Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Omega v15 είναι πατημένη πάνω στην LPG 4.0.3, οπότε δεν έχει καμία σχέση με το θέμα του brick.. Κάνεις ότι θέλεις και αφού πρόκειται να πας σε Pulse Rom (απίστευτη ρομ να ξέρεις), πάλι δεν έχεις να ανυσηχείς για τίποτα. Το brick είναι επίφοβο σε stock 4.0.4 rom και όχι σε cutom, καθώς οι developers των custom έχουν πάρει τα μέτρα τους σχετικά με το θέμα του brick..

 

Ok τώρα το έπιασα. To θέμα είναι πως πάμε σε Pulse Rom. Έχω και πολλές εφαρμογές - χάρτες αγορασμένα και από ότι κατάλαβα πρέπει να ΜΗΝ πάρω backup τίποτα από applications και τα δεδομένα τους καθώς και να κάνω format internal sdcard.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα θα ηθελα να ρωτήσω ποιο μόντεμ είναι καλό για το δίκτυο της vodafone..επισης πέρασα την 4.0.4 xwlpx και διαπιστωσα οτι το τηλεφωνο δε εχασε τίποτα όλα είναι οπως τα άφησα!!λέτε να εχω καποιο πρόβλημα με καποιες εφαρμογες;επισης το jkay deluxe 14.1 δουλευει στην εκδοση που περασα; Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

Ok τώρα το έπιασα. To θέμα είναι πως πάμε σε Pulse Rom. Έχω και πολλές εφαρμογές - χάρτες αγορασμένα και από ότι κατάλαβα πρέπει να ΜΗΝ πάρω backup τίποτα από applications και τα δεδομένα τους καθώς και να κάνω format internal sdcard.....

 

Δεν έχεις πρόβλημα με το brickbug.

Δε χρειάζεται να κάνεις φορμάτ.

Κάνεις όπως είσαι backup μόνο τις εφαρμογές σου (όχι τις εφαρμογές συστήματος)

Μπαίνεις recovery mode και κάνεις τα 3 wipes.

Εγκαθιστάς τη ρομ, reboot και επαναφορά των εφαρμογών.

Αν θες μπορείς να τις βάλεις και με τα δεδομένα τους και σε περίπτωση που κάποια δε σου λειτουργεί, μέσα από τον διαχειριστή εφαρμογών ή και το titanium, σβήνεις τα δεδομένα μόνο της εφαρμογής που δε λειτουργεί (εγώ αυτό κάνω).

 

Οι εφαρμογές που αγοράζεις, είναι αγορασμένες για πάντα.

Και τηλέφωνο να αλλάξεις, μπορείς να την ξανακατεβάσεις από το playstore, χωρίς επαναχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα θα ηθελα να ρωτήσω ποιο μόντεμ είναι καλό για το δίκτυο της vodafone..επισης πέρασα την 4.0.4 xwlpx και διαπιστωσα οτι το τηλεφωνο δε εχασε τίποτα όλα είναι οπως τα άφησα!!λέτε να εχω καποιο πρόβλημα με καποιες εφαρμογες;επισης το jkay deluxe 14.1 δουλευει στην εκδοση που περασα;

 

Για μοντεμ, μαλλον θα πρεπει να σου απαντησει καποιος αλλος που να γνωριζει... Για το αλλο που λες κι εγω το διαπιστωσα!!! Αν σου δουλευουν ολες οι εφαρμογες, δεν εχεις προβλημα (εγω δεν ειχα). Αν δεν σου δουλευει καποια, ή σβηνεις τα δεδομενα της, ή την βγαζεις και την ξαναβαζεις... Λογικα δεν θα εχεις παντως...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ι9100 , 4.0.3 , rooted , Dynamic Οθόνη , φωτεινότητα max, με έκανε ρεζίλι σε παραλιακό κεφέ φίλος με HTC Desire . Ψάχναμε κάτι

στο Google ταυτόχρονα , εκείνος έβλεπε μιά χαρά και πολύ καθαρά τα αναγραφόμενα , εγώ την ίδια σελίδα σχεδόν σκοτάδι .

Υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμίσω και δεν το έχω βρει ?

Link to comment
Share on other sites

Ι9100 , 4.0.3 , rooted , Dynamic Οθόνη , φωτεινότητα max, με έκανε ρεζίλι σε παραλιακό κεφέ φίλος με HTC Desire . Ψάχναμε κάτι

στο Google ταυτόχρονα , εκείνος έβλεπε μιά χαρά και πολύ καθαρά τα αναγραφόμενα , εγώ την ίδια σελίδα σχεδόν σκοτάδι .

Υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμίσω και δεν το έχω βρει ?

 

Απ'τα λίγα που ξέρω, υποθέτω ότι έπεσες στο πιο χαρακτηριστικό μειονέκτημα μιας Amoled οθόνης.. δεν είμαι γνώστης αλλά κάπου τό'χει πάρει το μάτι μου γραμμένο.. κατά τ'άλλα έχεις οθονάρα..:p

Link to comment
Share on other sites

Ι9100 , 4.0.3 , rooted , Dynamic Οθόνη , φωτεινότητα max, με έκανε ρεζίλι σε παραλιακό κεφέ φίλος με HTC Desire . Ψάχναμε κάτι

στο Google ταυτόχρονα , εκείνος έβλεπε μιά χαρά και πολύ καθαρά τα αναγραφόμενα , εγώ την ίδια σελίδα σχεδόν σκοτάδι .

Υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμίσω και δεν το έχω βρει ?

 

Ήταν τσεκαρισμένο και το auto στη φωτεινότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε αυτό την οθόνη.έβαλα τον tsf shell και το τηλέφωνο πηγαίνει σφαίρα σε όλα του

 

Swyped from my SII using tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ι9100 , 4.0.3 , rooted , Dynamic Οθόνη , φωτεινότητα max, με έκανε ρεζίλι σε παραλιακό κεφέ φίλος με HTC Desire . Ψάχναμε κάτι

στο Google ταυτόχρονα , εκείνος έβλεπε μιά χαρά και πολύ καθαρά τα αναγραφόμενα , εγώ την ίδια σελίδα σχεδόν σκοτάδι .

Υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμίσω και δεν το έχω βρει ?

 

Εσυ ξερεις σε ποσα αλλα τον κανεις "ρεζιλι"? :lol::lol::lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήταν τσεκαρισμένο και το auto στη φωτεινότητα;

Οχι βέβαια , manually στο max

Εσυ ξερεις σε ποσα αλλα τον κανεις "ρεζιλι"? :lol::lol::lol::p

Μωρέ ξέρω αμέτρητα , δεν συγκρίνεται , αλλά όλα αυτά "κεκλεισμένων των θυρών" .

Δηλαδή πρέπει να το πάρουμε απόφαση μακρυά από παραλίες και ηλιοφάνεια . Κρίμα .:(

Οχι τίποτε άλλο , να μου κάνει πλάκα ο φίλος μου ο Γιάννης με την καρούτα :mad:

Link to comment
Share on other sites

επειδη την πατησα και εγω με την οθονη σε 4.0.4 μαμα υπαρχει ριθμιση στον ιντερνετ browser τησ μαμασ που ριθμιζεισ την φωτεινοτητα των σελιδων που ανοιγεις και απο default ειναι στο minimum ,για δεστο κανεν ενα τσεκ και πεσ μασ .ιντερνετ browser ,αριστερο touch πληκτρο ,φωτεινοτητα και χρωματα.για δεσ και πεσ μασ Edited by gagdos
Link to comment
Share on other sites

επειδη την πατησα και εγω με την οθονη σε 4.0.4 μαμα υπαρχει ριθμιση στον ιντερνετ browser τησ μαμασ που ριθμιζεισ την φωτεινοτητα των σελιδων που ανοιγεις και απο default ειναι στο minimum ,για δεστο κανεν ενα τσεκ και πεσ μασ .ιντερνετ browser ,αριστερο touch πληκτρο ,φωτεινοτητα και χρωματα.για δεσ και πεσ μασ

 

Σε όλες τις εκδόσεις υπάρχει η επιλογή σε stock browser "φωτεινότητα browser" που είναι ανεξάρτητη απ'την φωτεινότητα του τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μια χαζη ερωτηση. το τελευταιο φιρμ πιο ειναι?το αγορασα χθες το κιν και μου λεει 4.0.3 εκδοση ι9100 XXLPS αλλα βλεπω που και που καποιουσ να αναφερουνε 4.0.4.επισης εχει βαλει κανεις αυτο? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1883176

ειναι σταθερο το κιν μετα?

Link to comment
Share on other sites

επειδη την πατησα και εγω με την οθονη σε 4.0.4 μαμα υπαρχει ριθμιση στον ιντερνετ browser τησ μαμασ που ριθμιζεισ την φωτεινοτητα των σελιδων που ανοιγεις και απο default ειναι στο minimum ,για δεστο κανεν ενα τσεκ και πεσ μασ .ιντερνετ browser ,αριστερο touch πληκτρο ,φωτεινοτητα και χρωματα.για δεσ και πεσ μασ

 

Μα εδώ μιλάμε γιά περίπτωση . Εκ πρώτης όψεως μέρα με την νύχτα . Το μόνο κακό είναι πως τώρα (Παλαιό Φάληρο) , έχει

συννεφιά . Θα ήθελα να το δοκιμάσω με ήλιο , αν και νομίζω ότι θα είναι ΟΚ . Να 'σαι καλά .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Επειδη δεν εχω εξωτερική κάρτα sd προσπαθω να κανω root με το δευτερο τροπο που περιγραφεται στο αντισοιχο topic ( Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)). Απλα στο 3ο βημα [Πάς στις ρυθμίσεις --> πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο --> Τσεκάρεις τον αριθμό κατασκευής. Σε ενδιαφέρουν μόνο τα 3 τελευταία γράμματα/ψηφία (KE2/KI4/LP7)] ψαχνουμε τον αριθμο κατασκευης ή την εκδοση βασικου φασματος;; Γιατι εμενα σε LP7 τελειωνει η εκδοση βασικου φασματος. Ο αριθμος κατασκευης μου τελειωνει σε LPM και δεν βρισκω αντιστοιχο zip αρχειο... Τωρα φοραω την 4,0,4 την ελληνικη (ασχετο αλλα ελεγα μηπως χρειαζεται σαν πληροφορια)
Link to comment
Share on other sites

Ι9100 , 4.0.3 , rooted , Dynamic Οθόνη , φωτεινότητα max, με έκανε ρεζίλι σε παραλιακό κεφέ φίλος με HTC Desire . Ψάχναμε κάτι

στο Google ταυτόχρονα , εκείνος έβλεπε μιά χαρά και πολύ καθαρά τα αναγραφόμενα , εγώ την ίδια σελίδα σχεδόν σκοτάδι .

Υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμίσω και δεν το έχω βρει ?

 

/off topic Start

εμένα με κάνουν ρεζίλι με iphone 4 σε νυχτερινές φωτογραφίες ... οπότε είσαι σε καλύτερη περίπτωση :lol::lol:

/off topic End

Link to comment
Share on other sites

Ι9100 , 4.0.3 , rooted , Dynamic Οθόνη , φωτεινότητα max, με έκανε ρεζίλι σε παραλιακό κεφέ φίλος με HTC Desire . Ψάχναμε κάτι

στο Google ταυτόχρονα , εκείνος έβλεπε μιά χαρά και πολύ καθαρά τα αναγραφόμενα , εγώ την ίδια σελίδα σχεδόν σκοτάδι .

Υπάρχει κάτι που πρέπει να ρυθμίσω και δεν το έχω βρει ?

 

Που να φορας και γυαλια ηλιου...εκει να δεις τυφλωση...χαχαχ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην παρεα ... επειδη κ εγω σκεπτωμαι πολυ εντονα την αγωρα του κιν, κ ειναι κομματακι δυσκολο να διαβαστουν 600+ σελιδες αφου ακομη βρισκομαι στην 100 .... εχω 3 ερωτησεις ! 1) Υπαρχει ακομη πρωβλημα με το WΙ-FI κ την δυσκολια να βρει ευκολα royter ακομη κ σε πολυ κοντινους χωρους ? 2) Η εντωνη λευκη η ροζ κηλιδα που εκανε στις φωτο βγενει ακομη σαν φαντασμα ? 3) Μηπως τα παραπανω εχουν κ τα 2 λειθει με αναβαθμισεις ? 4) Την j.bean τελικα θατην παρει ? κ για το τελος η μπαταρια ειναι οσο τουμπανο οσο ηταν στην αρχη ??? Ενα μεγαλο ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας ... !
Link to comment
Share on other sites

 

Tι λέτε για το βίντεο; Aν και δεν φημίζεται για τις φωτογραφίες του το S2, νομίζω οτι στο βίντεο τα πηγαίνει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στην παρεα ... επειδη κ εγω σκεπτωμαι πολυ εντονα την αγωρα του κιν, κ ειναι κομματακι δυσκολο να διαβαστουν 600+ σελιδες αφου ακομη βρισκομαι στην 100 .... εχω 3 ερωτησεις ! 1) Υπαρχει ακομη πρωβλημα με το WΙ-FI κ την δυσκολια να βρει ευκολα royter ακομη κ σε πολυ κοντινους χωρους ? 2) Η εντωνη λευκη η ροζ κηλιδα που εκανε στις φωτο βγενει ακομη σαν φαντασμα ? 3) Μηπως τα παραπανω εχουν κ τα 2 λειθει με αναβαθμισεις ? 4) Την j.bean τελικα θατην παρει ? κ για το τελος η μπαταρια ειναι οσο τουμπανο οσο ηταν στην αρχη ??? Ενα μεγαλο ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας ... !

 

Φίλε μου.Εγώ που το πήρα πρίν 2.5 μήνες.Κανένα πρόβλημα από αυτά που ανέφερες δεν συνάντησα.Όπως και ένας φίλος μου που το πήρε μετά από εμένα και το έχει σχεδόν ένα μήνα.Δεν μου είπε τίποτα για προβλήματα κ.τ.λ. Όλα οσα αναφέρεις δουλεύουν ρολόϊ και γενικά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

 

Έχω δοκιμάσει και πολλά firmwares εκτός του official.Custom roms κ.τ.λ. και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.Έχω ρουτάρει την συσκευή, έχω ξεκλειδώσει το όριο του επεξεργαστή και τον τρέχω στα 1.4GHz από 1.2 που είναι default και μπορεί να πάει μέχρι και 1.6GHz και εώς τώρα δεν συνάντησα κάτι.Η συσκευή όταν την λιώνω με wi-fi, games, downloads κ.τ.λ. ζεσταίνεται πολύ.Αυτό είναι το μόνο που παρατήρησα.Αλλά έχω διαβάσει ότι όντως συμβαίνει αυτό στο S2 GT-I9100.

 

To Jelly Bean θα το πάρει κανονικά.Το ανακοίνωσε επίσημα η Samsung.Μέσα στον Νοέμβριο ή λίγο αργότερα ή κάπου εκεί. Και για να σιγουρευτείς χωρίς αμφιβολίες μπορείς να τσεκάρεις εδώ http://techblog.gr/mobile/samsung-android-4-1-jelly-bean-updates-89356/ κι ο ίδιος. Η μπαταρία σε έντονη χρήση ξοδεύεται μέσα σε μια μέρα σχεδόν.Το μόνο που σκέφτομαι στο θέμα S2 είναι να πάρω την Genuine μπαταρία των 2000mhA από τα 1650 που έχει ήδη ώστε να έχω ακόμα πιο ήσυχο το κεφάλι μου.

 

Αν τελικά το αγοράσεις.Πρόσεξε οπωσδήποτε το κομμάτι που θα πάρεις να είναι το μοντέο Samsung Galaxy S2 GT-I9100 και όχι το GT-I9100G.Αυτό λένε και τα παιδιά εδω μέσα στον καθένα που πάει να πάρει τώρα το S2 απ'ότι έχω παρατηρήσει.Είναι ανώτερο το GT-I9100 από ότι έχω διαβάσει στην σύγκριση και σε άλλα forums και στον επεξεργαστή και στην κάρτα γραφικών gpu, 3D graphics κ.τ.λ. Το Ι9100 έχει καλύτερο επεξεργαστή, τον γνωστό Exynos της Samsung, χρονισμένο max στα 1.2GHz ενώ το Ι9100G στα 1008MHz default χρονισμό με max όριο τα 1.2GHz όπου για να τα πιάσει προφανώς θέλει ξεκλείδωμα και overclocking.Έπειτα το Ι9100 έχει καλυτερη gpu για γραφικά οπότε έχει και καλύτερη απόδοση σε 3D graphics.Τσέκαρε και εδώ

http://10division.com/samsung-galaxy-s2-gt-i9100-vs-gt-i9100g-ultimate-comparison-guide-all-you-need-to-know/ με λεπτομέριες

 

Για να μην κάνεις λάθος στην αγορά αν προχωρήσεις τελικά, απλά θα κοιτάξεις το κουτί της συσκευής που γράφει από έξω GT-I9100 και για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος.Τους λές να το ενεργοποιήσεις χύμα χωρίς sim και με το που ενεργοποιηθεί η συσκευή σε λειτουργία σου εμφανίζει κι εκεί το GT-I9100.Δές αυτές τις εικόνες για να καταλάβεις τί εννοώ:

 

http://algo-java.numeriques.net/wp-content/uploads/2012/02/Samsung-Galaxy-S2-GT-I9100-vs-GT-I9100-Box.jpg

http://algo-java.numeriques.net/wp-content/uploads/2012/02/Samsung-Galaxy-S2-GT-I9100G-GT-I9100-Boot-Up-Screen.jpg

 

Αυτά από εμένα.Τελική άποψη μου είναι πώς είμαι πολύ ικανοποιημένος από την συγκεκριμένη συσκευή ώς χρήστης Android και Samsung 1ης φοράς ;)

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα και i9100G χρονιζε κι αυτο στα 1,2ghz ο επεξεργαστης.Φορανε ομως οντως διαφορετικο CPU και GPU.Με ενα αλλο κερνελ η gpu απο 30 fps πιανει 60fps και στο i9100G.Οποτε καπως το ισορροπεις αναμεσα στα 2 τηλεφωνα.

Η κυρια διαφορα που με εκανε να δωσω το G ειναι οτι επειδη φορανε διαφορετικο επεξεργαστη και καρτα γραφικων δεν δεχονται τις ιδιες ρομς.Και το i9100 εχει τρελη υποστηριξη εκει απο τους XDA σε σχεση με το φτωχο σε ρομς i9100G.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, νεος κάτοχος ενος used S2 απο φίλο, μου έβαλε rom omega και μετά απο 3-4 μέρες μου βγάζει στην κλήση το μήνυμα η διαδικασία com.android.phone διακόπηκε οταν με καλούν δεν μπορώ να λάβω την κλήση, νεκρώνει, χάνει το δίκτυο. Μήπως μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, νεος κάτοχος ενος used S2 απο φίλο, μου έβαλε rom omega και μετά απο 3-4 μέρες μου βγάζει στην κλήση το μήνυμα η διαδικασία com.android.phone διακόπηκε οταν με καλούν δεν μπορώ να λάβω την κλήση, νεκρώνει, χάνει το δίκτυο. Μήπως μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ

 

Αν δεν θες να κάνεις reset ή να χάσεις δεδομένα, θα σου έλεγα απλά να περάσεις πάλι την Omega από πάνω, μπας και κατά λάθος σας σβήσατε κάποιο αρχείο.. Άλλος τρόπος και καλύτερος, καθαρή εγκατάσταση νέας rom.. Ακολουθείς τον οδηγό και βάζεις είτε Omega πάλι, είτε Pulse που είναι 4.0.4 και όχι 4.0.3 (τσέκαρε στην υπογραφή μου), είτε οποιαδήποτε θες εσύ..

Link to comment
Share on other sites

εχω την 4.0.3, η οποια ηταν περασμενη με την αγορα του κινητου.

 

εχω εντοπισει καποια "ενοχλητικα" σημεια, και θελω να μου πειτε αν ειναι bugs της συγκεκριμενης εκδοσης, ή οχι.

 

οταν αλλαζω απο gsm σε 3g, ή το αντιθετο, ή αν το βαζω στο αυτοματο, ανοιγουν μαζι και τα δεδομενα, και πρεπει να τα απενεργοποιω.

 

επισης, στα αρχεια καταγραφης, ειναι τσεκαρισμενο το "ολα τα αρχεια καταγραφης". παταω "ολες οι κλησεις", καθως θελω να βλεπω μονο το ιστορικο των κλησεων, αλλα αν βγω και ξαναμπω, εχει ξαναγυρισει μονο του σε "ολα τα αρχεια καταγραφης".

 

η ενεργοποίηση των ντάτα συμβαίνει και σε άλλα κινητά απο ότι θυμάμαι όταν αλλάζεις τα δίκτυα. δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

 

καλημέρα θα ηθελα να ρωτήσω ποιο μόντεμ είναι καλό για το δίκτυο της vodafone..επισης πέρασα την 4.0.4 xwlpx και διαπιστωσα οτι το τηλεφωνο δε εχασε τίποτα όλα είναι οπως τα άφησα!!λέτε να εχω καποιο πρόβλημα με καποιες εφαρμογες;επισης το jkay deluxe 14.1 δουλευει στην εκδοση που περασα;

 

έστειλα το κινητό στο σέρβις (για 3η φορά) όμως το έψαξα κάπως το θέμα "μόντεμ" γιατί είχα πρόβλημα με το σήμα. το τελευταίο μόντεμ της βόντα τελειώνει σε "BULPX" αν θυμάμαι καλά.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...