιο επεξεργαστή. Συμπέρασμα; Έχουμε μία συσκευή που θα κυκλοφορήσει τον Νοέμβριο (αν οι φήμες είναι σωστές) που θα μπορούσε άνετα να κυκλοφορήσει πριν το καλοκαίρι και που ο ανταγωνισμός ήδη προσπερνά αυτή τη τεχνολογία. Πριν μπείτε στο τρυπάκι να γράψετε «It's the software stupid», να σας πω πως το iPhone 4 όταν είχε βγει ναι μεν στηριζόταν στο Software αλλά είχε τα κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά της εποχής του.

 

Η Apple κατά την ταπεινή άποψη μου, έπεσε θύμα του ίδιου της του Marketing. Άφησε τόσο καιρό τις φήμες να αιωρούνται και δεν στάθηκε αντάξια των προσδοκιών. Εσείς μείνατε ικανοποιημένοι από τη καινούρια συσκευή της Apple; Θα την αποκτήσετε ή θα περιμένετε την επόμενη;

 

Δυσάρεστη έκπληξη τα τεχνικά χαρακτηριστικά ? Καλά πλάκα κάνουμε τώρα ? Όποιος είναι κάτοχος ενός IPAD2 ξέρει πολύ καλά πόσο δυνατό είναι, τι δυνατότητες έχει και πόσο ομαλότατα λειτουργεί. Δηλαδή για ποιο λόγο να φορτώνουμε ένα κινητό με Ultra mega επεξεργαστές και 234GB ram από την στιγμή που δεν θα χρειαστούν ? Κι επειδή το Samsung Galaxy S2 έχει καλύτερο Hardware ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ? πουθενά ... απλά πράγματα. Έχουμε ξεπέσει στην παιδική αντίληψη "Ποιος τον έχει μεγαλύτερο" .... για γέλια και για κλάματα είναι αυτό. Επίσης όταν είχε βγει το Iphone4 δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είχε τα κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά της εποχής του ... Είναι σαν λέει κάποιος "αποτυχημένο" ένα αυτοκίνητο με 200 άλογα απλά και μόνο επειδή υπάρχει ένα άλλο αυτοκίνητο με 300 άλογα. Το θέμα δεν είναι τα άλογα αλλά το στήσιμο και οι λοιπές ανέσεις και ασφάλεια.

Όσο για το άν η Apple έπεσε θύμα του ίδιου της του Marketing θα διαφωνήσω. Μάλλον οι κάτοχοι των Android έχουμε πέσει θύματα του Marketing των εταιρειών καθώς συνέχεια βγάζουν νέα κινητά με πιο δυνατά Specs απλά και μόνο για να λέμε ποιος τον έχει διπύρηνο και ποιος τον έχει 2 GB .... χωρίς καν να χρησιμεύουν πουθενά. Δηλαδή θέλουμε κινητό με 2 GB Ram και διπύρηνο ή τετραπύρηνο επεξεργαστεί για να τρέξουμε Android, τη στιγμή που τα Windows 7 τρέχουν ομαλότατα στην ίδια ποσότητα Ram Σε ένα PC και τη στιγμή που το IPAD2 με 512 RAM τρέχει ομαλότατα τα πάντα. Ναι οκ ... οι άλλοι είναι τα θύματα και οι κάτοχοι των Android οι "μάγκες" ...

 

ΥΓ: Είμαι κάτοχος Android Κινητού (2ο κατά σειρά) και πραγματικά έχω απογοητευτεί από αυτά τα συνεχόμενα "Upgrades" στα Specs χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, ειδικά από την στιγμή που ως κάτοχος του Ipad2 βλέπω πόσο ομαλά μπορεί να λειτουργήσει μια Apple Συσκευή. To 4S δεν θα το πάρω μόνο και μόνο επειδή πριν από 4 μήνες πήρα το Arc ... όταν βγει το επόμενο Iphone το πιο πιθανό είναι να δοκιμάσω την μεταπήδηση σε Apple και εκεί, όχι λόγο των Specs που θα έχει αλλά λόγο της ευχρηστίας/εργονομίας καθώς και της εγγύησης ότι το τηλέφωνό μου θα έχει σίγουρα 2 με 3 χρόνια ζωής βάση του λειτουργικού

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει όλα.

Για μένα δεν κοντινε η apple με το 4s αλλα ψηλωσαν οι ανταγωνιστές της και κυρίως η samsung.

Κατα καιρούς έχω πει πολλα για την sammy και κάποια τα υποστηρίζω ακόμα.

Έκανε τόσο απότομο βήμα προς τα εμπρός με το Galaxy 2, οπότε έχοντας στο μυαλό όσα είχα δει σαν χρήστης σε Galaxy 1 και nexus S, ήταν φυσιολογικό να είμαι δυσπιστος.

 

Το iPhone έχτισε ένα όνομα με την ποιότητα κατασκευής, την σημασία στην λεπτομερια και το απροβληματιστο λειτουργικό.

Η samsung βρίσκονταν πάντα κοντά στην apple και συνειδητοποίησε γρήγορα ότι δεν αρκεί να αντιγράφει το σχήμα, τα καλώδια και τους φορτιστες.

Μέσα σ ένα χρόνο κατάφερε να πετύχει το smooth και την σωστη λειτουργία. Έκανε βέβαια πάλι την γκέλα της και κυκλοφόρησε την ναυαρχίδα της με beta software αλλα αυτη την φορά το διορθωσε γρήγορα.

 

Αφου τα κατάφερε ως εδώ, βλέπουμε τώρα με το επερχόμενο Nexus να προχωράει και στο θέμα ποιότητα κατασκευής.

Πιστεύω λοιπόν τον Φεβρουάριο θα δούμε στην παρουσίαση ένα Galaxy Siii που πιθανότατα μπορει να είναι καλύτερο ποιοτικά απο τα iPhone 4 & 4s.

Δηλαδή αλουμίνιο και κορυφαία ανάλυση.

 

Εκει θα δυσκολέψουν τα πράγματα για την apple και θα πρέπει να βάλει το χέρι στην τσέπη.

Όταν ο καταναλωτής αντιληφθεί ότι μπορει εξ ίσου να χειριστεί ευκολα και άλλες συσκευές εκτός iPhone, το ίδιο απροβληματιστα και αρκετά φθηνότερα θα αρχίσει να το σκέφτεται περισσότερο.

Δεν λέω ότι θα μετατραπεί σε ΝΟΚΙΑ η apple, αλλα θα ξοδέψει περισσότερα απ όσα κέρδισε με το ξαναζεσταμενο φαγητό για να διατηρήσει την αναπτυξιακή της πορεία.

 

Μέχρι τώρα μπορει και αυξάνει τις πωλήσεις της με την συμβολή νέων αγορών. Το ιδιο θα γίνει και τώρα με το 4s στην Κίνα, στην Αμερική μ ένα ακόμη πάροχο αλλα και με unlocked iPhones να πωλούνται στα apple stores της USA και Καναδά.

Παράλληλα όμως θα κερδίζει έδαφος και η samsung.

 

Στο ipad2 έκαναν πολυ πιο σωστή κίνηση.

Ναι μεν δεν έδωσαν retina και σοβαρή κάμερα, αλλα το βελτίωσαν εκει που έπρεπε κρατώντας την τιμη χαμηλά. Μοανδικο φάουλ η ram των 512ΜΒ.

 

Το android έχει γίνει πολυ καλο και στο market κατάφερα να βρω ότι έχω και στο iPhone. Aκόμα και για files, music, photos and video sharing.

Μόνο στα games υπάρχει χαοτική διάφορα και σίγουρα στις tablet apps.

 

Ο Chrissk_2 έγραψε κάποιες αλήθειες. Στο μόνο που διαφωνώ είναι το multi tasking το οποίο με μια ram 1gb θα είναι ανεξαντλητο.

Για τα Mac δεν ξέρω τι γίνεται με τα βαριά μοντέλα της apple, αλλα στο MacBook pro που έχω, παρατηρώ ότι βαραίνει όταν αυξηθούν πολυ τα proccess (ειδικά όταν τρέχω windows μέσω Parallels). Όμως το ίδιο βλέπω να συμβαίνει και στα ανάλογα laptops.

Θα μου πεις για την διάφορα τιμής. Ναι ισχύει αλλα δεν υπάρχουν πολλα φθηνά laptops που να αντέχουν επί 2 χρόνια να δουλεύουν σαν desktop με extr. οθόνη χωρίς να κλείνουν ποτε.

Αυτο πληρώνεις στα Mac.

 

Υ.Γ. Καλο ταξίδι στον Steve. Υπήρξε πολυ Μεγάλος.

 

 

Κωστη καλημερα.:)

 

Για το sgs2 , ασε να περασουν μερικες βδομαδες στα χερια σου και θα τα ξαναπουμε. Μια ερωτηση μονο: ειναι πιο γρηγορο κσι ομαλο απο το ipad2? (εννοειται οτι οπου ipad2 , βαλε iphone4s αφου θα εχουν το ιδιο σετακι επεξεργαστη και ραμ (μαλλον).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για πια αποτυχία της apple μιλάμε? καθαρό μάρκετινγκ είναι φτιάχνοντας ένα κινητό με 4 ίντσες ή και παραπάνω θα έκοβε από τις πωλήσεις του ipad 2,

 

τώρα με οθόνη στις 3,5 ίντσες αυτός που είναι κολλημένος με το IOS θα πάρει έτσι και αλλιώς το iphone για να κάνει τα τηλεφωνά του και επειδή σίγουρα θα χρειαστεί και μια μεγαλύτερη οθόνη για να σερφάρει ή να κάνει άλλες δουλείες θα πάρει και το ipad 2 απλά τα πράγματα! 2πλο κέρδος για την apple και μην μου πείτε ποιος έχει λεφτά για να πάρει 2 συσκευές αυτός που είναι κολλημένος θα προτιμήσει να μην φάει για ένα μήνα και να το πάρει!

Link to comment
Share on other sites

Από το μάλλον κακό value for money του iPhone4 περάσαμε στο πολύ κακό value for money του iPhone4S. Αυτό λέγεται υποβιβασμός.

 

Για όσους δεν απογοητεύτηκαν:

Υπάρχουν χρήσιμα και άχρηστα χαρακτηριστικά στις νέες συσκευές. 'Οταν κάτι χρήσιμο απουσιάζει και εσύ λές "δε πειράζει, μου φτάνει και το λίγο" κάτι δεν πάει καλά με τη κριτική σου.

--> Όταν το Nokia N9 με οθόνη 3.9'' είναι 1mm πιο μακρύ και 3mm πιο φαρδύ από το iPhone δικαιολογίες περί παντοφλών στις περισσότερες από τις 3.5 ίντσες είναι μάλλον αστείες.

--> Το Samsung S2 πολύ θα θέλατε να είναι ανταγωνιστικό αλλά δεν είναι αφού στη πράξη κοστίζει 250 ευρώ λιγότερο.

--> Για την αισθητική που σας αρέσει (και δεν χρειάζεται να αλλάξει) και το ότι η Apple μερίμνησε έτσι για τους κατόχους το απλού 4, καλύτερα να μη σχολιάσω...

 

Το αν θα πουλήσει ή δε θα πουλήσει δε με ενδιαφέρει. Βλέπω ότι το iPhone4, παρά τις τρανταχτές ελλείψεις που είχε πέρσυ, προσγειώθηκε στην κορυφή της κατηγορίας του, άμα τη παρουσιάσει, με τρόπο σαφή και ξεκάθαρο. Το iPhone4S αντίθετα πέφτει στη καρδιά του ανταγωνισμού, ενός ανταγωνισμού πολύ φθηνότερου και με συσκευές ξεκάθαρα καλύτερες να βρίσκονται προ πυλών.

 

Εμένα προσωπικά δε με αγγίζει το 4S σαν πρόταση αγοράς αλλά με ενοχλεί ότι η μειωμένη ανταγωνιστικότητά του καθυστερεί τις εξελίξεις ιδιαίτερα όταν ξέρω ότι η Apple με το αποθεματικό που έχει (76 δις $ για όποιον το ξέχασε) θα μπορούσε πολύ άνετα να ρίξει στην αγορά κάτι πολύ καλύτερο από το 4S.

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν κοντινε η apple με το 4s αλλα ψηλωσαν οι ανταγωνιστές της και κυρίως η samsung.

Νομίζω είναι η καλύτερη φράση...:D

Link to comment
Share on other sites

Κωστη καλημερα.:)

 

Για το sgs2 , ασε να περασουν μερικες βδομαδες στα χερια σου και θα τα ξαναπουμε. Μια ερωτηση μονο: ειναι πιο γρηγορο κσι ομαλο απο το ipad2? (εννοειται οτι οπου ipad2 , βαλε iphone4s αφου θα εχουν το ιδιο σετακι επεξεργαστη και ραμ (μαλλον).

 

Γιάννη καλημέρα και σε σένα.

Το SGS2 όπως είναι σήμερα δεν έχει σχέση με κανένα προηγούμενο android τόσο της samsung όσο και άλλων εταιρειών. Άλλωστε συμφωνούν σ αυτο όλα τα μεγάλα ανεξάρτητα τεχνολογικά sites με πρώτο και καλύτερο το anandtech.

Γι αυτο είμαι ενθουσιασμένος μαζί του.

Όταν το πήρα δεν ήξερα αν θα το κρατήσω και όλες αυτές τις μέρες το τσεκαρω σκληρά ώστε αν βρω κάτι να μπορέσω να το δώσω πριν φύγω απο Ελλάδα.

 

Γιάννη δεν κολλά σε τίποτα, δεν έχει κρασαρει ούτε μια φορά όχι μόνο η συσκευη αλλα και καμία εφαρμογη.

Πραγματικά δουλεύει σαν ipad2:) συν ότι με τόσο μεγάλη ram διατηρεί πάντα δυνάμεις για οτιδήποτε χρειάζεται να κανεις επιπλέον.

Δεν ξέρω τι μπορει να αλλάξει σε 2 βδομάδες.

Θυμάσαι τι έλεγα κι εγω πριν το πάρω στα χέρια μου έχοντας υπ όψη μου τα όσα ήξερα απο προηγούμενες συσκευές της samsung.

 

Τα μόνα αρνητικά που έχω βρει είναι η ποιότητα κατασκευής του που έχει μείνει στα επίπεδα του iPhone 3Gs, η ελειψη δεύτερου μικροφώνου για να αποκλείει εξωτερικούς θορύβους στην διάρκεια κλήσεων και βιντεοσκοπισεων, η οθόνη που όπως όλες οι amoled υπερβαλουν στα χρώματα.

Ναι δεν έχει την αίσθηση που σου δίνει το μέταλλο γύρω απο το iPhone 4 αλλα είναι κάτι που αν αποφασίσουν να κάνουν μπορούν να το δούμε σε επόμενη συσκευη.

 

Δεν τα λέω όλα αυτα επειδή το αγορασα. Και το Nexus s το έχω αγορασμενο αλλα δεν έχω πει καλη κουβέντα γι αυτο μέχρι τώρα.

Οπότε γράφω αυτα που βλέπω και θα ήμουν άδικος apple fun, αν δεν παραδεχομουν την πραγματικότητα.

Καταλαβαίνω την δυσπιστία σου, είχα κι εγω την ίδια πριν, παρόλο ότι είχα διαβάσει την άποψη 2-3 άλλων που έχουν κι αυτοί παράλληλα το iPhone 4 και υποστήριζαν επίσης τα ίδια.

 

Ο μοναδικός λόγος που δεν πουλαω το iPhone 4 είναι η διαχρονικότητα των συσκευών της apple και αυτη η ιδιαίτερη αίσθηση στο χέρι σου όταν το κρατάς :D

Έχω πει ότι το iPad δεν το αλλάζω γιατί εκει, όπως είναι τα πράγματα στο android market, θα χάσω τα μισά απ όσα κάνω.

 

Υ.Γ α ξέχασα να σου απαντήσω πως είναι σε σχέση με το ipad2 σε ταχύτητα.

Έχω κάνει κάποια τεστ σε εφαρμογές κοινές για τις δυο πλατφόρμες και υπό παρόμοιες συνθήκες.

Στο άνοιγμα αυτών των εφαρμογών οι διαφορες παίζουν σε κλασματα των δευτερολέπτων. Ένα κλικ πιο γρήγορο άνοιγμα στο Galaxy το οποίο δικαιολογείται απο το ότι οι ίδιες εφαρμογές για iPad, είναι απο κατασκευή τους πιο βαριές.

Στο browsing πάλι το ίδιο. Όταν ανοίγεις κάποιο site, η εικόνα ναι μεν αρχίζει να εμφανίζεται πιο γρήγορα στο iPad, αλλα η ολοκλήρωση στην μπάρα έρχεται ελάχιστα κλασματα νωρίτερα στο Galaxy.

Άρα μηδαμινές διαφορες.

Εκει που θα δει κάποιος το τι μπορει να κάνει η μεγάλη ram είναι σε κάποιες βαριές εργασίες. Πολυ σπάνια όμως θα συμβεί κάτι τέτοιο στο iPad.

Ο Nectons είχε αναφερθεί σε μια περίπτωση προβολής ταινίας mkv όπου το iPad 2 είχε σπασιματα. Το θεωρώ υπερβολή να επιλέξει κάποιος να δει ταινία σε αυτο το φορματ σ ένα tablet αλλα με τις υπάρχουσες δυνατότητες air sharing σε TV θα μπορούσε κάποιος να το κάνει.

Με λίγα λόγια η όσο γίνεται μεγαλύτερη ram προσφέρει πολυ περισσότερα απ όσο η διάφορα κόστους η οποία είναι πολυ μικρή.

Δεν δίνεται με όμως ώστε να αποτελεί αιτία αναβάθμισης. Το iPad 2 έπρεπε να έχει μεγαλύτερη ram όπως και το ipad1 το οποίο αν είχε βγει στα 512ΜΒ δεν θα το είχα αντικαταστήσει.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κάθε λίγο και λιγάκι νέο μοντέλο για να ληστεύουν τον κόσμο με το γάντι, συγνώμη τα ζώα ήθελα να πω.:rolleyes:

 

Αστειεύεσαι βέβαια;

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια παντελάκη μου , τα ίδια παντελή μου.

Και στο ipad και στο iphone 3G και στο iphone 4 οι προφήτες έβλεπαν σίγουρη αποτυχία και οι "ουδέτεροι" παρατηρητές εύχονταν τα χειρότερα.

 

Όπως για οποιοδήποτε άλλο προϊον, κανένας δεν σας αναγκάζει να το αγοράσετε.

Κοιτάτε τις ανάγκες σας και αγοράζετε κάτι ανάλογο, όπως κάνουν κι αυτοί που θα πάνε να αγοράσουν το iphone (apple fans και μή).

 

Να είστε σίγουροι πως και αυτό το iphone θα κάνει τρελές πωλήσεις όπως και το προηγούμενο μοντέλο, όπως και το προ-προηγούμενο , κοκ.

 

Απ'όσο έχω καταλάβει, η apple κάθε 2 χρόνια βγάζει κινητό με σημαντικές αναβαθμίσεις στο hardware κομμάτι.

Στον 1ο χρόνο βγάζει ένα μοντέλο "καινοτόμο" (το έχω βάλει σε εισαγωγικά) και στον δεύτερο βγάζει ένα μοντέλο με πιο βελτιωμένο hardware δίνοντας του μια μικρή ώθηση ωστε να κρατήσει άλλον 1 χρόνο μέχρι την ολοκληρωτική του ανανέωση.

 

Μα τι λέω... φυσικά και το γνωρίζατε αυτό!

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ α ξέχασα να σου απαντήσω πως είναι σε σχέση με το ipad2 σε ταχύτητα.

Έχω κάνει κάποια τεστ σε εφαρμογές κοινές για τις δυο πλατφόρμες και υπό παρόμοιες συνθήκες.

Στο άνοιγμα αυτών των εφαρμογών οι διαφορες παίζουν σε κλασματα των δευτερολέπτων. Ένα κλικ πιο γρήγορο άνοιγμα στο Galaxy το οποίο δικαιολογείται απο το ότι οι ίδιες εφαρμογές για iPad, είναι απο κατασκευή τους πιο βαριές.

Στο browsing πάλι το ίδιο. Όταν ανοίγεις κάποιο site, η εικόνα ναι μεν αρχίζει να εμφανίζεται πιο γρήγορα στο iPad, αλλα η ολοκλήρωση στην μπάρα έρχεται ελάχιστα κλασματα νωρίτερα στο Galaxy.

Άρα μηδαμινές διαφορες.

Εκει που θα δει κάποιος το τι μπορει να κάνει η μεγάλη ram είναι σε κάποιες βαριές εργασίες. Πολυ σπάνια όμως θα συμβεί κάτι τέτοιο στο iPad.

Ο Nectons είχε αναφερθεί σε μια περίπτωση προβολής ταινίας mkv όπου το iPad 2 είχε σπασιματα. Το θεωρώ υπερβολή να επιλέξει κάποιος να δει ταινία σε αυτο το φορματ σ ένα tablet αλλα με τις υπάρχουσες δυνατότητες air sharing σε TV θα μπορούσε κάποιος να το κάνει.

Με λίγα λόγια η όσο γίνεται μεγαλύτερη ram προσφέρει πολυ περισσότερα απ όσο η διάφορα κόστους η οποία είναι πολυ μικρή.

Δεν δίνεται με όμως ώστε να αποτελεί αιτία αναβάθμισης. Το iPad 2 έπρεπε να έχει μεγαλύτερη ram όπως και το ipad1 το οποίο αν είχε βγει στα 512ΜΒ δεν θα το είχα αντικαταστήσει.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ SGS2 (MOBILE) ΚΑΙ ΤΟΥ iPAD2 (TABLET)??

ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΤΟΠΟ ΟΠΩΣ Π.Χ. ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ LAPTOP ΜΕ DESKTOP...

ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΚΑΤΙ....

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου σχετικα με την παρουσιαση της apple, οσο και αν παραξενεψει καποιους ειναι οτι η εταιρια δεν μπορουσε να παρουσιασει κατι καλυτερο την δεδομενη στιγμη ουτε σε hardware ουτε σε software.

Και πριν ξεκινησει το flame θα εξηγησω τι εννοω.

Στο hardware λιγο πολυ ειναι στην κορυφη, δεν νομιζω οτι η διαφορα ειναι τοσο σημαντικη με τον ανταγωνισμο.

Το προβλημα ειναι στο software, δηλαδη στην ικανοτητα της να μεταλαξει το iOS σε κατι διαφορετικο, την εποχη που ο ανταγωνισμος τρεχει με χιλια. Και ο λογος δεν ειναι η ελλειψη ικανοτητων αλλα αποφασεις του παρελθοντος.

Οταν το iOS κυκλοφορησε για πρωτη φορα ηταν κατι που εκανε 5 πραγματα σωστα αλλα μονο αυτα. Γενικα η λογικη της apple ειναι να πετυχαινει το μεγιστο αποτελεσμα χωρις να την ενδιαφερει το τεχνικο excellence, αρκει να ειναι ομορφο και να πουλαει. Η αποφαση να μην αλλαξει μεγεθος οθονης εχει να κανει με την αλλαγη στα dpi's που σημαινει οτι για να διατηρησει το retina θα πρεπει να αλλαξει αναλυση το κινητο.

Αυτο για τα API's της apple που ειναι φτιαγμενα για να παιξουν σε συγκεκριμενες αναλυσεις και ratio's ωστε οι εφαρμογες να ειναι συμβατες με τις συσκευες της ειναι απαγορευτικο.Ακομα περισσοτερο δυσκολο και κοστοβορο ειναι να φτιαχτει το iOS ωστε να ειναι ανεξαρτητο αναλυσης. Αυτο θα εχει σοβαρη επιπτωση τοσο στο development των εφαρμογων οσο και στον κωδικα του ιδιου του λειτουργικου ο οποιος εχει γραφτει για να κανει συγκεκριμενα πραγματα γρηγορα αλλα οχι παραμετρικα.

Για τον ιδιο λογο δεν εχουν κινουμενες ταπετσαριες ή widgets (δεν εχει πραγματικο multitasking) και για τον ιδιο λογο δεν τρεχει και flash ανεξαρτητα απο τα παραμυθια του jobs (πριν το iphone 4).

Γενικως το να αλλαξει καποιος κατι που εχει φτιαχτει με συγκεκριμενες προδιαγραφες συνηθως ειναι αδυνατο, καλυτερα να το φτιαξει απο την αρχη. Γιαυτο και αντι να δινουν βελτιωσεις στο core απλα το στολιζουν με εφαρμογες γυρω - γυρω.

Γιαυτο και το iPad εχει ακριβως το ιδιο UI με το iphone κανοντας ουσιαστικα ελαχιστη χρηση των δυνατοτητων της οθονης, οικονομια κοστους.

Γιαυτο και τα iMac εχουν ακομα filesystems 15 ετων και schedulers που αν τρεξουν πανω απο 5-6 processes το μηχανημα "θηριο" βαραινει.

 

Ομως τα παραπανω δεν εχουν σημασια οσο το προιον αρεσει και πουλαει.

 

Τωρα ομως που ο ανταγωνισμος πιεζει στο software και το hardware ετσι και αλλιως φτιαχνεται απο αλλους τα πραγματα δυσκολευουν.

Αν θελει να μεινει στο παιχνιδι θα πρεπει να κανει rewrite μεγαλο μερος του κωδικα ωστε να δωσει νεες σοβαρες δυνατοτητες στο λειτουργικο που να εκμεταλευονται το hardware που υπαρχει και ερχεται.

 

Δηλαδη τι θα λεμε του χρονου με τους τετραπυρηνους, οτι δεν εχει multitasking διοτι δεν πρεπει να βαρυνει το user experience ? Εδω μιλαμε για συσκευες με γρηγοροτερο cpu απο το pc μου και οθονες HD.

Πιστευω οτι το εχουν καταλαβει απλα χρονικα δεν τους εβγαινε και σιγουρα θα παρουσιασει κατι πολυ καλυτερο του χρονου, ισως και γρηγοροτερα.

Αν δεν το κανει θα βρεθει εκτος αγορας σε χρονο μηδεν, αλλωστε με την αποφαση της εδωσε στην microsoft μια μοναδικη ευκαιρια για ανακαμψη εκει που την ειχαμε για πεθαμενη.

 

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της οθόνης έχει αρχίσει να με κουράζει ως αναγνώστη πολλών posts... Μεγαλύτερη διαγώνιος δεν σημαίνει αυτόματα πετυχημένη και ευκολόχρηστη συσκευή! Δεν θέλω να κουβαλάω μια μικρή τηλεόραση 4.3" στην τσέπη μου... Αν ήταν έτσι, θα έπαιρνα μια τηλεόραση να βλέπω και την Μενεγάκη στο αμάξι! Ως design το 4 ήταν επιτυχημένο και η Apple συνεχίσει να το εκμεταλλεύετται σωστά επιχειρηματικά (να κάνει απόσβεση). Οι βελτιώσεις του είναι αρκετά ανταγωνιστικές και μαζί με το λογισμικό συνθέτουν ένα δυνατό σύνολο ικανό να προσελκύσει νέους πελάτες.

 

Προσωπικά εμένα δεν με παρακίνησε να πάρω το επόμενο iPhone. Ίσως γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος από το 4 και πιστεύω πως έχει να μου δώσει κι άλλα ως συσκευή με το iOS 5. Άλλωστε με τόσα οικονομικά προβλήματα στην καθημερινότητά μας δεν σκέφτομαι να δεσμευτώ με ένα ακόμα ακριβό συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας. Αν τα φτύσει τελείως το 4 τότε θα ξανασκεφτώ την απόκτηση του 4S.

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ SGS2 (MOBILE) ΚΑΙ ΤΟΥ iPAD2 (TABLET)??

ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΤΟΠΟ ΟΠΩΣ Π.Χ. ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ LAPTOP ΜΕ DESKTOP...

ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΚΑΤΙ....

 

Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι διαφορες μεταξύ tablet - smartphones είναι μικρότερες.

Τα tablets έχουν μεγαλύτερες ανάγκες λόγο οθόνης αλλα και μεγαλύτερη άνεση χώρου άρα αποβολή της θερμοκρασίας και δυνατότητα maximum δυνατοτήτων απο τους επεξεργαστες κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι διαφορες μεταξύ tablet - smartphones είναι μικρότερες.

Τα tablets έχουν μεγαλύτερες ανάγκες λόγο οθόνης αλλα και μεγαλύτερη άνεση χώρου άρα αποβολή της θερμοκρασίας και δυνατότητα maximum δυνατοτήτων απο τους επεξεργαστες κλπ.

 

ΜΑΛΙΣΤΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΜΟΥ...

 

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ... ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΑΜΠΛΕΤΑ....

ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ/ΧΡΗΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ... ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ...

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΗ...

 

Υ.Γ. ΤΑ LAPTOPS/DESKTOPS ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΑ ΠΛΕΟΝ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ, ΚΙ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΒΕΒΕΑΙΑ...

 

B.REGARDS

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΙΣΤΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΜΟΥ...

 

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ... ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΑΜΠΛΕΤΑ....

ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ/ΧΡΗΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ... ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ...

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΗ...

 

Υ.Γ. ΤΑ LAPTOPS/DESKTOPS ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΑ ΠΛΕΟΝ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ, ΚΙ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΒΕΒΕΑΙΑ...

 

B.REGARDS

 

Καλώς ήρθες στο forum φίλε... Αλλά μην χρησιμοποιείς ΚΕΦΑΛΑΙΑ...

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...