Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη τώρα για την απορία. Το έχω το Τιτανιουμ αλλά δεν κάνει backup και τις εφαρμογές; Έτσι αν μια εφαρμογή φταίει δεν θα την βάλει αυτούσια πίσω και θα το ξανακάνει; Λέω εγώ;

 

Ναι σωστό. Οπότε αν θες να κάνεις πειράματα, τις επαναφέρεις μια μια και βλέπεις αν δημιουργεί αυτή το πρόβλημα... Δια της ατόπου απαγωγής που λέγαμε στο σχολείο :)

Επίσης δεν επαναφέρουμε ποτέ εφαρμογές συστήματος με το titanium. Μόνο user apps.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι σωστό. Οπότε αν θες να κάνεις πειράματα, τις επαναφέρεις μια μια και βλέπεις αν δημιουργεί αυτή το πρόβλημα... Δια της ατόπου απαγωγής που λέγαμε στο σχολείο :)

Επίσης δεν επαναφέρουμε ποτέ εφαρμογές συστήματος με το titanium. Μόνο user apps.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Α! Νόμιζα ότι τις έβαζε με την μία όλες όπως ήταν τα backup στα windows mobile (κάποτε - και πρόδωσα την ηλικία μου). Αν μπορώ να τις βάζω μια μια, πόσο χρόνο πρέπει να αφιερώνω από την μια εφαρμογή στην άλλη ώστε να δώσω το περιθώριο να επανεμφανιστεί το bug;

Link to comment
Share on other sites

Α! Νόμιζα ότι τις έβαζε με την μία όλες όπως ήταν τα backup στα windows mobile (κάποτε - και πρόδωσα την ηλικία μου). Αν μπορώ να τις βάζω μια μια, πόσο χρόνο πρέπει να αφιερώνω από την μια εφαρμογή στην άλλη ώστε να δώσω το περιθώριο να επανεμφανιστεί το bug;

 

Tι να σου πω τώρα... εξαρτάται από το bug και από την υπομονή σου. Λογικά λίγες ώρες; Ίσως παραπάνω. Και αφού σου παρουσιάστηκε τώρα τελευταία, λογικά ο ένοχος είναι στις πιο πρόσφατες εφαρμογές σου...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αχ! Με έχει ξεσκίσει η jw1 με semaphore 2.5.sc. Ειδα και έπαθα να το φέρω σε λογαριασμό με την μπαταρία και το τον συνεχή συγχρονισμό του yahoo και τώρα είναι η δεύτερη φορά που βρίσκω την οθόνη μαύρη και το τηλέφωνο ανενεργό και κανένα πλήκτρο δεν ξυπνάει ή ανοίγει την οθόνη του τηλεφώνου παρά μόνο το βγάλσιμο της μπαταρίας. Δοκίμασα και το soft reset (volum up + power button) αλλά τίποτα. Είχα να το δω στο τηλέφωνο, αυτό, από την πρώτη του eclair rom. Μόνο να βγεί η μπαταρία το ξαναφτιάχνει. Περιμένω από του παλαιότερους ιδέες και οδηγίες. Ευχαριστώ.

 

Και μενα με το ιδιο σεταρισμα μου το κανει αυτο συχνα πυκνα...μια μικρη λυση στην ταλαιπωρια σου παντως ειναι να πατας για 8sec το πληκτρο on/off (ετσι κανει restart) απο το να βγαζεις καθε φορα την μπαταρια...κατι ειναι κι αυτο:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται nova.

Δεν αξίζει κάποιος άλλος προς το παρών.

 

Δοκίμασε και τον Apex , προσωπικα τον βλεπω ανώτερο απο Nova , εχει πολλες περισσοτερες ρυθμίσεις να κανεις!!

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και τον Apex , προσωπικα τον βλεπω ανώτερο απο Nova , εχει πολλες περισσοτερες ρυθμίσεις να κανεις!!

 

Τον έχω και αυτόν καιρό.

Απο ρυθμίσεις ναι ο apex είναι καλύτερος.

Από σπιρτάδα όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες...

Θα με συτχωρεσετε για τις noobοερωτησεις αλλά είμαι motorolaκιας :p πήρε ο κολλητός μου ένα gs μεταχειρω(ελληνικό,ειδα αποδειξη και imei),και ο τυπακος μάλλον πέρασε άλλο firmware (2.33 παντως)σε κάποια φάση γιατί δεν είχε μέσα ελληνικό πληκτρολόγιο.

Anyway,βλέπω ότι εσείς φλασαρετε και σκέτους kernel ανά περίπτωση.

Το ερώτημά μου είναι:

Τι να φλασαρω στον κολλητό,για να πάρει τα πάνω της η συσκευή που ξέρω πως καταβαθος είναι τουμπανη,που όμως να είναι σίγουρα απόλυτα σταθερό στο θέμα τηλεφωνο,κλήσεις κλπ.

Έναν σκέτο kernel με κάποιο συγκεκριμένο firmware?

Κάποια ολοκληρωμένη ρομ;

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι προτείνουν jw1 με kernel semaphore.

Διάβασε το Επίσημα firmware και οδηγός εγκατάστασης.

 

εχω ακριβως αυτα που λες με ext4 και πεταει, αλλα δεν τραβαει 720p video υπαρχει καποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

εχω ακριβως αυτα που λες με ext4 και πεταει, αλλα δεν τραβαει 720p video υπαρχει καποια λυση;

 

Έχεις βάλει τον semaphore bm, του οποίου η παρενέργεια είναι ακριβώς αυτή, όπως γράφουν πολύ καθαρά οι οδηγίες του... Αν θες 720p βάλε τον απλό semaphore. Απλά.

 

Sent from my GT-P7510 using Tapatalk 2

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Jw1 firmware με semaphore kernel,το πιασα :p

Και μια τελευταία ερώτηση,συνήθιζεται το overclock στα galaxy? Ο kernel αυτός έχει oc?

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Jw1 firmware με semaphore kernel,το πιασα :p

Και μια τελευταία ερώτηση,συνήθιζεται το overclock στα galaxy? Ο kernel αυτός έχει oc?

 

Χωρίς παρεξήγηση, διάβασε τη σελίδα του και θα δεις. Είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις πριν αλλάξεις τον πυρήνα του λειτουργικού σου.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγηση δεν υπάρχει ,αλλά δεν ήξερα ότι είναι τόσος κόπος μια απάντηση δυο λέξεων.

Έχω κάτσει και έχω γράψει ολόκληρα tutorial και απανταγα 140 φορές στις ίδιες ερωτήσεις,αυτή την απάντηση την εδινα μετά από πολλές απανωτές απαντήσεις του ιδίου,φόρουμ γαρ...

Anyway,ευχαριστώ για την πρώτη απάντηση.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγηση δεν υπάρχει ,αλλά δεν ήξερα ότι είναι τόσος κόπος μια απάντηση δυο λέξεων.

Έχω κάτσει και έχω γράψει ολόκληρα tutorial και απανταγα 140 φορές στις ίδιες ερωτήσεις,αυτή την απάντηση την εδινα μετά από πολλές απανωτές απαντήσεις του ιδίου,φόρουμ γαρ...

 

αρα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι καλο για ενα thread να υπαρχουν συνεχεια οι ιδιες ερωτησεις/απαντησεις ;)

oc υποστηριζουν σχεδον ολοι οι custom kernels. το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ολοι οι επεξεργαστες/kernels ιδιοι.

εγω εχω φτασει τα 1700 με cm7 και 1600 με damiangto kernel (καποτε).

καποια κινητα ζοριζονται ακομα και στα 1200..

Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγηση δεν υπάρχει ,αλλά δεν ήξερα ότι είναι τόσος κόπος μια απάντηση δυο λέξεων.

Έχω κάτσει και έχω γράψει ολόκληρα tutorial και απανταγα 140 φορές στις ίδιες ερωτήσεις,αυτή την απάντηση την εδινα μετά από πολλές απανωτές απαντήσεις του ιδίου,φόρουμ γαρ...

Anyway,ευχαριστώ για την πρώτη απάντηση.

 

Δεν είναι θέμα κόπου Βαγγέλη, όταν έγραψα χωρίς παρεξήγηση το εννοούσα. Δεν ήταν προσωπική επίθεση όταν σου είπα να διαβάσεις τη σελίδα του kernel, και ούτε πρόσεξα ότι είσαι παλιός χρήστης, το έγραψα για να το δούνε όλοι. Μάλιστα ειδικά λόγω του ότι είσαι παλιός, ίσως εκτιμήσεις αυτά που θα πω.

 

Έχει γίνει συνήθεια στους περισσότερους να βάζουν ό,τι kernel δούνε, χωρίς κανέναν ενδοιασμό. Kernel που απλά κάποιος άσχετος στο internet τους είπε. Χωρίς να διαβάσουν τι κάνει, χωρίς να ξέρουν γιατί τον βάζουν.

Μετά ρωτάνε π.χ. (βλ. λίγο παραπάνω) - Γιατί το τηλέφωνό μου δεν έχει πια 720p recording? -Γιατί έχασα τον ήχο εκκίνησης που μ'άρεσε τόσο πολύ; - Γιατί δεν έχω πια ραδιόφωνο fm? κτλ, κτλ., Πράγματα που αν απλά διάβαζαν την παράγραφο στη σελίδα του kernel ή της rom, που έβαλαν χωρίς καμία σκέψη ή ανάγνωση, θα ήταν αυτονόητα.

Με αυτό τον τρόπο όχι μόνο χάνουν το χρόνο τους γιατί τώρα θα πρέπει να ξαναφλασάρουν κάτι άλλο που τους ταιριάζει, (και μιλάω για τους πιο έμπειρους γιατί οι πρωτάρηδες θα θέλουν χέρι-χέρι από την αρχή), αλλά γεμίζει το φόρουμ με χιλιοαπαντημένες ερωτήσεις, χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, γίνεται δυσανάγνωστο, αυτό που κάποιος θέλει να βρει εύκολα θάβεται με αυτές τις σελίδες ερωτήσεων, και αναγκάζεται να ξαναρωτήσει, και ο φαύλος κύκλος συνεχίζει.

 

Επαναλαμβάνω ότι δεν πήγαινε προσωπικά σε σένα αυτό, και φυσικά όλοι εκτιμούν τη βοήθειά σου και όλων όσοι έχουν κάτσει να γράψουν οδηγούς για να διευκολύνουν τους πιο νέους. Αλλά αν όλοι απλά αγνοούν τους οδηγούς αυτούς από βαρεμάρα και ρωτάνε πάλι από την αρχή αυτό που θέλουν, δε γίνεται δουλειά....

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις.

 

Και κλείνοντας την παρένθεση, να πω ότι το τηλέφωνο του φίλου σου δεν έχει σημασία που δεν έχει ελληνικά, δεν είναι απαραίτητο να του έβαλε άλλη rom ο τυπάκος, πολλά μαγαζιά συνηθίζουν να πουλάνε κινητά εισαγωγής από γερμανία π.χ., που δεν περιέχουν ελληνικά. Καλύπτονται και πάλι από πανευρωπαϊκή εγγύηση, αλλά είναι ένα κλασσικό πρόβλημα με τα SGS εδώ και 2 χρόνια. Το οποίο λύνεται όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Εννοείται ότι κατανοώ,απλά στη φούρια τη στιγμής έρχονται μικροεκνευρισμοι.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Εννοείται ότι κατανοώ,απλά στη φούρια τη στιγμής έρχονται μικροεκνευρισμοι.

 

Πάντως για το οτι δεν εχει Ελληνικό πληκτρολόγιο μπορει να οφείλεται σε φλασάρισμα ξένου firmware και μετά αν ξαναβάλανε το Ελληνικό και δεν αλλάξανε product code.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει ρωτηθεί ξανά, αλλά υπάρχει τρόπος να έχω το CRT off animation και το battery mod ταυτοχρονα στη JW1? Γιατι μέχρι στιγμής όταν βάζω το ένα, χάνεται το άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε πρώτα το mod για το CRT Off και μετά πήγαινε στην "κουζίνα" και φτιάξε ότι battery mod θέλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πρώτα το mod για το CRT Off και μετά πήγαινε στην "κουζίνα" και φτιάξε ότι battery mod θέλεις.

 

Αυτό κάνω, αλλά όταν βάζω το battery mod, χάνεται το CRT OFF.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω, αλλά όταν βάζω το battery mod, χάνεται το CRT OFF.

 

Στην κουζίνα ανεβάζεις το ήδη πειραγμένο framework αρχείο που περιέχει το crt-off? Αν ανεβάζεις το απείραχτο χωρίς το crt-off τότε αυτό είναι το πρόβλημα. Θα ανεβάσεις το framework που έχει το crt off

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω root το κινητο μου S1 2.3.3 gingerbread.XWJVN i9000 XXJVQ kai kerner 2.6.35.7

δεν εχω κανει ποτε ρουτ και δε ξερω τιποτα απο εγκατασταση βρηκα αυτο τον οδηγο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3863624#post3863624

 

αν ακολουθησω τα βηματα του θα δουλευει το κινητο μου? τουλαχιστον οπως πριν η καλυτερα

η θα πρεπει να βαλω πληκτρολογια γλωσσες απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

GPS AIDS : Gps data folder is not visible but your device is rooted and we can make it visible. Please execute Gps doctor and retry ... να ρωτησω κατι πρεπει να αγορασω την DONATE εκδοση η υπαρχει καποιο αλλο προβλημα ??? Επισης ειμαι cm9 (build 17) kai semaphore 0.9.5b και τα 2 τελευταια βραδια το κινητο το αφηνω στο 70 % και το επομενο πρωι ειναι κλειστο θυμαμαι την πρωτη φορα δεν ανοιγε και η μπαταρια ειχε εξαντληθει τελειως σημερα αν και ειχε κλεισει οταν προσπαθησα να το ανοιξω ηταν στο 20% τι λετε να φταει ?

 

Thanks in advance για τις απαντησεις !!

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω root το κινητο μου S1 2.3.3 gingerbread.XWJVN i9000 XXJVQ kai kerner 2.6.35.7

δεν εχω κανει ποτε ρουτ και δε ξερω τιποτα απο εγκατασταση βρηκα αυτο τον οδηγο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3863624#post3863624

 

αν ακολουθησω τα βηματα του θα δουλευει το κινητο μου? τουλαχιστον οπως πριν η καλυτερα

η θα πρεπει να βαλω πληκτρολογια γλωσσες απο την αρχη.

 

Ο kernel δεν έχει καμία σχέση με τις γλώσσες των πληκτρολογίων ή του μενού. Αν τον βάλεις θα γίνεις root και θα τρέχει καλύτερα το κινητό σου εξαιτίας των διάφορων τροποποιήσεων που έχει κάνει ο Στράτος στον kernel.

Για ακόμα πιο γρήγορο κινητό μπορείς να περάσεις κάποια άλλη rom (όπως η JW1 που έχει τα πάντα Ελληνικά) σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό (θα χάσεις όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις) και μετά να περάσεις τον Semaphore.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στην κουζίνα ανεβάζεις το ήδη πειραγμένο framework αρχείο που περιέχει το crt-off? Αν ανεβάζεις το απείραχτο χωρίς το crt-off τότε αυτό είναι το πρόβλημα. Θα ανεβάσεις το framework που έχει το crt off

 

Το εκανα, αλλα τωρα κολλαει στην αρχικη οθονη "Galaxy S" η οποια αναβοσβηνει συνεχως. Ανεβασα το framework-res.apk με το CRT off εγκατεστημενο, αλλα το SystemUI.apk και το tw-framework-res.apk ανεβασα τα stock. Βασικα δεν ηξερα αν αλλαζουν και αυτα, γι'αυτο το εκανα. Θελει και αυτα να ειναι με το CRT off εγκατεστημενο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...