Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ή βάζεις custom launcher ή πας ρυθμίσεις-εφαρμογές-ολα-βρίσκεις το αναζήτηση google και πατας πάνω του και μετά "αναγκαστική διακοπή".:D

 

το έκανα αναγκαστική διακοπή αλλά η μπάρα εξακολουθεί να είναι εκεί

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι.. προχθές κατά την διαδικασία που έκανα για να αλλάξω το κινητό απο Samsung σε Goolge Branded ακολουθώντας τον οδηγό που υπέρχει στο forum, είχα φτάσει στο σημείο όπου εγκατέστησε το toolkit τους drivers και μετά αποσύνδεσα το κινητό και με τα αντίστοιχα κουμπιά μπήκα στο bootloader.. αμέσως συνδέοντας το πάλι στο pc για να το ξανα-αναγνωρίσει διαπίστωσα πως είχε κολλήσει στο bootloader δίχως να ακούει κανένα κουμπί με αποτέλεσμα να βγάλει error και στο pc αναφορικά με τους drivers.. έτσι λοιπόν αναγκάστικα να βγάζω την μπαταρία για να το επανεκκινήσω ξανά... τελικά όλη η διαδικασία πήγε καλά εγκαθιστώντας τελικά την stock 4.1.1 JB... το ερώτημα που έχω είναι καταρχήν το οτι κόλλησε στο bootloader είναι σοβαρό? προμηνύει πρόβλημα? και δεύτερον το οτι έβγαλα την μπαταρία έτσι ενώ το τηλέφωνο ουσιαστικά ήταν ανοιχτό μπορεί να του προκαλέσει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές!

Link to comment
Share on other sites

No Problem :) Εαν περάστηκαν οι drivers και έκανες τη δουλειά σου όλα καλά. Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση παιδιά; Εχει μάθει καποιος ποτε έρχεται το νέο nexus.;

Εψαξα το Ίντερνετ αλλα πιθανόλόγουν Οκτώβριο ,και θα βγουν μοντέλα κ απο άλλους κατασκευαστές.

Μήπως ξέρει καποιος;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση παιδιά; Εχει μάθει καποιος ποτε έρχεται το νέο nexus.;

Εψαξα το Ίντερνετ αλλα πιθανόλόγουν Οκτώβριο ,και θα βγουν μοντέλα κ απο άλλους κατασκευαστές.

Μήπως ξέρει καποιος;

Ευχαριστω.

 

ακομα δεν υπαρχει καμια πληροφορια , γενικα ομως προς την εποχη του halloween παρουσιαζονται τα nexus

 

υπηρχε μονο μια διαρροη σε fansite της samsung που ελεγε οτι θα ειναι ενα facelift του τωρινου με καλυτερη καμερα, ραδιο και sd , αλλα θελω να ελπιζω οτι δε θα ειναι ετσι και οτι θα δουμε ενα βελτιωμενο galaxy s3

 

οσο για τους επιπλεον κατασκευαστες το θεωρω λιγο απιθανο, αλλιως ολο και καποιος θα ειχε διαρρευσει κατι

 

δεν ξερω ομως αν θα ηθελα κατι τετοιο (περα απο τη καλυτερη ποιοτητα που ισως προσφερουν αλλοι) , γιατι με λιγες συσκευες εχουμε καλη υποστηριξη , αν μπουν κι αλλες στο παιχνιδι μπορει να γινει αχταρμας

 

αν βεβαια σκεφτουμε οτι εμεις εδω (οι περισσοτεροι) θα κρατησουμε καποιο καιρο τα κινητα μας , μαλλον δε το πολυθελουμε ή δε μας ενδιαφερει

 

παντως αν αυτη τη στιγμη εχεις τα λεφτα για gnex και δε ψηνεσαι για μεγαλυτερα εξοδα παρτο χωρις σκεψη, η συσκευη ειναι πολυ ικανη και για τα σημερινα δεδομενα και η τιμη της "λογικη"

ενα νεο nexus και αν κυκλοφορουσε θα εφτανε ελλαδα τελη '12 αρχες '13 στο 600αρι και μεχρι να πεσει λογικα η τιμη του θα επιανες καλοκαιρι του '13 , οποτε δεν αξιζει τοση αναμονη

 

το galaxy nexus τωρα το καλοκαιρι πουλησε πολυ που επεσε , δεν παει ουτε 3/4μηνο που το χουμε οι περισσοτεροι , πιο πριν δε το χε σχεδον κανεις

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση παιδιά; Εχει μάθει καποιος ποτε έρχεται το νέο nexus.;

Εψαξα το Ίντερνετ αλλα πιθανόλόγουν Οκτώβριο ,και θα βγουν μοντέλα κ απο άλλους κατασκευαστές.

Μήπως ξέρει καποιος;

Ευχαριστω.

 

Αν και λίγο offtopic, οι φήμες λένε ότι τον Οκτώβριο θα παρουσιάσουν αρκετές nexus συσκευές από διάφορους κατασκευαστες. Δηλαδή θα έχουμε LG nexus, Sony nexus κτλ.

Βέβαια μέχρι να ανακοινωθούν επίσημα όλα αυτά θα είναι απλές φήμες.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω απο τους καινουργιους κατοχους ενος Nexus.Το αγορασα πριν 15 μερες και στην 4η μερα εκανα την μετατροπη ακολουθωντα ς τον οδηγο του dj kostas με το toolkit 7.8.Η μετατροπη εγινε φυσικα παπαγαλιζοντας τον οδηγο αλλα πετυχε.Το καλο ειναι οτι οταν εισαι τελειως ασχετος με κατι εχεις αγνοια κινδυνου.Τις τελευταιες μερες τις περασα διαβαζοντας ολα τα threads και προσπαθωντας να καταλαβω καποια πραγματα.Το μοναδικο πραγμα που εκανα ειναι μονο να καταλαβω ποσο ρισκο ηταν αυτο που εκανα (δηλ.τη μετατροπη)και τωρα να φοβαμαι να κανω οτιδηποτε στο τηλεφωνο.Θα ηθελα λοιπον να κανω μια εκκληση σε οποιονδηποτε θα μπορουσε να βοηθησει.Το μονο που θελω ειναι να κλειδωσω το bootler και μετα να αφησω το τηλεφωνο στην του αφου ξερω τωρα πια οτι ειναι google braded και θα εχω τις αναβαθμισεις στην ωρα τους.Θα ηθελα λοιπον εαν καποιος μπορουσε να εγραφε εναν αναλυτικο οδηγο σαν αυτο του dj kostas βασιζομενος στο toolkit 7.8 για κλειδωμα του bootler.Ξερω οτι αυτο που ζητω ειναι κουραστικο και θελει ωρα αλλα πιστευω θα βοηθουσε καποιους ασχετους σαν εμενα (εαν υπαρχουν).εαν καποιος αποφασισει να το κανει θα ηθελα να περιλαμβανει και οδηγιες του τυπου πχ ποτε συνδεουμε το κινητο,ποτε απενεργοποιουμε το κινητο κλπ πραγματα που για εσας που τα ξερετε τα θεωρειται οτι ειναι ευκολως εννοουμενα.Περιμενω μια απαντηση ελπιζοντας καποιος να φιλοτιμηθει να βοηθησει και υποσχομαι να μην ξαναπειραξω τιποτε θα προτιμησω να τα αφησωαυτα για σας που σας θεωρω σαινια διαβαζοντας σας τοσες μερες και μη καταλαβαινοντας τι γραφετε.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ απλο,το εξηγει μαλιστα ο Κωστας στον οδηγο του,ακολουθεις τα ιδια βηματα μεχρι εκει που λεει για ξεκλειδωμα του bootloader.Σ'αυτο το βημα 10 του οδηγου εχεις 3 επιλογες: unlock , re-lock και back to menu....Εσυ πατας re-lock και εισαι κομπλε.....Αν εχεις περασει 4.1.1 θα χρειαστει να κανεις και τα πρωτα βηματα του οδηγου για να εγκατασταθουν οι drivers για 4.1.1

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

[...] το ερώτημα που έχω είναι καταρχήν το οτι κόλλησε στο bootloader είναι σοβαρό? προμηνύει πρόβλημα? και δεύτερον το οτι έβγαλα την μπαταρία έτσι ενώ το τηλέφωνο ουσιαστικά ήταν ανοιχτό μπορεί να του προκαλέσει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές!

 

Μην τους ακούς τους άλλους, το μαγάρισες το τηλέφωνο! Αν θες να το σκοτώσεις όσο-όσο, προσφέρομαι να σε βοηθήσω :)

 

Και σαν απάντηση και @kapapa: Καλά έκανες και είχες άγνοια κινδύνου, το Nexus είναι από τα πιο καλόβολα τηλέφωνα, πειράξτε το αλύπητα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μολις μου ηρθε το κινητο. εβαλα την SIM, εβαλα την μπαταρια και το καπακι και το ανοιξα 1η φορα και εχει κολλησει με το ανθρωπακι του Android και να γραφει Downloading Do not turn off target και απο πανω εχει ενα μεγαλο Start που δεν πατιεται .

εχει μεινει σε αυτην την οθονη 5 λεπτα... τι να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μολις μου ηρθε το κινητο. εβαλα την SIM, εβαλα την μπαταρια και το καπακι και το ανοιξα 1η φορα και εχει κολλησει με το ανθρωπακι του Android και να γραφει Downloading Do not turn off target και απο πανω εχει ενα μεγαλο Start που δεν πατιεται .

εχει μεινει σε αυτην την οθονη 5 λεπτα... τι να κανω ?

 

Το άνοιξες με συνδυασμό Vol up+vol down+power? Γιατί αυτό που περιγράφεις είναι ο bootloader...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

λες να το εκανα καταλαθος οπως το ειχα στα χερια μου ? το εκλεισα και το ξανα ανοιξα απο το δεξι κουμπι και μπηκε , βαζω τα στοιχεια μου αλλα δε ξερω τι να βαλω στα τικ τικ που εχει σχετικα με το τι θελω να κανει το google με το κινητο . ελπιζω αργοτερα να αλλαζουν ολα αυτα γιατι δεν εβγαλα καποια επιλογη.

τωρα θα το περιεργαστω και θα το κανω google brand με την μια

 

 

EDIT: χαχα ποσο τυχερος ειμαι απο το Android System Info μου γραφει οτι ειναι yakju (what a relief) . οποτε μενει μονο να του κανω root καθως τωρα μου περναει την 4.1.1

Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

χτες έγινε η αναβάθμιση σε 4.1.1

 

το θέμα είναι ότι πλέον δεξιά και αριστερά της οθόνης υπάρχει λίγο μαύρο...δηλαδή το wallpaper ή εκάστοτε εφαρμογή δεν καλύπτει όλη την οθόνη...

δεν νομίζω να είναι αυτό φυσιολογικό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

αφου επαιξα λιγο με το κινητο και εβαλα μερικες εφαρμογες , παροτι ηταν yakju του εκανα Unlock το bootloader (ξεχασα οτι διαγραφει τα παντα :wacko: ) και το εκανα και root :p
Link to comment
Share on other sites

χτες έγινε η αναβάθμιση σε 4.1.1

 

το θέμα είναι ότι πλέον δεξιά και αριστερά της οθόνης υπάρχει λίγο μαύρο...δηλαδή το wallpaper ή εκάστοτε εφαρμογή δεν καλύπτει όλη την οθόνη...

δεν νομίζω να είναι αυτό φυσιολογικό, σωστά;

 

Όχι δεν είναι

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες παροτι ακολουθαω τον οδηγο για να προσθεσω το Hotmail στα emails, παρολα αυτα οσα sync και να κανω δεν μου εμφανιζει τα emails μου στο κινητο
Link to comment
Share on other sites

[/size]

ρε παιδες παροτι ακολουθαω τον οδηγο για να προσθεσω το Hotmail στα emails, παρολα αυτα οσα sync και να κανω δεν μου εμφανιζει τα emails μου στο κινητο

 

απο όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται κανέναν οδηγό. Απλά πατάς new mail , επιλέγεις το hotmail και απλά βάζεις username & password

 

edit : λάθος μου, νόμιζα πως απαντούσα για την πλατφόρμα symbian Belle. :O my bad

 

λοιπόν, κατέβασε απο το Play Store το hotmail app και θα είσαι οκ. Δεν είναι το καλύτερο mail client αλλά κάνεις την δουλειά σου.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το hotmail συγκεκριμένα πάντως κι εμένα ώρες ώρες δε συνδέεται με τίποτα , άλλες συνδέεται (και σε άλλες συσκευές το παθαίνω και το παθαίνω συχνά ) μυστήρια πράγματα..

 

ΥΓ ούτε τώρα συνδέεται

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

παιδες δοκιμασα λιγο το Go SMS και δεν εβγαζα ακρη. καποιο αλλο app για αποστολη μηνυματων με υποστηριξη περισσοτερων χαρακτηρων (160 χαρακτηρες αν θυμαμαι καλα ? )

 

PS: καλα στο Titanium Backup δε βγαζει ακρη :wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδες δοκιμασα λιγο το Go SMS και δεν εβγαζα ακρη. καποιο αλλο app για αποστολη μηνυματων με υποστηριξη περισσοτερων χαρακτηρων (160 χαρακτηρες αν θυμαμαι καλα ? )

 

PS: καλα στο Titanium Backup δε βγαζει ακρη :wacko:

 

στο gosms για 160 χαρακτήρες κάνεις το εξής --> settings, advanced, send settings, enable locale support(τικαρε το), supported languages(βάλε Greek).

 

Κάνεις επανεκίνηση και είναι έτοιμο για 160 χαρακτήρες ακόμα και με χρήση swype !!

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και αυτο και οσο να ναι ειναι λιγο μπερδεμα.

 

ερωτηση : αν χρησιμοποιησω την "stock" εφαρμογη για μηνυματα και τα γραφω σε Greeklish θα τα στελνει με 160 χαρακτηρες ?

το λεω γιατι εχω καποια ατομα που μιλαω (πχ γκομενακι :p , ξαδερφια) που ξερουν να διαβαζουν Greeklish, οποτε να μην καθομαι να παιζω με αλλες εφαρμογες .

 

ε οταν ειναι να γραψω καποια μεγαλο μηνυμα με ελληνικους χαρακτηρες θα εχω και το Handcent (το οποιο το εβαλα στην αρχη default app και τωρα παροτι το εβγαλα οταν μου στελνει καποιος μηνυμα το παιρνω εις διπλουν :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...