Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την 4.1.2 αυτήν την στιγμή. Ωστόσο, η απάντηση σε αυτό που με ρωτάς είναι ναι, έρχονται κανονικά. Απλώς βγάζει error όταν πάει να κάνει την αναβάθμιση. (δοκιμασμένο αυτό που σου λέω, πριν βάλω την 4.1.2 γινόταν αυτό στο τηλέφωνο μου)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, εγώ σε αντίθεση με όλους βρίσκω την 4.1.1 με milestone 6 σε εμφανή βαθμό καλύτερη από την 4.1.2 με τον ίδιο πυρήνα. Από την άλλη, παρόλο που θελω πολύ να γυρίσω στην 4.1.1 δεν θέλω να έχω το πρήξιμο της αναβάθμισης. Αν την βάλω και κάνω disable στο Google services framework, θα σταματήσει αυτό το spamαρισμα για να ενημερώσω;

 

Θα εξαφανιστεί τελείως το check for update από τις ρυθμίσεις αν το κάνεις disable

 

Το επαναφέρεις οπότε θες , οπότε καντο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κουφό :wacko: αφού δεν έχεις πρόβλημα να μείνεις ντε και καλά στοκ, έχεις αλλάξει ήδη recovery, kernel γιατί δεν φλασάρεις μια custom rom και αν σου αρέσει η στοκ, υπάρχουν όσο πιο στοκ γίνεται και deodexed αν θες (παίρνουν μόντες) και δεν θα σου σκάνε και τα ενοχλητικά μηνύματα. Αν θες να συνεχίσουμε την κουβέντα για custom rom έλα στο άλλο με τις τροποποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Κρατάω το κινητό με την στοκ ρομ γιατί είναι σίγουρα πιο σταθερή από οποιαδήποτε καστομ ρομ, και πραγματικά πολύ γρήγορη(χωρίς να μπαίνω σε σύγκρισημε αλλη για ταχύτητα, ίσως υπάρχει γρηγορότερη αλλά αυτές τις μέρες με νοιάζει η σταθερότητα - και η μπαταρία που πάλι με καλύπτει η στοκ με τον μ6- ) Δεν έχω ψάξει καν για deodexed μέχρι τώρα γιατί έχοντας στοκ ρομ με όσα προανέφερες, έχω την κρατήσει ένα nandroid backup πριν το ρουταρω και πριν αλλάξω πυρήνα, οπότε με ένα restore, αλλά ένα φλασαρισμα του στοκ recovery και μετά κλείδωμα του bootloader είμαι σε ελάχιστο χρόνο σε στοκ κατάσταση! Αυτή είναι η λογική! Ευχαριστώ ωστόσο για τις απαντήσεις σου και εσένα και τον φίλο qsis!
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις πάρει nandroid backup, μπορείς να δοκιμάσεις ότι θες. Πάντως έχω την αίσθηση ότι η στοκ 4.1.1 είναι ένα κλικ πιο σβέλτη από την custom 4.1.1 που έχω τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Μ@λ@κια του superuser (το οποίο την πίνει γενικώς, και έχε χάρη που δεν ξέρω πως να το ξηλώσω και να περάσω το superSU...)

 

Κι εγώ χθες ήθελα να κάνω αυτή την αλλαγή και βρήκα ότι διαγράφοντας το apk του superuser από το system/app έμεινε μόνο το SuperSU και δουλεύει κανονικά :)

 

edit: δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά πρώτα πέρασα το SuperSU και μετά έσβησα το apk του superuser

Nexus 5: Pure Nexus 7.1.2 | Nova Launcher

 

Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών - http://www.awmn.net

Link to comment
Share on other sites

Με το καινούριο toolkit 1.5.4, για να γίνω root, πρέπει να είναι unlock το bootloader? Κι επίσης ένα full backup με ποιά εφαρμογή μου προτείνετε? Titanium ή nandroid?
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Τιβηματα ακολουθουμε για να κανουμε root με το 1.5.4?Οποιος το εκανε ας γραψει δυο λογια.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρα μου να ενημερωσω οτι πηρα την 4.1.2.Ειμαι με την μετατροπη,οχι ροοτ και στοκ ολα.Απλα εκανα 2 φορες clear στο «google services framework» η αλλιως πλαίσιο διαδικασιών google και μου ηρθε.Χαιρομαι αφανταστα!!!Η πρωτη εντυπωση εχει να κανει με την ακομα καλυτερη αποκριση.Θα ψαχτω και θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες.

 

Βλέπω το κινητό να είναι λίγο πιο σβέλτο,στο μενού στις εφαρμογές .Το γενικό ρολαρισμα δηλαδή .Η απόκριση οπως ειπα παραπάνω ειναι πιο καλή , αποφορτίζει λίγο πιο αργά και το πιο σημαντικό που παρατήρησα είναι ότι το ghosting είναι κατά πολύ μειωμένο και με χαροποιεί.

Link to comment
Share on other sites

για οποιον θελει το νεο τουλκιτ 1.5.4:

http://goo.gl/1LGGt

και η επισημη σελιδα του:http://www.wugfresh.com/dev/nexus-root-toolkit/

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χθες ήθελα να κάνω αυτή την αλλαγή και βρήκα ότι διαγράφοντας το apk του superuser από το system/app έμεινε μόνο το SuperSU και δουλεύει κανονικά :)

 

edit: δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά πρώτα πέρασα το SuperSU και μετά έσβησα το apk του superuser

 

Φυσικά και παίζει ρόλο. Αν δεν είχες περάσει πρώτα τον SuperSU και έσβηνες τον superuser θα έχανες το root.

 

Με το καινούριο toolkit 1.5.4, για να γίνω root, πρέπει να είναι unlock το bootloader? Κι επίσης ένα full backup με ποιά εφαρμογή μου προτείνετε? Titanium ή nandroid?

 

Για το καινούριο toolkit που ρωτάς δεν ξέρω. Το nandroid backup το παίρνεις μέσω cwm recovery και σου παίρνει αντίγραφο του συστήματος (rom, recovery, kernel) και ότι άλλο είχες περάσει στο τηλέφωνο. Εαν κάνεις restore, ότι εφαρμογές έχεις περάσει μετά το nandroid τις χάνεις. Με το Titanium παίρνεις backup μόνο τις εφαρμογές που πέρασες εσύ και τα data τους.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

ότι το ghosting είναι κατά πολύ μειωμένο και με χαροποιεί.

 

τωρα που το λες, οντως :)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες ghosting;

 

Εμφανιζονται απομειναρια περιγραματος απο την προηγουμενη διεργασια που κανεις...δηλ:πες οτι εισαι σ ενα home screen σου και μπαινεις στο ιντερνετ στην σελιδα της google...ε...τοτε στο ασπρο φοντο της σελιδας θα δεις αχνα αυτα που ειναι στο home screen σου.Ενα παραδειγμα στις retina για να καταλαβεις.

 

Αυτο μειωθηκε κατα πολυ με την 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν το κάνει σ΄εμένα, δεν το έχω δει ποτέ γι αυτό και δεν το καταλάβαινα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry..έχω τη 4.1.2 σε samsung yakju με build JZO54K στο νεο toolkit 1.5.4 στο "choose your current model and android version" ποιά από τις 2 προφανείς(λόγο του 4.1.2)επιλογές διαλέγω;

 

α)TAKJU-MAGURO:ANDROID 4.1.2-BUILD JZO54K

β)YAKJU/TAKJU-MAGURO:ANDROID***-ANY BUILD

 

είχα βάλει το β. όμως στο "create nandroid backup" μου βγάζει error για την any build..

να θεωρήσω το takju εφάμιλλο με το δικό μας yakju;;

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Το takju είναι το ίδιο με το yakju + το google wallet.

 

Sorry αλλά και πάλι δεν διαφωτιστηκα ως προς το τι να επιλέξω...

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry..έχω τη 4.1.2 σε samsung yakju με build JZO54K στο νεο toolkit 1.5.4 στο "choose your current model and android version" ποιά από τις 2 προφανείς(λόγο του 4.1.2)επιλογές διαλέγω;

 

α)TAKJU-MAGURO:ANDROID 4.1.2-BUILD JZO54K

β)YAKJU/TAKJU-MAGURO:ANDROID***-ANY BUILD

 

είχα βάλει το β. όμως στο "create nandroid backup" μου βγάζει error για την any build..

να θεωρήσω το takju εφάμιλλο με το δικό μας yakju;;

 

Γιατι να βαλεις το β αφου στην α επιλογη εχει ιδιο build με το δικο σου?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος τα takju είναι αυτά που πωλούνται μέσω google play και έχουν και το wallet όπως είπε και ο leftis69

Nexus 5: Pure Nexus 7.1.2 | Nova Launcher

 

Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών - http://www.awmn.net

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλεις το β αφου στην α επιλογη εχει ιδιο build με το δικο σου?:blink:

 

μπορεί να έχει το ίδιο διο build όμως αναφέρει takju αντί για yakju.. Εξου και η απορία ενός ψαρωμενου που λύνεται από πιο ψημενους users:-P

 

 

@noiz thanks!

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν το κάνει σ΄εμένα, δεν το έχω δει ποτέ γι αυτό και δεν το καταλάβαινα.

 

εγω το εβλεπα γιατι εχω κανει το tapatalk καταμαυρο κι εκει κυριως αποτυπωνοταν οι εικονες απο τη προηγουμενη εφαρμογη , οποτε το παρατηρουσα συχνα πυκνα

 

σε γενικες γραμμες δε το κανει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερς εφαρμογές που έχω είναι inverted. Το δοκίμασα δεν βλέπω κάτι, μάλλον δεν το κάνει σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειδα κατι στο δικο μου..
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειδα κατι στο δικο μου..

 

Βρε παιδια απτη στιγμη που εκανα ροοτ, μου παρουσιαζει καποια μικρα λαγκαρισματα μετα το ξεκλειδωμα. Και νομιζω οτι εχει γινει λιγο πιο αργο σε προγραματα που ανοιγω.

Ειναι φυσιολογικο αυτο;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...