Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα Phone-ιαδες :p

Λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων έχω καιρο να ασχοληθώ με το άθλημα της ρομ.

Έχω την CM7Nightly την 174 και απο ότι βλέπω έχει βγεί η 206. Ερώτηση:

Την κατεβάζω και απλά την περνάω απο CWM, θα πρέπει να κάνω wipe? Θα χάσω τπτ? Θα πρέπει να ξανασετάρω το κιν???

Πέρασε την απο πάνω δλδ θα κάνεις μόνο wipe cache+dalvic και αν με τον καιρό έχεις τίποτα force closes αναγκαστικά πας και για data factory reset.Επειδή δεν θυμάμαι αν σου κάνει wipe κράτα ενα backup καλου κακού.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Καλησπέρα, έχω την stock rom 2.3.4 και είμαι rooted. Θέλω να κάνω overclock μέχρι το 1.4 ΑΝ με το καλό το φτάνει. Απ' όσο ξέρω πρέπει να αλλάξω kernel αλλά δεν ξέρω πιο πρέπει να βάλω που θα το βρώ και τι ακριβώς θα κάνω. Αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες και οδηγίες. Ευχαριστώ πολύ!
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

τι θα λεγατε να γραψουμε ο καθενας την ρομ και τον κερνελ που φοραει και ενα quqdrant score που εχουμε πετυχει;εγω με cm crespo και matrix v6 στα 1440 εχω κανει 4264..ξερω οτι δεν ειναι πληρως αντιπροσωπευτικο το quadrant,ετσι για το χαβαλε..
Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη εγω οπως εγραψα και απο κατω χρησιμοποιω matrix v6 και παει μεχρι τα 1440..θα τον βρεις εδω http://www.forums.acsyndicate.net/showthread.php/1466-KERNEL-ACS-*Matr1x*-with-BLN-and-voodoo-v7.0?p=7579#post7579 τωρα το αν δουλευει το ιδιο με stock rom δεν το ξερω παντως αν ψαξεις στο xda εχει παρα πολλες roms και kernels για να δοκιμασεις..
Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη εγω οπως εγραψα και απο κατω χρησιμοποιω matrix v6 και παει μεχρι τα 1440..θα τον βρεις εδω http://www.forums.acsyndicate.net/showthread.php/1466-KERNEL-ACS-*Matr1x*-with-BLN-and-voodoo-v7.0?p=7579#post7579 τωρα το αν δουλευει το ιδιο με stock rom δεν το ξερω παντως αν ψαξεις στο xda εχει παρα πολλες roms και kernels για να δοκιμασεις..

 

 

Η cfs από την bfs τι διαφορά έχουνε;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Κάποια παιδιά είπαν σήμερα πως τους είρθε η επίσημη 2.3.6. Γνωρίζουμε αν περνώντας ΟΤΑ την 2.3.6 θα χαθεί το root και το cwm? Μιλάμε πάντα για την στοκ ρομ.
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

χμμμ καλη ερωτηση αλλα δεν ξερω χαχαχα..εγω παντωσ εχω την cfs
CFS επιλέγουμε.

http://www.stackednotion.com/2010/06/04/what-are-bfs-and-cfs

 

Κάποια παιδιά είπαν σήμερα πως τους είρθε η επίσημη 2.3.6. Γνωρίζουμε αν περνώντας ΟΤΑ την 2.3.6 θα χαθεί το root και το cwm? Μιλάμε πάντα για την στοκ ρομ.

Tσέκαρε τελευταίες σελίδες στο επίσημο τοπικ του NS

Link to comment
Share on other sites

Tσέκαρε τελευταίες σελίδες στο επίσημο τοπικ του NS

 

Δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λειτουργεί κανονικά και με την stock rom o συγκεκριμένος kernel μόνο που για το overclock δεν λειτουργεί το SetCPU αλλά μόνο το ΜasterCPU.

 

Edit: Πάει μέχρι το 1.3GHz στο 1.44GHz κολλάει και θέλει βγάλσιμο η μπαταρία.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει και matrix και netarchy και trinity με διαφορες ρομ.μακραν ο καλυτερος kernel για overclock ειναι ο trinityT144.βαλτο τερμα βαλτο perfomance και τρεξε οσα benchmark θελεις και οση ωρα θες το κινητο απλα δεν προκειτε να κολησει ποτε.οι αλλοι 2 μονο ενα quadrant τρεχουν στο antutu κολανε.
Link to comment
Share on other sites

Εγω περασα κανονικη miui 1.9.23 με trinity μιας και για καποιο λογο εχω ποβλημα με τα ringtones των επαφων στου brainmaster ενω η του formel εχει τα πιο εολητικα transitions που εχω δει ποτε. (Αν και το εφριαξα περνωντας τα transitions toy brainmaster και βαζοντας τα στη ρομ του brain και μετα λασαρισμα ομως δε μου αρεσει αυτη η λυση).

Η στοκ miui δεν εχει καμια διαφορα στις επιδοσεις σε σχεαη με brain & formel.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Αυτό το είδες; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1273874

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Κάποια παιδιά είπαν σήμερα πως τους είρθε η επίσημη 2.3.6. Γνωρίζουμε αν περνώντας ΟΤΑ την 2.3.6 θα χαθεί το root και το cwm? Μιλάμε πάντα για την στοκ ρομ.

 

Η 2.3.6 θα ερθει και στα ευρωπαικα nexus? Γιατι απ'οτι καταλαβα το update το παιρνουν μονο αυτοι που ειναι στην sprint.

 

Edit: λαθος μου, νομιζα οτι ειχε σχεση με το wallet που ανακοινωσε προσφατα η google.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS, πήγα να περάσω MIUI αλλά δεν έκανα wipe data/factory reset και τώρα δεν bootάρει το κινητό. Μου βγάζει MIUI με κόκκινο από κάτω, αλλά μετά μαυρίζει και πάλι το ίδιο. ΤΟ περίεργο είναι ότι δεν μπορώ να μπώ σε fastboot mode με power & volume up!

 

To menu της MIUI είναι όλη στις αρχικές οθόνες;

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS, πήγα να περάσω MIUI αλλά δεν έκανα wipe data/factory reset και τώρα δεν bootάρει το κινητό. Μου βγάζει MIUI με κόκκινο από κάτω, αλλά μετά μαυρίζει και πάλι το ίδιο. ΤΟ περίεργο είναι ότι δεν μπορώ να μπώ σε fastboot mode με power & volume up!

 

To menu της MIUI είναι όλη στις αρχικές οθόνες;

Για να μπεις σε fastboot menu πρέπει πρώτα να κλείσεις το κινητό....βγάλε την μπαταρία και δοκίμασε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα τελικά και ξαναflashαρα μετά κανονικά και άνοιξε. Τώρα με google Maps τι κάνουμε;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα τελικά και ξαναflashαρα μετά κανονικά και άνοιξε. Τώρα με google Maps τι κάνουμε;

 

Το κατεβαζεις απο το market.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου.είναι ότι δεν μπορώ να το βρώ στο market με τίποτα. Κάποιος τρόπος άλλος υπάρχει;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου.είναι ότι δεν μπορώ να το βρώ στο market με τίποτα. Κάποιος τρόπος άλλος υπάρχει;
Δοκίμασε με market enabler...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα το .apk της 5.0 κιόλας και το εγκατέστησα με μεγάλη ευκολία.

Τώρα στα της ROM, απλά νομίζω είναι φανταστική! Μου φαίνεται καλύτερη από την εργοστασιακή της Google, πολύ περισσότερες δυνατότητες, full customizable και πολύ σταθερή. Από χθες που την πέρασα ήδη μου ήρθε update (αν και είναι ακόμη στο 2.3.5 αλλά όπως το βλέπω δεν νομίζω να αργήσει η 2.3.6)

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα. Μπορώ από ένα back up που είχα πριν με CWM να επανέλθω στην ROM που είχα πριν; Μόνο και μόνο για την ICS ρωτάω ή θα πρέπει να το πάω σε κάποιο service point γιατί η ROM ήταν rooted;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

οι χαρτες που εχω στη συσκευη μου ειναι στην εκδοση 5.2.1 και δεν μπορω να τους αναβαθμισω γιατι δεν ειναι διαθεισιμοι στην ελλαδα. ξερει κανεις πως μπορω να αναβαθμισω στην νεοτερη εκδοση ?
Link to comment
Share on other sites

οι χαρτες που εχω στη συσκευη μου ειναι στην εκδοση 5.2.1 και δεν μπορω να τους αναβαθμισω γιατι δεν ειναι διαθεισιμοι στην ελλαδα. ξερει κανεις πως μπορω να αναβαθμισω στην νεοτερη εκδοση ?

 

5.8.0 εχω εγω.κατεβασα απο το pc το αpk αρχειο και το εγκατεστησα.υπαρχουν οι 5.8 για κατεβασμα

Link to comment
Share on other sites

Kατέβασε απο το μαρκετ το MarketEnabler. Θα σου επιτρέπει να κατεβάζεις εφαρμογές που δεν ειναι διαθέσιμες στην Ελλάδα. Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...