Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο το σαιτ του semaphore βρηκα το 1.6 obm.tar και 1.6 tar ποιο απο τα 2 η δεν εχει σημασια;

 

Θα με πείτε κακό αλλά ρε παιδιά στην ίδια ακριβώς σελίδα που κατεβάζετε τον Semaphore έχει και ένα Changelog στο οποίο ο stratosk γράφει τις διαφορές! Δεν είναι δύσκολο να ρίξουμε μια γρήγορη ματιά. Επίσης έχει φτιάξει και ένα καταπληκτικό site για τον Semaphore στο οποίο υπάρχουν τα πάντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ σκέφτομαι μήπως είναι καμιά εφαρμογή για πλάκα και καλά που ξεκινάει μαζί με το σύστημα. Μήπως σου την έβαλε κάποιος για να σου κάνει πλάκα, ή εσύ καταλάθος? Δε νομίζω να είναι bug της rom να σου δείχνει σπασμένη οθόνη...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι μήπως είναι καμιά εφαρμογή για πλάκα και καλά που ξεκινάει μαζί με το σύστημα. Μήπως σου την έβαλε κάποιος για να σου κάνει πλάκα, ή εσύ καταλάθος? Δε νομίζω να είναι bug της rom να σου δείχνει σπασμένη οθόνη..

 

δεν ξερω τι να κανω το κινητο ειναι μεταχειρισμενο το πηρα απο κεντρο μεταχειρισμενων απο την ομονοια αλλα ευτυχως εχω εγγυηση 1 χρονο και μπορω να του το πω να το δει . αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχει αλλο κινητο μονο ενα ειχε. καποιο παρομοιο κινητο δεν υπαρχει; εμενα μου αρεσε το lg optimus black που ειναι καλυτερο απο αυτο διοτι φλας στην καμερα. καποιο αλλο κινητο υπαρχει; παρομοιο με αυτο; . .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την 2 .3.4 την αγγλική που εχω είναι ότι μου βγάζει μια οθόνη σπασμένη ότι ανοίγω το κινητό και δεν ξέρω τι φταει. δεν εχω κάποιο άλλο πρόβλημα απλά με ενοχλεί να το βλέπω αυτό. επίσης εχτεσ που πηγα να δω ένα βίντεο που είχα κατεβάσει σχετικά μεγάλο και μου εμφάνιζε την οθόνη σπασμένη και ενώ έπαιζε το βίντεο κανονικα και είχε ήχο. τι να πω εχω απελπιστεί τι μπορεί να είναι αυτό ελπίζω να μην είναι πρόβλημα συσκευής αλλά μόνο έκδοσης. μπορώ να περάσω την έκδοση της Samsung την επίσημη; αν και αν ναι πως;. από πρόγραμμα δεν γίνεται από όσο είδα.

 

Ακούγεται σα να μην έχουν περαστεί οι bootloaders της gingerbread. Εσύ έκανες την αναβάθμιση σε 2.3.4; Αν όχι, πέρνα την πάλι από πάνω σωστά, όπως γράφουν οι οδηγοί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σα να μην έχουν περαστεί οι bootloaders της gingerbread. Εσύ έκανες την αναβάθμιση σε 2.3.4; Αν όχι, πέρνα την πάλι από πάνω σωστά, όπως γράφουν οι οδηγοί.

 

οχι δεν την περασα εγω την αναβαθμιση ετσι το πηρα. τι να κανω τωρα βοηθαμε διοτι δεν ξερω να σου πω η 2.3.3 που ειναι η επισημη αναβαθμιση της samsung τι διαφορα εχει με την 2.3.4 ; ηθελα να περασω την δικια του την κανονικα και οχι αλλες αλλων χωρων για να εχω και ελληνικο πληκτρολογιο. μπορεις να με βοηθησεις πωσ να το κανω; δεν εχω ιδεα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κατάφερα να στήσω CWM Recovery Image μέσω του Rom Manager. Διαβάζοντας βρήκα ότι δεν είναι συμβατό με το 3e που έχει η 2.2 του Galaxy και θα πρέπει να γίνει με άλλον τρόπο ή να βάλεις πρώτα 2e recovery.

 

Αναβάθμιση λοιπόν χωρίς backup μιας και οι εφαρμογές έγιναν με το titanium.

 

Επειδή σε βλέπω και ψάχνεσαι, πληροφοριακά σου λέω ότι θα μπορούσες να βάλεις το 2e recovery και να κάνεις κανονικά backup (αν και δε βοηθάει σε τίποτα) πριν την αναβάθμιση σου. Πληροφορίες εδώ, προς το τέλος του πρώτου μηνύματος.

 

οχι δεν την περασα εγω την αναβαθμιση ετσι το πηρα. τι να κανω τωρα βοηθαμε διοτι δεν ξερω να σου πω η 2.3.3 που ειναι η επισημη αναβαθμιση της samsung τι διαφορα εχει με την 2.3.4 ; ηθελα να περασω την δικια του την κανονικα και οχι αλλες αλλων χωρων για να εχω και ελληνικο πληκτρολογιο. μπορεις να με βοηθησεις πωσ να το κανω; δεν εχω ιδεα.

 

Σου απάντησα και στο άλλο θέμα, ότι μάλλον όποιος σου έβαλε την JVQ το έκανε λάθος, και κατά πάσα πιθανότητα έχεις bootloaders του Froyo. Βάλτην ξανά μόνος σου από την αρχή. Το ποια είναι η "δικιά του" δεν το ξέρουμε, γιατί δεν ξέρεις από ποια χώρα είναι το κινητό, μόνο η Samsung μπορεί να σου το πει τώρα από το IMEI. Επίσης σου απαντήσανε και άλλοι, ότι η 2.3.4 είναι εξ'ίσου επίσημη με τη 2.3.3. Οπότε μπορείς να περάσεις όποια θες. Βάλε λοιπόν αν θες πάλι την JVQ από την αρχή, ή βάλε την JVR που είναι πιο καινούρια, ή βάλε και την Ελληνική JVN ή JVI. Όλες υπάρχουν, μαζί με οδηγίες, στο επισημασμένο θέμα, δηλαδή εδώ.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση ίσως λίγο άκυρη για το συγκεκριμένο topic, απλά την κάνω εδώ διότι θέλω να επικεντρωθώ στο Galaxy.. Όχι γενικά για άλλα android phones !

 

Ο λόγος για το Viber .. Το γνωστό σε πολλούς app που κάνει κλήσεις και sms μέσω internet (wifi or 3g or whatever).

Το έκανα εγκατάσταση αλλά δε δουλεύει σωστά.. συγεκριμένα, η εφαρμογή ψωφάει σε άκυρες στιγμές όταν κάνω διάφορες κινήσεις μέσα στο περιβάλλον της (όχι fc .. απλά κλείνει !!!). Αν την αφήσω απλά στο background λειτουργεί κανονικά (σα να έχω την μη μου άπτου έκδοση :P ) Επίσης, δε βλέπει τα contacts μου και ΟΤΑΝ τα βλέπει, είναι πλασματικά. Με το που κάνω tap ένα contact , μου λέει does not exist :blink:

Παρόλα αυτά, σε άλλους φίλους χρήστες του Viber, φαίνομαι κανονικά ότι έχω κάνει join στο Viber network και με καλούν άνετα. Το δοκιμάσαμε. ΑΛΛΑ, εγώ είμαι στην ουσία "κουλός" :P Δεν μπορώ να κάνω ούτε κλήσεις ούτε sms !

 

Αυτή τη στιγμή έχω πάνω ακόμα JVQ + Semaphore 1.6 + ext4 + oc 1.2

 

Κανείς ? :worry:

- Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Παιδία, επειδη ο φιλος Ηλιας (highway) μ'εχει μπερδέψει λιγο, αυτα που του απάντησα στο ποστ #687 ισχύουν; ή κάνω λάθος;

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, επειδη ο φιλος Ηλιας (highway) μ'εχει μπερδέψει λιγο, αυτα που του απάντησα στο ποστ #687 ισχύουν; ή κάνω λάθος;

 

Ναι ισχύουν

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα την F1 Innovation V11 και βλεπω CF-Root JVS Kernel να εχει, να το αφησω να δω πως τα παει ή δεν αξιζει ,να βαλω τιποτα αλλο;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα την F1 Innovation V11 και βλεπω CF-Root JVS Kernel να εχει, να το αφησω να δω πως τα παει ή δεν αξιζει ,να βαλω τιποτα αλλο;

 

Εγώ νομίζω δεν αξίζει ούτε η ρομ ούτε ο κερνελ..!

Ο καθένας όπως τη βρίσκει όμως :p!

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να σκέφτομαι για JVS 2.3.5 και semaphore 1.7.5. Τι παίζει διαπιστόθηκε τι προκαλεί το πρόβλημα στο wifi ?

 

Αξίζει να δοκιμάσω με τον γαλαξία η θα έχει wifi problem σίγουρα?

 

Επίσης, γνωρίζει κανείς ποια custom ROM είναι η πιο ανθεκτική σε διάρκεια μπαταρίας αυτή τη στιγμη ??

Κλείνουμε προς cm7, gingerReal ?

Edited by s0me0ne
Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να σκέφτομαι για JVS 2.3.5 και semaphore 1.7.5. Τι παίζει διαπιστόθηκε τι προκαλεί το πρόβλημα στο wifi ?

 

Αξίζει να δοκιμάσω με τον γαλαξία η θα έχει wifi problem σίγουρα?

 

Επίσης, γνωρίζει κανείς ποια custom ROM είναι η πιο ανθεκτική σε διάρκεια μπαταρίας αυτή τη στιγμη ??

Κλείνουμε προς cm7, gingerReal ?

θα σου προτεινα την cm7 αλλα αππο μπαταρια μη φανταστεις και τρελα πραγματα.βεβαια αναλογα την χρηση.αν παιζεις 1-2 ωρες παιχνιδια το 24ωρο μιλησεις και αλλο τοσο δε θα βγαλεις δευτερη μερα ουτε για αστειο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Με την JVR μου έκανε force close στη διεργασία android όταν τερματίστηκε η κλήση από τον άλλον, βρήκα αυτό και παρόλο που δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι odex και deodexed είδα με έναν file explorer ότι στο /system/app υπήρχε phone.odex οπότε πέρασα το zip με το odex και δεν φαίνεται να το κάνει τώρα το πρόβλημα (εκτος αν δεν παρουσιάζεται πάντα). Αλλά επίσης υπάρχει και phone.apk εκεί μέσα, μήπως πρέπει να περάσω και το άλλο zip που λέει ότι περιέχει το phone.apk DEODEXED?

Thanks και πάλι.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Με την JVR μου έκανε force close στη διεργασία android όταν τερματίστηκε η κλήση από τον άλλον, βρήκα αυτό και παρόλο που δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι odex και deodexed είδα με έναν file explorer ότι στο /system/app υπήρχε phone.odex οπότε πέρασα το zip με το odex και δεν φαίνεται να το κάνει τώρα το πρόβλημα (εκτος αν δεν παρουσιάζεται πάντα). Αλλά επίσης υπάρχει και phone.apk εκεί μέσα, μήπως πρέπει να περάσω και το άλλο zip που λέει ότι περιέχει το phone.apk DEODEXED?

Thanks και πάλι.

 

Όχι, το αρχείο που έχεις περάσει είναι το σωστό. Το ίδιο έπαθα κι εγώ προχτές, πέρασα το αρχείο και μέχρι στιγμής φαίνεται μια χαρά :-)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το αρχείο που έχεις περάσει είναι το σωστό. Το ίδιο έπαθα κι εγώ προχτές, πέρασα το αρχείο και μέχρι στιγμής φαίνεται μια χαρά :-)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Οκ ευχαριστώ. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω από αυτα που διάβασα τι ακριβώς είναι το κάθετι και που χρησιμοποιείται. Οι στοκ ρομς είναι odexed δηλαδή; Και πως θα ξέρω αν κάποια ρομ είναι deodexed ;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...εχω εδω και αρκετες μερες juwe 5.3 με jvr 2.3.4 εχει βγει τπτ καλυτερο και πιο αξιοπιστο?γενικα αναφερομαι σε ολες τις ρομ...αν ξερει καποιος ας απαντησει ευχαριστω!!!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω και ψάχνεσαι, πληροφοριακά σου λέω ότι θα μπορούσες να βάλεις το 2e recovery και να κάνεις κανονικά backup (αν και δε βοηθάει σε τίποτα) πριν την αναβάθμιση σου. Πληροφορίες εδώ, προς το τέλος του πρώτου μηνύματος.

 

 

 

Σου απάντησα και στο άλλο θέμα, ότι μάλλον όποιος σου έβαλε την JVQ το έκανε λάθος, και κατά πάσα πιθανότητα έχεις bootloaders του Froyo. Βάλτην ξανά μόνος σου από την αρχή. Το ποια είναι η "δικιά του" δεν το ξέρουμε, γιατί δεν ξέρεις από ποια χώρα είναι το κινητό, μόνο η Samsung μπορεί να σου το πει τώρα από το IMEI. Επίσης σου απαντήσανε και άλλοι, ότι η 2.3.4 είναι εξ'ίσου επίσημη με τη 2.3.3. Οπότε μπορείς να περάσεις όποια θες. Βάλε λοιπόν αν θες πάλι την JVQ από την αρχή, ή βάλε την JVR που είναι πιο καινούρια, ή βάλε και την Ελληνική JVN ή JVI. Όλες υπάρχουν, μαζί με οδηγίες, στο επισημασμένο θέμα, δηλαδή εδώ.

 

λοιπόν πέρασα την ελληνική jvi που μου είπες αλλά δεν έχει ελληνικα το πληκτρολόγιο της Samsung το κανονικό γιατί; παίζει ρόλο που ξεκίνησα μόνο από το βήμα 2 και όχι από το 1; . αφού πέρασα την ελληνικη έκδοση. όσο για το θέμα της σπασμένησ οθόνης δεν το βγάζει πια. τι μπορώ να κάνω για εχω το ελληνικό πληκτρολόγιο εκτός από το να κατέβασώ εφαρμογή. επίσης δοκίμασα να το περάσω την έκδοση από το kies αλλά γινότανε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω από αυτα που διάβασα τι ακριβώς είναι το κάθετι και που χρησιμοποιείται. Οι στοκ ρομς είναι odexed δηλαδή; Και πως θα ξέρω αν κάποια ρομ είναι deodexed ;

 

Ναι, όλες οι stock roms είναι odexed ενώ οι customs είναι deodexed. Παλιότερα είχαν δώσει τα παιδιά ένα πολύ καλό άρθρο που εξηγούσε τις διάφορες αλλά δεν μπορώ να το βρω αυτή τη στιγμή! :-(

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω από αυτα που διάβασα τι ακριβώς είναι το κάθετι και που χρησιμοποιείται. Οι στοκ ρομς είναι odexed δηλαδή; Και πως θα ξέρω αν κάποια ρομ είναι deodexed ;

 

Με 5 λέξεις, δε θα έχουν .odex αρχεία.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

λοιπόν πέρασα την ελληνική jvi που μου είπες αλλά δεν έχει ελληνικα το πληκτρολόγιο της Samsung το κανονικό γιατί; παίζει ρόλο που ξεκίνησα μόνο από το βήμα 2 και όχι από το 1; . αφού πέρασα την ελληνικη έκδοση. όσο για το θέμα της σπασμένησ οθόνης δεν το βγάζει πια. τι μπορώ να κάνω για εχω το ελληνικό πληκτρολόγιο εκτός από το να κατέβασώ εφαρμογή. επίσης δοκίμασα να το περάσω την έκδοση από το kies αλλά γινότανε.

 

Πoια jvi πέρασες ακριβώς; link

Το csc το άλλαξες σε eur?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με 5 λέξεις, δε θα έχουν .odex αρχεία.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

φιλε εαν διαγραψω ολα τα αρχεια odex μεσα απο τον φακελο system/app μπορει η rom να γινει deodexed?εχω την stock jvr με το CSC της JVQ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εαν διαγραψω ολα τα αρχεια odex μεσα απο τον φακελο system/app μπορει η rom να γινει deodexed?εχω την stock jvr με το CSC της JVQ.

 

Μακάρι να ήταν τόσο απλό :). Όχι, δεν γίνεται έτσι.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανείς την 2.3.5 της samsung; Αξίζει να την βάλω; Αυτή τη στιγμή έχω 2.3.3 JVI.

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ φόρουμ.

 

Εχω αυτη περασμενη με το kies, το κινητο το εχω αγορασει το καλοκαιρι και ειναι το EUR

 

I9000XWJVI (EUR) (XWJVI/XXJVO/OXXJV9)

Edited by Tyxerakias
Συνένωση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανείς την 2.3.5 της samsung; Αξίζει να την βάλω; Αυτή τη στιγμή έχω 2.3.3 JVI.

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ φόρουμ.

 

Καλησπέρα και σε σένα. Προφανώς αναφέρεσαι στην JVS. Πολλοί αναφέρουν ότι έχει πρόβλημα με το wifi (συνδέεται - αποσυνδέεται άνευ λόγου). Η γνώμη μου είναι να πριτιμήσεις (εάν οπωσδήποτε πρέπει να φλασάρεις) την JVR με το CSC της JVQ. Οδηγίες και αρχεία από εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...εχω εδω και αρκετες μερες juwe 5.3 με jvr 2.3.4 εχει βγει τπτ καλυτερο και πιο αξιοπιστο?γενικα αναφερομαι σε ολες τις ρομ...αν ξερει καποιος ας απαντησει ευχαριστω!!!!

καποιος για βοηθεια;;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...