Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω.Εβαλα μια custom rom,και μπορει να εφταιγε αυτη.Τωρα ξαναπερασα απο odin pda jvs ,αλλα Modem,και phone,εβαλα της ελληνικης jvn.Tωρα δεν θα βαλω custom rom για να μην εχω παλι προβλημα.Παντως στην custom rom pου ειχα ,καποιοι στο xda ειπαν για το ιδιο προβλημα με το gps.Eκεινο τωρα που δεν μου αρεσει ειναι τα εικονιδια και λοιπα.Αλλα μιας και το φερε η κουβεντα,εσυ είσαι ειδικος στα μοντακια:) δεν μου στελνεις αυτο που εχεις φτιαξει;Ειμαι σιγουρος οτι εχεις φτιάξει!

 

Ψαξε στο xda για «stock + , $omator» και είσαι επίσημα νταβατζομενος..!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω.Εβαλα μια custom rom,και μπορει να εφταιγε αυτη.Τωρα ξαναπερασα απο odin pda jvs ,αλλα Modem,και phone,εβαλα της ελληνικης jvn.Tωρα δεν θα βαλω custom rom για να μην εχω παλι προβλημα.Παντως στην custom rom pου ειχα ,καποιοι στο xda ειπαν για το ιδιο προβλημα με το gps.Eκεινο τωρα που δεν μου αρεσει ειναι τα εικονιδια και λοιπα.Αλλα μιας και το φερε η κουβεντα,εσυ είσαι ειδικος στα μοντακια:) δεν μου στελνεις αυτο που εχεις φτιαξει;Ειμαι σιγουρος οτι εχεις φτιάξει!
Ναι εχω φιαξει αλλα το πρωι εκανα format το λαπτοπ και δεν το κρατησα,θα σου φιαξω μολις μπορεσω ενα αλλο και θα στο στειλω.Οσο για το μοντεμ της jvn..καλο ειναι αλλα της jvs ειναι ανωτερο,για να δεις πως δουλευει η jvs θα σου ελεγα να την φλασαρεις ατοφια με τα δικα της αρχεια,την stock παντα φυσικα και οχι καποια custom.Nα ξερεις οτι χρειαζεται το φιξακι για τα fc στις κλησεις,ειδικα αν χρησιμοποιεις bluetooth.Eπισης σαν κερνελ θα σου προτεινα τον τελευταιο semaphore του Στρατου,τον 1.75,με enable ext4 παει σφαιρα.
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το βήμα στον οδηγό που λέει: "- Τελευταίο βήμα, αν θέλεις να αλλάξεις το product code....."

Μόλις το κάνεις αυτό και επιλέξεις EUR από την λίστα που θα σου εμφανίσει θα επαναφερθούν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις και όταν ανοίξει θα είναι εντελώς Ελληνική.

 

οκ σε ευχαριστω παρα πολυ το καταφερα και εβαλα το imei μου και οτν κωδικο που ελεγε και επελεξα το EUR ενω ειχε επιλεγμενο το KOR ; τι ειναι το KOR κορεα; και μου εκανε επανεκκινηση και μου εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και μου τα εσβησε ολα. και μου τα εμφανισε τα ελληνικα. αυτο δηλαδη τι ειναι; που εκανα; τι αλλαξε στο κινητο μου; . και επισης αυτο θα πρεπει να το αλλαζω καθε ποτε; καθε φορα που περναω εκδοση που δεν ειναι ελληνικη ; ή οχι; . επισης επιτελους εβαλα το 3x4 το ελληνικο της samsung και εχει κανονικα 160 χαρακτηρες .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω παρα πολυ το καταφερα και εβαλα το imei μου και οτν κωδικο που ελεγε και επελεξα το EUR ενω ειχε επιλεγμενο το KOR ; τι ειναι το KOR κορεα; και μου εκανε επανεκκινηση και μου εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και μου τα εσβησε ολα. και μου τα εμφανισε τα ελληνικα. αυτο δηλαδη τι ειναι; που εκανα; τι αλλαξε στο κινητο μου; . και επισης αυτο θα πρεπει να το αλλαζω καθε ποτε; καθε φορα που περναω εκδοση που δεν ειναι ελληνικη ; ή οχι; . επισης επιτελους εβαλα το 3x4 το ελληνικο της samsung και εχει κανονικα 160 χαρακτηρες .

 

Το κάνεις πάντα, όταν περνάς μια έκδοση με το odin και όχι με το kies. Όπως δηλαδή γράφουν οι οδηγοί. Δεν μπορώ να καταλάβω αφού είναι όλα γραμμένα αναλυτικά και λες ότι ακολούθησες τον οδηγό, γιατί να ακολουθείς επιλεκτικά ότι νομίζεις εσύ, και μετά να γεμίζουμε το φόρουμ με καμιά 20αρια άχρηστα μηνύματα μέχρι να σου πει κάποιος να κάνεις αυτό που εξ'αρχής είπες ότι έκανες... πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Σόρρυ για το ξέσπασμα δεν ήταν καλή η μέρα μου άλλα... για όνομα!! :X :mad:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις πάντα, όταν περνάς μια έκδοση με το odin και όχι με το kies. Όπως δηλαδή γράφουν οι οδηγοί. Δεν μπορώ να καταλάβω αφού είναι όλα γραμμένα αναλυτικά και λες ότι ακολούθησες τον οδηγό, γιατί να ακολουθείς επιλεκτικά ότι νομίζεις εσύ, και μετά να γεμίζουμε το φόρουμ με καμιά 20αρια άχρηστα μηνύματα μέχρι να σου πει κάποιος να κάνεις αυτό που εξ'αρχής είπες ότι έκανες... πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Σόρρυ για το ξέσπασμα δεν ήταν καλή η μέρα μου άλλα... για όνομα!! :X :mad:

 

οκ. δεν το ειχα δει το τελευταιο βημα για αυτο. οκ. κατι αλλο προσπαθησα να περασω την εκδοση 2.3.5 που υπαρχει στο σιτε που μου ειπατε κατεβηκε κανονικα αλλα οταν παω να κανω αποσυμπιεση μου λεει να βαλω εναν κωδικο ; ποιο βαζω; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

οκ. δεν το ειχα δει το τελευταιο βημα για αυτο. οκ. κατι αλλο προσπαθησα να περασω την εκδοση 2.3.5 που υπαρχει στο σιτε που μου ειπατε κατεβηκε κανονικα αλλα οταν παω να κανω αποσυμπιεση μου λεει να βαλω εναν κωδικο ; ποιο βαζω; .

 

στο σαιτ γραφει τι κωδικο χρειαζεται αναλογα με το αν εχει # η ## στο ονομα της ρομ.

## Password is samfirmware.com

# Password is samsung-firmwares.com

 

επισης καλυτερα να την κατεβασεις απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

Υ.Γ. φιλικη συμβουλη

 

διαβασε λιγο φιλε σε οτι κανεις! στο samfirmware για παραδειγμα λεει αυτο που σου παρεθεσα παραπανω. το λεω για το καλο το δικο σου και του κινητου σου.

σκεψου τη ζημια θα παθεις αν αρχισεις να περνας μοντακια και θεματα στο κινητο και δεν κοιτας για ποιες εκδοσεις ειναι,αν ειναι για odex deodex κλπ..!

 

παντα φιλικα και καλοπροαιρετα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα το gps της jvs και απορώ πως σας δουλεύει... Άχρηστο είναι σε μένα! Το εχω πάνω σε jvr αν αυτό παίζει ρόλο φυσικά.

 

Επίσης @nikos523 μετά από μια σειρά αποτυχημένων προσπαθειών, πειραμάτων και ψηλό-brickarisma (χωρίς να καταλάβω το γιατί βέβαια), κατέληξα στο συμπερασμα ότι το mms.apk από άλλο firmware δεν δουλεύει στην jvr :p

Τέλος σκέφτομαι να παω σε jvs γιατί από ότι βλέπω εδώ μέσα είναι θετικά τα σχόλια. Βέβαια δεν θα το κάνω ext4.

 

Edit: Αλλά με έχει μπερδέψει το θέμα με την μνήμη του μπορεί κάποιος να μου πει αν κατάλαβα καλά?

Υπάρχει μία μικρή μνημη ρομ που μπαίνουν τα πολύ βασικά αρχεία όπως kernel, bootloaders κλπ και τα υπόλοιπα αρχεία και οι εφαρμογές μπαίνουν στην μήνη συστήματος που είναι περίπου 2GB??? Και αυτά τα 2GB προέρχονται από την συνολική 8αρα ενσωματωμένη η οποία είναι χωρισμένη σε μνήμη συστήματος, και σε μνήμη για τον χρήστη (~5,6GB)?

Αν είναι έτσι, όταν μετατρέπεις σε ext4 ποια ακριβώς μετατρέπεται? Η 8αρα, ή μήπως επηρεάζεται και η μικρή η ρομ?

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα το gps της jvs και απορώ πως σας δουλεύει... Άχρηστο είναι σε μένα! Το εχω πάνω σε jvr αν αυτό παίζει ρόλο φυσικά.

 

Επίσης Νίκο μετά από μια σειρά αποτυχημένων προσπαθειών, πειραμάτων και ψηλό-brickarisma (χωρίς να καταλάβω το γιατί βέβαια), κατέληξα στο συμπερασμα ότι το mms.apk από άλλο firmware δεν δουλεύει στην jvr :p

Τέλος σκέφτομαι να παω σε jvs γιατί από ότι βλέπω εδώ μέσα είναι θετικά τα σχόλια. Βέβαια δεν θα το κάνω ext4.

 

δοκίμασε κάτι τελευταίο πριν βάλεις jvs για το gps.

Κατέβασε το fasterfix και άλλαξε το σερβερ σε europe.

Μετά κατέβασε το gps aids, άλλαξε από τις ρυθμίσεις το σερβερ σε europe και κάνε τη λήψη των αρχείων που πρέπει (με ανοιχτό gps wifi και να βλέπεις ουρανό).

 

Κάνε μια δοκιμή στο gps μετά και πες μας αν είχε αποτέλεσμα.

 

(στο θέμα που είχαμε με τα σμσ.. Καλύτερα συνήθισε το go φίλε μου..! :p )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε κάτι τελευταίο πριν βάλεις jvs για το gps.

Κατέβασε το fasterfix και άλλαξε το σερβερ σε europe.

Μετά κατέβασε το gps aids, άλλαξε από τις ρυθμίσεις το σερβερ σε europe και κάνε τη λήψη των αρχείων που πρέπει (με ανοιχτό gps wifi και να βλέπεις ουρανό).

 

Κάνε μια δοκιμή στο gps μετά και πες μας αν είχε αποτέλεσμα.

 

(στο θέμα που είχαμε με τα σμσ.. Καλύτερα συνήθισε το go φίλε μου..! :p )

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Χωρίς ίντερνετ δεν παίζει να δουλέψει το GPS? Τι να το κάνω τότε όταν είμαι στη μέση του πουθενά? Πάω να δοκιμάσω αυτά που λες και αν μπορείς σε παρακαλώ δες την τρομερή απορία που έχω πάλι στο παραπάνω ποστ.

 

(το Username το έγραψα έτσι για να ξέρουμε σε ποιον Νίκο μιλάμε :p)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ίντερνετ δεν παίζει να δουλέψει το GPS? Τι να το κάνω τότε όταν είμαι στη μέση του πουθενά? Πάω να δοκιμάσω αυτά που λες και αν μπορείς σε παρακαλώ δες την τρομερή απορία που έχω πάλι στο παραπάνω ποστ.

 

(το Username το έγραψα έτσι για να ξέρουμε σε ποιον Νίκο μιλάμε :p)

 

Μια φορά το κάνεις αυτό βρε για να κατεβάσεις τα αρχεία από το πρόγραμμα! Όχι συνέχεια!

 

Λοιπον,

1,8 ρομ (για εφαρμογές)

5,6 sd (για ότι γουσταρεις)

Αυτή είναι η μνήμη του κινητού.

Ext4-2-yaffs κλπ γίνεται η ρομ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά το κάνεις αυτό βρε για να κατεβάσεις τα αρχεία από το πρόγραμμα! Όχι συνέχεια!

 

Λοιπον,

1,8 ρομ (για εφαρμογές)

5,6 sd (για ότι γουσταρεις)

Αυτή είναι η μνήμη του κινητού.

Ext4-2-yaffs κλπ γίνεται η ρομ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ωραία ευχαριστώ, το έκανα και μου βρήκε 5 δορυφόρους και συνδέθηκε μέσα σε μισό λεπτό. :D

Λοιπόν για τις μνήμες δηλαδή αν κατάλαβα καλά είναι χωρισμένη όντως η 8αρα σε ρομ και σε sd... To titanium backup όμως εμφανίζει μία rom 289MB η οποία είναι σχεδόν γεμάτη και από κάτω έχει κι άλλη "Εσωτερική 2,01GB" και επίσης μία άκυρη άδεια DB δεδομένων. Τι στο καλό είναι όλα αυτά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ, το έκανα και μου βρήκε 5 δορυφόρους και συνδέθηκε μέσα σε μισό λεπτό. :D

Λοιπόν για τις μνήμες δηλαδή αν κατάλαβα καλά είναι χωρισμένη όντως η 8αρα σε ρομ και σε sd... To titanium backup όμως εμφανίζει μία rom 289MB η οποία είναι σχεδόν γεμάτη και από κάτω έχει κι άλλη "Εσωτερική 2,01GB" και επίσης μία άκυρη άδεια DB δεδομένων. Τι στο καλό είναι όλα αυτά :wacko:

 

Αυτό που λεει ρομ το τιτανιουμ νομίζω είναι το /system και αυτό που λεει εσωτερική είναι η μνήμη για τις εφαρμογές (το 1,8 που λέγαμε).

Αυτό το db δεδομένων να είναι το dbdata? Δεν είμαι σίγουρος γιαυτό.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λεει ρομ το τιτανιουμ νομίζω είναι το /system και αυτό που λεει εσωτερική είναι η μνήμη για τις εφαρμογές (το 1,8 που λέγαμε).

Αυτό το db δεδομένων να είναι το dbdata? Δεν είμαι σίγουρος γιαυτό.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Τέλος πάντων... Θα πάω μάλλον σε JVS και επίσης βρήκα έναν στο xda που κάνει port εφαρμογές απο το GS2. Τον ρώτησα αν μπορεί να κάνει κάτι για το θέμα των SMS :lol: Στις Ελληνικές του GS2 ελπίζω να είναι όλα σωστα, γιατί σε περίπτωση που γίνει μην είναι τσάμπα κόπος... Και από ότι είπε πιο πάνω ο JOHNMEGARYTHMOS και στην JVI έχει 160 χαρακτήρες. (το δοκίμασα και αυτό το apk και ούτε αυτό δούλεψε)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων... Θα πάω μάλλον σε JVS και επίσης βρήκα έναν στο xda που κάνει port εφαρμογές απο το GS2. Τον ρώτησα αν μπορεί να κάνει κάτι για το θέμα των SMS :lol: Στις Ελληνικές του GS2 ελπίζω να είναι όλα σωστα, γιατί σε περίπτωση που γίνει μην είναι τσάμπα κόπος... Και από ότι είπε πιο πάνω ο JOHNMEGARYTHMOS και στην JVI έχει 160 χαρακτήρες. (το δοκίμασα και αυτό το apk και ούτε αυτό δούλεψε)

 

Είναι ο μόνος που έχει 160 χαρακτήρες;

Δοκίμασε το csc της jvi τοτε για να δεις αν όντως έχει 160 χαρακτήρες. Γιατί μόνο αυτό αλλάζει στη ρομ (jvi= επίσημη γερμανική 2.3.3 που δόθηκε τον μάιο)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο μόνος που έχει 160 χαρακτήρες;

Δοκίμασε το csc της jvi τοτε για να δεις αν όντως έχει 160 χαρακτήρες. Γιατί μόνο αυτό αλλάζει στη ρομ (jvi= επίσημη γερμανική 2.3.3 που δόθηκε τον μάιο)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ώπα κάτσε δηλαδή δεν παίζει ρόλο το application για τους χαρακτήρες? Η Ελληνική JVI έχει csc OXXJV9 να το δοκιμάσω αλλά περνιέται και μόνο του φλασάροντας μόνο csc από odin με τσεκαρισμένο μόνο το reboot ή πρέπει να αλλάξω τα πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Ώπα κάτσε δηλαδή δεν παίζει ρόλο το application για τους χαρακτήρες? Η Ελληνική JVI έχει csc OXXJV9 να το δοκιμάσω αλλά περνιέται και μόνο του φλασάροντας μόνο csc από odin με τσεκαρισμένο μόνο το reboot?

 

Αφού έχει jv9 csc αυτό είναι που πρέπει να βάλεις. δεν ξέρω αν περνιέται μεμονωμένα το csc (δεν ασχολήθηκα ποτέ).

Μπορεί να περιέχει εφαρμογή η οτιδήποτε τέλος πάντων το csc που θα κάνει την μανησια εφαρμογή να στέλνει με 160 χαρακτήρες. Η ρομ (jvi) δεν νομίζω να έχει κάτι τέτοιο. Οπότε αν ο φίλος λέει οτι έχει 160 χαρακτηρες,τοτε αυτό που χρειάζεται είναι μέσα στο csc.

Επίσης ακόμα και αν γίνεται έτσι (χλωμό) αν σου γράφει 160 όταν περάσεις το csc, γράψε 160 χαρακτήρες σε ένα μήνυμα και δες αν όντως είναι πραγματικα 160

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει jv9 csc αυτό είναι που πρέπει να βάλεις. δεν ξέρω αν περνιέται μεμονωμένα το csc (δεν ασχολήθηκα ποτέ).

Μπορεί να περιέχει εφαρμογή η οτιδήποτε τέλος πάντων το csc που θα κάνει την μανησια εφαρμογή να στέλνει με 160 χαρακτήρες. Η ρομ (jvi) δεν νομίζω να έχει κάτι τέτοιο. Οπότε αν ο φίλος λέει οτι έχει 160 χαρακτηρες,τοτε αυτό που χρειάζεται είναι μέσα στο csc.

Επίσης ακόμα και αν γίνεται έτσι (χλωμό) αν σου γράφει 160 όταν περάσεις το csc, γράψε 160 χαρακτήρες σε ένα μήνυμα και δες αν όντως είναι πραγματικα 160

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πάω να το περάσω μόνο του το CSC να δω... Το βλέπω πάλι bricked βέβαια χαχα

Link to comment
Share on other sites

Πάω να το περάσω μόνο του το CSC να δω... Το βλέπω πάλι bricked βέβαια χαχα

 

Ψάξε λιγο google η xda να δεις πως το περνάς. Μην μπρικαρεις τζάμπα βραδιάτικα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περάστηκε έτσι απλά τελικά. Μετά από factory reset μέσω cwm έχει 145 χαρακτήρες με κωδικοποίηση στο αυτόματο. Δυστυχώς δε μπορώ να δοκιμάσω άλλη κωδικοποίηση αυτή τη στιγμή λόγω μιας βλακείας που έχω κάνει και δεν έχω launcher στο κινητό :lol:

 

Edit. Υποθέτω πως όποιος θέλει 160 χαρακτήρες μπορεί να φλασάρει το csc από την Ελληνική JVI.

Τους πρώτους 160 χαρακτήρες τους δείχνει σε ένα SMS, στο επόμενο χωράει 145, στο τρίτο 153..... Δεν ξέρω για πιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφορά αλλά και σε άλλο κινητό που το τσέκαρα έτσι ακριβώς πάει.

http://img9.imageshack.us/img9/4824/sc20111003035246.th.png

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Περάστηκε έτσι απλά τελικά. Μετά από factory reset μέσω cwm έχει 145 χαρακτήρες με κωδικοποίηση στο αυτόματο. Δυστυχώς δε μπορώ να δοκιμάσω άλλη κωδικοποίηση αυτή τη στιγμή λόγω μιας βλακείας που έχω κάνει και δεν έχω launcher στο κινητό :lol:

 

Edit. Υποθέτω πως όποιος θέλει 160 χαρακτήρες μπορεί να φλασάρει το csc από την Ελληνική JVI.

Τους πρώτους 160 χαρακτήρες τους δείχνει σε ένα SMS, στο επόμενο χωράει 145, στο τρίτο 153..... Δεν ξέρω για πιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφορά αλλά και σε άλλο κινητό που το τσέκαρα έτσι ακριβώς πάει.

http://img9.imageshack.us/img9/4824/sc20111003035246.th.png

 

οντως και σε ενα νοκια που εχω ετσι ειναι 160 χαρακτηρες στην πρωτη σελιδα και μετα στην δευτερη 145 και στην τριτη 153 και γενικοτερα πεφτει οποτε συμφερει καλυτερα να στελνεις ενα μυνημα κανονικα 160 χαρακτηρες και μετα βγεις και να στειλεις απο την αρχη και οχι σε μονοκοματες σελιδες διοτι χανουμε χαρακτηρες. π.χ. εγω που στελνω μυνηματα στο παλιο κινητο μου που ειναι 7 σελιδες το καθενα χανω χαρακτηρες σε καθε μηνυμα. αλλα τωρα χαρις εσας το εμαθα και αυτο . σας ευχαριστω για ολη την βοηθεια, αν και σας εχω ζαλησει με πολλα ποστ αλλα και εγω δεν γνωριζα για αυτο .

 

στο σαιτ γραφει τι κωδικο χρειαζεται αναλογα με το αν εχει # η ## στο ονομα της ρομ.

## Password is samfirmware.com

# Password is samsung-firmwares.com

 

επισης καλυτερα να την κατεβασεις απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

Υ.Γ. φιλικη συμβουλη

 

διαβασε λιγο φιλε σε οτι κανεις! στο samfirmware για παραδειγμα λεει αυτο που σου παρεθεσα παραπανω. το λεω για το καλο το δικο σου και του κινητου σου.

σκεψου τη ζημια θα παθεις αν αρχισεις να περνας μοντακια και θεματα στο κινητο και δεν κοιτας για ποιες εκδοσεις ειναι,αν ειναι για odex deodex κλπ..!

 

παντα φιλικα και καλοπροαιρετα!

 

οκ αρα καθε εκδοση εχει διαφορετικα θεματα; δεν το ηξερα οτι αλλαζει αυτο νομιζα οτι παει αναλογα με την μαρκα του κινητου και οχι με την εκδοση. τα μοντακια που λες; τι ειναι; δεν καταλαβα. οσο για την odex deodex ειναι η τελευταια εκδοση αυτη;.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Edit. Υποθέτω πως όποιος θέλει 160 χαρακτήρες μπορεί να φλασάρει το csc από την Ελληνική JVI.

Τους πρώτους 160 χαρακτήρες τους δείχνει σε ένα SMS, στο επόμενο χωράει 145, στο τρίτο 153..... Δεν ξέρω για πιο λόγο υπάρχει αυτή η διαφορά αλλά και σε άλλο κινητό που το τσέκαρα έτσι ακριβώς πάει.

 

Για να μην το κουράζουμε το θέμα με την αποστολή sms με ελληνικούς χαρακτήρες, είναι καθαρά θέμα μη υποστήριξης της ελληνικής γραφής sms από την samsung (και ιδίως την samsung hellas - τυχαίο; δεν νομίζω).

Καταρχήν, οι Ελληνικοί unicode χαρακτήρες ζητάνε περισσότερα bytes από ότι οι Αγγλικοί με αποτέλεσμα όταν χρησιμοποιούνται σε SMS να τα περιορίζουν σε 70 χαρακτήρες (εξ ού και ο περιορισμός). Η λύση πάνω σε αυτό το πρόβλημα είναι η χρησιμοποίηση κεφαλαίων αλλά όχι για όλους τους χαρακτήρες. Δλδ. ενώ το Γ δεν είναι παραπάνω bytes, το Ελληνικό Β είναι παραπάνω bytes από το Αγγλικό B. Αυτό συμβαίνει και με όλους του κεφαλαίους Ελληνικούς χαρακτήρες που είναι ίδιοι με τους Αγγλικούς. Το Α(α) είναι πιο “μεγάλο” από το A(a), αλλά από την άλλη το Θ, που δεν υπάρχει στην Αγγλική αλφάβητο, δεν επηρεάζει τα SMS. Έτσι λοιπόν η λύση στο όλο θέμα είναι η χρησιμοποίηση Αγγλικών κεφαλαίων αντί των Ελληνικών, και Ελληνικών όπου δεν υπάρχουν οι Αγγλικοί.

Αυτός είναι ο λόγος που αλλού σου βγαίνουν μηνύματα με 160 χαρακτήρες, αλλού 145 κοκ. Είναι καθαρά θέμα τύχης.

Επειδή είναι πρακτικά αδύνατο και ανέφικτο κάθε φορά να σκέφτεσαι τι θα βάλεις, ποιό γράμμα έχει τόσα bytes, υπάρχουν εφαρμογές για sms (το gosms που προτείνεται και στους οδηγούς, το handcent κλπ) που έχουν επιλογή στις ρυθμίσεις τους για την ελληνική γλώσσα και τα μηνύματά σου έχουν πάντα 160 χαρακτήρες στα κεφαλαία.

Για να μην κουράζεστε άδικα, να μην φλασάρετε ακατάσχετα άνευ λόγου και αιτίας και για να μην γεμίζετε άσκοπα το thread, περάστε ένα από τα παραπάνω προγράμματα και καθαρίσατε.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. λόγου φόρτου εργασίας δεν έχω την δυνατότητα, να διαβάσω όλες της σελίδες που αφορούν το galaxy.... Μετά από μερικούς μήνες είπα να ασχοληθώ ξανά με το κινητό μου … και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα… Τα στοιχειά είναι αυτά και είμαι root .

έκδοση firmware ..2.3.3..... έκδοση βασικού φάσματος i9000xxjvk....έκδοση kernel 2.6.35.7-i9000xwjvb-cl118186root@Deel102#2...αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XWJVB...

 

θέλω να σε ρωτήσω αν αξίζει να βάλω την 2,3,4.. η την 2,3,5

όταν την φορτώσω με το Odin 1.3 πρέπει να κάνω πάλι αυτές της κινήσεις η όχι !!!!!

............................................................

 

.[. Το re-partition κοίτα να μην είναι τικαρισμένο.

- Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο .tar (ή .tar.md5) που κατέβασες, που να έχει τα γραμματα PDA στον τίτλο. Αν το firmware έχει μόνο ένα αρχείο, το βάζεις στο PDA, και αφήνεις τα παρακάτω κενά.

Αν έχεις 3 .tar αρχεία:

- Πάτα το "PHONE" και διάλεξε το αρχείο που έχει "MODEM" ή "PHONE" στον τίτλο.

- Πάτα το "CSC" κουμπί και διάλεξε το αρχείο που περιέχει "CSC" στον τίτλο.]

............................................................

 

Gingerbread 2.3.4

I9000XΧJVQ (XEU) (έκδοση 10 Iουνίου - Aγγλία).

Δεν περιέχει ελληνικά πληκτρολόγια, μόνο ελληνικό μενού. Η ελληνική JVN έχει το ίδιο modem.

 

I9000XΧJVR (SWC branded) (έκδοση 27 Iουλίου - Ελβετία).

Δεν περιέχει ελληνικά πληκτρολόγια, μόνο ελληνικό μενού. Προτείνεται, σε συνδυασμό με το CSC της JVQ.

 

Gingerbread 2.3.5

I9000XΧJVS (XEU) (έκδοση 8 Σεπτεμβρίου - leaked) (pass: samfirmware.com).

Δεν περιέχει ελληνικά πληκτρολόγια, μόνο ελληνικό μενού.

 

πια αξίζει να περάσω κατά την άποψη σας

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Φιλε trucman στην jvs δεν δουλευει το gps με την καμια,ουτε gps aids ουτε faster fix,ουτε τιποτα.Εβαλα to modem jvq και πάλι δεν δουλευει.Τελικα το προβλημα δεν ειναι το Modem,αλλα το Pda jvs.Απορω πως σοy λοκαρει εσενα.Οποτε μεχρι να βγει το επομενο firmwire θα μεινω χωρις gps
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα προσφατα την jvr +semaphore 1.6.

Ολα καλα αλλα το GPS τρομερο προβλημα . Ποτε κλειδωνει γρηγορα ,ποτε σε 15 λεπτα

ανεξηγητα. Χρησιμοποιησα ολα τα βοηθηματα (gps doctor, gps aim, κλπ )

χωρις επιτυχια.

Ξερει κανεις τι φταιει? Μηπως το modem της συγκεκριμενης ρομ?

 

 

Επισης μπορω να φλασαρωκαποιο αλλο modem με odin χωρις

να χασω δεδομενα .

Ποιας ρομ kατα την γνωμη σας δουλευει καλυτερα το gps?

Ευχαριστώ!

dsmous
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Φιλε trucman στην jvs δεν δουλευει το gps με την καμια,ουτε gps aids ουτε faster fix,ουτε τιποτα.Εβαλα to modem jvq και πάλι δεν δουλευει.Τελικα το προβλημα δεν ειναι το Modem,αλλα το Pda jvs.Απορω πως σοy λοκαρει εσενα.Οποτε μεχρι να βγει το επομενο firmwire θα μεινω χωρις gps
Σου λεω με καθε βεβαιοτητα οτι το gps στην jvs οχι μονο δουλευει καλα,αλλα στην κυριολεξια πεταει!!Προφανως απο τα πολλα <ανακατεματα> που εχεις κανει με τα διαφορα pda,modem κλπ σου εχει γινει το συστημα μπαχαλο.Θα σου προτεινα να κανεις καθαρη εγκατασταση της jvs,με hard reset πριν και μετα τα φλασαρισμα και οπωσδηποτε repartition.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...