Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις εγκαταστήσει το Play Store ή έχεις ακόμα το Android Market; Αν έχεις το Android Market δοκίμασε να βρεις και να εγκαταστήσεις το Play Store κάνοντας και μία διαγραφή δεδομένων της εφαρμογής μετά. Αν δεν δουλέψει και αυτό τότε δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να πηγαίνει στραβά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα ηθελα να ρωτησω τι διαφορα εχει η

I9000XWJW1 Netherlands

και η

I9000XWJW1 Netherlands (KPN)!!!

αμα βαλω καποια απο αυτες θα εχω προβλημα με τα ελληνικα??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την JW1 που υπάρχει στον οδηγό και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα Ελληνικά. Γενικά όσες ROM είναι I9000XW--- έχουν υποστήριξη Ελληνικών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις εβαλα τον http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3863624#post3863624

μπορει κανεις να μου πει, τωρα που ειναι root η συσκευη μου πως θα κανω uninstall to samsung application ?

γενικα πως κανω uninstall εφαρμογες που δεν θελω στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Με το Titanium Backup μπορείς να απεγκαταστήσεις ότι εφαρμογή θέλεις αλλά προσοχή τι θα βγάλεις γιατί μετά δεν υπάρχει η δυνατότητα από το Titanium να την επαναφέρεις.

Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις ποιες εφαρμογές μπορείς να αφαιρέσεις με ασφάλεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω,

αλλα 2 πραγματα, πως μπορω να φτιαξω το wireless (με πεταει αρκετα συχνα απο το δικτιο μου ), και το rotation του κινητου, δηλαδη να μη γυρναει χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πρόβλημα με το Wi-Fi έχει να κάνει με το router που έχεις. Σε μερικά υπάρχει πρόβλημα και υπάρχουν συχνές αποσυνδέσεις. Αναβάθμισε το firmware του router σου μήπως και φτιάξει ή βάλε μια static IP.

Το rotation το απενεργοποιείς κατεβάζοντας την status bar και πατώντας το εικονίδιο που είναι για το rotation.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ, βλέπω στο xda ότι το odin3 είναι σε έκδοση 1.85, με αυτήν θα φλασάρω ή με την 1.3 του οδηγού? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ουσιαστική διάφορα, απλά η καινούργια έκδοση έχει περισσότερες επιλογές που μας είναι ουσιαστικά άχρηστες. Κάνεις την δουλειά σου και με τα δύο, οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2 Beta-4

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μένω στα παλιά και σίγουρα :)

 

Προσπαθώ να μπω σε CWM Recovery mode και βγαίνω στην οθόνη Galaxy S σταθερή... τι παίζει?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μπω σε CWM Recovery mode και βγαίνω στην οθόνη Galaxy S σταθερή... τι παίζει?

 

σε recovery ή download mode θες να μπεις; (επειδή ανέφερες το οντιν πιο πάνω)

αν δεν έχεις custom kernel τώρα, δεν έχεις cwm recovery.

αν θες να φλασαρεις με όντιν θες download mode και το έχεις

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

recovery για να κάνω back up κ.λ.π. και ναι έχω τον semaphore. Το 3 button mode με βάζει κανονικά σε download mode, άρα δουλεύει...

 

Edit για να είμαι σίγουρος πέρασα την τελευταία έκδοση, τώρα ψάχνω το το .tar για να βάλω ξανά το CWM από odin, υπάρχει κάποιο link?

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πατάς τα σωστά κουμπιά για να μπεις (volume up, power, home) και δεν μπαίνει, τότε κάτι δεν πάει καλά. Μπες download mode και ξαναφλάσαρε τον semaphore. Δεν θα χάσεις κανένα δεδομένο και λογικά θα στρώσει το recovery.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξαναφλάσαρα την τελευταία έκδοση του semaphore, όλα καλά αλλά όταν πατάω τα τρια κουμπιά (σωστά) δεν με βάζει. Ψάχνω το .tar αρχείο για να ξαναφλασάρω το CWM αλλά δεν το βρίσκω... κάποιο link μπορεί να μου δώσει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Με το Titanium Backup μπορείς να απεγκαταστήσεις ότι εφαρμογή θέλεις αλλά προσοχή τι θα βγάλεις γιατί μετά δεν υπάρχει η δυνατότητα από το Titanium να την επαναφέρεις.

 

Μπορει να γινει η απεγκατασταση και με το SD Maid;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξαναφλάσαρα την τελευταία έκδοση του semaphore, όλα καλά αλλά όταν πατάω τα τρια κουμπιά (σωστά) δεν με βάζει. Ψάχνω το .tar αρχείο για να ξαναφλασάρω το CWM αλλά δεν το βρίσκω... κάποιο link μπορεί να μου δώσει κανείς?

Μα το cwm το έχει ο semaphore. Αφού έχεις semaphore έχεις και cwm. Τώρα τι πάει στραβά δε ξέρω. Ίσως αν βάλεις κάποια εφαρμογή όπως το rom manager και κάνεις reboot in recovery να σου ανοίξει.

Μπορει να γινει η απεγκατασταση και με το SD Maid;

Από ότι βλέπω ναι. Αλλά θα προτιμούσα titanium. Δίνει πολλές δυνατότητες όπως και για backup πριν σβήσεις κάτι αν δεν είσαι σίγουρος.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξαναφλάσαρα την τελευταία έκδοση του semaphore, όλα καλά αλλά όταν πατάω τα τρια κουμπιά (σωστά) δεν με βάζει. Ψάχνω το .tar αρχείο για να ξαναφλασάρω το CWM αλλά δεν το βρίσκω... κάποιο link μπορεί να μου δώσει κανείς?

 

Όταν βάζεις Semaphore περνάει αυτόματα και το CWM. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

 

Μπορει να γινει η απεγκατασταση και με το SD Maid;

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το SD Maid οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά αν και έχω την εντύπωση ότι αυτή η εφαρμογή καθαρίζει ότι έχει απομείνει από τις εφαρμογές που έχεις απεγκαταστήσει και διάφορα άλλα άχρηστα αρχεία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μα το cwm το έχει ο semaphore. Αφού έχεις semaphore έχεις και cwm. Τώρα τι πάει στραβά δε ξέρω. Ίσως αν βάλεις την εφαρμογή cwm και κάνεις reboot in recovery να σου ανοίξει.

 

Και με αυτό τον τρόπο με βγάζει σε οθόνη "GALAXY S", μήπως από εδώ πρέπει να κάνω κάτι? Μενού, κουμπί τι? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και με αυτό τον τρόπο με βγάζει σε οθόνη "GALAXY S", μήπως από εδώ πρέπει να κάνω κάτι? Μενού, κουμπί τι? Ευχαριστώ!

 

Μπα μάλλον κάτι πάει στραβά. Στο recovery μπαίνεις όπως και στο download mode, με μόνη διαφορά αντί για volume down πατάς volume up. Δεν τα αφήνεις τα κουμπιά αμέσως μόλις ανάψει η οθόνη. Κράτα τα για 2 δευτερόλεπτα. Επίσης δοκίμασε κάποια παλαιότερη έκδοση semaphore. (2.4.0)

 

Edit: πριν έκανα λάθος, η εφαρμογή cwm δεν νομίζω ότι έχει reboot in recovery. Το διόρθωσα (έγραψα την εφαρμογή rom manager που έχει σίγουρα τέτοια επιλογή :p)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Ο.κ. θα δοκιμάσω και θα δούμε, ευχαριστώ και πάλι :)

 

Φλάσαρα από την αρχή JW1+semaphore 2.4bm και τώρα δουλεύουν τα συστήματα. Έκανα και data/factory reset + cache partition + dalvik cache αλλά εξακολουθώ να βλέπω παλιά αρχεία στην μνήμη του τηλεφώνου (νόμιζα ότι έτσι σβήνουν τα πάντα). Μια κι έκανα όλη την ιστορία έτρεξα και το CF root-ext4, και είμαι καινούριος... Την επόμενη θα πάμε για παγωτάκι :)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα από την αρχή JW1+semaphore 2.4bm και τώρα δουλεύουν τα συστήματα. Έκανα και data/factory reset + cache partition + dalvik cache αλλά εξακολουθώ να βλέπω παλιά αρχεία στην μνήμη του τηλεφώνου (νόμιζα ότι έτσι σβήνουν τα πάντα). Μια κι έκανα όλη την ιστορία έτρεξα και το CF root-ext4, και είμαι καινούριος... Την επόμενη θα πάμε για παγωτάκι :)

 

Μηπως αυτα τα αρχεια που λες οτι ξεμειναν, ειναι στην εξ.καρτα sd? Γιατι μετα απο φλασαρισμα με odin περιεργο να χουν μεινει υπόλοιπα αρχείων

 

Tapatalked from my Galaxy Note

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική sd δεν διαγράφεται μετά το φλασαρισμα.

Εκτος αν κάνεις format sdcard απο cwm ή διαγραφή αποθηκευτικού χώρου usb (κάπως έτσι) από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, δεν το ήξερα αυτό... Δηλαδή χαλαρά το πουλάς κι έχεις διάφορα μέσα :(

Αυτό : -CRT screen-off / Electron beam τροποποίηση- τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, δεν το ήξερα αυτό... Δηλαδή χαλαρά το πουλάς κι έχεις διάφορα μέσα :(

Αυτό : -CRT screen-off / Electron beam τροποποίηση- τι κάνει?

 

Αν απλά κάνεις factory reset (factory reset= επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δηλαδή χάνεις ρυθμίσεις και προγράμματα, τίποτε άλλο όμως!) ναι, ακόμα και οι φωτογραφίες:X μένουν μέσα! Με την επιλογή που είπε ο Νίκος παραπάνω όμως σβήνονται όλα τα λοιπά αρχεία της sd.

 

CRT screen-off / Electron beam = εφέ όταν σβήνει το κινητό, σβήνει όπως κλείνανε παλιά οι τηλεοράσεις (

)
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω γυρισει froyo εδω και πολυ καιρο για διαφορους λογους... :p

 

Σκεφτομαι και εγω την επιστροφη σε Froyo 2.2.1: I9000XWJS8, (φανταζομαι αυτη θα εχεις), ο λογος ειναι το wifi και διαβασα εδω οτι υποστηριζει και 2 way recording. Tην μπαταρια σε σχεση με την jw1 πως την βλεπεις; επισης υστερει πολυ σε ταχυτητα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...