Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα,

 

εχω το galaxy S I9000 μετα απο προσπα8εια να περασω καινουργια ρομ κολλησε κατα την διαδικασια εκλεισε το κινητο και τωρα δεν αναβει ειναι σε DL mode ουτε γενικα ... εβγαλα μπαταρια μπας και ειχε φαει κανενα κολλημα αλλα παλι τιποτα.. επεισης οταν βαζω να φορτησει ( αν και ειναι 100 %) δεν θα επρεπε να δειχνει στην οθονη την μπαταρια?? πριν τουλαχιστον ετσι εκανε. τωρα ουτε αυτο κανει ...

 

Καμια ιδεα/τροπο για το τι να κανω??

 

Θα βοηθούσε αν μας έλεγες ποια ROM προσπάθησες να περάσεις και ποια διαδικασία ακολούθησες.

Αν δεν ανοίγει με κανέναν τρόπο όπως λες τότε ίσως η μοναδική σου λύση είναι ένα USB Jig.

 

Για όσους έχουν JW4, εδώ κάποια μοντάκια από τον pantrif13. Έβαλα το αγαπημένο μου crt-off και είμαι πολύ χαρούμενος :) (αν εξαιρέσουμε ότι η JW4 δεν είναι και υπόδειγμα σταθερότητας... :worry:)

 

Μην ανησυχείς Alex..., σύντομα θα δεις δύο ICS εν δράση και τότε ίσως αλλάξεις γνώμη και αφήσεις τις Gingerbread.;)

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελπιζω οι ics που αναφερεις να αξιζουν το κοπο γιατι τελικα οσο κι αν τρελαθηκα με το ics μετα τη slim ξαναγυρισα σε jw1...η οποια ειναι πολυ καλυτερη απο τη jw4 κατ εμε
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οι ics που αναφερεις να αξιζουν το κοπο γιατι τελικα οσο κι αν τρελαθηκα με το ics μετα τη slim ξαναγυρισα σε jw1...η οποια ειναι πολυ καλυτερη απο τη jw4 κατ εμε

 

Ναι η JW1 είναι καλύτερη απο την JW4. Απο την Slim όμως δεν κατάλαβα γιατί έφυγες. Είναι καλύτερη και απο αυτή?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Η σλιμ ειναι πιο γρηγορη και πιο smooth...ηταν η αφορμη αυτη η ρομ να καταλαβω αυτο που λεγαν κι αλλοι οτι οταν δεις το ics σου κακοφαινεται η δουλεια της samsung.

Ωστοσο ο κυριος λογος που εφυγα ηταν η μπαταρια και καποια μικροπροβληματακια τα οποια ομως πιστευω με ψαξιμο λυνονται..

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Η σλιμ ειναι πιο γρηγορη και πιο smooth...ηταν η αφορμη αυτη η ρομ να καταλαβω αυτο που λεγαν κι αλλοι οτι οταν δεις το ics σου κακοφαινεται η δουλεια της samsung.

Ωστοσο ο κυριος λογος που εφυγα ηταν η μπαταρια και καποια μικροπροβληματακια τα οποια ομως πιστευω με ψαξιμο λυνονται..

 

Κατάλαβα τι λες.

 

Εγώ απλά να πω ότι και την CM7 (που είναι βασισμένη σε GB) να δεις, η δουλειά της samsung σου κακοφαίνεται. Δλδ μας φαίνεται τόσο χαώδης η διαφορά της GB απο την ICS γιατί α) πρόκειται για πιο πρόσφατη και συνεπώς δουλεμένη έκδοση του android αλλα και β) η GB που εμείς έχουμε συνηθίσει είναι κατακρεουργημένη απο την Samsung. Αργά μενού, ενα κιλό lag στο μαρκετ, και διάφορα άλλα. Εβλεπα την GB σε ένα φθηνό neo v και τα μενού ήταν πολύ πιο γρήγορα απο ότι πχ στην JW1 Το μάρκετ δούλευε μια χαρά χωρίς να το αισθάνεσαι "βαρύ" για τη συσκευή και γενικά το κινητό έμοιαζε πιο φρέσκο. Νομίζω ότι η Samsung θα μας έκανε μεγάλη χάρη αν δεν πείραζε την κάθε έκδοση του android τόσο πολύ.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες.

 

Εγώ απλά να πω ότι και την CM7 (που είναι βασισμένη σε GB) να δεις, η δουλειά της samsung σου κακοφαίνεται. Δλδ μας φαίνεται τόσο χαώδης η διαφορά της GB απο την ICS γιατί α) πρόκειται για πιο πρόσφατη και συνεπώς δουλεμένη έκδοση του android αλλα και β) η GB που εμείς έχουμε συνηθίσει είναι κατακρεουργημένη απο την Samsung. Αργά μενού, ενα κιλό lag στο μαρκετ, και διάφορα άλλα. Εβλεπα την GB σε ένα φθηνό neo v και τα μενού ήταν πολύ πιο γρήγορα απο ότι πχ στην JW1 Το μάρκετ δούλευε μια χαρά χωρίς να το αισθάνεσαι "βαρύ" για τη συσκευή και γενικά το κινητό έμοιαζε πιο φρέσκο. Νομίζω ότι η Samsung θα μας έκανε μεγάλη χάρη αν δεν πείραζε την κάθε έκδοση του android τόσο πολύ.

Ακριβως το ιδιο παρατηρω μετα λυπης στο nexus s του κολλητου μου....εγω του πεταω τα ματια εξω για να σταθει και το αλλο με το καθαρο android ειναι βολιδα..ειναι οντως κριμα αν και πρεπει να της αναγνωρισουμε και καποια θετικα οπως ο browser που για μενα ειναι αξεπεραστος παρολη τη σκακιερα η βιντεοκληση κτλ

Προσωπικα ειμαι στη φαση που πλεον οι samsung roms με εκνευριζουν κ μου φαινονται "ξενερωτες" , απο την αλλη ομως το ics δεν μπορεις να το χεις μονιμα αν πχ χρησιμοποιεις το τηλ και για επαγγελματικους λογους..αν και ξετρελαθηκα με πραγματα οπως wifi range,ram management κτλ

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

Θα βοηθούσε αν μας έλεγες ποια ROM προσπάθησες να περάσεις και ποια διαδικασία ακολούθησες.

Αν δεν ανοίγει με κανέναν τρόπο όπως λες τότε ίσως η μοναδική σου λύση είναι ένα USB Jig.

 

περνουσα την I9000XWJVU ( 2.3.5), με το προγραμμα του odin και ακολου8ησα την διαδιακσια που περιγραφετε στο Eπίσημα Samsung firmwares και οδηγός εγκατάστασης με Odin.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται που δεν μπαίνει σε download mode.

Τις περισσότερες φορές που κολλάει ένα κινητό στην διαδικασία φλασαρίσματος το αποσυνδέουμε, βγάζουμε την μπαταρία για λίγη ώρα και μετά μπαίνουμε πάλι σε download mode και ξαναφλασάρουμε.

Βγάλε την μπαταρία για κανένα δεκάλεπτο και δοκίμασε πάλι. Αν δεν γίνει τίποτα τότε ψάχνεις για USB Jig. Αν δεν δουλέψει ούτε με αυτό τότε πας για service.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οι ics που αναφερεις να αξιζουν το κοπο γιατι τελικα οσο κι αν τρελαθηκα με το ics μετα τη slim ξαναγυρισα σε jw1...η οποια ειναι πολυ καλυτερη απο τη jw4 κατ εμε

 

Ας περιμένουμε να δώσει η Samsung τα sources και να φτιάξει ο στρατός έναν kernel για jw4 και μετά συγκρίνουμε!

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις μετά από κάποιες μέρες με την jw4 είναι καλές για μένα! Η μπαταρία παρά πολύ καλή (νομίζω καλύτερη από jw1), γρήγορο για δεδομένα stock kernel και καλό modem (νομίζω ότι κλειδώνει πιο εύκολα το WiFi). Αυτό που με χαλάει αρκετά είναι το lag του tw4 όταν το τρέχεις ... αν και είναι ωραίο σε εμφάνιση με βλέπω να το βγάζω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι η JW1 είναι καλύτερη απο την JW4. Απο την Slim όμως δεν κατάλαβα γιατί έφυγες. Είναι καλύτερη και απο αυτή?

 

Δοκίμασα κ εγώ τη slim το ΣΚ, όπως και την JW4. Μετά γύρισα στο JW1 nandroid backup γιατί χρησιμοποιώ το τηλ επαγγελματικά.

 

Συντομότατη κριτική: Η JW4 δεν είναι καλύτερη από την JW1, η οποία JW1 παραμένει κατά τη γνώμη μου η σταθερότερη GB. Άλλωστε χωρίς semaphore (και tun module) για εμένα η JW4 είναι άχρηστη.

 

Η Slim+Semaphore είναι απλά εξαιρετική. Γιατί δεν την κράτησα? Με προβληματίζει η βιωσιμότητά της long term. Προτιμώ να περιμένω 1-2 μήνες ακόμη και να βάλω μια πιο ώριμη CM9 και να μείνω οριστικά σε CM.

 

Ερώτηση: Υπάρχει δυνατότητα για stock dialer με ελληνικά γράμματα στην JW1? Όπως έχει η CM?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μετά από 1,5 μήνα με JW1+Semaphore έχω πια απογοητευτεί. Πέρα από το ότι η μπαταρία δείχνει ότι θέλει, πέρα ό,τι μου έσβησε 2 φορές και δεν άνοιγε (παρά μόνο βγάζοντας και βάζοντας την μπαταρία) μου αργεί πολλές φορές να ανοίξει τις επαφές ή δεν τερματίζει την κλήση πατώντας το κόκκινο κουμπί (και τρέχει η κλήση μου χρεώνωντάς με) ή και τέλος στο μοτίβο ξεκλειδώματος μερικές φορές δεν ανταποκρίνεται η οθόνη με την πρώτη. Αποφάσισα να ξαναγυρίσω στην 2.2.1. (XWJSD) πού είχα πριν και ήταν πολύ καλή σε όλα και απροβλημάτιστη (λίγο χειρότερη στην μπαταρία και στο gps αλλά κλάσεις καλύτερη στο wifi). Πριν φλασάρω έκανα hard reset! πατώντας *2767*3855#. Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως πρέπει να κάνω hard reset από cwm ή ισχύει ότι και πριν. Δεύτερον μήπως για την 2.2.1 υπάρχει κάποιος τρόπος φλασαρίματος ανάλογος με τον semaphore, ώστε να έχω ροοτ και άλλον κέρνελ; Τέλος φλάσαρα την JW1 με τρία αρχεία και αυτή που θα φλασάρω τώρα πάλι 3 αρχεία έχει. Άρα να μην τικάρω το repartition; Ευχαριστώ από τώρα όποιον μου απαντήσει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις μετά από κάποιες μέρες με την jw4 είναι καλές για μένα! Η μπαταρία παρά πολύ καλή (νομίζω καλύτερη από jw1), γρήγορο για δεδομένα stock kernel και καλό modem (νομίζω ότι κλειδώνει πιο εύκολα το WiFi το βγάζω
Θα συμφωνησω κι εγω μαζι σου σε οσα λες,μου αρεσει αυτη η ρομ και δεν μου εχει κανει το παραμικρο,δεν θα γυρνουσα σε jw1 η οποια ειναι κι αυτη πολυ καλη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πριν 5 μολις λεπτα απαντησα στον ionskotis, που πηγε το μηνυμα??? :rolleyes:
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πριν 5 μολις λεπτα απαντησα στον ionskotis, που πηγε το μηνυμα??? :rolleyes:

Ξαναπροσπάθησε suspect21 τώρα που είμαι ζεστός για το φλασάρισμα. Είμαι και 46 χρονών και δεν έχω κάθε μέρα διάθεση για νεωτερισμούς. Πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπάθησε suspect21 τώρα που είμαι ζεστός για το φλασάρισμα. Είμαι και 46 χρονών και δεν έχω κάθε μέρα διάθεση για νεωτερισμούς. Πάλι ευχαριστώ.

 

λοιπον και εγω την jsd εχω :)

φλασαρε και με τα 3 αρχεια και με pit512, καντα ολα σε ενα βημα

βαζεις τα αρχεια στο odin δηλαδη, βαζεις το pit και τσεκαρεις και repartition και φλασαρεις

αν εχεις κανει convert σε ext4 μετετρεψε το παλι σε rfs, πριν φλασαρεις εννοειται

για root custom kernel κτλ, μολις φλασαρεις μπορεις να βαλεις καποιον custom kernel με odin (προτεινω ειτε dark core, ειτε voodoo, ειτε hardcore, προσωπικα εχω τον dark core και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος)

παρ'ολα αυτα θα σου προτεινα να βαλεις την js8 οχι για καποιο ιδιαιτερο λογο αλλα εχω την αισθηση οτι εχει ελαφρως καλυτερη μπαταρια απο την Jsd

αυτα :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον και εγω την jsd εχω :)

φλασαρε και με τα 3 αρχεια και με pit512, καντα ολα σε ενα βημα

βαζεις τα αρχεια στο odin δηλαδη, βαζεις το pit και τσεκαρεις και repartition και φλασαρεις

αν εχεις κανει convert σε ext4 μετετρεψε το παλι σε rfs, πριν φλασαρεις εννοειται

για root custom kernel κτλ, μολις φλασαρεις μπορεις να βαλεις καποιον custom kernel με odin (προτεινω ειτε dark core, ειτε voodoo, ειτε hardcore, προσωπικα εχω τον dark core και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος)

παρ'ολα αυτα θα σου προτεινα να βαλεις την js8 οχι για καποιο ιδιαιτερο λογο αλλα εχω την αισθηση οτι εχει ελαφρως καλυτερη μπαταρια απο την Jsd

αυτα :)

Σ' ευχαριστώ. Δεν μου είπες αν μπορώ να κάνω hard reset με το τρόπο που το έκανα η να το κάνω μέσω cwm; Δεν έχω αλλάξει το σύστημα των αρχείων πάντως. Τον darkcore που τον βρίσκω; Γκουγκλάρω ή έχει κάποιο link εδώ μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Δεν μου είπες αν μπορώ να κάνω hard reset με το τρόπο που το έκανα η να το κάνω μέσω cwm; Δεν έχω αλλάξει το σύστημα των αρχείων πάντως. Τον darkcore που τον βρίσκω; Γκουγκλάρω ή έχει κάποιο link εδώ μέσα;

 

με τον τροπο που λες για Hard reset δεν ξερω, εγω τον κανω παντα μεσα απο cwm, καντο και εσυ να εισαι σιγουρος

dark core 1.4

http://www.darkyrom.com/community/index.php?threads/kernel-dark-core-1-4-now-with-i897-captivate-support.2055/

 

κατεβασε την εκδοση για Odin και φλασαρε τη :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Και απλά ενημερωτικά. Όταν κάνετε repartition, το σύστημα αρχείων επαναφέρετε σε rfs οπότε δε θελει μετατροπή πριν το φλασάρισμα σε περίπτωση που είναι ext4. :)

 

(και hard reset μπορείς να κάνεις και από τις ρυθμίσεις δε θυμάμαι σε πιο σημείο ακριβώς λέει για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Απλά αν φοράς custom kernel δε θα πετύχει από εκεί, οπότε σου μένει η λύση του cwm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμιά πληροφόρησει για το αν θα φτιάξει ο Στράτος κανένα kernel semaphore για την τελευταία JW4.

 

Απ' ότι ξέρω περιμένει να βγάλει η Samsung source code και μετά θα φτιάξει νέα έκδοση Semaphore για την JW4.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω περιμένει να βγάλει η Samsung source code και μετά θα φτιάξει νέα έκδοση Semaphore για την JW4.

 

Αμα περιμένουμε απο τη Samsung... :lol:

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

λοιπον και εγω την jsd εχω :)

φλασαρε και με τα 3 αρχεια και με pit512, καντα ολα σε ενα βημα

βαζεις τα αρχεια στο odin δηλαδη, βαζεις το pit και τσεκαρεις και repartition και φλασαρεις

αν εχεις κανει convert σε ext4 μετετρεψε το παλι σε rfs, πριν φλασαρεις εννοειται

για root custom kernel κτλ, μολις φλασαρεις μπορεις να βαλεις καποιον custom kernel με odin (προτεινω ειτε dark core, ειτε voodoo, ειτε hardcore, προσωπικα εχω τον dark core και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος)

παρ'ολα αυτα θα σου προτεινα να βαλεις την js8 οχι για καποιο ιδιαιτερο λογο αλλα εχω την αισθηση οτι εχει ελαφρως καλυτερη μπαταρια απο την Jsd

αυτα :)

 

Την js8 μπορουμε να τη κατεβασουμε απο καπου με 3 αρχεια;

Link to comment
Share on other sites

Την js8 μπορουμε να τη κατεβασουμε απο καπου με 3 αρχεια;

Την ανεβάζω τώρα. (Θα αργήσει λίγο γιατί δεν φημιζόμαστε για την ταχύτητα upload εδώ στο Ελλάντα)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μετά από 1,5 μήνα με JW1+Semaphore έχω πια απογοητευτεί. Πέρα από το ότι η μπαταρία δείχνει ότι θέλει, πέρα ό,τι μου έσβησε 2 φορές και δεν άνοιγε (παρά μόνο βγάζοντας και βάζοντας την μπαταρία) μου αργεί πολλές φορές να ανοίξει τις επαφές ή δεν τερματίζει την κλήση πατώντας το κόκκινο κουμπί (και τρέχει η κλήση μου χρεώνωντάς με) ή και τέλος στο μοτίβο ξεκλειδώματος μερικές φορές δεν ανταποκρίνεται η οθόνη με την πρώτη. Αποφάσισα να ξαναγυρίσω στην 2.2.1. (XWJSD) πού είχα πριν και ήταν πολύ καλή σε όλα και απροβλημάτιστη (λίγο χειρότερη στην μπαταρία και στο gps αλλά κλάσεις καλύτερη στο wifi). Πριν φλασάρω έκανα hard reset! πατώντας *2767*3855#. Αυτό που δεν ξέρω είναι μήπως πρέπει να κάνω hard reset από cwm ή ισχύει ότι και πριν. Δεύτερον μήπως για την 2.2.1 υπάρχει κάποιος τρόπος φλασαρίματος ανάλογος με τον semaphore, ώστε να έχω ροοτ και άλλον κέρνελ; Τέλος φλάσαρα την JW1 με τρία αρχεία και αυτή που θα φλασάρω τώρα πάλι 3 αρχεία έχει. Άρα να μην τικάρω το repartition; Ευχαριστώ από τώρα όποιον μου απαντήσει.

 

Πάντως εγώ την έχω για παρόμοιο διάστημα (JW1+Semaphore) και τρέχει κομπλέ!! Δεν ξέρω γιατί σου δημιούργησε προβλήματα, υπάρχει νομίζω όμως και η πιθανότητα κάποια εφαρμογή να δημιούργησε κάποιο lag...

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...