Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια και απο εμενα. Απο οτι ειδα βγηκε version 2.3.6 για Australia (Three/Vodafone) με PDA: I9000XWJW7 και Modem :JW1

 

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9000

Edited by haralabosG
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια και απο εμενα. Απο οτι ειδα βγηκε version 2.3.6 για Australia (Three/Vodafone) με PDA: I9000XWJW7 και Modem :JW1

 

http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I9000

 

Ειναι branded για voda

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παντως οτι το προβλημα στις gb εχει να κανει περισσοτερο με την λαθος μετρηση της ισχυς του σηματος wifi και οχι με το ασθενες σημα του !!!Με μια γραμμη παει μπαλα :rolleyes:

 

Σύγκρινα το δικό μου με ενός συναδέλφου που τα πήραμε ίδια μέρα από Media Markt άρα και πιθανώς ίδια παρτίδα.

Αυτός έχει 2.2.1 και εγώ μόλις πήγα από 2.2.1 σε JW6.

Μπήκαμε με *#*#4636#*#* και συγκρίναμε στο Menu Wifi Status το RSSI που είναι η δύναμη με την οποία λαμβάνει το Wifi. Στην 2.2.1 ήταν -55DB στην JW6 -69DB βλέποντας τον ίδιο router από την ίδια απόσταση. Οσο μικρότερη η τιμή τόσο καλύτερα λαμβάνει. Η διαφορά είναι της τάξης του 25%. Στην πράξη, ενώ και με μόνο με σήμα στην τελεία δουλεύει, και εμένα μου φαίνεται ότι είναι λίγο χειρότερα από ότι ήμουν στην 2.2.1

 

(RSSI: Received signal strength indication. "In telecommunications, received signal strength indicator (RSSI) is a measurement of the power present in a received radio signal")

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Σύγκρινα το δικό μου με ενός συναδέλφου που τα πήραμε ίδια μέρα από Media Markt άρα και πιθανώς ίδια παρτίδα.

Αυτός έχει 2.2.1 και εγώ μόλις πήγα από 2.2.1 σε JW6.

Μπήκαμε με *#*#4636#*#* και συγκρίναμε στο Menu Wifi Status το RSSI που είναι η δύναμη με την οποία λαμβάνει το Wifi. Στην 2.2.1 ήταν -55DB στην JW6 -69DB βλέποντας τον ίδιο router από την ίδια απόσταση. Οσο μικρότερη η τιμή τόσο καλύτερα λαμβάνει. Η διαφορά είναι της τάξης του 25%. Στην πράξη, ενώ και με μόνο με σήμα στην τελεία δουλεύει, και εμένα μου φαίνεται ότι είναι λίγο χειρότερα από ότι ήμουν στην 2.2.1

 

(RSSI: Received signal strength indication. "In telecommunications, received signal strength indicator (RSSI) is a measurement of the power present in a received radio signal")

 

Δηλαδη αφου ειναι μικροτερο αρα και καλυτερο στην jw6 εσενα σου φαινεται χειροτερο..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αφου ειναι μικροτερο αρα και καλυτερο στην jw6 εσενα σου φαινεται χειροτερο..;:rolleyes:

 

Εννοώ το 55 είναι μικρότερο από το 69 ή αλλιώς μεγαλύτερο αν το πάρεις σαν αρνητικό αριθμό.

Δηλαδή και η ένδειξη λέει ότι είναι χειρότερη η JW6 και αίσθηση μου λέει το ίδιο δουλεύοντας το.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το 55 είναι μικρότερο από το 69 ή αλλιώς μεγαλύτερο αν το πάρεις σαν αρνητικό αριθμό.

Δηλαδή και η ένδειξη λέει ότι είναι χειρότερη η JW6 και αίσθηση μου λέει το ίδιο δουλεύοντας το.

 

Α, τωρα σε επιασα :happy: εγω παλι εχω την εντυπωση στη μια γραμμη στην gb ειναι πιο γρηγορο απο οτι αντιστοιχα στην 2.2.1 :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σ' όλα η 2.2.1 είναι μακράν καλύτερη. Μετά από 20 ημέρες που έχω την JW6 κάθε μέρα γίνεται χειρότερη και αργότερη. (Και δεν θα δεχθώ ''δικαιολογίες'' για σωστή εγκατάσταση γιατί έχω κάνει την δουλειά κατά γράμμα). Τώρα πια καμία εφαρμογή δεν ανοίγει αμέσως, αλλά μετά από μαύρη οθόνη τουλάχιστον 5-10 δευτερολέπτων. Στο θέμα του wifi πάντως νομίζω ότι είναι ίδιες τουλάχιστον στην αίσθηση.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σ' όλα η 2.2.1 είναι μακράν καλύτερη. Μετά από 20 ημέρες που έχω την JW6 κάθε μέρα γίνεται χειρότερη και αργότερη. (Και δεν θα δεχθώ ''δικαιολογίες'' για σωστή εγκατάσταση γιατί έχω κάνει την δουλειά κατά γράμμα). Τώρα πια καμία εφαρμογή δεν ανοίγει αμέσως, αλλά μετά από μαύρη οθόνη τουλάχιστον 5-10 δευτερολέπτων. Στο θέμα του wifi πάντως νομίζω ότι είναι ίδιες τουλάχιστον στην αίσθηση.

 

Εγώ είχα την 2.2.1 για 10 μήνες περίπου και την JW6 περίπου 3 βδομάδες. Θεωρώ, προς το παρόν, την JW6 καλύτερη σε όλα εκτός από το σήμα στο Wifi. Η 2.2.1 είναι γρήγορη αλλά:

1) Το wifi συνήθως κολούσε και δεν άνοιγε αν δεν έκανα εκκαθάριση μνήμης

2) Αλλες φορές ήταν γρήγορη αλλες καθυστερούσε κάπως

3) Μετά από κανένα μήνα και με την rom αρχίζει να γίνεται πολύ αργή. Σε ξαναστήσιμο και restore με titanium πάει πάλι σφαίρα και μετά από κανένα μήνα πάλι σέρνεται. Το πιο ενοχλητικό ήταν όταν χτυπούσε το τηλ., το έσερνα προς τα δεξιά να απαντήσω και δεν κουνιόταν με τίποτα η μπάρα. Αλλά μετά απο λίγο απαντούσε. Εσύ το αναφέρεις τώρα για την JW6. Θα δω μιας και δεν την έχω τόσο καιρό.

4) 2 φορές έπαθα το εξής: άρχισαν να χτυπάνε πολλές εφαρμογές, μια άλλη φορά δεν έκανε boot με τίποτα. Συνήθως χτυπούσε η εσωτερική database που έχει το σύστημα. Από τι δεν ξέρω. Μια φορά σε reboot από κόλλημα, μια άλλη φορά κατά την εγκατάσταση νέας εφαρμογής. Πάντα χρειαζόταν στήσιμο της rom από την αρχή.

 

Αντίθετα η JW6 μου φαίνεται πολύ πιο σταθερη. Εχει τα εξής προβλήματα

1) Οχι τόσο δυνατό wifi

2) O Go Launcher Ex πολλές φορές αργεί όταν πατάς να ανοίξει το app drawer

3) Κάποιες φορές αργεί λίγο στο φόρτωμα εφαρμογών

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

και εκείνο το I9000XXJVO τι είναι;

 

Είναι το baseband. (modem). Γράψε *#1234# εκεί που παίρνεις τηλέφωνο και δες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι,για JW6 υπαρχει crt-screen off αρχειακι; Εβαλα αυτό που είχα βαλει στη jw1 και μολις ανοιξα το κινητο ,μπαινοβγαινε στο μενου και αναβοσβηνε!

(δε με πειραξε γιατι μολις ειχα φλασαρει οποτε ξαναφλασαρα μια και ενταξει,απλα ρωταω γιατι μ αρεσε το crt screen off :D )

Επίσης θεωρείται/θεωρείτε καλο να βαλω καποιο προγραμμα RAM manager? Αυτη τη στιγμη ειμαι 282/366 ΜΒ (μολις πατησα εκκαθάριση εφαρμογων) και μολις κλεισω και ξανανοιξω το sgs ειμαι στο.... 222/366 ΜΒ . Αν όχι , να βαλω καποιο προγραμμα να σβησω ότι δε θελω να ξεκιναει με το boot του κινητου; (αν ναι ποιο)

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και καλη δυναμη σε ολους μας !!!!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

1. Δυστυχώς δεν έχω stock εδώ και ένα χρόνο περίπου οπότε δεν γνωρίζω για το screen off animation.

2. Όχι, μην χρησιμοποιήσεις ram manager. Από την eclair και μετά δεν χρειάζεται, περισσότερο ζημιά κάνει παρά καλό.

3. Το καλύτερο είναι το auto starts. Δοκίμασε το (είναι επί πληρωμή).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!

θα το δοκιμασω αν ειναι φτηνο αλλιως αν ειναι ακριβο θα πω σε καποιον θειο αμα ειναι :P

ΝΑ ρωτησω και κατι αλλο,παρατηρησα οτι η οθονη αναβει για λιγο σε ατακτα (εννοω σε ξεμπαρκα) χρονικα διαστηματα για λιγο και σβηνει. Σα να την ανοιγω εγω μονο που δε το κανω εγω. Ξερουμε τι φταιει; εννοωω να υποθεσουμε :P

Παντως δοκιμασα στο voodoo sound να βαλω τις ρυθμισεις οθονης (red blue green,profile κτλ) που προτεινει καποιος στο θεμα της cynagonen (πως γραφεται δε θυμαμαι :Ρ) και λεω μηπως το κανει αυτο,οποτε τα επαναφερα ολα.. :/

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της οθόνης, κατά 99% είναι θέμα κάποιας εφαρμογής που δεν έχει κάτσει καλά ή είναι προβληματική. Θυμίσου από πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα και άρχισε να βγάζεις εφαρμογές. Αν δεν λυθεί τότε θα πας για factory reset.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

το autostarts είναι με εικονίδιο ένα αμαξάκι και έχει δημιουργό κάποιον Michael Elsd..κάτι ε? Ντάξει για 1.5 ευρώ θα το πάρω νόμιμα :P αλλά μη κάνω λάθος!
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι,για JW6 υπαρχει crt-screen off αρχειακι;

 

Δες εδώ. Έχει διάφορα mods.

 

το autostarts είναι με εικονίδιο ένα αμαξάκι και έχει δημιουργό κάποιον Michael Elsd..κάτι ε? Ντάξει για 1.5 ευρώ θα το πάρω νόμιμα :P αλλά μη κάνω λάθος!

 

Ναι, αυτό είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περάσει και έχω απενεργοποιήσει όλες τις εφαρμογές που δεν χρειάζεται να εκκινούν όταν ανοίγει το τηλέφωνο και όχι μόνο. Θα δεις ότι μερικές εφαρμογές ανοίγουν επειδή έβαλες ή έβγαλες τον φορτιστή, εγκατέστησες μία εφαρμογή και άλλα τέτοια. Προσωπικά δεν θέλω να ανοίγουν οι εφαρμογές όποτε θέλουν αυτές αλλά όποτε θέλω εγώ και γι' αυτό πέρασα το Autostarts ώστε να απαλλαγώ απ' αυτό το πρόβλημα.

Γενικά είναι πολύ καλό πρόγραμμα και κάνει δουλειά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ superuser ! :D Για πες μου και συ τη γνώμη σου,αν θέλεις,για το autostarts :D

 

Και ίσως το μοναδικό πρόγραμμα που κάνει αυτό που λέει και όχι μπούρδες όπως διάφορα άλλα που στην ουσία είναι task killers... Ναι αξίζει το 1μιση ευρώ :p Απλά πρόσεχε τι θα απενεργοποιείς γιατί μπορεί μετά να μη λειτουργεί κάτι σωστά και να νομίζεις ότι υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτησω και κατι αλλο,παρατηρησα οτι η οθονη αναβει για λιγο σε ατακτα (εννοω σε ξεμπαρκα) χρονικα διαστηματα για λιγο και σβηνει. Σα να την ανοιγω εγω μονο που δε το κανω εγω. Ξερουμε τι φταιει; εννοωω να υποθεσουμε :P

Πολυ πιθανο να ειναι απο καποιο live wallpaper,συνηθως αυτα κανουν κατι τετοια κουλα.Στο λεω για να περιορισεις την αναζητηση σου στις εφαρμογες.Αν δεν ειναι κατι τετοιο,τοτε ψαξε τις μια μια οπως σου ειπε ο Μακης,ειναι σιγουρα θεμα εφαρμογης.

Με την ευκαιρια να πω κι εγω οτι με την jw6 παρολο που την δοκιμασα 2 φορες δεν εμεινα ευχαριστημενος.Η ρομ μετα απο λιγο διαστημα σερνοταν και μου εκανε και τις 2 φορες κατι κουλα.Εχω ξαναγυρισει στην αγαπημενη μου jw5 που την ειχα κοντα 1,5 μηνα και πηγαιναν-και ξαναπανε ολα μια χαρα.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να ειναι απο καποιο live wallpaper,συνηθως αυτα κανουν κατι τετοια κουλα.Στο λεω για να περιορισεις την αναζητηση σου στις εφαρμογες.Αν δεν ειναι κατι τετοιο,τοτε ψαξε τις μια μια οπως σου ειπε ο Μακης,ειναι σιγουρα θεμα εφαρμογης.

Με την ευκαιρια να πω κι εγω οτι με την jw6 παρολο που την δοκιμασα 2 φορες δεν εμεινα ευχαριστημενος.Η ρομ μετα απο λιγο διαστημα σερνοταν και μου εκανε και τις 2 φορες κατι κουλα.Εχω ξαναγυρισει στην αγαπημενη μου jw5 που την ειχα κοντα 1,5 μηνα και πηγαιναν-και ξαναπανε ολα μια χαρα.:happy:

 

Μα τι λες τωρα ρε Παρη :blink:μολις πριν λιγο ξαναγυρισα κι εγω στην jw5!!

Παρατηρησα σημερα ειδικα πολυ αυξημενη καταναλωση της ραμ αλλα και αρκετα κολληματακια και lags.Απο εχθες και ειδικοτερα απο σημερα (το προηγουμενο διαστημα ηταν μια χαρα οπως σας εγραφα αλλωστε:rolleyes:) αρχισε να τα κανει, οποτε την σουταρα.:mad:

Τελικα ρε φιλε δεν ειναι τιποτα τυχαιο ;)

Μα αληθεια, τωρα που το ξανασκεφτομαι, δεν ησουν σε slim..; την εβγαλες κι αυτην τελικα..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να καταλάβω...

Γύρισα από CM9 σε στοκ GB και έχω το εξίς πρόβλημα. Όσες ROM και αν φλάσαρα, jw1, jvz, jw4, jw5, jw6, σε καμιά δεν λειτουργούν τα πακέτα δεδομένων, συνεπ'ως δεν μπορώ να μπω internet. Ξαναφλάσαρα CM9 να δοκιμάσω τα πακέτα δεδομένων και λειτουργούν κανονικά. Καμιά ιδέα παιδιά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να καταλάβω...

Γύρισα από CM9 σε στοκ GB και έχω το εξίς πρόβλημα. Όσες ROM και αν φλάσαρα, jw1, jvz, jw4, jw5, jw6, σε καμιά δεν λειτουργούν τα πακέτα δεδομένων, συνεπ'ως δεν μπορώ να μπω internet. Ξαναφλάσαρα CM9 να δοκιμάσω τα πακέτα δεδομένων και λειτουργούν κανονικά. Καμιά ιδέα παιδιά :wacko:

 

Τάκη θα σου έλεγα μήπως φταίει το efs σου αλλά θυμάμαι ότι μπορείς να κάνεις κλήσεις οπότε δεν παίζει.

Μήπως με τα φλασαρίσματα έχει αλλάξει το product code σου?

Δοκίμασε το εξής: Οπως είσαι σε στοκ πάτα *#272*IMEI# όπου IMEI το IMEI της συσκευής σου και δες αν είναι cos. Αν δεν είναι βάλτο.

Επίσης δες τα apn settings σου και αν δεν είναι σωστά για cosmote, άλλαξέ τα. (αν το product code σου είναι COS τότε θα πρέπει να είναι και τα apn σου εντάξει)

Επίσης όταν φλασάρεις ποιο CSC χρησιμοποιείς? (λογικά θα στο δείξει αν πληκτρολογήσεις *#1234#)

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...