Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Την πέρασα πριν από λίγο και μέχρι στιγμής είμαι πολυυυυυ ικανοποημενος. Πολύ smooth άλλα και γρήγορο το κινητό. Θέλει λιγάκι ακόμη πιστεύω για να γίνει RC με το κάλο :)... Πολύ πήρε ρε ****το...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω τη Cyber v9 με matrix ειπα να αναβασω λιγο τη cpu στα 1200 ολα καλα μεχρι που ανοιξα το winamp και απο τοτε κανει συνεχως restart. Φλασαρα ξανα τον matrix αλλα παλι τα ιδια. Υπαρχει καμια λυση ή παω για να φλασαρω αλλη rom?
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε τα volt κατα 25 το καθενα επειδη ειναι undervolted ο matrix. Η χαμηλωνεις το overclock.

 

Τα ειχα ανεβασει πριν το κανω. Τωρα πια δεν μπορω να τα ανεβασω αλλο αφου δεν μενει στο μενου αμεσως κανει restart

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρε το reset nstools απο εδω ή αλλαξε προσωρινα kernel και μετα ξαναβαλε τον matrix.

 

Ευχαριστω φιλε να σαι καλα με το reset nstools ολα μια χαρα. Aν θελω ξανα OC χωρις προβληματα τα ανεβαζω +25 τα volt σε ολες τις συχνοτητες? γιατι πριν ειχα ανεβασει μονο στα 1200 και στα 1000.

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ + κερνελ προτεινετε απο 4.0.4? (για μπαταρια βασικα).. τωρα ειμαι με cybergr 4.0.3 με airkernel 3.8(αλλα τον matrix και βελτιωθηκε αρκετα αλλα κ παλι..) ευχαριστω
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Για 4.0.4 νομίζω είναι πολύ καλή η CM9 v5 του KalimochoAz. Από τις 8:30 το έχω έκτος φορτιστή στο 76% πέρασα του KalimochoAz πριν 8 ώρες περίπου συνεχώς σε WiFi εφαρμογές να κατεβαίνουν OC 1200MHz και 3-4 reboots, screen on time 3h 13min και είμαι στο 40%...

Νομίζω είναι πολύ καλά. Και το τηλέφωνο μου φαίνεται να είναι πιο γρήγορο και κυρίως πιο smooth.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Για 4.0.4 νομίζω είναι πολύ καλή η CM9 v5 του KalimochoAz. Από τις 8:30 το έχω έκτος φορτιστή στο 76% πέρασα του KalimochoAz πριν 8 ώρες περίπου συνεχώς σε WiFi εφαρμογές να κατεβαίνουν OC 1200MHz και 3-4 reboots, screen on time 3h 13min και είμαι στο 40%...

Νομίζω είναι πολύ καλά. Και το τηλέφωνο μου φαίνεται να είναι πιο γρήγορο και κυρίως πιο smooth.

 

Οι rom απο CM9 και οχι απο διαφορους dev οπως ο Cyber εχουν τις διαφορες δυνατοτητες modification που εχουν αυτες ή ειναι καθαρες?

Για να μπει πρεπει να γινει format και η sd?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν άλλα όχι στον ίδιο βαθμό. Π.χ. δεν έχει τόσες πολλές επιλογές για την μπαταρία ουσιαστικά Μονό δυο την stock και μια που δείχνει το % της μπαταρίας. Δεν έχει ακόμη 4way ας πούμε οθόνη κλειδώματος ή την δυνατότητα για τα on-screen buttons.

Όχι δεν θέλει κάτι για την sdcard μόνο τα κλασικά wipes για αλλαγή ROM.

 

Είναι νωρίς ακόμη για να έχει πολλά customizations αργότερα πιστεύω θα έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες (το ελπίζω κιόλας :p). Άλλα τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος με την γενικότερη "συμπεριφορά" του κινητού και θα μείνω με αυτήν.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έχουν άλλα όχι στον ίδιο βαθμό. Π.χ. δεν έχει τόσες πολλές επιλογές για την μπαταρία ουσιαστικά Μονό δυο την stock και μια που δείχνει το % της μπαταρίας. Δεν έχει ακόμη 4way ας πούμε οθόνη κλειδώματος ή την δυνατότητα για τα on-screen buttons.

Όχι δεν θέλει κάτι για την sdcard μόνο τα κλασικά wipes για αλλαγή ROM.

 

Είναι νωρίς ακόμη για να έχει πολλά customizations αργότερα πιστεύω θα έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες (το ελπίζω κιόλας :p). Άλλα τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος με την γενικότερη "συμπεριφορά" του κινητού και θα μείνω με αυτήν.

 

Φαινεται δηλαδη προς το παρον πιο σταθερη απο του Cyber ?Με ποιο kernel την εχεις συνδιασει?

Link to comment
Share on other sites

Από την 10 του CyberGR όλα δεν συγκρίνω γιατί αυτή είναι απίστευτα σταθερή ούτε ένα μικρο κολημα έστω με το κλειδωμα-ξεκλείδωμα δεν έχω μέχρι στιγμής.

Με τον kernel που δίνει μαζί με την ROM o KalimochoAz.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται δηλαδη προς το παρον πιο σταθερη απο του Cyber ?Με ποιο kernel την εχεις συνδιασει?

 

εγω την εΧω συνδιασει με αιρκερνελ.. αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος με την μπαταρια.. παει σφαιρα ομως. για 4.0.3 τι προτεινετε απο custom rom?

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Αν θες καλή διάρκεια μπαταρίας Apex v1.0.2 (άντε να βγει η 1.1.0) μετά CyberGR v9.

Και τις δυο εγώ με Matr1x. Μετά πολύ γρήγορη άλλα όχι καλή μπαταρία είναι CNA 1.5.5 (1.6.0 δεν έχω δοκιμασει).

 

Edit: Με την εγκατάστασή της CyberGR v10 πάνω από την v9 χωρίς κανένα wipe έκτος της Dalvik Cache λειτουργεί πάρα πολύ καλά μέχρι στιγμής χωρίς reboots.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έχω CM9 nightly με airkernel 3.7

Το GPS μου τρώει πολύ μπαταρία (iGO)

Σχεδόν 10% σε περίπου μισή ώρα.

Μπορώ να έχω συνδεμένο φορτιστή αυτοκινήτου όταν λειτουργεί το GPS ή θα έχει πρόβλημα η μπαταρία

που θα είναι συνέχεια στη φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

Να βγω λιγο απο το θεμα της μπαταριας.. Εχω ics4.0.3 και εκανα unlock στο bootloader κ περασα μια αλλη recovery.. Mου περασε κ το superuser. Κανονικα επρεπε το κιν να ειχε root- αριστει για να τα κανει αυτα σωστα;; Οταν ομως το ελενχω για αν ειναι ροοταρισμενο απο προγραματα που υπαρχουν στο μαρκετ μου λεει πως δν ειναι... :P Πρεπει να κανω και κατι αλλο;;;;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Έχω CM9 nightly με airkernel 3.7

Το GPS μου τρώει πολύ μπαταρία (iGO)

Σχεδόν 10% σε περίπου μισή ώρα.

Μπορώ να έχω συνδεμένο φορτιστή αυτοκινήτου όταν λειτουργεί το GPS ή θα έχει πρόβλημα η μπαταρία

που θα είναι συνέχεια στη φόρτιση;

 

Εξυπακούεται πως θα το έχεις στον φορτιστή αυτοκινήτου

δεν παθαίνει τίποτα

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θελω να ρωτησω για το τι παιζει με το vm heap size που υπαρχει σαν επιλογη στην cm9. εψαξα λιγο στο google μπας και βρω καποια πληροφορια αλλα δεν μπορω να πω οτι καταλαβα ιδιαιτερα. γνωριζει κανεις σε ενα κινητο σαν το nexus s με cm9 και matr1x kernel ποια τιμη θα ηταν ιδανικη?
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 μέρες τώρα την τελευταία του cyber. Αρκετα γρήγορη ομαλή χρήση . 2 μέρες μπαταρία με την χρήση που κάνω εγώ ενώ με άλλες ρομ μετά βίας μιάμιση μέρα ,άλλα έχω αρκετά fc και reboot στην εγκατάστασή και ανοιγμα συγκεκριμένων εφαρμογων. Έχω κανει φουλ wipe και format της κάρτας. Κάποια ιδέα...;

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω λίγα post πιο πάνω αν την περάσεις από την v9 χωρίς να κάνεις wipe όλα είναι μια χαρά. Είχα και εγ τα ίδια προβλήματα με τα reboots. Άπλα όχι clean install.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 μέρες τώρα την τελευταία του cyber. Αρκετα γρήγορη ομαλή χρήση . 2 μέρες μπαταρία με την χρήση που κάνω εγώ ενώ με άλλες ρομ μετά βίας μιάμιση μέρα ,άλλα έχω αρκετά fc και reboot στην εγκατάστασή και ανοιγμα συγκεκριμένων εφαρμογων. Έχω κανει φουλ wipe και format της κάρτας. Κάποια ιδέα...;

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Θα βάλεις την 9 πάλι και μετά την 10 χωρίς να κάνεις wipe.

Δες εδώ,

Link to comment
Share on other sites

καποιες προτεινομενες ρυθμισεις στον κερνελ για μπαταρια μπορειτε να μ πειτε? σε oc, governor, i/o κτλ..
Το μεγαλύτερο ρίσκο στην ζωή είναι να μην πάρεις κανένα
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον kernel για gingerbread;

 

Franco kernel 04122011 από το ROM Manager.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...