Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Maλλον γιατι στην ενημερωση λογισμικου της συσκευης εχεις αλλη γλωσσα.θα καταλαβεις τι εννοω οταν μπει η καινουργια ρομ θα δεις οτι η ενημερωση λογισμικου σου ζηταει τη χωρα για να συνδεθει.δεν θα βαλεις εκει ελλαδα αλλα τη χωρα προελευσης AUT.Oταν ανογει για εγκατασταση στο μενου βαζεις ελληνικα

 

Χμμμμ.... οταν αγορασα την συσκευη, ηταν σε μια γλωσσα, σαν Γερμανικα... Και βεβαια το γυρισα στα Ελληνικα... αυτο πρεπει να εννοεις, σωστα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χμμμμ.... οταν αγορασα την συσκευη, ηταν σε μια γλωσσα, σαν Γερμανικα... Και βεβαια το γυρισα στα Ελληνικα... αυτο πρεπει να εννοεις, σωστα?

Βεβαια το ιδιο θα κανεις και τωρα.προχτες εβαλα τη δικια μου ειναι γερμανικη. στη πρωτη εγκατασταση εβαλα ελληνικα για μενου και μολις μπηκε στην ενημερωση λογισμικου εβαλα GERMANY.θα δεις μολις ανοιξει για πρωτη φορα στο ζηταει η ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

Αααα αν είναι δυνατόν, έδωσαν στα σκοπια την αναβάθμιση πριν από εμάς και την λένε και Μακεδονία. http://www.sammobile.com/firmware/

 

Πηρά τηλ την Samsung Hellas και τους έκραξα :mad:. Θα στείλω και Mail, αλλά όχι στην εδώ αλλά στην Κορέα στα κεντρικά. Δεν μπορεί να μας έχουν χεσμ.νους μια ζωή και να μας πασάρουν τα πάντα (για Samsung Hellas μιλώ, το ίδιο μου είχε συμβεί και με το ace, από 2.2 σε 2.3) ουραγοί σαν να ήμασταν οι χειρότεροι της Ευρώπης (και όχι μονό Ε.Ε.!). Έλεος…

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενας συγγενεις εσπασε το s2 απτα νευρα του..Επειδη θελω να το κονομοισω να εχω 2 galaxy s2 θελω να βρω μια φθηνη οθονη. (Και ειδικα αν βρω ασπρο ετσι για να χω και τα 2 χρωματα!!)

Καινουρια σε καταστημα μου ειπαν 200-210 ευρω.

Εγω θελω να βρω η κανενα μεταχειρισμενο χαλασμενο να του παρω την οθονη η καποιο αλλο τροπο.

Εχετε κατι να προτεινετε?

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

 

Σημερα ειδα στο Kies αυτο:

 

"Μια νεα εκδοση υλικολογισμικου ειναι διαθεσιμη..." κλπ.κλπ.κλπ.

 

Τρεχουσα: PDA:KI4 / PHONE:KI1 / CSC:KI2 / (AUT)

Πιο προσφατη: PDA:LP7 / PHONE:LPS / CSC:LPH / (AUT)

 

Με δεδομενο οτι ειναι η πρωτη φορα που θα κανω αναβαθμηση, τι λετε? Ειναι ΟΚ? Τι ειναι το AUT???

 

Και κατι αλλο: Οταν επιλεγω "Ενημερωση" απο τις ρυθμισεις της συσκευης, δεν βρισκει τιποτα........

 

To AUT σημαίνει απλά ότι το τηλέφωνό σου είναι εισαγωγή από Ελβετία. Η rom που σου δίνει για αναβάθμιση είναι η ίδια που υπάρχει στην πρώτη σελίδα, που δόθηκε και στην Ισπανία, και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να δοθεί και στην Ελλάδα, και πιθανώς να γίνει αν ξυπνήσουν ποτέ στη Samsung Hellas. Είναι μια χαρά, κάνε αναβάθμιση και πες μας την άποψή σου. Μια συμβουλή όμως, θα συνιστούσα ένα factory reset πριν και μετά την αναβάθμιση. Θα χάσεις τα δεδομένα σου, οπότε καλύτερα να κάνεις πρώτα ένα backup.

Όσο για το ΟΤΑ θα συνιστούσα για ασφάλεια να κάνεις αναβάθμιση από το Kies. Η Samsung μέχρι πρόσφατα δεν τα είχε καταφέρει με το ΟΤΑ, και στο SGS 1 δεν έδωσε ποτέ. Όταν επιτέλους στείλανε ΟΤΑ upgrade στο tab, κόλλησε σε πολλούς και χρειάστηκαν service. Στη θέση σου θα το απέφευγα, από τη στιγμή που έχεις υπολογιστή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μη σκοτώνεστε.

Το έχουν δώσει σε όλες τις χώρες Β διαλογής για δοκιμή σαν Σκόπια, Ουγγαρία, Πολωνία, Ελβετία κλπ

και εμείς μαζί

με Αγγλία, Ιταλία, Ισπανία κλπ περιμένουμε για να διορθωθουν τα ψιλοπροβλήματα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μη σκοτώνεστε.

Το έχουν δώσει σε όλες τις χώρες Β διαλογής για δοκιμή σαν Σκόπια, Ουγγαρία, Πολωνία, Ελβετία κλπ

και εμείς μαζί

με Αγγλία, Ιταλία, Ισπανία κλπ περιμένουμε για να διορθωθουν τα ψιλοπροβλήματα.

 

χαχαχα ναι γιατι εμείς ήμασταν πάντα ΑΑΑ στην λίστα και μας εχουν στα ψηλά. Να είσαι καλά αδερφέ

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να βαλω στον tw launger επιλογη εστω οταν παταω για να στειλω ενα sms να στελνω με τον go sms και οχι το κανονικο.γινεται?
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να βαλω στον tw launger επιλογη εστω οταν παταω για να στειλω ενα sms να στελνω με τον go sms και οχι το κανονικο.γινεται?

 

Άλλαξε το εικονίδιο στη μπάρα με αυτό του go sms, και επίσης βάλτο σαν προεπιλογή. (αν έχεις ήδη βάλει το άλλο, βγάλτο από τη διαχείριση εφαρμογών).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το εικονίδιο στη μπάρα με αυτό του go sms, και επίσης βάλτο σαν προεπιλογή. (αν έχεις ήδη βάλει το άλλο, βγάλτο από τη διαχείριση εφαρμογών).

 

Το εικονιδιο στην μπαρα δεν αλλαζει...το κρατω πατατημενο και δεν φευγει.θα δοκιμασω να το βγαλω απο την διαχειρηση εφαρμογων.

 

EDIT: εκανα και εκκαθαριση στην διαχειριση αλλα και παλι τιποτα.ανοιγει παλι το κανονικο.μαλλον δεν Γινεται πιστευω σε αυτον τον launger.:(

Edited by mgeo81
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Το εικονιδιο στην μπαρα δεν αλλαζει...το κρατω πατατημενο και δεν φευγει.θα δοκιμασω να το βγαλω απο την διαχειρηση εφαρμογων.

 

EDIT: εκανα και εκανα εκκαθαριση στην διαχειριση αλλα και παλι τιποτα.ανοιγει παλι το κανονικο.μαλλον δεν πιστευω σε αυτον τον launger.:(

 

*launcher.

 

Φεύγει αν μπεις στη σελίδα με όλες σου τις εφαρμογές και πατήσεις menu-edit.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

To AUT σημαίνει απλά ότι το τηλέφωνό σου είναι εισαγωγή από Ελβετία. Η rom που σου δίνει για αναβάθμιση είναι η ίδια που υπάρχει στην πρώτη σελίδα, που δόθηκε και στην Ισπανία, και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να δοθεί και στην Ελλάδα, και πιθανώς να γίνει αν ξυπνήσουν ποτέ στη Samsung Hellas. Είναι μια χαρά, κάνε αναβάθμιση και πες μας την άποψή σου. Μια συμβουλή όμως, θα συνιστούσα ένα factory reset πριν και μετά την αναβάθμιση. Θα χάσεις τα δεδομένα σου, οπότε καλύτερα να κάνεις πρώτα ένα backup.

Όσο για το ΟΤΑ θα συνιστούσα για ασφάλεια να κάνεις αναβάθμιση από το Kies. Η Samsung μέχρι πρόσφατα δεν τα είχε καταφέρει με το ΟΤΑ, και στο SGS 1 δεν έδωσε ποτέ. Όταν επιτέλους στείλανε ΟΤΑ upgrade στο tab, κόλλησε σε πολλούς και χρειάστηκαν service. Στη θέση σου θα το απέφευγα, από τη στιγμή που έχεις υπολογιστή.

 

Τι "κερδιζω" με το factory reset πριν το update και τι "χανω" αν δεν το κανω? Δεν θελω να μπω σε τετοιες διαδικασιες αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι "κερδιζω" με το factory reset πριν το update και τι "χανω" αν δεν το κανω? Δεν θελω να μπω σε τετοιες διαδικασιες αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος...

 

Το ίδιο πράγμα κερδίζεις/χάνεις. Καλύτερη απόκριση του κινητού και αποφυγή πιθανών προβλημάτων από την αλλαγή του λογισμικού. Κι εγώ βαριόμουνα παλιότερα να ασχοληθώ, και έκανα upgrade χωρίς να σβήσω τις εφαρμογές μου. Έγινε κανονικά μέσω Kies, αλλά το τηλέφωνο σερνότανε μετά... ώσπου το αποφάσισα και έκανα factory reset, η διαφορά ήταν τεράστια. Δοκίμασε αν θες να κάνεις την αναβάθμιση χωρίς, μπορεί και να είσαι τυχερός και να πάνε όλα τέλεια, ειδικά αν δεν έχεις πολλές εφαρμογές. Δες πως θα πάει μετά.

 

Η πρότασή μου είναι "για καλό και για κακό". Ο λόγος είναι ο ίδιος με κάθε υπολογιστή κατά τη ριζική αναβάθμιση λογισμικού... ένα τραβηγμένο παράδειγμα για να καταλάβεις, και στα windows αν έχεις xp μπορείς να κάνεις αναβάθμιση χωρίς format σε windows 7 αν αγοράσεις κάποιο upgrade pack. Θα δεις όμως ότι αφού γίνει, η ταχύτητα του υπολογιστή σου δε θα συγκρίνεται με κάποιον άλλον ίδιο, στον οποίον έχει γίνει φρέσκο install των windows 7 απο το μηδέν.

 

Όπως είπα, δεν είναι απαραίτητο. Αλλά εγώ στη θέση σου θα το έκανα (και το κάνω πάντα σε κάθε αναβάθμιση της δικιάς μου συσκευής).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα κερδίζεις/χάνεις. Καλύτερη απόκριση του κινητού και αποφυγή πιθανών προβλημάτων από την αλλαγή του λογισμικού. Κι εγώ βαριόμουνα παλιότερα να ασχοληθώ, και έκανα upgrade χωρίς να σβήσω τις εφαρμογές μου. Έγινε κανονικά μέσω Kies, αλλά το τηλέφωνο σερνότανε μετά... ώσπου το αποφάσισα και έκανα factory reset, η διαφορά ήταν τεράστια. Δοκίμασε αν θες να κάνεις την αναβάθμιση χωρίς, μπορεί και να είσαι τυχερός και να πάνε όλα τέλεια, ειδικά αν δεν έχεις πολλές εφαρμογές. Δες πως θα πάει μετά.

 

Η πρότασή μου είναι "για καλό και για κακό". Ο λόγος είναι ο ίδιος με κάθε υπολογιστή κατά τη ριζική αναβάθμιση λογισμικού... ένα τραβηγμένο παράδειγμα για να καταλάβεις, και στα windows αν έχεις xp μπορείς να κάνεις αναβάθμιση χωρίς format σε windows 7 αν αγοράσεις κάποιο upgrade pack. Θα δεις όμως ότι αφού γίνει, η ταχύτητα του υπολογιστή σου δε θα συγκρίνεται με κάποιον άλλον ίδιο, στον οποίον έχει γίνει φρέσκο install των windows 7 απο το μηδέν.

 

Όπως είπα, δεν είναι απαραίτητο. Αλλά εγώ στη θέση σου θα το έκανα (και το κάνω πάντα σε κάθε αναβάθμιση της δικιάς μου συσκευής).

 

Σε hard reset δεν χάνεται το root φαντάζομαι ;

Link to comment
Share on other sites

Σε hard reset δεν χάνεται το root φαντάζομαι ;

 

Όχι το root χάνεται μόνο αν γίνει overwrite στο φάκελο /system, που είναι στην καρδιά της rom. Τα reset/wipe πειράζουν μόνο τους φακέλους /data (+dalvik) και /cache, καθώς φυσικά και την /sdcard, αν γίνει hard reset. To /system (και κατά συνέπεια το root) παραμένει απείραχτο.

 

Αν έχεις κάνει root με τρόπο που χρειαζόταν να κάτεβάσεις εσύ την εφαρμογή superuser εκ των υστέρων, μετά το factory/hard reset θα πρέπει απλά να την ξανακατεβάσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πηρά τηλ την Samsung Hellas και τους έκραξα :mad:. Θα στείλω και Mail, αλλά όχι στην εδώ αλλά στην Κορέα στα κεντρικά. Δεν μπορεί να μας έχουν χεσμ.νους μια ζωή και να μας πασάρουν τα πάντα (για Samsung Hellas μιλώ, το ίδιο μου είχε συμβεί και με το ace, από 2.2 σε 2.3) ουραγοί σαν να ήμασταν οι χειρότεροι της Ευρώπης (και όχι μονό Ε.Ε.!). Έλεος…

Υπάρχουν και χειρότερα εμένα που είναι απο UK (Orange) ενώ όλοι μπαίνουν σε ocs μόλις χθες μου αναβάθμισε σε 2.3.6 :)

Πάντως νομίζω οτι το έχετε κάνει τεράστιο θέμα, απ'ότι διαβάζω πολλά προβλήματα έχουν, αφού οι GB γενικά είναι μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Όχι το root χάνεται μόνο αν γίνει overwrite στο φάκελο /system, που είναι στην καρδιά της rom. Τα reset/wipe πειράζουν μόνο τους φακέλους /data (+dalvik) και /cache, καθώς φυσικά και την /sdcard, αν γίνει hard reset. To /system (και κατά συνέπεια το root) παραμένει απείραχτο.

 

Αν έχεις κάνει root με τρόπο που χρειαζόταν να κάτεβάσεις εσύ την εφαρμογή superuser εκ των υστέρων, μετά το factory/hard reset θα πρέπει απλά να την ξανακατεβάσεις.

 

Μετά το hard reset μπαίνει κανονικά σε cwm για να κάνουμε install την rom που επιθυμούμε η την περνάμε στην external sd;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα εμένα που είναι απο UK (Orange) ενώ όλοι μπαίνουν σε ocs μόλις χθες μου αναβάθμισε σε 2.3.6 :)

Πάντως νομίζω οτι το έχετε κάνει τεράστιο θέμα, απ'ότι διαβάζω πολλά προβλήματα έχουν, αφού οι GB γενικά είναι μια χαρά..

 

Η Orange είναι από τις χειρότερες εταιρείες για υποστήριξη λογισμικού, γιατί πάντα πρέπει να το αλλάξουν και να προσθέσουν τις δικές τους βλακείες. Ειδικά σε παλιότερα Nokia τηλέφωνα, όταν τα περιλάμβανε η Orange τα έκανε αγνώριστα (και πορτοκαλί :p). Οπότε το παράδειγμά σου είναι λίγο ατυχές...

Στη θέση σου δε θα καθόμουνα ούτε λεπτό με λογισμικό της Orange. Aλλά αφού εσύ είσαι ευχαριστημένος δε μας πέφτει λόγος...

 

Μετά το hard reset μπαίνει κανονικά σε cwm για να κάνουμε install την rom που επιθυμούμε η την περνάμε στην external sd;

 

Δεν ξέρω ποια rom έχεις, αλλά αν έχεις cwm δε σβήνεται με hard reset. Οπότε η απάντηση είναι ναι. Αλλά γιατί θες να κάνεις hard reset? Ένα wipe data/cache/dalvik-cache είναι αρκετό στο 99% των περιπτώσεων. Τα αρχεία στην /sdcard δεν επηρεάζουν συνήθως τίποτα, εκτός αν είναι πολύ περίεργα (παλιότερα π.χ. κάποια τεράστια αρχεία εμποδίζανε το Kies). Αλλά αφού μιλάμε για custom roms δεν σε αφορά αυτό...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα κερδίζεις/χάνεις. Καλύτερη απόκριση του κινητού και αποφυγή πιθανών προβλημάτων από την αλλαγή του λογισμικού. Κι εγώ βαριόμουνα παλιότερα να ασχοληθώ, και έκανα upgrade χωρίς να σβήσω τις εφαρμογές μου. Έγινε κανονικά μέσω Kies, αλλά το τηλέφωνο σερνότανε μετά... ώσπου το αποφάσισα και έκανα factory reset, η διαφορά ήταν τεράστια. Δοκίμασε αν θες να κάνεις την αναβάθμιση χωρίς, μπορεί και να είσαι τυχερός και να πάνε όλα τέλεια, ειδικά αν δεν έχεις πολλές εφαρμογές. Δες πως θα πάει μετά.

 

Η πρότασή μου είναι "για καλό και για κακό". Ο λόγος είναι ο ίδιος με κάθε υπολογιστή κατά τη ριζική αναβάθμιση λογισμικού... ένα τραβηγμένο παράδειγμα για να καταλάβεις, και στα windows αν έχεις xp μπορείς να κάνεις αναβάθμιση χωρίς format σε windows 7 αν αγοράσεις κάποιο upgrade pack. Θα δεις όμως ότι αφού γίνει, η ταχύτητα του υπολογιστή σου δε θα συγκρίνεται με κάποιον άλλον ίδιο, στον οποίον έχει γίνει φρέσκο install των windows 7 απο το μηδέν.

 

Όπως είπα, δεν είναι απαραίτητο. Αλλά εγώ στη θέση σου θα το έκανα (και το κάνω πάντα σε κάθε αναβάθμιση της δικιάς μου συσκευής).

 

Σε hard reset δεν χάνεται το root φαντάζομαι ;

 

Πως γινεται factory reset και hard reset?

και τα 2 γινονται μεσα απο το κινητο στις ρυθμίσεις-απόρρητο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας

 

Το κινητό το έχω στα χέρια μου μια βδομάδα. Καινούριο αγορασμένο από κατάστημα Wind.

Προχθές το έκανα root με την απλή μέθοδο που δε σου περνάει καινούριο kernel και δεν σου περνάει το ClockworkMod Recovery και όλα πήγαν καλά. Από τότε και μετά, δεν μπορώ να στείλω μηνύματα με την μαμίσια εφαρμογή (δηλαδή το μήνυμα φεύγει αλλά δεν παραδίδεται ποτέ) αλλά στέλνει κανονικά με οποιαδήποτε άλλη (πχ go sms κτλ).

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Απλώς θα ήθελα να κρατήσω την μαμίσια εφαρμογή γιατί πιστεύω ότι είναι πιο ελαφριά και δεν τρώει τόση μνήμη σε σχέση με τις υπόλοιπες και επίσης μου αρέσει το απλό layout της. (Επίσης ξέρει κανείς γιατί όταν γράφεις με μικρά πεζά ελληνικά οι διαθέσιμοι χαρακτήρες του μηνύματος είναι 60 αντί για 160 ενώ αν γράφεις με κεφαλαία είναι κανονικά 160? Αυτό θυμάμαι το είχαν και διάφορα άλλα κινητά Samsung που είχα στο παρελθόν αλλά τώρα λογικά εφόσον είναι Android δεν θα έπρεπε να είναι κανονικά 160?)

 

Ευχαριστώ και sorry για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων!

Edited by super_f
Link to comment
Share on other sites

Samsung Mobile Greece

 

Καλησπέρα σας.Αρχικά θα θέλαμε να ζητήσουμε συγγνώμη, από όλους εσάς που η καθυστέρηση στην αναβάθμιση ICS για το GALAXY S II έχει προκαλέσει τα οποιαδήποτε προβλήματα.Καθώς από χώρα σε χώρα υπάρχουν διαφορές, θέλουμε να σας ενημερώσουμε πως κάνουμε ότι είναι δυνατό, για να βγεί η έκδοση αυτή και στην Ελλάδα χωρίς προβλήματα.Στόχος μας είναι να έχετε την αναβάθμιση μέσα στην επόμενη εβδομάδα.Ευχαριστούμε πολύ για την υπομονή και την κατανόησή σας!

 

ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΣΤΟ FACEBOOK

Link to comment
Share on other sites

Η Orange είναι από τις χειρότερες εταιρείες για υποστήριξη λογισμικού, γιατί πάντα πρέπει να το αλλάξουν και να προσθέσουν τις δικές τους βλακείες. Ειδικά σε παλιότερα Nokia τηλέφωνα, όταν τα περιλάμβανε η Orange τα έκανε αγνώριστα (και πορτοκαλί :p). Οπότε το παράδειγμά σου είναι λίγο ατυχές...

Στη θέση σου δε θα καθόμουνα ούτε λεπτό με λογισμικό της Orange. Aλλά αφού εσύ είσαι ευχαριστημένος δε μας πέφτει λόγος...

 

 

 

Δεν ξέρω ποια rom έχεις, αλλά αν έχεις cwm δε σβήνεται με hard reset. Οπότε η απάντηση είναι ναι. Αλλά γιατί θες να κάνεις hard reset? Ένα wipe data/cache/dalvik-cache είναι αρκετό στο 99% των περιπτώσεων. Τα αρχεία στην /sdcard δεν επηρεάζουν συνήθως τίποτα, εκτός αν είναι πολύ περίεργα (παλιότερα π.χ. κάποια τεράστια αρχεία εμποδίζανε το Kies). Αλλά αφού μιλάμε για custom roms δεν σε αφορά αυτό...

 

Το hard reset έλεγα να το κάνω που και που για να καθαρίσει την internal sd από περιττά σκουπίδια και φακέλους από παλιές άχρηστες εφαρμογές. Αρκούν λες τα 3 wipe ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...