Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καποιος για βοηθεια;;;

 

Aν μιλάς για custom rom, δες ΕΔΩ

διάβασε προσεκτικά τα σχόλια μου εκεί, είναι πολύ καλή, πανγρήγορη και η μπαταρία με νορμαλ χρήση κρατάει άνετα πάνω από 3 μέρες! Αν θέλεις βάζεις και το (ομολογουμένως) πολύ όμορφο θέμα που προτείνω εκεί.

Αν πάλι μιλάς για στοκ, η JVR με μοντεμ απο την JVQ και semaphore κερνελ είναι επί του παρόντος μονόδρομος καθώς για την 2.3.5 (JVS) έχουν αναφερθεί προβλήματα με το wi-fi

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φιλε εαν διαγραψω ολα τα αρχεια odex μεσα απο τον φακελο system/app μπορει η rom να γινει deodexed?εχω την stock jvr με το CSC της JVQ.

 

Φυσικά και όχι :)

Θα παραθέσω μια εξήγηση που είχα γράψει σε άλλο section...

 

Τα .odex αρχεία είναι μεγάλη συζήτηση και θα σε στείλω στο google :google:

Συνοπτικά, είναι κομμάτια των εφαρμογών του συστήματος android, που είναι βελτιστοποιημένα πριν ξεκινήσει η εφαρμογή. Είναι αρχικά: Optimized Dalvik EXecutable. Υποτίθεται ότι βοηθάνε την ταχύτητα της εκκίνησης γιατί φορτώνουν κομμάτια της εφαρμογής πριν αυτή ανοίξει, στο cache της εικονικής Dalvik μηχανής του Android (DVM), που είναι η βασισμένη σε Java μέθοδος που το Android χρησιμοποιεί για να τρέξει εφαρμογές. Και το odex εξαρτάται από το framework κομμάτι της συγκεκριμένης ROM, οπότε δε μπορείς να μεταφέρεις ένα odex σε άλλο τηλέφωνο, εκτός αν έχει ακριβώς το ίδιο firmware.

 

Μπορείς όμως χρησιμοποιώντας το framework που ταιριάζει με αυτό το odex, να το μετατρέψεις σε σκέτο .dex αρχείο, και να τo ενώσεις με το .apk, οπότε έτσι γίνεται ανεξάρτητο από τη συσκευή. Η διαδικασία αυτή λέγεται deodexing, και γίνεται πολύ συχνά, ώστε εφαρμογές να είναι ανεξάρτητες της rom. Π.χ. στο πρώτο μήνυμα υπάρχει το InfoAlarm.apk, που είναι το daily briefing app. Κανονικά, αυτό είναι odexed app, που κανονικά έρχεται σε 2 αρχεία, .apk και .odex. Το αρχείο apk όμως που υπάρχει στο πρώτο μήνυμα, είναι deodexed, που σημαίνει ότι "περιέχει" το odex, το οποίο προηγουμένως ήταν δίπλα του. Γι'αυτό μπορούν να το βάλουν και οι κάτοχοι JVR, και JVQ, και όποιοι άλλοι θέλουν (αρκεί να είναι συμβατό με το firmware και τη συσκευή).

 

Μπορείς να κάνεις deodex όλο το framework του τηλεφώνου και όχι μόνο ένα system app, και αυτό κάνουν τα παιδιά στο xda για να φτιάξουν custom ROMs που φορτώνουν σε όλες τις συσκευές. Επίσης αν δεν είναι deodexed η ROM, δεν μπορείς να βάλεις custom θέματα, χρώματα και αρώματα.

 

Άρα, για να απαντήσω και την παραπάνω ερώτηση, όπως είπα, αρκεί απλά να κοιτάξεις στους φακέλους του συστήματος για να δεις αν υπάρχουν .odex αρχεία. Αν ναι, είναι odexed. Αν όχι, προφανώς είναι de-odexed (ξεοντεξιασμένο? :p). Αυτό όμως σημαίνει ότι απλά το odex κομμάτι μεταφέρθηκε μέσα στo apk που το συνόδευε, και μάλλον υπάρχει εκεί ως ένα class.dex αρχείο. Όχι ότι απλά σβήστηκε.... αν απλά σβήσεις τα odex, δε θα σου ανοίγει το τηλέφωνο. Καθόλου.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλες οι stock roms είναι odexed ενώ οι customs είναι deodexed. Παλιότερα είχαν δώσει τα παιδιά ένα πολύ καλό άρθρο που εξηγούσε τις διάφορες αλλά δεν μπορώ να το βρω αυτή τη στιγμή! :-(

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Δεν πειράζει έψαξα κι εγώ και δεν βρήκα κάτι εδώ πέρα οπότε διάβασα διάφορα που βρήκα από google και κατάλαβα κάτι λίγα. Βέβαια ευχαριστώ και τον tyxerakia που το επεξήγησε με λίγα λόγια και κατανοητά :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα οπως καθομουν μου ηρθε μια φλασια να περασω glow overscroll με cwm εκανα flash update και στην επανεκινηση μου βγαζει το samsung logo ξανα και ξανα. αυτο ειναι το bootloop??? πριν το περασω εκανα ενα μπακαπ μεσα απο το cwm. αλλα αφου κολλησε το κινητο μπηκα σε cwm recovery εκανα restore αλλα τιποτα. και τωρα που πηγα να ξανακανω restore μου λεει unknown volume for path κτλ...

εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα καποιον οδηγο για επαναφορα απο τετοιο μπρικαρισμα... μπορω να το επαναφερω χωρις φλασαρισμα ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δεν είναι deodexed η ROM, δεν μπορείς να βάλεις custom θέματα, χρώματα και αρώματα.

 

Δεν ισχύει αυτό. Απλά το theming στις deodex είναι πιο εύκολο.

Σε odex θεμα απλά δεν μπορείς να έχεις διάφορες lockscreens και overscroll glow.

Αυτό που πρέπει να κάνει ο themer είναι να βγάλει lockscreens και overscroll από το deodex θέμα του και να κάνει την μετατροπή σε odex.

 

Πλέον βγαίνουν θέματα και για odex ρομς γιατί όπως μας απέδειξε ο brotuck και ο damian, οι odex custom roms είναι πολύ καλύτερες-γρήγορες-σταθερές από τις deodex. (όπως η tornado που φορώ..! :p )

 

πληροφοριακά :p!

 

παιδια καλησπερα οπως καθομουν μου ηρθε μια φλασια να περασω glow overscroll με cwm εκανα flash update και στην επανεκινηση μου βγαζει το samsung logo ξανα και ξανα. αυτο ειναι το bootloop??? πριν το περασω εκανα ενα μπακαπ μεσα απο το cwm. αλλα αφου κολλησε το κινητο μπηκα σε cwm recovery εκανα restore αλλα τιποτα. και τωρα που πηγα να ξανακανω restore μου λεει unknown volume for path κτλ...

εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα καποιον οδηγο για επαναφορα απο τετοιο μπρικαρισμα... μπορω να το επαναφερω χωρις φλασαρισμα ρομ?

 

Κάνε wipe cache και wipe dalvik cache απο cwm. κάνε restore το backup, ξανακανε wipe cache,dalvik cahe και reboot.

Δοκίμασε και πες μας

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. Απλά το theming στις deodex είναι πιο εύκολο.

Σε odex θεμα απλά δεν μπορείς να έχεις διάφορες lockscreens και overscroll glow.

Αυτό που πρέπει να κάνει ο themer είναι να βγάλει lockscreens και overscroll από το deodex θέμα του και να κάνει την μετατροπή σε odex.

 

Πλέον βγαίνουν θέματα και για odex ρομς γιατί όπως μας απέδειξε ο brotuck και ο damian, οι odex custom roms είναι πολύ καλύτερες-γρήγορες-σταθερές από τις deodex. (όπως η tornado που φορώ..! :p )

 

πληροφοριακά :p!

 

Δηλαδή στην stock JVR υπάρχει περίπτωση να αλλάξω αυτό το άθλιο lockscreen?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην stock JVR υπάρχει περίπτωση να αλλάξω αυτό το άθλιο lockscreen?

 

Σαφώς. Απλά μπορείς να βάλεις μονο to stock android lockscreen η αυτό που έχεις ήδη (glass).

 

Edit: οριστε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=17512773

Το πρώτο κατεβαζεις εσύ jvr stock lock odex.

Παρε ενα backup απο cwm καλου κακου πρώτα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παω να κανω wipe cache και μου λεει cant mount /cache/recovery/last_log κτλ... unknown volume for path και γενικα οτι επιλογη και να κανω αυτο μου εμφανιζει
Link to comment
Share on other sites

παω να κανω wipe cache και μου λεει cant mount /cache/recovery/last_log κτλ... unknown volume for path και γενικα οτι επιλογη και να κανω αυτο μου εμφανιζει

 

μάλλον ξεφτιλιστηκε.. Δεν γνωρίζω πως μπορεί να συνέλθει.

Εάν περάσεις ξανα με οντιν την ρομ που φοράς (δεν μας είπες ποια..) και κάνεις restore πιστεύω θα δουλέψει.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προφανως με τετοιο ξεφτιλα κατοχο που εχει...:D στοκ 2.3.3 jvn με semaphore 1.6 εχω. και νομιζω οτι το backup εγινε στην εσωτερικη καρτα... καλα να παθω...:( οποτε δεν μπορω να κανω restore αν ξαναπερασω τη ρομ σωστα?
Link to comment
Share on other sites

προφανως με τετοιο ξεφτιλα κατοχο που εχει...:D στοκ 2.3.3 jvn με semaphore 1.6 εχω. και νομιζω οτι το backup εγινε στην εσωτερικη καρτα... καλα να παθω...:( οποτε δεν μπορω να κανω restore αν ξαναπερασω τη ρομ σωστα?

 

Μπορείς κανονικά. Η sd δεν διαγράφεται όταν φλασαρεις με οντιν :)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λεω να περασω jvr αφου θα την κανω την διαδικασια ετσι και αλλιως .τωρα πρεπει να ξανακανω repartition? επισης οπως ειπα εχω semaphore 1.6 kernel πρεπει να ξαναπερασω πρωτα στοκ κερνελ? εχω γινει λιγο ενοχλητικος αλλα ειναι η πρωτη φορα που μπρικαρω το τηλεφωνο μου:O ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

λεω να περασω jvr αφου θα την κανω την διαδικασια ετσι και αλλιως .τωρα πρεπει να ξανακανω repartition? επισης οπως ειπα εχω semaphore 1.6 kernel πρεπει να ξαναπερασω πρωτα στοκ κερνελ? εχω γινει λιγο ενοχλητικος αλλα ειναι η πρωτη φορα που μπρικαρω το τηλεφωνο μου:O ευχαριστω εκ των προτερων

 

Καλύτερα.

όταν περνας στοκ ρομ με οντιν, έχεις τον αρχικό κερνελ της samsung.

Καλό είναι να κάνεις και repartition (κάνουμε repartition μόνο σε ρομ με 3 αρχεία. Code,modem,csc. Στους οδηγούς νομίζω όλες είναι σε μορφή 3ων αρχείων)

 

Πέρνα jvr με csc jvq και μοντεμ jvs.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς. Απλά μπορείς να βάλεις μονο to stock android lockscreen η αυτό που έχεις ήδη (glass).

 

Edit: οριστε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=17512773

Το πρώτο κατεβαζεις εσύ jvr stock lock odex.

Παρε ενα backup απο cwm καλου κακου πρώτα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Το είχα δει αυτό το thread αλλά έβλεπα για JVS ότι έλεγε και δεν ήξερα ότι στην 153 σελίδα έχει για JVR :lol: Τα υπόλοιπα CUSTOMIZATIONS που έχει στην σελίδα, κάνουν για odexed rom ή θα την καταστρέψω?

 

Edit: Πέρασα το αρχείο και άλλαξαν κι άλλα πράγματα δεν το είχα καταλάβει ότι είναι όλα στο πακέτο. Οπότε προφανώς μπορώ να βάλω κι άλλο σηματάκι στην μπαταρία κλπ κλπ. Thanks :) Μία ερώτηση. Το backup του cwm εκτός απο την ρομ, κρατάει και ρυθμίσεις και user data και εφαρμογες?

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Έγινε και αυτό... battery drain σε JVR με Semaphore 1.6.0! Κατανάλωσε 45% μέσα σε 6 ώρες!:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα jvr εβαλα semaphore ξανα και ολα τελεια. ωραιο και το μαυρο notification bar .ωραια λεω ας κανω και το restore να επαναφερω τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις. το κανω και ξανα bootloop!!! πως γινεται? αφου πρωτα εκανα μπακαπ και μετα flash update για το glow overscroll. δεν επρεπε να ειναι στο μπακαπ
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το αρχείο και άλλαξαν κι άλλα πράγματα δεν το είχα καταλάβει ότι είναι όλα στο πακέτο. Οπότε προφανώς μπορώ να βάλω κι άλλο σηματάκι στην μπαταρία κλπ κλπ. Thanks :) Μία ερώτηση. Το backup του cwm εκτός απο την ρομ, κρατάει και ρυθμίσεις και user data και εφαρμογες?

 

ειναι πακετο :)

μπορεις να βαλεις οτι θελεις αρκει να ρωτησεις τον $omator πρωτα για να μην κανεις καμια πατατα!

το backup απο cwm (nandroid backup) κραταει τα παντα.

 

 

λοιπον εβαλα jvr εβαλα semaphore ξανα και ολα τελεια. ωραιο και το μαυρο notification bar .ωραια λεω ας κανω και το restore να επαναφερω τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις. το κανω και ξανα bootloop!!! πως γινεται? αφου πρωτα εκανα μπακαπ και μετα flash update για το glow overscroll. δεν επρεπε να ειναι στο μπακαπ

 

κατι παει πολυ στραβα οποτε μην ασχολεισε με το backup..

επισης Overscroll glow δεν γινεται να περασεις σε odex ρομ. σπαει το framework για τα καλα..!

Link to comment
Share on other sites

δεν πηραζει για το μπακαπ θα ξαναβρω εφαρμογες και ρυθμισεις. σημασια εχει οτι δεν εχασα φωτο και βιντεο (ειχα παει και στον kobe bryant στην ερμου προχτες και δεν τα ειχα περασει στο pc :D) λιγο νωριτερα να ειχα μπει στο φορουμ θα ειχα δει το ποστ για τα odexed deodexed αλλα βιαστηκα... τεσπα το παθημα μαθημα. α και κατι τελευταιο μπορουμε να βγαλουμε το boot animation της swiss? η γενικοτερα να περασουμε κατι αλλο? ειχα δει ενα thread μια φορα αλλα δεν το ξαναβρηκα
Link to comment
Share on other sites

δεν πηραζει για το μπακαπ θα ξαναβρω εφαρμογες και ρυθμισεις. σημασια εχει οτι δεν εχασα φωτο και βιντεο (ειχα παει και στον kobe bryant στην ερμου προχτες και δεν τα ειχα περασει στο pc :D) λιγο νωριτερα να ειχα μπει στο φορουμ θα ειχα δει το ποστ για τα odexed deodexed αλλα βιαστηκα... τεσπα το παθημα μαθημα. α και κατι τελευταιο μπορουμε να βγαλουμε το boot animation της swiss? η γενικοτερα να περασουμε κατι αλλο? ειχα δει ενα thread μια φορα αλλα δεν το ξαναβρηκα

 

στις 2.3.4 εχουμε προβλημα με το bootanimation. σε καποιους κερνελ γινεται σε καποιους οχι ( σε semaphore γινεται νομιζω ακομα).

στον sema περνουσα το bootanimation.zip στο /system/media αν θυμαμαι καλα. αν εχει αλλαξει κατι ας ενημερωσει καποιος.

 

οσο κρατας titanium backups στο pc και δεν γινει καποιο corrupt στους bootloaders, παντα μπορεις να φλασαρεις νεα ρομ με το οντιν!

αν σου καψει πλακετα ή αν δεν ανοιγει,δεν μπαινει σε cwm και dlmode,τοτε το πας για service και δεν βρισκουν τιποτα λογικα..!:lol:

Link to comment
Share on other sites

α και κατι τελευταιο μπορουμε να βγαλουμε το boot animation της swiss?

 

Γι' αυτόν τον λόγο προτείνεται να περνιέται η JVR με το CSC της JVQ. Αφού θα κάνεις που θα κάνεις τον κόπο να ξαναφλασάρεις, πέρνα αυτόν τον συνδυασμό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτόν τον λόγο προτείνεται να περνιέται η JVR με το CSC της JVQ. Αφού θα κάνεις που θα κάνεις τον κόπο να ξαναφλασάρεις, πέρνα αυτόν τον συνδυασμό.

 

α καλα.. εγω διαβασα "Να βαλουμε το bootanimation της swiss":lol:

οτι λεει ο Μακης πρεπει να κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει battery drain προς τα πάνω. Μέσα σε 15 λεπτά έχει ανεβεί 4% χαχα

 

edit: 8% :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει battery drain προς τα πάνω. Μέσα σε 15 λεπτά έχει ανεβεί 4% χαχα

 

edit: 8% :p

 

Παραλίγο να μην χτυπήσει το ξυπνητήρι το πρωί. Όταν είδα την μπαταρία στο 6%, όταν πριν από 6 ώρες ήταν περίπου στο 50%, πήγα να πάθω εγκεφαλικό.:wacko:

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον battery drain σε 2.3.4 ή έκανα εγώ την αρχή;

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παραλίγο να μην χτυπήσει το ξυπνητήρι το πρωί. Όταν είδα την μπαταρία στο 6%, όταν πριν από 6 ώρες ήταν περίπου στο 50%, πήγα να πάθω εγκεφαλικό.:wacko:

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον battery drain σε 2.3.4 ή έκανα εγώ την αρχή;

 

Εγώ προσωπικά μετά από 5 κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης σε juwe 5.3 με semaphore 1.6 έμεινα έκπληκτος, με λίγη χρήση wifi και χώρις να ασχολούμαι πολύ μαζί του, το τηλέφωνο κράτησε 5 ημέρες ανοιχτό όπου με αντίστοιχη χρήση σε 2.3.3 την 2η ημέρα έμπαινε στον φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά μετά από 5 κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης σε juwe 5.3 με semaphore 1.6 έμεινα έκπληκτος, με λίγη χρήση wifi και χώρις να ασχολούμαι πολύ μαζί του, το τηλέφωνο κράτησε 5 ημέρες ανοιχτό όπου με αντίστοιχη χρήση σε 2.3.3 την 2η ημέρα έμπαινε στον φορτιστή.

 

Η Juwe είναι custom rom, αν και για να λες ότι κράτησε 5 μέρες το κινητό ανοιχτό πάει να πει ότι δεν το χρησιμοποιείς σαν smartphone.

Το θέμα είναι ότι δεν είχα ξανακούσει για battery drain σε 2.3.4 και ξαφνικά σε ένα βράδυ έγινε και αυτό!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...