Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε μία αναζήτηση στο forum και βάλε από το play το volume+. Έχουν γραφτεί πολλά για το θέμα.

 

Οκ.Τελευταιο:Υπάρχει καμια suite για να διαχειρίζομαι αρχεια,φωτό,μουσικές κτλ από τον υπολογιστή μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οκ.Τελευταιο:Υπάρχει καμια suite για να διαχειρίζομαι αρχεια,φωτό,μουσικές κτλ από τον υπολογιστή μου?

 

Οχι από όσο γνωρίζω.

Υπάρχει όμως το airdroid στο play που κάνει αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι από όσο γνωρίζω.

Υπάρχει όμως το airdroid στο play που κάνει αυτή τη δουλειά.

 

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Οχι από όσο γνωρίζω.

Υπάρχει όμως το airdroid στο play που κάνει αυτή τη δουλειά.

 

Airdroid.... Εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ συνέχεια!!! Είναι φοβερό...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για service, αλλά έχεις παρατηρήσει να ζεσταίνεται πριν κλείσει, ή να πατιέται από τη θήκη κανένα power button?

 

Οτι ζεσταινεται λιγο ναι αλλα απο την χρηση κι αυτο γιατι ο επεξεργαστης ειναι κοντα στην καμερα.Κανονικα δεν θα επρεπε να πατιεται κανενα κουμπι μεσα στη θηκη εφοσον ειναι κλειδωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι την αγορά του Galaxy Nexus αλλά επειδή ήδη από την πρώτη στιγμή της κυκλοφορίας του δεν είχε τα top specs στην αγορά, έχω κάποιες αμφιβολίες για το πόσο καλά ανταπέξερχεται στις σημερινές απαιτήσεις. Πιθανοτατα κακώς βέβαια από τη στιγμή που ακόμα, το Nexus S μου δουλεύει απροβλημάτιστα σχεδόν ό,τι εφαρμογή μου χρειάζεται εκτός παιχνιδιών με τα οποία δεν ασχολούμαι.

 

Γενικά, όσοι το έχουν καιρό ποιά είναι η εμπειρία τους τόσο από θέμα ισχύος αλλά και από ποιότητα οθόνης, αυτονομίας και γενικά λειτουργίας? Πιστεύευτε αξίζει η αγορά του με τιμή γύρω στα 360 ευρώ?

 

Ευχαριστώ!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Οκ.Τελευταιο:Υπάρχει καμια suite για να διαχειρίζομαι αρχεια,φωτό,μουσικές κτλ από τον υπολογιστή μου?

 

Syncmate PLUS.Υπαρχει σίγουρα για Mac και 99% και για windows. Συγχρονίζει τα πάντα υποστηρίζει όλα τα Android και πολλές άλλες συσκευές. Επίσης αν χρησιμοποιεις itunes βλέπει τις βιβλιοθήκες του και συγχρονίζει απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι την αγορά του Galaxy Nexus αλλά επειδή ήδη από την πρώτη στιγμή της κυκλοφορίας του δεν είχε τα top specs στην αγορά, έχω κάποιες αμφιβολίες για το πόσο καλά ανταπέξερχεται στις σημερινές απαιτήσεις. Πιθανοτατα κακώς βέβαια από τη στιγμή που ακόμα, το Nexus S μου δουλεύει απροβλημάτιστα σχεδόν ό,τι εφαρμογή μου χρειάζεται εκτός παιχνιδιών με τα οποία δεν ασχολούμαι.

 

Γενικά, όσοι το έχουν καιρό ποιά είναι η εμπειρία τους τόσο από θέμα ισχύος αλλά και από ποιότητα οθόνης, αυτονομίας και γενικά λειτουργίας? Πιστεύευτε αξίζει η αγορά του με τιμή γύρω στα 360 ευρώ?

 

Ευχαριστώ!

 

ποιες ειναι οι σημερινες απαιτησεις που φοβασαι αν θα ανταπεξελθει?

 

το οτι υπαρχουν και σαφως πιο δυνατες συσκευες στην αγορα δε σημαινει οτι η συγκεκριμενη δε μπορει να κανει σχεδον οτιδηποτε απροβληματιστα και αρκετα γρηγορα

απλα καποιες αλλες μπορει να κανουν ακομα πιο γρηγορα καποια πραγματα, αλλα εσυ θα κρινεις αν οι παραπανω επιδοσεις αξιζουν αυτη τη διαφορα τιμης

(προσωπικα δε νομιζω οτι την αξιζουν)

 

απο τη στιγμη παντως που βρισκεις οκ το nexus s , αυτο θα σου φανει πυραυλος :p και φυσικα θα εχεις υποστηριξη που στο android καμια αλλη συσκευη δε μπορει να σου προσφερει οσα λεφτα κι αν δωσεις

 

και απο παιχνιδια παιζει ουσιαστικα τα παντα , σε λιγα θα εχεις προβλημα και ισως χρειαστει να ριξεις τα γραφικα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Σκέφτομαι την αγορά του Galaxy Nexus αλλά επειδή ήδη από την πρώτη στιγμή της κυκλοφορίας του δεν είχε τα top specs στην αγορά, έχω κάποιες αμφιβολίες για το πόσο καλά ανταπέξερχεται στις σημερινές απαιτήσεις. Πιθανοτατα κακώς βέβαια από τη στιγμή που ακόμα, το Nexus S μου δουλεύει απροβλημάτιστα σχεδόν ό,τι εφαρμογή μου χρειάζεται εκτός παιχνιδιών με τα οποία δεν ασχολούμαι.

 

Γενικά, όσοι το έχουν καιρό ποιά είναι η εμπειρία τους τόσο από θέμα ισχύος αλλά και από ποιότητα οθόνης, αυτονομίας και γενικά λειτουργίας? Πιστεύευτε αξίζει η αγορά του με τιμή γύρω στα 360 ευρώ?

 

Ευχαριστώ!

 

Δε νομίζω οτι θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με αυτό, όποιες κι αν είναι οι απαιτήσεις σου, ίσα ίσα που θα σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο, μιας και θα πέρνει πρώτο ότι καινούριο και καλύτερο βγάζει η google. Κι εγώ είχα ψιλοαπογοητευτεί με το lg optimus black (μόνο στο θέμα των update, κατά τα άλλα είναι άψογο κινητό) και κατέληξα σε αυτό (κακά τα ψέμματα, και λόγω της τιμής του τώρα) και δεν το έχω μετανιώσει στιγμή.

 

Υ.Γ. (άσχετο): γιατί το HTC Google Nexus One έχει παραπάνω από το δικό μας??? (380 στον τσιγκούνη, ενώ το δικό μας ακόμα και στα 320!)

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά,

μόλις το πήρα και γω σε άσπρο και μπορώ να πω ότι είναι κούκλα...

 

μπορεί να μου πεί κάποιος πως μπορώ να δω αν το κιν είναι yakju ή yakju**.

ξέρω ότι θα έχει γραφτεί ξανά, αλλά δε βρήκα κάτι..

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. (άσχετο): γιατί το HTC Google Nexus One έχει παραπάνω από το δικό μας??? (380 στον τσιγκούνη, ενώ το δικό μας ακόμα και στα 320!)

 

γιατί δεν κυκλοφορεί πια.. και το έχει έτσι μόνο ένα κατάστημα και βάζει ότι τιμή θέλει! πλάκα πλάκα το σκεφτόμουν να το πάρω να το έχω για δεύτερο.. μου αρέσει πολύ σαν κινητό! στο ebay έχει 150$

 

γεια σας παιδιά,

μόλις το πήρα και γω σε άσπρο και μπορώ να πω ότι είναι κούκλα...

 

μπορεί να μου πεί κάποιος πως μπορώ να δω αν το κιν είναι yakju ή yakju**.

ξέρω ότι θα έχει γραφτεί ξανά, αλλά δε βρήκα κάτι..

 

Με γειά!!! όντως σε λευκό είναι πολύ όμορφο!

 

θα πας στο google maps στις ρυθμίσεις και μετά στο about και θα δείς στη συσκευή τι έχεις

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν κυκλοφορεί πια.. και το έχει έτσι μόνο ένα κατάστημα και βάζει ότι τιμή θέλει! πλάκα πλάκα το σκεφτόμουν να το πάρω να το έχω για δεύτερο.. μου αρέσει πολύ σαν κινητό! στο ebay έχει 150$

επισημα ποτε δεν ειχε εισαχθει στη χωρα μας

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Με γειά!!! όντως σε λευκό είναι πολύ όμορφο!

 

θα πας στο google maps στις ρυθμίσεις και μετά στο about και θα δείς στη συσκευή τι έχεις

 

Σε ευχαριστώ πολύ, το βρήκα αλλά μπερδεύτηκα λίγο, γράφει Samsung yakju .

Το Samsung μπροστά μου τα χαλάει λίγο... ή δε του δίνω σημασία και κρατάω μόνο το δεύτερο?

 

Είναι google branded έτσι δεν είναι?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω αποκτήσει και εγώ το nexus, και έχω θέμα με τη μπαταρία.

Απο το πρωί στις 7 έως τώρα έβγαλε ένα 8ωρο χωρίς τρελά βαριά χρήση.

Τηλέφωνα κάνα 15λεπτο, καθόλου παιχνίδια, και πολύ internet χωρίς όμως καλό σήμα, δλδ όχι 3g.To wifi , ήταν ανοικτό.

Το κινητό τώρα έκλεισε και πήγα να δω από που έφαγε όλη τη μπαταρία και κλασσικά ήτανε η οθόνη με ποσοστό λίγο πάνω από 70%. Το θέμα είναι πως μείωσα τη φωτεινότητα στο μισό.

Είναι λογικό αυτό που συμβαίνει;Καμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω αποκτήσει και εγώ το nexus, και έχω θέμα με τη μπαταρία.

Απο το πρωί στις 7 έως τώρα έβγαλε ένα 8ωρο χωρίς τρελά βαριά χρήση.

Τηλέφωνα κάνα 15λεπτο, καθόλου παιχνίδια, και πολύ internet χωρίς όμως καλό σήμα, δλδ όχι 3g.To wifi , ήταν ανοικτό.

Το κινητό τώρα έκλεισε και πήγα να δω από που έφαγε όλη τη μπαταρία και κλασσικά ήτανε η οθόνη με ποσοστό λίγο πάνω από 70%. Το θέμα είναι πως μείωσα τη φωτεινότητα στο μισό.

Είναι λογικό αυτό που συμβαίνει;Καμιά πρόταση;

 

Εαν δεν έχεις πακέτο δεδομένων στην κινητή σου και μπαίνεις στο internet μέσω wifi όπως εγώ, πήγαινε settings> data και απενεργοποίησε τα. Eπίσης πήγαινε στο more και επέλεξε μόνο 2g δίκτυα. Ακόμα θα πας settings> wifi> advanced και εκεί που λέει keep wifi on during sleep θα επιλέξεις always. Την φωτεινότητα βάλτην στο αυτόματο πάλι από settings> display. Bάλε και ένα μαύρο wallpaper. O συνδυασμός αυτών θα σου εξοικονομήσει μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα θα πας settings> wifi> advanced και εκεί που λέει keep wifi on during sleep θα επιλέξεις always.

χωρίς παρεξήγηση στη πρώτη σελίδα,στα tips-info αναφέρει "- Για καλύτερη αυτονομία: Στις ρυθμίσεις του Wi-Fi να βάλετε σε off την επιλογή: Κeep Wi-Fi on during sleep."

 

τελικά ποιό απ τα δύο χαρακτηρίζεται πιο ωφέλιμο;;

 

φιλικά πάντα!

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την χρήση, εγώ χρησιμοποιώ whatsapp Skype και άλλα οπότε το έχω βάλει να μην κλείνει το wifi γιατί θα χάνω μηνύματα.

Κάποιος άλλος που δεν κάνει παρόμοια χρήση μπορεί να το βάλει να κλείνει για περισσότερη οικονομία στην μπαταρία.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την χρήση, εγώ χρησιμοποιώ whatsapp Skype και άλλα οπότε το έχω βάλει να μην κλείνει το wifi γιατί θα χάνω μηνύματα.

Κάποιος άλλος που δεν κάνει παρόμοια χρήση μπορεί να το βάλει να κλείνει για περισσότερη οικονομία στην μπαταρία.

 

Μάλιστα..νόμιζω πως καταλαβαίνω

Δηλ αν κάποιος χρησημοποιεί data τον συμφέρει να έχει το wifi στο off..;;

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Θα σας βοηθήσει αρκετά ώστε να βελτιώσετε την μπαταρία σας και να σας λύσει τυχόν απορίες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599025

 

Μάλιστα..νόμιζω πως καταλαβαίνω

Δηλ αν κάποιος χρησημοποιεί data τον συμφέρει να έχει το wifi στο off..;;

 

Τα data (3g) τρώνε μπαταρία, τα έχεις on μόνο όταν δεν βρίσκεις διαθέσιμο wifi.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Θα σας βοηθήσει αρκετά ώστε να βελτιώσετε την μπαταρία σας και να σας λύσει τυχόν απορίες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1599025

 

 

 

Τα data (3g) τρώνε μπαταρία, τα έχεις on μόνο όταν δεν βρίσκεις διαθέσιμο wifi.

 

Σίγουρα είμαι σύμφωνος σε αυτό!

Στα 2g τι γίνεται αν έχω data ανοιχτά για notifications(αν δεν υπάρχει διαθέσιμο wifi ή για εκμετάλευση τυχόν πακέτου internet από το πάροχο)

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είμαι σύμφωνος σε αυτό!

Στα 2g τι γίνεται αν έχω data ανοιχτά για notifications(αν δεν υπάρχει διαθέσιμο wifi ή για εκμετάλευση τυχόν πακέτου internet από το πάροχο)

 

Θα σου πω πως το καταλαβαίνω εγώ και επειδή δεν έχω πακέτο δεδομένων, αν κάπου κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Όταν έχεις επιλέξει 2g only το κινητό δεν ψάχνει να βρει 3g σήμα κι έτσι εξοικονομείς μπαταρία και έχεις και καλύτερο σήμα στις περισσότερες περιπτώσεις. Στο σπίτι αν έχεις wifi τα data δεν χρειάζονται. Βάλε ένα widget για τα data (οn - off) να τα ανοίγεις όποτε τα χρειάζεσαι. Δες αυτό εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bartat.android.elixir&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω αποκτήσει και εγώ το nexus, και έχω θέμα με τη μπαταρία.

Απο το πρωί στις 7 έως τώρα έβγαλε ένα 8ωρο χωρίς τρελά βαριά χρήση.

Τηλέφωνα κάνα 15λεπτο, καθόλου παιχνίδια, και πολύ internet χωρίς όμως καλό σήμα, δλδ όχι 3g.To wifi , ήταν ανοικτό.

Το κινητό τώρα έκλεισε και πήγα να δω από που έφαγε όλη τη μπαταρία και κλασσικά ήτανε η οθόνη με ποσοστό λίγο πάνω από 70%. Το θέμα είναι πως μείωσα τη φωτεινότητα στο μισό.

Είναι λογικό αυτό που συμβαίνει;Καμιά πρόταση;

 

Πόση ώρα είχες ανοικτή οθόνη ?

 

Μήπως έφτασες κανα 4ωρο?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω πως το καταλαβαίνω εγώ και επειδή δεν έχω πακέτο δεδομένων, αν κάπου κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Όταν έχεις επιλέξει 2g only το κινητό δεν ψάχνει να βρει 3g σήμα κι έτσι εξοικονομείς μπαταρία και έχεις και καλύτερο σήμα στις περισσότερες περιπτώσεις. Στο σπίτι αν έχεις wifi τα data δεν χρειάζονται. Βάλε ένα widget για τα data (οn - off) να τα ανοίγεις όποτε τα χρειάζεσαι. Δες αυτό εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bartat.android.elixir&hl=el

 

Από τη συζήτηση μου γεννήθηκαν 2 απορίες

α)data on με 2g VS wifi on (ξεχωριστά λειτουργώντας το καθένα ποιό να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία;;;)

β)αν το σήμα του wifi είναι ασθενές καταναλώνει περισσότερη ή ίση μπαταρία με το αν το σήμα είναι καμπάνα(δυνατό);;;

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Από τη συζήτηση μου γεννήθηκαν 2 απορίες

α)data on με 2g VS wifi on (ξεχωριστά λειτουργώντας το καθένα ποιό να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία;;;)

β)αν το σήμα του wifi είναι ασθενές καταναλώνει περισσότερη ή ίση μπαταρία με το αν το σήμα είναι καμπάνα(δυνατό);;;

 

Σου εξήγησα ότι με 2g τικαρισμένο όταν έχεις κλειστά τα data το κινητό δεν ψάχνει για 3g οπότε εξοικονομείς μπαταρία, απαντώντας λοιπόν στο α) με wifi-on τρώει λιγότερη μπαταρία από ότι με τα data-on και για τo β) παίζει κι αυτό το ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Τελευταιο:Υπάρχει καμια suite για να διαχειρίζομαι αρχεια,φωτό,μουσικές κτλ από τον υπολογιστή μου?

ναι! Moborobo τελειο!

http://www.moborobo.com/

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...