Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα, ρωταω για λογαριασμο φιλης που εχει το συγκεκριμενο κινητο, μπορει να συνδεσει στικακι στην micro usb? θα το αναγνωρισει σαν αποθηκευτικο χωρο? (usb OTG).

 

Τι λετε ρε παιδια ξερει κανεις μην το αγορασει ασκοπα;

Το κάνω κάθε μέρα και λειτουργεί άψογα. Καλά μην τρελαίνεσαι κιόλας δυο ευρώ κάνει ένα OTG.

 

Στάλθηκε από το GT-I9105P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βάλει την Cyanogenmod 13 και όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν GPS μου βγάζουν ότι είναι απενεργοποιημένο. Ακόμα και εφαρμογές όπως GPS Status και GPS Test δεν βρίσκουν ούτε ένα δορυφόρο. Καμιά ιδέα;

 

ΥΓ: Δοκίμασα και αλλαγή ntp server στο gps.conf. Πάλι τίποτα...

Edited by aimilios

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ cm13 έχω αλλά ποτε δεν είχα τέτοιο θέμα. Καμια φορά κολλούσε για μερικά sec αλλά ποτέ μόνιμα. Δοκίμασε καμια neatrom που βασίζεται στην αυθεντική μπας και επανέλθει.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ cm13 έχω αλλά ποτε δεν είχα τέτοιο θέμα. Καμια φορά κολλούσε για μερικά sec αλλά ποτέ μόνιμα. Δοκίμασε καμια neatrom που βασίζεται στην αυθεντική μπας και επανέλθει.

Έλεγα να μείνω Android M, αλλά αν δω τα σκούρα...

Έχεις δώσει δικαιώματα χρήσης του GPS στις εφαρμογές;

Δεν είχα δώσει σε όσα μου έβγαζαν ότι είναι disabled το GPS. Είχα δώσει όμως σίγουρα στα GPS Status και Test στα οποία παρατήρησα τώρα ότι αραιά και που βγάζουν ένα δορυφόρο με ιδιαίτερα ασθενές σήμα.

 

Hardware θέμα μυρίζομαι και χάνω το καλύτερο backup τηλέφωνο που έχω (το κανονικό είναι service) μου φαίνεται... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, καλά κρασιά, έκανα μια ενημέρωση της Cyanogenmod και... βρίσκει κανονικά δορυφόρους. Δεν μπορώ να διανοηθώ τι στο καλό το είχε πιάσει (εκτός και αν κάτι είχαν πειράξει σε προηγούμενη έκδοση και το διόρθωσαν σε επόμενη). Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eχω πάρει μεταχειρισμένο για μια ανιψια μου ένα galaxy S2..

Oταν πας να κάνεις κλίση δεν ακούς από το ακουστικό.. κάνει ένα περίεργο ήχο κρατς κρατς.. Αν βάλω hands free ακούω από τα ακουστικά...

Άλλες φορες το κάνω επανεκκίνηση και ακούς και από το δικό του ακουστικό.. η αν το κάνεις πως λυγάς την συσκευή δεξιά αριστερά...

Μέχρι εχθές πίστευα ότι φταίει η μητρική..Αλλα σήμερα μου είπε ότι αν πάρει τηλέφωνο από viber τότε ακούει πάντα από το ακουστικό του κινητού...(ακουστικό αλλάχτηκε αλλά δεν άλλαξε τπτ)

τελικά τι μπορεί να φταίει?

Αν είχε πρόβλημα η μητρική με viber δεν θα άκουγες τον συνομιλητή σου όπως συμβαίνει με τις κλήσης μέσο του παρόχου?...(δοκιμάστηκε και αλλη sim από άλλο πάροχο..και τπτ πάλι)

Edited by KASTORIANOSS
Link to comment
Share on other sites

Audio ic στην πλακέτα τα έχει φτισει, και συνγρκριμμενα audio to network ic bridge

Επισκευή δεν αξίζει (καθος είναι τεράστια δουλειά να αλλαχθει το τσιπάκι στην μητρική, και κάτω από 80 ευρώ δεν θα το χρεώσει κάνεις (αν βρεις κάποια εταιρεία να αναλάβει τόσο παλιά συσκευή)

Ο μόνος τρόπο που συμφέρει να βρεις άλλη μητρική από κάποιο με σπασμένη οθόνη (κάνα 35 ευρώ θα τα σκοτώνουν λόγο ότι η οθόνη του κάνει 130 ευρώ κάνεις δεν την φτιάχνει πλέον)

Link to comment
Share on other sites

Εχω άλλη πλακέτα αλλά το πρόβλημα είναι ότι είχα κόψει την καλωδιοταινία τις έντασης που βγαίνει στα πλάγια..

Πιστεύω να γίνετε να βγάλουν από αυτήν την μητρική και να το βάλουν στην αλλη και να τελειώνει..

Είναι πολύ μικρή κόλληση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εχω άλλη πλακέτα αλλά το πρόβλημα είναι ότι είχα κόψει την καλωδιοταινία τις έντασης που βγαίνει στα πλάγια..

Πιστεύω να γίνετε να βγάλουν από αυτήν την μητρική και να το βάλουν στην αλλη και να τελειώνει..

Είναι πολύ μικρή κόλληση :rolleyes:

Ναι αυτό δεν είναι τπτ ενός λεπτού δουλειά είναι

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την αλλη μητρική που έχει κομμένη την καλωδιοταινία τις έντασης φωνής...

Αλλα αντιμετωπίζω και νέο πρόβλημα τώρα...

Δεν ανάβει ο φωτισμός και ούτε δουλεύουν τα κουμπιά που είναι να κανεις πίσω και το απέναντι του που ανοίγουν η ρυθμίσεις..

Το πιο σημαντικό είναι το βελάκι που κάνεις πίσω βασικά.

ΤΟ κεντρικό home button δουλεύει όμως..

Βάζω την μητρική που δεν έχει ήχο. δουλεύουν αυτά τα κουμπιά.. βάζω την άλλη μητρική δεν δουλεύουν τα κουμπιά....Ενώ παλιά δεν είχε κάποιο θέμα η μητρική αυτήν..(είναι από δικό μου κινητό που είχε σπάσει η οθόνη)

 

Από ότι κατάλαβα δεν φταίει και στην αλλη μητρική audio to network ic bridge...

 

Το συμπέρασμα πως βγήκε..

βάζοντας την άλλη μητρική δοκίμασα να παίρνει τηλ και εννοείτε πως άκουγα κανονικά από το ακουστικό...

Αλλα όπως είπα δεν δούλευαν τα κάτω κουμπιά πίσω και ρυθμίσεις..Ψάχνοντας βρήκα ότι πρέπει να πληκτρολογήσω * # 2663 # και έκανα ένα uptade Touch key FW update ...

Και μετά από επανεκκίνηση άναψε και ο φωτισμός και τα κουμπιά δούλεψαν με το uptade όπως αναφέρουν σε ξένα forum..

Το θέμα είναι ότι πάω τώρα να κάνω κλίση και πάλι δεν ακούω από το ακουστικό χαχαχαχα

Οποτε και η άλλη η μητρική δεν είχε θέμα αλλά μάλλον κάτι τέτοιο έγινε

Και εχω διαφορετικές rom

Τώρα τι κάνουμε?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Πετα το και πάρε άλλο πιο καινούργιο.:p

 

Πλάκα πλάκα...

Υπάρχουν κάτι ωραία κινεζάκια σε τιμή δώρο!

Ποιός ο λόγος να ασχοληθείς με τον δεινόσαυρο;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αγοράστηκε πριν κάνα μήνα περίπου. για το λόγο ότι είχα ίδιο με σπασμένη οθόνη και ήθελα κάποια πράγματα από μέσα(δεν συνδεόταν με το laptop έπρεπε να κάνεις επιλογή και χωρίς οθόνη δεν γινόταν) Επειτα το έδωσα στην ανιψιά μου που είναι μικρή σχετικά και δεν τις χρειάζεται κάτι άλλο καλύτερο.. άλλωστε ο δεινόσαυρος κάνει Πολύ καλύτερα την δουλειά του και από κάτι αλλα... Πέρα από το πρόβλημα που υπάρχει.. και που μου δημιούργησα και στην αλλη μητρική με uptade...
Link to comment
Share on other sites

Ολα κομπλέ... τελικα περασα αλλη ρομ και πλεον ολα κομπλέ :)

 

Τελικά ήταν θέμα radio και όχι hardware, τέλος καλό - όλα καλά! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από πολύ καιρό (το S2 μου χρησιμοποιείται πλέον από άλλο μέλος της οικογένειας με custom rom ) !

 

Έχω ενός φίλου το i9100 με στοκ ρομ και root, που την άκουσε ξαφνικά και μπαίνει μόνο σε adb και σε download mode.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να έχω access στο data partition για να σώσω φωτογραφίες κλπ ? Κατόπιν θα δούμε τι θα γίνει (μάλλον θα ξαναπεράσω την στοκ από SD card ) .

 

Eίτε μέσω odin είτε μέσω putty, όπως γίνεται.

 

Ευχαριστώ!

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει σε recovery;

 

sent from my Amstrad CPC6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις mount το data partition μέσω adb commands θα μπορείς με usb καλώδιο να σηκώσεις τα αρχεία που θες

(το είχα κάνει πριν πολλά πολλά χρόνια στο Nexus S μου)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

 

Μπαίνω σε recovery και έστησα ubuntu 16.04 σε ένα spare pc που έχω, φόρτωσα adb, fastboot και java (όπως διάβασα) αλλά δεν μπορώ να κάνω mount.

 

Με adb devices μου βλέπει το device, με adb shell και ls βλέπω τα directories, αλλά με τις εντολές mount /data, /sdcard κλπ δεν μου κάνει mount.

 

Αν φορτώσω CWM recovery, ίσως μου δώσει τα permissions που χρειάζονται ? Χωρίς να καταστρέψω τα υπάρχοντα αρχεία ?

 

@DimitrisAndNiki, υπάρχει περίπτωση να έχεις κάποιο link που χρησιμοποίησες για να βοηθηθείς ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσο καιρό.... θυμάμαι ότι ήμουν root. Αν φλασαρεις kernel δεν θα διαγράψει τίποτα, μέσω Odin πάντα. Αν ψάξεις στο Google θα βρεις πολλά command lines, από εκεί και πέρα δοκιμάζεις

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι νικητής (σχεδόν).

adb shell
su
mkdir /mnt
mkdir /mnt/sdcard
mount -o rw -t vfat /dev/block/mmcblk0p11 /mnt/sdcard

 

και αφού βρήκα τι ήθελα, εκτός shell με την εντολή :

 

adp pull /mnt/sdcard/../ G:\SDBackup 

 

τα μετέφερα σε φάκελο στο PC.

 

Το πρόβλημα είναι πως όταν έκανα πολλά directories μαζί, ή μεγάλα directories, έκανε reboot....

 

Επίσης, ότι .zip πήγα να του περάσω από την Ext_SD είτε μέσω ADB , κόλλαγε στο "Verifying Update Package".

 

Αφού τα περάσω όλα, θα δώ τί παίζει, ίσως του φορτώσω τη Δρακο-ρομ.... :p

 

 

UPDATE :

 

  • Δεν με αφήνει να εγκαταστήσω οτιδήποτε από .zip από την Ext SD / adb sildeload --> κάνει reboot κατά το "Verifying Update Package"
  • Δεν κάνει Wipe data/factory reset από το recovery
  • Μετά από φλασάρισμα μέσω odin της CWM-i9100-kitkat-compatible, δεν έμπαινε σε recovery, οπότε ξαναφόρτωσα την 4.1.2 stock και είχα πάλι recovery
  • Φορτώνοντας 4.1.2 stock, δεν ολοκλήρωσε ποτέ (φόρτωνε η μπάρα σε εναλλαγή με το battery charge icon )

 

-Η μπαταρία του κινητού είναι 09/2012 και δοκίμασα και με δική μου 11/2011 (έχω παραγγείλει για το δικό μου άλλη, οπότε θα δοκιμάσω και με αυτήν όταν παραλάβω) και το κινητό δεν έχω ιδέα τι ρομ φόραγε (μου είπαν ότι αγοράστηκε από WIND).

-Η συσκευή είχε ρουταριστεί με το εξής αρχείο : Root_SuperSU.0.96-Busybox.1.20.2-S2-signed.zip και όταν έπαθε τη ζημιά, ο φίλος προσπάθησε να το ξαναπεράσει και κατόπιν να κάνει Unroot με το αντίστοιχο αρχείο.

-Η συσκευή φτάνει έως το Logo της Samsung GT-i9100 και μετά κλείνει (μένει στη φόρτιση μπαταρίας)

-Xρησιμοποιώ το original καλώδιο (έχω δοκιμάσει και με Belkin)

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα ?

 

 

UPDATE 2 :

 

Μέσω adb shell έτρεξα αυτό :

 

adb reboot bootloader

 

Και αφού πέρασε το logo Samsung Galaxy GT-i9100, άρχισε το οβάλ χρωματιστό με Samsung μόνο και κατόπιν με έβγαλε εντός του λογισμικού και σε οθόνη που έλεγε "Αναβάθμιση λογισμικού"..κράτησε 2-3sec και έκλεισε πάλι βγαίνοντας σε οθόνη φόρτισης....

Edited by felix_w
Update

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...