Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε εγω εβαλα μοντεμ Jvq και παλι τα ιδια.Για δοκιμασε και εσυ http://www.multiupload.com/6RG4J3T3DA δεν χανεις δεδομενα,δεν υπαρχει προβλημα
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σου λεω με καθε βεβαιοτητα οτι το gps στην jvs οχι μονο δουλευει καλα,αλλα στην κυριολεξια πεταει!!Προφανως απο τα πολλα <ανακατεματα> που εχεις κανει με τα διαφορα pda,modem κλπ σου εχει γινει το συστημα μπαχαλο.Θα σου προτεινα να κανεις καθαρη εγκατασταση της jvs,με hard reset πριν και μετα τα φλασαρισμα και οπωσδηποτε repartition.

 

Xτες το βραδι την ξαναπερασα απο odin ,με hard reset,απλα δεν εκανα repartition,αλλα προχτες που εκανα repartition,το ιδιο προβλημα υπηρχε

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμισα σε 2.2.1 προς το παρόν και το κινητό έγινε πραγματικά άλλο κινητό :D. Απίστευτη διαφορά. Ταχύτατη ανταπόκριση σε όλα, μηδέν προβλήματα. Για 2.3.4 το σκέφτομαι ακόμα μετά τόσα προβλήμτα που διαβάζω

 

Δεν έχω παρά να πώ ΣΥΧΗΑΡΗΤΗΡΙΑ στην samsung hellas :p. Από την 2.1 που κυκλοφόρησε το κινητό το πήγε σε 2.2 που κολάει και ποτέ σε 2.2.1 που πετάει, και μετά σε 2.3.3 με battery drain και ποτέ σε 2.3.4 που είναι χωρίς το πρόβλημα. Τι να πώ. Επιτυχημένη πολιτική, επιτυχημένο μάρκετινγκ, επιτυχημένες επιλογές και η καλύτερη διαφήμιση για το κινητό. Μπράβο. Η Samsung η μαμά άραγε τι γνώμη έχει?

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Xτες το βραδι την ξαναπερασα απο odin ,με hard reset,απλα δεν εκανα repartition,αλλα προχτες που εκανα repartition,το ιδιο προβλημα υπηρχε
To hard reset πως το κανεις?μεσω wipe-data,wipe-dalvik,wipe cache partition να υποθεσω?format στην sd εκανες?
Link to comment
Share on other sites

εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων,και σβηστηκε ολη η sd,και τοσο καιρο που αλλαζα firmwire,καθως και ρομ απο την μια στην αλλη,και μερικες φορες ξεχναγα να σβησω την sd,γιατι ηταν ολα οκ με το gps;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Lakrda επιβεβαιώνω ότι απλά με το ελληνικό csc έχεις 160 χαρακτήρες είτε σε Αγγλικά είτε σε Ελληνικά γράμματα.

 

@therion1985 Χτες είχα την JVR με το modem JVS και μετά από gpa aids και fasterfix κλείδωνε αμέσως (τουλάχιστον εκείνη την στιγμή)

Από χτες το βράδυ έβαλα όλη την JVS και δεν το δοκίμασα ακόμα, θα το δοκιμάσω σε λίγο και θα σου πω, αλλά γενικώς σαν rom δεν την βλέπω και τόσο καλά όσο την JVR. Μου φαίνεται ότι έχει λίγο lag ωρες ωρες.

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. λόγου φόρτου εργασίας δεν έχω την δυνατότητα, να διαβάσω όλες της σελίδες που αφορούν το galaxy.... Μετά από μερικούς μήνες είπα να ασχοληθώ ξανά με το κινητό μου … και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα… Τα στοιχειά είναι αυτά και είμαι root .

έκδοση firmware ..2.3.3..... έκδοση βασικού φάσματος i9000xxjvk....έκδοση kernel 2.6.35.7-i9000xwjvb-cl118186root@Deel102#2...αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.XWJVB...

 

θέλω να σε ρωτήσω αν αξίζει να βάλω την 2,3,4.. η την 2,3,5

όταν την φορτώσω με το Odin 1.3 πρέπει να κάνω πάλι αυτές της κινήσεις η όχι !!!!!

............................................................

 

.[. Το re-partition κοίτα να μην είναι τικαρισμένο.

- Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο .tar (ή .tar.md5) που κατέβασες, που να έχει τα γραμματα PDA στον τίτλο. Αν το firmware έχει μόνο ένα αρχείο, το βάζεις στο PDA, και αφήνεις τα παρακάτω κενά.

Αν έχεις 3 .tar αρχεία:

- Πάτα το "PHONE" και διάλεξε το αρχείο που έχει "MODEM" ή "PHONE" στον τίτλο.

- Πάτα το "CSC" κουμπί και διάλεξε το αρχείο που περιέχει "CSC" στον τίτλο.]

............................................................

 

Gingerbread 2.3.4

I9000XΧJVQ (XEU) (έκδοση 10 Iουνίου - Aγγλία).

Δεν περιέχει ελληνικά πληκτρολόγια, μόνο ελληνικό μενού. Η ελληνική JVN έχει το ίδιο modem.

 

I9000XΧJVR (SWC branded) (έκδοση 27 Iουλίου - Ελβετία).

Δεν περιέχει ελληνικά πληκτρολόγια, μόνο ελληνικό μενού. Προτείνεται, σε συνδυασμό με το CSC της JVQ.

 

Gingerbread 2.3.5

I9000XΧJVS (XEU) (έκδοση 8 Σεπτεμβρίου - leaked) (pass: samfirmware.com).

Δεν περιέχει ελληνικά πληκτρολόγια, μόνο ελληνικό μενού.

 

πια αξίζει να περάσω κατά την άποψη σας

 

Εγώ θα σου πρότεινα JVR και να γίνεις root με semaphore 1,6 kernel. Ή και την JVS και root πάλι με semaphore 1,7,5. (Αλλά σε μένα κάτι δε μου πάει καλά στην JVS πάντως από θέμα smooth.. Ίσως είναι η ιδέα μου)

Link to comment
Share on other sites

Οντως η jvs εχει γενικο προβλημα.Παντα οταν περναω ενα firmwire κανω με το quandrant ενα τεστ .Mε κερνελ semaphore 1,75,με οverclock 1200,πιανω σκορ εως 1800,οσο επιανα με 2.3.3 δηλαδη χωρις Overclock.Mε την jvq με ιδιο κερνελ,Overclock klp klp.. επιανα 2500 και ειχα πατησει και 2800.Πειτε μου ειναι τυχαιο αυτο;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Οντως η jvs εχει γενικο προβλημα.Παντα οταν περναω ενα firmwire κανω με το quandrant ενα τεστ .Mε κερνελ semaphore 1,75,με οverclock 1200,πιανω σκορ εως 1800,οσο επιανα με 2.3.3 δηλαδη χωρις Overclock.Mε την jvq με ιδιο κερνελ,Overclock klp klp.. επιανα 2500 και ειχα πατησει και 2800.Πειτε μου ειναι τυχαιο αυτο;

 

2500-800 σκορ έβγαζες με ext4. Βάζω το χέρι μου στη φωτιά..! :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!:)αλλα εβγαζα και 2100 2200 χωρις ext4.Η δια φορα με η χωρις Lagfix,δεν ηταν και τοσο μεγαλη
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα περασα την εκδοση 2.3.5 και δεν αλλαξε τιποτα στο κινητο μου. παρα μονο οταν παω στις ρυθμισεις να δω την εκδοση λογισμικου μου γραφει 2.3.5 ουτε οι εφαρμογες δεν μου αβηστηκαν. επισης πηγα να αλλαξω το product key με την διαδικασια που γραφει και μου εβγαζε πανω EUR και δεν ειχε καμια επιλογη απο κατω. εκανα κατι λαθος; ή ετσι ειναι σε ολους; επισης π.χ. στην 2.3.4 που ειχα θυμαμαι που αλλαζε το μενου της συσκευης και ξεκλειδωνε με αλλο τροπο η συσκευη .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Οντως η jvs εχει γενικο προβλημα.Παντα οταν περναω ενα firmwire κανω με το quandrant ενα τεστ .Mε κερνελ semaphore 1,75,με οverclock 1200,πιανω σκορ εως 1800,οσο επιανα με 2.3.3 δηλαδη χωρις Overclock.Mε την jvq με ιδιο κερνελ,Overclock klp klp.. επιανα 2500 και ειχα πατησει και 2800.Πειτε μου ειναι τυχαιο αυτο;

 

Εμένα έπιασε 1800 χωρίς overclock και χωρίς ext4 πάντως.

Πάντως θα γυρίσω σε JVR μάλλον με modem JVS και θα το παρατήσω έτσι το κινητό γιατί είναι μια χαρά. :)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς ποιά ρύθμιση έχει πειραχθεί στο Galaxy S και δεν φεύγουν τα μηνύματα sms?Eνώ λαμβάνω κανονικά μηνύματα, όταν στέλνω κολλάει στο "Αποστολή..." .

Ευχαριστώ έκ των πρωτέρων.

 

Σημ. Darky rom 2.3.4. (JVQ)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς ποιά ρύθμιση έχει πειραχθεί στο Galaxy S και δεν φεύγουν τα μηνύματα sms?Eνώ λαμβάνω κανονικά μηνύματα, όταν στέλνω κολλάει στο "Αποστολή..." .

Ευχαριστώ έκ των πρωτέρων.

 

Σημ. Darky rom 2.3.4. (JVQ)

 

Ο αριθμός κέντρου μηνυμάτων υπάρχει στις ρυθμίσεις? Αν και νομίζω πως αν δεν υπήρχε θα σου έλεγε απέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς ποιά ρύθμιση έχει πειραχθεί στο Galaxy S και δεν φεύγουν τα μηνύματα sms?Eνώ λαμβάνω κανονικά μηνύματα, όταν στέλνω κολλάει στο "Αποστολή..." .

Ευχαριστώ έκ των πρωτέρων.

 

Σημ. Darky rom 2.3.4. (JVQ)

 

1) βεβαιώσου ότι έχεις κάρτα-διαθέσιμα σμσ κλπ.

 

2) δοκίμασε σε αλλο κινητό

 

3) είσαι ευχαριστημένος με την darky; ρωτάω γιατί είναι πολύ μαπα..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός κέντρου μηνυμάτων υπάρχει στις ρυθμίσεις? Αν και νομίζω πως αν δεν υπήρχε θα σου έλεγε απέτυχε.

 

Υπάρχει. Μίλησα με cosmote και μου είπαν ότι απο εκεί είναι όλα εντάξει... .

Link to comment
Share on other sites

1) βεβαιώσου ότι έχεις κάρτα-διαθέσιμα σμσ κλπ.

 

2) δοκίμασε σε αλλο κινητό

 

3) είσαι ευχαριστημένος με την darky; ρωτάω γιατί είναι πολύ μαπα..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

3) Εχει προβλήματα κυρίως με τη μπαταρία που μετά απο φόρτιση 100 % μπορεί αμέσως να πέσει στα 90%:cry: Αλλά το wi-fi είναι πολύ καλό :)

 

2) Αυτή τη στιγμή δεν έχω άλλο κινητό διαθέσιμο

 

1) έχω συμβόλαιο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Μίλησα με cosmote και μου είπαν ότι απο εκεί είναι όλα εντάξει... .

 

ειναι προβλημα υπερφορτωσης δικτυου της κοτε μην ανυσηχεις αφου σου λενε οτι δεν εχεις καποιο αλλο προβλημα. καποια στιγμη θα ξεκολλησει και θα στειλεις. για αυτο και εγω εφυγα απο την κοτε επειδη μου εσπαγε τα νευρα με την υπερφορτωση συνεχεια. και το καταευχαριστηθηκα.. διοτι με την vodafone πολυ ελαχιστες φορες το ειχα αυτο και μπορουσα να βγαλω κληση αμεσως ενω με την κοτε οχι.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ειναι προβλημα υπερφορτωσης δικτυου της κοτε μην ανυσηχεις αφου σου λενε οτι δεν εχεις καποιο αλλο προβλημα. καποια στιγμη θα ξεκολλησει και θα στειλεις. για αυτο και εγω εφυγα απο την κοτε επειδη μου εσπαγε τα νευρα με την υπερφορτωση συνεχεια. και το καταευχαριστηθηκα.. διοτι με την vodafone πολυ ελαχιστες φορες το ειχα αυτο και μπορουσα να βγαλω κληση αμεσως ενω με την κοτε οχι.

 

Δεν νομίζω, κάτι άλλο συμβαίνει αφού λαμβάνω μηνύματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, κάτι άλλο συμβαίνει αφού λαμβάνω μηνύματα!!!

 

δεν παιζει ρολο η ληψη μυνηματων αλλα εξερχομενα μυνηματα και κλησεις περισσοτερο εκει δημιουργειται το προβλημα στην κοτε με την υπερφορτωση δικτυου ελαχιστες φορες δεν μπορεις να λαβεις κλησεις εισερχομενες και μυνηματα, αν και ειμαστε off topic.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Οντως η jvs εχει γενικο προβλημα.Παντα οταν περναω ενα firmwire κανω με το quandrant ενα τεστ .Mε κερνελ semaphore 1,75,με οverclock 1200,πιανω σκορ εως 1800,οσο επιανα με 2.3.3 δηλαδη χωρις Overclock.Mε την jvq με ιδιο κερνελ,Overclock klp klp.. επιανα 2500 και ειχα πατησει και 2800.Πειτε μου ειναι τυχαιο αυτο;
Λοιπον φιλε μου κατι δεν σου εχει παει καλα με την jvs και δεν φταιει η ρομ γι αυτο.Για τους τυπους,να σου πω τα νουμερα στο quadrant:με voodoo kernel +ext4=2340 με semaphore 1.7.5 + ext4= +/- 2600 ,με semaphore 1.7.5 + ext4 +oc/1200=3090

ολα αυτα,ξαναλεω ειναι ετσι για τους τυπους,και την συγκεκριμενη εφαρμογη την τρεχω οταν αλλαζω κερνελ η ρομ,για να εχω μια στοιχειωδη εικονα διαφορων και τιποτα παραπανω,απλα τα εγραψα γιατι σε βλεπω μεσα στο παραπονο για την jvs ενω τα πραγματα δεν ειναι ετσι,κατι δεν σου εχει παει καλα.

 

edit: να συμπληρωσω σχετικα με το hard reset που ανεφερες παραπανω,οτι απο την στιγμη που ρουταρουμε μια ρομ με εναν απο τους γνωστους custom kernels.το hard reset δεν γινεται πλεον μεσω της επαναφορας εργοστασιακων ρυθμισεων,αλλα μονο μεσω του cwm recovery.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, κάτι άλλο συμβαίνει αφού λαμβάνω μηνύματα!!!

 

Όπως είπε και ο Νίκος παραπάνω δοκίμασε με την SIM σου σε άλλη συσκευή αν μπορείς. Αν ήταν κάποιο πρόβλημα από την εταιρία πολύ πιθανόν να έλεγε απέτυχε και όχι να κόλλαγε.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλε μου κατι δεν σου εχει παει καλα με την jvs και δεν φταιει η ρομ γι αυτο.Για τους τυπους,να σου πω τα νουμερα στο quadrant:με voodoo kernel +ext4=2340 με semaphore 1.7.5 + ext4= +/- 2600 ,με semaphore 1.7.5 + ext4 +oc/1200=3090

ολα αυτα,ξαναλεω ειναι ετσι για τους τυπους,και την συγκεκριμενη εφαρμογη την τρεχω οταν αλλαζω κερνελ η ρομ,για να εχω μια στοιχειωδη εικονα διαφορων και τιποτα παραπανω,απλα τα εγραψα γιατι σε βλεπω μεσα στο παραπονο για την jvs ενω τα πραγματα δεν ειναι ετσι,κατι δεν σου εχει παει καλα.

 

edit: να συμπληρωσω σχετικα με το hard reset που ανεφερες παραπανω,οτι απο την στιγμη που ρουταρουμε μια ρομ με εναν απο τους γνωστους custom kernels.το hard reset δεν γινεται πλεον μεσω της επαναφορας εργοστασιακων ρυθμισεων,αλλα μονο μεσω του cwm recovery.

 

Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.Λοιπον ας τα παμε με την σειρα.Τωρα εγω θελω να περασω μεσω odin την jvs.Ποια ειναι τα βηματα με την σειρα;Εγω ας πουμε θα παταγα μεσω Odin το firmwire,μετα οταν ανοιγε το κινητο θα εκανε επαναφορα ρυθμισεων και μετα θα φλασαρα τον κερνελ.Εσυ ποια σειρα προτείνεις;Επισης αν θελω να βαλω μια custom ποια ειναι η σειρα;

Edited by therion1985
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.Λοιπον ας τα παμε με την σειρα.Τωρα εγω θελω να περασω μεσω odin την jvs.Ποια ειναι τα βηματα με την σειρα;Εγω ας πουμε θα παταγα μεσω Odin το firmwire,μετα οταν ανοιγε το κινητο θα εκανε επαναφορα ρυθμισεων και μετα θα φλασαρα τον κερνελ.Εσυ ποια σειρα προτείνεις;Επισης αν θελω να βαλω μια custom ποια ειναι η σειρα;

 

ΕΓΩ, για να περάσω jvs για παράδειγμα, θα έκανα απο cwm wipe data,cache,dalvik cache και power off (αν δεν έχει βγάζω μπαταρια. Επίσης αν θέλεις να σβησεις και την sd, mounts and storage-format sdcard.σπανια το κάνω).

Μετα οντιν, βαζω τα pda modem csc,pit και repartition συνδεω κινητό (που έχω βάλει σε dl mode εννοείτε) αναγνωρίζει το κινητό και σταρτ.

Μόλις τελειωσει και ανοιξει, wipe data,cache απο recovery, σβησιμο,ξανά σε dlmode για να περάσω κερνελ με οντιν και μόλις τον περάσω, cwm wipe cache,dalvik cache και τέλος

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ, για να περάσω jvs για παράδειγμα, θα έκανα απο cwm wipe data,cache,dalvik cache και power off (αν δεν έχει βγάζω μπαταρια. Επίσης αν θέλεις να σβησεις και την sd, mounts and storage-format sdcard.σπανια το κάνω).

Μετα οντιν, βαζω τα pda modem csc,pit και repartition συνδεω κινητό (που έχω βάλει σε dl mode εννοείτε) αναγνωρίζει το κινητό και σταρτ.

Μόλις τελειωσει και ανοιξει, wipe data,cache απο recovery, σβησιμο,ξανά σε dlmode για να περάσω κερνελ με οντιν και μόλις τον περάσω, cwm wipe cache,dalvik cache και τέλος

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Εσύ ταράζεις τις μνήμες στο wipe δεν φλασάρεις απλά :lol:

Πάντως στον οδηγό του tyxerakia γράφει αλλιώς το repartition... Δεν λέει να τα βάλεις όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...