Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κατέβασα, το πέρασα και από ακουστικά δεν καταλαβαίνω ιδιαίτερη διαφορά. Λίγο καλύτερος ίσως να είναι ο ήχος ή να είναι και δική μου ιδέα.

 

Η διαδικασία είναι να κατεβάσω το δεύτερο αρχείο ννα ξεκινήσω το κινητό σε recovery mode->mount system και install .zip from sdcard. Μετά επειδή δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά κατέβασα και το πρώτο αρχείο και το flashαρα με ROM Manager. Τώρα το τι αποτέλεσμα έχει δεν ξέρω δεν καταλαβαίνω και μεγάλη διαφορά. Ισως να είναι και η ROM που φοράω, CyberGR v.4 Ultimate.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αυτό λέω πιο πάνω ότι δεν καταλαβαίνω διαφορά με ακουστικά. Άλλαξα και ROM γύρισα σε MIUI (2.3.7) που εδώ δεν είχα πειράξει τον ήχο με DSP Manager. Εδώ κάτι λίγο παραπάνω ναι βλέπω αλλά όχι κάτι τόσο ιδιαίτερο ώστε να το βάζω σαν "τρελός" σε όλες τις ROM.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω το Samsung Nexus S και εδώ και 2 μήνες περίπου έχω εγκαταστήσει την ROM Apex v.1.0.2 και τον kernel Matri1x. Τον τελευταίο μήνα εμφανίζει το εξής πρόβλημα :

 

όταν πατάω το πλαϊνό κουμπί για να ανοίξω το τηλέφωνο, φορτώνει το σύμβολο ΑPEX με τα μπλε Androidakia που περνάνε γύρω του. Αυτό συνεχίζεται αλλά πριν φορτώσει εντελώς κολλάει στο σημείο αυτό. Όσο κι αν το αφήσω (μήπως ξεμπλοκάρει μόνο του) δεν γίνεται τίποτε. Έτσι, αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία και να την ξανα-βάλω ώστε να το ανοίξω και πάλι. Αυτό γίνεται τουλάχιστον 2 φορές τη εβδομάδα.

 

Έχετε καμία ιδέα για το τι να κάνω, μήπως πρέπει να αλλάξω την έκδοση της ROM ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις πρόβλημα στο boot. Δοκίμασε να bootάρεις σε Recovery να κάνεις Wipe Cache + Dalvik Cache και να περάσεις ξανά την τελευταία έκδοση του Matr1x. Μετά, πριν το πρώτο boot, κάνε ξανά wipe Cache + Dalvik Cache και ξεκίνα την συσκευή κανονικά. Το είχα πάθει και εγώ και έτσι λύθηκε...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω πιο πάνω ότι δεν καταλαβαίνω διαφορά με ακουστικά. Άλλαξα και ROM γύρισα σε MIUI (2.3.7) που εδώ δεν είχα πειράξει τον ήχο με DSP Manager. Εδώ κάτι λίγο παραπάνω ναι βλέπω αλλά όχι κάτι τόσο ιδιαίτερο ώστε να το βάζω σαν "τρελός" σε όλες τις ROM.

 

Γιάννη δώσε link της MIUI που έστησες please

εγώ φοράω του brainmaster... και θα θελα να αλλάξω :-)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Την έχουν κατεβάσει. Αν θέλεις να κάνω wipe να πάρω backup και να το ανεβάσω στο dropbox ώστε να το περάσεις; (Με franco kernel θα είναι η τελευταία gingerbread από το miuiandroid.com )

 

Edit: Βρήκα στα αρχεία μου την 1.11.25 σε μορφή flashable. Η τελευταία Gingerbread είναι η 1.12.2 ποιά από τις δύο θέλεις;;; Την 1.11.25 άρχισα να την ανεβάζω στο Dropbox. (απ' ότι θυμάμαι δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές)

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έχω το nexus s 9023 με την SLCD οθόνη και θέλω έστω δοκιμαστικά να του βάλω την stock ICS 4.0.3. Δεν έχω ιδέα πως γίνεται αυτό.

1. Προσπάθησα να βρω μια άκρη στο thread αλλά μπλέχτηκα χειρότερα. Βρήκα αυτό το thread στο xda από κάποιο link εδώ. Είναι σωστό;

[edit]τώρα πρόσεξα ότι δεν έχει καθόλου οδηγίες. Μία γρήγορη αναζήτηση έφερε αυτό . Μοιάζει να χρησιμοποιεί το ίδιο αρχείο...[/edit]

2. Υποθέτω ότι κάνοντας το upgrade δεν χρειάζεται να πάρω κάποιο backup. Ή μήπως θα ήταν καλύτερο να πάρω (πως;) και να κάνω wipe το τηλέφωνο (από το menu storage να μαντέψω;).

3. Στην περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά ή που θέλω να γυρίσω πίσω (σε 2.3.4 stock), διαβάζω ότι είναι λίγο περίεργα τα πράγματα. Σε κάθε περίπτωση βρήκα αυτό και υποθέτω ότι έχει ότι χρειάζομαι σε συνδιασμό με αυτό .

Εκεί από ότι κατάλαβα θα πρέπει να έχω backup αν θέλω να κρατήσω κάτι.

 

[edit]4. Τελευταία ερώτηση! Χρειάζομαι το ZD3PyN0t.zip ή το VQ8PQk_V.zip; Ποιά η διαφορά;[/edit]

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ... :)

 

Follow up:

Έβαλα το full upgrade χωρίς προβλήματα. Στην πρώτη εκκίνηση το κινητό είχε λίγο τραγική απόκρυση ειδικά στα εφε του go launcher. Άλλαξα στον stock και πλέον λειτουργεί άψογα. Η μπαταρία κρατάει 1+ μέρα με μέτρια προς βαριά χρήση (με ότι σημαίνει αυτό για τον καθένα). Λίγο πολύ ότι είχα με την 2.3.4 δηλαδή, οπότε μπορώ να πω ότι το bug που αναφέρουν όλοι δεν με έχει ενοχλήσει, μέχρι τώρα.

Το wifi και η φωτεινότητα της οθόνης λιτουργούν κανονικά. Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει (και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ) είναι ότι σκάει συνέχεια το google+ application. Μικρό το κακό :p

Ο stock launcher μου φαίνεται τρομερά λιτός πχ δεν μπορώ να επιλέξω αριθμό "desktops" και δεν βλέπω προφανή τρόπο να αλλάξω εικονίδια. Μου διαφεύγει κάτι;

 

Συνοπτικά:

Πολύ ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα το πρωι εχω περασει την pixel rom 1.60 ics 4.0.4 και σε συνδυασμο με τον Air Kernel v3.4.5 μπορώ να πω οτι είναι η πιο γρηγορη ICS rom που έχω δοκιμάσει στο Nexus, σε συγκριση με την Apex , και την Codename Android 1.4.0 που δουλευα πριν.
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις πρόβλημα στο boot. Δοκίμασε να bootάρεις σε Recovery να κάνεις Wipe Cache + Dalvik Cache και να περάσεις ξανά την τελευταία έκδοση του Matr1x. Μετά, πριν το πρώτο boot, κάνε ξανά wipe Cache + Dalvik Cache και ξεκίνα την συσκευή κανονικά. Το είχα πάθει και εγώ και έτσι λύθηκε...

 

Ευχαριστώ, ελπίζω να μην κολλήσει!

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα το πρωι εχω περασει την pixel rom 1.60 ics 4.0.4 και σε συνδυασμο με τον Air Kernel v3.4.5 μπορώ να πω οτι είναι η πιο γρηγορη ICS rom που έχω δοκιμάσει στο Nexus, σε συγκριση με την Apex , και την Codename Android 1.4.0 που δουλευα πριν.

 

Καλησπέρα, εγώ με Apex είμαι ευχαριστημένος, με Codename Android 1.4.0 είχα κολλήματα, ίσως δεν έκατσε καλά. Εσύ δοκίμασες την Lite Touch η Fully Touched Pixel?

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Την lite touch έβαλα και πέρασα από πάνω το addon package που είναι στο δεύτερο link.
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, θελω να βαλω official miui gingerbread σε ενα nexus s, αυτη εδω δεν ειναι η ονομασια στο official site της? --> "http://files.miuiandroid.com/2.3.2/miuiandroid_NS-2.3.2.zip" βασικα, θυμαται κανεις

πως λεγοταν μια Multilang miui σε 2.3.7 που ειχε και ελληνικα μεσα?

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Την έχουν κατεβάσει. Αν θέλεις να κάνω wipe να πάρω backup και να το ανεβάσω στο dropbox ώστε να το περάσεις; (Με franco kernel θα είναι η τελευταία gingerbread από το miuiandroid.com )

 

Edit: Βρήκα στα αρχεία μου την 1.11.25 σε μορφή flashable. Η τελευταία Gingerbread είναι η 1.12.2 ποιά από τις δύο θέλεις;;; Την 1.11.25 άρχισα να την ανεβάζω στο Dropbox. (απ' ότι θυμάμαι δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές)

 

Αδερφε μην τρελένεσαι, και κρατάς nandroid και ιστορίες, αφού την κατέβασαν την κατέβασαν, τέλος :)

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Την lite touch έβαλα και πέρασα από πάνω το addon package που είναι στο δεύτερο link.

 

επειδη εχω βαλει και εγω την lite touch. ποια ειναι η διαδικασια για να περασω και το addon package

Link to comment
Share on other sites

Το περνάς μέσω clockwork αφού κανείς wipe cache και dalvik.
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Την lite touch έβαλα και πέρασα από πάνω το addon package που είναι στο δεύτερο link.

 

 

μπορεις να βαλεις εδω το λινκ με τα addons.....? γιατι δεν μπορω να βγαλω πιο εννοεις.... σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, θελω να βαλω official miui gingerbread σε ενα nexus s, αυτη εδω δεν ειναι η ονομασια στο official site της? --> "http://files.miuiandroid.com/2.3.2/miuiandroid_NS-2.3.2.zip" βασικα, θυμαται κανεις

πως λεγοταν μια Multilang miui σε 2.3.7 που ειχε και ελληνικα μεσα?

Ήταν του brainmaster αλλά ο συγκεκριμένος έχει πει κάπου τα Χριστούγεννα ότι οι υποχρεώσεις του ήταν τέτοιες που δεν του επέτρεπαν να συνεχίσει να ασχολείται με την ανάπτυξη roms. Προφανώς αναφέρεσαι σε αυτήν.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή και σταθερή την "φοράω" από το πρωί. Μου αρέσει και τα soft buttons που έχει σε στύλ Galaxy Nexus και μπορείς να αλλάξεις και το DPI ώστε να μην "κρύβεται" περιεχόμενο. Είναι πολύ καλή ROM αυτή την εντύπωση έχω σταθερή και γρήγορη...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ναι την προτιμώ από την Apex γιατί γενικά η Apex έχει "μείνει" πίσω και δεν είναι τόσο γρήγορη και σταθερή όσο η CyberGR. Επίσης η CyberGR είναι πολύ πιο customize-able. Το μόνο καλό που έχει η Apex ένταντι της CyberGR νομίζω είναι η μπαταρία (με Apex είναι 2μέρες αυτονομία ενώ γενικά με όλες τις άλλες στο τέλος της μέρας φόρτιση με 20% περίσευμα).
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ναι την προτιμώ από την Apex γιατί γενικά η Apex έχει "μείνει" πίσω και δεν είναι τόσο γρήγορη και σταθερή όσο η CyberGR. Επίσης η CyberGR είναι πολύ πιο customize-able. Το μόνο καλό που έχει η Apex ένταντι της CyberGR νομίζω είναι η μπαταρία (με Apex είναι 2μέρες αυτονομία ενώ γενικά με όλες τις άλλες στο τέλος της μέρας φόρτιση με 20% περίσευμα).

 

Πραγματι με apex και εγω εχω πολυ καλη αυτονομια γι αυτο και δεν την αλλαξα καθολου τοσο καιρο. Οταν βρω χρονο θα την δοκιμασω ομως να δω τι λεει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθησα να βαλω την Final Gingerbread Stable 2.3.7b MIUI ROM for Nexus S Multilanguage απο αυτην την σελιδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1181050&highlight=brainmaster

και ακολουθησα αυτα τα βηματα

Fresh Install (when coming from the other ROM's):

1. Go into Recovery - mounts and storage. Format /system, /cache, /data, /boot.

2. Install ROM.

3. Reboot.

ειχα κρατηση back up διαφορες rom.

δεν ξερω τι πηγε στραβα και τωρα οταν ακομα και οταν παω σε backup and restore η στο installzip from sdcard δυστυχως couldn't open directory

no files found

τι κανουμε τωρα; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπου θα σου ξέφυγε και μπορεί να έκανες wipe και /sdcard. Τώρα κατέαβασε κάποια ROM στον υπολογιστή ή άμα έχει ήδη ακόμγ πιο γρήγορο. Πήγαινε mounts and storage και πάτα mount USB storage. Αντέγραψε το .zip αρχείο στην κάρτα κάνε unmount και μετά install zip from SDcard.

 

Edit: Το κακό είναι ότι άμα έγινε αυτό που σου λέω θα έχεις χάσει τα αρχεία σου.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...