Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλιστα, μου έκανε εντύπωση χθες όπου σε 2 ώρες που δεν το χρησιμοποίησα καθόλου (σβηστή η οθόνη) και ήταν απλά ανοιχτά τα δεδομένα μου έφαγε 14% ! Γι αυτό δεν πέρασα αμέσως τον semaphore γιατί θυμάμαι στην gingerbread είχε αυξήσει λίγο την κατανάλωση της μπαταρίας...

 

Τα δεδομενα(Mobile Data) μην τα εχεις ON συνεχως γιατι καποιες εφαρμογες στο Background που τρεχουν τα χρησιμοποιουν, οπότε σου τρωει και την μπαταρια. Εγω δεν χρησιμοποιω τα δεδομενα, μονο Wifi, οποτε δεν ξερω να σου πω.

Εκτος γενικοτερα αν ειναι και θεμα της SLIM ICS ROΜ που τρωει την μπαταρια και οχι τοσο του Kernel. Ολοι αυτο ψαχνουμε παντως τον "τελειο" συνδυασμο(ROM-Kernel-Settings-Applications) για να παιζει το κινητο σε ολα τα επιπεδα καλα !

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια πως περναω την slim? εχει πολλα αρχεια για να κατεβασω και δεν ξερω ποιο απ'ολα ειναι το σωστο
Link to comment
Share on other sites

Τι απο ολα αυτα πρεπει να κατεβασω για να εγκαταστησω την 3.4;

http://slimics.haxer.org/Slim_ICS/404/3.4/

Διαβασα καπου οτι πρεπει να κατεβασω το base.zip κ το i9000 essentials.zip.θελω κ τα αντιστοιχα

md5;

 

Οχι, μονο τα δυο αρχεια zip χρειαζεσαι, φλασαρεις πρωτα το base.zip και μετα το essentialls.zip

Διαβασε ομως προσεχτικα τις οδηγιες εγκαταστασης για αποφυγη τυχων προβληματων :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μονο τα δυο αρχεια zip χρειαζεσαι, φλασαρεις πρωτα το base.zip και μετα το essentialls.zip

Διαβασε ομως προσεχτικα τις οδηγιες εγκαταστασης για αποφυγη τυχων προβληματων :rolleyes:

 

Παντως δεν προσφερει και τιποτα διαφορετικο απο την 3.3, ετσι δεν ειναι ?

 

Change Log 3.4:

Ολοκληρωμένη εφαρμογή OTA (UpdateMe - χάρη σε ένα μάτσο Acquarius στο xda) μέσω ***.

Κατεβάστε ROM Βάση (Μόνο αν δείτε μια ειδοποίηση για αναβάθμιση στη γραμμή κατάστασης) με επιταγή ποσού MD5

Λήψη Essentials (Μόνο αν δείτε μια ειδοποίηση για αναβάθμιση στη γραμμή κατάστασης), με MD5 επιταγή ποσό και την επιλογή να εισάγετε την ανάκτηση

Κατεβάστε Addon CWM flashable fileDownload Zip

Αφαιρέθηκε η εγκατάσταση ορισμένων εφαρμογές χωρίς επανεκκίνηση

Προαιρετικά: Δωρεά στην εφαρμογή του έργου μέσω των ρυθμίσεων -> δωρεές και σε μένα μέσω Rom-> donate

Busybox ζήτημα για μερικούς χρήστες μέσω symlinking λυθεί σωστά (χάρη στην loukvlav στο xda για την υπόδειξη).

Προστέθηκε η επιλογή Όνομα καλούντος, όπως προβλέπεται από το δίκτυο, αν δεν βρείτε το όνομα του στη λίστα επαφών σας - χάρη aokp ομάδα.

Μαζικής αποθήκευσης (UMS) στην επιλογή Ρυθμίσεις, αποθήκευση, σύνδεση USB του υπολογιστή (που εργάζονται σε όλα, αλλά sgs2, Maguro δεν υποστηρίζει UMS)

Προσθήκη ΑΣΣ ως συντόμευση στην κύρια οθόνη πλοήγησης ή κουμπιά της γραμμής

Σταθερό Ρύθμιση της Cache κύλιση στον ΑΣΣ

Εμφάνιση μήνυμα όταν η Πολεμική γρήγορη φόρτιση κατά την εκκίνηση

Χρησιμοποιώντας 4.0.3 libwebcore για καλύτερη εμπειρία περιήγησης

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα ειμαι σε 2.3.6.διαβασα στο xda οτι πρεπει να περασω πρωτα μια cm9 ενω εδω γραφουν οτι δεν απαιτειται κ φλασαρω κατευθειαν απο cwm.τι παιζει,γιατι εχω μπερδευτει!
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα ειμαι σε 2.3.6.διαβασα στο xda οτι πρεπει να περασω πρωτα μια cm9 ενω εδω γραφουν οτι δεν απαιτειται κ φλασαρω κατευθειαν απο cwm.τι παιζει,γιατι εχω μπερδευτει!

 

1) Download a latest CM9 ROM απο εδω http://get.cm/?device=galaxysmtd, My latest Base and YOUR device essentials απο εδω http://slimics.haxer.org/Slim_ICS/404/3.4/

2) Enter CWM Recovery, Wipe data, Format System ( In Mounts and Storage)

3) Flash a CM9 ROM, reboot to recovery, flash the latest Slim base*** AND essentials.

Στο βημα 3 μετα την εγκ/ση του CM9 το τηλεφωνο θα κανεις reboot χωρις επιτυχια και θα προσπαθει συνεχως (Loop δηλαδη), μην τρομαξεις οτι χαλασε. Απλα θα πρεπει να μπεις χερατα στο CWM Recovery πατωντας τον συνδυασμο των κουμπιων, για να συνεχισεις στην εγκ/ση του Base και του Essential

4) Reboot to system, Enjoy.

 

Note *** - If the base flash is too quick ( < 5 seconds or so), reflash base before flashing essentials.

 

Ας επιβεβαιωσει και καποιος αλλος τα παραπανω, τουλαχιστον εγω αυτα εκανα για την εγκ/ση της 3.3 version.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

1) Download a latest CM9 ROM απο εδω http://get.cm/?device=galaxysmtd, My latest Base and YOUR device essentials απο εδω http://slimics.haxer.org/Slim_ICS/404/3.4/

2) Enter CWM Recovery, Wipe data, Format System ( In Mounts and Storage)

3) Flash a CM9 ROM, reboot

 

Note *** - If the base flash is too quick ( < 5 seconds or so), reflash base before flashing essentials.

Στο link δεν εχει καποια cm9.εχεις να προτεινεις κατι η μηπως εχεις μηπως καποιο link;ευχαριστω εκ των προτερων.

ς

Link to comment
Share on other sites

Εγω με slim +semaphore 12 μερουλες τωρα ολα κυλουν τελεια...γρηγορα,smooth και απροβληματιστα..την συνιστω ανεπιφυλακτα !!!

Ισως η καλυτερη ρομ που εχει φορεθει μεχρι τωρα στον γαλαξια μου:)

 

+1000,απροβληματιστη συμπεριφορα και ολα δουλευουν σωστα.Tελευταια φορα που δουλεψε σωστα το bluetooth (οπως τωρα με την slim) με τις ανοικτες ακροασεις,ηταν με την τελευταια 2.2 (js8),απο εκει και περα..το χαος!!!(και οχι μονο :mad:)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

1) Download a latest CM9 ROM απο εδω http://get.cm/?device=galaxysmtd, My latest Base and YOUR device essentials απο εδω http://slimics.haxer.org/Slim_ICS/404/3.4/

2) Enter CWM Recovery, Wipe data, Format System ( In Mounts and Storage)

3) Flash a CM9 ROM, reboot to recovery, flash the latest Slim base*** AND essentials.

Στο βημα 3 μετα την εγκ/ση του CM9 το τηλεφωνο θα κανεις reboot χωρις επιτυχια και θα προσπαθει συνεχως (Loop δηλαδη), μην τρομαξεις οτι χαλασε. Απλα θα πρεπει να μπεις χερατα στο CWM Recovery πατωντας τον συνδυασμο των κουμπιων, για να συνεχισεις στην εγκ/ση του Base και του Essential

4) Reboot to system, Enjoy.

 

Note *** - If the base flash is too quick ( < 5 seconds or so), reflash base before flashing essentials.

 

Ας επιβεβαιωσει και καποιος αλλος τα παραπανω, τουλαχιστον εγω αυτα εκανα για την εγκ/ση της 3.3 version.

 

 

Για ξαναπες λίγο αυτό με το bootloop κατα την εγκατάσταση της CM9.

To bootloop στο έκανε στην αρχή της εγκατάστασης της cm9 (μέσα στο πρώτο λεπτό δλδ)?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Στο link δεν εχει καποια cm9.εχεις να προτεινεις κατι η μηπως εχεις μηπως καποιο link;ευχαριστω εκ των προτερων.

ς

 

http://get.cm/get/artifacts/713/artifact/archive/update-cm-9-20120422-NIGHTLY-galaxysmtd-signed.zip

 

Ας επιβεβαιωσει και καποιος αλλος μην σε παρω στο λαιμο μου !

 

Για ξαναπες λίγο αυτό με το bootloop κατα την εγκατάσταση της CM9.

To bootloop στο έκανε στην αρχή της εγκατάστασης της cm9 (μέσα στο πρώτο λεπτό δλδ)?

 

Μετα την εγκ/ση της CM9 θα κανει reboot το τηλεφωνο αλλα θα πεσει σε bootloop, θα το σταματησεις βγαζοντας την μπαταρια ή πατωντας με διαρκεια τον συνδυασμο των κουμπιων για να μπεις στην CWM Recovery χερατα.

Τουλαχιστον αυτο εκανε σε μενα και αυτο εκανα εγω.

 

Ας επιβεβαιωσει και καποιος αλλος.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Μετα την εγκ/ση της CM9 θα κανει reboot το τηλεφωνο αλλα θα πεσει σε bootloop, θα το σταματησεις βγαζοντας την μπαταρια ή πατωντας με διαρκεια τον συνδυασμο των κουμπιων για να μπεις στην CWM Recovery χερατα.

Τουλαχιστον αυτο εκανε σε μενα και αυτο εκανα εγω.

 

Ας επιβεβαιωσει και καποιος αλλος.

 

Δηλαδή αφού ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση της cm9 έπεσε σε bootloop?

Αυτό δεν το έχω ξαναδεί...

Είσαι σίγουρος ότι ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση της cm9?

Μήπως το bootloop έγινε νωρίς?

Είχες βγάλει sim και sdcard οταν ξεκίνησες την εγκατάσταση της cm9?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αφού ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση της cm9 έπεσε σε bootloop?

Αυτό δεν το έχω ξαναδεί...

Είσαι σίγουρος ότι ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση της cm9?

Μήπως το bootloop έγινε νωρίς?

Είχες βγάλει sim και sdcard οταν ξεκίνησες την εγκατάσταση της cm9?

 

Εχεις δικιο, οχι δεν εβγαλα sim και sdcard και τωρα που το σκεφτομαι, εκανε πολυ γρηγορα η εγκ/ση της CM9 οπότε μαλλον απετυχε. Αλλα με το bootloop μετα δεν μπορεσα να δω τα μηνυματα λαθους που εβγαζε, ηταν πολυ γρηγορα τα σενεχομενα restart. Αλλα ακομα και ετσι, εκανε τουλαχιστον εγκ/ση την CWM Recovery της CM9 και μπηκα μετα χερατα σε αυτην και συνεχισα την εγκ/ση της SLIM κανονικοτατα.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, οχι δεν εβγαλα sim και sdcard και τωρα που το σκεφτομαι, εκανε πολυ γρηγορα η εγκ/ση της CM9 οπότε μαλλον απετυχε. Αλλα με το bootloop μετα δεν μπορεσα να δω τα μηνυματα λαθους που εβγαζε, ηταν πολυ γρηγορα τα σενεχομενα restart. Αλλα ακομα και ετσι, εκανε τουλαχιστον εγκ/ση την CWM Recovery της CM9 και μπηκα μετα χερατα σε αυτην και συνεχισα την εγκ/ση της SLIM κανικοτατα.

 

Ok απλά δεν είμαι σίγουρος αν ο λόγος που προτείνεται αρχικά η εγκατάσταση της cm9 είναι απλά για να μπει το τελευταίο cwm recovery. Αν δεις και σου κάνει τίποτα νάζια η slim, δοκίμασε να επαναλάβεις τη διαδικασία φροντίζοντας αυτή τη φορά να εγκατασταθεί σωστά η cm9.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ok απλά δεν είμαι σίγουρος αν ο λόγος που προτείνεται αρχικά η εγκατάσταση της cm9 είναι απλά για να μπει το τελευταίο cwm recovery. Αν δεις και σου κάνει τίποτα νάζια η slim, δοκίμασε να επαναλάβεις τη διαδικασία φροντίζοντας αυτή τη φορά να εγκατασταθεί σωστά η cm9.

 

Ισα ισα, εγκατασταθηκε επιτυχως η SLIM .

Και εγω αυτο καταλαβα, αφου ολα πηγαν Ο.Κ. τελικα, οτι αρχικά η εγκατάσταση της cm9 είναι απλά για να μπει το τελευταίο cwm recovery.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως αφου εκανα εγκατασταση την slim που βγαζει το menu πολυ απλο,συνολικα εχει 18 εικονιδια και δευτερον ειναι πολυ μικρα,δηλαδη η γραμματοσειρα ειναι μικρη γενικα σε ολο το κινητο.και δεν εχει και ελληνικο menu. Τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως αφου εκανα εγκατασταση την slim που βγαζει το menu πολυ απλο,συνολικα εχει 18 εικονιδια και δευτερον ειναι πολυ μικρα,δηλαδη η γραμματοσειρα ειναι μικρη γενικα σε ολο το κινητο.και δεν εχει και ελληνικο menu. Τι παιζει?

 

1) Settings-ΑΣΣ-General UI-LCD Density αλλαξε το σε 240

2) Δεν εχει ελληνικα και αλλες πολλες λειπουν εξισου.

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος ειναι ο καλυτερος launcher για ics ?

 

Θα τους δοκιμασεις ολους και θα μας πεις εσυ ...!

:wacko:

 

Οσο εχω διαβασει, zeam και nova. Γνωμη μου παντως ειναι, να αφηνεις τον default launcher που εχει η καθε ROM, κατι παραπανω θα ξερει ο εκαστοτε developer !

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιος ειναι ο καλυτερος launcher για ics ?

 

Οι επικρατεστεροι μεχρι τωρα ειναι ο nova και ο apex αν και εχει καποια κολληματακια ορισμενες φορες.

Δοκιμασει κι εσυ οποιον θες :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου παντως ειναι, να αφηνεις τον default launcher που εχει η καθε ROM, κατι παραπανω θα ξερει ο εκαστοτε developer !

 

μπα την τυφλα του δεν ξερει...

γουστα ειναι αυτα ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μπα την τυφλα του δεν ξερει...

γουστα ειναι αυτα ;)

 

Σεβασμος στους developers, που μας δινουν αυτες τις γρηγορες και ομορφες ROM !

Ο καθενας βεβαια μπορει να δοκιμαζει οτι θελει, και καλο ειναι να το μοιραζεται με τους υπολοιπους εδω μεσα.

;)

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Σεβασμος στους developers, που μας δινουν αυτες τις γρηγορες και ομορφες ROM !

;)

 

:lol::lol:

δεν λεω, τους ευχαριστω και εγω και ολοι αλλα οκ :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε μηπως, αν ξαναπερασω τον default kernel της SLIM 3.3 που εχω, μεσω του 3.3_I9000_Essentials αρχειου, αν αυτο κανει πρωτα clear το init.d folder για "καθαρη" εγκ/ση του Kernel ?

Ευχαριστω

 

Το ρισκαρα και το εκανα, ολα καλα, το θεμα ειναι οτι με το 3.3_I9000_Essentials αρχειο δεν περναει μονο τον Kernel.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...