Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τρώει εδω και 2 μέρες να περάσω μια έκδοση 4.4 (beta), αλλά δεν θυμάμαι καλά αν παίζει ρόλο το kernel που έχω (semaphore 2.9.26).

Για να εγκαταστήσω την 4.4 θα πρέπει πρώτα να περάσω τη CM 10.2 (λέω να βάλω τη Nightly 4.3 εκτός αν ξέρει κανείς καμία καλύτερη) Ο οδηγός μου λέει να κατεβάσω τη semaphore 2.7.4 με md5: cdb807157a88e38b017a8b0eb4c3e5a0 και το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να κάνω κανονικά την αναβάθμιση μου, χωρίς αλλαγή kernel. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Edited by vagdal
Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Με τρώει εδω και 2 μέρες να περάσω μια έκδοση 4.4 (beta), αλλά δεν θυμάμαι καλά αν παίζει ρόλο το kernel που έχω (semaphore 2.9.26).

Για να εγκαταστήσω την 4.4 θα πρέπει πρώτα να περάσω τη CM 10.2 (λέω να βάλω τη Nightly 4.3 εκτός αν ξέρει κανείς καμία καλύτερη) Ο οδηγός μου λέει να κατεβάσω τη semaphore 2.7.4 με md5: cdb807157a88e38b017a8b0eb4c3e5a0 και το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να κάνω κανονικά την αναβάθμιση μου, χωρίς αλλαγή kernel. Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

δυστυχώς οι "νέοι" που φλασάρετε δεν έχετε καταλάβει κάποια βασικά πράγματα...

τέλος πάντων, όσον αφορά την απορία σου, περνάς τη ρομ όπως είσαι και τη φλασάρεις κανονικά, ούτε αλλαγές κερνελ θέλει, ούτε τίποτα

με το πέρασμα της 4.4 ούτως η άλλως θα έχεις άλλον κερνελ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς οι "νέοι" που φλασάρετε δεν έχετε καταλάβει κάποια βασικά πράγματα...

τέλος πάντων, όσον αφορά την απορία σου, περνάς τη ρομ όπως είσαι και τη φλασάρεις κανονικά, ούτε αλλαγές κερνελ θέλει, ούτε τίποτα

με το πέρασμα της 4.4 ούτως η άλλως θα έχεις άλλον κερνελ

 

τόσο καλά! δυστυχώς κάθε φορά μπερδεύομαι με το kernel... ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη απάντηση σου :) θα του περάσω τη 4.4 όπως είναι.

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

τόσο καλά! δυστυχώς κάθε φορά μπερδεύομαι με το kernel... ευχαριστώ πολύ για την ταχύτατη απάντηση σου :) θα του περάσω τη 4.4 όπως είναι.

 

τα πράγματα είναι πολύ απλά αλλά θέλει λίγη ενασχόληση

πέρασε τη να μας πεις εντυπώσεις :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μου πέταξε ένα error και δεν το πέρασε. :( Το μήνυμα έλεγε "this ROM uses an incompatible partition layout Your /data will be wiped upon installation run this update.zip again to confirm install". καμιά ιδέα; :confused:
Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

μου πέταξε ένα error και δεν το πέρασε. :( Το μήνυμα έλεγε "this ROM uses an incompatible partition layout Your /data will be wiped upon installation run this update.zip again to confirm install". καμιά ιδέα; :confused:

 

ξανακάνε το ίδιο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ξανακάνε το ίδιο

 

set_metadata_recucsive: some changes failed

E:Error in /sdcard/cm-11-20131121-blah-blah-blah.zip

(Status 7)

Installation aborted.

 

Έχω και ένα update.zip στη sd αλλά είναι απο παλιότερη έκδοση εκεί μέσα. Δεν νομίζω να θέλει αυτό...

Edited by vagdal
Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξες αν έχει κατέβει σωστά το αρχείο; Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις απλά ξανακατέβασέ το.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξες αν έχει κατέβει σωστά το αρχείο; Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις απλά ξανακατέβασέ το.

 

τελικά τα κατάφερα :) σαν πρώτη επαφή μου φαίνεται πολύ καλή η ROM. Το πρώτο κακό που είδα ήταν το μέγεθος των γραμμάτων στην οθόνη που σου ζητάει το PIN, χωρίς να είναι ενοχλητικό.

Edited by vagdal
Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανοίξει κάνε του μία επανεκκίνηση. Αν και πάλι δεν ανοίξει κάνε ένα Wipe data/factory reset και πέρνα πάλι την ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αρκετούς πειραματισμούς με τη 4.4 και για την ώρα μου αρέσει αρκετά. Η μπαταρία άδειασε αρκετά γρήγορα αλλά έκανα και benchmarks. Ελπίζω να είναι όσο σταθερό όσο δείχνει τόσες ώρες.

 

Γνωρίζει κανείς καμία εφαρμογή free ή paid που να κάνει swap την εσωτερική sd με την εξωτερική; Θα ήθελα να τρέχει μερικές εφαρμογές από την εξωτερική.

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό γίνεται μόνο με αλλαγή στον κερνελ.

Καλό δε θα ήταν πάντως, ακόμη και αν ήταν class 10 η κάρτα..

 

νομίζω απλά θέλει να περάσει εφαρμογές στην εξωτερική

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Τι το θέλει το swap τότε; :p

 

στην αρχή λέει για swap αλλά μετά επίσης λέει να τρέχει εφαρμογές από την εξωτερική :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω swap την εσωτερική SD με την εξωτερική γιατί έχω πάρει μια class 10 που είναι πολύ καλύτερη από την εσωτερική του galaxy s. Το θέμα είναι οτι έχω την εντύπωση πως γινόταν εύκολα παλιότερα αλλά με την CM 11 το ψάχνω και δεν βγάζω άκρη.

Όσο αφορά την CM11 παρατήρησα οτι δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και δεν ξέρω αν έχει βρει κανένας κανένα καλό για την έκδοση αυτη. To dialer που έχει δεν μου αρέσει καθόλου γιατι είναι άσπρο σα το γάλα... (ελπίζω στο μέλλον να βάλουν ένα μαύρο theme και να γίνει ανθρώπινο)

Και από τα θετικά του είναι οτι τρώει λιγότερη μνήμη και μου λειτουργούν εφαρμογές και παιχνίδια που με τη 4.2.2 δεν τα σήκωνε.

 

Αν θέλει κανείς να το βάλει και να ρωτήσει κάτι συγκεκριμένο για την έκδοση αυτη εδώ είμαι :)

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω swap την εσωτερική SD με την εξωτερική γιατί έχω πάρει μια class 10 που είναι πολύ καλύτερη από την εσωτερική του galaxy s. Το θέμα είναι οτι έχω την εντύπωση πως γινόταν εύκολα παλιότερα αλλά με την CM 11 το ψάχνω και δεν βγάζω άκρη.

Όσο αφορά την CM11 παρατήρησα οτι δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και δεν ξέρω αν έχει βρει κανένας κανένα καλό για την έκδοση αυτη. To dialer που έχει δεν μου αρέσει καθόλου γιατι είναι άσπρο σα το γάλα... (ελπίζω στο μέλλον να βάλουν ένα μαύρο theme και να γίνει ανθρώπινο)

Και από τα θετικά του είναι οτι τρώει λιγότερη μνήμη και μου λειτουργούν εφαρμογές και παιχνίδια που με τη 4.2.2 δεν τα σήκωνε.

 

Αν θέλει κανείς να το βάλει και να ρωτήσει κάτι συγκεκριμένο για την έκδοση αυτη εδώ είμαι :)

 

το ότι η class10 που έχεις πάρει είναι πιο γρήγορη από την εσωτερική του galaxy s και του κάθε galaxy s απλά το ξεχνάς

σε γενικές γραμμές αυτό που ζητάς δεν γίνεται, η ακόμα και αν γίνεται θα υπάρχουν πολλές παραχωρήσεις γιατί η ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής σε όλες τις εξωτερικές είναι πολύ χαμηλότερη σε σχέση με τις εσωτερικές, οπότε μένεις με την εσωτερική ως έχει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

το ότι η class10 που έχεις πάρει είναι πιο γρήγορη από την εσωτερική του galaxy s και του κάθε galaxy s απλά το ξεχνάς

σε γενικές γραμμές αυτό που ζητάς δεν γίνεται, η ακόμα και αν γίνεται θα υπάρχουν πολλές παραχωρήσεις γιατί η ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής σε όλες τις εξωτερικές είναι πολύ χαμηλότερη σε σχέση με τις εσωτερικές, οπότε μένεις με την εσωτερική ως έχει

 

Αν κάνω ένα benchmark στην εσωτερική και εξωτερική SD και δω οτι διαβάζει καλύτερα την εξωτερική απ'οτι την εσωτερική δεν θα άξιζε να το ψάξω λες;

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω ένα benchmark στην εσωτερική και εξωτερική SD και δω οτι διαβάζει καλύτερα την εξωτερική απ'οτι την εσωτερική δεν θα άξιζε να το ψάξω λες;

 

από περιέργεια κάνε το αν μπορείς, αλλά είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια κάνε το αν μπορείς, αλλά είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα :)

 

φτου ξενέρα τότε :( το μόνο σίγουρο είναι πως οταν ανοίγω κάτι από την εξωτερική κάνει πολύ καλύτερο χρόνο απ'οτι με την εσωτερική και αυτος ηταν ο αρχικός λόγος που σκέφτηκα να κάνω swap. Θα το ψάξω και άλλο και ελπίζω να καταλήξω κάπου.

 

Έχεις και εσύ τη CM11; Αν ναι έχεις δοκιμάσει κανένα καλό ελληνικό πληκτρολόγιο;

Edited by vagdal
Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

φτου ξενέρα τότε :( το μόνο σίγουρο είναι πως οταν ανοίγω κάτι από την εξωτερική κάνει πολύ καλύτερο χρόνο απ'οτι με την εσωτερική και αυτος ηταν ο αρχικός λόγος που σκέφτηκα να κάνω swap. Θα το ψάξω και άλλο και ελπίζω να καταλήξω κάπου.

 

Έχεις και εσύ τη CM11; Αν ναι έχεις δοκιμάσει κανένα καλό ελληνικό πληκτρολόγιο;

 

μπα όχι, το γαλαξία τον είχα αφήσει στην 4.1.2 μιας και δούλευε τέλεια...

μόλις γινει λίγο πιο bug free η cm11 θα την περασω

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και εσύ τη CM11; Αν ναι έχεις δοκιμάσει κανένα καλό ελληνικό πληκτρολόγιο;

Τι εννοεις ακριβως φιλέ; Η CM11 έχει κανονικά ελληνικό πληκτρολόγιο με υποστήριξη ορθογραφικού ελέγχου.

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...