Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αα δε με απατούν τα μάτια μου δηλαδή. Πήρε και kit Kat δεν είναι δυνατόν! Έκανα πριν λίγο μια βόλτα στο σιτε της σλιμ και είδα ότι η SlimBean έβγαλε final την 2.2 και σκεφτόμουν να την περάσω. Εσυ Νικο523 που από ότι βλέπω παίζεις ακόμα με τον γαλαξία τι προτίνεις; Να παω στην καλή παλιά slimbean 3? (δε θυμάμαι κιόλας αυτή ήταν η τουρμπατη; android 4.1 ήταν αν θυμάμαι καλά) Η μήπως να παω στην final bean? Την δοκιμάσες; Εννοείτε πως θα δοκιμάσω λίγο την SlimKat αλλά δεν περιμένω θαύματα, απλά από περιέργεια θα της βάλω για λίγο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μου παει καρδια Νικο να βάλω σοκολάτες.. Αφού ξέρω από πριν τι θα γίνει :p

Με 3.1 δουλεύει τουλάχιστον όσο καλύτερα γίνεται :D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκιμάστε την snapshot Μ3 cyanogen11 με bigmems + semaphore 3.4.0 και πείτε τι βλέπετε.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου παει καρδια Νικο να βάλω σοκολάτες.. Αφού ξέρω από πριν τι θα γίνει :p

Με 3.1 δουλεύει τουλάχιστον όσο καλύτερα γίνεται :D

 

Δεν θυμάμαι να είχα δοκιμάσει ποτέ slim, αλλά μιας και ψάχνομαι να βγάλω τη cm είναι ευκαιρία. :) Ποια 'φοράς' ακριβώς; Στο site της slim βρίσκω μόνο την εντελώς καινούρια πάντως

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζω καλά λόγια στα σχόλια, κρίμα που την έχουν 'κατεβάσει'.

 

Εν τω μεταξύ αποφάσισα να δοκιμάσω την slimkat. Παναγιά μου, μακριά. Είναι τρελή προχειράτζα, αφού πήρε 50 προσπάθειες να μπει, δε δουλεύει σχεδόν τίποτα. Το home button, η επάνω μπάρα και κυρίως δεν μπορώ να δεχθώ κλήσεις! Έφυγε... ανεπιστρεπτί! :lol:

 

Update: ερώτηση: μετά την slimkat δε με αφήνει να βάλω άλλη rom. Μου βγάζει ένα system error 7. Είδα στο google ότι λύνεται, το έκανα και εγκαταστάθηκε η CM 10.2.1. Aλλά δεν ανοίγει, μένει να δείχνει το σηματάκι του semaphore. Με το συνδυασμό πλήκτρων μπαίνει στο recovery κανονικά, αλλά και που μπαίνει δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Τι κάνω τώρα; Odin και βάζω κάποια stock? Καημένο τηλεφωνάκι :)

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

odin και stock κατά προτίμηση 2.3.6. για να βάλεις μετά semaphore 2.7.4. να έχεις cwm και να περάσεις ότι θές με .zip ξανά.:)
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

odin και stock κατά προτίμηση 2.3.6. για να βάλεις μετά semaphore 2.7.4. να έχεις cwm και να περάσεις ότι θές με .zip ξανά.:)

 

Ωραία, σˊ ευχαριστώ! Ξεκινάω διάβασμα γιατί έχω καιρό να το δουλέψω :happy:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Πριν την σλιμ ησουν σε cm? Έτσι θέλει η slim. Αλλιώς σου βγάζει την ψυχή!

Οι παλιές είναι εδώ http://slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/440-oldreleases/downloads (επειδή το λινκ στο xda δε νομίζω πως δουλεύει) και νομίζω η 3,1 ήταν αυτό που λέει Slimbean 412 στο site της?

Link to comment
Share on other sites

Πριν την σλιμ ησουν σε cm? Έτσι θέλει η slim. Αλλιώς σου βγάζει την ψυχή!

Οι παλιές είναι εδώ http://slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/440-oldreleases/downloads (επειδή το λινκ στο xda δε νομίζω πως δουλεύει) και νομίζω η 3,1 ήταν αυτό που λέει Slimbean 412 στο site της?

 

Ναι, είχα τη cm10.1.3

Τώρα έβαλα μια 2.3.6 ics value pack, δεν την είχα δοκιμάσει ποτέ. Συγκίνηση. Επιστροφή σε ginger :P Έχω εξετάσεις κι μάθημα αυτές τις μέρες, οπότε για λίγο τουλάχιστον θα την αφήσω ως έχει :)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχα τη cm10.1.3

 

Τώρα έβαλα μια 2.3.6 ics value pack, δεν την είχα δοκιμάσει ποτέ. Συγκίνηση. Επιστροφή σε ginger :P Έχω εξετάσεις κι μάθημα αυτές τις μέρες, οπότε για λίγο τουλάχιστον θα την αφήσω ως έχει :)

 

 

Κι εγω το γυρισα σε stock 2.3 στην γυναίκα και την έχει πρείξει στα κολλήματα απο οτι μου λέει σε σημείο που δεν μπορεί να κάνει κλήση αξιόπιστα καθώς μπλοκάρει και τερματίζουν οι κλήσεις αρκετές φορές.

Έχω μπλέξει λίγο όπως καταλαβαίνετε...χαχα

Πάλι custom θα πρέπει να βάζω...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το γυρισα σε stock 2.3 στην γυναίκα και την έχει πρείξει στα κολλήματα απο οτι μου λέει σε σημείο που δεν μπορεί να κάνει κλήση αξιόπιστα καθώς μπλοκάρει και τερματίζουν οι κλήσεις αρκετές φορές.

Έχω μπλέξει λίγο όπως καταλαβαίνετε...χαχα

Πάλι custom θα πρέπει να βάζω...

 

Χαχα. Θυμάμαι όσο είχα την επίισημη 2.3.3 δεν είχα κανένα πρόβλημα εκτός από battery drain. Ηταν πολύ σταθερη και γρήγορη αλλά άδειαζε στα ξαφνικά. Αυτή ήταν η αφορμή να ξεκινήσω να ασχολούμαι με ρουταρίσματα και roms :D

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το γνωστο battery drain της 2.3.3 (παντα η Ελλαδα ολες τις ελαττωματικες..) γενικα η gb δεν παλευοταν για μενα τουλαχιστον..

Δεν ειχε την σπιρταδα, αυτο το "μπαμ" της 4.x. Σαν να ειχες iphone ενα πραμα στα transitions. Αργα και σταθερα..!

Link to comment
Share on other sites

Flashing time :happy: συλλογή απαραίτητων αρχείων, backup και ξεκινάω. Θα παίξω λίγο με KitKat για αρχή Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Flashing time :happy: συλλογή απαραίτητων αρχείων, backup και ξεκινάω. Θα παίξω λίγο με KitKat για αρχή

 

 

Πριν λίγο έβαλα στης γυναίκας την js8 froyo...την θυμάστε;;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς την μόνη έκδοση που δούλευε σωστά;;!

Ο Βασίλης την φορούσε 2 χρόνια :lol: :p

 

 

Χαχα οντως και που ξέρεις μπορεί ακόμη να την φοράει. Μου αρεσει ο παλιός launcher και ρολλάρει καλά ειδικά η gallery.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ξήλωσα αμέσως την kitkat. Καλά φαινόταν να τρέχει, αλλά δε μου άρεσε το εντελώς μουντό ασπρόμαυρο look. Από το κακό στο χειρότερο πάμε. Σίγουρα πρέπει να κοιτάξουν λίγο το interface στην επόμενη έκδοση εκεί στην google οπωσδηποτε! :rolleyes:

 

Έβαλα 4,1,2 (slim 3.1) και την έκανα μαύρη με blue glow κάτι τέτοιο. Αλλά μου έκανε και στην lockscreen κάτι μπλε που μου άρεσε άσπρο πιο πολύ. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω άσπρο; (τις τελίτσες στην lockscreen εννοώ)

 

Edit: τελικά έβαλα JWB Saurom και μου φαίνεται καλή φάση, θα την κρατήσω! Δε ξέρω τι θέλω, αλλά διάλεξα κάτι σε stock σχεδόν γιατί ήδη η μπαταρία δε κρατάει όπως κρατούσε και με ιντερνετ 3G η Slim θα την έλιωνε σε 2 ώρες. Η JWB εδώ στο φόρουμ ήταν με 3 αρχεία έτοιμη; Αν ναι, είναι εύκολο να ξανα ανέβει; Ευχαριστώ !! :happy:

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Η JWB εδώ στο φόρουμ ήταν με 3 αρχεία έτοιμη; Αν ναι, είναι εύκολο να ξανα ανέβει; Ευχαριστώ !! :happy:

 

Και γω γι'αυτήν πήγα μιας και την είδα πιο πρόσφατη αλλά hotfile γιοκ. Τελικά είμαι 4 μέρες με την JW8 κι έχω πάθει ένα μίνι πολιτισμικό σοκ! Είναι πιο 'smooth' κι από του gpad! :happy:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

χαχα κι εγώ με αυτή την custom που έβαλα νιώθω σα να κρατάω κάτι καινούριο. :) θα δείξει, μακάρι να αντέξει αρκετούς μήνες έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ξήλωσα αμέσως την kitkat. Καλά φαινόταν να τρέχει, αλλά δε μου άρεσε το εντελώς μουντό ασπρόμαυρο look. Από το κακό στο χειρότερο πάμε. Σίγουρα πρέπει να κοιτάξουν λίγο το interface στην επόμενη έκδοση εκεί στην google οπωσδηποτε! :rolleyes:

 

Έβαλα 4,1,2 (slim 3.1) και την έκανα μαύρη με blue glow κάτι τέτοιο. Αλλά μου έκανε και στην lockscreen κάτι μπλε που μου άρεσε άσπρο πιο πολύ. Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω άσπρο; (τις τελίτσες στην lockscreen εννοώ)

 

Edit: τελικά έβαλα JWB Saurom και μου φαίνεται καλή φάση, θα την κρατήσω! Δε ξέρω τι θέλω, αλλά διάλεξα κάτι σε stock σχεδόν γιατί ήδη η μπαταρία δε κρατάει όπως κρατούσε και με ιντερνετ 3G η Slim θα την έλιωνε σε 2 ώρες. Η JWB εδώ στο φόρουμ ήταν με 3 αρχεία έτοιμη; Αν ναι, είναι εύκολο να ξανα ανέβει; Ευχαριστώ !! :happy:

 

Έχω να γράψω 2 χρόνια στο θέμα αυτό, αφού είχα αφήσει το κινητό με την ''ηρωϊκή'' JW1 (2.3.6) που πλέον σερνόταν.

 

Αποφάσισα να βάλω την Slimkat 4.4.2 stable ακολουθώντας τους οδηγούς.

 

Το τηλέφωνο είναι απόλυτα ικανοποιητικό και από πλευράς λειτουργίας, μπαταρία, σήμα wifi.

Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν άψογα.

Μπορώ να πώ, ότι νιώθω πως έχω καινούριο τηλέφωνο.

Το έχω δε, στο real dark που μου φαίνεται τέλειο.

 

Για αυτό που λές με τις τελίτσες, το βρήκα χτες καταλάθος αφού περιεργάστηκα τα πάντα.

 

Πας : Ρυθμίσεις=> Ασφάλεια=> Theme style και εκεί βάζεις τα χρώματα που θέλεις στο ''Lock color'' και ότι άλλο θέλεις ίδιο ή διαφορετικό στο ''Dots Color''.

 

Βλέπω για τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα να το κρατάω :D (έκλεισα πάνω από 4, το πήρα σχεδόν όταν βγήκε, έχω χάσει το λογαριασμό). Καλό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που λές με τις τελίτσες, το βρήκα χτες καταλάθος αφού περιεργάστηκα τα πάντα.

 

Πας : Ρυθμίσεις=> Ασφάλεια=> Theme style και εκεί βάζεις τα χρώματα που θέλεις στο ''Lock color'' και ότι άλλο θέλεις ίδιο ή διαφορετικό στο ''Dots Color''.

 

Μπορεί στην παλαιότερη slim που έβαλα να είναι διαφορετικά αλλά θα το έχω υπόψην μου αν την ξαναβάλω και το χρειαστώ! Thanks :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...κατ'αρχήν να πω οτι φοράω Slimbean 4.3...Λέω να περάσω σήμερα σε 4.4 SlimKat...Γνωρίζει κανείς αν....μπορώ να φλασάρω πρώτα έναν kernel για 4.4...(για να έχω το τελευταίο cwm recovery...γιατί διάβασα στο thread της SlimKat για κάποιους που έχουν ψιλοπροβληματάκια κατά την εγκατάσταση αν δεν έχεις το τελευταίο cwm)...μετά να το κλείσω και να το ανοίξω πάλι στο καινούριο recovery για να φλασάρω cm και κατ'ευθείαν μετά SlimKat...??? Δηλαδή το βασικό ερώτημα είναι αν μπορώ να φλασάρω έναν kernel για διαφορετική έκδοση rom απο αυτην που φοράω....αλλά χωρίς να ανοίξω το κινητό...Θα μπώ σε recovery ξανά κατ'ευθείαν...:confused:

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...κατ'αρχήν να πω οτι φοράω Slimbean 4.3...Λέω να περάσω σήμερα σε 4.4 SlimKat...Γνωρίζει κανείς αν....μπορώ να φλασάρω πρώτα έναν kernel για 4.4...(για να έχω το τελευταίο cwm recovery...γιατί διάβασα στο thread της SlimKat για κάποιους που έχουν ψιλοπροβληματάκια κατά την εγκατάσταση αν δεν έχεις το τελευταίο cwm)...μετά να το κλείσω και να το ανοίξω πάλι στο καινούριο recovery για να φλασάρω cm και κατ'ευθείαν μετά SlimKat...??? Δηλαδή το βασικό ερώτημα είναι αν μπορώ να φλασάρω έναν kernel για διαφορετική έκδοση rom απο αυτην που φοράω....αλλά χωρίς να ανοίξω το κινητό...Θα μπώ σε recovery ξανά κατ'ευθείαν...:confused:

 

Εγώ έβαλα το rom manager από το play store, και έκανα αναβάθμιση recovery, ή κάπως έτσι. Υποτίθεται, κατά τα λεγόμενα στο xda, ότι σου βάζει την πιο καινούρια έκδοση. Βέβαια όταν τελικά έβαλα τη slimkat ήταν ελεεινή. Ίσως να παίχτηκε τίποτα με τον recovery :worry:

 

Επίσης, κάπου εδώ να σχολιάσω, ότι από τις 21 του μηνός που έβαλα την jw8, ξαναφόρτισα το τηλέφωνο χθες το βράδυ. Από μιάμισι μέρα με την cm10.1 πήγα στις 4 μέρες. Πωτς γκένεν αυτό δεν ξέρω, αλλά μ' αρέσει! :D

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το rom manager από το play store, και έκανα αναβάθμιση recovery, ή κάπως έτσι. Υποτίθεται, κατά τα λεγόμενα στο xda, ότι σου βάζει την πιο καινούρια έκδοση. Βέβαια όταν τελικά έβαλα τη slimkat ήταν ελεεινή. Ίσως να παίχτηκε τίποτα με τον recovery :worry:

 

Επίσης, κάπου εδώ να σχολιάσω, ότι από τις 21 του μηνός που έβαλα την jw8, ξαναφόρτισα το τηλέφωνο χθες το βράδυ. Από μιάμισι μέρα με την cm10.1 πήγα στις 4 μέρες. Πωτς γκένεν αυτό δεν ξέρω, αλλά μ' αρέσει! :D

 

Ναι εντάξει, για αυτο σε ρώτησα αν είχες cm πριν :p Αν είχες την cm11 δε θα είχες κανένα πρόβλημα με την SlimKat.

 

Για την μπαταρία εννοείται, ειδικα αν είχες ανοιχτό το 3G στην cm, η μπαταρία δε κρατάει όσο οι στοκ ρομ. Για κίνηση δεδομένων δε το συζητάμε καν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...