Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμεις με την yakjuxw ποτε θα παρουμε την 4.3 Το s3 αρχισε τη αναβαθμιση και βγηκε αργοτερα απο το δικο μας τηλ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα αδέρφια. Όχι δεν αλαξοπιστισα το λατρεύω το Νεξους μου αλλά θέλω την γνώμη σας γιαυτό

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LG-Nexus-4-E960-16GB-Black,99452,397537,697793.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr. Αξιζει η οχι πολυ θα ηθελα να μαθψ τι γνωμη σας.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αδέρφια. Όχι δεν αλαξοπιστισα το λατρεύω το Νεξους μου αλλά θέλω την γνώμη σας γιαυτό

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LG-Nexus-4-E960-16GB-Black,99452,397537,697793.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr. Αξιζει η οχι πολυ θα ηθελα να μαθψ τι γνωμη σας.

 

Είναι πιο γρήγορο, σχετικά πιο "μουράτο" από το GN, σχεδόν ακριβώς το ίδιο σε διαστάσεις, βάρος, αίσθηση στο χέρι κλπ, αλλά φαίνεται να έχει ένα θεματάκι με την μπαταρία (διάρκεια). Προφανώς όλα τα υπόλοιπα (+) του nexus ισχύουν και εδώ, το κινητό πετάει :cool:

 

...αλλά γιατί δεν δίνεις 50€ παραπάνω να πάρεις το αντίστοιχο 16GB N5 ? ;) (όπως σκέφτομαι να κάνω και εγώ δηλαδή...)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

πτωση προ ολιγου galaxy nexus και ραγισμα οθονης σε 3-4 σημεια λειτουργει κανονικα και το touch kai ola! κανα λινκ για ανταλλακτικο φθηνο?????
Link to comment
Share on other sites

πτωση προ ολιγου galaxy nexus και ραγισμα οθονης σε 3-4 σημεια λειτουργει κανονικα και το touch kai ola! κανα λινκ για ανταλλακτικο φθηνο?????

 

Εξαρτάται τι εννοείς "φθηνό"...κάτω από 75-80€ δεν θα το βρεις

 

π.χ. LCD + Digitizer assembly

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο γρήγορο, σχετικά πιο "μουράτο" από το GN, σχεδόν ακριβώς το ίδιο σε διαστάσεις, βάρος, αίσθηση στο χέρι κλπ, αλλά φαίνεται να έχει ένα θεματάκι με την μπαταρία (διάρκεια). Προφανώς όλα τα υπόλοιπα (+) του nexus ισχύουν και εδώ, το κινητό πετάει :cool:

 

...αλλά γιατί δεν δίνεις 50€ παραπάνω να πάρεις το αντίστοιχο 16GB N5 ? ;) (όπως σκέφτομαι να κάνω και εγώ δηλαδή...)

 

Συμφωνω επισης δεν πιστευω οτι αξιζει η αναβαθμιση απο gn σε n4 πηγαινε καλυτερα στο η5

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αδέρφια. Όχι δεν αλαξοπιστισα το λατρεύω το Νεξους μου αλλά θέλω την γνώμη σας γιαυτό

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LG-Nexus-4-E960-16GB-Black,99452,397537,697793.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr. Αξιζει η οχι πολυ θα ηθελα να μαθψ τι γνωμη σας.

 

Κι εγώ θα έλεγα να πας σε N5 αν δεν είναι πρόβλημα τα λεφτά. Αν έβρισκες το Ν4 σε πολύ καλή τιμή (200-250) τότε σαφώς αξίζει σε σχέση με το gn. Είναι αρκετά πιο γρήγορο και αυτό το 1 gb ram παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο.

Έχω και τα 2 και μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Επίσης ότι είναι από γυαλί, τελικά δεν είναι και τόσο καλό, πρέπει να προσέχεις. Σε σχέση με nexus s και galaxy nexus που δεν τα πρόσεχα ποτέ και δεν έπαθαν τίποτα, με το Ν4 προσέχω και πως το ακουμπάω στο τραπέζι. :-D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα έλεγα να πας σε N5 αν δεν είναι πρόβλημα τα λεφτά. Αν έβρισκες το Ν4 σε πολύ καλή τιμή (200-250) τότε σαφώς αξίζει σε σχέση με το gn. Είναι αρκετά πιο γρήγορο και αυτό το 1 gb ram παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο.

Έχω και τα 2 και μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Επίσης ότι είναι από γυαλί, τελικά δεν είναι και τόσο καλό, πρέπει να προσέχεις. Σε σχέση με nexus s και galaxy nexus που δεν τα πρόσεχα ποτέ και δεν έπαθαν τίποτα, με το Ν4 προσέχω και πως το ακουμπάω στο τραπέζι. :-D

 

Ακριβώς έτσι. Απλά και κατανοητά. Ίδια περίπτωση Karx.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες πήρα το GNexus με 4.3, του έκανα unlock bootloader και root με το toolkit αλλα το κινητό κολλάει αρκετά σε όλες τις λειτουργίες, ακόμη και lock/unlock (απο το on/off εννοώ). Έκανα τα πάντα wipe, έκανα επαναφορά εργοστασιακών κλπ, αλλα το πρόβλημα παραμένει χωρίς διαφορά. Καμία λύση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες πήρα το GNexus με 4.3, του έκανα unlock bootloader και root με το toolkit αλλα το κινητό κολλάει αρκετά σε όλες τις λειτουργίες, ακόμη και lock/unlock (απο το on/off εννοώ). Έκανα τα πάντα wipe, έκανα επαναφορά εργοστασιακών κλπ, αλλα το πρόβλημα παραμένει χωρίς διαφορά. Καμία λύση;

 

Αν με το "κολλάει" εννοείς ότι το αισθάνεσαι σαν να ζορίζεται να...ξεκινήσει, δηλαδή να αποκριθεί, ή αν σου κάνει στιγμιαία παγώματα, τότε δεν έχει κάτσει καλά η ROM ή/και ο kernel. Συνήθως ξαναπερνώντας ένα ή και τα δύο (τα ίδια, δεν χρειάζεται να δοκιμάσεις κάτι άλλο) λύνεται το πρόβλημα...τα συνήθη wipes πριν και μετά οπωσδήποτε....αν και πάλι σου κάνει τα ίδια, πέρνα ένα διαφορετικό Kernel και δες τις ρυθμίσεις του...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Αν με το "κολλάει" εννοείς ότι το αισθάνεσαι σαν να ζορίζεται να...ξεκινήσει, δηλαδή να αποκριθεί, ή αν σου κάνει στιγμιαία παγώματα, τότε δεν έχει κάτσει καλά η ROM ή/και ο kernel. Συνήθως ξαναπερνώντας ένα ή και τα δύο (τα ίδια, δεν χρειάζεται να δοκιμάσεις κάτι άλλο) λύνεται το πρόβλημα...τα συνήθη wipes πριν και μετά οπωσδήποτε....αν και πάλι σου κάνει τα ίδια, πέρνα ένα διαφορετικό Kernel και δες τις ρυθμίσεις του...

 

Έχω stock rom και kernel, στιγμιαία παγώματα, δεν αποκρίνονται εφαρμογές, αργεί να αποκριθεί γενικά κλπ κλπ.

Το θέμα είναι πως έχω stock rom και kernel, τι κάνω;!!

Κάνει κολλήματα ακόμη και στην επιλογή της γλώσσας στο αρχικό μενού της ρύθμισης του κινητού!

Link to comment
Share on other sites

Έχω stock rom και kernel, στιγμιαία παγώματα, δεν αποκρίνονται εφαρμογές, αργεί να αποκριθεί γενικά κλπ κλπ.

Το θέμα είναι πως έχω stock rom και kernel, τι κάνω;!!

Κάνει κολλήματα ακόμη και στην επιλογή της γλώσσας στο αρχικό μενού της ρύθμισης του κινητού!

 

To έχω δει αρκετές φορές αυτό το...στυλάκι συμπεριφοράς :lol: από το GN, πάντα ήταν μετά από αλλαγή Kernel ή/και ROM. Δεν κάθησα ποτέ να το ψάξω γιατί και πως, πέρναγα επιτόπου καινούρια ROM ή kernel και έστρωνε...και ναι, μου το είχε κάνει και με stock ROM, οπότε δεν είναι εγγύηση το stock....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

To έχω δει αρκετές φορές αυτό το...στυλάκι συμπεριφοράς :lol: από το GN, πάντα ήταν μετά από αλλαγή Kernel ή/και ROM. Δεν κάθησα ποτέ να το ψάξω γιατί και πως, πέρναγα επιτόπου καινούρια ROM ή kernel και έστρωνε...και ναι, μου το είχε κάνει και με stock ROM, οπότε δεν είναι εγγύηση το stock....

 

Οπότε τι κάνω εγώ τώρα? Έχω stock rom/kernel και twrp recovery απο το tool.

Ποια είναι η λύση;

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι κάνω εγώ τώρα? Έχω stock rom/kernel και twrp recovery απο το tool.

Ποια είναι η λύση;

 

:)

 

Πέρασμα factory image.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις TWRP ή μέσω Toolkit, περνάς μια τελευταία stock (4.3) και είσαι ΟΚ. Μερικές φορές όλο αυτό το ζόρισμα το πάθαινε με το πέρασμα των Gapps, μπορεί να φταίνε και αυτά...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις TWRP ή μέσω Toolkit, περνάς μια τελευταία stock (4.3) και είσαι ΟΚ. Μερικές φορές όλο αυτό το ζόρισμα το πάθαινε με το πέρασμα των Gapps, μπορεί να φταίνε και αυτά...

 

Έχω TWRP, βρήκα και μια "odin.stock.takju.jwr66y", που κάνει δηλαδή για τη συσκευή μου, σε zip, να τη flashαρω;

Ποια η διαφορά με το να περάσω factory image;

Και απο kernel τι κάνω;

Εφόσον flashάρω τη stock κάνω root πάλι έτσι; Πριν το flashing wipe όλα;

 

Κάτι εναλλακτικό υπάρχει;

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Έχω TWRP, πως περνάω μια τελευταία stock? Το factory image εννοείς; (Βρήκα και μια "odin.stock.takju.jwr66y", που κάνει δηλαδή για τη συσκευή μου, σε zip, να τη flashαρω;)

Και απο kernel τι κάνω;

 

Κάτι εναλλακτικό υπάρχει;

 

Βάλε τη factory image να έχεις σωστή βάση και να δεις αν έστρωσαν όλα και μετά βάλε ότι θες.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τη factory image να έχεις σωστή βάση και να δεις αν έστρωσαν όλα και μετά βάλε ότι θες.

 

Το zip που βρήκα δεν flashαρετε οπότε πάω μάλλον για factory image...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αδέρφια. Όχι δεν αλαξοπιστισα το λατρεύω το Νεξους μου αλλά θέλω την γνώμη σας γιαυτό

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LG-Nexus-4-E960-16GB-Black,99452,397537,697793.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr. Αξιζει η οχι πολυ θα ηθελα να μαθψ τι γνωμη σας.

 

Εννοείται ότι το 4αρι είναι καλύτερο, αλλά κάποιος που έχει το 3 δεν είναι και η καλύτερη κίνηση να πάρει το 4, ειδικά τώρα που βγαίνει το 5.

Εμένα το δικό μου επειδή με καλύπτει απόλυτα αλλά υπάρχει και συναίσθηματικο δέσιμο οπότε δεν θα πάω ούτε στο 5 εκτός και αν δεν αντέξει η οθόνη αφού μετά από απογείωση σε ύψος 2 μέτρων έσκασε σε μάρμαρο με τις μπάντες και μου έχει ραγίσει σε 5 σημεία, ευτυχώς όχι ενοχλητικά,βλεπω μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

 

θα αναφερθω σε 2 πραγματα. Το ενα ειναι με την υποστηριξη της συσκευης που σου την στειλαν για σερβις και το αλλο για την 4.4 που δεν μας την δινουν

 

Για το πρωτο, σου δινω το λινκ με ενα ποστ που εγραψα τις προαλλες. θα σε καλυψει. κανε το ιδιο

σελ 612

 

οσον αφορα το δευτερο , τελικα ηταν μεγαλο fail. Πλεον δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος να παιρνεις nexus.

εχω ξενερωσει απιστευτα. Παντως με αυτην την δηθεν 18μηνη λογικη παυσης υποστηριξης, σε ενα 6μηνο το n4 θα πει και αυτο bye bye στα updates. Μα καλα την παλευουν? Παει να μοιασει στην μηλοεταιρια και γινεται χειροτερη.

Εδω το μηλο εδωσε δυνατοτητα ενημερωσης στο iphone4, 3 χρονων τηλεφωνο (και ας κολαει) και δε το δινει σε εμας οι γαματη google σε 2 χρονων τηλεφωνο που στεκεται παρα πολυ καλα αναμεσα σε τοσες συσκευες?

Τραγικοι. Τελικα για να εισαι in, πρεπει καθε 6 μηνες να παιρνεις νεο smartphone για να εισαι στην αιχμη των αναβαθμισων.

 

Βεβαια απο την αλλη τιθεται ενα αλλο θεμα. Εχουμε καταντησει να ζουμε για τις ενημερωσεις και οχι για το ιδιο το τηλεφωνο.

Αγγιζει βεβαια τα ορια του ψυχαναγκαστηκου, δηλαδη αν δεν παρω update, τελειωσα, αχρηστευτηκε το τηλεφωνο.

Νομιζω δεν ειναι ετσι. Οπως ειπαν και προηγουμενως τα παιδια, καλη ειναι και η 4.3

παει καλα το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

 

Έλα μια βόλτα από τις τροποποιήσεις για το nexus να μάθεις...:p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούστηκε ότι τελικά δεν έφταιγε η "καλή" Google για την μη υποστήριξη της συσκευής αλλά η Texas Instruments και οι outdated drivers ο μύθος καταρρίφθηκε ήδη.

Έπειτα από αυτή την εξέλιξη προβλέπω μια πολύ καλή Kit Kat ROM για το κινητό μας μολις φτιαχτεί ο νέος Kernel.! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...