Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Reset ή wipe κάνεις πριν την εγκατάσταση;

 

πριν την εγκατασταση εννοειται κανω hard reset

μετα την εγκατασταση κανω μεσα απο το μενου του κινητου επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

ετσι εκανα την JW1 (φανταστικη rom απροβληματιστη)

τι να πω η value pack Slovakia δε μας εκατσε.

TCe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πριν την εγκατασταση εννοειται κανω hard reset

μετα την εγκατασταση κανω μεσα απο το μενου του κινητου επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

 

Μάλιστα, καλώς... τα προβλήματα σου τα παρουσιάζει και πριν την επαναφορά των εφαρμογών σου; Υποθέτω ότι δεν κάνεις το λάθος να επαναφέρεις εφαρμογές συστήματος από την προηγούμενη rom?

 

Πρέπει να εξαντλήσουμε τις πιθανότητες ότι δεν είναι προσωπικό σου πρόβλημα, πριν βγάλουμε τη rom προβληματική, καταλαβαίνεις. Οι JW4-5 έχουν πολλές διαφορές με την JW1. Kυριότερη και χειρότερη ο tw4 launcher, που εγώ (με JW4 αυτή τη στιγμή), τον πέταξα από τη 2η μέρα και έβαλα go launcher. Οπότε το ότι δουλεύουν οι εφαρμογές σου σωστά στην JW1 δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα δουλεύουν στην 5. Ειδικά αν έχεις widgets και τέτοια.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, καλώς... τα προβλήματα σου τα παρουσιάζει και πριν την επαναφορά των εφαρμογών σου; Υποθέτω ότι δεν κάνεις το λάθος να επαναφέρεις εφαρμογές συστήματος από την προηγούμενη rom?

 

Πρέπει να εξαντλήσουμε τις πιθανότητες ότι δεν είναι προσωπικό σου πρόβλημα, πριν βγάλουμε τη rom προβληματική, καταλαβαίνεις. Οι JW4-5 έχουν πολλές διαφορές με την JW1. Kυριότερη και χειρότερη ο tw4 launcher, που εγώ (με JW4 αυτή τη στιγμή), τον πέταξα από τη 2η μέρα και έβαλα go launcher. Οπότε το ότι δουλεύουν οι εφαρμογές σου σωστά στην JW1 δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα δουλεύουν στην 5. Ειδικά αν έχεις widgets και τέτοια.

 

οχι οχι δεν κανω επαναφορα εφαρμογων. Εξαλλου λιγες χρησιμοποιει η γυναικα μου και τις περναω κλασσικα απο την αρχη απο το google play. Σε 1 ωριτσα στηνω το κινητο απο την αρχη.

TCe
Link to comment
Share on other sites

οχι οχι δεν κανω επαναφορα εφαρμογων. Εξαλλου λιγες χρησιμοποιει η γυναικα μου και τις περναω κλασσικα απο την αρχη απο το google play. Σε 1 ωριτσα στηνω το κινητο απο την αρχη.

 

Ωραία, τότε δοκίμασε την ελβετική και πες μας... αν και δεν καταλαβαίνω γιατί θα έχει διαφορά, απ'ότι βλέπω μόνο άλλο modem έχει. Νομίζω απλά θα καταλήξεις εκεί που έχω καταλήξει κι εγώ, ότι ο TW4 είναι για πέταμα, όπως και τα περισσότερα software της Samsung....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

τι προβληματα εχει ο tw4 ρε παδια? εχει lag? κολαει?
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο..μου εδωσε το CSC αλλα επειδη το καταλαβα (δεν του το ειπα γιατι ο ανθρωπος ετυχε να μην το προσεξει και μπορει να μην ηταν καν μπροστα στον υπολογιστη του)δεν το εβαλα στο odin και εβαλα στη θεση του αυτο που ειχα...Ετσι κατεληξα να εχω jvt στο phone και το εστησα ετσι το τηλεφωνο...Τωρα που ειδα ομως τα δικα σου post και λες οτι μπαινουν και ανεξαρτητα θα κατεβασω το δικο σου και αυριο πια (γιατι σημερα μετα τη δουλεια εχουμε και τους Γιωργηδες...) θα το πεταξω στο odin να το φτιαξω..Ευχαριστω και τους 2 σας για την βοηθεια. Και χρονια πολλα στους Γιωργους!!!!

 

Έπρεπε να μου το πεις ώστε να σου ανεβάσω το PHONE. Λάθη πάντα γίνονται από όλους μας. Δεν παρεξηγούμε αν μου πει κάποιος ότι έκανα λάθος.:)

 

τι προβληματα εχει ο tw4 ρε παδια? εχει lag? κολαει?

 

Έχω διαβάσει πως δεν πάει και πολύ καλά στο κινητό μας.

Ο TW4 στο Galaxy SII είναι γενικά πολύ γρήγορος και ομαλός. Το μόνο αρνητικό είναι ότι όταν πατάς το κουμπί Back για να βγεις από μία εφαρμογή είναι πιο αργός από τον TW3. Τα δοκίμασα δίπλα-δίπλα τα Galaxy S και SII.

 

 

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

βγηκε η jw5 ολλανδιας. αν υποθεσω απο την jw1 ολλανδιας μαλλον θα ειναι καλη. θα περσω αυτη, γιατι η σλοβακια μου κανει τρελά κολληματα. Ερωτηση: να περασω την ολλανδικα jw5 με odin πανω απο αυτη που εχω ηδη; ή να κανω hard reset και μετα;

 

Ωπ, με ενδιαφερει :confused:

Download link εχουμε...;:happy:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, με ενδιαφερει :confused:

Download link εχουμε...;:happy:

 

http://www.hotfile.com/dl/153787914/fc690f7/I9000XWJW5_I9000XENJV6_XEN.zip.html

TCe
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο tw4 κάνει το κινητό ομορφότερο από τον tw3. Με την jw5 Ελβετίας δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστω φιλε :)

Ξερεις, μου αρεσουν πολυ οι ολλανδεζες :D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που εχω την cm9 και θελω να δοκιμασω την jv4 ή jv5,εχει καποιος να την βαλω με 3 αρχεια? πιστευετε οτι καλυτερη ειναι η jv4 ή jv5?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω που εχω την cm9 και θελω να δοκιμασω την jv4 ή jv5,εχει καποιος να την βαλω με 3 αρχεια? πιστευετε οτι καλυτερη ειναι η jv4 ή jv5?

 

Είναι και οι 2 στο επίσημο θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Νομίζω το έχω ξαναδιαβάσει αλλά δεν μπορώ να το βρω... Γίνεται με κάποιο τρόπο να μπορώ να αποθηκεύω επαφές στην κάρτα sim και να γράφω το όνομα με πάνω από 6 χαρακτήρες? Όπως γίνεται και με τις επαφές τηλεφώνου? Πριν βάλω gingerbread δεν θυμάμαι να είχα αυτο το πρόβλημα.. Α έχω JW1!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Νομίζω το έχω ξαναδιαβάσει αλλά δεν μπορώ να το βρω... Γίνεται με κάποιο τρόπο να μπορώ να αποθηκεύω επαφές στην κάρτα sim και να γράφω το όνομα με πάνω από 6 χαρακτήρες? Όπως γίνεται και με τις επαφές τηλεφώνου? Πριν βάλω gingerbread δεν θυμάμαι να είχα αυτο το πρόβλημα.. Α έχω JW1!

 

Δεν το έχω δοκιμάσει από τότε που πήρα android γιατί τις έχω στο cloud που είναι και το ευκολότερο, αλλά ποτέ δεν τα είχα καταφέρει παλιότερα, νομίζω δεν το επιτρέπουν οι κάρτες sim. Πάντως αν βρεις πώς πες μας...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο tw4 κάνει το κινητό ομορφότερο από τον tw3. Με την jw5 Ελβετίας δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα.

τελικά αυτό που παρατήρησα και έχει αναφερθεί και στο xda η συμπεριφορά εκφόρτισης της μπαταρίας όταν το κινητό είναι για ώρα συνδεδεμένο στον φορτιστή. Η εκφόρτιση είναι αρκετά μεγαλύτερη όταν έχει φορτίσει πλήρως το κινητό και μείνει ώρα συνδεδεμένο στον φορτιστή από ότι αν φορτίσει και το ξεσυνδέσεις. Δηλαδή κατά κάποιον τρόπο ο φορτιστής κρατάει σε εγρήγορση τον επεξεργαστή.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω για ακόμα μια φορά τους παλιότερους να παραπέμπουν στο επισημασμένο θέμα "Οδηγοί για νέους χρήστες", όπου υπάρχουν όλες οι απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα σε μορφή FAQ, μαζεμένες από όλους τους χρήστες εδώ και 2 χρόνια. Το να απαντάμε συνέχεια τα ίδια απλά γεμίζει το θέμα χωρίς λόγο και πιο σημαντικές απορίες θάβονται και γίνονται δυσεύρετες. Τα έχουμε πει αυτά πολλές φορές.

 

Η συζήτηση λοιπόν περί ρυθμίσεων ΑPN έφυγε...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα ενα backup μεσω CWM ενω ειχα cm9 ωστε να γυρισω σε αυτη αν το θελησω.Δοκιμασα μια JW5 αλλα αποφασισα να γυρισω παλι στην cm9.Εκανα εγκατασταση την cm9 απο την αρχη και προσπαθησα μεσω CWM να κανω restore το backup που ειχα παρει.Ενω στο CWM που εγραψε οτι το restore εγινε οταν κανω επανεκκινηση το κινητο μου κολλαει και δειχνει συνεχεια κατι χρωματιστα εφε που εχει η cm9 στην αρχη να ταλαντευονται..Περιμενω ωρα και τιποτα,συνεχιζει να κολλαει εκει δειχνοντας αυτα τα εφε.Μπορει να μου πει καποιος τι φταιει? PLease ειναι αναγκη
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε wipe data/cache,format system.

Όπως είσαι κάνεις restore το backup, reboot recovery, wipe cache/dalvik,fix permissions,reboot και περιμένεις.

 

Μην σπαμάρεις όλα τα θέματα.

Τα διαβάζουμε ΟΛΑ, όχι μεμονωμένα θρεντ..

 

Edit:

Επίσης, να κάνεις εγκατάσταση την έκδοση cm9 που είχες πριν (όταν πήρες το backup) και μετά θα κάνεις restore.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε wipe data/cache,format system.

Όπως είσαι κάνεις restore το backup, reboot recovery, wipe cache/dalvik,fix permissions,reboot και περιμένεις.

 

Μην σπαμάρεις όλα τα θέματα.

Τα διαβάζουμε ΟΛΑ, όχι μεμονωμένα θρεντ..

 

Edit:

Επίσης, να κάνεις εγκατάσταση την έκδοση cm9 που είχες πριν (όταν πήρες το backup) και μετά θα κάνεις restore.

 

Τωρα ειμαι με jw4 και semaphore 2.7.4

Μπαινω στο cwm και κανω πρωτα wipe data/cache,format system και μετα κανω το backup? και αφου ολοκληρωθει το backup ξανακανω wipe cache,dalvik,fix parmissions και reboot?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι με cm9 και έχω δοκιμάσει jvu και jw4 modem μα δεν μπορεί να κλειδώσει δορυφόρο. Συγκεκριμένα με jvu αργούσε αρκετά να δεί 2 με 3 δορυφόρους ενώ με της jw4 βλέπει πολύ περισσότερους (5-9) αλλα και πάλι δεν μπορεί να κλειδώσει κάποιον..Σε ginger roms μπορώ να πώ πως τους κλείδωνε πολύ πιο γρήγορα,πόσο μάλλον όταν συνδιαζόταν και με το gps aids.Κάπου είχα διαβάσει πως μπορεί να είναι θέμα hardware της συσκευής και να διορθωθεί με ''πατέντα''.Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν το modem έχει σχέση με το gps.

Οπως επισημάναμε σε μια συνάντηση κορυφής που έγινε πρόσφατα :lol: το gps.conf στην cm9 χρησιμοποιεί για ntp server το pool.ntp.org αντί του europe.pool.ntp.org που ενδείκνυται για τη χώρα μας. Αν διορθώσεις αυτό ενδεχομένως να δεις κάποια βελτίωση (είναι ουσιαστικά αυτό που έκανε το gps aids στην gingerbread)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι με jw4 και semaphore 2.7.4

Μπαινω στο cwm και κανω πρωτα wipe data/cache,format system και μετα κανω το backup? και αφου ολοκληρωθει το backup ξανακανω wipe cache,dalvik,fix parmissions και reboot?

 

Το εκανα και αυτο αλλα τιποτα.Παλι κολλαει στο ιδιο σημειο εδω και 10-13 λεπτα..

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν το modem έχει σχέση με το gps.

Οπως επισημάναμε σε μια συνάντηση κορυφής που έγινε πρόσφατα :lol: το gps.conf στην cm9 χρησιμοποιεί για ntp server το pool.ntp.org αντί του europe.pool.ntp.org που ενδείκνυται για τη χώρα μας. Αν διορθώσεις αυτό ενδεχομένως να δεις κάποια βελτίωση (είναι ουσιαστικά αυτό που έκανε το gps aids στην gingerbread)

 

εγω ξερω οτι το modem εχει σχεση με το gps, οπως και με τα λοιπα δικτυα (σημα κινητης, wifi κτλ)

το gpsaids δεν αλλαζε μονο το configuration, κατεβαζε και καποια αλλα δεδομενα, κατι xrte και κατι τετοια δεν θυμαμαι τωρα :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...