Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα, πολύ καλύτερα αποτελέσματα με Custom Rom. Ειδικά με την CyanogenMod 7 έχει πολύ καλή αυτονομία ακόμη και στο 1.2GHz!!! Επίσης για kernel άμα δεν σε ενδιαφέρει τόσο το Overclock δές τους TEUV και TUV από εδώ αλλά και με τον kernel του franco από το xda.

 

Μπορω να εχω δηλ custom kernel αλλα με stock rom? και οταν θα θελω να κανω το επισημο OTA δεν θα χρειαζεται να επιστρεψω στον stock?

Συγνωμη αν ρωταω κουφα πραγματα αλλα να μαθαινουμε σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ναι, μπορείς να έχεις custom kernel σε stock Rom. Όταν όμως βγει Update σε ICS λογικά θα πρέπει να επανέλθεις σε stock kernel και ίσως και ROM. H διαδικασία είναι εύκολη και υπάρχουν στο xda ολόκληρες οι stock ROM αλλά για καλό και για κακό θα πρέπει να έχεις κάνει και ένα backup εσύ.

 

Υ.Γ.: Και εγώ στην αρχή φοβόμουν να αλλάξω ROM κλπ. μιας και ήμουν καινούριος στο Android κτλ. αλλά τώρα μου έχει φύγει εντελώς η όρεξη για Stock, πολύ πιο αργές πραγματικά από τις custom και δεν το είχα καταλάβει μέχρι που χρειάστηκε να flashάρω stock ROM από το xda πριν λίγο καιρό και είδα τεράστια διαφορά. Έκανα και το update από 2.3.4 σε 2.3.6 να δώ αν όλα πάνε καλά και όντως ήταν όλα μια χαρά.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για τις απαντησεις.

Εσυ δηλαδη εχεις την 2.3.6 σε custom? Απο kernel ποιον εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε για τις απαντησεις.

Εσυ δηλαδη εχεις την 2.3.6 σε custom? Απο kernel ποιον εχεις βαλει?

 

Όχι με 2.3.7 είμαι και συγκεκριμένα με την CyanogenMod 7.1.0 τώρα, στην οποία κρατάω τον δικό της kernel. Με όλες τις άλλες ROM χρησιμοποιώ Trinity kernel τον Τ144 για πιο καλές επιδόσεις. Για εσένα που θές καλύτερη διάρκεια μπαταρίας τον TUV είναι η καλύτερη λύση νομίζω.

 

Πάντως μόνο και μόνο το

νομίζω είναι λόγος για να αλλάξει κάποιος kernel και εδώ για το market και περιγραφή.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν δηλαδη custom σαν αυτη που εχεις εσυ που "στηριζονται" στις stock rom και custom οπως οι MIUI Roms που ειναι λες και κρατας αλλο τηλεφωνο σε εμφανιση. Την εχει ενας φιλος και περισσοτερο σε ios φερνει το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες ROM είναι βασισμένες στον κώδικα τις Google βασικά όλες! Τώρα η MIUI είναι η μόνη που έχει τέτοιο User Interface, που κάνει το κινητό πραγματικά διαφορετικό. Τώρα η CyanogenMod είναι πιο κοντά στην stock Rom εμφανισιακά αλλά έχει τόσα add-ons και δυνατότητες ώστε να εκμεταλεύεσαι το 110% του κινητού και με πολύ καλύτερες επιδόσεις! Τώρα μια ROM που έχει τα καλά της Cyanogen με εντελώς stock interface είναι η NS-Collab.

 

 

Υ.Γ.: Ένα πράγμα που κερδίζεις με αυτές τις δύο ROM είναι ότι έχεις κανονικά Ελληνικό πληκτρολόγιο χωρίς κάποιο πρόγραμμα όπως το MultiLing ακριβώς όπως το Gingerbread keyboard ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ κιόλας.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε Γιαννη με χεις βαλει στο τρυπακι τωρα να αρχισω να ψαχνω:p

Θα ριξω διαβασμα και οταν το αποφασισω εδω ειμαστε. Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα και PM ό,τι θες! Αξίζει πάντως σίγουρα γιατί πραγματικά είναι σαν άλλη συσκευή από δυνατότητες!

 

Υ.Γ.: Για ROM's και διάφορες πληροφορίες και βίντεο-review ρίξε μια ματιά εδώ.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν υπάρχει γυρισμός από custom rom σε stock, παρόλο που στο νέξους η στοκ ρομ είναι τρόμερα καλή, καμία σχέση με των κατασκευαστών που είναι τίγκα στο bloatware και στα φρου φρου.

Προσωπικά έχω βολευτεί και μ' αρέσει πάρα πολύ η oxygen. Σταθερότατη, γρήγορη και λιτή. Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Είναι σαν μια στοκ με αρκετές ευκολίες πχ στοκ launcher παραμετροποιήσιμος, αναβοσβήνουν τα capacitive κουμπιά όταν έχεις αναπάντητη, notification power widget.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει στο Rom Manager στο section του Koush η CyanogenMod 9 alpha 12 που είναι βασισμένη στo ICS. Είναι αρκετά ίδιο το περιβάλλον με stock ICS και έχουν αρχίσει και προστήθενται κάποια features της CM σιγά σιγά. Στον Launcher π.χ., στον kernel που δίνει την δυνατότητα για Overclock μέχρι και 1.4GHz. Τα μόνα που δεν λειτουργούν είναι η επιλογή στο βίντεο για εφέ και το Data Usage. Το multitasking λειτουργεί υποδειγματικά και γενικά λειτουργούν τα πάντα πολύ καλά και άνετα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τις καθημερινές ανάγκες.

(Αποψή μου είναι ότι το UI είναι απλά φοβερό!)

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα περιμένω λίγο καιρό ακόμα για να πάω σε ics. Έχω μείνει στην nscollab 1.042 και κάνω update μόνο στον kernel, τον Franco χρησιμοποιώ.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Τεσταρα το nexus S ενως φιλου και πραγματικα εντυπωσιαστικα με την αποκριση του ολα πολυ smooth , αλλα τρελαθηκα με καποιες βασικες ελλειψεις , ειναι δυνατον να μην σου δινει επιλογη να βαλεις γενεθλια στις επαφες ή να μην μπορεις να συγχρονισεις τις επαφες σου με το facebook.Υπαρχει καποιο hack για να δουλεψουν αυτα Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Για τα γενέθλεια γίνεται σίγουρα με custom ROM, τώρα για τις επαφές του Facebook δεν ξέρω κάτι, αλλά σίγουρα υπάρχει εφαρμογή που θα κάνει αυτή την δουλειά.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Για τα γενέθλεια γίνεται σίγουρα με custom ROM, τώρα για τις επαφές του Facebook δεν ξέρω κάτι, αλλά σίγουρα υπάρχει εφαρμογή που θα κάνει αυτή την δουλειά.

 

Έχει κάποιος κάποια ROM να μου προτείνει όσο πιο κοντά στην στοκ γίνεται η κάποια να είναι αρκετά stable

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτην εδω, του δικου μας,cybergr http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1378469

γρηγορη και χωρις κολληματα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος κάποια ROM να μου προτείνει όσο πιο κοντά στην στοκ γίνεται η κάποια να είναι αρκετά stable

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Oxygen προτείνω. Βέβαια θα μπορούσες να βάλεις cyanogen και να βάλεις τον στοκ launcher. Υπάρχει στο xda zip που το φλασάρεις. Ορίστε gb_launcher

Το έχω και στο defy που φοράει cyanogen και δουλεύει καλύτερα απ' όλους τους launchers.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα μικρό θεματάκι με το κινητό. Έχω την τελευταία έκδοση της MIUI στο κινητό με τον Trinity T144 και μόλις πάω να ανοίξω το Asphalt 6 HD ανοίγει περνάει το βίντεο πάω να ξεκινήσω το παιχίδι και κολλάει. Λέτε να φταίει το ότι είναι στο 1.4GHz ή όχι; Να πώ ότι με CyanogenMod 7.1.0 σε 1.2GHz παίζει κανονικά όπως και με Ice Cream Sandwich με kernel του Franco σε 1.2GHz.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Cyanogen εδώ και δύο μέρες και με τη cpu max στα 1200 δεν είναι και το παράδειγμα σταθερότητας. Κάνει αρκετά restarts στη διάρκεια της ημέρας και χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα.

Θα δοκιμάσω και την Oxygen οσονούπω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.είμαι κάτοχός ενός HTC legend και επειδή σέρνεται εχω καταλήξει να πάρω λόγο οικονομικού 250 ευρώ πλαίσιο το nexus αλλά πρέπει για να είναι εντάξει να βάλω κάποια custom Rom (και αν είναι σχετικά εύκολο) η και με την μαμα θα είναι εντάξει ? :O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.είμαι κάτοχός ενός HTC legend και επειδή σέρνεται εχω καταλήξει να πάρω λόγο οικονομικού 250 ευρώ πλαίσιο το nexus αλλά πρέπει για να είναι εντάξει να βάλω κάποια custom Rom (και αν είναι σχετικά εύκολο) η και με την μαμα θα είναι εντάξει ? :O

 

Όχι βέβαια, δεν είναι απαραίτητο. Μια χαρά είναι το κινητό με τη στοκ. Είναι πολύ γρήγορο και σταθερό.

Σε άλλα κινητά χρειάζεται οπωσδήποτε custom rom, όχι στο nexus

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Cyanogen εδώ και δύο μέρες και με τη cpu max στα 1200 δεν είναι και το παράδειγμα σταθερότητας. Κάνει αρκετά restarts στη διάρκεια της ημέρας και χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα.

Θα δοκιμάσω και την Oxygen οσονούπω.

 

Εμένα πάλι με CyanogenMod και στο 1.2GHz και εμένα είναι σταθερότατη χωρίς κανένα restart. Βέβαια στην αρχή μου έκανε μερικά και εμένα. Δοκίμασε να πάρεις ένα backup να κάνεις wipe τα παντα και format σε boot, cache, data μήπως και δείς καμιά αλλαγή.

 

Γενικά είναι εύκολο και ασφαλές να περάσει κάνεις μια custom Rom αν πάει κάτι στραβά διορθώνεται?

 

Είναι πολύ εύκολο να βάλεις Custom Rom στο κινητό. Το μόνο που χρειάζεται είναι να το κάνεις root που θα έλεγα ότι είναι και εύκολη διαδικασία. Μετά ασφαλές, εξαρτάται τι εννοείς; Λογικά, χάνεις την εγγύηση αλλά εύκολα πάλι μπορείς να γυρίσεις εντός εγγύσης. Κυκλοφορούν στο XDA οι official ROM και μετά ένα εύκολο κλείδωμα του bootloader.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι βέβαια, δεν είναι απαραίτητο. Μια χαρά είναι το κινητό με τη στοκ. Είναι πολύ γρήγορο και σταθερό.

Σε άλλα κινητά χρειάζεται οπωσδήποτε custom rom, όχι στο nexus

 

Θα συμφωνήσω, ίσως το μόνο απαραίτητο να είναι το root.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με CyanogenMod και στο 1.2GHz και εμένα είναι σταθερότατη χωρίς κανένα restart. Βέβαια στην αρχή μου έκανε μερικά και εμένα. Δοκίμασε να πάρεις ένα backup να κάνεις wipe τα παντα και format σε boot, cache, data μήπως και δείς καμιά αλλαγή.

 

Τελικα εβαλα την cybergr και μεχρι τωρα οι εντυπωσεις ειναι εξαιρετικες. Σταθεροτατη στα 1.2 μεχρι τωρα και εξαιρετικα γρηγορη ειδικα με τον στοκ launcher.

Θελω να μετρησω κανα 2 μερες την αποδοση της μπαταριας αλλα για αρχη ειναι ενθαρρυντικα τα πραγματα. Μου εφαγε 25% σε 9 ωρες και ενω εστηνα τη νεα rom.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα root και περασα το autostarts & autokiller και το εβαλα στο aggressive. Σκεφτηκα ομως αν θα ηταν καλυτερα να το εβαζα περιπου

90/110/130. Να εκλεινε καπως νωριτερα δηλαδη τις empty και content provider και να μου αφησει μεγαλητερο περιθωριο στις hidden.

Εσεις τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...