Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εγγύηση (μέχρι να επαναφέρεις stock rom/kernel και μηδενίσεις τον custom binary με το usb jig).

 

Χάνεις την εγγύηση , αλλά κι αυτό παρακάμπτεται

 

Για να γινω πιο συγκεκριμενος: αυτη τη στιγμη εχω unbranded 2.3.4. Αξιζει τον κοπο η διαδικασια root - clean install (αν ειναι αυτος ο ορος για τα κινητα),προκειμενου να βαλω πιο γρηγορα τη 2.3.5 ή 6; Δε σβηνονται δηλ. τα παντα απ'το κινητο σε τετοιες περιπτωσεις;

Γιατι αν ειναι να κανεις υπομονη για την official 2.3.5, κανεις και λιγο παραπανω για το ice cream sandwich...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
To αν αξίζει θα το κρίνεις εσύ από αυτά που διαβάζεις. Όταν περνάς άλλη rom, η παλιά χάνεται και για να την επαναφέρεις θα χρειαστεί να την φλασάρεις σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρεις εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι έκανα εγώ την πρώτη φορά.

Πήρα ένα backup με το Κies.Έκανα root.Επανέφερα το backup.Τις εφαρμογές τις ξαναπέρασα με το χεράκι.

Μετά όμως σε κάθε αλλαγή που κάνεις, μπορείς να κρατάς backup τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

To αν αξίζει θα το κρίνεις εσύ από αυτά που διαβάζεις. Όταν περνάς άλλη rom, η παλιά χάνεται και για να την επαναφέρεις θα χρειαστεί να την φλασάρεις σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρεις εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593

 

Να σου πω τι έκανα εγώ την πρώτη φορά.

Πήρα ένα backup με το Κies.Έκανα root.Επανέφερα το backup.Τις εφαρμογές τις ξαναπέρασα με το χεράκι.

Μετά όμως σε κάθε αλλαγή που κάνεις, μπορείς να κρατάς backup τα πάντα.

 

Ευχαριστω και τους δυο για την αμεση αποκριση. Απλα, τελικα πιστευω οτι το root πρεπει να γινεται απο την πρωτη μερα αγορας του κινητου για ευνοητους λογους. Τωρα,απ'τη στιγμη που θα σβηστουν τα παντα για το ice cream sandwich, οταν με το καλο βγει, λεω να μην κανω την ιδια "μανουρα"¨και τωρα, απλα για μικροδιαφορες μεταξυ 2.3.4 και 5...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να βάλω τον Go Launcher EX για να έχουν scroll κάποιες εφαρμογές που θέλω (agenda). Διάβασα όμως ότι (γενικά) οι έχτρα launchers καταναλώνουν πολύ μπαταρία. H εμπειρία σας τί λέει;

 

ευχαριστώ,

 

Πιθανώς αλλα ειναι αμελητέα. Κάτι που φαίνεται όταν αφήσεις την συσκευη σε sleep mode το βράδυ όσο κοιμάσαι. Δοκίμασε το ένα βράδυ με καποιο Launcher και το επόμενο χωρις. Για μεγαλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις, κλεισε το wifi, data, 3G ώστε να έχεις παρόμοιες συνθήκες. Επίσης το τηλέφωνο θα πρέπει να βρισκεται στο ίδιο σημείο και στα 2 τεστ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνω root την συσκευή χωρίς να περάσω rom θα χάσω την εγγύηση;

 

Παραπανω εχουν απαντησει ηδη.

Ναι χανεις την εγγυηση

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνω root την συσκευή χωρίς να περάσω rom θα χάσω την εγγύηση;

 

 

Φυσικά θα τη χάσεις.Το root είναι που καταργεί την εγγύηση.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έβαλες εσύ γιατί προϋπήρχαν στην stock rom.

 

Αnyway, αυτος ο κωδικος samsung ξερετε ποιος μπορει να ειναι ή που μπορει να τον εδωσα;

Link to comment
Share on other sites

Root=πάπαλα εγγύηση :cool:

1. Όταν βγει η 2.3.5 (για unbranded) και την περάσω χάνεται το root (ή όταν έχουμε major αναβθμιση);

2. Επειδή δεν κράτησα backup (...) μπορώ να βρω κάπου τη Rom του κινητού ώστε να είμαι ΟΚ ή οπωσδήποτε χρειάζομαι και το usbjig?

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους δυο για την αμεση αποκριση. Απλα, τελικα πιστευω οτι το root πρεπει να γινεται απο την πρωτη μερα αγορας του κινητου για ευνοητους λογους. Τωρα,απ'τη στιγμη που θα σβηστουν τα παντα για το ice cream sandwich, οταν με το καλο βγει, λεω να μην κανω την ιδια "μανουρα"¨και τωρα, απλα για μικροδιαφορες μεταξυ 2.3.4 και 5...

 

Καλά τα λες, ίδιως ότι πρέπει να γίνεται από την πρώτη μέρα το root,

αλλά μερικά πράγματα δεν είναι μικροδιαφορές για κάποιους.

Εγώ π.χ. είχα πρόβλημα με την ΚΙ4 από official αναβάθμιση μέσω kies.

Ένα από αυτά ήταν η usb σύνδεση.Δούλευε όποτε ήθελε, το kies αναγνώριζε τη συσκευή όποτε το θυμόταν και τέτοια.

Το μόντεμ που είχε (ήταν το ΚΙ1) ,από σήμα ήταν ότι χειρότερο.

Τώρα όλα μια χαρά.Και με full backup όποτε θέλω.Για να μη μιλήσουμε και για fix από customs (δες μηνύματα με 160 χαρακτήρες) και ένα τόνο άλλα πράγματα.

Τώρα kies είναι σχεδόν διακοσμητικό και υπάρχει μόνο για τους drivers του κινητού, ώστε να μου το αναγνωρίζει το pc :lol:

Αυτά και άλλα πολλά έως πάρα πάρα πολλά δε θα μπορούσα να τα κάνω αν έμενα στη "μαμά".

Και τα τηλέφωνα θέλουν τον απογαλακτισμό τους! :lol:

 

1. Όταν βγει η 2.3.5 (για unbranded) και την περάσω χάνεται το root (ή όταν έχουμε major αναβθμιση);

2. Επειδή δεν κράτησα backup (...) μπορώ να βρω κάπου τη Rom του κινητού ώστε να είμαι ΟΚ ή οπωσδήποτε χρειάζομαι και το usbjig?

 

ευχαριστώ,

 

Σημείωσε τα στοιχεία της rom που έχεις.Με τα στοιχεία αυτά θα βρεις σε γνωστά μέρη ( xda , samfirmware ) τη rom σου για να την ξαναπεράσεις όποτε την χρειαστείς ;).

Επειδή όμως το τηλέφωνο κρατάει μετρητή για το πόσες φορές το έχεις κάνει flash, εκεί θα χρειαστείς το jig για να μηδενίσεις το μετρητή.Αν δε τρέμουν τα χέρια σου μπορείς να το κάνεις και με αντιστασούλα :D. Έχει και video στο youtube.

Οπότε προχώρα :)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια HELP αν υπαρχει λυση βεβαια.Στα καλα καθουμενα μου εβγαλε ειδοποιηση στην συσκευη οτι η καρτα SD ειναι κατεστραμμενη.

Αλλα στο card reader στο pc μου την διαβαζει κανονικα μαλιστα εκανα και ενα buckup οτι ειχα μεσα κανονικα.Τι μπορει να φταιει;

Η καρτα ειναι η transcend micro sd class 10.

Link to comment
Share on other sites

αφου εκανες backup κανε της και ενα format στον υπολογιστη και μετα ξαναβαλτην στο κινητο να δεις εαν παιζει κανονικα

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια HELP αν υπαρχει λυση βεβαια.Στα καλα καθουμενα μου εβγαλε ειδοποιηση στην συσκευη οτι η καρτα SD ειναι κατεστραμμενη.

Αλλα στο card reader στο pc μου την διαβαζει κανονικα μαλιστα εκανα και ενα buckup οτι ειχα μεσα κανονικα.Τι μπορει να φταιει;

Η καρτα ειναι η transcend micro sd class 10.

 

 

Μου το έκανε και σε εμένα αλλά έκλεισα την συσκευή και την ξανάνοιξα και την άφησα να ανοίξει κανονικά με την ησυχία της και την διάβασε κανονικά...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι, φοραω 2.3.4, με go launcher..ξαφνικα σημερα το πρωι το home button νεκρο!το παταω και δεν μου βγαζει την επιλογη μεταξυ go launch ή τον κανονικο...και ακομα το κουμπι ενεργοποιησης απενεργοποιησης ενω πριν μου εβγαζε τις επιλογες ''ενεροποιηση ή απενεροποιηση μεταφορας δεδομεων, και αλλες επιλογες τωρα βγαζει μονο την απενεργοποιηση...Καμμια ιδεα?

 

Φίλε μου καλησπέρα.. Το home button σου δεν είναι νεκρό αν απλά δε σου βγάζει να διαλέξεις launcher..

Πήγαινε Ρυθμίσεις Εφαρμογές Διαχείριση Εφαρμογών και Όλα, βρες τον go launcher και πατά διαγραφή προκαθορισμενων..

 

Για το θέμα σου με το power button είσαι ρουτ, μήπως έχεις περάσει το θέμα deluxe settings του jkay ??

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

υποψιαζομαι οτι το battery monitor widget pro ειναι υπευθυνο για τα random restarts που αντιμετωπιζω....

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

υποψιαζομαι οτι το battery monitor widget pro ειναι υπευθυνο για τα random restarts που αντιμετωπιζω....

 

Κάνει και κάτι τρελά battery drain :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποιο widget χρησιμοποιεις για την ενδειξη ποσοστου της μπαταριας?

Yo estoy aqui.todos estamos aqui...

Humanidad ahora habita dos mundos

(I am here.We are here...

Mankind now inhabits two worlds...)

Deus Ex 2

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα.. Το home button σου δεν είναι νεκρό αν απλά δε σου βγάζει να διαλέξεις launcher..

Πήγαινε Ρυθμίσεις Εφαρμογές Διαχείριση Εφαρμογών και Όλα, βρες τον go launcher και πατά διαγραφή προκαθορισμενων..

 

Για το θέμα σου με το power button είσαι ρουτ, μήπως έχεις περάσει το θέμα deluxe settings του jkay ??

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

 

εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μετα λυπης μου γιατι θα πρεπει να ξανακατεβασω ολες τις εφαρμογες και διορθωθηκε και παει και καλυτερα..Απλα κανω υπομονη τωρα μεχρι να κατεβασω παλι απο παιχνιδια μεχρι και προγραμμα πλοηγησης..Ευχαριστω παντως θα το εχω υποψη μου για τηνnext time..

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποιο widget χρησιμοποιεις για την ενδειξη ποσοστου της μπαταριας?

Εγώ το Android System Info

 

https://market.android.com/details?id=com.electricsheep.asi&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lbGVjdHJpY3NoZWVwLmFzaSJd

 

που είναι τέλειο!!!:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποιο widget χρησιμοποιεις για την ενδειξη ποσοστου της μπαταριας?

 

To εικονίδιο στην notification bar :lol:

Στις custom roms γράφει και ποσοστό

Link to comment
Share on other sites

To εικονίδιο στην notification bar :lol:

Στις custom roms γράφει και ποσοστό

 

δεδομενου οτι ειμαι root, μπορω καπως να αντικαταστησω μονο το battery indicator με αυτο το στρογγυλο που δειχνει ποσοστο, χωρις ομως να πειραχτει κατι αλλο?

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι ειμαι root, μπορω καπως να αντικαταστησω μονο το battery indicator με αυτο το στρογγυλο που δειχνει ποσοστο, χωρις ομως να πειραχτει κατι αλλο?

 

Δοκίμασες το cpu gauge από το μάρκετ;Αν πάλι δεν σε καλύπτει, πρεπει μα χεις root explorer και να αντικαταστήσεις το framework res.apk με ένα ''πειραγμένο'' δίνοντας κατάλληλα permissions κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι ειμαι root, μπορω καπως να αντικαταστησω μονο το battery indicator με αυτο το στρογγυλο που δειχνει ποσοστο, χωρις ομως να πειραχτει κατι αλλο?

 

Σίγουρα μπορεί να γίνει, αλλά δε το έχω ψάξει το θέμα για το πως

Βρήκα ένα γενικό οδηγό εδώ μόλις τώρα....Αν μπορεί να σε βοηθήσει έχει καλώς.Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα :(

http://www.inspiredgeek.com/2011/11/02/how-to-show-circular-battery-percentage-on-samsung-galaxy-sii-s2-stock-rom/

 

Πάντως εδώ δε μπορώ να την καταλάβω τη Samsung.Tόσο δύσκολο της ήταν;

Για να το δει κάποιος το ποσοστό πρέπει να πάει στις ρυθμίσεις-πληροφορίες-κατάσταση.Έλεος δηλαδή !

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...