Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα συνήθως όταν είναι πολλές ώρες στην πρίζα μόλις το βγάλω θα είναι κάνα 93άρι %. (αν το βγάλω αμέσως μόλις φορτίσει είναι 98%) Σήμερα παρόλαυτα ενώ ήταν όλο το βράδυ στην πρίζα, μόλις βγήκε ήταν στο 100%.... Ότι να 'ναι γενικώς, πάντως κι εγώ σταμάτησα να κάνω battery calibration. Την ίδια δουλειά πρέπει να κάνει και ένας πλήρης κύκλος εκφόρτισης/φόρτισης κατά τη γνώμη μου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αχ τώρα είναι που μπερδεύτηκα. Εγώ από συνήθεια φορτίζω το κινητό -χρόνια τώρα και όχι μόνο τον γαλαξία- κάθε δεύτερο βράδυ. Ο γαλαξίας συνήθως το δεύτερο βράδυ είναι στο 10%. Τώρα έχοντας κάνει 3 με 4 πλήρεις φορτίσεις αποφορτίσεις (να σβήσει το κινητό) έχασε την ''μνήμη της'' η μπαταρία? Επίσης ποτέ δεν είχα πρόβλημα πριν ούτε καν με την 2.2.1. ακόμα και αν το φόρτιζα από το 50% -πράγμα που δεν έγινε ούτως η άλλως πολλές φορές. Βασικά τώρα τι κάνουν?
Link to comment
Share on other sites

Το φορτίζεις όσο συχνά θες σε όποιο ποσοστό και αν είναι η μπαταρία σου! Δεν υπάρχει πρόβλημα... απλά λένε ότι είναι καλό να μην το αφήνεις πολύ συχνά να αδειάζει. Η μία φορά τον μήνα που λέω πιο πάνω δεν θα το βλάψει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω την άποψή σας σχετικά με αυτό το άρθρο που έπεσε στην αντίληψή μου όπου σε κάποιο σημείο αναφέρει χαρακτηριστικά το παρακάτω:

"Οι μπαταρίες ιόντων λιθίου ”μισούν” τις ολοκληρωτικές αποφορτίσεις, ιδιαίτερα όταν αυτές γίνονται συνέχεια. Καλύτερα να μην τις αφήνεις να πέφτουν κάτω από το 20%"

Εσείς μέχρι τί ποσοστό τις αφήνετε να αποφορτιστούν;

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που καθε μερα την μπαταρια την εκφορτίζω και την φορτίζω πλήρως ειναι κακο??

 

Ναι... Αυτο ειναι μια κακια συνήθεια που μας εχει μεινει απτις παλιες μπαταριες.

 

Προσωπικα, φορτιζω το κινητο καθε βραδυ, χωρις να με απασχολει ποση μπαταρία εχει απομείνει.

 

Πληρη αποφορτιση κανω μια δυο φορες το μηνα

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Αυτο ειναι μια κακια συνήθεια που μας εχει μεινει απτις παλιες μπαταριες.

 

Προσωπικα, φορτιζω το κινητο καθε βραδυ, χωρις να με απασχολει ποση μπαταρία εχει απομείνει.

 

Πληρη αποφορτιση κανω μια δυο φορες το μηνα

 

δεν κανει δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,

Οσοι είστε σχετικά καινούργιοι στο SGS εισηγούμε όπως σταματήσετε να ασχολείστε με την Μπαταρία. Μόνο δυστυχία θα σας φέρει! Συνέχεια αγχος για το πόσο κρατάει, αν του άλλου κρατάει περισσότερο, αν θα έχει διάρκεια ζωής κτλ. Κανένας δεν κάνει την ίδια χρήση που κάνετε εσείς και στο τέλος δε χαίρεστε τη συσκευή σας και είναι κρίμα!

Το SGS το έχω 1 1/2, του έχω βάλει όλα τα "γλυκάκια" και κατ'επαναληψη, έπαψα να κάνω calibration, είμαι ρουτ, το bluetooth και wifi συνέχεια ενεργοποιημένο, φωτεινότητα στο manual ( για να το έχω πάντα στο χαμηλό, αλλα τις περισσότερες φορές το ξεχνάω στο full!!!), απενεργοποίηση οθόνης στα 30'' και γενικά δεν το αφήνω απ'τα χερια μου (είναι το πρώτο μου smartphone βλεπετε). Με όλα αυτά μου βγάζει την ημέρα (15-17 ώρες). Το βράδυ το βάζω να φορτιστεί ανοικτό κανονικά (όχι flight mode) όπως έκανα και με τα συμβατικά μου τηλέφωνα. Αν επιμένετε, το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να διαβάσετε το "ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ" του stinger στους οδηγούς. Οτι δίποτε περα απο αυτό θεωρώ οτι επιρεάζει το "user experience" σας. Χαλαρώστε και απολαύστε τη συσκευή σας.

Πάντα φιλικά

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω την χρυση(!;)-μουφεξ μπαταρια στα 1930 μιλιαμπερ κραταει πολυ καλα, αλλα ισως και η αυθεντικη να ειχε πεσει πολυ και να μη το καταλαβαινα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη τα κουμπια του sgs μου τα νιωθω σαν να μην πατιουνται καλα τον τελευταιο καιρο,ελεγα μηπως το ανοιξω να δω τι γινεται.

Πριν το ανοιξω ομως ηθελα να εχω μια εικονα του sgs...οποτε βρηκα την φωτογραφια που παραθετω παρακατω

 

Απο οτι βλεπω το power button ακουμπαει το σημειο που εχω κυκλωσει

Μπορει ομως καποιος να καταλαβει που ακριβως ακουμπαει το volume?

 

Αυτο το κοιταω για να δω αν υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει κατι πανω στην motherboard και δεν φταιει απλα το πολυχρησιμοποιημενο κουμπι.

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη τα κουμπια του sgs μου τα νιωθω σαν να μην πατιουνται καλα τον τελευταιο καιρο,ελεγα μηπως το ανοιξω να δω τι γινεται.

Πριν το ανοιξω ομως ηθελα να εχω μια εικονα του sgs...οποτε βρηκα την φωτογραφια που παραθετω παρακατω

 

Απο οτι βλεπω το power button ακουμπαει το σημειο που εχω κυκλωσει

Μπορει ομως καποιος να καταλαβει που ακριβως ακουμπαει το volume?

 

Αυτο το κοιταω για να δω αν υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει κατι πανω στην motherboard και δεν φταιει απλα το πολυχρησιμοποιημενο κουμπι.

 

Φιλε μου αν και δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά δες λίγο αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smart.swkey. Αχρείαστο να είναι αλλά εμενα με εσωσε στο προηγούμενο κινητό μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν λίγο καιρό είχα αναφέρει ένα πρόβλημα με το wifi στην jw1 το οποίο έκλεινε μόνο του. Πλέον έχω εντοπίσει περισσότερες λεπτομέρειες. Ακριβώς 60 δευτερόλεπτα από την ώρα που θα ενεργοποιηθεί, είτε είναι συνδεδεμένο είτε όχι, είτε κατεβάζει κάτι είτε κάθεται, θα κλείσει εντελώς και θα ανοίξει σχεδόν αμέσως μόνο του! Δοκίμασα να πειράξω τη ρύθμιση "πολιτική αδράνειας", αλλα δεν βγήκε κάτι από εκεί. Δε μπορώ να κατεβάσω καμια εφαρμογή, μου κόβει το download στη μέση!! Τώρα μένει να καθαρίσω μνήμη από cwm και στη χειρότερη να ξαναφλασάρω. Δε μοιάζει με hardware θέμα. Δε ζητάω κάτι, από απλή περιέργεια μόνο, έχει τύχει να ακούσει κανείς κάτι ανάλογο; Έκανα αναζήτηση σε google και xda, χαμός από προβλήματα και wifi που αποσυνδέονται μόνα τους αλλα τίποτα τέτοιο, με ρυθμό :lol: :lol:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Κλείνει το wifi, ή μήπως αποσυνδέεται από το δύκτιο? Είναι πολύ μυστήριο αυτό το θέμα γιατί μπορεί να οφείλεται ακόμα και στο ρούτερ το πρόβλημα και στην ουσία να μην κλείνει το wifi του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν λίγο καιρό είχα αναφέρει ένα πρόβλημα με το wifi στην jw1 το οποίο έκλεινε μόνο του. Πλέον έχω εντοπίσει περισσότερες λεπτομέρειες. Ακριβώς 60 δευτερόλεπτα από την ώρα που θα ενεργοποιηθεί, είτε είναι συνδεδεμένο είτε όχι, είτε κατεβάζει κάτι είτε κάθεται, θα κλείσει εντελώς και θα ανοίξει σχεδόν αμέσως μόνο του! Δοκίμασα να πειράξω τη ρύθμιση "πολιτική αδράνειας", αλλα δεν βγήκε κάτι από εκεί. Δε μπορώ να κατεβάσω καμια εφαρμογή, μου κόβει το download στη μέση!! Τώρα μένει να καθαρίσω μνήμη από cwm και στη χειρότερη να ξαναφλασάρω. Δε μοιάζει με hardware θέμα. Δε ζητάω κάτι, από απλή περιέργεια μόνο, έχει τύχει να ακούσει κανείς κάτι ανάλογο; Έκανα αναζήτηση σε google και xda, χαμός από προβλήματα και wifi που αποσυνδέονται μόνα τους αλλα τίποτα τέτοιο, με ρυθμό :lol: :lol:

 

Εμένα δουλεύει κανονικά στην JW1, αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν σβήνει η οθόνη μετά από λίγο απενεργοποιείται το wifi και γυρίζει στα data του δικτύου. Μόλις πατήσω κάποιο κουμπί είναι συνδεδεμένο με 3g και μετά από 2" συνδέεται το wifi. Μάλλον είναι κάποια πατέντα της sammy για να μην καταναλώνει μπαταρία ... ?

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει κανονικά στην JW1, αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν σβήνει η οθόνη μετά από λίγο απενεργοποιείται το wifi και γυρίζει στα data του δικτύου. Μόλις πατήσω κάποιο κουμπί είναι συνδεδεμένο με 3g και μετά από 2" συνδέεται το wifi. Μάλλον είναι κάποια πατέντα της sammy για να μην καταναλώνει μπαταρία ... ?

 

Αυτό που λες μου κάνει για ρυθμίσεις Πολιτική αδράνειας WiFi. Μπες στο wifi πάτα το κουμπι μενού > Για προχωρημένους και δες την πολιτική αδράνειας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες μου κάνει για ρυθμίσεις Πολιτική αδράνειας WiFi. Μπες στο wifi πάτα το κουμπι μενού > Για προχωρημένους και δες την πολιτική αδράνειας.

 

Σωστός, είναι επιλεγμένο να κλείνει το wifi μόλις σβήσει η οθόνη. ;-)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη μαααλλον θα ξανα γυρίσω στην jw1 μετα από την ics cm9, εχω χάσει λίγα επεισόδια και ερωτόμαι τώρα. Ο τελευταίος sema 2.5.0sc για ποιά έκδοση είναι, κάνει για τη jw1? Edited by PCIFIAS
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τις συχνές ερωτήσεις στον οδηγό για τον Semaphore και θα σου λυθεί η απορία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τις συχνές ερωτήσεις στον οδηγό για τον Semaphore και θα σου λυθεί η απορία!

Ναι αυτό έκανα, απλά ειχα την απορία με αυτό το sc δίπλα που δεν το είχα ξανα δεί. Μου λύθηκε όμως, μπράβο για τον οδηγό!

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Mήπως μπορεί κανείς να μου πει πως βάζω το screen off crt animation ???
Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις και κατεβάζεις το CRT Off για την έκδοση που φοράς, μπαίνεις στο CWM Recovery και κάνεις install zip from sdcard> choose zip from sdcard.

Αν δεν ξέρεις τι είναι κάτι από τα παραπάνω που σου έγραψα τότε πρέπει να ξεκινήσεις να διαβάζεις τους οδηγούς.;)

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την i9000xxjvo με semaphore 2.5sc και το CWM Recovery... μήπως ξέρεις από πού το κατεβάζουμε?? ....thanks! Edited by dsgeo
Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Για την rom που φοράς δεν ξέρω αν θα βρεις. Το κατάλληλο μέρος να ψάξεις είναι το xda.

Καλή τύχη.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου πεί που αλλού μπορώ να βρώ το μοντακι για το κλείδωμα αλλα icm διότι στο link που παραθέτει ο φίλος στο xda δεν παίζει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μου πεί που αλλού μπορώ να βρώ το μοντακι για το κλείδωμα αλλα icm διότι στο link που παραθέτει ο φίλος στο xda δεν παίζει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

κλειδωμα αλα gb θες να πεις

το λινκ παιζει, πως δεν παιζει, απλα θα πρεπει να ψαξεις να βρεις εσυ το thrad που σου ταιριαζει :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...