Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Κάποιος από τα παλικάρια δεν θυμάμαι ποιος ακριβώς (makis, stabill, Fotis) είχε δώσει έναν αναλυτικό οδηγό σε κάποιο Post του όσον αφορά τη διαδικασία των Wipes πριν και μετά το πέρασμα της νέας Rom.

 

Υπάρχει κάποιος να μου δώσει το POST ή να γράψει πάλι τον οδηγό της διαδιακασίας των Wipes;

 

Υ.Γ Καλό θα ήταν να μπει στη πρώτη σελίδα ένας τέτοιος οδηγός. Ακούτε κύριοι Admins; :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια συγνωμη για το πριξιμο αλλα εχω μεινει χωρις κινητο κ δεν ξερω τι να κανω!

ειμαι ο μονος που το εχει παθει αυτο ? οταν το ανοιγω μου βγαζει αυτο το μνμ κ ζηταει κωδικο! ''εισαγετε κωδικο προσβασης για χρηση του κρυπτογραφημενου χωρου αποθηκευσης συσκευης''

δεν εχω βαλει καποιο κωδικο ,μου φενεται σαν να κλειδωσε η συσκευη σαν για καποιο λογο ασφαλειας! γιατι εγινε αυτο τι κανω τωρα κ πως μπορω να το αποφυγω να ξαναγινει αυτο σε ανοιποπτο χρονο??? help δεν ξερω τη να κανω

να θημησω οτι περασα την XWLSΝ (19 Mαρτίου 2013) 4.1.2 Σκανδιναβικό firmware. Sales code NEE. πριν κανενα μηνα κ το ρουταρισα ακριβως οπως μου ειπαν απο εδω μεσα

http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κάποιος από τα παλικάρια δεν θυμάμαι ποιος ακριβώς (makis, stabill, Fotis) είχε δώσει έναν αναλυτικό οδηγό σε κάποιο Post του όσον αφορά τη διαδικασία των Wipes πριν και μετά το πέρασμα της νέας Rom.

 

Υπάρχει κάποιος να μου δώσει το POST ή να γράψει πάλι τον οδηγό της διαδιακασίας των Wipes;

 

Υ.Γ Καλό θα ήταν να μπει στη πρώτη σελίδα ένας τέτοιος οδηγός. Ακούτε κύριοι Admins; :p:p:p

 

Μαλλον αυτο ψαχνεις. Αν ναι, εγω το ειχα γραψει κ ειναι κ στην 316 σελιδα. :)

 

"Ανοίγεις το κινητό, πας στις ρυθμίσεις και μετά "δημιουργία αντίγραφου ασφαλείας και επαναφορά". Πατάς "επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και στην συνεχεία τικάρεις την επιλογή για διαμόρφωση μνήμης usb. Μετά θα τα κάνει όλα μόνο του. Μόλις ανοίξει ξανά, μπάινεις σε recovery (VOLUME UP+POWER+HOME BUTTON), τα κρατάτε πατημένα μέχρι να βγουν τα γραμματα, μετά τα αφήνεις και μπήκες. Πηγαίνεις στην επιλογή με τα κουμπιά volume up και down, wipe cache/factory reset και το επιλεγεις με το power button, έπειτα, delete all users, μολις τελειώσεις με αυτα, πηγαινεις πιο κατω που λεει, wipe cache partision, μολις τελειωσει κι αυτο, reboot system now και τελειωσες. Μολις μπει στο μενου κτλ το κινητο μετα τις ρυθμίσεις που θα γινουν, μπαινεις σε download mode, VOLUME DOWN+POWER+HOME BUTTON (η συνεχεία για το πως περνάμε μια έκδοση υπαρχει στο φορουμ). Μολις περάσεις και την εκδοση που θελεις και μπει στο μενου, ακολουθεις τα ιδια βηματα που γραφω παραπάνω (Μόλις ανοίξει ξανά, μπάινεις σε recovery (VOLUME UP+POWER+HOME BUTTON), τα κρατάτε πατημένα μέχρι να βγουν τα γραμματα, μετά τα αφήνεις και μπήκες. Πηγαίνεις στην επιλογή με τα κουμπιά volume up και down, wipe cache/factory reset και το επιλεγεις με το power button, έπειτα, delete all users, μολις τελειωσεις με αυτα, πηγαινεις πιο κατω που λεει, wipe cache partision, μολις τελειωσει κι αυτο, reboot system now και τελειωσες.) και εισαι οκ με μια καθαρη και σωστα περασμενη εκδοση. Οσο μπορούσα, βοηθησα."

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για το πριξιμο αλλα εχω μεινει χωρις κινητο κ δεν ξερω τι να κανω!

ειμαι ο μονος που το εχει παθει αυτο ? οταν το ανοιγω μου βγαζει αυτο το μνμ κ ζηταει κωδικο! ''εισαγετε κωδικο προσβασης για χρηση του κρυπτογραφημενου χωρου αποθηκευσης συσκευης''

δεν εχω βαλει καποιο κωδικο ,μου φενεται σαν να κλειδωσε η συσκευη σαν για καποιο λογο ασφαλειας! γιατι εγινε αυτο τι κανω τωρα κ πως μπορω να το αποφυγω να ξαναγινει αυτο σε ανοιποπτο χρονο??? help δεν ξερω τη να κανω

να θημησω οτι περασα την XWLSΝ (19 Mαρτίου 2013) 4.1.2 Σκανδιναβικό firmware. Sales code NEE. πριν κανενα μηνα κ το ρουταρισα ακριβως οπως μου ειπαν απο εδω μεσα

 

Δεν το εχω ξανακουσει αυτο, εγω θα του "κοπανουσα" ενα factory reset απο recovery... Το εχεις δοκιμασει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη για το πριξιμο αλλα εχω μεινει χωρις κινητο κ δεν ξερω τι να κανω!

ειμαι ο μονος που το εχει παθει αυτο ? οταν το ανοιγω μου βγαζει αυτο το μνμ κ ζηταει κωδικο! ''εισαγετε κωδικο προσβασης για χρηση του κρυπτογραφημενου χωρου αποθηκευσης συσκευης''

δεν εχω βαλει καποιο κωδικο ,μου φενεται σαν να κλειδωσε η συσκευη σαν για καποιο λογο ασφαλειας! γιατι εγινε αυτο τι κανω τωρα κ πως μπορω να το αποφυγω να ξαναγινει αυτο σε ανοιποπτο χρονο??? help δεν ξερω τη να κανω

να θημησω οτι περασα την XWLSΝ (19 Mαρτίου 2013) 4.1.2 Σκανδιναβικό firmware. Sales code NEE. πριν κανενα μηνα κ το ρουταρισα ακριβως οπως μου ειπαν απο εδω μεσα

δεν μου ετυχε ποτε κατι τετοιο,αλλα δοκιμασε τους συνηθισμενους κωδικους πχ 4 η 5 μηδενικα η 1 2 3 4 5,οχι ομως πανω απο δυο φορες μην τυχον και κλειδωσει τελειως.η αντιπροταση κανε επανεγκατασταση.αυτα χωρις να ειμαι ειδικος.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω ξανακουσει αυτο, εγω θα του "κοπανουσα" ενα factory reset απο recovery... Το εχεις δοκιμασει?

 

θημυσε μου λιγο πως κανω factory reset! πια κουμπια παταω για να μπω στο μενου? κ μετα πρεπει να τα ξαναπερασω ολα απο την αρχη ε?

λογικα θα λυθει ετσι αλλα ψαχνω να βρω τον λογο που εγινε αυτο οστε να το αποφηγω να γινει ξανα στο μελλον παλι σε ανιποπτο χρονο!

κακενα αλλος βρε παιδια που να το εχει παθει η τουλαχιστον να γνωριζει ποιος ο λογος για τον οποιο εγινε αυτο???

http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

θημυσε μου λιγο πως κανω factory reset! πια κουμπια παταω για να μπω στο μενου? κ μετα πρεπει να τα ξαναπερασω ολα απο την αρχη ε?

λογικα θα λυθει ετσι αλλα ψαχνω να βρω τον λογο που εγινε αυτο οστε να το αποφηγω να γινει ξανα στο μελλον παλι σε ανιποπτο χρονο!

κακενα αλλος βρε παιδια που να το εχει παθει η τουλαχιστον να γνωριζει ποιος ο λογος για τον οποιο εγινε αυτο???

 

Μερικα πραγματα δεν εχουν εξηγηση, οπως το οτι μου εσβησε ξαφνικα προχθες η συσκευη και κολλησε στο Smsung logo... Με επαναφορα nandroid backup ξαναναψε...

 

Πατησε ταυτοχρονα volume up, home, power και περιμενε να μπεις σε recovery. Μολις δεις το display του recovery αφησε τα κουμπακια...

 

Βρες τα wipe cach, wipe dalvik cach & wipe data/factory reset και επελεξετα...

 

Θα σβηστουν τα παντα απο την μνημη της συσκευης, ΟΧΙ ομως και απο τον αποθ. χωρο των 16gb...

 

Eιμαι σχεδον σιγουρος οτι η συσκευη σου θα ξαναναψει... Ενδεχεται οι εφαρμογες σου να "επιστρεψουν" απο το Google Play (μολις κανεις log-in). Αν οχι, ξαναπερασετες μια-μια, μικρο το κακο, θα κανεις και μια... εκκαθαριση!!!:p

 

Πιστευω οτι ειναι η μονη λυση, εκτος κι αν καποιος αλλος φιλος εχει κατι αλλο να προτεινει... Εγω θα το ειχα κανει ηδη...

 

Τωρα για να μην ξανασυμβει, τι να σου πω... Κανεις δεν ξερει!!! Βασικα δεν ξερουμε ακομα ΠΩΣ εγινε...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο εγω δεν ασχολουμε με ροοτ κ εχω το κεφαλακι μου ησυχο...κ σχετικος να ημουνα,θα το σκεφτομουνα να το κανω...βεβαια το καλο με το ροοταρισμα ειναι οτι μπορεις να απεγκαταστησεις καποιες αχρηστες εφαρμογες που δεν βγαινουν αλλιως.
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο εγω δεν ασχολουμε με ροοτ κ εχω το κεφαλακι μου ησυχο...κ σχετικος να ημουνα,θα το σκεφτομουνα να το κανω...βεβαια το καλο με το ροοταρισμα ειναι οτι μπορεις να απεγκαταστησεις καποιες αχρηστες εφαρμογες που δεν βγαινουν αλλιως.

 

Καμμια σχεση φιλε μου... Το root ειναι απλα η εγκατασταση μιας εφαρμογης και τιποτα αλλο! Μην ξεχνας οτι μιλαμε για ηλεκτρονικες συσκευες, οι οποιες χαλανε!

 

Οταν πριν μερικους μηνες μου καηκε το μονιτορ του υπολογιστη μου και λιγες ημερες μετα η καρτα γραφικων, δεν εφταιγε κανενα root!!!!

 

(δεν σε ειρωνευομαι, μην με παρεξηγησεις!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμμια σχεση φιλε μου... Το root ειναι απλα η εγκατασταση μιας εφαρμογης και τιποτα αλλο! Μην ξεχνας οτι μιλαμε για ηλεκτρονικες συσκευες, οι οποιες χαλανε!

 

Οταν πριν μερικους μηνες μου καηκε το μονιτορ του υπολογιστη μου και λιγες ημερες μετα η καρτα γραφικων, δεν εφταιγε κανενα root!!!!

 

(δεν σε ειρωνευομαι, μην με παρεξηγησεις!)

 

Νομιζω ομως οτι βαζοντας αυτη την εφαρμογη, χανεις την εγγυηση. Κ οσο βαζεις "χερι" στο κινητο, εγκαθιστωντας ανεπισημες αναβαθμισεις, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να σου βγαλει καποιο προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως οτι βαζοντας αυτη την εφαρμογη, χανεις την εγγυηση. Κ οσο βαζεις "χερι" στο κινητο, εγκαθιστωντας ανεπισημες αναβαθμισεις, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να σου βγαλει καποιο προβλημα..

 

Για το θεμα της εγγυησης, παιζουν πολλα πραγματα. Θεωρητικα, ΝΑΙ, την χανεις... Πρακτικα ομως, ΜΠΟΡΕΙ και οχι...

 

Κοιτα αυτο που βρηκα σε ενα αλλο forum...

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=70739

 

Οσο για το "χερι" που βαζεις σε ενα κινητο, οποτε και ισως το "χαλας", να σου πω το εξης:

 

Πρωτον δεν χρειαζεται να βαζεις ανεπισημες αναβαθμησεις (π.χ. custom roms). Μπορεις ομως μεσω Odin να βαζεις ΕΠΙΣΗΜΕΣ που απλα ειναι αλλης χωρας... Δεν αλλαζει τιποτα, ουτε χαλαει!

 

Δευτερον, εξαρταται απο το τι χρηστης εισαι! Αν ασχολεισαι γενικως με την τεχνολογια και γουσταρεις να ψαχνεσαι, αν εχεις pc που ξερεις να το "λυνεις & να το δενεις", τοτε πιθανον να θελησεις να κανεις κατι (αντιστοιχο) και σε ενα κινητο...

 

Αν "δεν το'χεις" με αυτα τα πραγματα, τοτε ειναι λογικο να ΜΗΝ θελεις να το πειραζεις...

 

Κι αυτο σου το λεει ενας χρηστης που ακομα μαθαινει και δεν εχει φλασαρει τοοοοοσες φορες οσο καποιοι αλλοι εδω μεσα!

 

Ναι, ψιλοφοβαμαι κι εγω μην κανω καμμια "ζημια", αλλα δεν μπορω να κατσω ησυχος! Μ'αρεσει να μαθαινω νεα πραγματα για οτι με ενδιαφερει, παντα προσεχωντας να μην ρημαξω καμμια συσκευη!

 

Αν ηθελα την ησυχια μου, μαλλον θα ειχα iPhone που η χρηση ειναι εντελως περιορισμενη σε κλησεις, sms & facebook...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές έχει το nandroid backup από το titanium backup εκτός ότι και στα 2 πρέπει το κινητό να είναι ρουτ.
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές έχει το nandroid backup από το titanium backup εκτός ότι και στα 2 πρέπει το κινητό να είναι ρουτ.

 

To nandroid backup, σου παιρνει ενα image της rom σου, ακριβως οπως κανει το Acronis True Image στον δισκο του pc σου... Αν κανεις επαναφορα nandroid backup, "γυριζεις" την συσκευη σου ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που την αφησες οταν πηρες το backup...

 

To Titanium παιρνει backup τις εφαρμογες (συστηματος & δικες σου) και τις ρυθμισεις τους, ΟΧΙ την rom. Κατ'αυτο το τροπο, οταν θα εχεις ηδη εγκαταστησει μια rom, μπορεις να επαναφερεις τις εφαρμογες που ειχες...

 

Προσοχη ομως! Δεν προτεινεται τετοιου ειδους επαναφορα οταν τις εφαρμογες τις ειχες π.χ. στην 4.0.3 και πας να τις περασεις σε 4.1.2... Μαλλον θα γινουν ψιλομπαχαλο...

 

Επισης εχω διαβασει οτι το Titanium μπορει να "διαβασει" ενα nandroid backup, αλλα δεν ξερω πως γινεται...

 

Να σου πω και μια περιπτωση που μου ετυχε προσφατα...?

 

Εγκατεστησα την Omega και θελησα στην συνεχεια να επαναφερω το nandroid backup της Nordic 4.1.2 που ειχα πριν... Δεν τα καταφερα!

 

Αναγκαστηκα να περασω με Odin την 4.1.2 και μετα να επαναφερω το backup... Συμφωνα με καποιον φιλο εδω στο forum, αυτο οφειλοταν ΜΑΛΛΟΝ σε διαφορετικο recovery...

 

(Επλιζω να μην σε μπερδεψα χειροτερα!!!:p:lol: )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

QUOTE=stabill;4695429]Για το θεμα της εγγυησης, παιζουν πολλα πραγματα. Θεωρητικα, ΝΑΙ, την χανεις... Πρακτικα ομως, ΜΠΟΡΕΙ και οχι...

 

Κοιτα αυτο που βρηκα σε ενα αλλο forum...

 

http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=70739

 

Οσο για το "χερι" που βαζεις σε ενα κινητο, οποτε και ισως το "χαλας", να σου πω το εξης:

 

Πρωτον δεν χρειαζεται να βαζεις ανεπισημες αναβαθμησεις (π.χ. custom roms). Μπορεις ομως μεσω Odin να βαζεις ΕΠΙΣΗΜΕΣ που απλα ειναι αλλης χωρας... Δεν αλλαζει τιποτα, ουτε χαλαει

 

Δευτερον, εξαρταται απο το τι χρηστης εισαι! Αν ασχολεισαι γενικως με την τεχνολογια και γουσταρεις να ψαχνεσαι, αν εχεις pc που ξερεις να το "λυνεις & να το δενεις", τοτε πιθανον να θελησεις να κανεις κατι (αντιστοιχο) και σε ενα κινητο...

 

Αν "δεν το'χεις" με αυτα τα πραγματα, τοτε ειναι λογικο να ΜΗΝ θελεις να το πειραζεις...

 

Κι αυτο σου το λεει ενας χρηστης που ακομα μαθαινει και δεν εχει φλασαρει τοοοοοσες φορες οσο καποιοι αλλοι εδω μεσα!

 

Ναι, ψιλοφοβαμαι κι εγω μην κανω καμμια "ζημια", αλλα δεν μπορω να κατσω ησυχος! Μ'αρεσει να μαθαινω νεα πραγματα για οτι με ενδιαφερει, παντα προσεχωντας να μην ρημαξω καμμια συσκευη!

 

Αν ηθελα την ησυχια μου, μαλλον θα ειχα iPhone που η χρηση ειναι εντελως περιορισμενη σε κλησεις, sms & facebook...

 

Συμφωνω με αυτα που λες.ειναι τι "λοξα" εχει ο καθενας.κ μενα μου αρεσει η τεχνολογια και μου αρεσει να μαθαινω ολα τα νεα της και να την ακολουθω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω...

 

Στην ουσία τη έχει στην cache που το καθαρίζει;

 

Γραψε στο google "τι ειναι cache μνημη" και θα σου απαντηθουν ολα οσα ρωτας. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη ομως! Δεν προτεινεται τετοιου ειδους επαναφορα οταν τις εφαρμογες τις ειχες π.χ. στην 4.0.3 και πας να τις περασεις σε 4.1.2... Μαλλον θα γινουν ψιλομπαχαλο...

 

Κανένα μπάχαλο δεν γίνεται. Μεταφέρω τις εφαρμογές μου (και μιλάμε για πάνω απο 200) με το ίδιο backup απο την εποχή που είχα froyo στο Χ5. Έχουν περάσει διάφορες εκδόσεις και custom roms ανάμεσα σε 2 κινητά. Απλά δεν μεταφέρεις τις εφαρμογές συστήματος και προσέχεις ποιά settings κάνεις restore.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα μπάχαλο δεν γίνεται. Μεταφέρω τις εφαρμογές μου (και μιλάμε για πάνω απο 200) με το ίδιο backup απο την εποχή που είχα froyo στο Χ5. Έχουν περάσει διάφορες εκδόσεις και custom roms ανάμεσα σε 2 κινητά. Απλά δεν μεταφέρεις τις εφαρμογές συστήματος και προσέχεις ποιά settings κάνεις restore.

 

Τοσο το καλυτερο! Παντως εγω, με καθε αλλαγη rom τις ξαναπερναω απο την αρχη, καλου-κακου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, πάντως η ελληνική 4.1.2 της Voda δεν με ικανοποιεί, 1 εβδομάδα χρήσης περίπου (ίσως και περισσότερο) και βλέπω εφαρμογές να αργούν που δεν αργούσαν.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα ζητω συγνωμη αν ειναι λαθος τελικα!

 

εχω προβλημα με την μπαταρια του κινητου μου. ειναι πχ στο 50 % και εγω τυχαινει να κλεισω το τηλ , μολις το ξανανοιγω μου δειχνει οτι ειναι στο 13% , αλλη περιπτωση ειναι οτι ενω ηταν στο 67 % το κλεινω και το ανοιγω παλι και μου δειχνει 25% και μετα το αφησα ανοιχτο και απο το 25 % ανεβηκε στο 28% και ενω δεν το ειχα στην φορτιση! επισης γενικα η μπαταρια μου καταιβαινει γρηγορα χωρις ιδιεταιρη χρηση! τι μπορω να κανω ;

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα ζητω συγνωμη αν ειναι λαθος τελικα!

 

εχω προβλημα με την μπαταρια του κινητου μου. ειναι πχ στο 50 % και εγω τυχαινει να κλεισω το τηλ , μολις το ξανανοιγω μου δειχνει οτι ειναι στο 13% , αλλη περιπτωση ειναι οτι ενω ηταν στο 67 % το κλεινω και το ανοιγω παλι και μου δειχνει 25% και μετα το αφησα ανοιχτο και απο το 25 % ανεβηκε στο 28% και ενω δεν το ειχα στην φορτιση! επισης γενικα η μπαταρια μου καταιβαινει γρηγορα χωρις ιδιεταιρη χρηση! τι μπορω να κανω ;

 

Αν και για μπαταριες υπαρχει ειδικο "κομματι" στο forum, εγω θα σου πω την γνωμη μου και οι admins ας μετακινησουν την συνομιλια μας...

 

Πρωτα απ'ολα και το δικο μου αν το κλεισω και το ξανανοιξω, "χανει" κατι απο την μπαταρια, κυριως οταν ειναι στα τελειωματα... Με αλλες roms περισσοτερο, με αλλες λιγοτερο... Ακομα δεν εχω καταλαβει ποσο φυσιολογικο ειναι αυτο, δεν με ενοχλει ομως ιδιαιτερα μια και δεν το κλεινω ποτε...

 

Οσο για το οτι η μπαταρια σου κατεβαινει γενικα χωρις ιδιαιτερη χρηση, αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι (πιθανον) εχεις ανοιχτα συνεχεια τα data, το wifi, το gps και ΚΥΡΙΩΣ τον συγχρονισμο δεδομενων, ο οποιος ειναι πραγματικα μπαταριοφαγος!!!

 

Αν κρινεις οτι δεν τα χρειαζεσαι ολα αυτα ταυτοχρονα, κλειστα και πιστευω οτι θα δεις διαφορα... Το οτι αυτες οι συσκευες κανουν "παπαδες" δεν σημαινει οτι δεν τρωνε λαιμαργα την μπαταρια!!!

 

Επισης τσεκαρε τιποτα "υποπτες" εφαρμογες που εχεις εγκαταστησει... Εχουν αναφερθει περιπτωσεις οπου εφαρμογες-σαβουρες "τσακιζουν" την μπαταρια & παραλληλα δημιουργουν λειτουργικα προβληματα στην συσκευη...

 

Αληθεια, τι rom εχεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν και για μπαταριες υπαρχει ειδικο "κομματι" στο forum, εγω θα σου πω την γνωμη μου και οι admins ας μετακινησουν την συνομιλια μας...

 

Πρωτα απ'ολα και το δικο μου αν το κλεισω και το ξανανοιξω, "χανει" κατι απο την μπαταρια, κυριως οταν ειναι στα τελειωματα... Με αλλες roms περισσοτερο, με αλλες λιγοτερο... Ακομα δεν εχω καταλαβει ποσο φυσιολογικο ειναι αυτο, δεν με ενοχλει ομως ιδιαιτερα μια και δεν το κλεινω ποτε...

 

Οσο για το οτι η μπαταρια σου κατεβαινει γενικα χωρις ιδιαιτερη χρηση, αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι (πιθανον) εχεις ανοιχτα συνεχεια τα data, το wifi, το gps και ΚΥΡΙΩΣ τον συγχρονισμο δεδομενων, ο οποιος ειναι πραγματικα μπαταριοφαγος!!!

 

Αν κρινεις οτι δεν τα χρειαζεσαι ολα αυτα ταυτοχρονα, κλειστα και πιστευω οτι θα δεις διαφορα... Το οτι αυτες οι συσκευες κανουν "παπαδες" δεν σημαινει οτι δεν τρωνε λαιμαργα την μπαταρια!!!

 

Επισης τσεκαρε τιποτα "υποπτες" εφαρμογες που εχεις εγκαταστησει... Εχουν αναφερθει περιπτωσεις οπου εφαρμογες-σαβουρες "τσακιζουν" την μπαταρια & παραλληλα δημιουργουν λειτουργικα προβληματα στην συσκευη...

 

Αληθεια, τι rom εχεις?

 

 

εχω την 4.1.2 δεν εχω αχρηστες εφαρμογες μεσα και η συσκευη λειτουργει κυριως με wifi. δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να ανεβοκατεβαινει η μπαταρια με ποσοστο γυρω στο 30 % καθε φορα. επισης οταν το ειχα παρει το κινητο η μπαταρια δεν κατεβαινε τοσο γρηγορα )gigebread)

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

εχω την 4.1.2 δεν εχω αχρηστες εφαρμογες μεσα και η συσκευη λειτουργει κυριως με wifi. δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να ανεβοκατεβαινει η μπαταρια με ποσοστο γυρω στο 30 % καθε φορα. επισης οταν το ειχα παρει το κινητο η μπαταρια δεν κατεβαινε τοσο γρηγορα )gigebread)

 

Θα σου πρότεινα ένα Hard reset αρχικά.. Επίσης αφού το κάνεις, αφαίρεσε και την μπαταρία για πάνω από 3 λεπτά προκειμένου να σβηστούν τα δεδομένα της μπαταρίας. Κάνε αυτά τα δύο πραγματάκια και δούλεψε το τηλέφωνο για τουλάχιστον 2 μέρες, μόνο για κλήσεις και χωρίς να του περάσεις εφαρμογές. Εάν στις 2 αυτές ημέρες, σου κάνει το παραμικρό πάλι, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα hardware και θέλει επισκευή. Αντίθετα, το όλο θέμα στο προκαλεί κάποια εφαρμογή.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...