Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου πρότεινα ένα Hard reset αρχικά.. Επίσης αφού το κάνεις, αφαίρεσε και την μπαταρία για πάνω από 3 λεπτά προκειμένου να σβηστούν τα δεδομένα της μπαταρίας. Κάνε αυτά τα δύο πραγματάκια και δούλεψε το τηλέφωνο για τουλάχιστον 2 μέρες, μόνο για κλήσεις και χωρίς να του περάσεις εφαρμογές. Εάν στις 2 αυτές ημέρες, σου κάνει το παραμικρό πάλι, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα hardware και θέλει επισκευή. Αντίθετα, το όλο θέμα στο προκαλεί κάποια εφαρμογή.. :)

 

 

ευχαριστω αλλα δεν ξερω αν θα κανω αυτα που λες! μαλλον θα το αφησω ως εχει διοτι δεν μπορω χωρις εφαρμογες! fb, whatss app κτλ :P παιζω και ενα παιχνιδι της gameloft και θα χασω τα level μου:(

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω την 4.1.2 δεν εχω αχρηστες εφαρμογες μεσα και η συσκευη λειτουργει κυριως με wifi. δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να ανεβοκατεβαινει η μπαταρια με ποσοστο γυρω στο 30 % καθε φορα. επισης οταν το ειχα παρει το κινητο η μπαταρια δεν κατεβαινε τοσο γρηγορα )gigebread)

 

Καλα, μην κρινεις απο την Gingerbread, εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε!!! :D

 

Αν θεωρεις οτι (σε γενικες γραμμες) εισαι ΟΚ απο αυτα που σου εγραψα πιο πανω, τοτε ισως να υπαρχει καποιο προβλημα απο αυτα που... δεν φαινονται, οποτε ισως μια καθαρη εγκατασταση της rom να βοηθησει... :(

 

Καταλαβαινω οτι αυτη ειναι λογικη του "ποναει δοντι-βγαζει δοντι", αλλα εγω αυτο θα εκανα...

 

Οσες φορες εχω ψαχτει με εφαρμογες battery calibration κλπ.κλπ. ή οταν εψαχνα μεσω των ρυθμισεων του κινητου να δω τι "τρωει" περισσοτερο την μπαταρια, ακρη δεν εβγαλα...

Οι μεν εφαρμογες ηταν για μενα δυσχρηστες και (ισως) ακυρες, ο δε ελεγχος της μπαταριας απο τις ρυθμισεις μου εδειχνε παντα οτι η οθονη "τρωει" την περισσοτερη ενεργεια (σωωωωωωπα...!)

 

Αν θελεις, περιμενε και την γνωμη καποιου αλλου φιλου... ;)

 

 

Τωρα διαβασα και την απαντηση του φιλου Giov87, καθως και την δικη σου...

 

Πιστευω οτι για να "στρωσει" η συσκευη σου, πρεπει να κανεις αυτη τη "θυσια"...!!!

Καθαρα προσωπικη αποψη, χωρις παρεξηγηση: για εμενα ειναι σημαντικο να εχω μια λειτουργικη συσκευη, εστω κι αν μεινω για μερικες ημερες χωρις facebook και παιχνιδια...

 

Ειναι ψιλομπελας το στησιμο απο την αρχη, αλλα τουλαχιστον θα εχεις ξανα κινητο (εκτος αν συμβαινει τιποτα πιο... χοντρο!!!)

 

Δικη σου επιλογη!

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα δεν ξερω αν θα κανω αυτα που λες! μαλλον θα το αφησω ως εχει διοτι δεν μπορω χωρις εφαρμογες! fb, whatss app κτλ :P παιζω και ενα παιχνιδι της gameloft και θα χασω τα level μου:(

 

Σίγουρα το τι θα κάνεις, είναι στη δική σου κρίση. Αυτά που σου πρότεινα, είναι τα βήματα που θα σου πει και το service της Samsung, εάν την πάρεις και της πεις αυτά που μας είπες. Φιλαράκι μου είχε τα ίδια προβλήματα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα ένα Hard reset αρχικά.. Επίσης αφού το κάνεις, αφαίρεσε και την μπαταρία για πάνω από 3 λεπτά προκειμένου να σβηστούν τα δεδομένα της μπαταρίας. Κάνε αυτά τα δύο πραγματάκια και δούλεψε το τηλέφωνο για τουλάχιστον 2 μέρες, μόνο για κλήσεις και χωρίς να του περάσεις εφαρμογές. Εάν στις 2 αυτές ημέρες, σου κάνει το παραμικρό πάλι, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα hardware και θέλει επισκευή. Αντίθετα, το όλο θέμα στο προκαλεί κάποια εφαρμογή.. :)

 

Το έχω ξαναγράψει αλλά βλέπω οτι οι μύθοι με τα στατιστικά της μπαταρίας παραμένουν. Τα στατιστικά σβήνονται κάθε φορά που φορτίζεις το κινητό.

What’s more, you’ve probably noticed that the battery usage data is reset once you recharge your device anyway

 

http://www.xda-developers.com/android/google-engineer-debunks-myth-wiping-battery-stats-does-not-improve-battery-life/

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει αλλά βλέπω οτι οι μύθοι με τα στατιστικά της μπαταρίας παραμένουν. Τα στατιστικά σβήνονται κάθε φορά που φορτίζεις το κινητό.

What’s more, you’ve probably noticed that the battery usage data is reset once you recharge your device anyway

 

http://www.xda-developers.com/android/google-engineer-debunks-myth-wiping-battery-stats-does-not-improve-battery-life/

 

Τοτε αληθεια γτ πχ αμα εχεις μια μπαταρια 60% αμα την βγαλεις και βαλεις θα ειναι πιο κατω η πιο πανω % ?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αληθεια γτ πχ αμα εχεις μια μπαταρια 60% αμα την βγαλεις και βαλεις θα ειναι πιο κατω η πιο πανω % ?

 

Το πιο κάτω είναι πολύ λογικό. Όταν την ξαναβάζεις και ανοίγεις το κινητό κάνει boot και καταναλώνει κάποια ενέργεια οπότε πέφτει και η τάση της. Το πιο πάνω μάλλον είναι δείγμα οτι η μπαταρία δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Μερικές φορές όταν τις αφήσεις για κάποιο διάστημα χωρίς χρήση ανεβαίνει λίγο η τάση τους.

Κανονικά το κινητό καταγράφει τις τάσεις και μικρές αυξήσεις (που είναι αναμενόμενες αν κάνεις έντονη χρήση και μετά σταματήσεις) της τάσης τις αγνοεί (δε σου ανεβάζει το ποσοστό) αλλά αν η αύξηση είναι πάνω απο κάποιο κατώφλι στη δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω εάν αυτό είναι το σωστό thread αλλά θέλω να ενημερώσω όσους έχουν s2 και είναι εντός εγγύησης, πρίν τελειώσει η εγγύηση να το πάνε για αλλαγή οθόνης.

Ακόμη και εάν οι ίδιοι δεν το βλέπουν, υπάρχει μεγάλη διαφορά στα χρώματα και θα τη δει σίγουρα και ο τεχνικός.

 

Και μιας και με άφησαν έκπληκτο για ακόμα μια φορά, όσοι είστε Θεσσαλονίκη σας προτείνω Microtech (Σαλαμίνος 5).

Μου άλλαξαν οθόνη (2 φορές μέσα σε 2 χρόνια), φθαρμένο ακουστικό, σασί, όλα μέσα στην εγγύηση και μέσα σε μιάμιση ώρα. Και άψογη δουλειά και άψογη/άμεση εξυπηρέτηση και το τηλέφωνο είναι σαν καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

παιρνω θαρρος και εγω και ρωταω το ασπρο ς2 εχει διαφορα απο το μαυρο ς2? (και τα δυο ειναι το ι9100 οχι το g.)επεται αλλαγη γιαυτο ρωταω,συγνωμη αν ρωτω σε λαθος σημειο,ευχαριστω.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιρνω θαρρος και εγω και ρωταω το ασπρο ς2 εχει διαφορα απο το μαυρο ς2? (και τα δυο ειναι το ι9100 οχι το g.)επεται αλλαγη γιαυτο ρωταω,συγνωμη αν ρωτω σε λαθος σημειο,ευχαριστω.

 

Όχι, δεν εχουν καμια αλλαγη, παρα μονο στο χρωμα.

Μα τι ερωτηση ειναι αυτη? :confused:

Link to comment
Share on other sites

παιρνω θαρρος και εγω και ρωταω το ασπρο ς2 εχει διαφορα απο το μαυρο ς2? (και τα δυο ειναι το ι9100 οχι το g.)επεται αλλαγη γιαυτο ρωταω,συγνωμη αν ρωτω σε λαθος σημειο,ευχαριστω.

 

Όχι, δεν εχουν καμια αλλαγη, παρα μονο στο χρωμα.

Μα τι ερωτηση ειναι αυτη? :confused:

 

Υπαρχει και αλλη διαφορα.

Το πισω καπακι εχει αλλη επιφανεια στο μαυρο και αλλη στο ασπρο. Προσωπικα προτιμω την μαυρη συσκευη μονο και μονο γι αυτον τον λογο.:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις διπλα-διπλα ενα μαυρο και ενα ασπρο και τα κοιταξεις, οχι ακριβως απο πανω αλλα λιγο "λοξα", θα δεις οτι το μαυρο εχει μια μπλε αποχρωση στην οθονη ενω το ασπρο οχι... Αν τα κοιταξεις απο πανω, δεν εχουν καμμια διαφορα. Με τα ιδια ακριβως settings οθονης (δεν κανω πλακα)...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις διπλα-διπλα ενα μαυρο και ενα ασπρο και τα κοιταξεις, οχι ακριβως απο πανω αλλα λιγο "λοξα", θα δεις οτι το μαυρο εχει μια μπλε αποχρωση στην οθονη ενω το ασπρο οχι... Αν τα κοιταξεις απο πανω, δεν εχουν καμμια διαφορα. Με τα ιδια ακριβως settings οθονης (δεν κανω πλακα)...

 

αυτό μπορεί να συμβεί ακόμα και σε δύο ίδια κινητά ίδιου χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να κανω battery wipe πρεπει να ειμαι root? Αν οχι μπορει να μου πει καποιος πως γινεται? Το S2 μου εχει insane chip μπορει να εχω καποιο θεμα αν το κανω? Edited by wolfskinn
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να κανω battery wipe πρεπει να ειμαι root? Αν οχι μπορει να μου πει καποιος πως γινεται? Το S2 μου εχει insane chip μπορει να εχω καποιο θεμα αν το κανω?

νομιζω οτι πρεπει να εισαι ρουτ,και γινεται με εφαρμογη απο το play store,το chip δεν παιζει ρολο σε τετοιεςενεργειες

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να κανω battery wipe πρεπει να ειμαι root? Αν οχι μπορει να μου πει καποιος πως γινεται? Το S2 μου εχει insane chip μπορει να εχω καποιο θεμα αν το κανω?

 

Πρεπει να εισαι root και μπορεις να το κανεις ειτε μεσα απο recovery ειτε μεσω εφαρμογης (βλεπε battery calibration).

Ολα αυτα ομως ειναι περιττα, μιας και αυτο γινεται ουσιαστικα καθε φορα που φορτιζεις την μπαταρια σου, οποτε διαγραφονται τα stats της.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενα η εφαρμογη "samsung galaxy s / s2 / s3 csc" αλλα σε .apk να την κατεβασω για να την εχω αρχειο? :confused:

 

Πάντως για να μην ψάχνεις συνέχεια τις εφαρμογές που θέλεις σε αρχείο apk μπορείς να κατεβάσεις αυτήν την εφαρμογή που αποθηκεύει τις εφαρμογές του τηλεφώνου σου σαν apk...... και έτσι δεν θα χρειαστεί να ξαναψάξεις....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πουθενα η εφαρμογη "samsung galaxy s / s2 / s3 csc" αλλα σε .apk να την κατεβασω για να την εχω αρχειο? :confused:

 

Ριξε μια ματια παρακατω.Αυτο πρεπει να ειναι,απλα αυτος που το δινει το βαπτισε με το ονομα του!!

http://android.brothersoft.com/samsung_galaxy_s__s2__s3_csc-454144-download.html

 

Πάντως για να μην ψάχνεις συνέχεια τις εφαρμογές που θέλεις σε αρχείο apk μπορείς να κατεβάσεις αυτήν την εφαρμογή που αποθηκεύει τις εφαρμογές του τηλεφώνου σου σαν apk...... και έτσι δεν θα χρειαστεί να ξαναψάξεις....

 

Εχει και επαναφορα?Δοκιμασες αν μετα απο περασμα νεας rom επαναφερει τις εφαρμογες που εκανες backup ή απλα σωζει τα .apk των εφαρμογων και μετα τις ξαναπερνας μια μια?

Edited by giatrex
συνένωση διαδοχικών μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Εχει και επαναφορα?Δοκιμασες αν μετα απο περασμα νεας rom επαναφερει τις εφαρμογες που εκανες backup ή απλα σωζει τα .apk των εφαρμογων και μετα τις ξαναπερνας μια μια?

 

Σωζει τα apk αλλα οταν χρειαστει να τα επαναφερεις...κλικαρεις οποια θες...και τα εγκαθιστα ολα μαζι......(χωρις τα saves τους ομως...) Αν θες κατι τετοιο μονο titanium ή carbon....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες. μου δώσανε ένα S2 λευκό αλλά δεν έχει baseband version και imei. μήπως γνωρίζει κάποιο παιδί πως μπορώ να τα επαναφέρω? και αν είναι εφικτό πάνω από όλα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Σωζει τα apk αλλα οταν χρειαστει να τα επαναφερεις...κλικαρεις οποια θες...και τα εγκαθιστα ολα μαζι......(χωρις τα saves τους ομως...) Αν θες κατι τετοιο μονο titanium ή carbon....

 

Τα saves δε μ' ενδιαφερουν!Αυτο που θελω να μου πεις ειναι το αν κανω backup με την εφαρμογη αυτη,υπαρχει δυνατοτητα να το σωσω στο PC μου?και αν ναι μετα οταν περασω μια rom αν εγκαταστησω παλι την εφαρμογη μπορω να της περασω το backup(απ' το PC) και να εγκαταστησω ολα τα apk μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Τα saves δε μ' ενδιαφερουν!Αυτο που θελω να μου πεις ειναι το αν κανω backup με την εφαρμογη αυτη,υπαρχει δυνατοτητα να το σωσω στο PC μου?και αν ναι μετα οταν περασω μια rom αν εγκαταστησω παλι την εφαρμογη μπορω να της περασω το backup(απ' το PC) και να εγκαταστησω ολα τα apk μαζι?

 

Η εφαρμογη δημιουργει εναν φακελο που λεγεται : SmsContactsBackup..και μεσα εκει θα βλεπεις και αλλους φακελους αναλογα με το τι εχεις σωσει..(πχ.φακελος apks για τις εφαρμογες)

Εσυ θα παρεις ολο τον φακελο SmsContactsBackup και θα τον αντιγραψεις στο pc.

Ετσι οταν τελειωσεις με την εγκατασταση rom , θα κανεις εγκατασταση την εφαρμογη ξανα και θα αντικαταστησεις , το φακεκο που θα δημιουργησει , με τον δικο σου...(ισως χρειαστει και restart στο τηλεφωνο...δεν θυμαμαι)

Και εισαι ετοιμος για να διαλεξεις ποιες να επανεγκατασταθουν.....

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη δημιουργει εναν φακελο που λεγεται : SmsContactsBackup..και μεσα εκει θα βλεπεις και αλλους φακελους αναλογα με το τι εχεις σωσει..(πχ.φακελος apks για τις εφαρμογες)

Εσυ θα παρεις ολο τον φακελο SmsContactsBackup και θα τον αντιγραψεις στο pc.

Ετσι οταν τελειωσεις με την εγκατασταση rom , θα κανεις εγκατασταση την εφαρμογη ξανα και θα αντικαταστησεις , το φακεκο που θα δημιουργησει , με τον δικο σου...(ισως χρειαστει και restart στο τηλεφωνο...δεν θυμαμαι)

Και εισαι ετοιμος για να διαλεξεις ποιες να επανεγκατασταθουν.....

 

Φιλε μου εκανα ηδη backup στις εφαρμογες μου και τις εσωσα στο PC!Να εισαι καλα μ' εφτιαξες!!

Ελπιζω να δουλευει καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εκανα ηδη backup στις εφαρμογες μου και τις εσωσα στο PC!Να εισαι καλα μ' εφτιαξες!!

Ελπιζω να δουλευει καλα!!!

 

Τιποτα φιλε μου....γι'αυτο ειμαστε εδω....Για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο...;)

Απλα αν μπορεσεις οταν ξεμπερδεψεις με ολα ...γραψε μου εδω μια απαντηση για το αν σου καθυστερισε να τις επαναφερει ολες μαζι...Γιατι αν τρωει πολυ χρονο τοτε ισως καποιος να προτιμησει την εγκατασταση μια-μια απο το play store.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...