Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εκανα ενα backup μεσω CWM ενω ειχα cm9 ωστε να γυρισω σε αυτη αν το θελησω.Δοκιμασα μια JW5 αλλα αποφασισα να γυρισω παλι στην cm9.Εκανα εγκατασταση την cm9 απο την αρχη και προσπαθησα μεσω CWM να κανω restore το backup που ειχα παρει.Ενω στο CWM που εγραψε οτι το restore εγινε οταν κανω επανεκκινηση το κινητο μου κολλαει και δειχνει συνεχεια κατι χρωματιστα εφε που εχει η cm9 στην αρχη να ταλαντευονται..Περιμενω ωρα και τιποτα,συνεχιζει να κολλαει εκει δειχνοντας αυτα τα εφε.Μπορει να μου πει καποιος τι φταιει? PLease ειναι αναγκη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το OTA Patch τι κανει ακριβως?

και πως το περναω?

 

επιτρεπει την αναβαθμιση στη νεα εκδοση μεσω over the air

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σας εχει τυχει αυτο το κουλο με το titanium?Οταν ειχα κανει το update απο 3.3 σε 3.4 μου πεταξε σφαλμα στο titanium που ηδη ειχα μεσα.Προσπαθησα να το ξαναβαλω και ειχα συνεχεια μυνημα οτι δεν υπηρχε αρκετος χωρος :blink:

Αφου εβγαλα τις περισσοτερες εφαρμογες (δεν ηταν και πολλες) καποια στιγμη το πηρε (το ωραιο ειναι οτι ξαναεβαλα παλι τις εφαρμογες που ειχα βγαλει + αλλες τοσες και δεν υπηρχε κανενα προβλημα στην πορεια).Σημερα το απεγκατεστησα για να βαλω την τελευταια εκδοση αλλα..ναι καλα!!!Ξανα μυνημα για το χωρο και αφου εβγαλα ολες μα ολες τις εφαρμογες συνεχιζει να μου βγαζει το μυνημα για ανεπαρκη χωρο!!!Εχω φτασει στο σημειο αυτη τη στιγμη να ξαναπερασω τη ρομ :mad: (αλλη ορεξη δεν ειχα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες περασα Slim σεταρα το κινητο και ολα κυλανε πολυ ομαλα οτι καλυτερο εχω βαλει στο κινητο απο τοτε που το αγορασα !!! Το μονο προβλημα που εχω ειναι με το gps !!Περασα JVU modem γιατι τουλαχιστον με τις GB μου κλειδωνε σφαιρα αλλα τωρα με την slim το πολυ να βρει 3-4 δορυφορους αλλα δεν κλειδωνει με τιποτα !! Του αλλαξα το server σε europe αλλα τιποτα .. εχετε να προτεινετε τιποτα αλλο ?? Επισης 1 ερωτηση το swype τις ics και τα inverted apps δουλευουν στην slim ??
Link to comment
Share on other sites

Παιδες περασα Slim σεταρα το κινητο και ολα κυλανε πολυ ομαλα οτι καλυτερο εχω βαλει στο κινητο απο τοτε που το αγορασα !!! Το μονο προβλημα που εχω ειναι με το gps !!Περασα JVU modem γιατι τουλαχιστον με τις GB μου κλειδωνε σφαιρα αλλα τωρα με την slim το πολυ να βρει 3-4 δορυφορους αλλα δεν κλειδωνει με τιποτα !! Του αλλαξα το server σε europe αλλα τιποτα .. εχετε να προτεινετε τιποτα αλλο ?? Επισης 1 ερωτηση το swype τις ics και τα inverted apps δουλευουν στην slim ??

 

Aπ οσο γνωριζω,το modem δεν εχει σχεση με το gps,δεν κανεις μια επανεκινηση και να δοκιμασεις παλι με το gps test?

Τα inverted apps δουλευουν μια χαρα,για το swype δεν γνωριζω,δεν το χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, η slim ics δεν εχει ελληνικα? ουτε μενου?

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο μπορείς να βάλεις, κοίτα την 1η σελίδα.

Μενού όχι δεν έχει και μάλλον δεν θα έχει ποτέ.

 

Επίσης το Fix για τον Browser της Slim 3.1+ που αναφέρεται στην 1η σελίδα δεν χρείαζεται στην 3.4(λογικά και στις μετέπειτα αναβαθμίσεις)άρα ας το φτιάξει κάποιος mod.

Edited by mitsos1

Android is simple, it just takes a genius to understand its simplicity.

Samsung Galaxy S4 die hard !!

Samsung Galaxy S7

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, η slim ics δεν εχει ελληνικα? ουτε μενου?
κατεβασε το morelocale2 απο μαρκετ και θα σου βαλει ελληνικα (σε πολλες επιλογες τουλαχιστον),για keyboard εκτος απο αυτο που σου εγραψαν πριν τα παιδια θα σου προτεινα και το perfect keyboard,ειναι τελειο.
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το morelocale2 απο μαρκετ και θα σου βαλει ελληνικα (σε πολλες επιλογες τουλαχιστον),για keyboard εκτος απο αυτο που σου εγραψαν πριν τα παιδια θα σου προτεινα και το perfect keyboard,ειναι τελειο.

 

Καλημερα, προτεινω και εγω perfect keyboard για εναλλακτικο keyboard και με ελληνικα.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Aπ οσο γνωριζω,το modem δεν εχει σχεση με το gps,δεν κανεις μια επανεκινηση και να δοκιμασεις παλι με το gps test?

Τα inverted apps δουλευουν μια χαρα,για το swype δεν γνωριζω,δεν το χρησιμοποιω.

 

Κατεβασε το GPS Aids, βοηθαει πολυ.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους:)

Εχει δοκιμασει κανενας την νεα test version του semaphore 1.1.0 στην slim 3.4 ..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το GPS Aids, βοηθαει πολυ.

 

To gps aids βοηθαει αρκετα αλλα δεν δουλευει σε ics! Μια ακομη ερωτηση χθες περασα καποια απο τα inverted apps και ολα δουλευουν μια χαρα εκτος απο το phone το οποιο συνδεεται με το contacts! Καθε φορα που θελω να παρω καποιο τηλεφωνο μου πεταει αυτο unfortunatelly the process com. android. phone has stopped. Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να τερματισω καν την κληση γιατι πεταγεται συνεχεια το συγκεκριμενο μηνυμα. Υπαρχει τροπος να επαναφερω τα original αρχεια ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους:)

Εχει δοκιμασει κανενας την νεα test version του semaphore 1.1.0 στην slim 3.4 ..;

Aστη Ηρακλη,μην ασχοληθεις καθολου,την ειχα δοκιμασει και εχει προβληματακια ακομη.

Κατι αλλο τωρα,παρατηρω στην slim οπως και στην cm9,οτι με semaphore που ειχα οταν συνεβησαν,οταν πεσουμε σε bootloop για καποιο λογο,εξαφανιζεται το recovery και ο μονος τροπος να ξαναδουλεψει η συσκευη ειναι να φλασαρουμε ξανα μανα gb-kernel-cm9-base-esentials και στησιμο απο την αρχη.Ειναι κατι που το σιχαθηκα δεδομενου οτι οσες φορες το επαθα,ειτε λογω καποιου θεματος που δοκιμασα ειται απο κατι αλλο,δεν μπορουσα να μπω σε recovery ωστε να κανω επαναφορα το nandroid.

Δεν ξερω αν φταιει ο semaphore η ειναι ετσι η κατασταση και με τον στοκ κερνελ.

 

To gps aids βοηθαει αρκετα αλλα δεν δουλευει σε ics! Μια ακομη ερωτηση χθες περασα καποια απο τα inverted apps και ολα δουλευουν μια χαρα εκτος απο το phone το οποιο συνδεεται με το contacts! Καθε φορα που θελω να παρω καποιο τηλεφωνο μου πεταει αυτο unfortunatelly the process com. android. phone has stopped. Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να τερματισω καν την κληση γιατι πεταγεται συνεχεια το συγκεκριμενο μηνυμα. Υπαρχει τροπος να επαναφερω τα original αρχεια ??
Κατι σου εχει παει στραβα,τα εχω κι εγω αυτα και κανω καθηεμερινα αμετρητες κλησεις,δεν εχω κανενα προβλημα και δεν νομιζω να εχει αναφερθει αλλη φορα στο φορουμ κατι τετοιο.Κανε wipe cache+wipe dalvik και ξαναπερασετα,διαφορετικα κανε full wipe και φλασαρισετα γιατι σιγουρα κατι εχει στραβωσει. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

To gps aids βοηθαει αρκετα αλλα δεν δουλευει σε ics! Μια ακομη ερωτηση χθες περασα καποια απο τα inverted apps και ολα δουλευουν μια χαρα εκτος απο το phone το οποιο συνδεεται με το contacts! Καθε φορα που θελω να παρω καποιο τηλεφωνο μου πεταει αυτο unfortunatelly the process com. android. phone has stopped. Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να τερματισω καν την κληση γιατι πεταγεται συνεχεια το συγκεκριμενο μηνυμα. Υπαρχει τροπος να επαναφερω τα original αρχεια ??

 

Τι εννοεις δεν δουλευει, το χρησιμοποιω κανονικα, και μεσα στο γραφειο που ειμαι διπλα στο τζαμι μου βρισκει 5 δορυφορους σε λιγοτερο απο μισο λεπτο. Εκτος αν εγω νομιζω οτι δουλευει, δεν μου βγαζει καποιο μηνυμα λαθους ή να μου κλεινει (forced close) παντως.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Aστη Ηρακλη,μην ασχοληθεις καθολου,την ειχα δοκιμασει και εχει προβληματακια ακομη.

Κατι αλλο τωρα,παρατηρω στην slim οπως και στην cm9,οτι με semaphore που ειχα οταν συνεβησαν,οταν πεσουμε σε bootloop για καποιο λογο,εξαφανιζεται το recovery και ο μονος τροπος να ξαναδουλεψει η συσκευη ειναι να φλασαρουμε ξανα μανα gb-kernel-cm9-base-esentials και στησιμο απο την αρχη.Ειναι κατι που το σιχαθηκα δεδομενου οτι οσες φορες το επαθα,ειτε λογω καποιου θεματος που δοκιμασα ειται απο κατι αλλο,δεν μπορουσα να μπω σε recovery ωστε να κανω επαναφορα το nandroid.

Δεν ξερω αν φταιει ο semaphore η ειναι ετσι η κατασταση και με τον στοκ κερνελ.

 

Είναι κάτι που συμβαίνει και με τον στοκ κερνελ.

Υπάρχουν 2 λύσεις απο όσο ξέρω. Η μία είναι να πάρεις τον κερνελ της ρομ (boot.img) και να τον φλασάρεις στο κινητό μέσω heimdall (αν κάποιος ξέρει πως φλασάρουμε μέσω heimdall ας γράψει έναν μίνι οδηγό) και η δεύτερη να φλασάρεις μέσω odin ένα αρχείο που λέγεται fixrecovery και ουσιαστικά σου ξαναδίνει το recovery για να κάνεις restore το πιο πρόσφατο nandroid σου. Δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία απο τις δυο μεθόδους, απλά ξέρω ότι προτείνονται.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Aστη Ηρακλη,μην ασχοληθεις καθολου,την ειχα δοκιμασει και εχει προβληματακια ακομη.

Κατι αλλο τωρα,παρατηρω στην slim οπως και στην cm9,οτι με semaphore που ειχα οταν συνεβησαν,οταν πεσουμε σε bootloop για καποιο λογο,εξαφανιζεται το recovery και ο μονος τροπος να ξαναδουλεψει η συσκευη ειναι να φλασαρουμε ξανα μανα gb-kernel-cm9-base-esentials και στησιμο απο την αρχη.Ειναι κατι που το σιχαθηκα δεδομενου οτι οσες φορες το επαθα,ειτε λογω καποιου θεματος που δοκιμασα ειται απο κατι αλλο,δεν μπορουσα να μπω σε recovery ωστε να κανω επαναφορα το nandroid.

Δεν ξερω αν φταιει ο semaphore η ειναι ετσι η κατασταση και με τον στοκ κερνελ.

Καλως Παρη, θελω να πιστευω οτι θα διορθωθουν στην τελικη εκδοση του, μιας και ειναι δοκιμαστικος ακομη.Οποτε περιμενω...

Οσον αφορα το recovery, εμενε δεν μου εχει συμβει μεχρι στιγμης τουλαχιστον κατι τετοιο, αλλα απο οτι διαβαζω και στους xda δεν πρεπει να ειναι συχνο φαινομενο.:confused:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλως Παρη, θελω να πιστευω οτι θα διορθωθουν στην τελικη εκδοση του, μιας και ειναι δοκιμαστικος ακομη.Οποτε περιμενω...

Οσον αφορα το recovery, εμενε δεν μου εχει συμβει μεχρι στιγμης τουλαχιστον κατι τετοιο, αλλα απο οτι διαβαζω και στους xda δεν πρεπει να ειναι συχνο φαινομενο.:confused:

 

Το ίδιο έπαθα κι εγώ με τον stock kernel όταν αναβάθμισα από τη slim 3.3 σε 3.4, άλλαξα το dpi και εκανα restart.

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα κι εγώ με τον stock kernel όταν αναβάθμισα από τη slim 3.3 σε 3.4, άλλαξα το dpi και εκανα restart.

 

Και μετα το restart δηλαδη δεν ξαναδουλεψε...;:blink:

Εγω απο την πρωτη στιγμη εβαλα semaphore και ποτε οσες φορες κι εχω restarts δεν δημιουργειται κανενα προβλημα.

Μεχρι στιγμης τουλαχιστον :wacko:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλως Παρη, θελω να πιστευω οτι θα διορθωθουν στην τελικη εκδοση του, μιας και ειναι δοκιμαστικος ακομη.Οποτε περιμενω...

Οσον αφορα το recovery, εμενε δεν μου εχει συμβει μεχρι στιγμης τουλαχιστον κατι τετοιο, αλλα απο οτι διαβαζω και στους xda δεν πρεπει να ειναι συχνο φαινομενο.:confused:

 

Θες να σου δώσω οδηγίες για να σου συμβεί? (έτσι για την εμπειρία :lol:)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Θες να σου δώσω οδηγίες για να σου συμβεί? (έτσι για την εμπειρία :lol:)

 

Για δωσε να το δοκιμασω :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε να το δοκιμασω :rolleyes:

 

Χε χε. Ετσι σε θέλω.

Κάνουμε nandroid

Μπαίνουμε download mode

Odin και JW1

Μετά semaphore 2.4.0

Βγάζουμε sim και sd card και φλασάρουμε απο recovery μια CM9.

Αφού bootάρει μπαίνουμε recovery

flashάρουμε gapps και χωρίς να κάνουμε reboot κάνουμε wipe data, cache και dalvik cache

reboot system now ----> bootloop (λογικά :))

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Χε χε. Ετσι σε θέλω.

Κάνουμε nandroid

Μπαίνουμε download mode

Odin και JW1

Μετά semaphore 2.4.0

Βγάζουμε sim και sd card και φλασάρουμε απο recovery μια CM9.

Αφού bootάρει μπαίνουμε recovery

flashάρουμε gapps και χωρίς να κάνουμε reboot κάνουμε wipe data, cache και dalvik cache

reboot system now ----> bootloop (λογικά :))

Παρα πολυ ωραια :)

Στην slim θελω να μου πεις πως γινεται, η cm9 εχει φυγει εδω και καιρο ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραια :)

Στην slim θελω να μου πεις πως γινεται, η cm9 εχει φυγει εδω και καιρο ;)

 

Α το έχω ξαναγράψει, στη slim δεν μου έχει τύχει.

Θα πρέπει να σε βοηθήσουν όσοι το έχουν καταφέρει :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από μπαταριά χαλια δεν είναι η slim? Δεν ξέρω με το stock kernel αλλά με semaphore στη χρήση αδειάζει πολύ γρήγορα! Έβαλα και τον test 1.0.1s αλλά τα ιδία. Δοκίμασα και smartass v2 και έχει πολύ καλές επιδόσεις αλλά χαλιά μπαταριά. Καλός είναι ο conservative αλλά χαλιά επιδόσεις, πολύ αργός
Link to comment
Share on other sites

Και μετα το restart δηλαδη δεν ξαναδουλεψε...;:blink:

Εγω απο την πρωτη στιγμη εβαλα semaphore και ποτε οσες φορες κι εχω restarts δεν δημιουργειται κανενα προβλημα.

Μεχρι στιγμης τουλαχιστον :wacko:

 

Ακριβώς, μετά το restart δεν ξαναδούλεψε. Πρίν το update το είχα κάνει πολλές φορές και κανένα πρόβλημα, όπως και τώρα με καθαρή εγκατάσταση της 3.4 δεν υπαρχει το πρόβλημα. Διαβάζοντας στο xda το είχαν και άλλοι αυτό το πρόβλημα...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...