Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν εννοείς τα 2 αρχεία που είναι 5.6 mb τα δοκίμασα. θέλει πάλι όλοι την 2.3.5 απο την αρχή?

 

Ποια 2 αρχεία; Ένα αρχείο είναι ο kernel. Kαι αν περάσεις τον κερνελ της JVT δε θα βλέπεις πια ψάρι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ποια 2 αρχεία; Ένα αρχείο είναι ο kernel. Kαι αν περάσεις τον κερνελ της JVT δε θα βλέπεις πια ψάρι.

κάπου χάθηκα. τα 2 αρχεία που έλεγα είναι απο τον root οδηγό. ξαναβάζω την 235 απο την αρχη. ευχαριστώ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

κάπου χάθηκα. τα 2 αρχεία που έλεγα είναι απο τον root οδηγό. ξαναβάζω την 235 απο την αρχη. ευχαριστώ για την βοηθεια

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις προσεκτικά τον οδηγό. Δεν καταλαβαίνω γιατί πάτε να κάνετε πράγματα χωρίς να διαβάσετε πρώτα. Ο οδηγός γράφει (και έχω βάλει και πολλά θαυμαστικά και αστεράκια), ότι η μέθοδος fuguroot είναι προβληματική για τις 2.3.5. Κι όμως επιμένετε να το κάνετε.

Άλλο παράδειγμα είναι ο φίλος χθες που ενώ διάλεξε αυτός μόνος του τα βήματα που του αρέσανε να ακολουθήσει για να περάσει την ελληνική rom, μετά ρωτούσε γιατί δεν έχει ελληνικά πληκτρολόγια....

 

Τα περισσότερα προβλήματα παρουσιάζονται λόγω έλλειψης ενημέρωσης...έχουμε κάνει πολλές προσπάθειες και οι mods και οι παλιότεροι χρήστες να μαζέψουμε τις απαραίτητες πληροφορίες στα επισημασμένα θέματα. Pleeeeeeease διαβάστε τα!!! :!:

 

Ο καλύτερος και πιο εύκολος τρόπος για root (και όχι μόνο) στην JVT 2.3.5, είναι ο kernel του Στράτου, o semaphore. Βάλε αυτόν λοιπόν και βρες την υγειά σου.... ;)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

*!*!* Οι 2.3.5 εκδόσεις είναι πολύ γεμάτες, και η τελευταία έκδοση του fuguroot δε δουλεύει. Δουλεύει η παλιά, που βρίσκεται στο site του, η οποία αφαιρεί 2 αρχεία που χρειάζονται για το Kies καθώς και τον ήχο εκκίνησης, που μπορούν να μπούνε μετά χειροκίνητα *!*!*

ΧΧJVS Kernel: Λήψη (5.6 MB) (Διπλό κλικ για αποσυμπίεση σε φάκελο της επιλογής μας)

ΧΧJVΤ Kernel: Λήψη (5.6 MB) (Διπλό κλικ για αποσυμπίεση σε φάκελο της επιλογής μας)

εδώ είμαι και κατάλαβα πως πρέπει να συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks!

παντως ο συνδυασμός αυτος τα σπαει!

ειχατε δικιο παιδιά! το κινητο δεν το εχω δει ποτε τοσο γρηγορο!

:)

 

Χαίρομαι που σου αρέσει ο συνδυασμός. Πιστεύω ότι ο αδερφός σου θα το ευχαριστηθεί το κινητό τώρα! Άντε να δούμε μήπως πάρουμε και το ICS και γίνει ακόμα πιο γρήγορο το κινητό!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο πριν την αναβάθμιση να κάνω backup και μετά restore ή το κάνω για καβάντζα, δεν υπάρχει ένα πρόγραμμα για full backup χωρίς root? Δεν θέλω να χάσω την εγγύηση και γενικά σε αυτή την φάση θα προτιμούσα να κάνω τα πράγματα απλά γιατί δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Για το nandroid παιζει ρόλο αν είσαι σε ext4 ή rfs filesystem?

 

Όχι δεν παίζει κανένα ρολο

 

Είναι απαραίτητο πριν την αναβάθμιση να κάνω backup και μετά restore ή το κάνω για καβάντζα, δεν υπάρχει ένα πρόγραμμα για full backup χωρίς root? Δεν θέλω να χάσω την εγγύηση και γενικά σε αυτή την φάση θα προτιμούσα να κάνω τα πράγματα απλά γιατί δεν έχω πολύ χρόνο να ασχοληθώ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Αν θα την κάνεις μεσω κιες και δεν θέλεις ροοτ ουτε να σβησεις τίποτε, νομίζω δεν θα χαθεί κατι.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Αν θα την κάνεις μεσω κιες και δεν θέλεις ροοτ ουτε να σβησεις τίποτε, νομίζω δεν θα χαθεί κατι.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Eγω πάλι αμφιβάλλω ότι μπορεί το kies να κρατήσει δεδομένα εφαρμογών στο backup. Επαφές και μηνύματα ναι, αλλά νομίζω μέχρι εκεί.

Το Kies πάντως δε σβήνει δεδομένα. Απλά πριν από κάθε αναβάθμιση είναι καλύτερο να γίνει επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, εκεί είναι το θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Περασα τον νεο semaphore 1.8.1 και εχω ορισμενα προβληματακια.σε ορισμενα addons οπως το dirtyness και το virtual cashe 50mb οταν τα ενεργοποιω κανει restart το κινητο και μετα οταν ξεκινα παλι μου εχει χαλασει ολη την σειρα των εφαρμογων στο μενου η εχουν χαθει οι 3 απο τις 4 συντομευσεις στην μπαρα κατω με το μενου.με την 1.8.0 δεν ειχα τετοια θεματα.να ξαναπερασω τον κερνελ η δε παιζει ρολο;

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Το Kies πάντως δε σβήνει δεδομένα. Απλά πριν από κάθε αναβάθμιση είναι καλύτερο να γίνει επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, εκεί είναι το θέμα.

 

Αυτό εννοούσα

 

Eγω πάλι αμφιβάλλω ότι μπορεί το kies να κρατήσει δεδομένα εφαρμογών στο backup. Επαφές και μηνύματα ναι, αλλά νομίζω μέχρι εκεί.

 

Δεν κρατάει δεδομενα και ιστορίες..

Αν είχαμε bada θα κρατούσε μαλλον :p

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ Αλεξ

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ε καλά, αυτό ναι. Και επειδή έχω κάνει σχεδόν όλες μου τις αναβαθμίσεις μέσω Kies, επιβεβαιώνω ότι δε χάνεται τίποτα πια (μόνο από JF3 σε JM1 απαιτούσε full wipe, μετά το διορθώσανε). Και ούτε backup που ζητάει το Kies χρειάζεται, αυτό είναι απλά θέμα ασφαλείας σε περίπτωση που σου κοπεί το ρεύμα ή κάτι.

 

Απλά αν έχει κάποιος φορτωμένο τηλέφωνο και δεν κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν την αναβάθμιση, το τηλέφωνο δε θα ανταποκρίνεται το ίδιο καλά.

 

Το έπιβεβαίωσα αυτό παλιά με την JPO, όπου η αναβάθμιση βγήκε όταν ήμουν διακοπές. Επειδή βαριόμουνα να κάνω factory reset, έκανα την αναβάθμιση έτσι, και έβαλα την JPO. Όταν γύρισα και είχα χρόνο, έκανα το factory reset, και ξαναφόρτωσα τις εφαρμογές μου. Καμία σχέση με πριν... πολύ πιο γρήγορη και καλύτερη εμπειρία μετά το reset.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, αυτό ναι. Και επειδή έχω κάνει σχεδόν όλες μου τις αναβαθμίσεις μέσω Kies, επιβεβαιώνω ότι δε χάνεται τίποτα πια (μόνο από JF3 σε JM1 απαιτούσε full wipe, μετά το διορθώσανε). Και ούτε backup που ζητάει το Kies χρειάζεται, αυτό είναι απλά θέμα ασφαλείας σε περίπτωση που σου κοπεί το ρεύμα ή κάτι.

 

Απλά αν έχει κάποιος φορτωμένο τηλέφωνο και δεν κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν την αναβάθμιση, το τηλέφωνο δε θα ανταποκρίνεται το ίδιο καλά.

 

Το έπιβεβαίωσα αυτό παλιά με την JPO, όπου η αναβάθμιση βγήκε όταν ήμουν διακοπές. Επειδή βαριόμουνα να κάνω factory reset, έκανα την αναβάθμιση έτσι, και έβαλα την JPO. Όταν γύρισα και είχα χρόνο, έκανα το factory reset, και ξαναφόρτωσα τις εφαρμογές μου. Καμία σχέση με πριν... πολύ πιο γρήγορη και καλύτερη εμπειρία μετά το reset.

 

Είναι απορίας άξιον πραγματικά αυτό όμως δεν νομίζεις; Πραγματικά χρειάζεται factory reset και πριν και μετά το κινητό..

Γιατί δεν το κάνει το κιες;;

Έχω κάνει update επίσημα σε αρκετά κινητά με pc suites και όταν αλλάζεις απο 2.1-2.2-2.3, τα περισσότερα σου λένε πως θα τα σβήσουν όλα για να γίνει σωστά η αναβάθμιση.. Σε εμάς τίποτα..

Τώρα θα μου πεις, εδώ δεν έχουμε καν πρόγραμμα pc suite για android απο την samsung.. Στο κλασιμο κανονικά..

Το θέμα είναι ότι χρησιμοποιούν πολλοί το κιες όμως που δεν γνωρίζουν τι παίζει με αυτό..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκυρο, μόνο εγώ τρώω fc στο phone στην tornado? :confused:

 

Αύριο κλείνω μια εβδομάδα με το phone.apk της Tornado στην stock JVT. Κανένα fc.

 

Όχι δεν παίζει κανένα ρολο

 

Αν κάνω backup ενώ είμαι σε ext4, θα πρέπει μετά πριν κανω restore να φροντίσω να είναι και η rom σε ext4?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω backup ενώ είμαι σε ext4, θα πρέπει μετά πριν κανω restore να φροντίσω να είναι και η rom σε ext4?

 

Όχι. Δεν έχει καμία σχέση το filesystem.

 

Κάτι άκυρο, μόνο εγώ τρώω fc στο phone στην tornado? :confused:

 

Fcs δεν υπάρχουν. Η πέρασες κάποιο modpack η κάποιο θέμα που έχει αλλο phone μέσα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν έχει καμία σχέση το filesystem.

 

 

 

Fcs δεν υπάρχουν. Η πέρασες κάποιο modpack η κάποιο θέμα που έχει αλλο phone μέσα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Τίποτα ρε Νίκο, μόνο το Dark theme φλάσαρα... Και τα τρώω στο άκυρο. Λες να πάρω το phone από το zip της tornado και να το βάλω στο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ρε Νίκο, μόνο το Dark theme φλάσαρα... Και τα τρώω στο άκυρο. Λες να πάρω το phone από το zip της tornado και να το βάλω στο κινητό?

 

Το dark theme έχει αλλο phone μέσα. Εγώ ξαναπέρασα το phone.apk-phone.odex απο το zip της tornado

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα περασα την 2.3.5 jvt με semaphore 1.8.1, και δεν λειτουργει το tethering wifi....λεει σφαλμα.....ξερει κανεις τι παιζει;;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα περασα την 2.3.5 jvt με semaphore 1.8.1, και δεν λειτουργει το tethering wifi....λεει σφαλμα.....ξερει κανεις τι παιζει;;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

εχεις ενεργοποιησει το netfilter στην εφαρμογη semaphore?

 

 

βασικα εγω αυτην την στιγμη ειμαι με amestris v5.2 (jvt), semaphore kernel 1.8.0 και touchwiz 4.5 (τον μονταρισμενο)

το κινητο παει σφαιρα γενικα ισος καλυτερα απο ποτε συμφωνα με τις ρομ που ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα.

οταν ενεργοποιω το overclock παει ακομα καλυτερα αλλα δεν μπορω με τιποτα να το βαλω στα 1300mhz ( με το που το παταω κολαει και κανει reboot)

 

επισης με overclock στα 1200mhz μετα απο καποια ωρα χρησης κανει reboot, αυτο που πιστευω οτι φταιει ειναι η ταση.

ηταν στα 1325mv αν θυμαμαι καλα απο μονο του, το εριξα στα 1275 και μεχρι στιγμης δεν εχει κανει reboot.

 

επισης ωρες ωρες μετα απο καποιο τηλεφωνο τρωω force close στο phone.apk απο οσο θυμαμαι.

 

γενικα αυτα τα θεματα εχω μεχρι στιγμης, αν εχει ασχοληθει κανεις με overclock και μπορει να με καθοδηγησει λιγο σχετικα με το γιατι δεν μπορω να το βαλω στα 1300 η τι ταση θελει συνηθως για ενα σταθερο oc στα 1200 θα με βοηθησει αρκετα.

 

επισης καμια ιδεα για το force close μετα απο τα τηλεφωνα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα περασα την 2.3.5 jvt με semaphore 1.8.1, και δεν λειτουργει το tethering wifi....λεει σφαλμα.....ξερει κανεις τι παιζει;;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το ανάλογο script (netfilter).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Το dark theme έχει αλλο phone μέσα. Εγώ ξαναπέρασα το phone.apk-phone.odex απο το zip της tornado

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

οκ πέρασα το παλιό phone, θα δούμε στην πορεία τι θα γίνει... :)

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενεργοποιησει το netfilter στην εφαρμογη semaphore?

 

 

βασικα εγω αυτην την στιγμη ειμαι με amestris v5.2 (jvt), semaphore kernel 1.8.0 και touchwiz 4.5 (τον μονταρισμενο)

το κινητο παει σφαιρα γενικα ισος καλυτερα απο ποτε συμφωνα με τις ρομ που ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα.

οταν ενεργοποιω το overclock παει ακομα καλυτερα αλλα δεν μπορω με τιποτα να το βαλω στα 1300mhz ( με το που το παταω κολαει και κανει reboot)

 

επισης με overclock στα 1200mhz μετα απο καποια ωρα χρησης κανει reboot, αυτο που πιστευω οτι φταιει ειναι η ταση.

ηταν στα 1325mv αν θυμαμαι καλα απο μονο του, το εριξα στα 1275 και μεχρι στιγμης δεν εχει κανει reboot.

 

επισης ωρες ωρες μετα απο καποιο τηλεφωνο τρωω force close στο phone.apk απο οσο θυμαμαι.

 

γενικα αυτα τα θεματα εχω μεχρι στιγμης, αν εχει ασχοληθει κανεις με overclock και μπορει να με καθοδηγησει λιγο σχετικα με το γιατι δεν μπορω να το βαλω στα 1300 η τι ταση θελει συνηθως για ενα σταθερο oc στα 1200 θα με βοηθησει αρκετα.

 

επισης καμια ιδεα για το force close μετα απο τα τηλεφωνα?

 

Κάθε συσκευή αντιδρά διαφορετικά στο overclocking και undervolting λόγω κατασκευής του chip της cpu. Οπότε δεν υπάρχουν ιδανικές τιμές για όλες τις συσκευές. Αν η τάση που χρησιμοποιήσεις σταθεροποιεί την συχνότητα τότε κράτησέ την. Σε προηγούμενες εκδόσεις η default τιμή ήταν 1300mV. Μετά την ανέβασα κατά 25mV στα 1325mV.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η τελευταία επίσημη έκδοση android που έχει βγει για το Galaxy S;

To αγόρασα πρόσφατα και έχει τα παρακάτω:

PDA: I9000XWJVI

PHONE: I9000XXJVO

CSC: I9000XXJV9

Και στις πληροφορίες λέει ;Έκδοση firmware 2.3.3

Επίσης ποια είναι η έκδοση που έχει πρόβλημα με τη μπαταρία;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...