Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάνει κάποιος κανένα τεστ (χοντρικά πάντα) να μας πει πόσο κρατάει η μπαταρία από πλήρως φορτισμένη εξαντλώντας τη σε διάφορα σενάρια; Πχ μόνο browsing ή μόνο μουσική ή μόνο video κλπ;

Ξέρω οτι παίζει ρόλο τι εφαρμογές έχει εγκατστήσει ο καθένας, τι τρέχει στο παρασκήνιο, τι ROM έχει και πολλά πολλά άλλα , αλλά έστω στο περίπου να ξέρουμε αν η μπαταρία μας είναι στα λογικά πλαίσια κατανάλωσης

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίτα
. Αν και είναι παλιό θα σου δώσει κάποιες τιμές για να συγκρίνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασάρεις την 1.9.0 χωρίς να είχες πριν άλλη έκδοση θα πρέπει να περάσεις μόνος σου τις εφαρμογές SU και CWM. Αν αναβάθμισες από προηγούμενη έκδοση θα τις έχεις γιατί η νέα έκδοση δεν τις σβήνει οπότε αν δεν τις θες θα πρέπει να τις σβήσεις μόνος σου.

 

ok, εγώ που έρχομαι απο προηγούμενη έκδοση, τις έχω τις εφαρμογές, όντως. Απλά με μπερδεύει που ο Στράτος στο changelog της 1.9 beta γράφει "- dropped CWM, Superuser applications (you have to manually delete them)"

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αλλά το βλέπεις λογικό αυτό; Να αναβαθμιστώ από την 2.3.3 που όλοι λένε οτι έχει battery drain και να πάω στην 2.3.5 και να έχω χειρότερα αποτελέσματα;

Αυτό με το calibration θα το δοκιμάσω μόλις εξαντληθεί η μπαταρία γιατί τώρα είναι στο 40% αν και δεν πιστεύω οτι με μια διαγραφή αρχείου θα διορθωθεί τίποτα.Μακάρι να δουλέψει

Βάλε το batteri calibration από το μάρκετ για πιο εύκολο :p

Έχει κάνει κάποιος κανένα τεστ (χοντρικά πάντα) να μας πει πόσο κρατάει η μπαταρία από πλήρως φορτισμένη εξαντλώντας τη σε διάφορα σενάρια; Πχ μόνο browsing ή μόνο μουσική ή μόνο video κλπ;

Ξέρω οτι παίζει ρόλο τι εφαρμογές έχει εγκατστήσει ο καθένας, τι τρέχει στο παρασκήνιο, τι ROM έχει και πολλά πολλά άλλα , αλλά έστω στο περίπου να ξέρουμε αν η μπαταρία μας είναι στα λογικά πλαίσια κατανάλωσης

Δε ξέρω αν σε βοηθάνε οι παρακάτω φωτό, αλλά στην δευτερη και τρίτη φωτό βλέπεις ότι ήμουν σχεδόν 2μιση μέρες (το άφησα να φτάσει στο 0% γιατί είχα κάνει calibration) JVT Tornado - Aureus kernel beta 3.

http://img829.imageshack.us/img829/3848/sc20111120142201.th.png http://img560.imageshack.us/img560/3307/sc20111122042759.th.png http://img705.imageshack.us/img705/7909/sc20111122042802.th.png

Link to comment
Share on other sites

ok, εγώ που έρχομαι απο προηγούμενη έκδοση, τις έχω τις εφαρμογές, όντως. Απλά με μπερδεύει που ο Στράτος στο changelog της 1.9 beta γράφει "- dropped CWM, Superuser applications (you have to manually delete them)"

 

Φαντάζομαι ότι το λέει για όποιους δεν τις θέλουν επειδή η νέα έκδοση δεν τις σβήνει αυτόματα αλλά ούτε και τις προσθέτει. Είναι αρκετοί αυτοί που δεν τις θέλουν αυτές τις εφαρμογές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα!πριν λιγο περασα τον Semaphore_kernel_JVT_1.9.0bm.tar πριν ειχα τον 1.8.2 bm.Θελω να ρωτησω αν αυτος ειναι ο τελευταιος kernel semaphore τον κατεβασα απο semaphore.gr πανω πανω στα downloads.

 

2ον με το smartass και governon τι + και τι - εχω;

εχω ενεργοποιημενο το vm dirtyness με το οποιο εχω αντιληφθει καλυτερη αποδοση..το low memory killer το εχω στο τερμα (92 mb chainfire)& το sd card reader ahead (3072kb chainfire) .

επισης Ο.C στα 1300ΜΗz

3ον Στα quadrant benchmark εχω το advanced Και το standard τι παιζει μ αυτα; οι μετρησεις πρακτικα ειναι οντως αυτες που δειχνει..;

 

4ον αξιζει να ενεργοποιησω καποια αλλη επιλογη στο semaphore menu?

 

5ον για να δοκιμασω και αλλους kernel πχ speedmod τον περναω απο πανω με odin Και σβηνεται ο παλιος πχ semaphore?

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην τρελοπαρέα (παλιούς και καινούργιους!). Όντας σε άδεια και εν αναμονή του ιού :O άρχισα πάλι να σκαλίζω το κινητάκι μας και έπεσα σε ένα πολύ χρήσιμο mod! Αυτό που κάνει λοιπόν είναι να μεταφέρει όλη την λειτουργικότητα της CM notification bar (hold for settings) σε στοκ ρομ, και πηγαίνει ακόμα παραπέρα!. Πλέον δεν χρειάζεται κάποιο έξτρα πρόγραμμα για widgets, μπορείτε να βάλετε τα περισσότερα toggles στην notification bar. Είναι πλήρες παραμετροποιήσιμο και ασφαλές για εγκατάσταση μιας και δεν εμπλέκεται με κανένα άλλο μέρος της ρομ / framework παρά μόνο με την μπάρα οπότε ακόμα και 1/1000000 να πάει στραβά, φλασάρεις πάλι τα stock αρχεία και τέλος.

 

Δοκιμασμένη η έκδοση με τα 6 toggles σε odex και deodex JVT από μένα, screens και links στο XDA

 

CWM-->Install-->reboot-->done :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω JVT και εχω τις ιδιες αποριες με τον φιλο παραπανω σχετικα με Semaphore 1.9.0 και επιπλεον οταν κανω overclocking στα 1200 και το δουλεψω λιγο εντονα π.χ μερικα βιντεο η 10 λεπτα ιντερνετ η youtube η ακομα και quadrant το κινητο κανει freezz και reboot.Καποια λυση εχουμε;Στις προηγουμενες εκδοσεις τα1200 ηταν μια χαρα,στα 1300 μια φορα κολλησε και ξαναφλασαρα κερνελ.Παντως πολυ καλη δουλεια και συγχαρητηρια στον Στρατο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω JVT και εχω τις ιδιες αποριες με τον φιλο παραπανω σχετικα με Semaphore 1.9.0 και επιπλεον οταν κανω overclocking στα 1200 και το δουλεψω λιγο εντονα π.χ μερικα βιντεο η 10 λεπτα ιντερνετ η youtube η ακομα και quadrant το κινητο κανει freezz και reboot.Καποια λυση εχουμε;Στις προηγουμενες εκδοσεις τα1200 ηταν μια χαρα,στα 1300 μια φορα κολλησε και ξαναφλασαρα κερνελ.Παντως πολυ καλη δουλεια και συγχαρητηρια στον Στρατο.

 

εμενα φιλε μου στην 1.8.2 δεν μου το εχει κολλησει και υστερα restart Ποτε με 1300 ....διαφερει βεβαια απο galaxy s σε galaxy s

 

για τις αποριες μου περιμενουμε απαντηση απο καποιον πιο εμπειρο!

ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω JVT και εχω τις ιδιες αποριες με τον φιλο παραπανω σχετικα με Semaphore 1.9.0 και επιπλεον οταν κανω overclocking στα 1200 και το δουλεψω λιγο εντονα π.χ μερικα βιντεο η 10 λεπτα ιντερνετ η youtube η ακομα και quadrant το κινητο κανει freezz και reboot.Καποια λυση εχουμε;Στις προηγουμενες εκδοσεις τα1200 ηταν μια χαρα,στα 1300 μια φορα κολλησε και ξαναφλασαρα κερνελ.Παντως πολυ καλη δουλεια και συγχαρητηρια στον Στρατο.

 

Τα ίδια και εδώ, στις προηγούμενες εκδόσεις δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα 1,2 Ghz. Στα 1.3 Ghz το κινητό φρίζαρε. Σε αυτή την έκδοση μου φριζάρουν και τα 1,2 Ghz μετά απο λίγη χρήση. Με άλλον kernel μου έχει τύχει να τρέξω μέχρι και 1,4 Ghz σταθερά, τι μπορεί να συμβαίνει άραγε?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα τις τελευτεες μερες εχω προβλημα με το τηλεφωνο αφου πραγματοποιησω μια κληση μου λεει οτι τερματιστηκε το phone.apk και εχω περασει το αντιστοιχο αρχειο που το αποτρεπει... εχω την 2.3.4 jvr με semaphore 1.6.0... Ti παιζει; πως να το φτιαξω;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να χαμηλωσετε την τάση στα 1200 η στα 1300 κατά 25 η 50 με το voltage control. Και δείτε πως πάει! Αν δεν έχετε γνώσεις παντοσ μην το σκαλίζετε πολύ! Μια χαρά πάει το κινητάκί και στα 1000!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα!πριν λιγο περασα τον Semaphore_kernel_JVT_1.9.0bm.tar πριν ειχα τον 1.8.2 bm.Θελω να ρωτησω αν αυτος ειναι ο τελευταιος kernel semaphore τον κατεβασα απο semaphore.gr πανω πανω στα downloads.

 

2ον με το smartass και governon τι + και τι - εχω;

εχω ενεργοποιημενο το vm dirtyness με το οποιο εχω αντιληφθει καλυτερη αποδοση..το low memory killer το εχω στο τερμα (92 mb chainfire)& το sd card reader ahead (3072kb chainfire) .

επισης Ο.C στα 1300ΜΗz

3ον Στα quadrant benchmark εχω το advanced Και το standard τι παιζει μ αυτα; οι μετρησεις πρακτικα ειναι οντως αυτες που δειχνει..;

 

4ον αξιζει να ενεργοποιησω καποια αλλη επιλογη στο semaphore menu?

 

5ον για να δοκιμασω και αλλους kernel πχ speedmod τον περναω απο πανω με odin Και σβηνεται ο παλιος πχ semaphore?

 

1) Ναι, είναι ο τελευταίος (ο semaphore 1.9),

 

2) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=15935399

Δες αυτό, θα καταλάβεις για τους governors (τι είναι και διαφορές μεταξύ τους)!

Μείνε στο ondemand governor, αν θέλεις να ψάξεις λιγο παραπάνω δοκίμασε και τους υπόλοιπους...

 

3) το Quadrant advanced είναι η επι πληρωμή εφαρμογή που επιπλέον της standard (που είναι δωρεάν) δείχνει και επι μέρους σκορ (να φαίνεται ξεχωριστά σκορ cpu, gpu κλπ).

 

4) γιατί να ενεργοποιήσεις κάτι άλλο; Μια χαρά λειτουργεί ο semaphore και χωρίς τα διάφορα tweaks!

 

5) ΝΑΙ, κανονικά έτσι γίνεται αλλά χρειάζεται προσοχή ανάμεσα σε μερικούς κερνελ (έχουν αναφερθεί προβλήματα πχ μετα απο talon kernel)

Καλημέρα στην τρελοπαρέα (παλιούς και καινούργιους!).

Καλώς τον!:)

 

Και εγω εχω JVT και εχω τις ιδιες αποριες με τον φιλο παραπανω σχετικα με Semaphore 1.9.0 και επιπλεον οταν κανω overclocking στα 1200 και το δουλεψω λιγο εντονα π.χ μερικα βιντεο η 10 λεπτα ιντερνετ η youtube η ακομα και quadrant το κινητο κανει freezz και reboot.Καποια λυση εχουμε;Στις προηγουμενες εκδοσεις τα1200 ηταν μια χαρα,στα 1300 μια φορα κολλησε και ξαναφλασαρα κερνελ.Παντως πολυ καλη δουλεια και συγχαρητηρια στον Στρατο.

Ότι πρότεινε ο xenon2010, μόνο να παίξετε με την τάση να δείτε αν αλλάζει κάτι... Αλλά και εμένα που λειτουργεί το oc μέχρι 1300 κανονικά στα 1000mhz το έχω αφήσει το κινητό!

EDIT: Βιάστηκα να κρίνω μάλλον, μετά απο μερικά τεστ στα 1300mhz μου κόλλησε και εμένα (στο παρελθόν δεν είχα πρόβλημα).

Edited by Coolgreek
ορθογραφικά λάθη!
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα για την ερωτηση μου στον semaphore για την ενεργοποιηση extra tweaks το γνωριζω οτι λειτουργει μια χαρα ο kernel και το εχω τοσες μερες και στον 1.8.2 αλλα και σημερα στον 1.9.0 στα 1.3ghz...απλα θελω να πηγαινει το κινητο σφαιρα στην μεγιστη αποδοση...(οποιαδηποτε προταση να ακουστει)

τι points εχετε στο quadrant advance οσοι το εχετε τεσταρει; ή στο antutu benchmark για κανουμε ενα συγκριτικο.

 

εγω εχω 2.3.5 jvu πορτογαλιας την εχω παρει απο εδω...με Ελληνικα μεσα + semaphore 1.9.0+ext4 και O.C Μέσο semaphore στα 1.3

επισης δεν μου βγαζει παντα standard point Πχ μπορει να βγαλει 2800 και υστερα 3200 κτλ

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα για την ερωτηση μου στον semaphore για την ενεργοποιηση extra tweaks το γνωριζω οτι λειτουργει μια χαρα ο kernel και το εχω τοσες μερες και στον 1.8.2 αλλα και σημερα στον 1.9.0 στα 1.3ghz...απλα θελω να πηγαινει το κινητο σφαιρα στην μεγιστη αποδοση...(οποιαδηποτε προταση να ακουστει)

τι points εχετε στο quadrant advance οσοι το εχετε τεσταρει; ή στο antutu benchmark για κανουμε ενα συγκριτικο.

 

εγω εχω 2.3.5 jvu πορτογαλιας την εχω παρει απο εδω...με Ελληνικα μεσα + semaphore 1.9.0+ext4 και O.C Μέσο semaphore στα 1.3

επισης δεν μου βγαζει παντα standard point Πχ μπορει να βγαλει 2800 και υστερα 3200 κτλ

 

To quadrant έτσι συμπεριφέρεται. Αν το τρέξεις δύο συνεχόμενες φορές, την πρώτη σου βγάζει λιγότερο από τη δεύτερη.

Κάποια στιγμή με aureus beta 3 kernel στα 1,4 Ghz και με ext2 filesystem είχα πάει στα 4000 στο quadrant. Ξέρεις τι έκανα αμέσως μετά? Εβγαλα ext2, overclocking, γύρισα στον semaphore και τώρα αν τρέξω το quadrant, πάνω απο 1600 δεν θα πάει. Γιατι? Γιατί διαφορά είδα μόνο στα τεστς. Και αμα είναι για ανεπαίσθητο κέρδος να έχω τον φόβο να μου ψηθεί η cpu, τοτε λέω ότι δεν αξίζει. Ακόμα και τώρα που γκρινιάζω ότι το κινητό μου φρίζαραει στα 1,2 Ghz του Semaphore, ξέρω ότι ακόμα και αν δεν φρίζαρε, στο 1 Ghz θα το έτρεχα όπως έκανα και με τις προηγούμενες εκδόσεις semaphore οπου τα 1,2 τρέχαν απροβλημάτιστα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην τρελοπαρέα (παλιούς και καινούργιους!). Όντας σε άδεια και εν αναμονή του ιού :O άρχισα πάλι να σκαλίζω το κινητάκι μας και έπεσα σε ένα πολύ χρήσιμο mod! Αυτό που κάνει λοιπόν είναι να μεταφέρει όλη την λειτουργικότητα της CM notification bar (hold for settings) σε στοκ ρομ, και πηγαίνει ακόμα παραπέρα!. Πλέον δεν χρειάζεται κάποιο έξτρα πρόγραμμα για widgets, μπορείτε να βάλετε τα περισσότερα toggles στην notification bar. Είναι πλήρες παραμετροποιήσιμο και ασφαλές για εγκατάσταση μιας και δεν εμπλέκεται με κανένα άλλο μέρος της ρομ / framework παρά μόνο με την μπάρα οπότε ακόμα και 1/1000000 να πάει στραβά, φλασάρεις πάλι τα stock αρχεία και τέλος.

 

Δοκιμασμένη η έκδοση με τα 6 toggles σε odex και deodex JVT από μένα, screens και links στο XDA

 

CWM-->Install-->reboot-->done :)

Πολύ καλό mod το είχα βρει κι εγώ και το είχα δοκιμάσει, αλλά δεν το κράτησα γιατί το framework μου είναι πειραγμένο, και αυτό το Mod μου επανέφερε το στοκ θέμα που είναι ολίγον χάλια. Κάπου είχα δει τον κώδικα που πρέπει να πειράξεις σε οποιοδήποτε framwork για να γίνει αυτό, αλλά δεν τα πάω και πολύ καλά με τέτοιες διαδικασίες :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου περιγραψει πως ακριβως ενεροποιουμε τα scripts στον semaphore script manager 0.62 στον 1.9.0 kernel..?

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πως τα ενεργοποιούμε; Όπως και παλιότερα. Μπαίνεις στην εφαρμογή ανοίγεις μία από τις τρεις λίστες πατώντας πάνω της και τικάρεις το script που θέλεις να ενεργοποιήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πως τα ενεργοποιούμε; Όπως και παλιότερα. Μπαίνεις στην εφαρμογή ανοίγεις μία από τις τρεις λίστες πατώντας πάνω της και τικάρεις το script που θέλεις να ενεργοποιήσεις.

 

Εννοω την διαδικασια που κανουμε ωστε να εμφανιζονται ως επιλογες,...διοτι προσπαθω τοση ωρα (αντιγραφψ τα scripts στην sd) αλλα τιποτα...στην εμαρμογη δεν φαινονται τα scripts :mad:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να έχουν περαστεί όταν φλάσαρες τον kernel. Όταν πατάς πάνω σε μία από τις τρείς λίστες δεν σου ανοίγουν τα scripts της λίστας;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να έχουν περαστεί όταν φλάσαρες τον kernel. Όταν πατάς πάνω σε μία από τις τρείς λίστες δεν σου ανοίγουν τα scripts της λίστας;

 

Τον εβαλα μεσω odin και δεν φαινονται καν οι οι τρεις λιστες μεσα στην εφαρμογη !!:confused:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...! Σβήσε τον φάκελο semaphorescripts (δεν χρειάζεται γιατί τα έχει ήδη η εφαρμογή) από την sd και κάνε μία επανεκκίνηση και αν δεν φτιάξει τότε ξαναφλάσαρε τον kernel αφού σβήσεις τον φάκελο /cfroot. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...! Σβήσε τον φάκελο semaphorescripts (δεν χρειάζεται γιατί τα έχει ήδη η εφαρμογή) από την sd και κάνε μία επανεκκίνηση και αν δεν φτιάξει τότε ξαναφλάσαρε τον kernel αφού σβήσεις το /cfroot.

 

Τον ξαναφλασαρα 2 φορες και παλι τιποτα...δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει!!! τα νευρα μου !!!

edit:δεν υπαρχει πουθενα ο φακελος cf-root !

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τον φάκελο /cfroot που είναι μέσα στο /system και κάνε επανεκκίνηση. Πιστεύω ότι θα φτιάξει! Σβήσε και τον semaphorescripts στην sd που σου είπα. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τον φάκελο /cfroot που είναι μέσα στο /system και κάνε επανεκκίνηση. Πιστεύω ότι θα φτιάξει! Σβήσε και τον semaphorescripts στην sd που σου είπα.

 

Διεγραψα τον cf-root αλλα παλι τιποτα...επισης δυο φορες που ξαναφλασαρα τον κερνελ δεν υπηρχε στην sd ο φακελος scripts...οτι να΄ναι !!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...