Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Note θα τις περασω αν βρω καμια καλή προσφορα.. Αλλα το δικό μου το πουλάω σήμερα!

 

Το πιο έυκολο μου φαίνεται με την κάρτα μνήμης. Θα δοκιμάσω και αν τα καταφέρω σας λέω!

 

Ευχαριστώ!

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, το έκανα. Είναι Super και δε με βλέπω να γυρνάω στα παλιά... Πήρα και από το dealextreme δύο μπαταρίες (3δολ. η μία!!) και είμαι κομπλε. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: έχω macbook pro και αναγκαστικά iTunes. Το winamp συγρονίζει τα playlists αλλά έχει απαίσιο GUI (μη χρηστικό). Έχετε κάτι να προτείνετε;

Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (για τους "νέους") και προτείνω:

K9Mail

JuicDefender (Ultimate)

Docs To Go

PocketInformant

IM+

ES explorer

Dolphin Browser

MobileVoip

Ynab (budget και αγορά desktop app)

DropBox

MX Video Player

3G Watchdog

Kindle

Shazam

 

υ.γ. εαν έχετε να προτείνετε κάτι για navigation και Photo θα ήθελα να γνωρίζω.

υ.γ.2. η φωτογραφία έχει πολύ κόκκο... (με ISO 200, φωτισμός οκ, όχι flash)

 

Ωραίος και καλώς μας ήρθες! Εγώ χρησιμοποιώ το androidmail γιατί το K9 προσπάθησα να το σετάρω 2 φορές και δεν μου έπαιζε για κάποιο λόγο... θα το ξαναδώ όμως! Εγώ χρησιμοποιώ το PowerAmp (μου άρεσε το UI) και για συγχρονισμό ακριβώς επειδή σαν κι εσένα έχω imac έκανα χρήση του iSyncr και πέρασε τις λίστες μου μια χαρά. Απλά τις λίστες μου δεν τις "βλέπει" η εφαρμογή stock το Music....μάλλον γι αυτό χρησιμοποιώ το poweramp...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος και καλώς μας ήρθες! Εγώ χρησιμοποιώ το androidmail γιατί το K9 προσπάθησα να το σετάρω 2 φορές και δεν μου έπαιζε για κάποιο λόγο... θα το ξαναδώ όμως! Εγώ χρησιμοποιώ το PowerAmp (μου άρεσε το UI) και για συγχρονισμό ακριβώς επειδή σαν κι εσένα έχω imac έκανα χρήση του iSyncr και πέρασε τις λίστες μου μια χαρά. Απλά τις λίστες μου δεν τις "βλέπει" η εφαρμογή stock το Music....μάλλον γι αυτό χρησιμοποιώ το poweramp...

 

Καλως ηρθες οντως!! :D

 

Maildroid για τα mail με την ευγενικη καθοδηγηση του freddara και του parafron4

Poweramp και ξερο ψωμι για τα μουσικης (σε συνδυασμο με Equalizer κανει παπαδες στον ηχο)

LgCameraPro για τις φωτο/βιντεο σε εσωτερικο χωρο και τη μαμισια σε εξωτερικο

Igo για πλοηγηση

 

Ο,τι αλλο σε απασχολει ρωτα :grin::wink:

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τις επαφες με αρχείο vcf (30mb) σε κάρτα μνήμης και δοκίμασα να τις ανοίξω σε htc hd2 (που έχω περάσει τα android) και δεν ανοίγει

 

πατάω εισαγωγή όλων των αρχείων vcard και βγάζει μνμ: Η ανάγνωση των δεδομένων vcard απέτυχε ''η εισαγωγή ενός ή περισσότερων αρχείων απέτυχε (και τη διαδρομή..) Λέτε στο NOTE να μην έχει πρόβλημα;

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Η λύση ειναι στο επόμενο post :) μια χαρά το κάνει αυτο ο official browser.

 

 

 

Γίνεται σωστη εγκατάσταση απο το Kies. Απλα κάποιες εγγραφές που μένουν στο κασε των ΟΕΜ εφαρμογών ειναι δυνατόν να δημιουργήσουν μικροπροβλήματα σαν αυτο που είχε ο φίλος με τον Touch wiz Launcher.

Οπότε αν κάποιος θέλει να ξέρει ότι όλα δουλεύουν ρολόι κάνει καθαρή εγκατάσταση.

 

 

νομίζω ότι ο opera δεν ειναι το ίδιο γρήγορος με το official.

Παρατηρω μια μικρή διάφορα στο κατέβασμα ίδιων σελίδων.

Έχει όμως ένα πλεονέκτημα που δεν το έχουν οι άλλοι.

Μπορείς όταν ποσταρεις σε καποιο φόρουμ να κινήσει μέσα στο πλαίσιο. Ο στοκ αλλα και ο Dolphin μόλις γεμίσει το πλαίσιο δεν σ αφήνουν να πας παρακάτω.

Πολλές φορές όταν απαντάς σε καποιο μεγάλο ποστ με αντιπαράθεση, δεν έχεις περιθώριο να γράψεις πάνω απο δυο σειρές.

 

Ο stock (ύστερα από προτροπή παιδιών από εδώ) είναι πιο γρήγορος από τον opera...Όχι τρομακτικά αλλά όσο να ναι φαίνεται λίγο...Επίσης για όποιον έχει λογαριασμό στο fb, είναι πιο βολικός ως προς την εμφάνιση της σελίδας. Η υλοποίηση στον opera δεν μου άρεσε και παραξενεύτηκα που διέφεραν.

 

Απλώς τα 2 κακά του είναι ότι δεν κάνει αυτόματη προσαρμογή στο μέγεθος της οθόνης το κείμενο ύστερα από zoom in/out,ακόμα και μετά την ενεργοποίηση της επιλογής της αυτόματης προσαρμογής δεν το κάνει στο βαθμό του opera αλλά το γυρνάς σε lanscape και κάνεις την δουλειά σου. Και αυτό με την δημοσίευση σε forum...Παιδεύτηκα αρκετά τις προάλλες...Τελικώς έβαλα το tapatalk (από samsung apps είναι δωρεάν), αν και το convo την κάνει αλλά έχει κάποιες ελλείψεις και λύθηκε το θέμα αυτό...

 

Με msn clients το έψαξα λίγο και τελικώς κατέληξα στο να κρατήσω το ΙΜ μιας και είναι προεγκατεστειμένο (μην το φορτώνω με πράγματα που υπάρχουν ήδη παρεμφερή και ισάξια) και έχει μαύρο φόντο εν αντιθέση με ΙΜ+, messenges kok συνεπώς καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Έχω περάσει για την ώρα

quick battery+quick settings,

shazam

tapatalk

skroutz

meteo

ringdroid

3gwatchdog

viber

skype

athensbook

tripadvisor

convertpad

 

 

Τέλος επειδή σήμερα το είδα και δεν βλέπω να το δοκιμάζω άμεσα...Η εφαρμογή scdb.info plus κάνει τίποτα;;;;Υποτίθεται ότι έχει να κάνει με radar.....

 

 

edit: Είχα ρωτήσει και αλλού, OTA αναβάθμιση (στην ενημέρωση λογισμικού) γίνεται ή μόνο μέσω kies;;;

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Να μεταφέρω κι εγώ κάποιες εντυπώσεις. Χτες με την 2.3.3 στo quadrant έβγαζε 3200. Μετά την αναβάθμιση μέσω kies έβγαλε 3400 και κάνοντας wipe 3700+. Στο μόνο που με νευρίασε είναι ότι μου βγάζει πλέον ειδοποίηση για update google maps αλλά όταν προσπάθησα να το κάνω έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι συμβατό.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εσάς που έχετε 2.3.5... Φεύγει το μικρο-lagαρισμα που έκανε στα home screens με την 2.3.4;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εσάς που έχετε 2.3.5... Φεύγει το μικρο-lagαρισμα που έκανε στα home screens με την 2.3.4;

 

Lag μεχρι στιγμης δεν εχω δει.Το θεμα ειναι πως θα κανουμε root;

Γιατι στο xda δεν με αφηνει η μαλλον δεν ξερω να κανω post για το καινουργιο kernel BOKK1 της Cosmote

ωστε να μας δωσουν Insecure Kernel και Original Kernel για να κανουμε root.

Link to comment
Share on other sites

lag δεν έχω παρατηρήσει ούτε εγώ. Πέρασα τις επαφες με τo kies από το galaxy s στο sii. Δεν ξέρω γιατί, αλλά στις επαφές που δεν έχω φώτογραφιες, το φόντο έχει διάφορα χρώματα. Είναι φυσιολογικό?

[ATTACH]22637[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Lag μεχρι στιγμης δεν εχω δει.Το θεμα ειναι πως θα κανουμε root;

Γιατι στο xda δεν με αφηνει η μαλλον δεν ξερω να κανω post για το καινουργιο kernel BOKK1 της Cosmote

ωστε να μας δωσουν Insecure Kernel και Original Kernel για να κανουμε root.

 

μεχρι τωρα ο μονος τροπος ειναι με τον cf-root kernel

 

Ναι το ξερω αλλα δεν βρισκω πουθενα το αντιστοιχο Gingerbread.ΒΟΚΚ1 να το κατεβασω

και να κανω ροοτ.Αν ξερει κανεις ας μας πει.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

@Rospy

 

απλα περνα ενα cf root 2.3.5.. Δεν θα εχεις καποιο προβλημα :)

 

edit: με προλαβε ο Pan ;)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

lag δεν έχω παρατηρήσει ούτε εγώ. Πέρασα τις επαφες με τo kies από το galaxy s στο sii. Δεν ξέρω γιατί, αλλά στις επαφές που δεν έχω φώτογραφιες, το φόντο έχει διάφορα χρώματα. Είναι φυσιολογικό?

[ATTACH]22637[/ATTACH]

Και σε μένα το ίδιο είναι και το έχω για φυσιολογικό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

lag δεν έχω παρατηρήσει ούτε εγώ. Πέρασα τις επαφες με τo kies από το galaxy s στο sii. Δεν ξέρω γιατί, αλλά στις επαφές που δεν έχω φώτογραφιες, το φόντο έχει διάφορα χρώματα. Είναι φυσιολογικό?

[ATTACH]22637[/ATTACH]

 

Και σε μένα το ίδιο είναι και το έχω για φυσιολογικό.

Προσπαθώ να βρω τον τρόπο να δω με ποια λογική αλλάζουν αλλά δεν βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλα δεν βρισκω πουθενα το αντιστοιχο Gingerbread.ΒΟΚΚ1 να το κατεβασω

και να κανω ροοτ.Αν ξερει κανεις ας μας πει.Ευχαριστω.

 

οποιον cf-root 2.3.5 και να περασεις δεν θα εχεις θεμα.ενδεικτικα σου λεω τον cf-root για την kj3

 

@Rospy

 

απλα περνα ενα cf root 2.3.5.. Δεν θα εχεις καποιο προβλημα :)

 

edit: με προλαβε ο Pan ;)

 

Το τριγωνακι το κιτρινο θα υπαρχει μετα το CFroot;

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω το Galaxy S2 και θέλω να κρατήσω κάπως τις επαφες (εχω συγχρονισει με Facebook) προκειμένου να περαστουν οι επαφές σε νέο android κινητο.. Πως συμφερει να το κάνω;

 

Επείγον!

 

titanium backup και θα είσαι μια χαρά. εγώ έτσι το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Το τριγωνακι το κιτρινο θα υπαρχει μετα το CFroot;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=18805560

αυτος ο τροπος ειναι πολυ καλος...και χωρις τριγωνακι:) το εκανα αμεσως αφου περασα την BOKK1

Link to comment
Share on other sites

Η λύση ειναι στο επόμενο post :) μια χαρά το κάνει αυτο ο official browser.

 

 

 

Γίνεται σωστη εγκατάσταση απο το Kies. Απλα κάποιες εγγραφές που μένουν στο κασε των ΟΕΜ εφαρμογών ειναι δυνατόν να δημιουργήσουν μικροπροβλήματα σαν αυτο που είχε ο φίλος με τον Touch wiz Launcher.

Οπότε αν κάποιος θέλει να ξέρει ότι όλα δουλεύουν ρολόι κάνει καθαρή εγκατάσταση.

 

 

νομίζω ότι ο opera δεν ειναι το ίδιο γρήγορος με το official.

Παρατηρω μια μικρή διάφορα στο κατέβασμα ίδιων σελίδων.

Έχει όμως ένα πλεονέκτημα που δεν το έχουν οι άλλοι.

Μπορείς όταν ποσταρεις σε καποιο φόρουμ να κινήσει μέσα στο πλαίσιο. Ο στοκ αλλα και ο Dolphin μόλις γεμίσει το πλαίσιο δεν σ αφήνουν να πας παρακάτω.

Πολλές φορές όταν απαντάς σε καποιο μεγάλο ποστ με αντιπαράθεση, δεν έχεις περιθώριο να γράψεις πάνω απο δυο σειρές.

 

φιλε μου την ειχαμε κανει αυτη την κουβεντα και παλιοτερα με τα παιδια και ειχα κοντεψει να τρελαθω!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΟΚ broswer!

υπαρχει σαν επιλογη στις ρυθμισεις αλλα δεν λειτουργει!

το κειμενο οταν ζουμαρεις και μεγαλωνεις εσυ με τα δαχτυλα σου δεν προσαρμόζεται με ΤΙΠΟΤΑ!

γινεται οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω μονο αν αλλαξεις σε landscape mode!

αυτο για καποιον που προερχεται απο τον πρωτο γαλαξια παθαινει ενα σοκ!(γιατι εκει δουλευε)

ο ΟΠΕΡΑ ειναι ο μοναδικος broswer στο κινητο μας που το κανει!

ο dolphin το κανει αλλα με σημαδάκια + και - !

ειναι περιεργο το ΓΙΑΤΙ δεν γινεται και ΓΙΑΤΙ δεν το εχουν κανει μεχρι τωρα:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου την ειχαμε κανει αυτη την κουβεντα και παλιοτερα με τα παιδια και ειχα κοντεψει να τρελαθω!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟΝ ΣΤΟΚ broswer!

υπαρχει σαν επιλογη στις ρυθμισεις αλλα δεν λειτουργει!

το κειμενο οταν ζουμαρεις και μεγαλωνεις εσυ με τα δαχτυλα σου δεν προσαρμόζεται με ΤΙΠΟΤΑ!

γινεται οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω μονο αν αλλαξεις σε landscape mode!

αυτο για καποιον που προερχεται απο τον πρωτο γαλαξια παθαινει ενα σοκ!(γιατι εκει δουλευε)

ο ΟΠΕΡΑ ειναι ο μοναδικος broswer στο κινητο μας που το κανει!

ο dolphin το κανει αλλα με σημαδάκια + και - !

ειναι περιεργο το ΓΙΑΤΙ δεν γινεται και ΓΙΑΤΙ δεν το εχουν κανει μεχρι τωρα:)

 

Ο Dolphin το κανει κ με απλο διπλο χτυπημα στην οθονη σε οποιο σημειο θες να ζουμαρεις στο προσαρμοζει, νομιζω κ ο stock. Αλλα με το ζουμαρισμα με τα δαχτυλα λογικο δεν ειναι να ζουμαρει οσο το πας στη σελιδα χωρις να προσαρμοζει ολο το υπολοιπο site απο τη στιγμη που ζουμαρεις σε ενα σημειο? Η μαλλον εχω καταλαβει λαθος..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2.3.5 Χτες βγήκε αναβάθμιση γι αυτά που είναι από cosmote. Μόλις την έκανα. Συνδεσε το με το kies να δεις αν σου βγάζει. Κ εννοείται μπαταρία γεμάτη παντα στις αναβαθμίσεις.

 

συνδεθηκα με το kies. παω εργαλεια-ρυθμισεις αναβαθμισεις υλικολογισμικου- τσεκαρω το αυτοματατη ληψη- και κανω επιβεβαιωση σωστα?

δεν μου εβγαλε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω βάλει την τελευταία rom Omega v.6 και χθες με έπιασε να δοκιμάσω το samsung dive και κλείδωσα την οθόνη όλα οκ αλλά τώρα που θέλω να την ξεκλειδώσω και να μην πατάω συνέχεια τον κωδικό, πηγαίνοντας στην σελίδα μου βγάζει το εξής:

http://i44.tinypic.com/2mniszt.jpg

 

Υπάρχει λύση; Ή πρέπει να βάλω ξανά την rom με full wipe??

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω βάλει την τελευταία rom Omega v.6 και χθες με έπιασε να δοκιμάσω το samsung dive και κλείδωσα την οθόνη όλα οκ αλλά τώρα που θέλω να την ξεκλειδώσω και να μην πατάω συνέχεια τον κωδικό, πηγαίνοντας στην σελίδα μου βγάζει το εξής:

http://i44.tinypic.com/2mniszt.jpg

 

Υπάρχει λύση; Ή πρέπει να βάλω ξανά την rom με full wipe??

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Δεν εχω δουλεψει samsung dive κ δεν εχω πολυκαταλαβει απο που προσπαθεις να το ξεκλειδωσεις? το τηλεφωνο δουλευει κ το προβλημα ειναι στο site? Λιγο πιο συγκεκριμενος κ ισως βρουμε ακρη, για να μην παιδευεσαι ξανα με wipe των παντων..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δουλεψει samsung dive κ δεν εχω πολυκαταλαβει απο που προσπαθεις να το ξεκλειδωσεις? το τηλεφωνο δουλευει κ το προβλημα ειναι στο site? Λιγο πιο συγκεκριμενος κ ισως βρουμε ακρη, για να μην παιδευεσαι ξανα με wipe των παντων..

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

 

Άκυρο... παιδιά... καμιά φορά φταίει το κρύο... δεν ξέρω! Συγνώμη για την ενόχληση... μπόρεσα και το ξεκλείδωσα απ τις ρυθμίσεις!!! Εντελώς βλακεία μου πριν δεν το έβλεπα και τώρα το βρήκα. Νόμιζα ότι έφταιγε το samsung dive( που είχα μπει χθες και κλείδωσα το κινητό μου ώστε σε περίπτωση κλοπής να μην μπορούν να το χρησιμοποιήσουν και προσπαθώντας να το ξεκλειδώσω μέσω site λογικό ήταν ότι μου έβγαζε άκυρο λόγω firmware μια και που έχει πάνω του την omega v.6).

Ο Ανάδρομος Ερμής φταίει... ή ότι άνοιξαν οι ανταύγειες...! Έτσι λίγο χιούμορ για να το ελαφρύνω.

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...