Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να δείτε αν έχει κυκλοφορήσει ένα καινούργιο Firmware για Ελλάδα το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να συνδέσεται το κινητό σας με το KIES. Αν υπάρχει καινούργια ενημέρωση θα σας το γράψει.

Αν πάλι θέλετε να δείτε αν κυκλοφόρησε επίσημα κάποια έκδοση για άλλες χώρες (και για την Ελλάδα ακόμα) κοιτάτε στο θέμα Επίσημα Firmwares/Kies Updates για το Galaxy S II.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

ρε παιδιά έχω ένα προβληματάκι με το Galaxy SII .

Πότε-πότε μου μπλοκάρει το wifi και δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω. Δηλαδή ενώ είναι απενεργοποιημένο , μπαίνω στίς ρυθμήσεις πατάω πάνω στο wifi αλλά δεν κάνει τίποτα , μετά απο 1 με 2 λεπτά ξαναεπανέρχεται . Τι είναι τούτο πάλι ? Τι να κάνω για να φτιάξει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το Galaxy SII. Αν πρέπει να ποστάρω κάπου πιο αντιπροσωπευτικά μου λέτε.

 

Κάποια στιγμή η μπαταρία είχε φτάσει στο τέλος της και κάνω απενεργοποίηση του τηλεφώνου για να αλλάξω την άδεια μπαταρία με μία εφεδρική γεμάτη που είχα μαζί μου. Στην επανεκκίνηση το τηλέφωνο εμφανίζει κλασσικά την πρώτη οθόνη με το σήμα "Samsung GALAXY SII GT-i9100", μετά εμφανίζει τις ψηφίδες που ενώνονται στο χώρο και φτιάχνουν το γράμμα "S" στο κέντρο του κινητού και κρατάει αυτό για περίπου 8 δευτερόλεπτα. Αμέσως μετά και ενώ θα έπρεπε να περάσει στο επόμενο στάδιο και να φορτώσει τα προγράμματα το τηλέφωνο ξαναγυρίζει να εμφανίζει τις ψηφίδες που περιφέρονται στο χώρο και δημιουργούν το γράμμα "S". Αυτό το "loop" δεν τελειώνει ποτέ και δεν καταφέρνω ποτέ να μπω στο τηλέφωνο. Δοκίμασα να αλλάξω μπαταρία, συνέδεσα το τηλέφωνο με το καλώδιο ρεύματος, συνέδεσα το τηλέφωνο με το PC μέσω USB, άνοιξα το KIES αλλά με τίποτα δεν το βλέπω το τηλέφωνο.

 

Παιδία παρακαλώ για τη βοηθειά σας. Κόλλησα.

 

Υ.Γ. Έχω τη μαμίσα rom (νομίζω 2.3.6).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το Galaxy SII. Αν πρέπει να ποστάρω κάπου πιο αντιπροσωπευτικά μου λέτε.

 

Κάποια στιγμή η μπαταρία είχε φτάσει στο τέλος της και κάνω απενεργοποίηση του τηλεφώνου για να αλλάξω την άδεια μπαταρία με μία εφεδρική γεμάτη που είχα μαζί μου. Στην επανεκκίνηση το τηλέφωνο εμφανίζει κλασσικά την πρώτη οθόνη με το σήμα "Samsung GALAXY SII GT-i9100", μετά εμφανίζει τις ψηφίδες που ενώνονται στο χώρο και φτιάχνουν το γράμμα "S" στο κέντρο του κινητού και κρατάει αυτό για περίπου 8 δευτερόλεπτα. Αμέσως μετά και ενώ θα έπρεπε να περάσει στο επόμενο στάδιο και να φορτώσει τα προγράμματα το τηλέφωνο ξαναγυρίζει να εμφανίζει τις ψηφίδες που περιφέρονται στο χώρο και δημιουργούν το γράμμα "S". Αυτό το "loop" δεν τελειώνει ποτέ και δεν καταφέρνω ποτέ να μπω στο τηλέφωνο. Δοκίμασα να αλλάξω μπαταρία, συνέδεσα το τηλέφωνο με το καλώδιο ρεύματος, συνέδεσα το τηλέφωνο με το PC μέσω USB, άνοιξα το KIES αλλά με τίποτα δεν το βλέπω το τηλέφωνο.

 

Παιδία παρακαλώ για τη βοηθειά σας. Κόλλησα.

 

Υ.Γ. Έχω τη μαμίσα rom (νομίζω 2.3.6).

 

Χμμ... δυστυχώς σε βλέπω για factory reset, από recovery mode. Δεν ξέρω τι προκάλεσε το boot loop, ίσως κάποια εφαρμογή. Μπες σε recovery mode και κάνε wipe, λογικά μετά θα φτιάξει. Ελπίζω μόνο να έχεις backup με το Titanium ως root, γιατί θα χάσεις όλα σου τα δεδομένα με το wipe.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... δυστυχώς σε βλέπω για factory reset, από recovery mode. Δεν ξέρω τι προκάλεσε το boot loop, ίσως κάποια εφαρμογή. Μπες σε recovery mode και κάνε wipe, λογικά μετά θα φτιάξει. Ελπίζω μόνο να έχεις backup με το Titanium ως root, γιατί θα χάσεις όλα σου τα δεδομένα με το wipe.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Δεν είμαι root αλλά έχω τη μαμίσια τελευταία rom. Πως μπαίνω σε "recovery mode" και πως κάνω "wipe"; Back up έχω κάνει μόνο μέσα από KIES.

 

Το βρήκα. Ευχαριστώ.

 

Μετά από "Recovery mode" υπάρχει τρόπος να επαναφέρουμε όλες τις εφαρμογές που είχαμε εγκαταστήσει πριν ή θέλει πάλι μία προς μία από το market;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το play store μου έβγαλε ότι θέλει ενημέρωση μια εφαρμογή που εμφανίστηκε από το πουθενά. Έχει όνομα MTC από OJSC Mobile TeleSystems. Tο αναφέρω εδώ γιατί αφορά μόνο τα sii. Μη κάνετε ενημέρωση μέχρι να εξακριβωθεί τι ακριβώς είναι.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το play store μου έβγαλε ότι θέλει ενημέρωση μια εφαρμογή που εμφανίστηκε από το πουθενά. Έχει όνομα MTC από OJSC Mobile TeleSystems. Tο αναφέρω εδώ γιατί αφορά μόνο τα sii. Μη κάνετε ενημέρωση μέχρι να εξακριβωθεί τι ακριβώς είναι.

 

Δες εδώ φίλε ... ;) --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1562469

Link to comment
Share on other sites

Και σε ένα φίλο του έβγαλε κάτι σε ρώσικα, του είπα να μην το εγκαταστήσει. Το έβγαλε μαζί με κάτι άλλες ενημερώσεις του google play, από το πουθενά, στα σχόλια της εφαρμογής, όλοι χρήστες sii γράφουν να μην το εγκαταστήσουμε. Δεν το εγκατέστησε, τώρα δεν του το ξαναέβγαλε.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Δεν είμαι root αλλά έχω τη μαμίσια τελευταία rom. Πως μπαίνω σε "recovery mode" και πως κάνω "wipe"; Back up έχω κάνει μόνο μέσα από KIES.

 

Το βρήκα. Ευχαριστώ.

 

Μετά από "Recovery mode" υπάρχει τρόπος να επαναφέρουμε όλες τις εφαρμογές που είχαμε εγκαταστήσει πριν ή θέλει πάλι μία προς μία από το market;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Ναι υπάρχει, το titanium backup, όπως είπα, και άλλοι τρόποι. Αλλά πρέπει να είσαι root (ένα από τα πολλά του πλεονεκτήματα). Στη δικιά σου περίπτωση, μια-μια όπως είπες (χάνονται τα προσωπικά σου δεδομένα).

 

Sent from my Galaxy Tab 10.1 using Tapatalk 2

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το play store μου έβγαλε ότι θέλει ενημέρωση μια εφαρμογή που εμφανίστηκε από το πουθενά. Έχει όνομα MTC από OJSC Mobile TeleSystems. Tο αναφέρω εδώ γιατί αφορά μόνο τα sii. Μη κάνετε ενημέρωση μέχρι να εξακριβωθεί τι ακριβώς είναι.

 

Παιδιά, η λύση είναι να πάτε στις ρυθμίσεις--> εφαρμογές --> διαχείριση εφαρμογών --> να βρείτε το Google Play Store και να κάνετε διαγραφή δεδομένων και διαγραφή μνήμης cache .... και όλα καλά!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εβγαλε και σε εμενα την ενημερωση την ΜΤC με κατι Σερβικα γραμματα δεν την εκανα μου φανηκε πολυ περιεργο απο το πουθενα να εμφανιστει αυτη η εφαρμογη επειδη δεν την ειχα κανει εγκατασταση.Ολοι αναφερουν οτι ειναι ιος.Τουλαχιστον να το αναφερουν στο play store για να το κοιταξουν το θεμα.Μωλις εκανα ενα reboot την συσκευη χαθηκε απο τις ενημερωσεις.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει και σε ατομα με custom rom??

Ειμαι με ressurection remix pro ICS.. η συγκεκριμενη εφαρμογη γινετε εγκατασταση χωρις την συγκαταθεση του χρηστη???

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η λύση είναι να πάτε στις ρυθμίσεις--> εφαρμογές --> διαχείριση εφαρμογών --> να βρείτε το Google Play Store και να κάνετε διαγραφή δεδομένων και διαγραφή μνήμης cache .... και όλα καλά!!!!;)

 

Δεν έπιασε..μέχρι και κατάργηση ενημερώσεων του store έκανα και πάλι το ξανάβγαλε...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει και σε ατομα με custom rom??

Ειμαι με ressurection remix pro ICS.. η συγκεκριμενη εφαρμογη γινετε εγκατασταση χωρις την συγκαταθεση του χρηστη???

 

Δεν έπιασε..μέχρι και κατάργηση ενημερώσεων του store έκανα και πάλι το ξανάβγαλε...

 

Εγω επισης ξετικαρησα απο τις ρυθμισεις του google play την επιλογη για να κανει αυτοματα ενημερωση στις εφαρμογες και μετα ενα reboot και εφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 4.0.3 (LPQ) το wifi αρνείται να συνδεθεί με το δίκτυο της δουλειάς μου (το οποίο απαιτεί συγκεκριμένες ρυθμίσεις σε ip, gateway, netmask & dns) ενώ συνδέεται κανονικά με ελεύθερα δίκτυα και με το σπίτι μου (εκεί δηλαδή που λαμβάνει αυτόματα ip). Έχω δοκιμάσει με όλα τα διαθέσιμα προγράμματα από το market για να του δώσω static ip και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις, καθώς και μέσω των ρυθμίσεων του τηλεφώνου, αλλά δεν συνδέεται με τίποτα. Σημειωτέον ότι και στο σπίτι όταν δοκίμασα να του δώσω συγκεκριμένη ip δεν συνδεόταν με τίποτα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα (π.χ. με κάποιο kernel);
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες john206gt... Φιλε STAMOS82, ξηλωσε τη!!! Προβλημα αντιμετωπισα κι εγω οταν εβαλα το Go Locker και η ωρα της οθονης κλειδωματος ηταν ασχετη απο την ωρα συστηματος (κατι που δεν ειχε συμβει στο Android HTC HD2 που ειχα μεχρι πριν ενα μηνα). Το απενεργοποιησα και "καθαρισα"!!!

 

Παιδια ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας ... τελικα ισως να φταιει το go locker που εχω βαλει γιατι τωρα που το αναφερατε ολλα αρχισαν οταν το εγκαταστησα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θα ηθελα να συστησω την προσοχη σας συμβαινει κατι το οποιο με ανυσηχησε κ εγινε σε μενα κ πιστευω αλλοθς πολλους στο μαρκετ αν πατε στησ εφαρμογες μου θα παρατηρησετε

1. μια ''ρωσικη'' αγνωστη εφαμογη που ζηταει ενημερωση παρακαλω κανετε αναφορα ειναι υποπτη

2.προσεξετε κ δειτε της εγκατεστημενες εγαρμογες θα δειτε μια ακομη εχει σχεση με note

ευχαριστω

αν καποιος αλλοσ φιλος το εχει παρατηρησει ας το αναφερει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν η εφαρμογη MTC ειναι virus ενα ειναι το σιγουρο δεν εξαφανιστηκε οπως ανεφερα και αναφερατε μερικοι σε διαφορα σχολια.

Ειναι μεσα στην συσκευη και κρυβεται καλα,για πηγαιντε ολοι στο google play στις εφαρμογες σας οχι στις εγκατεστημενες αλλα καντε δεξια εκει που λεει

ΟΛΕΣ καντε scrolling προς τα κατω μεχρι να φτασετε στην τελευταια εφαρμογη να μην βγαζει τιποτα αλλο θα διαπηστωσετε οτι ειναι η ΜΤC.

Αντε να δουμε τωρα πως φευγη αυτη η αηδια.Παντος με διαφορα antivirus απο το Market εκανα scan και μου εγραψαν οτι ειναι ok η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, απο προχτες εχω ενα θεματακι στο κινητο. Τρεχω οfficial ICS rooted (την πολωνικη) και εδω και 2 μερες το gallery app δε μου βλεπει τις φωτογραφιες της φωτογραφικης. Αλλες εφαρμογες gallery και το astro διαβαζουν κανονικα την SD και τις εμφανιζουν. Η stock gallery app τιποτα. Εχω κανει wipe data της gallery, εσβησα thumbs αλλα τιποτα επιμενει να μη τις εμφανιζει. Eχει συμβει σε κανεναν ή ειμαι ο μονος; Καμια ιδεα για να το φτιαξω;
Link to comment
Share on other sites

Είναι malware σίγουρα. Παντού θέμα γίνεται σήμερα.

Είναι πρόβλημα του play store.

 

Λογικό να μην φεύγει με τα antivirus.

Είναι τελείως άχρηστα.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν η εφαρμογη MTC ειναι virus ενα ειναι το σιγουρο δεν εξαφανιστηκε οπως ανεφερα και αναφερατε μερικοι σε διαφορα σχολια.

Ειναι μεσα στην συσκευη και κρυβεται καλα,για πηγαιντε ολοι στο google play στις εφαρμογες σας οχι στις εγκατεστημενες αλλα καντε δεξια εκει που λεει

ΟΛΕΣ καντε scrolling προς τα κατω μεχρι να φτασετε στην τελευταια εφαρμογη να μην βγαζει τιποτα αλλο θα διαπηστωσετε οτι ειναι η ΜΤC.

Αντε να δουμε τωρα πως φευγη αυτη η αηδια.Παντος με διαφορα antivirus απο το Market εκανα scan και μου εγραψαν οτι ειναι ok η συσκευη.

 

Ουπς ,είναι και σε εμένα αυτή η εφαρμογή.Για την ακρίβεια δείχνει ότι κάποτε την έχω βάλει.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1564954

Στο xDa εχουν ολοκληρο θεμα με την αηδια που μας εβγαλε.Το θεμα ειναι εμεις δεν καναμε κανενα update

μονο του εγινε install.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν η εφαρμογη MTC ειναι virus ενα ειναι το σιγουρο δεν εξαφανιστηκε οπως ανεφερα και αναφερατε μερικοι σε διαφορα σχολια.

Ειναι μεσα στην συσκευη και κρυβεται καλα,για πηγαιντε ολοι στο google play στις εφαρμογες σας οχι στις εγκατεστημενες αλλα καντε δεξια εκει που λεει

ΟΛΕΣ καντε scrolling προς τα κατω μεχρι να φτασετε στην τελευταια εφαρμογη να μην βγαζει τιποτα αλλο θα διαπηστωσετε οτι ειναι η ΜΤC.

Αντε να δουμε τωρα πως φευγη αυτη η αηδια.Παντος με διαφορα antivirus απο το Market εκανα scan και μου εγραψαν οτι ειναι ok η συσκευη.

 

Είναι malware σίγουρα. Παντού θέμα γίνεται σήμερα.

Είναι πρόβλημα του play store.

 

Λογικό να μην φεύγει με τα antivirus.

Είναι τελείως άχρηστα.

 

Ουπς ,είναι και σε εμένα αυτή η εφαρμογή.Για την ακρίβεια δείχνει ότι κάποτε την έχω βάλει.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1564954

Στο xDa εχουν ολοκληρο θεμα με την αηδια που μας εβγαλε.Το θεμα ειναι εμεις δεν καναμε κανενα update

μονο του εγινε install.

 

Σε ολους ειναι.:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα την εβγαλε εχθες το βραδυ και εστειλα στη google να τη λαβει υποψη της.

Σημερα το πρωι που το ξαναειδα δεν υπηρχε στο playstore

OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...