Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκιμαστε και αυτη, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1412539

Την εβαλα πριν καμια βδομαδα και ειναι σταθερη και με καλη διαρκεια μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Την τεστάρω μέρες μαζί με Matrix kernel στα 1.3GHz. Δεν θα πω πολλά... την προτείνω ανεπιφύλακτα! Ταχύτατη, άψογη αυτονομία και με πολλά καλούδια που την κάνουν να μη της λείπει τίποτα.

 

Ποια έκδοση του Matrix kernel έβαλες; Την v11.5 CFS ή BFS;

 

Άψογη αυτονομία... δηλαδή κρατάει 2 μέρες στα 1,3GHz; (σε τι scaling έχεις το setcpu; )

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Την CFS πέρασε.

 

Και αν μετά από λίγες μέρες θέλω να περάσω πάλι τον stock kernel, με ένα απλό restore ROM από backup που θα έχω κάνει πριν βάλω τον MAtr1x kernel θα τον επαναφέρει ή πρέπει να βρω ξεχωριστά τον στοκ κέρνελ;

 

(το backup ROM από το recovery αντιγράφει και τον κερνελ μαζί; )

 

Εκτός αν παίζει να κάνω backup τον φάκελο /sys/kernel/ ως έχει...

Edited by jonick33
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα χειροκινητα το ICS στο nexus s με τον εξης τροπο

 

1. Πρώτα, κατεβάστε το πακέτο εδώ http://android.clients.google.com/packages/ota/google_crespo/VQ8PQk_V.zip

2. Μετονομάστε το σε update.zip

3. Μετά, συνδέστε το τηλέφωνο στο computer σας με το USB Data Cable σας.

4. Αντιγράψτε το φάκελο update.zip στην SD card σας.

5. Αφού έχετε αντιγράψει τον φάκελο, αποσυνδέεστε το κινητό απο το computer και μετά απενεργοποιήστε το.

6. Πηγαίντε στο bootloader πατώντας και κρατώντας το πάνω κουμπί της έντασης και το Power button ταυτόχρονα.

7. Όταν θα είστε στο bootloader, διαλέξτε το Recovery. Για να περιηγηθείτε, πατήστε τα πλήκτρα της έντασης και για να διαλέξετε το Power button.

8. Θα πρέπει να δείτε ενα προειδοποιητικό Andorid logo αφού διαλέξετε το recovery. Όταν το δείτε το προειδοποιητικό logo, πατήστε τα πλήκτρα της έντασης για να πάτε στο Menu.

9. Απο το Menu, διαλέξτε το “Apply update from /sdcard, και διαλέξτε το update.zip απο την λίστα.

10.Το κινητό σας θα αναβαθμιστεί αυτόματα.

11. Μόλις τελειώσει, πηγαίνετε πίσω και διαλέξτε reboot

12. Συγχαρητήρια! Αναβαθμίσατε το Nexus S σας σε Ice Cream Sandwich 4.0.3

Πηγή: andoidauthority.com

 

Δουλεψε μια χαρα και ηταν παρα πολυ ευκολο (ειμαι σχετικα ασχετος με τετεια πραγματα).

 

Η ερωτηση μου ειναι, ειναι οντως αυτο το ICS που θα επερνα και με την αναβαθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάτι σταθερό και γρήγορο χωρίς εντυπωσιασμούς αλλά stock like... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1421564

Δες και αυτή.

Να υποθέσω ότι τελικά προτίμησες την 2η...

 

Την τεστάρω μέρες μαζί με Matrix kernel στα 1.3GHz. Δεν θα πω πολλά... την προτείνω ανεπιφύλακτα! Ταχύτατη, άψογη αυτονομία και με πολλά καλούδια που την κάνουν να μη της λείπει τίποτα.

Ρυθμίσεις για τον kernel please?

 

Και αν μετά από λίγες μέρες θέλω να περάσω πάλι τον stock kernel, με ένα απλό restore ROM από backup που θα έχω κάνει πριν βάλω τον MAtr1x kernel θα τον επαναφέρει ή πρέπει να βρω ξεχωριστά τον στοκ κέρνελ;

(το backup ROM από το recovery αντιγράφει και τον κερνελ μαζί; )

Εκτός αν παίζει να κάνω backup τον φάκελο /sys/kernel/ ως έχει...

To nandroid restore επαναφέρει τον kernel (απο την έκδοση 5+ τουλάχιστον, από ότι διάβασα στο xda...)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Την τεστάρω μέρες μαζί με Matrix kernel στα 1.3GHz. Δεν θα πω πολλά... την προτείνω ανεπιφύλακτα! Ταχύτατη, άψογη αυτονομία και με πολλά καλούδια που την κάνουν να μη της λείπει τίποτα.

 

Διαβάζοντας σε, ψήθηκα και την έστησα και εγώ...χρησιμοποιούσα του cybergr αλλά μου κόλλαγε η εφαρμογή για τις photo και το ρολόι, ενώ η μπαταρία δεν είχε σημαντική βελτίωση...

Τσεκάρω αυτή και επιστρέφω με εντυπώσεις...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να υποθέσω ότι τελικά προτίμησες την 2η...

 

Τις προτίμησα και τις δύο... προτείνω τη δεύτερη.

 

Ρυθμίσεις για τον kernel please?

 

Δεν θέλει κάτι το ιδιαίτερο, μέσα από τις Ρυθμίσεις / Performance αλλάζεις το Max CPU στα 1300, το Min CPU στα 100 και δεν θέλει τίποτε άλλο.

 

χρησιμοποιούσα του cybergr αλλά μου κόλλαγε η εφαρμογή για τις photo και το ρολόι, ενώ η μπαταρία δεν είχε σημαντική βελτίωση...

 

Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την cybergr, έπαιρνα συνέχεια FCs ακόμα και μετά από full wipes.

 

Ποια έκδοση του Matrix kernel έβαλες; Την v11.5 CFS ή BFS;

 

v14.5 CFS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξενερώσει πάρα πολύ..Και μετά απ' τη stock ICS αλλα και μετά απ' αυτή που πρότεινε ο athanaso77, κλείνει μόνο του,FC's σε εφαρμογές και bootloops :( Reverting σε 2.3 :( (ακόμα και μετά απο full wipe)
Link to comment
Share on other sites

v14.5 CFS.

 

Αυτή η έκδοση όμως είναι μόνο για ICS; Δεν βγαίνει/παίζει και για gingerbread;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, ροοτ ειμαι πλεον και παιζει ενα προβλημα. θυμαμαι πριν το ροοταρω το Nexus s ειχα full σημα και ειμουν 2.3.4 και μετεπειτα 2.3.6 stock παντα. μετα δεν ερχοταν η ειδοποιηση και αποφασισα να το βαλω το 4.0.3 χειροκινητα. ειχα διαφορα προβληματα με κορυφαιο το recovery menu και ετσι το ροοταρα και εβαλα και custom rom την Nexusbem v4.1.0 η οποια δεν δουλευε μια με το stock kernel και αφου το κρατησα ετσι για 2-3 μερες αποφασισα να βαλω και matrix kernel και πραγματικα ειδα ανταποκριση πλεον. το τηλεφωνο ειναι πολυ γρηγορο και η ανταποκριση του πολυ αμεση.. το θεμα ειναι οτι οταν ειχα μονο την nexusbeam δεν ειχε σημα το τηλεφωνο και εβαλα την Ι9023XXKF1 αλλα και παλι δεν εχς δυνατο σημα. εχετε να προτεινετε κατι ? μηπως να βαλω καποια αλλη ? οταν το τηλ ειναι stock se 2.3.4 ποια εκδοση εχει ?
Link to comment
Share on other sites

Τι τηλέφωνο έχεις; Αυτο με την LCD ή με την AMOLED; Γιατι η Nexus Beam ειχε μεσα το radio για το i9023 (sLCD) και μια ακομη εκδοση χωρις το radio για το i9020 (AMOLED).
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε cm9 1.1 Την εβαλε κανεις?

 

Link please?

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι αν και νομίζω ότι ακόμη λείπουν βασικά πραγματάκια και ότι τα toggles είναι απλά χάλια σε ICS χωρίς να έχεις την επιλογή τα βγάλεις΄.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Τι τηλέφωνο έχεις; Αυτο με την LCD ή με την AMOLED; Γιατι η Nexus Beam ειχε μεσα το radio για το i9023 (sLCD) και μια ακομη εκδοση χωρις το radio για το i9020 (AMOLED).

 

αυτο με την LCD εχω, οταν το πρωτοεβαλα το nexus beam δεν θυμαμαι ποια εκδοση κεραιας ειχε μεσα αλλα ουτως η αλλως την αλλαξα, χτες περασα στην αρχη την I9023XXKB3 και ηταν μηδεν το σημα και παλι και επειτα περασα την I9023XXKD1 και νομιζω πως ισως να διορθωθηκε το προβλημα, θα το δω μια-δυο μερες και βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτή η έκδοση όμως είναι μόνο για ICS; Δεν βγαίνει/παίζει και για gingerbread;

 

Όχι, αν χρησιμοποιείς gingerbread θα χρειαστεί να περάσεις παλαιότερη έκδοση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την LCD εχω, οταν το πρωτοεβαλα το nexus beam δεν θυμαμαι ποια εκδοση κεραιας ειχε μεσα αλλα ουτως η αλλως την αλλαξα, χτες περασα στην αρχη την I9023XXKB3 και ηταν μηδεν το σημα και παλι και επειτα περασα την I9023XXKD1 και νομιζω πως ισως να διορθωθηκε το προβλημα, θα το δω μια-δυο μερες και βλεπω....

 

Αν θυμάμαι καλά αύτη την έκδοση είχε και το δικό μου (SLCD) όταν το αγόρασα με την 2.3.4, οπότε λογικά μια χαρά θα είσαι.

Πάντως αυτό με το radio που βγήκε μαζί με την ICS είδα και εγώ πιο χαμηλές ενδείξεις αλλά πρακτικά ήταν καλύτερα, είχα σήμα και WiFi και 3G σε σημεία που πρίν δεν είχα.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος στην CM7 τα πλήκτρα να αναβοσβήνουν μετά απο SMS / Call όπως γίνεται στην MIUI?
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις κάποιον kernel που υποστηρίζει bln.

Μετά το σετάρεις εύκολα μέσα από το nstools/bln control/light flow.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά CM7; Γιατί και ο κανονικός της kernel στην 7.1.0 υποστηρίζει το BLN. Μετά απλά κατεβάζεις ή το NSTools από το Market είτε το BLN Control μετά απλά ενεργοποιείς την αντίστοιχη επιλογή.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά CM7; Γιατί και ο κανονικός της kernel στην 7.1.0 υποστηρίζει το BLN. Μετά απλά κατεβάζεις ή το NSTools από το Market είτε το BLN Control μετά απλά ενεργοποιείς την αντίστοιχη επιλογή.

 

Για την τελευταία stable μιλάω, 7.1.0.1

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά, θα το ψάξω... :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλό kernel για Gingerbread θα έλεγα του Franco. Άνοιξε το ROM Manager και πήγαινε Download ROM->franciscofranco->franco.Kernel 04122011. Υποστηρίξει και το BLN, oc μέχρι 1.2GHz και είναι από τους καλύτερους kernel πιστεύω για 2.3.7.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...