Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έλα μια βόλτα από τις τροποποιήσεις για το nexus να μάθεις...:p

 

link??????

 

 

edit:ok, το βρηκα...

Edited by mobster21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή ακούστηκε ότι τελικά δεν έφταιγε η "καλή" Google για την μη υποστήριξη της συσκευής αλλά η Texas Instruments και οι outdated drivers ο μύθος καταρρίφθηκε ήδη.

Έπειτα από αυτή την εξέλιξη προβλέπω μια πολύ καλή Kit Kat ROM για το κινητό μας μολις φτιαχτεί ο νέος Kernel.! :)

 

Εννοείς από xda, γιατί η google δύσκολα υπαναχωρεί...

Πάντως ότι η έλλειψη υποστήριξης από την ΤΙ είναι αρβύλα, το λέγαμε από την αρχή :)

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς από xda, γιατί η google δύσκολα υπαναχωρεί...

Πάντως ότι η έλλειψη υποστήριξης από την ΤΙ είναι αρβύλα, το λέγαμε από την αρχή :)

 

Αυτό εννοείται..:)

Όσα petitions και να στείλουμε πολύ δύσκολα θα αλλάξει γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να περασω τον stock launcher παλι γιατι εκανα βλακεια... υπαρχει καπου να το νκατεβασω?? Edited by geogian3
Link to comment
Share on other sites

πτωση προ ολιγου galaxy nexus και ραγισμα οθονης σε 3-4 σημεια λειτουργει κανονικα και το touch kai ola! κανα λινκ για ανταλλακτικο φθηνο?????

http://www.ebay.co.uk/itm/190862458225?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

αυτο δεν ειναι το ανταλλακτικο για την περιπτωση μου??

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/190862458225?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

αυτο δεν ειναι το ανταλλακτικο για την περιπτωση μου??

 

Ένα ανταλλακτικό υπάρχει, οθόνη και digitizer είναι μαζί. Αφού το δίνει για 9250, ναι αυτό είναι. Σου δίνει και τα απαραίτητα εργαλεία μαζί ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καταλάθος έσβησα απο το κινητό μου(Galaxy Nexus)κάποιες φωτογραφίες και βίντεο που είχα αποθηκευμένα και πάω να σκάσω.Υπάρχει τρόπος για ανάκτηση δεδομένων ή έχετε γεια;Το θέμα το είχα ανοίξει και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4964320#post4964320 αλλα η απαντηση που πηρα ειναι στο 3ο post.
Link to comment
Share on other sites

τα ειχες αποθηκευμενα στην αποθηκη του τηλ,οποταν κουμπωσε το στον υπολογιστη,κανε mount,και με ενα προγραμμα undelete,uneraser,recuva κτλ,θα σου βρει οτι ειναι να βρει.αν ηταν σημαντικες φωτο-βιντεο,δοκιμασε ΟΛΑ τα προγραματα που θα βρεις
Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χέρια μου ένα nexus έκανα επαναφορά και έβαλα μερικές εφαρμογές για να το δουλέψω να το δω. Από μπαταριά είστε ευχαριστημένοι;

Είμαι με την 4.3 και το βραδύ έκλεισε από ρεύμα. Τώρα έχει κάνα μισαωρο το έχω στην πρίζα και στέλνω στο viber κι ακόμα 0% λέει.

IPhone 4s έχω κανονικά και μου φαίνεται περίεργο να αργεί τόσο πολύ να φορτίσει.

Πόση χρήση σας βγάζει;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χέρια μου ένα nexus έκανα επαναφορά και έβαλα μερικές εφαρμογές για να το δουλέψω να το δω. Από μπαταριά είστε ευχαριστημένοι;

Είμαι με την 4.3 και το βραδύ έκλεισε από ρεύμα. Τώρα έχει κάνα μισαωρο το έχω στην πρίζα και στέλνω στο viber κι ακόμα 0% λέει.

IPhone 4s έχω κανονικά και μου φαίνεται περίεργο να αργεί τόσο πολύ να φορτίσει.

Πόση χρήση σας βγάζει;

τοσο πολυ να φορτισει δεν αργει, αμεσως ανεβαινει. απο που το φορτιζεις; εμενα με 3G ολη μερα δυσκολα βγαζει μεχρι το βραδυ, με καποιες στιγμες εντονης χρησης, γυρω στις 2,5+ ωρες οθονη. ουτε κλεινει βεβαια αν καθεται ετσι ευκολα, θα περναγαν μερες εκτος αν εφαγε κολλημα..

Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ να φορτισει δεν αργει, αμεσως ανεβαινει. απο που το φορτιζεις; εμενα με 3G ολη μερα δυσκολα βγαζει μεχρι το βραδυ, με καποιες στιγμες εντονης χρησης, γυρω στις 2,5+ ωρες οθονη. ουτε κλεινει βεβαια αν καθεται ετσι ευκολα, θα περναγαν μερες εκτος αν εφαγε κολλημα..

 

Είχε 9% το βράδυ και το πρωί είχε κλείσει.

Θα το φορτίσω σήμερα πάλι 100% και θα δούμε. Μόνο. Wifi χωρίς 3g και τέτοια το δουλεύω.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είχε 9% το βράδυ και το πρωί είχε κλείσει.

Θα το φορτίσω σήμερα πάλι 100% και θα δούμε. Μόνο. Wifi χωρίς 3g και τέτοια το δουλεύω.

 

Εντάξει με 9% αν κάτι έκαιγε, μπορεί και να κλείσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας...

Κάτοχος του κινητού κ εγώ εδώ και 1 χρόνο περίπου .

Μέχρι τις αρχές Αυγούστου ήμουν απίστευτα ικανοποιημένος από το κινητό μου. Δούλευε απροβλιματιστα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Στις αρχές Αυγούστου ( κάπου δυο βδομάδες αφού βγήκε η 4.3 ) μου ήρθε κ μενα στο κινητό η αναβάθμιση .

Μην γνωρίζοντας πήγα να την βάλω αλλά δεν είχα μπαταρία ... Το έβαλα να φωτίσει και όταν πήγε στο 5% πάτησα να γίνει εγκατάσταση η 4.3 . Από τότε έχω πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού μου...

Την ίδια μέρα ενώ το είχα βάλει να φορτίσει το κινητό δεν φωρτιζε. Το ίδιο το έχει κάνει παρά πολλές φορές και πρέπει να το αποσύνδεση και να το συνδέσω αρκετές φορές ώστε να φορτίσει κανονικά το κινητό. Για την μπαταρία είχα βάλει το battery doctor για να ελέγχω τις φορτίσεις και να τις καταγράφω . Μετά την αναβάθμιση δεν μου δούλεψε ποτέ σωστά και πάντα μου έβγαζε πρόβλημα. Θεώρησα ότι ήταν πρόβλημα της εφαρμογής και δεν έδωσα σημασία. Για κανά μήνα το κινητό φωρτιζε σωστά και είπα ότι έστρωσε αλλά την τελευταία βδομάδα έχει παραγίνει το κακό...

 

Είμαι σε όλα στοκ απλά έχει ξεκλειδώτο boot loader . Να σας πω επίσης ότι έχω ξανά περάσει την στοκ ράμπες 3 φορές από τότε και δεν έχει διορθωθεί τπτ.

 

Αν κανείς έχει ξανασυνατνησει κάτι παρόμοιο ας μου πει τι έκανε ...

 

Συγνώμη αν σας ζάλισα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καταλάθος έσβησα απο το κινητό μου(Galaxy Nexus)κάποιες φωτογραφίες και βίντεο που είχα αποθηκευμένα και πάω να σκάσω.Υπάρχει τρόπος για ανάκτηση δεδομένων ή έχετε γεια;Το θέμα το είχα ανοίξει και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4964320#post4964320 αλλα η απαντηση που πηρα ειναι στο 3ο post.

 

Αν είσαι Root μπορείς να δοκιμάσεις και με αυτό το εργαλείο

 

Πως μπορω να περασω τον stock launcher παλι γιατι εκανα βλακεια... υπαρχει καπου να το νκατεβασω??

 

Αν εσβησες τον Stock Launcher τώρα με τι launcher εισαι δηλαδη? Οχι δεν υπαρχει κατι..Μπορείς να κατεβασεις ομως το νέο Google Experience Launcher της 4.4 από εδώ .Στο δικο μου Galaxy Nexus δουλεύει ρολόι..Δεν θελει Root..Απλή εγκατάσταση το apk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας...

Κάτοχος του κινητού κ εγώ εδώ και 1 χρόνο περίπου .

Μέχρι τις αρχές Αυγούστου ήμουν απίστευτα ικανοποιημένος από το κινητό μου. Δούλευε απροβλιματιστα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Στις αρχές Αυγούστου ( κάπου δυο βδομάδες αφού βγήκε η 4.3 ) μου ήρθε κ μενα στο κινητό η αναβάθμιση .

Μην γνωρίζοντας πήγα να την βάλω αλλά δεν είχα μπαταρία ... Το έβαλα να φωτίσει και όταν πήγε στο 5% πάτησα να γίνει εγκατάσταση η 4.3 . Από τότε έχω πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού μου...

Την ίδια μέρα ενώ το είχα βάλει να φορτίσει το κινητό δεν φωρτιζε. Το ίδιο το έχει κάνει παρά πολλές φορές και πρέπει να το αποσύνδεση και να το συνδέσω αρκετές φορές ώστε να φορτίσει κανονικά το κινητό. Για την μπαταρία είχα βάλει το battery doctor για να ελέγχω τις φορτίσεις και να τις καταγράφω . Μετά την αναβάθμιση δεν μου δούλεψε ποτέ σωστά και πάντα μου έβγαζε πρόβλημα. Θεώρησα ότι ήταν πρόβλημα της εφαρμογής και δεν έδωσα σημασία. Για κανά μήνα το κινητό φωρτιζε σωστά και είπα ότι έστρωσε αλλά την τελευταία βδομάδα έχει παραγίνει το κακό...

 

Είμαι σε όλα στοκ απλά έχει ξεκλειδώτο boot loader . Να σας πω επίσης ότι έχω ξανά περάσει την στοκ ράμπες 3 φορές από τότε και δεν έχει διορθωθεί τπτ.

 

Αν κανείς έχει ξανασυνατνησει κάτι παρόμοιο ας μου πει τι έκανε ...

 

Συγνώμη αν σας ζάλισα

 

Έχεις περάσει την στοκ 3 φορές;

Άρα το πρόβλημα σού είναι κάπου αλλού και έτυχε να το παρατηρήσεις μετά την αναβάθμιση.

Καλά είναι να περάσεις και την 4.2.2 αφού γνωρίζεις τον τρόπο.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω κάποια πράγματα που έχω κάνει στην συσκευή και είδα μεγάλη διαφορά στην μπαταρία.

Έπιασα μία μία όλες τις εφαρμογές και έκανα σε όλες αποσύνδεση.

Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλα από μια εφαρμογή που λέγεται Wakelock Detector το οποίο μου έδειξε ποιές εφαρμογές ξυπνάνε το σύστημα και τρώνε την μπαταρία.

Είδα λοιπόν ότι αρκετή μπαταρία μου έτρωγε το google+, hangouts, viber, twitter, chrome, currents. Επίσης έκλεισα από τις ρυθμίσεις την τοποθεσία, απενεργοποίησα τα αντίγραφα ασφαλείας. Στην εφαρμογή ρυθμίσεις Google τα έβγαλα όλα πάτησα αποσύνδεση, έκλεισα το Google Now.

Στις εφαρμογές τώρα το μόνο που έχω αφήσει είναι το viber να παίρνω ειδοποιήσεις. Twitter ενώ δεν παίρνω ειδοποιήσεις αλλά μπαίνω πολύ συχνά έκλεισα τις ειδοποιήσεις. Chrome έκλεισα τον συγχρονισμό. Γενικά από όλα αυτά δεν χρειαζόμουν τίποτα αλλα ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ήταν ανοιχτά και όντως καταναλώνουν πάρα πολύ.

Wakelock Detector και θα δείτε τι δεν χρειάζεστε που ξυπνάει το σύστημα και πόσες φορές.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει την στοκ 3 φορές;

Άρα το πρόβλημα σού είναι κάπου αλλού και έτυχε να το παρατηρήσεις μετά την αναβάθμιση.

Καλά είναι να περάσεις και την 4.2.2 αφού γνωρίζεις τον τρόπο.

 

Σε ευχαριστώ παρά πολυ για την άμεση απάντηση σου.

Θα δοκιμάσω να περάσω την 4.2.2 και θα το κοιτάξω.

Χτες το βράδυ που έβαλα το κινητό να φορτίσει το παρατήρησα και σταμάτησε την φορτίσει στο 35% .

Έβγαλα τον φορτιστής από την πρίζα και τον ξανά έβαλα και η φόρτιση ολοκληρώθηκε.δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω κάποια πράγματα που έχω κάνει στην συσκευή και είδα μεγάλη διαφορά στην μπαταρία.

Έπιασα μία μία όλες τις εφαρμογές και έκανα σε όλες αποσύνδεση.

Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλα από μια εφαρμογή που λέγεται Wakelock Detector το οποίο μου έδειξε ποιές εφαρμογές ξυπνάνε το σύστημα και τρώνε την μπαταρία.

Είδα λοιπόν ότι αρκετή μπαταρία μου έτρωγε το google+, hangouts, viber, twitter, chrome, currents. Επίσης έκλεισα από τις ρυθμίσεις την τοποθεσία, απενεργοποίησα τα αντίγραφα ασφαλείας. Στην εφαρμογή ρυθμίσεις Google τα έβγαλα όλα πάτησα αποσύνδεση, έκλεισα το Google Now.

Στις εφαρμογές τώρα το μόνο που έχω αφήσει είναι το viber να παίρνω ειδοποιήσεις. Twitter ενώ δεν παίρνω ειδοποιήσεις αλλά μπαίνω πολύ συχνά έκλεισα τις ειδοποιήσεις. Chrome έκλεισα τον συγχρονισμό. Γενικά από όλα αυτά δεν χρειαζόμουν τίποτα αλλα ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ήταν ανοιχτά και όντως καταναλώνουν πάρα πολύ.

Wakelock Detector και θα δείτε τι δεν χρειάζεστε που ξυπνάει το σύστημα και πόσες φορές.

 

Να συμπληρώσω επίσης ότι αν κλείσεις τον συγχρονισμό και ακόμα καλύτερα αν το βάλεις σε flight mode, θα έχεις ακόμα μεγαλύτερα οφέλη σε μπαταρία.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω κάποια πράγματα που έχω κάνει στην συσκευή και είδα μεγάλη διαφορά στην μπαταρία.

Έπιασα μία μία όλες τις εφαρμογές και έκανα σε όλες αποσύνδεση.

Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλα από μια εφαρμογή που λέγεται Wakelock Detector το οποίο μου έδειξε ποιές εφαρμογές ξυπνάνε το σύστημα και τρώνε την μπαταρία.

Είδα λοιπόν ότι αρκετή μπαταρία μου έτρωγε το google+, hangouts, viber, twitter, chrome, currents. Επίσης έκλεισα από τις ρυθμίσεις την τοποθεσία, απενεργοποίησα τα αντίγραφα ασφαλείας. Στην εφαρμογή ρυθμίσεις Google τα έβγαλα όλα πάτησα αποσύνδεση, έκλεισα το Google Now.

Στις εφαρμογές τώρα το μόνο που έχω αφήσει είναι το viber να παίρνω ειδοποιήσεις. Twitter ενώ δεν παίρνω ειδοποιήσεις αλλά μπαίνω πολύ συχνά έκλεισα τις ειδοποιήσεις. Chrome έκλεισα τον συγχρονισμό. Γενικά από όλα αυτά δεν χρειαζόμουν τίποτα αλλα ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ήταν ανοιχτά και όντως καταναλώνουν πάρα πολύ.

Wakelock Detector και θα δείτε τι δεν χρειάζεστε που ξυπνάει το σύστημα και πόσες φορές.

 

Και εσύ τώρα έχεις smartphone δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ τώρα έχεις smartphone δηλαδή?

 

Οι εφαρμογές της Google και οι social δεν καθορίζουν αν είναι smartphone. Ούτε αν έχεις τα locations ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Google+, Hangouts, Currents, τοποθεσία, Google Now, ειδοποιήσεις Twitter, συγχρονισμός Google Chrome κάνουν μια συσκευή smartphone;

Δυστυχώς είστε άσχετοι και ενώ σας λέω τι μπορείτε να κλείσετε για να μην ξοδεύουν άδικα μπαταρία φυσικά αν δεν τα χρειάζεστε η απάντηση είναι να το βάλω Flight Mode.

Με την χρήση που κάνω η συσκευή βγάζει μίση μέρα εξ ορισμού. Πλέον έκλεισα τα αυτονόητα αυτά που δεν τα δουλεύω και έχω με την ιδία χρήση αυτονομία 1 μέρα.

Τότε να έχετε smartphone κι ένα φορτιστή μόνιμα στην πρίζα αυτό είναι smartphone με τα λεγόμενα σας.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολυ για την άμεση απάντηση σου.

Θα δοκιμάσω να περάσω την 4.2.2 και θα το κοιτάξω.

Χτες το βράδυ που έβαλα το κινητό να φορτίσει το παρατήρησα και σταμάτησε την φορτίσει στο 35% .

Έβγαλα τον φορτιστής από την πρίζα και τον ξανά έβαλα και η φόρτιση ολοκληρώθηκε.δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κανει.

 

Έχεις δοκιμάσει φόρτιση από τον υπολογιστή μήπως και φταίει ο φορτιστής;

Είναι κουραστικό αλλά εγώ θα έβαζα την 4.2.2 για να είμαι σίγουρος αφού λες ότι πριν ήταν εντάξει.

 

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι μόλις το βάζω να φορτίσει αλλάζει η απόκριση της οθόνης και θέλει περισσότερη δύναμη και ακρίβεια για να καταλάβει που παταω.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει σε κανέναν; Περισσότερο στο πληκτρολόγιο σε γρήγορη προσπάθεια γραφής το καταλαβαίνω.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Google+, Hangouts, Currents, τοποθεσία, Google Now, ειδοποιήσεις Twitter, συγχρονισμός Google Chrome κάνουν μια συσκευή smartphone;

Δυστυχώς είστε άσχετοι και ενώ σας λέω τι μπορείτε να κλείσετε για να μην ξοδεύουν άδικα μπαταρία φυσικά αν δεν τα χρειάζεστε η απάντηση είναι να το βάλω Flight Mode.

Με την χρήση που κάνω η συσκευή βγάζει μίση μέρα εξ ορισμού. Πλέον έκλεισα τα αυτονόητα αυτά που δεν τα δουλεύω και έχω με την ιδία χρήση αυτονομία 1 μέρα.

Τότε να έχετε smartphone κι ένα φορτιστή μόνιμα στην πρίζα αυτό είναι smartphone με τα λεγόμενα σας.

 

Συνφορουμιτη δεν σε χαρακτήρισα άσχετο από την πλευρά μου. Απλά έδωσα δύο παραπάνω επιλογές για ακόμα μεγαλύτερη οικονομία μπαταρίας. Δυστυχώς δεν γίνεται κάτι άλλο. Το τελευταίο είναι να το κλείσουμε. Ο καθένας το στήνει ανάλογα τις ανάγκες του.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...