Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω πόση ώρα θέλει για να κλειδώσει δορυφόρο οταν είναι offline, π. χ στο sygic ή σε άλλα προγράμματα GPS;Στο iphone 4 μου κλειδώνει σχεδόν αμέσως, στο lg 2x κάνει πάνω απο λεπτό χάρης της lg και λέω να ξαναδοκιμάσω τη τυχη μου στο android με το nexus γιατί θέλω να δουλεύει το κινητό στο 100%
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά σήμερα φαντάζομαι ότι του ήρθε στο κινητό η 4.1. Και λέω φαντάζομαι γιατί μου είπε ότι το έδωσε σε έναν αλλοδαπό που έχει στο μαγαζί του και μέσα σε 10 λεπτά του εβαλε ελληνικα (να χεσο μέσα τα πτυχία μου...). Οπότε αυτό που σκέφτομαι είναι βρηκε την 4.1 την πέρασε και μετα του εβαλε ελληνικα. Πάντως το ξαναγράφω, εν ετει 2012 κινητό χωρίς ελληνικα από το κουτι είναι φάουλ. Και ειδικά από γίγαντες σαν την Γκόγκλ ακόμα μεγαλύτερο. Τεσπα ολα καλά τώρα. Ευχαριστω και παλι.

 

χωρις παρεξηγηση αλλα δεν χρειαζονται ουτε πτυχια ουτε μαγαζια αλλοδαπων.απλα μπαινεις στο playstore,γραφεις keyboard και κατεβαζεις ενα οποιο να ναι δωρεαν πληκτρολογιο με ελληνικα.υποθεση ενος λεπτου ακριβως

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγηθηκα αλλα δεν είναι τοσο απλό. :-)

Ο λόγοι είναι δυο. Μπορει κάποιος χρήστης να μην ξέρει να το κανει αυτό (ο φίλος μου σίγουρα δεν γνωρίζει) και ο δεύτερος είναι ότι εγώ που γνώριζα ΔΕΝ μπορουσα να μπω στο play. Ούτε με δημιουργία νεου λογαριασμού ούτε με χρήση του δικου μου. Και μάλιστα έκανε και περίπου 5 λεπτά μέχρι να μου βγάλει μνμ ότι δεν μπορει να συνδεθεί με κάθε προσπάθειά. Θα το ξανακοιτάξω όταν βρεθώ στο κινητό αλλα η άποψη μου παραμένει, δεν μπορει κινητό των 20 ευρώ να γραφεί out off the box ελληνικα και κινητό ναυαρχίδα των 369 (600 πριν λιγους μήνες) να μην γραφεί και να θέλει αναβάθμιση η εξτρά προγραμμα. :-)

Τεσπα, δεν έχει ιδιαίτερή σημασία πια αφού λύθηκε. Απλα πλέον το γνωρίζω ως κουσούρι του συγκεκριμένου. Από εδώ και πέρα αφού σχεδόν ολα θα είναι με 4.1 θα είναι λυμμενο ρο θέμα.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Οταν πατω συνεχομενα το κεντρικο εικονικο πληκτρο βγαινει το google now, αυτο πως απενεργοποιειται; εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι!

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

ισως σημερα το παρω παιδια!! μπορει καπιος να μου πει πως πρεπει να γινουν οι πρωτες φορτισεις?? μολις το παρω πρεπει να το δουλεψω μεχρι να κλεισει απο μπαταρια η οχι?? και ποσες ωρες φορτιση??
Link to comment
Share on other sites

Οταν πατω συνεχομενα το κεντρικο εικονικο πληκτρο βγαινει το google now, αυτο πως απενεργοποιειται; εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι!

 

Πας ρυθμίσεις > εφαρμογές > όλες, βρες το google search κάνε εκκαθάριση δεδομένων και απενεργοποίηση.

 

ισως σημερα το παρω παιδια!! μπορει καποιος να μου πει πως πρεπει να γινουν οι πρωτες φορτισεις?? μολις το παρω πρεπει να το δουλεψω μεχρι να κλεισει απο μπαταρια η οχι?? και ποσες ωρες φορτιση??

 

Φόρτιζε το μέχρι το 100% και να μείνει και παραπάνω στο φορτιστή δεν έγινε τίποτα αλλά μην το αφήνεις να πέφτει κάτω από 20% για να σε βγάλει περισσότερο καιρό η μπαταρία.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγηθηκα αλλα δεν είναι τοσο απλό. :-)

Ο λόγοι είναι δυο. Μπορει κάποιος χρήστης να μην ξέρει να το κανει αυτό (ο φίλος μου σίγουρα δεν γνωρίζει) και ο δεύτερος είναι ότι εγώ που γνώριζα ΔΕΝ μπορουσα να μπω στο play. Ούτε με δημιουργία νεου λογαριασμού ούτε με χρήση του δικου μου. Και μάλιστα έκανε και περίπου 5 λεπτά μέχρι να μου βγάλει μνμ ότι δεν μπορει να συνδεθεί με κάθε προσπάθειά. Θα το ξανακοιτάξω όταν βρεθώ στο κινητό αλλα η άποψη μου παραμένει, δεν μπορει κινητό των 20 ευρώ να γραφεί out off the box ελληνικα και κινητό ναυαρχίδα των 369 (600 πριν λιγους μήνες) να μην γραφεί και να θέλει αναβάθμιση η εξτρά προγραμμα. :-)

Τεσπα, δεν έχει ιδιαίτερή σημασία πια αφού λύθηκε. Απλα πλέον το γνωρίζω ως κουσούρι του συγκεκριμένου. Από εδώ και πέρα αφού σχεδόν ολα θα είναι με 4.1 θα είναι λυμμενο ρο θέμα.

 

Φιλε δεν αγορασες απλο τηλεφωνο των 20€ αλλα smartphone, κοινως ενα μικρο υπολογιστη και ετσι θα πρεπει ο φιλος σου να μαθει να το χειριζεται.Δηλαδη εγκαταστασεις εφαρμογων, ρυθμισεις κτλπ.Το οτι δεν εχει τα ελληνικα pre-installed ειναι απολυτως λογικο καθως φανταζεσαι να ειχε μεσα η ROM ποσες εκατονταδες γλωσσες και τα αντιστοιχα λεξικα που τις συνοδευουν? Ειναι σαφως πιο πρακτικο ο καθε χρηστης αναλογα με τις αναγκες του να εγκαθιστα τις αντιστοιχες γραμματοσειρες και λεξικα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι φορτίζει και κλειστό, χωρίς να ανοίξει, ή κάνω λάθος; τα προηγούμενά android που είχα, όταν τα έβαζα να φορτίσω κλειστά, άνοιγαν
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι φορτίζει και κλειστό, χωρίς να ανοίξει, ή κάνω λάθος; τα προηγούμενά android που είχα, όταν τα έβαζα να φορτίσω κλειστά, άνοιγαν

 

Λάθος κάνεις! Εγώ το desire που είχαν πριν φορτιζε και κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνεις! Εγώ το desire που είχαν πριν φορτιζε και κλειστό.

 

Αυτά που είχα εγώ (xperia mini & lg p970) δεν το έκαναν, πάντα άνοιγαν.υπάρχει λόγος γι αυτό;

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είχα εγώ (xperia mini & lg p970) δεν το έκαναν, πάντα άνοιγαν.υπάρχει λόγος γι αυτό;

 

τους ειχες περασει custom recovery...?

εγω οταν ειχα το arc s,με cmw recovery οταν ειχε πρωτοβγει ειχε bug και καθε φορα που πηγαινα να το φορτισω κλειστο με εβαζε στο μενου της recovery xD

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τους ειχες περασει custom recovery...?

εγω οταν ειχα το arc s,με cmw recovery οταν ειχε πρωτοβγει ειχε bug και καθε φορα που πηγαινα να το φορτισω κλειστο με εβαζε στο μενου της recovery xD

 

Όχι, stock απείραχτα ήταν (αν και το lg ψήνομαι να το κάνω πειραματόζωο, αλλά ας όψεται η γυναίκα μου που το θέλει).

Anyway, νομίζω οτι είναι καλύτερα να φορτίζει κλειστό, για να μην αυξομειώνεται η μπαταρία, κάνω λάθος?

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν αγορασες απλο τηλεφωνο των 20€ αλλα smartphone, κοινως ενα μικρο υπολογιστη και ετσι θα πρεπει ο φιλος σου να μαθει να το χειριζεται.Δηλαδη εγκαταστασεις εφαρμογων, ρυθμισεις κτλπ.Το οτι δεν εχει τα ελληνικα pre-installed ειναι απολυτως λογικο καθως φανταζεσαι να ειχε μεσα η ROM ποσες εκατονταδες γλωσσες και τα αντιστοιχα λεξικα που τις συνοδευουν? Ειναι σαφως πιο πρακτικο ο καθε χρηστης αναλογα με τις αναγκες του να εγκαθιστα τις αντιστοιχες γραμματοσειρες και λεξικα.

 

δε πιανουν τοσο πολυ χωρο οι γλωσσες και τα android παντα ειχαν πολλες γλωσσες προεγκατεστημενες, απλα τοσα χρονια η google ενω ειχε ελληνικο μενου ειχε αμελησει στο να εχει και ελληνικο πληκτρολογιο

και ολες οι αλλες συσκευες που ειχαν , ειχαν μονο λογω των κατασκευαστων , το στοκ πληκτρολογιο (που ειναι σχεδον παντα εγκατεστημενο μαζι με το πληκτρολογιο του καθε κατασκευαστη) σε οποια συσκευη και αν δοκιμασετε δεν εχει ελληνικα

 

ελληνικο πληκτρολογιο εβαλε στη 4.1 φετος , ελπιζω μελλοντικα να βαλει και ελληνικο λεξικο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω μια εξωτερική μπαταρία για την περίοδο που θα είμαι στον στρατό.. έχει πάρει κανείς καμία να προτείνει?

εγώ έχω βρεί αυτές:

1. 2. 3.

 

 

Έχει κανείς άποψη για την πρώτη; Οι άλλες δύο προσωπικά μου φαίνονται άβολες

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από μένα!

Σήμερα αγόρασα και γω το nexus από το πλαίσιο!Το κινητό τα σπάει πραγματικά!!!

 

Μετά όμως από 1 ώρα και 40 λεπτά πρώτης επαφής (μέχρι να φάω λίγη μπαταρία και να το βάλω για φόρτιση)

ξαφνικά ενω προσπάθησα για πρώτη φορά να συνδεθώ στο wifi του σπιτιού μου και αφου έγραψα κωδικό και πάτησα σύνδεση μου πετάει μαύρο φόντο και στο κέντρο της οθόνης απεικονίζονται πολύχρωμες γραμμές σε Χ σχήμα (το σήμα του nexus) και στη συνέχεια με πετάει στο κλειδωμα της οθόνης που έχω βάλει να πατήσω κωδικό..

με 2g-3g συνδέομαι κανονικά.Έκανα και μια επανεκινηση όμως το προβλημα συνεχίζεται.

 

τι μπορεί να συμβαίνει?? :wacko:

 

 

To πρόβλημά μου λύθηκε με hard reset

 

αλλά τι να ήταν αυτό ρε παιδιά?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
carpe diem
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημά μου λύθηκε με hard reset

 

αλλά τι να ήταν αυτό ρε παιδιά?

 

Καποια εφαρμογη που εβαλες στο εμδιαμεσο; αφου λυθηκε, κατι δεν ειχε κατσει καλα..

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μισαωρη ενασχοληση μαζι του με εντυπωσιασε σε παρα πολλα σημεια....κ στη επιτοπου συγκριση με το htc one s οπου τα πηγαινει κ αυτο πολυ καλα...

ενα απο αυτα που με χαλασε ειναι οτι κατα τη συνθεση μηνυματος με ορθιο το κινητο(με το ενα χερι) φενεται μονο μια γραμμη απο το μηνυμα που γραφεις-η τελευταια. βεβαια θα μου πεις αλλαζεις εφαρμογη...αλλα με χαλασε εχοντας τεραστια οθονη να περιοριζεται σε μια μονο γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις απεκτησα και εγω ενα, θελω να το γυρισω σε στοκ κατασταση και unrooted, αυτος ειναι ο καταλληλος οδηγος ετσι? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1366806

 

fastboot-windows flash bootloader bootloader-maguro-primelc03.img

fastboot-windows reboot-bootloader

fastboot-windows flash radio radio-maguro-i9250xxlf1.img

fastboot-windows reboot-bootloader

fastboot-windows -w update image-yakju-jro03c.zip

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καποια εφαρμογη που εβαλες στο εμδιαμεσο; αφου λυθηκε, κατι δεν ειχε κατσει καλα..

 

Ίσως..δεν είχα προλάβει να εγκαταστήσω και πολλές εώς τότε αλλά ίσως υπήρχε κάποια ασυμβατότητα με τη 4.1?τι να πω..

Αυτό που μου έκανε εντύπωση μιας και προέρχομαι απο htc desire 2.3.3 μαμά,είναι πως μετά το hard reset,οι λιγοστές εφαρμογές που είχα από πριν υπάρχουν και τώρα!αυτο πως γίνεται??μήπως δεν εκάνα εγώ κάτι σωστά??

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό αμέσως βρίσκει σήμα (λίγα δευτερόλεπτα ) , εκτός αν πέσεις στη περίπτωση

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με το FasterGPS κλειδώνει το πολύ σε 5-10 sec σε εξωτερικό χώρο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εγω και χωρις αυτα κλειδωνω αμεσως σημα , εκτος απο μια φορα που ξεκινωντας απο γλυφαδα για ταξιδι, επιασα σημα στο καπανδριτι

 

σε γενικες γραμμες ομως δε με εχει απογοητευσει

 

και αν εχω και data ενεργοποιημενα (που πολλες φορες εχω οταν ειμαι εξω απο το σπιτι) πιανει πολυ γρηγορα

 

το μεγαλο συν του ειναι οτι αμα βρει δορυφορους δε τους χανει με τιποτα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και είδα οτι η jelly bean έβγαλε πρόβλημα στο gps πολλών nexus αλλά υπάρχει ένα fix, αν και δεν έπρεπε να υπήρχε τέτοιο θέμα καν απο κινητό της Google. Θα περιμένω για το νεο nexus να πέσει λιγο ακομα η τιμη αυτού και θα το παρω τον άλλο μήνα γιατί είναι η πιο value αγορά χάρις της Google.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...