Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το tun το κάνει insmod το openvpn settings, όταν το βρίσκει στο lib/modules. Αυτό είναι οκ. Το λάθος που παίρνω είναι "ifconfig cannot set .." που με παραπέμπει σε iptables/set interfaces κλπ (δλδ στο netfilter)...?

Το πρόβλημα είναι ότι το openvpn δεν μπορεί να βρει το busybox που περιέχει τις εντολές ifconfig και route.

Υπάρχει δύο λύσεις για το πρόβλημα. Η πρώτη είναι εύκολη και δεν προϋποθέτει adb ή terminal αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα δουλέψει. Η δεύτερη είναι πιο πολύπλοκη αλλά δουλεύει σίγουρα.

 

α. Κάνεις ξανά install το busybox (κατεβάζεις τον installer από το market) και επιλέγεις να εγκατασταθεί στο /system/xbin μετά ξανακάνεις install και το openvpn (πάλι με τον αντίστοιχο installer από το market) και επιλέγεις να τον βάλεις στο /system/xbin ενώ στην επιλογή "Choose how openvpn will call ifconfig/route" επιλέγεις το πρώτο που είναι και recomended (/system/xbin/busybox) εκεί δηλαδή που εγκατέστησες το busybox αμέσως πριν.

 

β. Αν δεν σου δουλέψει το α τότε πρέπει να βάλεις κάποιο terminal (το connectbot είναι πολύ καλό, από market και αυτό). Επιλέγεις local και για Nickname γράφεις root. Εκτελείς

su

για να πάρεις δικαιώματα root. Πρέπει να κάνεις remount το system με rw οπότε το κάνεις εκτελώντας

mount -o remount,rw /system

ή ανοίγεις τον root explorer και το αλλάζεις από εκεί. Επιστρέφεις στο connectbot και εκτελείς τις ακόλουθες εντολές:

ln -s /system/xbin/busybox /system/xbin/ifconfig
ln -s /system/xbin/busybox /system/xbin/route
ln -s /system/xbin /system/xbin/bb

κάνεις disconnect (από το αριστερό πλήκτρο) και βγαίνεις από το connectbot.

Πιθανόν να χρειαστεί να ξανακάνεις εγκατάσταση το openvpn (πάλι στο /system/xbin) και να επιλέξεις /system/xbin/bb στην επιλογή "Choose how openvpn will call ifconfig/route"

 

Αρχικά το είχα κάνει με τον β. τρόπο. Κάποια στιγμή έγινε update το openvpn και σταμάτησε να δουλεύει. Δοκίμασα τον α. τρόπο και το δουλεύω έτσι από τότε.

 

Αλέξανδρος

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α, γειά σου! Και εγώ πάντοτε με τον β' τρόπο το έκανα! Δεν παίζει πλέον το κόλπο με τα symlinks?

 

edit: απέφευγα το α' για να έχω προβλήματα με τα busybox και τον semaphore.

 

τι άλλαξε στα openvpn (inst+settings)? Αυτά από το market δεν χρησιμοποιούμε?

Edited by kokni
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι το openvpn δεν μπορεί να βρει το busybox που περιέχει τις εντολές ifconfig και route.

Υπάρχει δύο λύσεις για το πρόβλημα. Η πρώτη είναι εύκολη και δεν προϋποθέτει adb ή terminal αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα δουλέψει. Η δεύτερη είναι πιο πολύπλοκη αλλά δουλεύει σίγουρα...

 

Καλά όλα αυτά αλλά ο Semaphore περιέχει από μόνος του busybox το οποίο βρίσκεται στο sbin. Επιπλέον εκδόσεις του busybox δημιουργούν προβλήματα στον Semaphore.

 

Α, γειά σου! Και εγώ πάντοτε με τον β' τρόπο το έκανα! Δεν παίζει πλέον το κόλπο με τα symlinks?

 

edit: απέφευγα το α' για να έχω προβλήματα με τα busybox και τον semaphore.

 

τι άλλαξε στα openvpn (inst+settings)? Αυτά από το market δεν χρησιμοποιούμε?

 

Αν έχεις άλλη έκδοση busybox στο xbin διέγραψε την (υπάρχει και επιλογή στην εφαρμογή Semaphore) και ξαναπροσπάθησε μετά από ένα reboot να ξαναβάλεις το Netfilter.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά ο Semaphore περιέχει από μόνος του busybox ο οποίος βρίσκεται στο sbin. Επιπλέον εκδόσεις του busybox δημιουργούν προβλήματα στον Semaphore.

Τι προβλήματα δημιουργεί άλλη έκδοση busybox και που, δεν παρατήρησα κανένα;

 

Αλέξανδρος

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του xda για τον Semaphore έχω δει πολλές φορές τον Στράτο να λέει πως πρόσθετες εκδόσεις του busybox μπορούν να προκαλέσουν μερικές φορές θέματα στον Semaphore.

Από ένα post του Στράτου στο xda: "Sometimes additional busybox versions cause conflict with the Semaphore's bundled.".

Δεν έχω βάλει ποτέ άλλη έκδοση busybox εκτός του Semaphore οπότε δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Bλεπω στο sammobile να εχουν ανεβασει νεα JVZ,δεκεμβριου,για πολωνια

 

την εχουν ανεβασει καιρο αυτή την jvz στις επισημες..μες τον Δεκεμβρη.

 

τωρα μολις ειδα οτι εχει και την ΧΧJVU 2.3.6 πανω!? μου κανει εντυπωση

Edited by apsogos
Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο χρησιμοποιείτε το openvpn και όχι το μανίσιο VPN;

Κάποτε που χρειάστηκα VPN είχα δοκιμάσει το openvpn χωρίς επιτυχία ενώ με το stock VPN έκανα τη δουλεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το παν/μιο αθήνας έχει openvpn και μάλλον δεν παίζει να τους πω να το αλλάξουν!

 

Από όσο κατάλαβα το openvpn installer έχει αλλάξει επίσης και το ../bb δεν χρειάζεται (έτσι λέει το changelog). Σίγουρα όμως έκανα λάθος κάπου στα permissions των su, busybox, ifconfig, route και σχετικών symlinks αλλά δεν ξέρω ακόμη πού είναι το λάθος, πρέπει να ψάξω καλύτερα...

 

O στράτος έβγαλε final 2.5, και άλλαξε τα permissions του su ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Στο Eπίσημα Samsung firmwares του Tyxarakia υπαρχει η 2.3.6 JVZ Poland η οποία εχει 3 αρχεια md5

Στο sammobile firmwares εχει την 2.3.6 JVZ Poland η οποία εχει 1 αρχειo tar

 

Ποια η διαφορά τους;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Στο Eπίσημα Samsung firmwares του Tyxarakia υπαρχει η 2.3.6 JVZ Poland η οποία εχει 3 αρχεια md5

Στο sammobile firmwares εχει την 2.3.6 JVZ Poland η οποία εχει 1 αρχειo tar

 

Ποια η διαφορά τους;

 

Ότι ο Αλεξ την έχει ετοιμάσει για φλασαρισμα :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το παν/μιο αθήνας έχει openvpn και μάλλον δεν παίζει να τους πω να το αλλάξουν!

 

Από όσο κατάλαβα το openvpn installer έχει αλλάξει επίσης και το ../bb δεν χρειάζεται (έτσι λέει το changelog). Σίγουρα όμως έκανα λάθος κάπου στα permissions των su, busybox, ifconfig, route και σχετικών symlinks αλλά δεν ξέρω ακόμη πού είναι το λάθος, πρέπει να ψάξω καλύτερα...

 

O στράτος έβγαλε final 2.5, και άλλαξε τα permissions του su ή κάνω λάθος?

 

Ναι, τα άλλαξε γιατί τα είχαν αλλάξει στην εφαρμογή Titanium Backup και έβγαζε μήνυμα ότι τα permissions είναι λάθος. Δεν ήθελε να τα αλλάξει γιατί δεν το έβρισκε λογικό (γι' αυτό και το ? δίπλα στο "su permissions changed to 6755") και έστειλε μέχρι και email στους δημιουργούς του Titanium για να ρωτήσει γιατί κάνανε κάτι τέτοιο αλλά χωρίς να έχει ανταπόκριση.

 

Στο Eπίσημα Samsung firmwares του Tyxarakia υπαρχει η 2.3.6 JVZ Poland η οποία εχει 3 αρχεια md5

Στο sammobile firmwares εχει την 2.3.6 JVZ Poland η οποία εχει 1 αρχειo tar

 

Ποια η διαφορά τους;

 

Καμία. Απλά ο Tyxerakias τις βάζει με τα τρία αρχεία .md5 ώστε να μπορεί όποιος θέλει να κάνει και repartition. Όταν έχεις ένα αρχείο δεν χρησιμοποιείς το repartition. Επειδή παλιά κανένας δεν διάβαζε τους οδηγούς αρκετοί έκαναν soft brick το κινητό τους και από τότε ο Tyxerakias τα ανεβάζει με τα τρία αρχεία για να μην υπάρχει αυτός ο κίνδυνος.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ότι ο Αλεξ την έχει ετοιμάσει για φλασαρισμα :)

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

τα md5 αρχεια φλασαρονται με Odin (εγω αυτη περασα στο κινητο μου)

Το 1 αρχειο tar πως περνιεται?

TCe
Link to comment
Share on other sites

Με Odin και αυτό. Το βάζεις στην θέση του PDA και φλασάρεις χωρίς repartition.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα άλλαξε γιατί τα είχαν αλλάξει στην εφαρμογή Titanium Backup και έβγαζε μήνυμα ότι τα permissions είναι λάθος. Δεν ήθελε να τα αλλάξει γιατί δεν το έβρισκε λογικό (γι' αυτό και το ? διπλα στο "su permissions changed to 6755") και έστειλε μέχρι και email στους δημιουργούς του Titanium για να ρωτήσει γιατί κάνανε κάτι τέτοιο αλλά χωρίς να έχει ανταπόκριση..

 

Νίκο, σ' ευχαριστώ για την υποστήριξη που παρέχεις στους χρήστες σε θέματα Semaphore (και όχι μόνο φυσικά).

Πραγματικά, οι απαντήσεις σου είναι πάντα εύστοχες και ακριβείς.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι ευχαρίστηση μου!

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστούμε για τον Semaphore και για την διαρκή εξέλιξη του.

Μακάρι, όταν πλέον τελειώσουν οι αναβαθμίσεις της Gingerbread, να δούμε το ταλέντο σου και σε έναν kernel για την ICS.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι βγήκε stable semaphore αλλά δε με βλέπω να ξεκόλάω από την ics. Ποια ήταν τα settings RGB στον 2. 4. 0sc?
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ποια ήταν τα settings στον 2.4.0sc; Ο 2.4.0sc είναι με τα stock χρώματα της Samsung και δεν έχει ρυθμίσεις για να τα αλλάξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο κατάλαβα το openvpn installer έχει αλλάξει επίσης και το ../bb δεν χρειάζεται (έτσι λέει το changelog). Σίγουρα όμως έκανα λάθος κάπου στα permissions των su, busybox, ifconfig, route και σχετικών symlinks αλλά δεν ξέρω ακόμη πού είναι το λάθος, πρέπει να ψάξω καλύτερα...

 

Οκ, βρέθηκε η άκρη καθώς είχε αλλάξει τo openvpn installer και δεν το είχα καταλάβει σωστά - αυτό το ρημάδι γίνεται τόσο σπάνια update που δεν το είχα προσέξει καθόλου. Προσπαθούσα έτσι να το κάνω να δουλέψει με κόλπα που έγραψε και ο Αλέξανδρος ενώ η λύση ήταν μπροστά στα μάτια μου...

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια.

Edited by kokni
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ποια ήταν τα settings στον 2.4.0sc; Ο 2.4.0sc είναι με τα stock χρώματα της Samsung και δεν έχει ρυθμίσεις για να τα αλλάξεις.

Εννοώ είναι το ίδιο με το να βάλω στο voodoo color στο default 2. 3. 3 η κάποια άλλη ρύθμιση του rgb?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι το ίδιο και γι'αυτό έβγαλε την sc έκδοση ο Στράτος. Αν βάλεις την sc έκδοση θα έχεις τα stock χρώματα της Samsung. Αν βάλεις την έκδοση με τα Voodoo και Speedmod Colors τότε θα έχεις τα default χρώματα αυτών των δύο ή τα χρώματα που θα ρυθμίσεις εσύ. Επομένως αν θέλεις να απαλλαγείς τελείως από αυτά ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις την sc έκδοση του Semaphore.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...ειμαι στην jw1 με semaphore 2.4.0 sc και θελω να βαλω τον 2.5.0 bm sc αλλα απο οτι καταλαβα θα τα χασω ολα

Οι αποριες μου ειναι τρεις...πρωτον αξιζει να το κανω μιας και δεν ειμαι σε jvu η να κατσω στ αυγα μου?

Δευτερον πως παιρνω backups των εφαρμογων μου?..κανονικα με titanium η πρεπει να ακολουθησω αλλη διαδικασια?

Τριτον το setup μου αυτη τη στιγμη ειναι uv(0-25-25-50-50),governor ondemand,scheduler simple,netfilter tick,virtual cache tick,vm kernel tweaks chainfire settings,low mem killer 60(supercharge),sd card read ahead 256-64,touchscreen chainfire,network tweak tick. Υπαρχει κατι που δεν εχω κανει η κατι που θα πρεπε να ρυθμισω διαφορετικα?(συγνωμη για τις τοσες αποριες αλλα δεν εβγαλα και πολυ ακρη οταν διαβασα οδηγους απο το xda που εξηγουσαν τι ειναι καθε τι και μερικα δεν τα ειχαν)

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα με το να περάσεις καινούργιο kernel.

Backup εφαρμογών παίρνεις με το Titanium.

Οι ρυθμίσεις στην εφαρμογή Semaphore είναι προσωπική επιλογή του καθενός σύμφωνα με τα γούστα του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα με το να περάσεις καινούργιο kernel.

Backup εφαρμογών παίρνεις με το Titanium.

Οι ρυθμίσεις στην εφαρμογή Semaphore είναι προσωπική επιλογή του καθενός σύμφωνα με τα γούστα του.

Ναι εχεις δικιο ειναι προσωπικη αποψη του καθενος...για να χεις ομως αποψη πανω σε κατι απαιτειται να καταλαβαινεις περι τινος προκειται...υπαρχει καποιος οδηγος η thread που εξηγουν τι κανει το καθε τι? η αν καποιος πιο εμπειρος που χρησιμοποιει semaphore ανεβαζε ενδεικτικα τις ρυθμισεις του?ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Ο Στράτος χρησιμοποιεί τις default ρυθμίσεις. Εγώ έχω βάλει VM and Kernels Tweaks> Chainfire, Low Memory Killer> 64MB και SD-Card read ahead> 256kb-64kb. Εδώ θα δεις τι κάνουν μερικά από αυτά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα εχω προβλημα με το SwiFTP εχω βαλει ολεσ τισ ρυθμισεις ip κτλ αλλα δεν μπορω να συνδεθω αν μπορειτε βοηθειστε για τι παιδευομαι κανα 2 μερες ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...