Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι κοσμοτε εχω ... μμμ αλλα δεν ειναι με custom rom ειναι η επισημη και χωρις root .... δηλαδη πρπει να αλλαξω firmware modem? μμ αμα αλλαξω καρτα σιμ?

 

Δοκίμασε και με αλλαγή σιμ, αλλά αν οφείλεται στο modem το πρόβλημα νομίζω ότι δε θα διορθωθεί ούτε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ όπως είπα μερικά posts πριν, γύρισα στην ging. Η ICS είναι πολύ καλή έκδοση του android. Το πρόβλημα είναι η διανομή της Samsung.

Υπάρχουν δύο θέματα:

1) Λόγω του TouchWiz, κρύβεται η μοντέρνα αίσθηση χρήσης της ICS στον launcher, και η χρήση του δεν είναι πολύ ομαλη. Μικρό το κακό, γιατί όντως με Apex ή Nova λύνεται τελείως το πρόβλημα (με χαλάει βέβαια που πρέπει να τρέξω άλλον launcher για να εξομοιώσω το UI του λειτουργικού που ήδη φοράει το κινητό.

2) Λόγω της διανομής από τη Samsung, το λειτουργικό έχει πολλές διαφοροποιήσεις πέραν του στάνταρντ ICS. Αυτές οι διαφοροποιήσεις έχουν γίνει πολύ πρόχειρα στην 4.0.3 που δόθηκε για το S2.

 

Το 2ο σημείο χρειάζεται περισσότερη επεξήγηση.

α) Από τα τέσσερα βασικά κουμπιά (Τηλέφωνο, Επαφές, Μηνύματα, Εφαρμογές), αν επιλέξουμε "Τηλέφωνο", στην πάνω μπάρα τα κουμπιά δεν είναι στοιχισμένα στην οθόνη, αλλά πρέπει να σκρολάρεις δεξιά αριστερά, ενώ το μέγεθός τους είναι wide και δεν χωράνε 4 στη οθόνη. Στην Ging δεν υπήρχε τέτοιο θέμα, όλα ήταν σε τάξη.

β) Παρόμοιο πρόβλημα εμφανίζεται και στις "Επαφές".

γ) Παρόμοιο και ακόμα ποιο ενοχλητικό πρόβλημα εμφανίζεται όταν ενώ δημιουργείτε ένα email, πάτε να επιλέξετε έναν παραλήπτη. Εκεί η οθόνη είναι εντελώς προχειροφτιαγμένη.

δ) Ο καινούριος τρόπος προβολής των "Αγαπημένων" επαφών δεν αλλάζει, με αποτέλεσμα στην οθόνη να χωράνε λιγότερα αγαπημένα. Επίσης, είναι και αισθητικά αμφισβητίσιμος.

ε) Ο browser μπορεί να είναι πιο γρήγορος, αλλά έχει ένα πάρα πολύ σημαντικό μειονέκτημα, που κάνει την χρήση του πολύ λιγότερο λειτουργική: η αυτόματη προσαρμογή της σελίδας δεν δουλεύει καλά. Στην Ging, η σελίδα εμφανιζόταν όπως είναι κανονικά, και όταν έκανες 2πλό κλικ, τότε προσάρμοζε το κείμενο και ζούμαρε. Επίσης, μπορούσες να σκρολάρεις πάνω κάτω χωρίς πρόβλημα, γιατί αγνοούσε λίγη μετακίνηση δεξιά αριστερά, ώστε να μην κουνιέται το κείμενο αριστερά δεξιά. Δοκιμάστε το ίδιο στην ICS. Η σελίδα προσαρμόζεται από πριν, και όχι στο συγκεκριμένο σημείο που θα κάνεις διπλό κλικ. Επίσης, σκρολάροντας πάνω κάτω, κουνιέται δεξιά αριστερά η σελίδα, κάνοντας την όλη εμπειρία πολύ άσχημη. στ) Η email εφαρμογή της Samsung στην 4.0.3 είναι κατά πολύ πιο δύσχρηστη. Πχ, για να αλλάξεις φάκελο πρέπει να πας στα μενού, ενώ στην Ging γινόταν από την πάνω μπάρα της εφαρμογής. ζ) Υπάρχει μια επιλογή στις ρυθμίσεις στα γερμανικά!!! η) Δεν μπορείς να ρυθμίσεις το επίπεδο δόνησης στο κλικ. Φυσικά η 4.0.3 φαίρνει και πολλά θετικά. Όμως η δική μου αίσθηση ήταν ότι είχα ένα προχειροφτιαγμένο λειτουργικό σε ένα κορυφαίο hardware. Έτσι, γύρισα στην Ging, και πραγματικά ήταν εμφανές πόσο πιο προσεγμένη είναι. Ανυπομονώ να δω εάν σύντομα θα διορθωθούν όλα αυτά. Εγώ προσωπικά θα περιμένω!!! Περιμένω τις απόψεις σας στα συγκεκριμένα σημεία που αναφέρω παραπάνω!

Edited by diofar
Link to comment
Share on other sites

δ) Ο καινούριος τρόπος προβολής των "Αγαπημένων" επαφών δεν αλλάζει, με αποτέλεσμα στην οθόνη να χωράνε λιγότερα αγαπημένα. Επίσης, είναι και αισθητικά αμφισβητίσιμος.

 

...κι επισης σκρολαρουν εντελως "σπαστικα"!!!!!!!!!!!!!!!! δεν θα σταματησω να το φωναζω αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@diofar

 

Αυτά που είπες και άλλα τόσα.

Πολύ προχειρότητα από τη Samsung Hellas. Εγώ κρύωσα εντελώς για το SIII.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα wipe για να περάσω την ICS, είμαι root αλλα δεν έχω CWM μπορώ να κάνω ότι κάνει ο CWM χειροκίνητα?

Βλέπω στο internet διάφορα factory reset στο απόρρητο, διαμόρφωση συσκευής αποθήκευσης USB κλπ

Με ποια απο αυτά είμαι καλυμένος ωστε να κάνω clear install?

Δεν με νοιάζει ότι κι αν σβηστεί, θέλω να μην μείνει κανένα "σκουπίδι"

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα wipe για να περάσω την ICS, είμαι root αλλα δεν έχω CWM μπορώ να κάνω ότι κάνει ο CWM χειροκίνητα?

Βλέπω στο internet διάφορα factory reset στο απόρρητο, διαμόρφωση συσκευής αποθήκευσης USB κλπ

Με ποια απο αυτά είμαι καλυμένος ωστε να κάνω clear install?

Δεν με νοιάζει ότι κι αν σβηστεί, θέλω να μην μείνει κανένα "σκουπίδι"

 

Από τις ρυθμίσεις, απόρρητο και τικάροντας να διαμορφωθεί και η εσωτερική μνήμη του κινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανενας καποιο ασφαλες τροπο να ξαναγυρισω στην ginger...δεν εχω κανει root,αν υπαρχει καποιος οδηγος χρησιμο θα ηταν...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανενας καποιο ασφαλες τροπο να ξαναγυρισω στην ginger...δεν εχω κανει root,αν υπαρχει καποιος οδηγος χρησιμο θα ηταν...ευχαριστω

 

Ναι. Μεσω odin.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις, απόρρητο και τικάροντας να διαμορφωθεί και η εσωτερική μνήμη του κινητού σου.

 

Ναι αλλά θέλει προσοχή γιατί σβήνονται όλα τα δεδομένα τις κάρτας (φωτογραφίες κτλ)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

thx φιλος ολα οκ.....επιτελους...ginger κι ολα τελεια.

 

οκ ολα καλα,αλλα γιατι δεν αλλαζει το πληκτρολογιο σε ελληνικα,ενω στο space bar γραφει ελληνικα?ξερει κανεις?ειναι δηλωμενες γλωσες αγγλικα και ελληνικα.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά θέλει προσοχή γιατί σβήνονται όλα τα δεδομένα τις κάρτας (φωτογραφίες κτλ)

 

Αφου ειπε δεν τον ενδιαφερουν αυτα αρκει να μην μεινει κανενα σκουπιδακι.

Link to comment
Share on other sites

thx φιλος ολα οκ.....επιτελους...ginger κι ολα τελεια.

 

οκ ολα καλα,αλλα γιατι δεν αλλαζει το πληκτρολογιο σε ελληνικα,ενω στο space bar γραφει ελληνικα?ξερει κανεις?ειναι δηλωμενες γλωσες αγγλικα και ελληνικα.

 

 

Δύο λάθη, διάλεξε ποιο έκανες: Ή έβαλες ξένη rom, ή δεν άλλαξες το csc όπως γράφει ο οδηγός.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκεται η "εισαγωγή λειτουργίας" (Αλφάβητο GSM, UNICODE, Αυτόματο) στην μανίσια εφαρμογή μηνυμάτων; δεν το βρίσκω στις ρυθμίσεις μηνυμάτων όπως ήταν στην ginger, έχει μετακομίσει αλλού; παρακαλώ όποιος ξέρει να μου πει τα βήματα, ευχαριστώ

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει που βρίσκεται η "εισαγωγή λειτουργίας" (Αλφάβητο GSM, UNICODE, Αυτόματο) στην μανίσια εφαρμογή μηνυμάτων; δεν το βρίσκω στις ρυθμίσεις μηνυμάτων όπως ήταν στην ginger, έχει μετακομίσει αλλού; παρακαλώ όποιος ξέρει να μου πει τα βήματα, ευχαριστώ

 

μηνύματα-μενου-ρυθμισεις-εισαγωση λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

μηνύματα-μενου-ρυθμισεις-εισαγωση λειτουργιας.

 

 

μα εκεί κοιτάω και ΔΕΝ υπάρχει εισαγωγή λειτουργίας. Στην ginger ήταν εκεί

Ειμαι με omega 12 αν λέει κάτι.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

μα εκεί κοιτάω και ΔΕΝ υπάρχει εισαγωγή λειτουργίας. Στην ginger ήταν εκεί

Ειμαι με omega 12 αν λέει κάτι.

 

Συγνώμη, δεν έχω custom rom για να σου απαντησω, η οδηγιες που σου εδωσα ηταν για ICS και για GB οπως λες, για omega 12 τώρα, περιμενε να σου απαντηση καποιος που ισως εχετε την ιδια rom ή που να ξερει απλα.

Link to comment
Share on other sites

μηνύματα-μενου-ρυθμισεις-εισαγωση λειτουργιας.

 

μα εκεί κοιτάω και ΔΕΝ υπάρχει εισαγωγή λειτουργίας. Στην ginger ήταν εκεί

Ειμαι με omega 12 αν λέει κάτι.

 

Συγνώμη, δεν έχω custom rom για να σου απαντησω, η οδηγιες που σου εδωσα ηταν για ICS και για GB οπως λες, για omega 12 τώρα, περιμενε να σου απαντηση καποιος που ισως εχετε την ιδια rom ή που να ξερει απλα.

 

εκει ειναι που σου γραφη ο FoT1s και εγω με ομεγα 12 ειμαι

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το πρωτο μηνυμα που γραφω εδω και χρονια ( ειχα τοτε το Νοκια n95) και θα ηθελα τη βοηθεια σας . Εχω αγορασει εδω και ενα χρονο περιπου το galaxy μου και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο αυτο εκτος του απαραδεκτου samsung KIES. Μη μπορωντας να περιμενω την επισημη αναβαθμιση σε ics εκανα τα πειραγματα μου:D δεν μου αρεσαν και μεσα απο τη σελιδα που εχουμε εδω ξαναπερασα την XXPLS με kernel xwlp7 (DELL134#3) ειμαι routed αλλα οταν η συσκευη φορτιζει και σχεδον απο την πρωτη εφαρμογη που θα ανοιξω (ιντερνετ ή κανενα παιχνιδι) η συσκευη ζεματαει :blink: Μπορει καποιος να με βοηθησει; Επισης το ΚΙΕS δεν αναγνωριζει πλεον την συσκευη μου ωστε να μπορω να κανω απο αυτο αναβαθμισεις.

Μηπως φταινε τα πειραγματα που του εκανα::cry: ξερει κανεις σας καποιο προγραμμα να μετρησω την θερμοκρασια? ή αν πρεπει να ξααναπερασω με odin καποια γνησια ics ? μηπως βελτιωθει καπως η κατασταση. Με την stock gb που ειχα δεν ειχα τοσο σοβαρα προβληματα θερμοκρασιας.

Σημερα 12/5 παρατηρησα οτι φορτιζει αργα (μετα απο 3,5 ωρες εχει φορτισει κατα 4%) και η συσκευη ειναι πολυ ζεστη.

Edited by jmackris
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα τη βοηθεια σας . Εχω αγορασει εδω και ενα χρονο περιπου το galaxy μου και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο αυτο εκτος του απαραδεκτου samsung KIES. Μη μπορωντας να περιμενω την επισημη αναβαθμιση σε ics εκανα τα πειραγματα μου:D δεν μου αρεσαν και μεσα απο τη σελιδα που εχουμε εδω ξαναπερασα την XXPLS με kernel xwlp7 (DELL134#3) ειμαι routed αλλα οταν η συσκευη φορτιζει και σχεδον απο την πρωτη εφαρμογη που θα ανοιξω (ιντερνετ ή κανενα παιχνιδι) η συσκευη ζεματαει :blink: Μπορει καποιος να με βοηθησει; Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum.

 

Η συσκευή ζεματάει σε όλους πανω-κατω στο πισω μερος της καμερας.

Ετυχε να ασχοληθω καποιες μερες με παιχνιδια και νομιζα θα μου καει ολοκληρο.

Η μονες φορες που ζεστενεται εμενα πλεον που δεν παιζω παιχνιδια, ειναι οταν ανοιγω wifi και ειμαι στο ιντερνετ η οταν μιλαω στο τηλ που και που. Αν και προσεξα πως για το wifi, ζεστενεται πολυ στο σπιτι μου που ειναι της conn-x (δλδ οχι τοσο καλο modem) ενω στου φιλου μου που ειναι μακραν καλυτερο, οχι τοσο.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το πρωτο μηνυμα που γραφω εδω και χρονια ( ειχα τοτε το Νοκια n95) και θα ηθελα τη βοηθεια σας . Εχω αγορασει εδω και ενα χρονο περιπου το galaxy μου και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο αυτο εκτος του απαραδεκτου samsung KIES. Μη μπορωντας να περιμενω την επισημη αναβαθμιση σε ics εκανα τα πειραγματα μου:D δεν μου αρεσαν και μεσα απο τη σελιδα που εχουμε εδω ξαναπερασα την XXPLS με kernel xwlp7 (DELL134#3) ειμαι routed αλλα οταν η συσκευη φορτιζει και σχεδον απο την πρωτη εφαρμογη που θα ανοιξω (ιντερνετ ή κανενα παιχνιδι) η συσκευη ζεματαει :blink: Μπορει καποιος να με βοηθησει; Επισης το ΚΙΕS δεν αναγνωριζει πλεον την συσκευη μου ωστε να μπορω να κανω απο αυτο αναβαθμισεις.

Φίλε μου το κινητό χτυπάει πολλές φορές 49άρια για πλάκα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το κινητό χτυπάει πολλές φορές 49άρια για πλάκα

 

Θερμοκρασιες της ταξης των ακομη και 51οC εχω δει οταν το εχω στην φορτιση και παραλληλα ειμαι στο wifi με internet & messenger & δοκιμη παιχνιδιου για να δω ποσο θα εφτανε...

 

 

Δεν ξερω τι θερμοκρασιες πιανουν τα αλλα, αλλα το s2 χτυπαει τα 35 ευκολα....

Link to comment
Share on other sites

Το one s σηκώνει μέχρι και 38,4,το περισσότερο που χω δει

Δεν νομίζω πάντως ότι έχει θέμα το galaxy

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...