Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ημουν στα ΛΕΛΕ μου :p ειχα και αλλη μια με παρατημενα οπλα και τσιπουρα, αλλα τη ξεχασα

 

ναι παραδοξως ειναι αρκετα αξιοπρεπης η καμερα του και το φλας του αρκετα δυνατο (και πολυ καλο σα φακος)

 

ομως να ξερεις οτι το φλας του πολυ συχνα κανει τα ματια κοκκινα (δε σου εβαλα ανθρωπους)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν εχει επιλογη red eye reduction?Καλα δε θα τα χαλασουμε εδω,μια χαρα μου φαινεται η καμερα του.Μιας και σε βρηκα προχειρο μια ερωτησουλα για την μπαταρια του.Με κλειστα wifi data συνχρονισμους και οθονη στο 50% ας πουμε πως παει?Και ενεργοποιηση τους οποτε τα χρειαστω για στανταρ πραματακια δλδ browsing σχετικα ελαφρυ με λιγο youtube και τετοια.Θα την βγαζω την μερα απο 9 το πρωι μεχρι το βραδυ που θα ξαναφορτιζει?
Link to comment
Share on other sites

με απλη χρηση και κλειστα οσα λες εχεις ανετα 1.5 μερες

 

αν το σκισεις μπορει να παιξεις και στο 12ωρο ή ακομα και 10ωρο

 

γενικα ολα ειναι θεμα του ποσο εχεις ανοικτη την οθονη, να ξερεις οτι στις 3-3.5 ωρες συνεχομενα ανοικτη οθονη (ειτε ειναι browsing , ειτε βιντεο , ειτε οτιδηποτε αλλο) θα πας για φορτισμα , στις 4 το πολυ θα εχεις φτασει κατω απο 15%

 

αν το εχεις σε αναμονη χωρις να κανεις τιποτα κραταει το πολυ μεχρι 3+ μερες (θεωρητικα παιζει να φτανει και 4 αν το εχεις απλα παρατημενο, για παραπανω δε νομιζω) , εγω μεχρι 3 παρα το εχω φτασει, αλλα εκεινες τις μερες δεν ανοιξα οθονη ουτε μιση ωρα, το ειχα μονο σαν τηλεφωνο και για να βλεπω 2-3 πραγματα στο ιντερνετ

 

αν ομως κανεις μια μεση χρηση της 1-1.5 ωρας , θα περνας ανετα καθε φορα το 24ωρο (και με συνεχως ανοικτο wifi, ακομα και 3g αν εχεις καλο σημα ) , οποτε αν φορτιζεις καθε βραδυ δε θα εχεις ποτε προβλημα

 

επισης ειναι βασικος παραγοντας να εχεις και καλο σημα

 

o βασικοτερος ομως ολων ειναι το ποσο μενει ανοικτη η οθονη , οποτε αν σκοπευεις να λιωσεις πανω απο το κινητο το 3ωρο+ που σου ειπα να ξερεις οτι πρεπει να κουβαλας παντου φορτιστη μαζι σου, αν παιζεις κατω απο αυτο δεν εχεις θεμα μες στη μερα

 

η μπαταρια ξαναλεμε δεν ειναι κορυφαια , αλλα δεν ειναι και χαλια..

επισης εχε υπομονη μερικες μερες να "στρωσει" , μετα τη πρωτη βδομαδα θα δεις καλυτερη αυτονομια (+ οτι θα παψεις να το σκαλιζεις και συνεχεια ;) )

ειναι πολυ ευκολο στην αρχη που θα το παρεις να μη ξεκολλας απο πανω του και να σου τελειωσει στο 8ωρο, αλλα αυτο δεν ειναι αντιπροσωπευτικο της μετεπειτα χρησης

(και οταν συμβει αυτο και στραβωσεις πηγαινε δες ποση ωρα ειχες ανοικτη την οθονη, γιατι μπορει να μη καταλαβεις το λιωσιμου που του εριξες)

 

το "αρνητικο" ρεκορ αυτονομιας του παντως στα χερια μου ηταν μολις 5 ωρες, οταν επαιζα ψιλοσυνεχομενα αρκετα βαρυ παιχνιδι (nova 3)

σχεδον κανα 4ωρο επαιζα και αντε καμια ωρα το ειχα στην αναμονη , στο 5ωρο επεσα στο 7%

 

ΥΓ για τις φωτο και τα κοκκινα ματια δεν εχω βρει λυση.. εχει στις επιλογες του edit διορθωση του κοκκινου των ματιων, αλλα δε κανει τιποτα..

 

γενικα παντως αυτο συμβαινει κυριως σε ανοικτα ματια (πχ μπλε που εχει η κοπελα μου ή πρασινα τα δικα μου) και πολυ σπανιοτερα σε καστανα (αλλα συμβαινει κι εκει)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Thnx man ησουν κατατοπιστικοτατος..Στο neo V που ειμαι τωρα εχω 2,5 ωρες ανοιχτο wifi στο συνολο 25 λεπτα browsing και οθονη ανοιχτη 2 ωρες και 11 λεπτα και ειμαι στο 40% με ανοιχτο το κιν 18 ωρες με τις 8 ομως να ειναι υπνος....Στο περιπου δλδ ιδια ετσι?Καλο σημα στην Σαντορινη δεν εχω οποτε τα εχω ολα στο 2G και οταν χρειαστω data το γυρναω σε 3G....Γενικα μετρια χρηση κανω οποτε νομιζω οτι δεν θα αντιμετωπισω θεμα...Ετσι και αλλιως και το Xperia στην αρχη σε 3 ωρες το στεγνωνα!!Τωρα παει και 2 χωρις πολλα πολλα...
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειμαι στο σπιτι η μπαταρια αδειαζει σε 5 ωρες λογο κακου σηματος ! Στη δουλεια στις 9 ωρες με ΟΛΑ ανοιχτα μου τρωει μονο 60% - οποτε ΑΝΕΤΑ μου βγαζει την ημερα με τα παντα ανοιχτα με φωτο και λιγο παιχνιδι το βραδακι.

 

Εχει καλη μπαταρια το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Thnx man ησουν κατατοπιστικοτατος..Στο neo V που ειμαι τωρα εχω 2,5 ωρες ανοιχτο wifi στο συνολο 25 λεπτα browsing και οθονη ανοιχτη 2 ωρες και 11 λεπτα και ειμαι στο 40% με ανοιχτο το κιν 18 ωρες με τις 8 ομως να ειναι υπνος....Στο περιπου δλδ ιδια ετσι?Καλο σημα στην Σαντορινη δεν εχω οποτε τα εχω ολα στο 2G και οταν χρειαστω data το γυρναω σε 3G....Γενικα μετρια χρηση κανω οποτε νομιζω οτι δεν θα αντιμετωπισω θεμα...Ετσι και αλλιως και το Xperia στην αρχη σε 3 ωρες το στεγνωνα!!Τωρα παει και 2 χωρις πολλα πολλα...

 

Σαντορινη?Ωχ...

Εμενα στη Σαντορινη το κινητο γονατιζε λογω σηματος.Χωρις να το αγγιξω μεσα σχεδον σε ενα 20 ωρο ειχε αδειασει.

Παντως επειδη η κοπελα μου εχει το neo v να σου πω πως με ιδια χρηση ειναι πολυ κοντα στους χρονους της μπαταριας..

Link to comment
Share on other sites

Thnx man ησουν κατατοπιστικοτατος..Στο neo V που ειμαι τωρα εχω 2,5 ωρες ανοιχτο wifi στο συνολο 25 λεπτα browsing και οθονη ανοιχτη 2 ωρες και 11 λεπτα και ειμαι στο 40% με ανοιχτο το κιν 18 ωρες με τις 8 ομως να ειναι υπνος....Στο περιπου δλδ ιδια ετσι?Καλο σημα στην Σαντορινη δεν εχω οποτε τα εχω ολα στο 2G και οταν χρειαστω data το γυρναω σε 3G....Γενικα μετρια χρηση κανω οποτε νομιζω οτι δεν θα αντιμετωπισω θεμα...Ετσι και αλλιως και το Xperia στην αρχη σε 3 ωρες το στεγνωνα!!Τωρα παει και 2 χωρις πολλα πολλα...

 

εννοειται 2g αν δε θες internet

 

πολλοι διαφωνουν βεβαια, αλλα το καλυτερο σημα του 2g ειναι σωτηριο σε οτι αφορα την αυτονομια

 

ο κυριος παραγοντας ομως παραμενει η οθονη που σταθερα τρωει (χοντρικα) το 50- 60% της μπαταριας (αντε στη καλυτερη κανα 30)

ειναι γομαρα hd , παιζει και αυτο το ρολο του υποθετω

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Σαντορινη?Ωχ...

Εμενα στη Σαντορινη το κινητο γονατιζε λογω σηματος.Χωρις να το αγγιξω μεσα σχεδον σε ενα 20 ωρο ειχε αδειασει.

Παντως επειδη η κοπελα μου εχει το neo v να σου πω πως με ιδια χρηση ειναι πολυ κοντα στους χρονους της μπαταριας..

 

Νταξ με 2g ειμαι τερμα σημα δεν εχει θεμα στις περιοχες που κινουμαι...Με 3g εχεις θεμα γιατι συνεχεια ανεβοκατεβαινει απο 2 σε 3 λογω κακου 3g..Γιαυτο και εγω το εκλεισα και τελος!!Ναι μωρε με το neo καλα ειμαι σε μπαταρια,ακομα και με πολυ σκισιμο θα το βγαλω το 12ωρο 15ωρο πλεον...

 

εννοειται 2g αν δε θες internet

 

πολλοι διαφωνουν βεβαια, αλλα το καλυτερο σημα του 2g ειναι σωτηριο σε οτι αφορα την αυτονομια

 

ο κυριος παραγοντας ομως παραμενει η οθονη που σταθερα τρωει (χοντρικα) το 60% της μπαταριας

ειναι γομαρα hd , παιζει και αυτο το ρολο του υποθετω

 

Καλα σιγουρα αλλο η οθονη 3,7 854χ480 αλλο η 4.65 1280χ720 καμια σχεση...Αντε κανα 30αρι να πεσει ακομα στο public και το πηρα!!(λογω επιδοτησης wind λεω για public!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει επιλογη red eye reduction?Καλα δε θα τα χαλασουμε εδω,μια χαρα μου φαινεται η καμερα του.Μιας και σε βρηκα προχειρο μια ερωτησουλα για την μπαταρια του.Με κλειστα wifi data συνχρονισμους και οθονη στο 50% ας πουμε πως παει?Και ενεργοποιηση τους οποτε τα χρειαστω για στανταρ πραματακια δλδ browsing σχετικα ελαφρυ με λιγο youtube και τετοια.Θα την βγαζω την μερα απο 9 το πρωι μεχρι το βραδυ που θα ξαναφορτιζει?

 

Μπορείς να την προσθέσης αν βάλεις την τελευταία AOKP Camera Application...

Link to comment
Share on other sites

Sos. Βοήθεια.

Έπεισα ένα φιλο να το αγοράσει απο πλαισιο και ολα καλά ΑΛΛΑ παρόλο που έχει ελληνικα σαν μενου Δεν εχει ελληνικα σαν εισαγωγη κειμενου. εχω γινει ρεζιλι γιατι του το παρουσιασα σαν το υπερκινητο για να αποδεχθει το μεγεθος. Εχει την 4.0.4 πανω και δεν βγαζει αλλη διαθεσιμη ενημερωση οτα (δεν το συνδεσα με kies). Ειναι γνωστο προβλημα αυτο? Πως λυνεται? Καποιο αλλο πληκτρολογιο απο το play του δινει και ελληνικα? Κατι σε δωρεαν υπαρχει? Ευχαριστω για τη βοηθεια.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ακομα μοντελα που δεν εχουν παρει jb?

Παντως μπορεις να το μετατρεψεις σε yakju και να την παρεις(και να την παιρνεις παντα) αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι φίλε μου, πρώτα πρώτα συνδεσου σε ένα wifi δίκτυο για να πάρεις την αναβάθμιση ΟΤΑ σε 4.1.1, ενώ δεν σου την δώσει αμέσως την αναβάθμιση, όπως είσαι συνδεδεμένος κλείσε το κινητό κ άνοιξε το, τότε σίγουρα θα σου έρθει ειδοποίηση για update. Στην έκδοση 4.1.1 υπάρχει κ ελληνικό πληκτρολόγιο, stock, οκ; από πληκτρολόγια με ελληνικά υπάρχουν στο αντίστοιχο θέμα
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Δυστυχώς έκανα και επανεκκίνησή αλλά δεν μου ήρθε η 4.1. Μέσω kies θα ερθει σίγουρα? Έμπλεξα γμτ τώρα θα ξεκινήσω δρομολόγια για να το ρυθμίσω το θέμα.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ΟΤΑ θα σου έρθει, θα πρότεινα να περιμένεις μια δυο μέρες, τη συσκευή την έχεις ενεργοποίησεις κανονικά έτσι; κάρτα sim, λογαριασμό Gmail κτλ ;
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Δυστυχώς έκανα και επανεκκίνησή αλλά δεν μου ήρθε η 4.1. Μέσω kies θα ερθει σίγουρα? Έμπλεξα γμτ τώρα θα ξεκινήσω δρομολόγια για να το ρυθμίσω το θέμα.

δε λειτουργει το KIES γενικα σε καθαρο android κινητο, εν προκειμενω το nexus.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Δυστυχώς έκανα και επανεκκίνησή αλλά δεν μου ήρθε η 4.1. Μέσω kies θα ερθει σίγουρα? Έμπλεξα γμτ τώρα θα ξεκινήσω δρομολόγια για να το ρυθμίσω το θέμα.

 

Άνοιξε το google maps.

Πάτα τις 3 τελίτσες και μετά settings

Πάτα About

Κοίτα στην μέση περίπου άμα λέει version: samsung yakju (εάν όχι ψάξε να γίνει η συσκευή yakju)

Άμα λέει τότε βγές και πήγαινε settings τηλεφώνου

Apps

All

Βρές το google service framework

Πάτα clear data

πήγαινε πάλι settings

about phone (κατω κάτω)

system updates

 

Το παραπάνω μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις καμια 3-4 φορές.

Εναλλακτικά βάλε το swype app από την πρώτη σελίδα που έχει ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την προσθέσης αν βάλεις την τελευταία AOKP Camera Application...

 

Αν δεν σου κάνει κόπο βάλε κάποιο λινκ γιατί δεν το βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ΟΤΑ θα σου έρθει, θα πρότεινα να περιμένεις μια δυο μέρες, τη συσκευή την έχεις ενεργοποίησεις κανονικά έτσι; κάρτα sim, λογαριασμό Gmail κτλ ;

 

Κανονικά ναι. Δυστυχώς δεν μου ήρθε το ρημάδι. Τώρα του έδωσα οδηγίες μήπως μέσω KIES του δώσει την αναβάθμιση σε 4.1. Δεν μένουμε και κοντά δυστυχώς και ο άνθρωπος δεν ξέρει και πολλά ρε γμτ και από τηλέφωνο άντε να δώσεις οδηγίες. Θα ξεκινήσω δρομολόγια από το πουθενά δυστυχώς. Άτιμη Σαμσουνγκ-Γκογκλ , πουλάει κινητό ΧΩΡΙΣ να μπορείς να γράψεις Ελληνικά εν έτει 2012? Απαράδεκτο.

 

Το τηλ βέβαια λίγο που το σκάλισα είναι ΑΠΙΘΑΝΟ. Φοβερή οθόνη και σαν αίσθηση πιο γρήγορο από το δικό μου S2. Πολύ καλό. Όποιος ψάχνει τηλ αυτή την εποχή αξίζει πολύ (έστω και χωρίς ελληνικά).

 

Ευχαριστώ πολύ όλους..

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω λίγο αργά στη συζήτηση, αλλά η πρότασή μου είναι:

1. Μην ξεκινήσεις δρομολόγια!

2. Πες του φίλου να κατεβάσει το Swiftkey trial από το play, που είναι πανεύκολο

3. Πες του να αφήσει ανοιχτό το WiFi και μέχρι αύριο ΠΡΕΠΕΙ να έχει έρθει το JB.

4. Έτσι για να μας φύγει η απορία πες του να μπει google maps για να δούμε τι έκδοση είναι

5. Αφού δεν είναι πολύ σχετικός, δεν έχει νόημα να μπλέξει με μετατροπή yakju τώρα

6. Ξέχνα το Kies!

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω λίγο αργά στη συζήτηση, αλλά η πρότασή μου είναι:

1. Μην ξεκινήσεις δρομολόγια!

2. Πες του φίλου να κατεβάσει το Swiftkey trial από το play, που είναι πανεύκολο

3. Πες του να αφήσει ανοιχτό το WiFi και μέχρι αύριο ΠΡΕΠΕΙ να έχει έρθει το JB.

4. Έτσι για να μας φύγει η απορία πες του να μπει google maps για να δούμε τι έκδοση είναι

5. Αφού δεν είναι πολύ σχετικός, δεν έχει νόημα να μπλέξει με μετατροπή yakju τώρα

6. Ξέχνα το Kies!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Του έστειλα αναλυτικότατο μέιλ για το Kies αλλά ας πάει χαμένο δεν πειράζει. Του ξαναέγραψα και άλλο τώρα που διάβασα αυτά που μου έγραψες να το συνδέσει πρωί πρωί με το ασύρματο να δούμε αν και τι θα του έρθει για αναβάθμιση μετά από κάποιες ώρες. Ελπίζω να λυθεί το θέμα γιατί έχω "εκτεθεί" ελαφρώς. Τον έπεισα να αποδεχτεί το μέγεθος-φέρι μποτ για να χαρεί οθόνη και όλα τα άλλα, του είπα ότι εγώ με S2 είμαι υπερευχαριστημένος 1 χρόνο τώρα και πάμε στην καφετέρια να του κάνω ένα σύντομο briefing και δεν μπορούσαμε να γράψουμε ελληνικό sms αλλά και να ψάξουμε με ελληνικά τις επαφές. Μεγάλη πατάτα αυτό το πράγμα από samsung/google. Ελπίζω αύριο να διευθετηθεί. Ευχαριστώ και πάλι.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

τα google phones δεν ειχαν ελληνικα ποτε πριν τη 4.1 , γενικα δεν ειχε το android ελληνικο πληκτρολογιο κι εσυ αυτο που εχεις ηταν της samsung

 

φετος θυμηθηκαν να βαλουν

 

παντως και ενα clear στο google services framework , ισως να βοηθουσε , γιατι σε πολλους εκανε την αναβαθμιση να ερθει αμεσως

 

αυτα παντως ειναι χαζα προβληματα που λυνονται

οσο μεγαλη κι αν ειναι η προσωρινη ενοχληση, μελλοντικα ειναι βεβαιο οτι θα ευχαριστηθει τη συσκευη του

 

καλο ειναι βεβαια οταν πας να δειξεις σε καποιον κατι , ή να του στησεις το κινητο να υπαρχει και internet εκει γυρω (ή 3g ) για να δουλεψεις ευκολα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει "ξεμείνει“ με την έκδοση 4.0 του Android ας εγκαταστήσει το Go Keyboard ή το Hacker's Keyboard που είναι δωρεάν και έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Του έστειλα αναλυτικότατο μέιλ για το Kies αλλά ας πάει χαμένο δεν πειράζει. Του ξαναέγραψα και άλλο τώρα που διάβασα αυτά που μου έγραψες να το συνδέσει πρωί πρωί με το ασύρματο να δούμε αν και τι θα του έρθει για αναβάθμιση μετά από κάποιες ώρες. Ελπίζω να λυθεί το θέμα γιατί έχω "εκτεθεί" ελαφρώς. Τον έπεισα να αποδεχτεί το μέγεθος-φέρι μποτ για να χαρεί οθόνη και όλα τα άλλα, του είπα ότι εγώ με S2 είμαι υπερευχαριστημένος 1 χρόνο τώρα και πάμε στην καφετέρια να του κάνω ένα σύντομο briefing και δεν μπορούσαμε να γράψουμε ελληνικό sms αλλά και να ψάξουμε με ελληνικά τις επαφές. Μεγάλη πατάτα αυτό το πράγμα από samsung/google. Ελπίζω αύριο να διευθετηθεί. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Σου εγραψα πιο πανω οτι δε λειτουργει το ΚΙΕΣ με το nexus...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα φαντάζομαι ότι του ήρθε στο κινητό η 4.1. Και λέω φαντάζομαι γιατί μου είπε ότι το έδωσε σε έναν αλλοδαπό που έχει στο μαγαζί του και μέσα σε 10 λεπτά του εβαλε ελληνικα (να χεσο μέσα τα πτυχία μου...). Οπότε αυτό που σκέφτομαι είναι βρηκε την 4.1 την πέρασε και μετα του εβαλε ελληνικα. Πάντως το ξαναγράφω, εν ετει 2012 κινητό χωρίς ελληνικα από το κουτι είναι φάουλ. Και ειδικά από γίγαντες σαν την Γκόγκλ ακόμα μεγαλύτερο. Τεσπα ολα καλά τώρα. Ευχαριστω και παλι.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω μια εξωτερική μπαταρία για την περίοδο που θα είμαι στον στρατό.. έχει πάρει κανείς καμία να προτείνει?

εγώ έχω βρεί αυτές:

1. 2. 3.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...