Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Juwe είναι custom rom, αν και για να λες ότι κράτησε 5 μέρες το κινητό ανοιχτό πάει να πει ότι δεν το χρησιμοποιείς σαν smartphone.

Το θέμα είναι ότι δεν είχα ξανακούσει για battery drain σε 2.3.4 και ξαφνικά σε ένα βράδυ έγινε και αυτό!

 

Δεν έχει battery drain η 2.3.4. Κάτι έγινε με τον κερνελ η κάποια εφαρμογή.

Custom η όχι, έχει base jvr και η juwe

 

Εμένα έχει battery drain προς τα πάνω. Μέσα σε 15 λεπτά έχει ανεβεί 4% χαχα

 

edit: 8% :p

 

Κάνε ένα calibrate την μπαταρια Νικο. Σε 4-5 πλήρης φορτίσεις-αποφορτισεις θα έχει στρωσει η μπαταρία.Κατέβασε από το μαρκετ το battery calibration.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει battery drain η 2.3.4. Κάτι έγινε με τον κερνελ η κάποια εφαρμογή.

Custom η όχι, έχει base jvr και η juwe

 

Κάνε ένα calibrate την μπαταρια Νικο. Σε 4-5 πλήρης φορτίσεις-αποφορτισεις θα έχει στρωσει η μπαταρία.Κατέβασε από το μαρκετ το battery calibration.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Το εχω κάνει αυτό από χτες. Μάλλον θα φταίει το πακέτο με τα modakia που πέρασα. Μου άλλαξε

και το battery icon ίσως κάτι γίνεται από αυτό. Εντωμεταξύ κάνοντας επανεκκίνηση ξανάκατέβηκε και ανέβαινε πάλι σιγά σιγά. Από 24% έφτασε 35...

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κάνει αυτό από χτες. Μάλλον θα φταίει το πακέτο με τα modakia που πέρασα. Μου άλλαξε

και το battery icon ίσως κάτι γίνεται από αυτό. Εντωμεταξύ κάνοντας επανεκκίνηση ξανάκατέβηκε και ανέβαινε πάλι σιγά σιγά. Από 24% έφτασε 35...

 

Ε από αυτό είναι τοτε! Το έκανες σωστά έτσι;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε από αυτό είναι τοτε! Το έκανες σωστά έτσι;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Μάλλον όχι αλλά αφού δουλεύει τι πρόβλημα υπάρχει? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι αλλά αφού δουλεύει τι πρόβλημα υπάρχει? :lol:

 

δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πληροφοριακά:

Κατεβάζεις το battery calibrator, φορτίζεις το κινητό τελείως (μόλις φορτίσει το κλείνεις και θα φορτίζει κανένα 5λεπτο ακόμα.βγαζεις-βάζεις ξανά καλώδιο όταν σου βγάλει 100% ενώ είναι κλειστό και σε ένα λεπτό θα ξαναβγαλει 100%.μετά ανοίγεις και περιμένεις να βγάλει 100%.) Τότε ανοίγεις το πρόγραμμα και πατάς calibrate. Αυτό ήταν. Μετά απλα κάνεις 4-5 πλήρης κύκλους φόρτισης-αποφορτισης.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πληροφοριακά:

Κατεβάζεις το battery calibrator, φορτίζεις το κινητό τελείως (μόλις φορτίσει το κλείνεις και θα φορτίζει κανένα 5λεπτο ακόμα.βγαζεις-βάζεις ξανά καλώδιο όταν σου βγάλει 100% ενώ είναι κλειστό και σε ένα λεπτό θα ξαναβγαλει 100%.μετά ανοίγεις και περιμένεις να βγάλει 100%.) Τότε ανοίγεις το πρόγραμμα και πατάς calibrate. Αυτό ήταν. Μετά απλα κάνεις 4-5 πλήρης κύκλους φόρτισης-αποφορτισης.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

αα μάλιστα εγώ μόνο μία φορά έβγαλα και ξαναέβαλα τον φορτιστή από ότι θυμάμαι και το πρόγραμμα έβλεπε 100% και τότε το έκανα. Τέλος πάντων δεν είναι και κάτι σημαντικό και ξανα διάβασα το thread με τα mod και τελικά μαλλον σωστά τα έκανα. Από ότι κατάλαβα τα βήματα που έχει με το winrar είναι σε περίπτωση που θέλω να τροποποιήσω το αρχικό πακέτο με άλλα εικονίδια ή εφέ. Εγώ δεν το πείραξα καν το πακέτο και απλά το περασα με cwm.

Link to comment
Share on other sites

αα μάλιστα εγώ μόνο μία φορά έβγαλα και ξαναέβαλα τον φορτιστή από ότι θυμάμαι και το πρόγραμμα έβλεπε 100% και τότε το έκανα. Τέλος πάντων δεν είναι και κάτι σημαντικό και ξανα διάβασα το thread με τα mod και τελικά μαλλον σωστά τα έκανα. Από ότι κατάλαβα τα βήματα που έχει με το winrar είναι σε περίπτωση που θέλω να τροποποιήσω το αρχικό πακέτο με άλλα εικονίδια ή εφέ. Εγώ δεν το πείραξα καν το πακέτο και απλά το περασα με cwm.

 

Κι εγώ δεν άλλαζα ποτε τιποτα. Μια χαρα είναι αυτά που έχει στο zip ο $omator!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει battery drain η 2.3.4. Κάτι έγινε με τον κερνελ η κάποια εφαρμογή.

Custom η όχι, έχει base jvr και η juwe

 

Μα αυτό δεν είναι το battery drain; Να σου "κολλήσει" μία εφαρμογή που θα έπρεπε να κλείσει και να αρχίσει να σου καταναλώνει την μπαταρία. Το "λειτουργικό σύστημα android" μου έδειξε μέσα στις 6 ώρες 46 λεπτά χρήση του επεξεργαστή.

Όσο για την Juwe έθεσα το θέμα της custom για το θέμα τις διάρκειας της μπαταρίας. Το γνωρίζω ότι έχει σαν βάση την JVR.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν είναι το battery drain; Να σου "κολλήσει" μία εφαρμογή που θα έπρεπε να κλείσει και να αρχίσει να σου καταναλώνει την μπαταρία. Το "λειτουργικό σύστημα android" μου έδειξε μέσα στις 6 ώρες 46 λεπτά χρήση του επεξεργαστή.

Όσο για την Juwe έθεσα το θέμα της custom για το θέμα τις διάρκειας της μπαταρίας. Το γνωρίζω ότι έχει σαν βάση την JVR.

 

Όχι. Το battery drain συμβαίνει γιατί το λειτουργικό ξεχνάει να κατεβάσει τη cpu χωρίς να παίζει ρολο ποια εφαρμογή χρησιμοποίησε την cpu και συμβαίνει αυτό.

Η περίπτωση που σου είπα, είναι να έχεις καποια κακογραμμενη εφαρμογή που σου κάνει τη ζημιά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το battery drain συμβαίνει γιατί το λειτουργικό ξεχνάει να κατεβάσει τη cpu χωρίς να παίζει ρολο ποια εφαρμογή την χρησιμοποίησε.

Η περίπτωση που σου είπα, είναι να έχεις καποια κακογραμμενη εφαρμογή που σου κάνει τη ζημιά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πάντως την μπαταρία μου την κατανάλωσε ο επεξεργαστής, με 46 λεπτά χρήσης, χωρίς να μου δείχνει κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή. Θέλω να πιστεύω ότι απλά έτυχε και δεν θα ξανασυμβεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω και ψάχνεσαι, πληροφοριακά σου λέω ότι θα μπορούσες να βάλεις το 2e recovery και να κάνεις κανονικά backup (αν και δε βοηθάει σε τίποτα) πριν την αναβάθμιση σου. Πληροφορίες εδώ, προς το τέλος του πρώτου μηνύματος.

 

Thanks. Τελικά όντως δεν το έκανα. Καλύφθηκα με το Titanium Backup. Απλά σκεφτόμουνα να έχω και ένα πλήρες backup της rom αλλά τελικά δεν χρειάζεται.

 

Αναβάθμισα σε 2.2.1 JSD προς το παρόν και παρακολουθώ το forum για να δω αν θα πάω και σε 2.3.4 κάποια στιγμή. Με την 2.2.1 πάντως πετάει.

 

Παιδία, επειδη ο φιλος Ηλιας (highway) μ'εχει μπερδέψει λιγο, αυτα που του απάντησα στο ποστ #687 ισχύουν; ή κάνω λάθος;

 

Αυτό που έγινε ήταν ότι σε μένα δεν μπορούσε να κάνει backup μέσω του Rom Manager γιατί το τηλ. μου έχει 3e Recovery και δεν μπορούσε να φλασαριστεί το CWM recovery. Και χωρίς αυτό δεν με άφηνε να κάνω backup.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγινε ήταν ότι σε μένα δεν μπορούσε να κάνει backup μέσω του Rom Manager γιατί το τηλ. μου έχει 3e Recovery και δεν μπορούσε να φλασαριστεί το CWM recovery. Και χωρίς αυτό δεν με άφηνε να κάνω backup.

 

Μα και μένα 3e recovery έχει αλλά έχει περαστεί το CWM. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα προσφατα την jvr +semaphore 1.6.

Ολα καλα αλλα το GPS τρομερο προβλημα . Ποτε κλειδωνει γρηγορα ,ποτε σε 15 λεπτα

ανεξηγητα. Χρησιμοποιησα ολα τα βοηθηματα (gps doctor, gps aim, κλπ )

χωρις επιτυχια.

Ξερει κανεις τι φταιει? Μηπως το modem της συγκεκριμενης ρομ?

Ευχαριστω!

dsmous
Link to comment
Share on other sites

Μα και μένα 3e recovery έχει αλλά έχει περαστεί το CWM. :rolleyes:

 

Το έστησες πάνω στο stock recovery 3e?

 

Σε μένα δεν γινόταν και βρήκα και site με πως να το κάνεις μόνος σου

http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-clockworkmod-recovery-on-samsung-galaxy-s-i9000/

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Το έστησες πάνω στο stock recovery 3e?

 

Σε μένα δεν γινόταν και βρήκα και site με πως να το κάνεις μόνος σου

http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-clockworkmod-recovery-on-samsung-galaxy-s-i9000/

 

Είχα την JVI από το κουτί και είχε το 3e. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να βάλω JVR και semaphore και δουλεύει το CWM recovery μια χαρά. Δεν ξέρω μήπως δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι και μιλάω για άλλο πραγμα :p

Link to comment
Share on other sites

Είχα την JVI από το κουτί και είχε το 3e. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να βάλω JVR και semaphore και δουλεύει το CWM recovery μια χαρά. Δεν ξέρω μήπως δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι και μιλάω για άλλο πραγμα :p

 

Με τον custom kernel που πέρασες εγκαταστάθηκε αυτόματα και η cwm recovery. Δεν την πέρασες μόνος σου. Η jvr, και όλες οι stock roms, έχουν την 3e recovery. Ο highway ήθελε να περάσει την cwm πάνω στον stock kernel.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

αα δηλαδή το πρόβλημα υπάρχει αν το περάσεις χειροκίνητα το cwm recovery ξεχωριστά. ΟΚ άρα για άλλο πράγμα μίλαγα εγώ sorry!
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς GingerReal ?

 

Και επίσης, αν περάσω JVS 2.3.5 με sema 1.7.5 και αντιμετωπίσω το γνωστό wifi problem..

αυτό το [ Wifi_JVS_modded.wifi.config-CWM3.zip ] update zip το δοκίμασε κανείς και fixare το bug ?

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς GingerReal ?

 

Και επίσης, αν περάσω JVS 2.3.5 με sema 1.7.5 και αντιμετωπίσω το γνωστό wifi problem..

αυτό το [ Wifi_JVS_modded.wifi.config-CWM3.zip ] update zip το δοκίμασε κανείς και fixare το bug ?

 

απο οτι διαβαζω στο xda το προβλημα δεν διορθωνεται...Μπορεις ομως να το τεσταρεις και εσυ αν θες.

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω τα απαραίτητα wipes από CWM recovery μετά αναγκαστικά έχει reboot phone. Επιλογή να κλείσει δεν έχει;
Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβαζω στο xda το προβλημα δεν διορθωνεται...Μπορεις ομως να το τεσταρεις και εσυ αν θες.

 

Πάντως με την GingeReal δεν βλέπω στο thread να παραπονιούνται για wifi .. ενώ είναι JVS based τι παίζει. Θα δοκιμάσω σύντομα και θα σας πω.

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω τα απαραίτητα wipes από CWM recovery μετά αναγκαστικά έχει reboot phone. Επιλογή να κλείσει δεν έχει;

 

Η έχει στο κενρικο μενού cwm το power off, η στο advanced. Αν δεν έχει βγάζεις μπαταρια

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν έχει τέτοια επιλογή. (έκδοση 3,0,0,5)

 

Να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το σπαστικό πράγμα που κάνει η samsung που όταν έχεις χαμηλή μπαταρία δεν μπορείς να τρέξεις τίποτα. Στην κάμερα το έβγαλα, με κάποιο camera low battery hack αλλά εξακολουθεί να μην παίζει μουσική και να μην παίζει βίντεο όταν δεν έχει πολύ μπαταρία... Υπάρχει λύση και για αυτο?

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το σπαστικό πράγμα που κάνει η samsung που όταν έχεις χαμηλή μπαταρία δεν μπορείς να τρέξεις τίποτα. Στην κάμερα το έβγαλα, με κάποιο camera low battery hack αλλά εξακολουθεί να μην παίζει μουσική και να μην παίζει βίντεο όταν δεν έχει πολύ μπαταρία... Υπάρχει λύση και για αυτο?

 

Απλά κατεβάζεις εφαρμογές από το μάρκετ που κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...