Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρεπει να περασεις αλλο κερνελ , ο στοκ δε σου επιτρεπει πανω απο το 1.2

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να κάνω overclock. Underclock ναι αλλά overclock με τίποτα. Δεν βλέπω καμία απολύτως διαφορά παρά μόνο στα benchmarks που δεν λένε πάντα την αλήθεια. Εγώ ακόμα και με 1036 ακόμα και 729 max παίρνω την ίδια αίσθηση με 1228. Αν επιλέξεις και κάνεις καλό tweak του governor δεν έχεις κανένα lag, άμεση απόκριση, ταχύτητα κλπ κλπ κλπ.

Εκτός αν μιλάμε για παιχνίδια που εκεί ίσως δεις με overclock 1.5 και πάνω κάποια μικρή διαφορά

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει φοβερη διαφορα , δεν πρεπει να καιει τιποτα το ιδιαιτερο

 

 

 

 

υπαρχει μονταρισμενη στοκ εφαρμογη στο xda, αλλα η πιο απλη λυση ειναι να βαλεις handcent ή καποια σχετικη εφαρμογη

 

απλα θα μπλεξεις λιγο με ρυθμισεις

 

ειναι ευκολο να στειλεις λινκ? εννοώ για xda

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει στο Titanium Backup Pro ποια εχει κανει frost που πραγματικα να ειναι αχρηστα ? ειδα οτι απο μονο του ειχε απενεργοποιησει Google Play Books,Magazines,Movies & Tv και επειδη πειραξα πολλα δε θυμαμαι ποια ηταν τα default frozen apps που εχει το κινητο μας απο μονο του καθως δοκιμαζα και το ES Task Explorer και το Startup Manager ...

 

εχει καποιος την ορεξη να μου πει αυτα που πραγματικα ειναι αχρηστα και save να κανεις frozen να κερδισουμε σε μνημη και σε bootup time στο κινητο ?

 

PS: και αν υπαρχει τροπος να κανει default οπως ηταν τα services καθως τα εχω σκαλισει με τα 3 apps που ανεφερα η εστω να μου πει απο default ποια ειναι frozen ?

 

PS: μπορω μεσω του Titanium backup να κανω saves τις ρυθμισεις μου και να κανω ενα reset στο κινητο και να στρωσει ?

Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

και μια σχετικη ερωτηση κι απο εμενα,το backup αποθηκευεται στην 'sd card' ,αν κανω hard reset χανεται;πρεπει πρωτα να το μεταφερω στο pc;:confused:
Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να στειλεις λινκ? εννοώ για xda

 

Μπορείς να βάλεις το GoSMS PRO και με 2 απλές ρυθμίσεις να έχεις 160 χαρακτήρες με όποιον τρόπο και να γράφεις. Η δικιά μου στο νεξους της γράφει με swype και στέλνει 160χαρακτήρες πάντα. Αν θέλεις θα ποστάρω τις ρυθμίσεις.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

πραγματι και εγω την πατησα ... αποθηκευοταν στην SD και εκανα reset και χαθηκε και τραβαω τα μαλλια μου τωρα και τα ξαναπερναω ολα απο την αρχη
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει αυθεντικη extended battery και πραγματικα σου δινει μια σχετικη ανεση αλλα παιδια το παχαινει αρκετα.

 

Δεν θα έλεγα ότι το παχαίνει αρκετά. Το παχαίνει ελάχιστα, και να τολμήσω να πω ότι δεν είναι πάχος αλλά απλώς ισιώνει την κούρμπα που κάνει πίσω το κινητό.

Στα δικά μου χέρια αυτή η αλλαγή ήταν ευχάριστη και το νέο καπάκι είναι ανώτερο από το original, το οποίο μου κλίκαρε σε μερικά σημεία.

Όλα αυτά βέβαια κατά την ταπεινή μου γνώμη, καθώς το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Πάντως εγώ είδα αυτό το

πριν αποφασίσω να την πάρω. Λέει και + και τα - με απόλυτη ειλικρίνεια...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι το παχαίνει αρκετά. Το παχαίνει ελάχιστα, και να τολμήσω να πω ότι δεν είναι πάχος αλλά απλώς ισιώνει την κούρμπα που κάνει πίσω το κινητό.

Στα δικά μου χέρια αυτή η αλλαγή ήταν ευχάριστη και το νέο καπάκι είναι ανώτερο από το original, το οποίο μου κλίκαρε σε μερικά σημεία.

Όλα αυτά βέβαια κατά την ταπεινή μου γνώμη, καθώς το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Πάντως εγώ είδα αυτό το

πριν αποφασίσω να την πάρω. Λέει και + και τα - με απόλυτη ειλικρίνεια...

 

 

Απο που την πηρες φιλε μου? Ποση διαφορα ειδες στην αυτονομια σε συγκριση με την κανονικη μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Απο που την πηρες φιλε μου? Ποση διαφορα ειδες στην αυτονομια σε συγκριση με την κανονικη μπαταρια?

 

Την είχα πάρει 25 ευρώ από ebay.com, ο συγκεκριμένος πωλητής από ότι βλέπω δεν την έχει πλέον.

Είναι ανάλογα την χρήση που κάνεις στο κινητό. Εγώ φτάνω άνετα τις 3.5 ώρες με 4 ανοικτή οθόνη, και κάνω 2-3 μέρες ανάμεσα στις φορτίσεις. Αν και δεν μπορώ να δώσω και πολύ καλά στατιστικά γιατί το σπίτι μου έχει εντελώς χάλια σήμα και αυτό μου τρώει την πιο πολύ μπαταρία.

Πάντως δεν πρόκειται να δεις εντυπωσιακές διαφορές.

 

Edit: Να σημειώσω ότι όλα τα παραπάνω είναι σε εντελώς stock 4.1.2

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Την είχα πάρει 25 ευρώ από ebay.com, ο συγκεκριμένος πωλητής από ότι βλέπω δεν την έχει πλέον.

Είναι ανάλογα την χρήση που κάνεις στο κινητό. Εγώ φτάνω άνετα τις 3.5 ώρες με 4 ανοικτή οθόνη, και κάνω 2-3 μέρες ανάμεσα στις φορτίσεις. Αν και δεν μπορώ να δώσω και πολύ καλά στατιστικά γιατί το σπίτι μου έχει εντελώς χάλια σήμα και αυτό μου τρώει την πιο πολύ μπαταρία.

Πάντως δεν πρόκειται να δεις εντυπωσιακές διαφορές.

 

Edit: Να σημειώσω ότι όλα τα παραπάνω είναι σε εντελώς stock 4.1.2

 

 

Κατα την γνωμη μου οι 2-3 μέρες διαρκεια, ειναι εντυπωσιακη διαφορα. Θα το ψαξω και μαλλον...χμ..θα την παρω :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου οι 2-3 μέρες διαρκεια, ειναι εντυπωσιακη διαφορα. Θα το ψαξω και μαλλον...χμ..θα την παρω :)

 

Αυτά όμως είναι με την δική μου χρήση. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πόσο θα δεις διαφορά, γιατι δεν ξέρει τι χρήση κάνεις και τι ρυθμίσεις έχεις. Έχω ακολουθήσει και ένα οδηγό που έχει εδώ στο myphone για καλύτερη διάρκεια μπαταρίας, και αυτός όντως κάνει μεγάλη διαφορά...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να περασεις αλλο κερνελ , ο στοκ δε σου επιτρεπει πανω απο το 1.2

 

Πως περνάω?για Mac πάντα.

Είναι επικίνδυνο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η δυνατοτητα να περασω καποιες φωτογραφιες και κατι videos και να μην εμφανιζονται στο Gallery ?

θελω να περασω στο κινητο κατι προσωπικες φωτογραφιες αλλα να μην μπορει καποιος να της δει απο το Gallery καθως ολο κ πεφτει το κινητο μου σε διαφορα χερια ...

 

στο Nokia N95 8gb που ειχα αν εφτιαχνες εναν φακελο με το ονομα Temp οτι εβαζες μεσα δεν εμφανιζοταν... υπαρχει κατι αντιστοιχο ???

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η δυνατοτητα να περασω καποιες φωτογραφιες και κατι videos και να μην εμφανιζονται στο Gallery ?

θελω να περασω στο κινητο κατι προσωπικες φωτογραφιες αλλα να μην μπορει καποιος να της δει απο το Gallery καθως ολο κ πεφτει το κινητο μου σε διαφορα χερια ...

 

στο Nokia N95 8gb που ειχα αν εφτιαχνες εναν φακελο με το ονομα Temp οτι εβαζες μεσα δεν εμφανιζοταν... υπαρχει κατι αντιστοιχο ???

 

πιστευω μπορεις να τις περασεις χυμα σε αλλη καρτελα που δεν ειναι pictures αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η δυνατοτητα να περασω καποιες φωτογραφιες και κατι videos και να μην εμφανιζονται στο Gallery ?

θελω να περασω στο κινητο κατι προσωπικες φωτογραφιες αλλα να μην μπορει καποιος να της δει απο το Gallery καθως ολο κ πεφτει το κινητο μου σε διαφορα χερια ...

 

στο Nokia N95 8gb που ειχα αν εφτιαχνες εναν φακελο με το ονομα Temp οτι εβαζες μεσα δεν εμφανιζοταν... υπαρχει κατι αντιστοιχο ???

 

Θα βάλεις στο όνομα του φακέλου των εικόνων (που έχουν ΜΟΝΟ τις φωτογραφίες που θες να κρυψεις) μπροστα μια τέλεια και μετά να ακολουθεί ότι όνομα θες. Με αυτό τον τρόπο ο φάκελος γίνεται κρυφός και από τον file manager άλλα κυρίως από την συλλογή. Αν θες να τις δεις μπορείς πολύ άπλα να πας μέσω του file manager και να επιλέξεις στις ρυθμίσεις προβολή κρυφών αρχείων και θα είσαι κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι είναι νωρίς, αλλα το galaxy nexus αναμένεται να φορέσει android 5?

Μέχρι στιγμής είναι μόνο σίγουρο ότι θα πάρει την 4.2;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η δυνατοτητα να περασω καποιες φωτογραφιες και κατι videos και να μην εμφανιζονται στο Gallery ?

θελω να περασω στο κινητο κατι προσωπικες φωτογραφιες αλλα να μην μπορει καποιος να της δει απο το Gallery καθως ολο κ πεφτει το κινητο μου σε διαφορα χερια ...

 

στο Nokia N95 8gb που ειχα αν εφτιαχνες εναν φακελο με το ονομα Temp οτι εβαζες μεσα δεν εμφανιζοταν... υπαρχει κατι αντιστοιχο ???

 

Για να μην ψάχνει κάποιον φάκελο το σύστημα για media (οπότε το προσθέτει σε gallery ή ακόμα και στις λίστες των προγραμμάτων για βίντεο) πρέπει να δημιουργήσουμε ένα αρχείο μέσα στον φάκελο με ονομασία ".nomedia". Για ποιό εύκολα ψάξε για nomedia στο play

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει στο Titanium Backup Pro ποια εχει κανει frost που πραγματικα να ειναι αχρηστα ? ειδα οτι απο μονο του ειχε απενεργοποιησει Google Play Books,Magazines,Movies & Tv και επειδη πειραξα πολλα δε θυμαμαι ποια ηταν τα default frozen apps που εχει το κινητο μας απο μονο του καθως δοκιμαζα και το ES Task Explorer και το Startup Manager ...

 

εχει καποιος την ορεξη να μου πει αυτα που πραγματικα ειναι αχρηστα και save να κανεις frozen να κερδισουμε σε μνημη και σε bootup time στο κινητο ?

 

PS: και αν υπαρχει τροπος να κανει default οπως ηταν τα services καθως τα εχω σκαλισει με τα 3 apps που ανεφερα η εστω να μου πει απο default ποια ειναι frozen ?

 

PS: μπορω μεσω του Titanium backup να κανω saves τις ρυθμισεις μου και να κανω ενα reset στο κινητο και να στρωσει ?

 

Είναι λίγο σχετικό το τι θεωρεί ο καθένας άχρηστα. Εγώ προσωπικά έχω κλείσει:

 

  • Live Wallpapers
  • Bubbles 1.0
  • Downloads
  • Email
  • Exchange Services
  • Play Books
  • Play Magazines
  • Google Search
  • Text-To-Speech
  • Launcher (αν χρησιμοποιείς κάποιο άλλο εκτός του default)
  • Live Wallpaper Picker
  • Movie Studio
  • Music Visualization
  • News & Weather
  • Picasa Uploader
  • Sound Search for Google Play

Nexus 5: Pure Nexus 7.1.2 | Nova Launcher

 

Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών - http://www.awmn.net

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όμως είναι με την δική μου χρήση. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πόσο θα δεις διαφορά, γιατι δεν ξέρει τι χρήση κάνεις και τι ρυθμίσεις έχεις. Έχω ακολουθήσει και ένα οδηγό που έχει εδώ στο myphone για καλύτερη διάρκεια μπαταρίας, και αυτός όντως κάνει μεγάλη διαφορά...

 

Ερωτηση:Η μπαταρια που εχεις ειναι αυτη

 

Σε ρωταω γιατι μ ενδιαφερει και δε γνωριζω απο ebay.Θεωρεις οτι ειναι σε καλη τιμη;Γενικα...να την παρω αδερφε;

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

To παρελαβα χθες απο γνωστο skroutzoμαγαζο. Ηρθε σφραγισμενο, ολα κανονικα, ομως ειχε κατασκευαστικο προβλημα συναμολογησης.

Συγκεκριμενα η οθονη στο δεξι μερος ειχε κενο με το σασι ενος χιλιοστου, σχεδον στη μιση δεξια πλευρα. Επισης ηταν πιο "φουσκωμενη" σε εκεινο το σημειο. Μετα απο επικοινωνια το επεστρεψα και περιμενω νεα. Μου ειπαν θα ελεγξουν αν δεν εχει προκληθει απο πεσιμο για να προχωρησουν σε αντικατασταση του.... Ετυχε σε κανεναν τοσο ελλατωματικο προϊον?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω η συσκευη μου αν ειναι Google η Samsung Branded; Σημερα την παρελαβα εβαλα 4.1.1 αλλα 4.1.2 δεν μου εμφανιζει οποτε ειναι Samsung.
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να δω η συσκευη μου αν ειναι Google η Samsung Branded; Σημερα την παρελαβα εβαλα 4.1.1 αλλα 4.1.2 δεν μου εμφανιζει οποτε ειναι Samsung.

 

Maps -> about και δες αν λέει yakju ή yakjuxw

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν στειλει ενα μηνυμα το οποιο στα δεξια του εχει την επιλογη ''ληψη'' ,την παταω

και μου εμφανιζει τα στοιχεια μηνυματος...λογικα ειναι mms.

Τι κανω λαθος και δεν το λαμβανω? :)

Edited by ducati_46
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...